Gematigd optimisme in Londen Maar nog vele voetangels en klemmen Verkeersdrama te Den Haag Met een enkel woord CLOWNTJE RICK Berisping voor Mc Carthy voorgesteld „Battle Royal" gisteren geëindigd Staf, Juin en Gale zeer tevreden LEIDSCH DAGBLAD - DINSDAG 28 SEPTEMBER (Telefonisch van onze correspondent te Londen) Het was een stoet sombere journalis ten, die gisteren de trappen beklom van Lancaster House, waar alles gereed is voor de negen mogendheden-conferen- tie. Want de pers is te verstaan gege ven, dat de besprekingen zo goed als zeker volkomen geheim zullen zijn en dat er waarschijnlijk officieel niets zal worden bekend gemaakt voor het einde van de week. Als een soort troostprijs mochten wij dan de vertrekken zien, waar de be raadslagingen zullen worden gehouden. Het monumentale trappenhuis met veel marmer en goud en grote schilde rijen en spiegels langs de muren, leidt naar de intieme muziekzaal op de eer ste verdieping. Hier zal het lot van Europa deze week worden beslecht. Er heerste nog neutrale rust, Lichte, met blauwe stof beklede stoelen met blanke leuningen staan om de in recht hoek-vorm opgestelde met blauw kleed bedekte smalle tafels geschaard. Er zijn ten hoogste vijftig zetels. Ook voorzit ter Eden zal vandaag op zo'n kleine een voudige stoel met lage rug plaats ne men. Hier is tenminste volledige inte gratie. Alle stoelen zijn gelijk. En alle asbakken. En alle blocnotes. En alle potloden. En alle waterglazen. Niemand zal zich achtergesteld voelen. Achter glas de cabines van de ver talers. De conferentietalen zijn Frans, Engels en Duits. Op de tafel microfoons en koptelefoons. Talenkennis is nooit de sterkste kant geweest van ministers van buitenlandse zaken, van grote lan den wel te verstaan. Maar ook al kun nen de negen ministers elkaar heus wel begrijpen, in de diplomatie, waarin elk woord op een goudschaaltje wordt ge wogen, kan een nauwkeurige, gelijktij dige vertaling niet ontbreken. Wij stappen door allerlei statie-ap partementen, waar vandaag de minis ters en hun medewerkers zullen zitten, lopen en misschien wel ijsberen. Wij staan in de kle:ne, wat kale werk kamer van Anthony Eden. Alles glimt er van nieuwheid. Wij kyken naar zijn telefoon en noteren het geheime num mer. Je kunt nooit weten.... Vooruitzichten In Londen heerst over de komende besprekingen een matig optimisme. Een belangrijke overweging hiervoor is dat de negen beseffen dat misluk ken van de conferentie min of meer gelijk staat met een ramp. Over de principes van het Eden-plan bestaat nu tussen de ministers algemene over eenstemming, maar de toepassing er van zal ongetwijfeld nog heel wat voe ten in de aarde hebben. Adenauer, Eden en Dulles hadden de bondsre publiek zonder verwijl opgenomen willen zien in de Nato, maar Mendès France wil eerst een proefperiode waarin de Duitsers, veilig met de En gelsen ondergebracht in een ver nieuwd Brussels verdrag, eerst moeten tonen dat zy zich behoorlijk gedra gen. De Fransen eisen verder dat En geland zich zal verbinden het Britse Rynleger, met vier en een halve di visie, permanent op het vasteland te houden. De Engelsen schijnen bereid Frankrijk op dit punt gedeeltelijk te gemoet te komen. Een ander vraagstuk is hoe het Saar- probleem moet worden opgelost daar het plan-Van Naters door de dood van de EDG waarschijnlijk van de baan is. Adenauer en Mendès-France zullen in privé over dit onderwerp discussiëren. Dulles blijft sceptisch staan tegenover elk EDG-surrogaat, maar indien de Europese partners tot een aannemelijk plan komen, zal hij er waarschijnlijk wel zijn zegen aan geven. Het werd als een zekere opluchting beschouwd dat Dulles en Mendès-France gisteren ge- noeglijk samen hebben gepraat indien een