TROONREDE MET VERWACHTINGEN BIJ ERKENNING VAN PROBLEMEN Economisch herstel uit zich in vele plannen 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 21 September 1954 Derde Blad No. 28327 Bemoedigend Koninklijk woord Blijdschap over tweeërlei overwinning Koningin Juliana richtte zich hedenmiddag in de Ridderzaal te Den Haag bij de opening van de nieuwe zitting van de Staten-Generaal met de volgende Troonrede tot de leden der beide Kamers In deze dagen gaan ons aller gedachten terug naar de Septembermaand van tien jaar geleden, toen na meer dan vier jaren bezetting en onderdrukking een deel van het Nederlandse grondgebied werd bevrijd en de bevrij ding van heel ons land nabij scheen. Het mocht echter niet zo zijn. Nog kwamen de beproevingen van de honger winter voor het Noorden, de gevaren van een frontgebied voor een groot deel van het Zuiden. Acht maanden verliepen voordat ons volk in overweldigende vreugde zich weer in vri/heid verenigd vond. Het stond toen verarmd in een verwoest en leeggeplunderd land. Talrijk waren de naoorlogse problemen op vrijwel elk levensterrein, waarvoor ook ons land zich gesteld zag. Er is reden te over om in deze dagen de gedeeltelijke en in Mei 194S de volledige bevrijding in blijdschap en met grote dankbaarheid te herdenken. Allereerst om de vrijheid zelf, die de offers waard was, die er voor zijn gebracht, maar ook om het vermogen tot herstel, dat ons volk in al zijn geledingen aan de dag heeft gelegd en dat zich opnieuw zo duidelijk heeft afgetekend in de wijze, waarop de gevolgen van de watersnoodramp zijn opgevangen. Nieuwe stap vooruit Het afgelopen jaar heeft In economisrh opzicht opnieuw een grote stap vooruit betekend. Productie, uitvoer, natio naal inkomen, deviezenreserves zijn verder gestegep. terwijl de investeringen zich op een niet onbevredigend niveau bewegen. Dat dit alles mogelijk was. is niet enkel het gevolg van een gunstige internationale conjunctuur, doch tevens het resultaat van de activiteit van heel het bedrijfsleven. Voor het ogenblik is een zodanige uitbreiding van de werkgelegenheid bereikt, dat spanningen optreden wegens een tekort aan arbeidskrachten. In het belang van een doelmatige arbeidsvoorziening bevordert de Regering binnenlandse migratie en scholing. Overigens zal beperking nodig zijn in het ter hand nemen van werken, waarvan de uitvoering thans niet volstrekt nood zakelijk is. Dit ligt ook in de lijn van een gezond con junctureel beleid. JT erkloosheidszorg Deze situatie onzer volkshuishouding mag evenwel geen aanleiding geven het door de Regering gevoerde op econo mische expansie gerichte beleid te doen verslappen. Zij gaat ook voort met de voorbereiding en registratie van plannen voor aanvullende werken voor het geval werkloos heid van enige omvang zou optreden. Het snelle tempo, waarin onze beroepsbevolking toeneemt, blyft ons land stellen voor een werkgelegenheidsvraagstuk op lange termijn, voor welks oplossing industrialisatie en exportvergroting, aangevuld door emigratie, nodig zijn. Ook voor de landbouw zal de Regering het beleid van de voorgaande jaren, gericht op een zo hoog mogelijke productie »n een bev<wdering van de afzet, voortzetten. In dit verband is voor Nederland vrijere wereldhandel van bjjzor-ler grote betekenis. De buitenlandse economische politiek der Regering is bij voortduring gericht op een vermindering van de bestaande barrières. Helaas heeft het overleg tot dusver slechts tot beperkte resultaten geleid. Benelux won aan perspectief Tegen deze achtergrond verkrijgt de voortgang, die kon worden gemaakt by de voorbereiding van de economische unie met België en Luxemburg een bijzondere betekenis. De ondertekening van de protocollen inzake de handels politiek en betreffende de liberalisering van het kapitaal verkeer tussen Nederland en de BelgischLuxemburgse economische unie, was een belangrijke stap op dit gebied. Mettertijd belastingverlaging De gunstige ontwikkeling der bedrijvigheid komt ook I tot uiting in de opbrengst der belastingen. Nu de uit gaven voor het