LEIDSCH DAGBLAD Algehele overeenstemming te Londen op conferentie van Negen WEERBERICHT 93ste Jaargang MAANDAG 4 OCTOBER 1954 No. 28337 Directeur: J. W. Henny Hoofdredacteur! J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Herbewapend, souverein West-Duitsland in Europese defensie opgenomen Na zes dagen confereren zijn de negen mogendheden Zaterdag in Londen tot overeenstemming gekomen. En gistermiddag ondertekenden Amerika, Enge land, Frankrijk, Italië, West-Duitsland, de Benelux en Canada het verdrag ter bewapening van de Westduitse Bondsrepubliek, terwijl de ministers van Buiten landse Zaken van Amerika, Engeland en Frankrijk tezelfdertijd een overeen komst ondertekenden, waarin zij zich in feite verbinden onmiddellijk af te zien van hun bezettingsrechten en West-Duitsland souvereiniteit te verlenen. Thans is dus een herbewapend, souverein West-Duitsland in een nieuw Europees ver dedigingsstelsel opgenomen. Om te voorkomen dat West-Duitsland door een gewelddadige poging om de Oostelijke zone binnen de ondsrepubliek te brengen heel West-Europa in een oorlog met de Sovjet-Unie zou kunnen meeslepen, zijn in de besluiten van Londen twee verklaringen opgenomen: een van dr Adenauer, waarin uitdruk kelijk wordt beloofd dat de regering van onn nimmer zal pogen de hereniging van Duitsland door gebruik van geweld tot stand te brengen, en een van de drie Westelijke grote mogendheden, waarin wordt gezegd, dat zij elk gebruik van geweld, waardoor de eenheid van het Atlantisch verbond of de defensieve doeleinden daarvan worden bedreigd, zullen beschouwen als een bedreiging van hun eigen vrede en veiligheid, met als gevolg dat de gebruiker van geweld alle recht op steun van de NATO zou verliezen en integendeel aan sancties zou worden onderworpen. Er is intussen alweer een nieuwe conferentie in het zicht: de Raad van ministers van het Atlantisch pact zal 22 October bijeenkomen teneinde de toelating van West-Duitsland tot het pact goed te keuren. Concessies over en weer Het resultaat van ..Londen" werd be reikt door gemeenschappelijke krachts inspanning en door ..geven en nemen" van alle partijen. De Britten deden een zeer belangrijke, waarlijk-historische 6tap, toen zij zich bereid verklaarden vier divisies voor zeer lange tijd op het vasteland te legeren Maar daarmee was het succes van het overleg nog niet ver zekerd. De conferentie dreigde immers nog te stranden toen de F r a n s e premier Mendès-France vasthield aan zijn eisen voor een'bewapenlngsbureau met inspec tiebevoegdheden. Mendès-France deed evenwel een concessie, toen hij de eis liet vallen, dat het bureau aansprakelijk is voor alle wapens. Men kwam overeen, dat de verantwoordelijkheid beperkt wordt tot de zware wapens. Ook het vetorecht (inzake de kwestie of West- Duitsland op verzoek van de NATO al of niet zware wapens mag maken i moest Mendès-France opgeven. De conferentie lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllltlllllllllllllllllllllllllllllin Minister Beyen erg tevreden ..Ik ben erg tevreden", zei mi nister Beyen. toen hy gisteravond uit Londen op Schiphol terugkeer de. ..Er was een raar vacuum ont staan door het wegvallen van de EDG. maar door de aansluiting van de Britten is uit verlies winst ont staan". Onze minister van Buiten landse Zaken sprak zijn voldoening uit over de waarde van de Bene lux op de Londense conferentie. „Als de Benelux niet had bestaan èn als de Benelux met reeds het EDG-verdrag had goedgekeurd, dan zouden Nederland. België noch Luxemburg afzonderlijk de rol hebben kunnen spelen, die zij ge drieën gezamenhik thans wèl heb ben gespeeld". De minister onthulde voorts, dat het niet uitgesloten is. dat er ook in ons land Engelse troepen worden gestationneerd. maar dat moet het NATO-commando