vriendelijke foto onder de schemer lamp daarvoor tenminste als bewijs mag gelden. De hoofdzaak van de conferentie is Frankrijk en Duitsland zo dicht moge lijk bij elkaar te brengen, want alles staat en valt met de goede verstand houding tussen deze twee landen. Hoewel voor journalisten en fotografen de ministers hun bekende glimlach zullen vertonen, is in de afgelopen week het onderling verhouwen danig ge schokt en vóór alles zal dat dienen te worden hersteld. Veel wordt in dit ver band van de bemiddelende rol niet al leen van Eden. maar ook van de Cana dees Lester Pierson verwacht. Canada's aandeel in Europa's tegenwoordige de fensie is aanzienlijk. Bovendien heeft het land jaarlijks belangrijke hoeveel heden militair materiaal aan Europa afgestaan. Door Canada zal ook de stem spreken van het Britse Gemene best, hetgeen misverstanden over de rol daarvan zal kunnen wegnemen. Wat het standpunt van de Neder landse delegatie betreft, heerst er vol doening, dat Engeland bereid is zich sterker aan het vasteland te binden. In het Brussels verdrag ziet men de moge lijkheid om in politiek en economisch opzicht verder aan Europa.te bouwen. Maar ook van Nederlandse ziide voelt men niets voor een dubbele militaire organisatie, zoals aanvankelilk door P.M.F. was gesuggereerd. Sir Winston Churchill hoewel op de achtergrond, zal een groot aandeel heb ben in de Britse gedragslijn der confe rentie. Elke dag zal hii met Eden voe ling houden over het verloop der bespre kingen. terwijl deze week ook het Britse kabinet zal bijeenkomen om de vorde ringen in Lancasterhouse te bestuderen. Gisteravond hebben Churchill en Dulles een onderhoud gehad. Een onverwacht bezoeker was generaal Grünther, de opperbevelhebber der ge allieerde strijdkrachten in Europa, die met Dulles heeft geluncht. De generaal heeft met de Amerikaanse minister ge confereerd over de wijze, waarop Duits land in de Nato zou kunnen worden op rijs ook met Mendès France en met rijk ook met Mendès France en met Eden besprekingen gevoerd. Mendès France, Eden en Lester Pier son hebben gisteravond in Edens wo ning gedineerd. Vanavond biedt sir Win ston Churchill de negen ministers en de ambassadeurs van de bil de conferentie betrokken landen een diner aan, waar bij ook de meeste leden van het Britse kabinet aanwezig zullen ziin. De werkmethode, welke Eden vandaag schijnt te willen volgen, is zo snel mo gelijk aan te sturen op het verlenen van souvereiniteit aan de Duitse Bonds republiek. Zodra men het hierover in principe eens is, zullen experts het plan verder uitwerken. MINISTER BETEN. Onze minister Beyen heeft bij zijn aankomst in Londen verklaard, dat hij van mening is, dat er redelijke hoop is, dat men op de conferentie tot over eenstemming zal komen. „Wij hebben geen speciaal plan. On geveer veertien dagen geleden hebben wij zeer nuttige besprekingen met mi nister Eden gevoerd en de landen van de Benelux zijn het eens met zijn alge mene gedachtengang. „Dit was nog maals gebleken op besprekingen, die hy, gedurende het Weekeinde met zijn colle ga's van de Benelux had gehad. „De landen van de Benelux zullen alles doen wat zij kunnen om te helpen". Hy zeide te hopen, dat men niet zou pogen te veel tegelijk te regelen, doch dat men snelle resultaten ten aanzien van de „voor ons liggende vraagstukken" zou vinden. De Franse eerste-minister. Mendès- France, heeft in een vraaggesprek te Parijs verklaard, dat. indien de Lon- dense negen-mogendheden-conferentie de Franse voorstellen voor de herbewa pening van West-Duitsland aanvaardt, Remmen weigerden Twee doden en tuee zwaargewonden Twee personen zyn gedood, twee zeer ernstig gewond en een licht gewond by een verkeersongeval, dat gistermid dag