herstel van de watersnoodschade grotendeels zijn afgewikkeld en tot enige verlaging van de ramingen voor defensiedoeieinden is overgegaan, j acht de Regering een verdere vermindering van de j belastingdruk mogelijk. In de loop van het parlementaire jaar zullen U voorstellen bereiker tot verlaging van deze druk, in het bijzonder op het terrein van omzet belasting, loonbelasting en inkomstenbelasting. De Regering is voorts niet voornemens voorstellen te doen tot verlenging van de belastingverhogingen, die in verband met de zware defensielasten voor een vierjarige periode werden aanvaard, met dien verstande, dat een deel van de destijds ingevoerde verhoging van de vennootschapsbelasting behoort te worden gehand- i haafd ten behoeve van een verdere vermindering van de druk van de inkomstenbelasting. Nieuw statuut Koninkrijk Het verheugt mij, dat het in dit jaar met Suriname "i de Nederlandse Antillen gevoerde overleg over de I «ieuwe rechtsorde in het Koninkrijk geleid heeft tot overeenstemming over een ontwerp-statuut voor het Koninkrijk, dat in Suriname en de Antillen reeds is aan aard. De Regering hoopt, dat dit statuut nog voor het 'inde van het jaar in werking zal kunnen treden. Zij zal «Hes in het werk stellen om de gedachten van verbon denheid, samenwerking en onderlinge bijstand, die aan *t statuut ten grondslag liggen, te helpen •jken. oei kei Nieuw Guinea In Nederlands-Nieuw-Guinea wordt, overeenkomstig de bijzondere omstandigheden van het gebied, gestadig gewerkt aan maatregelen ten bate van de geestelijke, economische en sociale vooruitgang der bevolking, in het belang ook van de toekomstige staatkundige ont wikkeling. Helaas blijft de internationale toestand in velerlei opzicht reden tot zorg geven. Weliswaar is na de wapen stilstand in Korea ook een regeling tot stand gekomen, die in Indo-China een einde heeft gemaakt aan het gewapend conflict, niettemin blijven ernstige spanningen het werelddeel beheersen. Ondeelbare Europese samenwerking Het niet aanvaarden van de Europese Defensie Gemeen schap door het Franse parlement maakt het noodzakelijk een andere oplossing van het vraagstuk van de medewer king van Duitsland aan de verdediging der Westelijke wereld te zoeken. Daarbij blijft de Regering streven naar versterking van de Noord-Atlantische Verdragsorganisatie. Wat de verdere Europese samenwerking op politiek en economisch gebied betreft, handhaaft de Regering haar standpunt, dat deze samenwerking een ondeelbare doelstelling is, een doelstelling, welke zij niet zal opgeven, ook al zal men bij het overwegen van stappen naar het doel rekening moeten houden met de lessen, die uit de gang van zaken met betrekking tot de Euro pese Defensie Gemeenschap zijn te trekken. Zij blü't daarbij grote waarde hechten aan de verstevi ging van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. De Raad van Europa, die thans vijf jaar bestaat, heeft bijgedragen tot het onderzoek van velerlei denkbeelden en voorstellen inzake nauwere Europese samenwerking. De Regering blijft dit werk van harte steunen. In het afge lopen jaar heeft zij in deze kring het initiatief genomen tot hulpverlening aan de Europese vluchtelingen. Vurig hoop ik. dat dit in ruime mate gehoor moge vinden by de overige statenleden van deze organisatie. Hulp aan onderontwikkelde gebieden De aandacht van de Verenigde Naties, voorzover niet in beslag genomen door de acute spanningen, die zich in de wereld voordoen, richt zich in toenemende mate op het lage welvaartspeil, dat nog in een groot deel van de wereld bestaat. De achterstand in de ontwikkeling dier gebieden vormt een veelzüdig en hoogst ernstig probleem, dat zich steeds meer opdringt aan de vrye wereld. Internationale hulp bij hun ontwikkeling is noodzakelijk. Nederland zal bereid moeten zijn tot ruimere mede werking aan programma's voor de technische en weten schappelijke hulpverlening en aan de financiering van de economische en sociale ontwikkeling. De Regering bezint zich er op hoe zij dit het beste tot uiting kan brengen. Op het gebied van