A 3 jaar net over liet hele land 4000 ^argang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 15 October 1954 Derde Blad No. 28347 Televisie ook op Zondag end jaar 12 uur p.w. zendtijd \rvan 5% voor kerkdiensten (Van onze parlementaire redacteur) ilijking met de radio lijkt het weinig als men hoort dat de Neder- evisie volgend jaar 12 uren per week zal uitzenden. Maar het bete- edere avond anderhalf uur kan worden uitgezonden en bovendien Jdag en Zondagavond. En wie naar de televisie kijkt (dat is het 3t radio) kan tegelijkertijd niets anders doen. Zo gezien nemen 12 uur er week een belangrijk deel van de vrije tijd op de avonden en de sikomen in beslag. Men moet radio en televisie verschillend beoor- studio Januari 1955 Mnorie van Antwoord op het - /erslag van de Tweede Kamer -iieede televisie-nota, verklaart trials dat hü geen reden ziet N televisie op Zondagavond tzenden. Hij voegt er aan toe /Indagen waarschijnlijk ook in u-en zal worden uitgezonden, se uitzendingen in de avond- dan behoudens uitzon- - beperkt blijven tot ander- erwljl mogelijk op één vaste le week niet zal worden ult- induren per week voldoende om de animo onder het pu- de televisie te vergroten, zal inister Cals alleen de toe- nen leren. Hij schat het aan- ie-ontvangers in ons land 12 000 13.000. Vooral sedert sie-experiment is een grotere ing voor televisie geoonsta- eede reportagewagen wordt dat in Januari 1955 erst uit de nieuwe studio te n worden uitgezonden, al zal sche inrichting pas enkele ater geheel voltooid zijn. Een ortage-wagen komt in Maart drijf. van een zender-systeem, dat ïtivangst in heel Nederland laakt, kan voltooid zijn in jaar nadat hiertoe opdracht In Juni 1953 is reeds óp- even alle noodzakelijke voor- voor de .uitvoering te-tref-1 egering is voornemens deze onmiddellijk ter hand te •n nadat de Staten-Generaal het kijkgeld hebben aanvaard, de zekerheid bestaat dat de - en afschrijvingskosten der innen afzienbare tijd uit de van de kijkgelden kunnen r streden. masten en gebouwen zullen I kunnen doen voor eventuele en in kleuren, hetgeen even-| naaste toekomst niet wordt Reclame na Kamer-uitspraak reclame in de televisie geeft] "Cals als zijn aanvankelijke at de reclame zich zal moeten tot betrekkelijk korte beelden lelingen buiten de eigenlijke ia's. De adverteerders zullen 61e op hun uitzendingen n arden. De reclame zal niet de selfs niet de belangrijkste bron nsten van de televisie mogr liet tot toelating van reclame] inzendingen worden overgegaan t de Kamer haar mening daar-1 """aar heeft kunnen maken. Toeziende overheid iverheld zal bij de televisie een toeziende taak hebben en met geld. De invloed van de I is daarom niet gericht op ogrammabcleid, de regering ntcgendeel geen eigen uitzen- doch beoogt slechts de voor dag verkiezingen in OosNDuitsland worden in Oost-Duitsland len gehouden voor de nieuwe "er. De vierhonderd leden van ment" vervullen hun mandaat 0. Evenals toen zal de verkie- nu met behulp van een een- worden gehouden. waarden te scheppen ,door aan de zend-organisaties de golflengten en fi nanciële en technische middelen ter beschikking te stellen en hun onder linge samenwerking te bevorderen) die deze vrije organisaties in staat moeten stellen de uitzendingen zo goed mogelijk te verzorgen. De waarborgen voor de deugdelijk heid der programma's zoekt de rege ring in hoofdzaak in de keuze van de organisaties waaraan zij de uitzendin gen zal toevertrouwen. 