omstreeks halfvijf gebeurde by het kruispunt Parallel weg-Vaillant- laan in Den Haag. Vyf wielrijders, die op de Parellelweg voor de stopstreep wachtten tot de op het kruispunt ge posteerde verkeersagent de weg zou vrijgeven, werden van achter aange reden door een met vier ton zand ge laden vrachtauto, waarvan de remmen weigerden. Een 50 jarige mevrouw wonende In de Tak van Poortvlietstraat te Den Haag en een 28 jarige man uit de Raaphorstlaan werden op slag gedood. De 45-jarig? echtgenoot van de om gekomen vrouw, kreeg een bekkenfrac tuur en werd in ernstige toestand in het ziekenhuis Zuidwal opgenomen. Een 13-jarig meisje uit de Bresterstraat had een ernstige shock en vermoedelijk ook ander letsel. Zij is eveneens in het zie kenhuis Zuidwal opgenomen. Ook haar toestand is ernstig. Een 14-jarig meisje wonende aan de Laakkade, kreeg slechts zeer licht letsel. De fietsen wer den alle vernield. De verkeerspolitie heeft de vrachtau to voor onderzoek in beslag genomen. De chauffeur verklaarde slechts met matige snelheid te hebben gereden. Het kruispunt ParellelwegVail- lantlaan ligt in de „put" voor het via duct in de spoorlijn Den Haag-Delft, zodat de weg ter plaatse helt. (Ingez. Med.-Adv.) Hedenavond ontvangen de eerste 1000 bezoekers(sters) een smaakvol geschenk. BINNENLAND De politie te Rotterdam heeft gister nacht vier Jongemannen gearresteerd, die worden verdacht van de inbraak, die vorige week ln de nacht van Zondag op Maandag bij de Zaanlandse Zilversmeden) J~ Coolslngel te Rotterdam werd gepl zijn ln het hoofdbureau opgesloten. I. Ze Gistermiddag heeft prof. dr F. C. Gerretson zijn werkzaamheden aan de Rijksuniversiteit te Utrecht besloten met een afschelds-college ln het Groot Audi torium. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan, tussen haakjes, achter I de naam van het schip vermeld. Indone- I slé en Ned. Nieuw Guinea: m.s. „Willem Ruys" (14 October); Ned. Antillen; m.s. „Oberon" (5 Oct.); Suriname: m.s. „Sten tor" (6 Oct.); Unie van Z.-Afrika en Z.W. Afrika: m.s. „Edinburgh Castle" (2 Oct.): Canada: m.s. „Prins Willem van Oranje" (7 Oct.); Zuld-Amerlka: m.s. „Talberto Dodero" (6 Oct.); Brazilië: m.s. „Uruguay Star" (4 Oct.); AustraliëNieuw Zeeland: vla Engeland (2 Oct.). Stakende droogdok-arbeiders te Lon den hebben een beroep gedaan op de arbeiders ln Rotterdam en Belfast om niet te werken voor schepen, die te Londen op de zwarte HJst staan. 1557 -1558 - Met z'n drieën holden ze naar beneden. Daar was tante Liezebertha al bezig met brood snijden. - Zo jongens, ben je daar? Schenk maar gauw een lekker kopje thee in. ik ben al aan het brood bezig! Terwijl de jongens hun brood aten en thee dronken, maakte tante Liezebertha de pakjes klaar, die ze moesten meenemen. Er waren héél wat boterhammen voor nodig! Want drie gezonde jongens kunnen heel wat op. en ze moesten de hele dag weg! Daarom sneed tante Liezebertha een hele stapel. En toen ze daarmee klaar was en kaas op de boterhammen had gelegd, werden er drie pakjes van gemaakt; voor ieder één. - Ziezozei tante Liezebertha. toen ze daarmee klaar was. Ik hoop dat jullie er genoeg aan hebt. Jullie eten me de oren van m'n hoofd! De jongens stonden al te trappelen van ongeduld en telkens keken ze weer naar de klok. Ze hadden nog ruim de tijd. De bus zou bij de school staan en daar moesten alle jongens bij elkaar komen om zeven uur. En ze waren zo vlug opgeschoten met aankleden en eten, dat ze eigenlijk nog te vroeg waren. Eindelijk was het zover, dat ze konden gaan. - Nou, jongens, veel plezier, hoor! zei tante Liezebertha. En terwijl ze nog achterom zwaaiden holden de drie de straat op hij er misschien in zou slagen de goed keuring van het Franse parlement voor toetreding