LEIDSCH DAGBLAD ronder in Londen: havenstaking vandaag nog ten einde Vandaag bekroning Parijs' overleg EERBERICHT Jaargang VRIJDAG 22 OCTOBER 1954 No. 28353 j. W. Henny ^redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f 0,50 per week Witte Singel 1, Leiden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 De son breekt door.... Leiders van concurrerende vakbonden lachen nu om eikaars grappen jedenochtend om 10 uur telefoneerde onre correspondent in Londen: lis de teken enniet bedriegen zal naar wij zo juist vernemen vandaag [het wonder geschieden van een plotseling einde van de Engelse haven- I. Minister Monckton zou straks in het Lagerhuis een beroep op de doen om het werk te hervatten. De partijen zitten nu in een kalme sfeer rond de tafel van de bemiddelaars onder leiding van de grote jurist lond Evershed, die in andere grote conflicten reeds zo vaak met hetzelfde gehakt heeft en menig succes heeft geboekt. let leek alsof de zon doorbrak gisteren, want de leiders van de, in een burgeroorlog, concurrerende vakbonden, die verbitterd tegenover elkaar >n gestaan, lachten nu om eikaars grappen ■nekton, die zelf een man is van Kderlijke overredingskracht en e, gelooft dat het psychologisch .it is genaderd, waarop de vrede zal n worden gesloten. Zodra men over (ontliet ging praten, bleek hoe dicht a werkelijkheid bij elkaar j tot elkaar brengen van de par- [wordt nog vergemakkeliikt, omdat gebleken is. dat het crisispunt in orraden met voor Maandag of ig zal worden bereikt, zodat het k van troepen gedurende het ko- weekeinde, zoals het plan was, iiet nodig zal zijn. [stakingsbalans ziet er thans als V uit: Londen: 26.200 bootwerkers in sta king en 8000 schcepsreparateurs, 151 schepen stilgelegd; Southampton: 1800 stakers, 15 schepen Huil; 2700 stakers. 22 schepen; Mersey: 12 000 stakers. 84 schepen; Gars ton; 700 stakers. 25 schepen; Rochester: 190 stakers. 5 scheper. De regering stond reeds gereed cm dit weekeinde eindelijk in te grijpen, omdat de toestand hoogst ernstig is. Goederen voor export stapelen zich hoe langer hoe meer op. terwijl de reserves aan brandstof en levensmiddelen aanzien lijk zijn geslonken. De grondstofvoorzie ning van de industrie loopt gevaar. Duitsers verbeteren radar De directeur van het Instituut ter be studering van hoge frequenties" te Es- sen-Mülheim, prof. Esau, heeft ver klaard, dat zijn instituut er in geslaagd is de Amerikaanse uitvindingen op het gebied van radar te verbeteren, dat bijv. niet alleen telegraafpalen, doch ook de draden op het scherm zichtbaar worden, te vloeien. Voor Vluchtelingenhulp; 357.000 Het Comité Vluchtelingenhulp 1954 heeft gisteren op zjjn postrekening 5100 bijdragen ontvangen tot een totaal van f. 33.000. In het geheel is tot en met gisteren binnengekomen f. 357.000. Dit zijn in hoofdzaak stortingen van particulieren en kleine bedrijven. In de meeste grote bedrijven moet de uurloon- actie nog beginnen of is zij Juist deze week aan de gang. Het Comité verwacht dan ook, dat pas de volgende week een stroom van grote bijdragen zal beginnen Economische toestand in Europa als nog nimmer zo Algemene welvaart neemt nog steeds toe, ondanks kleine depressie in Amerika „De algemene economische toestand in Europa is nog nimmer zo gunstig ge weest als thans. Sedert 1953 is de pro ductie in Europa nog sneller gestegen dan in de jaren na de oorlog reeds het geval was", aldus verklaarde op een conferentie van bedrijfsleiders te Tor quay, de heer