'Zij behoudt zich echter de bevoegdheid voor in te grijpen Indien de uitzendingen in strijd mochten komen met de open bare orde, de goede zeden of met wettelijke regelingen voor de televisie. Er zal. volgens minister Cals, naar gestreefd worden dat de uitzendingen voor zoveel mogelijk kijkers „aanvaard baar" zijn. Overigens is in ons land sa menwerking van de zend-organ Isa ties in een algemeen programma inet als bij de radio) gedurende een deel van de zendtijd onvermijdelijk. In afwijking van andere Omroepverenigingen neemt alleen de VPRO het standpunt in dat in de opzet zoals bij de radio het schep pende element voor het algemeen pro gramma ontbreekt. De minister meent echter te mogen verwachten dat de „Al gemene Programma Commissie" aan dat programma de vereiste samenstel ling zal geven. Tenminste een vierde gedeelte en ten hoogste de helft van de zendtijd zal dienen voor de uitzending van een algemeen programma. 5% van de totale zendtijd kan wor den toegewezen aan kerkgenootschap pen voor het uitzenden van kerkdien sten. Niet boven onze stand! Te ruime televisie-zendtijd is cultureel niet verantwoord Nieuwe teeluiiek eist zelfbeperking (Van onze parlementaire redaoteur) Over de uitbreiding (en tevens be perking) van de televisie-zendtijd tot 12 uren per week. antwoordde minister Cals op opmerkingen van Tweede Ka merleden in het voorlopig verslag over de Tweede Televisie-nota. dat er een wisselwerking bestaat tussen zendtijd en het aantal kijkers. Men zal dus eerst tot een voor het kijkerspubliek aantrekkelijke televisiedienst moeten komen. I)at neemt niet weg, dat een wijze matiging op haar plaats is. Het is zeker niet de bedoeling van de rege ring ons land op televesie-gebied „op te grote voet en boven zün stand" te doen leven. De thans voorgestelde opzet is zo gekozen, dat zij geleidelijk voert tot de opbouw van een redelijke televisie- dienst. die Nederland in staat zal stelleifeen verantwoorde plaats ook op dit gebied in te nemen. Geleidelijke uitbreiding De culturele eisen, die men aan de uitzendingen moet stellen, pleiten vol gens minister Cals voor een geleidelijk heid van de uitbreiding van het aantal zenduren. Zowel de wenselijkheid van crltische keuze uit de buitenlandse pro gramma's, als de noodzaak tót het ■opdoen van ervaring voor het vormen van eigen programma's op een aan vaardbaar cultureel peil, verzetten zich tegen de plotselinge invoering van een televisie-dienst met al te ruime zendtijd. Zoals op verschillende andere ter reinen der moderne samenleving, dreigt ook hier de techniek van middel tot doel te worden, wanneer de mens er niet zorgvuldig voor waakt, dat de nieuwe materiële mogelijkheden, die door zijn geestesgaven ontdekt werden. op, ver antwoorde wijze gebruikt worden. En het is nu eenmaal een feit. op het gebied der televisie ook door de er varingen ln andere landen bewezen dat het. moreel en cultureel verant woorde gebruik van nieuwe technische vindingen vaak een sterke zelfbeperking eist. Dienende taak Uiteraard zal met alle middelen ei naar gestreefd moeten worden de te levisie haar dienende taak op maat schappelijk en cultureel terrein en speciaal voor onderwijs en opvoeding, voor wetenschap en kunst, voor volks ontwikkeling en vrije-tijdsbesteding. goed mogelijk te doen vervullen. Dit vraagt echter studie, voorbereiding ervaring, voorwaarden waaraan slechts geleidelijk in voldoende mate kan 1 den voldaan. (Ingez. Med.-Adv.) politieke partijen en de massa- (vakbonden, boerenbonden, jeugdorganisatie enz.) artoe reeds geruime tijd gele- -en. Zij zijn ook overeengeko- J,lie samenstelling van de een- (A. de bestaande zetelverdeling [SS?J|irtijcn cn organisaties te hand- jSjSiit betekent, dat de communis- Ëpiroot overwicht zullen blijven boven de „burgerlijke" politici bestaande christelijke, 11- nationale partijen, hebben zich deze /':id reeds In 1946 verzekerd, te christelijke en de liberale toe brachten te capituleren ens om ook de massa-organi- het „Nationale front" tóe te ie organisaties staan onder tische leiding en hun afge- n hebben het communistisch het parlement zodanig ver- de burgerlijke groepen prac- iun Invloed verspeeld hebben. 