van Duitsland tot de Nato te verkrijgen. Indien de Franse voorstellen te Londen van de hand worden gewezen, zodat de Nationale Vergadering zich alleen over opneming van Duitsland in de Nato moet uitspreken, zal het vol gens Mendès-France geheel onmogelijk zijn het parlement er toe te brengen er mede in te stemmen. In het vraaggesprek, dat werd toe gestaan aan de Pariise correspondent van de U. S. News and World Report, Robert Kleiman, zeide de premier niet te zullen aanblijven, indien zyn voorstellen aan het parlement worden verworpen. Het oorspronkelijke Franse plan be helsde niet het West-Duitse lidmaat schap van de Nato. aldus de premier. Door het bezoek van de Britse minister van buitenlandse zaken. Eden. die hem er van op de hoogte had gesteld, dat de andere acht belanghebbende landen hadden ingestemd met lidmaatschap van Duitsland, is hij gaan voelen, dat hij zich er niet tegen kan verzetten. Het bestaan van zijn regering zal afhankelijk worden gesteld van het debat in de algemene vergadering over de Londense conferentie. Dit was niet het geval met het debat over de E.D.G. Een van de belangrijkste bezwaren van de Fransen tegen de E.D.G. was de bovennationale organisatie van de ge meenschap, waardoor een belangrijk deel van de Franse souvereiniteit op militair terrein moest worden opgege ven. Mendès-France zeide er van over tuigd te zijn, dat het, in de toekomst nodig is een heel belangrijk stuk van de souvereiniteit prijs te geven. Men zal een organisatie in Europa moeten aan vaarden met een aantal bovennationale instellingen. Het m.s. „Indrapoera" van de Kon. Rotterd. Lloyd wordt morgenochtend vroeg uit Indonesië en Malakka te Rotterdam terug verwacht van z()n 124e reis. De ontscheping der passagiers, onder wie we derom enige repatriërende leraren van middelbare scholen, zal, onvoorziene om standigheden voorbehouden, morgenoch tend om 8 uur een aanvang nemen. Kapitein-luitenant ter Zee C. L. J. F. Douw van der Krap ls met Ingang van 1 October a.s. eervol ontheven van zijn functie van hoofd van het Bureau Opera ties van de Marinestaf. Hij wordt belast met de functie van eerste officier van Hr Ms kruiser „De Ruyter". Het Geref. Politiek Verbond zal op 1 en 2 November te Zwolle een congres houden, waar de leden van de Geref. Kerken onderhoudende Art. 31 K.O. zich zullen bezinnen op de huidige politieke 6ltuatle. De minister-president van Ceylon, sir John Kotelawala, heeft een uitnodiging de Indonesische minister-president, 111 - bezoek plaats vinden van 28 tot 30 December, wanneer Kotelawala terugkeert van een reis door de Ver .Staten. Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer C. van den Heuvel over de moge lijke Instelling van een productschap voor zuivel heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening geantwoord, dat de regering niet voornemens ls zulks te doen. BUITENLAND Op het spoorwegemplacement van Troyen-Nes. bij Tournal, ls een Franse trein ln botsing gekomen met een Bel gische goederentrein. Belde machinisten werden gedood, terwijl de twee stokers verwondingen opliepen. Ook de conduc teur van de Franse trein kwam om het leven. De Franse trein kwam uit Rljssel, de Belgische goederentrein uit Doornik. In Vaticaanstad ls vernomen, dat professor W. Hubner, de Duitse hart specialist. die de Paus tijdens diens ziekte van de afgelopen winter heeft onderzocht, aan een hartaanval ls overleden. De rechtstreekse spoorwegverbinding tussen Zuld-Slavlë en Roemenië, die vier Jaar geleden naar aanleiding van het ge schil tussen Zuld-Slavlë en de Komlnform werd verbroken, zal Vrijdag worden her steld. De avondklok, die ln geheel Tunesië was opgeheven toen Frankrijk maatregelen nam om aan het protectoraat zelfbestuur