R. Marjolin, secretaris generaal van de organisatie voor Euro pese Economische Samenwerking (OE ES). „De economen hadden gevreesd, dat bij het eerste teken van economische te ruggang in de Ver. Staten zich een ern stige depressie in de rest van de wereld zou ontwikkelen. Ondanks de teruggang in Amerika, is de Europese toestand evenwel fundamenteel verbeterd". gunstig nu Er zijn nog steeds landen in Europa, die in moeilijkheden verkeren, zoals Frankrijk, Italië en Turkije, terwijl som mige andere landen kleinere moeilijkhe den hebben te overwinnen. Naar de mening van Marjolin zal er binnen twee of drie jaar opnieuw een recessie in de Ver. Staten ontstaan, die echter niet van dezelfde omvang zal zijn als die van 1930, en die vermoedelijk geen bijzonder vérstrekkende gevolgen zal hebben. De Amerikaanse regering heeft een plan ontworpen, dat zal worden uitge voerd. wapneer zij meent, dat er een economische teruggang op handen is. Dit plan houdt o.m. de aanleg in van wegen, waarvan de kosten in een pe riode van tien jaar vijftien milliard dol lar bedragen. Verder voorziet het pro gramma in de bouw van ziekenhuizen en scholen. Westelijke Drie proclameerden UBrilse Koningin-Moeder, Eliza- pf/)i, is voor een reis naar de Ver. SfaltTi en Canada, welke een maand zal duren, uit Southampton ver- j trokken. Zij werd uitgeleide gedaan door Koningin Elizabeth II, de Her eon Edinburgh. Prins Charles. iiscs Anne en een aantal leden [</f Regering. Koningin-Moeder neemt af- 'd van haar kleinzoon. Rechts ies Margaret, terwijl op de tergrond Sir Winston Churchill t'mar is. Veranderlijke bewolking De Bilt venvacht tot morgenavond; DJiSerlHke bewolking. Vanavond vercnrriJ gc re?en, morgen enkele M» »,u en Matl«e tot vrij krach- andenn s elllke wmd- Weinig ver te 10 uur» temperatuur (Opgemaakt n nn V«ur: onder: 17.31 uur. 3 51 uur: onder; 15.55 uur. water te Katwijk te 0.57 en 13.23 u. t nummer bestaat uit 16 pagina's Duitslands souvereinitcit (Telefonisch van onze Parijse correspondent) De drie Westelijke grote mogendheden: Amerika, Engeland en Frankrijk, hebben gisteren in Parijs Duitsland zijn souvereiniteit teruggegeven. Heden zouden de staatsstuken, waarin deze beslissing beschreven staat een aantal protocollen op het zogenaamde verdrag van Bonn door de ministers Dulles, Eden en Mendès-France aan de Quai d'Orsay worden ondertekend, tenzij (hetgeen over het algemeen niet wordt verwacht) de FransDuitse bespre kingen, die de overige onderhandelingen voortdurend begeleiden en soms wel doorkruisen, niet tot overeenstemming inzake de Saarkwestie zouden hebben geleid. Over dit laatste probleem heeft Adenauer gisteren besprekingen gevoerd met vooraanstaande partij-mannen uit Bonn onder wie de beide socialistische leiders Ollenhauer en Mommer. Die besprekingen werden in officiële Duitse kringen vruchtbaar genoemd ofschoon Adenauer zijn landgenoten nog maar heel vluchtig en onvolledig moet hebben ingelicht. Schermutseling De rest van de zwaarbezette diploma tieke agenda van gisteren vermeldde nog twee zittingen van de negen mo gendheden, geïnteresseerd bij het uit gebreide Verdrag van Brussel, dat voor het vervolg „West-Europese Unie" is gedoopt. Dé ministers Beyen en Staf vertegenwoodlgden bij die conferenties, die vandaag onder Atlantisch opschrift en met veertien of zelfs vijftien deelge noten zullen worden voortgezet, ons land. Om de tafel van de Atlantische raad in het paleis Chaillot zal vandaag ook dr Adenauer voor het eerst, mogen aanschuiven, al