'ï-STRIJDERS VRAGEN ISTRAF VOOR SCHMIDT Wanesische organisatie van oud- ^de Perbepsi, die een bijeen- Md in Semarang, heeft aan de van Justitie en de Procureur- een telegram gezonden, waar- cl straf wordt geëist voor de Ier Schmidt. Zoals bekend imidt thans terecht voor het ;ht te Djakarta, beschuldigd •rsleve acties tegen de Indione- iat. IISCHE PREMIER SIROKY I ERNSTIG ZIEK ZIJN. Wenen verschijnend antl- ftlsch Tsjechisch blad bericht, er Siroky van Tsjecho-Slova- ilB ziek is en dat er een plaats- I voor hem benoemd zal wor- nu 52-Jarige Slrokv verscheen /li van dit jaar in Praag voor maal in het openbaar, toen Iangres van de communistische .voonde. Hij zou daarna echter worden zijn om zich nog aan te kunnen wijden. U denkt in Engeland te zijn, als U voor 't eerst Uw Horse Guards rookt... zó typisch-Engels is deze sigaret Tja „HG" is inderdaad iets duurder... maar het is dan ook de beste Virginia van de laatste 10 jaar! Aardappelrooi vraagt man Oogst Zuid-Holland 1 Nov. binnen? Slecht nieuws voor de Knalpot- ridders"Duitsland is een geluiddemper uitgevonden, welke liet gedaver van een motorrijwiel terugbrengt tot een goedmoedig ge brom. De politie nam proeven, welke uitwezen, dat het uitlaat geluid van drie zware motoren terugliep tot dat van één auo! De uitvinder, die we hier met zijn uitvinding zien. is van mening, dat bij serieproductie de prijs op ongeveer 35 gulden per stuk- al komen te liggen. De Stichting voor de Landbouw heeft besloten, op dit ogenblik nog geen beroep te doen op de regering voor j bet tewerkstellen van militaire groepe ringen bij de aardappeloogst. Begin j vo'gende weck wil de Stichting de toestand nog eens onder ogen zien. Is de situatie dan niet gunstiger ge worden, dan «11 men niet langer wachten met het vragen van militaire hulp. Zou de regering haar toestem ming geven, dan zouden de groepen j militairen 25 October aan het werk kunnen gaan. Deze week zijn 2000 mensen meer dan I vorige week in dienst van het bureau oogstvoorziening. Van deze 2000 zijn 800 vrijwilligers. Amsterdam ligt met 270 vrijwilligers aan de kop. De Landbouwhogeschool tc Wagenin- gen overweegt, de colleges en practica Hongaarse arbeiders in massa ontslagen In Hongarije zün dc laatste weken 200.000 arbeiders zonder schadevergoe ding ontslagen, als onderdeel van het ,.rallonali.satie"-program der regering, aldus meldt „Szabad Nep", het orgaan van dc Hongaarse (communistische) ar beiderspartij. Sommigen verklaren, aldus het blad, dat de massa-ontslagen onverenigbaar zijn met de „nieuwe economische koers", doch het is duidelijk, dat ons bestuurs apparaat (c omvangrijk is en dit is een van dc oorzaken, waardoor ons „plan" is mislukt. Aangezien het. onmogelijk is een nieuwe werkkring voor de ontslagen arbeiders te vinden, heeft het Hongaarse vak verbond besloten begin October aan zijn leden eon werkloosheidsuitkering te doen. JAMES MASON TREKT ZICH TERUG ALS ACTEUR. James Mason, de Britse acteur die in 46 films is opgetreden, zal zich terug trekken als acteur. Hii zal in de toe komst films produceren en schrijven. In zijn laatste film ..A star is born" trad Mason samen met Judy Garland op. ongerust IJsselmeervissers Schade aan nellenafnemende vangsten; steeds kleinere visgronden De vissersbevolking in de Zuiderzee havens maakt zich ernstig ongerust over de nabije en verre toekomst. De vissers menen, dat er talrijke factoren