uitmaken. heeft verder besloten, dat de West-Duit sers legerkorpsen mogen formeren, hoe wel de Fransen er eerst op hadden ge staan. dat de divisie de grootste eenheid zou worden. De eenwording van de inter nationale strijdkrachten zal op korps niveau geschieden. Een korps zal uit drie divisies bestaan. De West-Duitse bondskanselier gaf op twee punten toe. In de eerste plaats aanvaardde hij beperkende bepa lingen ten aanzien van de aanmaak van gewone zware wapens en wapens voor massale vernietiging. Hij heeft ook op zich genomen geen atoom-, bacteriologische of chemische wapens te maken Ook zullen de Duitsers geen lange-afstandsbom- menwerpers, geleide projectielen of zwa- oorlogsschepen bouwen, tenzij de NATO hun verzoekt zulks te doen en vyf van Ook in Nederland geen A-B-C-wapens Een Franse woordvoerder heeft nog het volgende meegedeeld over de over eenkomst, die thans is bereikt inzake de vervaardiging van wapens: in West-Duitsland zullen geen a-, b- en c-wapens worden vervaardigd, d wz geen wapentuig voor atomische. bacte riologische en chemische oorlogvoering: ditzelfde geldt voor Nederland en België; het verbod voor de vervaardiging van a-, b- en c-wapens kan, wat Duitsland betreft, nimmer worden opgeheven; dit kan wel geschieden wat betreft Het kostte de fotografen in Londen gisteren niet veel moeite de Britse en West-Duitse ministers van Bui tenlandse Zaken, Eden en Adenauer, bij het verlaten van de geslaagde Negen-mogendhedenconferentie er toe te brengen elkaar de hand te drukken en, met een glimlach van voldoening op het gezicht, een ogenblik te poseren. andere „zware wapens", zoals raketten, oorlogsschepen en militaire vliegtuigen, doch alleen wanneer: a. dit wordt voorgesteld door de Geal lieerde opperbevelhebber in Europa, en b. is goedgekeurd door de overgrote Brusselse verdragsorganisatie, waarbij tenminste vijf van de zeven lid-staten hun goedkeuring moeten hebben gege ven; in West-Duitsland zullen slechts de wapens mogen worden vervaardigd, nodig voor de uitrusting der twaalf legerdivisies, waarbij rekening zal wor den gehouden met de ontvangen Ameri kaanse hulp. Prins Bernlianl onthulde standbeeld Maria van Riebeeck Vandaag bezoek aan hel Kragerpark Prins Bcrnhard. die Vrijdagmorgen te Kaapstad gearriveerd was. werd in het kasteel van Kaapstad, waarvan de eerste steen in 1666 door Simon van der Stel werd gelegd, door de administrateur van de Kaapprovincie. Phillipus Olli- vier, 's avonds een banket aangeboden. Ollivier verklaarde in een toespraak tot de Prins: „Het verheugt mij. dat ge durende de afgelopen paar jaren zoveel door onze twee regeringen is gedaan om de culturele banden tussen Nederland en Zuid-Afrika te versterken. Wij zijn verheugd dat Uwe Koninklij ke Hoogheid met Uw grote belangstel ling en bovenal Uw practlscne zin de gelegenheid heeft om. hoe vluchtig dan ook. uit de eerste hand kennis te ma ken met de sfeer en de omstandigheden die in Zuid-Afrika heersen". De heer Ollivier bood de Prins daarop e?n springbokhuld aan en verzocht hem aan Koningin Juliana. Prinses Wilhel- mina en de vier Prinsessen de goede wensen van het volk van de Kaapprovin cie over te brengen. Prins Bernhard was Vrijdagmiddag met de kabelbaan naar de top van de Tafelberg gegaan. Deze berg is bijna 170 meter hoog. Van de top h?eft men een prachtig uitzicht op de stad en het zich in Zuidelijke richting uitstrekkend schiereiland. De kabelbaan, die een lengte heeft van ongeveer 1200 meter, werd in 1929 voltooid. Na zijn terugkeer van de Tafelberg maakte de Pr:ns. vergezeld door leden van zyn gevolg een wandeling door de stad. De Prins, die bloothoofds was en e:-n pijp rookte, liep onopgemerkt door de menigte. Zonder gids zocht hij een paar plaatsen van historische betekenis op De Prins bracht ook