Is het dit keer dan nog maar in zijn functie van waarnemer. Ook deze besprekingen over een West- Europese Unie hebben goede resultaten geboekt. Er is een accoord bereikt over de toelating van West-Duitsland en f talie tot de nieuwe Europese gemeen schap. die in Londen haar hoofdkwar tier zal krijgen, en over de controle over de toekomstige bewapening van die beide landen is men tot overeenstemming verschillende landen gemaakt zullen gen worden, en ook over de om der diverse legers is men het eens worden. Dultclnnd zal, zoals vo_ was, twaalf divisies gaan biidiagi P.M.F.-Beyen Tenslotte zal een studie-i van 17 Januari a.s. af verslag uitbren gen over de stand van zaken met be trekking tot de wapengemeenschap, die vooral tussen Mcndes-France en Beyen opnieuw aanleiding is geworden tot een vrü heftige schermutseling. De nieu we Italiaanse minister illartino moet tussen beide tegenstanders opnieuw weer de vrede hebben hersteld of tenminste een wapenstilstand hebben doen teke nen. In Londen heeft men hetzelfde ta fereel al eens eerder opgevoerd. De belangstellende buitenstaander, die bjj dit politieke steekspel de hoofd thema's wil trachten te volgen, doet er goed aan speciaal zijn aandacht te blij ven concentreren op de Saarkwestie en op het probleem van de Europese wa pengemeenschap. Men zou ze de sleu telkwesties in deze conferentiereeks mogen noemen. De souvereinitietsverkla- ring van Duitsland was inderdaad eer der een formaliteit, of althans een beves tiging van een beslissing, die in begin sel al genomen was. Vernuftige oplossing Westerse troepen in Berlijn, die iedereen daar met het oog op Rusland voorlopig houden wil, heeft nu gisteren eveneens een vernuftige oplossing gevonden. Aan gezien bezettingstroepen van nature moeilijk te rijmen zijn met de natio nale souvereiniteit, was men op zoek naar een formule, waardoor die tegen stelling overbrugd kon worden. De Fran sen hebben die formule aan de hand ge daan. Duitsland wordt souvereln, maar verzoekt tegelijkertijd Amerika, Enge land en Frankrijk hun soldaten in West- Berlijn te handhaven. In geval van Europese hoogspanning kunnen die troepen worden uitgebreid, doch alweer op verzoek van West-Duitsland. Vooruitgang in Saarkwestie Wat de Saarkwestie betreft schijnen er gisteren maar kleine vorderingen te zijn gemaakt, die volgens beide par- tiien niettemin een redelijk optimis me rechtvaardigen. Moeilijkheden be rokkent nog steeds de kwestie der pro- Duitse partijen. Frankrijk heeft en dat is een concessie van Mendès-France uitdrukkelijk erkend dat de Saar kwestie pas definitief geregeld zal kun nen worden op het moment dat het vredesverdrag met a'.le ex-oorlogvoe- rende landen, dus ook met Sovjet-Rus land. zal worden getekend. Van belang is vooral dat de geest van dit Frans-Duitse overleg aan beide zij den nog altijd als „uitnemend" wordt gekenschetst. En onder die omstandig heden bestaat er algemeen dan ook Herwinning van Holland Marsh Over 30 dagen 80% watervrij? Reservisten zoeken vermisten De autoriteiten te Toronto hebben medegedeeld, dat reservisten het komende weekeinde meter voor meter het geïnundeerde gebied rond Toronto zullen gaan afzoeken om te trachten de nog 18 vermiste personen op te sporen. 