zijn, die hun werk belemmeren als bijvoorbeeld de vele „heften", de wrakken en andere obstakels in het water, die nog herinne ren aan de oorlog en die duizenden gul dens verlies opleverei. door het scheuren van netten. Zowel de visserij-inspectie als het Departement .van Verkeer en Waterstaat hebben maatregelen geno men om de „heften" op te ruimen, doch telkens weer worden er stroppen ge leden Het kuilseizoen de periode waarin paling mag worden gevangen is tót grote teleurstelling van de vissers niet verlengd en tenslotte en dat vinden de vissers het ergste worden de vis gronden tengevolge van de inpoldering steeds kleiner. De gehele vangst „om de Noord" werd al verboden. Het afgelopen seizoen is voor ile vis sersbevolking verre van rooskleurig geweest. De besommingen zijn in de afgelopen zomer van 25 lot 40 rt lager geweest dan gewoonlijk en de omzet ten op de visafslagen liepen lenig met bedragen, die in dc honderdduizenden komen. Dc tijd van de snoekbaars vangst is thans gekomen, maar een rendabele uitoefenine van het vissers- bedrijf blijkt onmogelijk te zijn. omdat de stand van de snoekbaars ontzettend slech'. blijkt te zijn. De pogingen van de vissersbevolking om een bedrfstoeslag van de regering te krijgen om in de komende winter zeker te zijn van een gezinsinkomen, zijn tot nu toe tevergeefs geweest. Zij worden echter voortgezet, omdat de vissers me- nen. dat de Zuiderzeevlsseri) tenonder I gaat aan een nationaal belang. Dan is er nog het probleem van de afvloeiing en het onderbrengen van vis sers, die op het I.Tsselmeer niet meer terecht kunnen. Dit probleem is reeds bestudeerd door de Commissie van der Zaal. Israël en Jordanië accoord over veiligheid van Jeruzalem Israël en Jordanië hebben het plan van hun militaire bevelhebbers voor het handhaven van de vrede in het gebied van Jeruzalem aanvaard. Indien zich geen onverwachte incidenten voordoen, zal het accoord tussen dc Jordaanse en Israëlische commandanten in het hoofd kwartier der V.N. worden getekend, In tegenwoordigheid van generaal Burns, het hoofd van de waarnemers der V.N. Finse premier afgetreden De Finse premier. Ralf Törngren, is heden. Donderdag, afgetreden als ge volg van onenigheid In zijn regering over zijn plan om de kosten van levensonder houd te verlagen. President Paasslvikl heeft het ontslag aanvaard, maar het Kabmet verzocht de lopende zaken af te handelen, totdat er een nieuwe regering is gevormd. voor studenten, die voor het propaedeu- tisch examen of het candidaatsexamen werken, te sluiten. Ongeveer 200 studen ten zouden daardoor voor de oogsthulp vrijkomen. Van de Middelbare school voor Tropische Landbouw te Deventer hebben zich 160 leerlingen aangemeld. Gisteren heeft de Stichting contact ge had met studentenorganisaties in Leiden Delft en Rotterdam. anmeldingcn van vrijwilligers ■n gestadig binnen. Het gunsti ge weer in het begin van deze weck zal daartoe wel het zijne hebben bijge dragen. Men zit echter nog altijd met een tekort van 4000 duizend man. Indien het huidige aantal extra ar beiders van 1000 kan worden verhoogd tot 1500 en het weer zich niet van zijn slechtste zijde laat zien. zal de gehele aardappeloogst in Zuid-Holland vóór 1 November gerooid kunnen zijn. Volgens een ruwe schatting zit nog 40 er van de Zuid Hollandse aardap peloogst in de grond. Alle pogingen «orden nu in het werk gesteld om het benodigde aantal arbeiders bijeen te krijgen om dit doel te bereiken. Wervelstorm raast naar de V.S. De wervelstorm .Hazel", die op Zuid westelijk Haiti honderden doden cn ge wonden heeft gecist. trekt nu in de rich ting van de Noordelijke Bahama-eilan- den en het Noordoostelijk deel van de Ver. Staten. Het