enige tijd door m het oude stadhuis, dat nu een schilderyen-museum is. Zaterdagmorgen heeft de Prins te Kaapstad het standbeeld van Maria yan Riebeeck, de echtgenote van Jan van Rltbecck, die in 1652 de Kaap stichtte, onthuld. De Prins zcide: „Het Nederlandse volk heeft overwogen wat zijn passendste geschenk aan het volk van Zuid-Afri ka zou zjjn en zijn keuze viel op een standbeeld van Maria van Riebeeck, niet alleen om deze voortreffelijke vrouw zelf, maar ook om het histo rische werk van haar echtgenoot te eren". Weerrapporten [Van hedenmorgen 7 uur Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Londen Amsterdam Bordeaux Crcnoble Nico Warschau Berllln Frankfort MUnchen Zurich Banéve D'carno onbewolkt ceh bew. mist onbewolkt onbewolkt windstil 8 0 zo 8 9 0 wzw 7 11 0.2 windstil 12 2 onbewolkt znv aar bew. eeh. ^bew. onbewolkt windstil windstil 13 3 Tijdelijk opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking met plaatselijk enige regen. Vannacht Iets kouder. Ove rigens weinig verandering in tempera tuur Krachtige tot matige wind tussen West en Zuid-West. (Opgemaakt te 10 uur>. 5 OCTOBER. Zon op: 6.46 uur: onder: 18.10 uur. Dit nummer bestaat nlt 14 pagina's. Ontroerende ontmoetingen met emigranten ,,Ik dank U allemaal héél hartelijk De mooiste en soms meest ontroe rende momenten tijdens de reis van Prins Bernhard zijn de ontmoetingen met Nederlanders, die niet weten op welke wüze uiting te geven aan hun blijdschap over het bezoek. De avond met de duizenden Neder landers In Pretoria was onvergetelijk! Gedragen door golven van enthou siasme bereikte de Prins het podium. Toen een klein Nederlands meisje hem cadeautjes voor de Prinsessen aanbood toen allen hel refrein van „Waar de blanke top der duinen" meezongen en duizendvoudig het „ni heb U lief. mijn Nederland" weer klonk toen schoten menigeen de tranen in de ogen. Fen ontroering, die weggezongen werd in een donde rend „Lang zal hij leven". Men moet het meegemaakt hebben om te begrijpen wat dit bezoek voor de Nederlandse Immigrant betekent! Ik denk aan het kleine groepje Ne derlanders dat op het vliegveld van „Welkom" aanwezig was. Aan de baby op de arm van zun moeder, een Oran- lesjerp als een soort tulband om het verwelkomd in zijn auto stapte, met de tranen over haar wangen stromend net „Wicn Neerlands bloed" stond te zingen. Maar ik denk ook aan incidentele ontmoetingen, zoals die met de 18 jaar geleden geëmigreerde tekenaar Stok- huyzen uit Amsterdam in de ijze- en staalfabriek in het Van der Bijlpark cn aan zijn sinds 5 Jaar in Zuid-Afrika werkende collega Verkerk Zij werden bi) de rondgang door de fabriek door de directeur naar voren gehaald cn het gesprek met de Prins bracht hen weer even heel dicht by het oude vaderland. Een ziekenhuis voor inboorlingen werd bezocht. Aan de uitgang opnieuw een groepje Nederlanders Hoe zy elkaar vinden blijft een raadsel, maar de Fries Lt Kol. sonderman is binnen de mi nuut met enkele van hen Fries aan het praten! Als de stoet auto's verder rijdt, schuift er plotseling een auto tussen, die geheel schuil gaat onder een enor me Nederlandse vlag. De bestuurder rudt vrolijk mede ën de begeleidende politie denkt er niet aan deze onder breking van het protocol te verbieden. In het ontspanningsgebouw van de zelfde fabriek drinkt de prins thee met de Nederlandse kolonie. Driehonderd kinderen, allen getooid met Oranje, vormen een erehaag In de zaal 350 volwassenen. De voorzitter van het comité van ont vangst, dc van fitter tot „Inspector" op geklommen Reimerlnk. spreekt de Prins toe, recht op de man af. Hij biedt hem een „karos", een plaid van dassenvel aan. Leo Mens leidde als gebruikelijk de koraalmuzick aan de voet van het standbeeld van Van der Werff. een van de traditionele openingsnum mers