500 Soldaten voorzien van amphibie-werktuigen zullen 48 uur lang de overstroomde gebieden afzoeken. Intussen keert langzamerhand het normale leven weer terug en vele wegen en bruggen zijn weer begaanbaar geworden. Nederlandse boeren die willen trach- De nieuwe Diesel-pompen zijn afkom- ten 80 r:- van het overstroomde Holland st-ig van het Ministerie van Landbouw Marsh voor het invallen van de vorst te van Ontario, dat beloofde te proberen herwinnen, zeggen dat zij misschien in nog meer D.esel- en electnsche pompen staat zullen zijn al het water binnen 30 (e krijgen die door de commissie van dagen weg te pompen. boeren van de Marsh gevraagd zijn. Ook de autoriteiten zijn in dit op- Het Ministerie is ook begonnen 10 zicht optmistisch gestemd. grote dekschuiten te bouwen om te hei- Hulppcmpen en de eigen pompen van j pen uien binnen te brengen d.e aan de Marsh hebben met een capaciteit van i orkaan ontsnapt zijn en boven het wa- 7 000 gallons water van het vruchtbare j terpeil bleven, land geslagen, tot gisteren nieuwe pom- indien cr geen zware regen van 150.00 i Prins Bernhard op jacht met president Coty Prins Bernhard zal Dinsdag a.s. de gast zijn van president Coty op een jachtpartij. Ook gisteren heeft de Franse presi dent bij de Parijse voorstad Marly ge jaagd in gezelschap van een twintigtal persoonlijke vrienden, waaronder parle mentaire afgevaardigden, enige burge- en hoofden van politie. (Ingcz. Med.-Adv.) lEMCG êm^televisis „aan despite" val komt is het misschien mo gelijk een draincringssysteem gereed te hebben voor de grond bevriest en zullen een aantal van de 578 daklozo gezinnen misschien zelfs tijd vinden hun huizen te herbouwen. goede hoop op het laatste moment, zodat morgenmid dag alle documenten (verscheidene pro tocollen voor het verdrag van Brussel en voor het verdrag van Bonn, alles bij een een 250 pagina's!) door de ministers getekend zullen kunnen «orden. Wat tenslotte nog het tweede strijd punt: de wapenpool. aangaat, zo kan men het eveneens als een bemoedigend voorteken beschouwen, dat P.M.F wa ter in zijn wijn, of beter: in zijn melk (de enige drank die hij gebruikt) heeft gedaan door deze week geen definitieve beslissing te willen doordrijven. Een dêr strijdpunten ten aanzien van die wapenpool wordt veroorzaakt dooi de vrees van andere landen, en van En geland en de Benelux in het bijzonder, voor een te sterke economische machts positie van Frankrijk en Duitsland, die elkaar deze week letterlijk in de armen schijnen te willen vallen! Spionnage ontdekt in West-Duitsland Tien arrestaties in Bonn, Neurenberg en Berüjn In West-Duitsland is een spionnage- organisatie ontdekt. Nadat de West- Duitse conlra-spionnage reeds geruime tijd de gedragingen van de verdachten had nagegaan, heeft zij gisteren tien arrestaties verricht en wel in Bonn. Neurenberg en Berlijn. De gearresteer den hadden voor Oost-Duitsland ge werkt. Het zouden Westduitsc camera mannen zijn, die films hadden uitgewis seld met Oost-Duitsland. Enkele van deze films zouden opgenomen zijn tij dens de opstand in Oost-Duitsland op 17 Juni 1953. Voorts zouden zich onder de arrestanten een correspondent in Bonn van een Ncurenbergs blad bevin den en een financieel redacteur van een ander blad. Dienstplichtige leeftijd in België wordt verhoogd De Belgische regering overweegt om de dienstplichtige leeftijd van 35 jaar tot 15 te verhogen, zo heeft de minister van Binnenlandse Zaken, Vcrmcvlen, ver klaard. Dienstplichtigen zouden dan tot hun 45ste jaar voor herhalingsoefenin gen opgeroepen kunnen worden. Hierbij zouden vooral de onderoffi- eieren betrokken zijn. De dienstplichtige .v 12S2S, TSm«°C,sr..,,"«n op' geroepen na de leeftijd van 38 Jaar. Daar het leger bij iedere wederoproe- ping