onderwijs, kunsten en wetenschappen neemt de internationale samenwerking in het kader van de bilaterale en multilaterale verdragen geleidelijk vastere vorm aan. Overleg tussen de delegaties van Nederland en Indonesië heeft geleid tot de totstandkoming van een accoord, dat beoogt de L'nieverhouding tussen beide landen te vervangen door een andere regeling hunner betrekkingen. Een wets ontwerp tot goedkeuring van deze overeenkomsten zal U. spoedig bereiken. I 'ergroling Tweede Kamer Wanneer het statuut voor het Koninkryk zal zün aan vaard en bevestigd, zult gü spoedig een voorstel ontvangen tot aanpassing van de Grondwet aan de daarin neergelegde nieuwe rechtsorde van het Koninkrijk met betrekking tot Suriname en de Nederlandse Antillen. Een voorstel tot verhoging van het ledental der Tweede Kamer van de Staten-Generaal, alsmede enkele andere voorstellen tot wijziging van de Grondwet, waarvan afdoening in eerste lezing nog in de lopende parlementaire periode eveneens wenselijk is, zullen U mede in dit zittingsjaar bereiken. Indiening van een zestal wetsontwerpen, betrekking hebbende op de door prof. Meyers ontworpen inleidende titel en de eerste vier boeken van het nieuwe Burgerlijk Wetboek, ls binnenkort te verwachten. 65.000 woningen De woningnood is het nijpendste probleem, waarvoor wij binnenslands nog gesteld zijn. Ook in het komende jaar zal de Regering door premies en bijdragen de woningvoorziening zo krachtig mogelijk bevorderen. Zij streeft naar de verwezenlijking van een programma, dat 65.000 woningen bevat. Beperking van de totstand koming van andere bouwwerken zal voor de vlotte uitvoering van dit programma noodzakelijk blijken. Huurverhoging In overweging is een verdere huurverhoging. De Regering denkt daarbij aan de mogelijkheid van een bestemmingsheffing teneinde een deel van de verho ging, wellicht via een egalisatiefonds, ten bate te doen komen van de financiering van ïieuwe woningen. Tevens is in studie welke compensatiemaatregelen tegenover de huurverhoging nodig en mogelijk zouden zijn. Loonbeleid en inkom sten voorzien innen De Regering blyft het als een belangrüke zaak beschou wen. de totstandkoming van bedryfslichamen. als bedoeld in de wet op de bedrijfsorganisatie, te bevorderen. Zij verheugt zich er over. dat in het afgelopen zittingsjaar de eerste zes bedryfschappen konden worden ingesteld. Zy vertrouwt er op. dat de bedryfsgenoten ook in andere sectoren van het bedryfsleven op korte termyn initiatieven zullen ontwikkelen om tot instelling van bcdrijfslichamcn te geraken. Naar aanleiding van het advies van de Stichting van de Arbeid ter zake van de toekomstige vorm van loon beleid, dat de Rergeing spoedig hoopt te ontvangen, eventueel na raadpleging van de Sociaal-Econo mische Raad de Regering haar standpunt bepalen en zo nodig voorstellen bij de Staten-Generaal aan hangig maken. Ontwerpen van Wet met betrekking tot de defini tieve ouderdomsvoorziening en de kinderbijslag voor zelfstandigen zijn in voorbereiding. Het maatschappelijk werk in Nederland ontplooit zich gestadig. Aan particuliere organisaties, werkzaam op dit terrein, zal de nodige hulp worden verleend. De Regering heeft haar instemming betuigd met het plan van de Nationale Contactcommissie voor Gezins- belangen betreffende de instelling van een Gezinsraad. Zij verwacht, dat deze raad spoedig tot stand zal komen. De Staatscommissie Vervanging Armenwet heeft haar rapport vastgesteld, dat binnenkort zal worden gepubli ceerd. De aandacht blijft bij voortduring gericht op de voorzieningen ten behoeve van Nederlanders in Indo nesië, die in maatschappelijke moeilijkheden vc oren. Afsluiting zeearmen De voorbereiding Tan werken, die een biyvenae beveili ging van hel door de watersnood getroffen gebied beogen, heeft snelle voortgang. Een wetsontwerp met betrekking tot het plan tot afsluiting van zee-armen is in voorbereiding. De Regering zal aandacht schenken aan de daarmede verband houdende vraagstukken en bezwaren. Culturele arbeid Het beleid van de Regering blyft er op gericht het