te geven, ls weer van kracht ln het gebied rondom Kef, 150 km ten Zuid-Westen van de hoofdstad, zulks naar aanleiding van de activiteit van anti-Franse terroristen. Mao tse toeng ls door het Chinese volkscongres (parlement) eenstemming tot] eerste president van de Chinese volks- republiek gekozen. Tevoren was Mao's1 officiële titel voorzitter van de centrale raad der volksregering. De nieuwe post Is I geschapen door de grondwet, die de vorige week ls aanvaard. By een treinongeluk naby Aler ln j India zijn 57 personen om het leven ge- komen. Inzittenden van de trein liepen verwondingen op. Labour-besluiten Het congres van Labour heeft zich voor de verdragsorganisatie voor Zuid- Oost-Azië uitgesproken. Er zijn 2.507.000 stemmen tegen en 3.669.000 voor uitge bracht. Het congres verwierp met grote meer derheid een eis, dat ,de volgende La- bour-regering" een einde zou maken aan het stationneren van Amerikaanse troe pen van de luchtmacht en het opslaan van bommen van deze luchtstrijdkrach ten op Brits grondgebied. Zonder stemming werd een resolu tie aangenomen, waarin aangedrongen wordt op de spoedige bijeenroeping van een conferentie tussen Churchill, Eisen hower en Malenkof, teneinde de bespre king van de bewapening en het verbod van atoom- en waterstofbommen ais- mede de versterking van de collectieve veiligheid door middel van de VN te be spreken. 8 November behandeling in Senaat Een speciale commissie van onder zoek van de Amerikaanse senaat heeft de Senaat aanbevolen senator Mc Carthy te berispen. De commissie heeft meer dan 40 be schuldigingen aan het adres van de se nator aangehoord doch een en ander teruggebracht tot vijf algemene catego rieën. De advocaat van McCarthy heeft me degedeeld, dat de senator het rapport hevig zal bestrijden. Waarnemers zijn van mening, dat het rapport, wat ook de uitslag van een stemming zal zyn, een aanz enlijke slag voor het prestige en het gezag van Mc Carthy betekent. Algemeen neemt men aan dat de Senaat, tot een berisping zal overgaan. Aanneming van een resolutie van af keuring houdt in dat McCarthy in het openbaar wordt berispt en leidt op zich zelf n et tot verlies van zijn rechten als senator. Het verslag van de commissie telt on geveer 40.000 woorden. In het verslag van de uit zes personen bestaande commissie wordt gezegd, dat McCarthy de Senaat en een van Se naatscommissies minachtend heeft be handeld. Ook dient McCarthy berispt te worden op grond van zijn gedrag in de kwestie met brigade-generaal Ralph Zwicker. Op grond van het bewijsmateriaal is een resolutie van afkering op de drie andere punten van beschuldiging niet gerechtvaardigd, aldus het verslag. De Senaat zal op 8 November bijeen komen ter bestudering van de aanbeve lingen van de commlss'e. Het eerste punt van beschuldiging aan het adres van McCarthy waarvooi" de commissie berisping heeft aanbevo len, heeft betrekking op een subcommis sie voor verkiez'ngen. McCarthy had de commissie aan de kaak gesteld en geweigerd haar uitnodigingen of ver zoeken om getuigenis af te leggen en om inlicht'ngen te verstrekken over zijn activiteit gehoor te geven. Het tweede punt vloeide voort uit Mc Carthys onderzoek naar communistische infiltratie in legerinstellingen. Volgens MacCarthy was een tandarts, dr Peress, die als majoor in het Amerikaanse leger diende, communist. By dit onderzoek beschuldigde McCarthy de commandant van majoor Peress brigade-generaal Zwicker, er van ongeseh'kt te zyn om Onze jongens morgen naar huis Gisteren om vier uur is de oefening „Battle Royal" geëindigd, nog eerder dan men aanvankelijk had verwacht. De frontlijn tussen de twee krijgs machten werd op dat moment ge vormd door het riviertje de Lippe. Bij zijn besluit