echter 10 ft 15 000 onderofficieren heeft, zal een aanvulling mogelijk zijn indien er tekort is. Dreigende regeringscrisis hij onze Zuiderburen Liberalen wensen erkenning vakbonden Maar socialisten eisen nationaal karakter van candidaten (Telefonisch 'van onze correspondent in Brussel) Er dreigt in België een regeringscrisis De controverse tussen de meerderheids partijen, de liberalen en socialisten, gon vorige week, toen de kwestie vai erkenning van de Liberale vakbonden ter sprake kwam. Tot goed begrip dienc, dat in België slechts twee grote vakbonden aan de ta fel zitten, n.l. het (Socialistische) Bel gisch Algemeen Vakverbond en hel (R.K.) Algemeen Christelijk Vakver bond. Er zijn in België nog een kleim groep communisten en een ietwat tal rijker groep Liberale vakbonden, (lie hier en daar in Vlaanderen of Henegou wen enkele duizenden leden hebben, maar niet in voldoende aantal om als een werkelijk nationale vakbond be schouwd te kunnen wdrden. Nu de liberalen samen met de so cialisten het kabinet lormen, wensen zij deze kwestie te regelen. De huidige minister van openbare werken. Adolf van Glabbeke. burge meester van Ostende. is de voorzitter van de liberale vakbonden en hij heeft van de erkenning van deze vakbonden voorwaarde lot verdere harmonische re geringscoalitie gemaakt. De heer Van Glabbeke werd hierin gesteund, en op een nogal voortvarende en enthousiaste manier, door de liberale partijraad, die Donderdag j.l. in de Vlaamse schouwburg te Brussel bijeen- m. De oude liberale politicus Albert Devèze, oud-minister van Defensie, zei, Tijdens de besprekingen te Parijs tussen de Grote Vier van het Wes ten werd Duitslands plaatr in de Westelijke samenwerking geregeld. I Adenauer had kennelijk moeite om ook zijn bordje ..Germany" op even- J wichtige wijze tossen de andere lan den le scharen toen hij met Mendès- Prance, Eden en Dulles voor de fotografen moest poseren. Keizer Haile Selassie van Ethio pië (links), vergezeld door Lord Halifax, verlaat het Sheldon Theater te Oxford, nadat hem de doctors titel is verleend. De Keizer heeft thans het recht zich doctor in het Burgerlijk Recht te noemen. dat de socialisten moeten begrijpen, dat de liefde niet van een kant kan blijven komen. En hij wees er o m. op dat de socialistische minister van Onderwijs tct- nu tce bijkans geen enkele liberale cand.daat heeft benoemd. Een liberale burgemeester uit de Bel gische Kempen zei. dat op twaalf onder wijzers. die in Belgisch Limburg waren benoemd, er slechts één liberaal was, terwijl enkele politieke delinquenten, die lid waren geworden van de socialistische vakbond, eerder dan goede liberale can didaten een betrekking hadden gekre gen! Deze kwestie scheen echter zonder veel belang, tenminste op het politieke plan. Men dacht dat dc socialistische vakbonden geen bezwaar zouden hebben tegen de erkenning van de liberale vak boden. Maar gisteren publiceerde het Algemeen Belgisch Vakverbond een niets aan duidelijkheid te wensen over latend communiqué, waarin onomwon den werd verklaard, dat de erkenning van vakbonden alleen mogelijk is uan- neer de candidaat-vakbond werkelijk een nationale organisatie Is. De politieke leiders van b?ide parijen, die in geen geval hun coalitie wensen zien stranden op deze kwestie. staai\ th'ns vorr een delicate prestige-zaak. Men vraagt zich af hoe zij uit het slcp zullen geraken, want. ófwel erkent men de liberale vakbonden óf niet.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1