Nederlandse volk in zo groot mogelyke mate te doen deel hebben aan de verschillende vormen van onderwijs, kun sten en wetenschappen. De verdere \orming van de thans leerplicht-vrye jeugd zal de bijzondere aandacht hebben. De Regering zal voorstellen de lichamelykc opvoeding van de jeugd ook buiten onder» ijsverband financieel te steunen. Zy zal de opleiding Tan voldoende leerkrachten voor het lager en voortgezet onder» ys, de aanpassing van het gehele onderwijs aan de maatschappelyke behoeften en steun aan beoefenaren van wetenschappen en kunsten krachtig blyven bevorderen. Zij is er zich van bewust hoezeer naast de economische en sociale ontwikkeling het stimuleren van de culturele verheffing van ons volk van betekenis is voor zyn toekomst. Ook dit jaar zult gy Uw oordeel hebben te geven over vele en moeilijke vraagstukken, zowel van nationaal als van internationaal karakter. Met de bede. dat Gods Zegen op Uw werk moge rusten, verklaar ik de gewone zitting der Staten-Generaal geopend. Grepen uit de millioenennotu Meer verkeerstoezicht Teneinde het Rykspolitietoezicht op het steeds drukker wordende verkeer, in het byzonder op de intercommunale we- gpn. doeltreffend te kunnen blijven uit- oef.'nen, zijn op de Begroting 1955 gel den uitgetrokken voor het aanschaffen extra motormateneel. Opheffing 30 spoorweg kruisingen Op de Ryksbegroting 1955 is 2 mil- lioen gulden uitgetrokken als Rójksby- drage in het opheffen van gelijkvloerse kruisingen van spoorwegen met niet- Rijkswegen. Deze plannen tot verbetering van d< meest ernstige verkeerstoestanden lr. bebouwde kommen omvatten ongeveer een 30-tal kruisingen <o.a. in Schiedam en Delfti. De uitvoering van d?ze werken zal zich naar verwachting over ongeveer vijf jaar uitstrekken. De gedurende deze periode in totaal benodigde Rijksbijdra ge wordt voorshands geraamd op 20 millioen gulden. Geen afremming emigratie Ook al openbaart zich sedert enige tyd een tekort aan arbeidskrachten, toch ligt het niet m d; bedoeling, zo kan men in de millioenen-nota lezen, tot afremming van de emigratie over te lliiiillll Hogere uitgaven Onderwijs en Cultuur Meer studiebeurzen De uitgaven voor onderwys en cultuur geven voor 1955 weer een sterke styging te zien. Er zal onge veer 100 millioen gulden meer voor worden uitgegeven dan voor 1954 op de Ryksbegroting was geraamd. In belangrijke mate is dit een ge volg van loonsverhoging. Maar er zal in 1955 ook worden overgegaan tot subsidiëring van een 25 tal opleidingsinrichtingen voor kleuterleidsters. De ontwikkeling van het Hoger Onderwjjs maakt het noodzakeiyk voor 1955 weer ruimere credieten ter beschikking te stellen. De we tenschap vraagt steeds meer en duurdere uitrusting, personeel en materieel. Het voor studiebeurzen ter beschik king te stellen bedrag is verhoogd in verband met de te verwachten groei van hel aantal studenten. Teneinde voor meer doctorandi de mogelykheid te scheppen hun we tenschappelijke vorming voort te zetten door hel schrijven van een proefschrift. Is f. 100.000 op de be groting uitgetrokken voor promotie- beurzen. gaan. zulks vooral met het oog óp de vooruitzichten op langere termijn. Verwacht werdt dat de emigratie door bemiddeling van de emigratie-organen in 1954 ongeveer dezelfde omvang zal bereiken als in 1953. In het belang van een verantwoorde verdere ontwikkeling wordt voor dit doel op d? begroting 1955 5 millioen gul den meer uitgetrokken dan voor 1954. Ten behoeve van het emigrantenver- voer is wederom rekening gehouden met de exploitatie van 5 schepen. Sociale plannen ontwikkelingsgebieden De sociale plannen voor de ontwikke lingsgebieden vinden krachtig voort gang. In het kader van deze plannen worden thans onderzoekingen verricht. Zodra een overzicht omtrent de nood zakelijk geachte voorzieningen zal zijn verkregen, zullen da hierbij betrokken Departementen Maatschappelijk Werk en Sociale Zaken gezamenlijk een fi nancieringsplan opstellen. Grotere bijdrage televisie Minister Van de Kieft deelt in de Millioenen-nota mee. dat de by drag? aan de televisie, waarvoor 