de oefening te beëin digen heeft de leider ervan, generaal Sir Richard Gale, zich laten leiden door twee overwegingen. In de eerste plaats hebben de troepen van Noordland thans een afgerond gebied veroverd, dat ten Zuiden begrensd wordt door de Lippe. Had men de laatste verdedigingsgordel van Zuidland. de rivier de Möhne, ook nog in d? strijd willen betrekken, dan zou de oefening nog enige dagen heb ben moeten duren en dit was niet de bedoeling. Tweede argument is het weer geweest. De troepen hebben een uiterst zware strijd gehad, hebben heel weinig kunnen slapen, waren doornat door de regen en het drassige land dat men hier en daar trof en leefden d? laatste dagen nog slechts op hun enthousiasme en strijdlust. Het is voor de Nederlanders een pret tig idee, dat de enige groep die er toch m geslaagd ls de rivier de Lippe over te trekken en daar een bruggehoofd heeft gevormd tot de troepen van generaal Opsomer behoorde. Het was de F-com- pagnie van het 412e bataljon van het 41e regiment Infanterie, dat onder be vel van kapitein Jozen in d? zeer vroege Hoe de storm Japan teisterde De wervelstorm, die Zondag het Ja panse eiland Hokkaido trof, heeft op zee aan minstens 1.400 personen het leven gekost, terwijl op het eiland zelf zeker 300 doden te betreuren zijn. Onder de doden bevonden zich duizend passagiers en leden van de bemanning van de veerboot van de spoorwegen, die in de haven van Hakodate omsloeg, en drie honderd mensen, die in dezelfde haven verdronken tengevolge van het vergaan van andere schepen. Anderen kwamen om het leven bij overstromingen, grond verschuivingen en een grote brand, die in de stad Iwanai, bijna 100 km. ten Noorden van Hokadate, 3.200 huizen, 80 procent van de stad, in de as legden. Over de wijze, waarop de veerboot „Toja Maroe" is vergaan, is men het niet eens. Er wordt een onderzoek inge steld naar de toedracht. Een woordvoer der van de Japanse raad voor de scheep vaart verklaarde, dat mogelyk een ge rechtelijke vervolging zal worden inge steld. De bouwers van het schip hebben inmiddels verklaard, dat het vaartuig niet topzwaar was en dat speciale voor zieningen waren getroffen om kapseizen van het schip te voorkomen, wanneer het geladen spoorwagons vervoerde, zoals tijdens de ramp het geval was. Aan boord van de veerboot bevonden zich 1.229 passagiers en bemanningsle den. Onder de eerste groep was een aantal Amerikanen, voor het meredeel militairen met hun gezinnen. Onder de slachtoffers bevinden zich de kapitein van de veerboot en vele hoge functiona rissen van de Japanse spoorwegen. Volgens de Japanse raad voor de scheepvaart zyn 209 schepen, waaronder negen stoomschepen, tengevolge van de typhoon vergaan, terwijl duizenden vaartuigen aan de grond zijn gelopen of beschadigd. Behalve de „Toja Maroe" zijn nog vier veerboten van de spoorwe gen gezonken, die vracht vervoerden. Deze vaartuigen hadden ieder een be- manning van 80 leden. Een Amerikaans j tanklandingsschip strandde bij Hako- date. Alle opvarenden, onder wie 191 le den van ae eerste cavalerie-divisie konden worden gered. De liga van Rode-Kruisverenigingen heeft internationale hulp aan de slacht offers van de ramp aangeboden. morgen de Canadezen verraste, die aan de overkant lagen. Een vooruitgeschoven verkenningspeloton slaagde erin, met vier vouwboten naar de andere zijde te komen en 30 Canadezen gevangen te nemen. Lang behoefde over de rechtma tigheid van deze actie niet gepraat te worden, want vier scheidsrechters ston den er met hun neus bovenop en kon den weinig anders doén dan de Hollan ders op dit punt de zege toekennen. Later stak nog een bataljon van 42 RI in een gevonden boot over en toen was er een klein Hollands bruggehoofd in het