van het feest van Leidens ont zet. Aan het standbeeld de krans, die tijdens de taptoe van de avond tevoren iras opgehangen. Voor een uitvoerig verslag van de feesten verwijzen wij naar elders in dit blad. De Prins antwoordt: ..Ik dank U allemaal héél hartelijk voor dit prach tige cadeau, dat ik goed kan gebrui ken. We hebben van de zomer precies vijf dagen zon gehad! Aan allen hier breng ik dc hartelijke groeten van mijn vrouw cn van de hele familie Wij denken veel aan jullie en ik weet nu, dat jullie ook ons niet bent vergeten". eerste vrouw die uit Europa naar dit land is gekomen, die gedurende tien jaar op ongevjer een myl afstand van deze plaats woonde en die, in de ogen van het volk van Zuid-Afrika een voor beeld is van geloof, moed. toewyding en trouw. Zij bracht een edele traditie van Holland mee en vestigde zich hier. zy heeft vele vrouwen na haar geïn spireerd. die hun echtgenoten in ty'den van nood en beproeving bystonden en aanmoedigden. ..Ik hoop. dat wanneer dit standbeeld tenslotte zijn vaste plaats in de poort van Zuid-Afrika heeft gevonden, in de buurt van het standbeeld van haar echtgenoot, beiden het symbool van trouw en toewijding zullen blijven". De Prins uitte de hoop. dat het stand beeld de Zuid-Afrikanen zal herinneren aan de vriendschap, die tussen Neder land en Zuid-Afrika bestaat. Het standbeeld werd namens het volk van Zuid-Afrika in ontvangst genomen aoor dr Eben Doenges, de minister van Binnenlandse Zakn. De onthulling van het standbeeld ge schiedde voor het nationaal kunstmu seum, waar het tydeiyk in de gouverne- mentstuinen zal blyven staan. De tuinen zijn door Jan van Riebeeck aangelegd en behoren thans tot de grote attracties van de stad Het beeld zal later worden verplaatst naar het begin van een laan van monumenten, d? .Poort van Zuid- Afrika". Het zal hierdoor bij het strand staan en een pendant vormen van het standbeeld van Jan van Riebeeck, aan d" andere kant van de poort van Zuid- Afrika. De Prins reed na de plechtigheid door Kaapstads hoofdstraat, Adderley Street, waarlangs een grot? menigte stond op gesteld om hem te begroeten, naar het standbeeld van Jan van Riebeeck Hier legde hy een grote krans neer met do Nederlandse nationale kleuren. Een mi litaire kapel speelde het Wilhelmus Prins Bernhard reed vervolgens naar het stadhuis, waar een receptie werd ge houden. Als Prins Bernhard van zfjn Zuid- Afrikaanse reis thuis komt. zal hy daar een collectie protea's vinden, de na tionale. in het wild groei?nde bloem van Zuid-Afrika. in de volksmond be kend als .suikerbossie". De Prins verwelkomend op een recep- t:e van de Nederlandse gemeenschap te Kaapstad, zei de Nedeiiandse consul- generaal dr N A. C Slotemaker de Bruine, dat deze bloem ?n. samen met geschenken voor de Prinsessen, tydlg per vliegtuig naar ons land uilen wor den overgebracht. Op de receptie van de Nederlandse ge meenschap drukte de Prins 450 Neder* landers de hand. De Prins is gisteren per vliegtuig uit Kaapstad naar Transvaal vertrokken, na zjjn officieel bezoek aan de vier provincies van de Unie te hebben voltooid. Het inspannendste deel van de tocht is thans achter de rug. Van daag gaat de Prins naar het Kruger- park, het grootste nationale natuur reservaat ter wereld, waar hjj drie dagen zal blijven. Er staan nog slechts enkele officiële afspraken te Pretoria en Johannes burg op het programma, voordat de Prins aan het einde van de week naar ons land terugkeert. TITO NAAR INDIA EN BIRMA Maarschalk Tito zal een bezoek bren gen aan India en Birma „teneinde de gelederen van hen. die voor de vredo werken, te versterken". Dc Joegoslavische staatsleider deelde dit mee op een massa vergadering in Belgrado. Hij sprak niet over Europese zaken.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1