2 millioen gulden in 1954 was uitgetrokken, voor 1955 wordt geraamd op 5 6 millioen gul den. Daardoor zal gedurende een groot deel van het komende jaar 12 uur per week kunnen worden uitgezonden De op brengst van het kykgeld wordt voor 1955 op f. 500 000 geraamd Versnelling tunnelbouw Velsen Ten behoeve van de voortzetting van de tunnelbouw te Velsen is op de Ryks begroting voor 1955 een bedrag van 19 millioen gulden uitgetrokken Het ligt evenwel in de bedoeling te trachten de bouw van dit werk .zo te versnellen dat een som van 34 millioen gulden In 1955 zal kunn?n worden verwerkt. Voor het verkrygen van de daartoe benodigde aanvullende fondsen ten bedrage van 15 millioen gulden, is een byzondere fi- nancleringswyze in studie, waartoe zo spoedig mogelyk voorstell?n by de Sta ten-Generaal zullen worden ingediend. Uitwerking scda-project In het kader van de uitwerking van het soda-project zullen, zoals bekend, in het gebied van Deifzyl belangryke ha venwerken met daarby behorende uit rusting moeten worden uitgevoerd. Voor de exploitatie van de haven met industrie-terreinen en toebehoren zal een havenbedryf worden gesticht, waar in het Ryk. de provincie Groningen en de gemeente Deifzyl zullen deelnemen Voor de aan het nieuwe havenbedryf te vergoeden gekapitaliseerde onder houdskosten van de haven en het ten laste van het Ryk komende gedeelte van het geraamd exploitatie-tekort van Nationale schuld verder gedaald Evenals dit in vorige jaren is ge schiedt wordt ook in de Milliocncn nota 1955 aandacht besteed aan het verloop van dc Nationale schuld Blijkens het daarbij opgenomen overzicht heeft de daling van de totale Staatsschuld zich in de pe riode 30 Juni 1953-30 Juni 1954 verder voortgezet en wel ditmaal met een bedrag van 1.773 millioen, waarvan 1.394 millioen betrekking heeft op de binnenlandse schuld en 379 mililoen op de buitenlandse schuld. Per 30 Juni j.l. beliep de schuld in totaal een bedrag van 21.928 millioen iper 30 Juni 1953 een bedrag van 23.701 millioen). het havenbedrijf, is voor 1955 e?n b?- rirag van 2 6 millioen gulden op da Ryksbegroting uitgetrokken. Landaanwinning Het voor landaanwtnningswerken op de Ryksbegroting 1955 uitgetrokken be drag van 69 millioen gulden omvat, naast d? normale werkzaamheden op het gebied van de landaanwinning voor- namelyk de kapitaalverstrekking aan het Zuiderzeefonds. Tot eerstgenoemde normale werk zaamheden behoren o m de landaanwin- ningswerken in de provincies Groningen en Friesland en de grondaankopen ten behoeve van het drie-eiland ?nplan in Zeeland (vereniging van Walcheren met Noord- en Zuid-Beveland). De bij de dienst der Zuiderzeewerken in uitvoering zynde objecten tot ïndy- king en droogmaking van de zuidelyke polaers zullen in 1955 krachtig worden voortgezet. Hoewel het bedrag, dat hier voor in de Ryksbegroting voor 1955 is uitgetrokken, belangryk lager is dan voor 1954 (27 tegen 45 millioen) dient hierby in aanmerking te worden geno men. dat daarenboven belangryke by- dragen beschikbaar zullen komen uit overschotten van vorige dienstjaren, ont staan door de vertraging van deze wer ken ten gevolge van concentratie van krachten op de watersnoodgebleden Op nieuw worden belangryke bedragen in 1955 besteed voor de voltooiing van de Noord-Oost-polder, o a 26.2 millioen gul den voor bouw van woningen en boei de ryen en 5 5 millioen gulden voor exploi tatie der gronden. 15 millioen voor afsluiting zeegaten Voor werken in het Delta-gebied ter beveiliging tegen stormvloeden en tot verbetering van de waterstaatkundige toestand is 15 millioen gulden uitgetrok ken. Gerekend wordt op een eerste begin van de werken ter afsluiting van het Haringvliet en de normalisering van het Hollandsch Diep. Voor de indijking van de Biesbosch en het watervry maken van het gebied van Donge en het Oude Maasje, is een be drag van 2.5 millioen gulden uitgetrok ken. In komende jaren zal daarvoor nog 21.5 millioen gulden nodig zyn. In to taal zullen de werken 40 millioen gulden kosten.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 5