Canadese gebied, dat waarschijnlijk niet stevig genoeg zou zijn geweest om te behouden, dcch dat bij het beëindi gen van de oefening door de leiding toch als beloning aan de Hollanders werd toegekend. Vandaag worden de voorbereidselen voor de terugtocht gemaakt. Morgen gaan de Hollandse jongens weer rich ting Holland, na een zware, inspan nende tyd, maar terecht met het pret tige gevoel dat het Nederlandse leger corps het in deze oefening lang niet slecht deed. het uniform van een officier van het Amerikaanse leger te dragen. De andere punten betreffen het aan sporen van ambtenaren tot schending van wetten, eden of instructies, het aan nemen of gebruik van geheime staats stukken en een aantal beschimpingen aan het adres van medesenatoren. In het verslag wordt verder aanbevo len het reglement voor deSenaat te wijzigen en te verbieden, dat een lid van een commissie verhoren afneemt, be halve wanneer de voltallige commissie een lid bij meerderheid van stemmen daartoe machtigt. Ook wordt voorgesteld publicatie van getuigenissen, afgelegd ln een besloten zitting, niet te publice ren, tenzij de commissie bij meerderheid van stemmen toestemming geeft. Voor het verslag ter beschikking van verslaggevers werd gesteld, was een ex emplaar aan het kantoor van McCar thy afgeleverd. Voorzover diens mede werkers er van op de hoogte waren had de senator er nog geen kennis van ge nomen. Hy is gisterochtend in een zie kenhui opgenomen voor behandeling van een sinusontsteking. Senator McCarthy heeft volgens de „Chicago Tribune" verklaard: „Het kan me niet schelen of ik berispt wordt". Hij zou echter strijden tegen aan vaarding der subcommissie, aangezien d'e senaat door goedkeuring ervan af stand zou doen van „zijn grondwette lijke recht tot onderzoek van fouten der uitvoerende departementen". De conventie van de grote Ameri kaanse vakbond AFL heeft in Los An geles een resolutie aanvaard, waarin McCarthy wordt veroordeeld als „on waardig aan de Amerikaanse traditie". De senator wordt in de resolutie be schuldigd van „roekeloze veronachtza ming van democratische procedures". Felle brand te IJmuiden Honderdduizenden schade Vanmorgen omstreeks halfzes is brand ontstaan in de sloepenmakerij van de firma Mulder en Ryke, geves tigd in een voormalige visrokery aan de Industriestraat te IJmuiden. De Velsense brandweer heeft het vuur, dat in het oude gebouw razend snel om zich heen greep, met zes aan sluitingen op de autospuit aangetast, maar onder invloed van de vrij straffe Zuidelijke wind braken de vlammen al spoedig door het dak. Zowel die machinerieën als twee juist voltooide sloepen, die vda een scheeps werf geëxporteerd zoutten worden, wer- denden een prooi van het vuur. Maar dank zij het feit, dat dit gedeelte vari de fabriek geïsoleerd ds van de veel gro tere nieuwbouw, beperkte de brand zich tot het oude gedeelte. Toen ds brandweer om zeven uur met de nablussing begon stonden slechts de muren overeind. De schade loopt in dis honderdduizen den, maar wondt door de verzekering gedekt. Dodelijke verkeersongevallen Een, 65-jarige voetganger uit West- zaan, die gusteravond, zonder op het verkeer te letten, de Oostzijde te Zaan dam overstak, is aangereden door een motorrijwiel. De man bekwam zeer ern stige verwondingen, waaraan hij in het gemeentelijk ziekenhuis te Zaandam is overleden. Op de Zuidelijke Wandelweg te Am sterdam ós gistermiddag een 76-jarige wielrijder in botsing gekomen met een motorrijder. De wielrijder lSep zwaar liohamelijk letsel op; bij aankomst in het Wilhelmlna -gasthuis bleek hij reeds te zijn overleden. De motorrijder moest in het ziekenhuis worden opgenomen. Battle Royal Grote vooruitgang van ons corps Minister Staf is zeer tevreden over