is echter mogelijk, dat de storm de koers nogeens wijzigen zal, zoals reeds verscheidene malen in zijn korte, bewogen geschiedenis is gebeurd. Nu de storm boven zee woedt, neemt zijn kracht weer toe. Het Amerikaanse vliegdekschlp „Sal- pan" heeft heden. Donderdag, de eerste Rode-Kruisploegen en voorraden ge neesmiddelen en voedsel op Haiti aan wal gebracht. Dc reddingswerkzaamhe den worden echter ernstig belemmerd door zware regenval, waardoor wegen overstroomd worden en rivieren builen haar oevers treden De Sovjet-Russische militaire autori teiten hebben gisteren een uit drie le den bestaande Franse burger-vliegtuig bemanning vrijgelaten, welke Woensdag avond door de Oost-Duitse Volkspolltie gearresteerd werd. nadat de drie Fran sen onopzettelijk de grens van de Rus sische zone gepasseerd waren De drie mannen waren Woensdag ln Oost-Berlijn gaan eten en bij hun te rugkeer naar de Westelijke sector van de stad door Oost-Duitse douane aan houden. zo deelde een woordvoerder van „Air France" in Berlijn mede. Congres Mij Geneeskunst Huisarts dë centrale schakel In het Iedencongres van de Kon. Ncd. Mü tot bevordering der genees kunst. dat gisteren te Leeuwarden ge opend is heeft de oud-voorzitter der Maatschappij, prof dr L. A. Hulst, een jaarrede gehouden. Als drie gebeurte nissen. die inzonderheid ook bet leven der maatschappij hebben bewogen noemde spr. de slormramp.de algeme ne ledenvergadering van de World Medical Association en de prgzenbi schikking voor specialisten, die zie-i buiten de belangengemeenschaj) meenden te moeten plaatsen. Op dexo punten ging prof. Hulst nader in. Het heeft de Maatschappij niet onbe wogen gelaten aldus spr. dat prof. Muntendam is afgetreden als Staats secretaris voor de Volksgezondheid. Het is hier niet de plaats om over de bete kenis van deze stap te oordelen. In het jaarverslag noemde het hoofdbestuur deze mutatie een stap achteruit. Zeer belangrijk noemde prof. Hulst het vraagstuk der specialisten-opleiding. De Maatschappij heeft zich dan ook bereid verklaard zitting te nemen in een Staatscommissie, welke tot taak heeft dc opleiding der specialisten te bestu deren. Hoe de gemiddelde arts de vorderin gen der moderne geneeskunst moet kunnen volgen, heeft de Maatschappij ook ln 1953 met zorg vervuld. In deze vergadering heeft de voor zitter der Maatschappij, dr A. H. M. J. G. Sluyters, tegenover de zeer ver doorgevoerde specialisatie uiteen ge zet. dat de huisarts behoort te blijven en ook zal blijven, als centrale scha kel, als man, die het geheel overziet, die van de gehele mens verstand heeft, die de zieke mens in zijn eigen omge ving cn levensomstandigheden kent en dc invloed van die omgeving en van die levensomstandigheden grondig kan beoordelen. VERLAGING GEWICHTSGRENS BACONVARKENS. Met ingang van Maandag a.s. Tengevolge van havenstakingen in Londen kan thans geen bacon naar Londen worden verscheept. De leveran ties van bacon beperken zich tot be trekkelijk kleine verschepingen naar andere Engelse havens. Aan deze om standigheden moet de productie van ba con tijdelijk worden aangepast. Naa1" aanleiding hiervan heeft het bedrijf schap voor vee en vlees besloten de gewlchtsgrens voor baconvarkens welke met ingang van deze week reeds -kg was verlaagd - van Maandag 18 October a.s. af nog eens met 3 kg t° verlagen. 6 Tot nader order kunnen derhalve slechts varkens in de gewlchtsgrens var. Jm' 70V00r de baconbereidlng worden geslacht. Het hierdoor te ver wachten ruimere aanbod van slacht- varkens op de binnenlandse markt zal worden opgevangen door een uitbreiding van de export van vers varkensvlees.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 9