het optreden van de Nederlandse troepen in de oefening „Battle Royal" zo vertelde hy ons gistermiddag in een genoeglijk dorpscafé'tje in Wcst- kirchen. En hy is het niet alleen. „Ik heb veldmaarschalk Juin gesproken", zo zeide hy, „die heeft my verzekerd dat hy uitermate voldaan was over het Nederlandse legercorps". „Vooral had hem de grote vooruit gang met vorig jaar getroffen". Ook de commandant van de Noorde lijke legergroep en leider van de oefe ning, de Britse generaal Gale, had te genover de Nederlandse minister zijn waardering uitgesproken over diens landgenoten en de Amerikaanse assis- tent-staatssecretar's voor Defensie was zelfs nog een beetje verder gegaan en noemde de Nederlanders de beste van alle deelnemers aan deze oefening. Fel handgemeen Inderdaad zijn er dan ook wel enige punten, waarover men positief kan zijn. De verbindingen bijvoorbeeld, die on danks een veel zwaardere belasting, be ter hebben gewerkt dan ooit, de tech nische dienst, d'e reparaties met opmer kelijke snelhe'd en regelmaat uitvoerde, de ravitaillering, die maar zelden ge stopt heeft en niet te vergeten het grote enthousiasme dat iedereen van hoog tot laag bezielde. Dit laatste ondanks de vaak wel zeer slechte weersomstandig heden, de modderpoelen die men moest overwinnen en het gebrek aan slaap, dat velen met rood omrande ogen doet rondlopen. „Ik heb een paar keer een handge meen gezien tussen Nederlanders en Canadezen en :k kan u verzekeren dat onze mannen zeer fel waren. Vooral wa ren ze tuk op krijgsgevangenen, omdat ze die de losse patronen konden afne men", aldus de minister. Van tekort schieten van het lagere reservekader op sommige punten (waarop militaire des kundigen ons gewezen hebben) was hem niets bekend. Wel gaf hy toe dat er in het algemeen een tekort aan beroeps officieren was ln bepaalde categorieën, maar tekortkomingen die by deze oefe ning gebleken zijn, wilde hij zeker niet wijten aan een tekort aan officieren. „Wij staan in dit opzicht bij anderen zeker niet achter", zo zeide hij. Grotere beweeglijkheid nodig Komende op de atomische oorlogs voering zeide ir Staf, dat de nieuwe wapens geen wijziging in de oude orga nisatie met zich mee brengen, doch wel een wyzig.'ng van de tactische metho den vereisen. Zo worden de verbindin gen veel zwaarder belast en aan het transport steeds hogere eisen gesteld. De beweeglijkheid van de comman danten moet nog groter worden, zy moeten zich sneller kunnen verplaat sen en in dit verband zeide de mi nister gelijk reeds gemeld dat de Kon. Landmacht de beschikking zou krijgen over een aantal helicopters. Hoeveel er dit precies zouden worden kon hij niet zeggen, „maar", zo ver klaarde hij, „wy hebben er zo al 35 no dig voor de commandanten". Dezo helicopters zullen organiek bij de Kon. Landmacht ingedeeld worden, doch zij zullen in onderhoud komen bij de Kon. Luchtmacht, die ook de piloten zal leveren. Wat de uniformen betreft zoekt men naar een nèuwe gevechtskleding, die beter aan de weersomstandigheden zou worden aangepast, dan de huidige. Ook zal men het geklede tenue een voudiger baken. Voorts is het kogelvrije vest nog De samenwerking met de Engelsen in steeds een onderwerp van studie, deze manoeuvre noemde de minister „zeer goed". Evenals het vorige jaar heeft zy weinig moeilijkheden opgele verd". Hij was voorts van mening, dat ook het volgendj aar weer manoeuvres in West-Duitsland kunnen worden gehou den, hoe dan ook de status van dit land in Europees verdedigingsverband moge zijn. „Ik neem aan dat er wel een re geling gevonden zal worden voor het stationneren van Britse troepen in Duitsland en ln dit verband kunnen wij ook weer meedoen".

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 2