i malle gevallen ort€x voor de jeugd ZWEDEN zoekt nieuwe middelen tegen misbruik van alcohol BonsssB ALS BIJ MOOI HERFSTWEER.. Boefje als Scheepshond WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 11 SEPTEMBER - PAGINA 3 Men speurt naar „feestelijke" alcoholvrije dranken! (Van onze correspondent te Stockholm) Vele Zweden houden hun hart vast. Nog enkele maanden maar en men zal zonder meer likeur en brandewijn kunnen kopen. Het rantsoeneringssysteem is van de baan. De boeien zijn verbroken. Iedereen is weer vrij. Leve de vrijheid De overheid ziet evenwel deze dag met spanning tegemoet. En ook vele huisvrouwen beginnen onrustig te worden. Zal het geld nu door de keel verdwijnen Het is begrijpelijk, dat reeds lang geleden nieuwe wegen werden gezocht om misbruik van alcohol tegen te gaan. Nie mand heeft iets tegen een borrel of een glas bier, doch maar al te vaak drinkt de Zweed zijn sterke drank om er de dorst mee te lessen. En in dit droge klimaat heeft men daar menig glaasje voor nodig Velen houden hun hart vast VIER MIDDELEN. Een door de overheid ingestelde com missie heeft nu vier wegen gewezen om te komen tot een beter geleide dorstlessing: a. Er moeten alcohol-vrije dranken komen, die ook bü feestelijke gelegen heden kunnen worden geschonken. Niet de prijs is belangrijk, maar wel de mogelijkheid om met deze dranken aan te stoten, om het even of er kreeft, chateaubriand of glacé au four op het bord ligt. b. Er zijn genoeg alcohol-vrije res taurants, maar er is er geen in het betere genre, waar men b.v. een wat uitgebreid diner kan gebruiken. c. De mogelijkheid dient te worden onderzocht of door bepaalde maatre gelen het gezellig samenzun zonder alcohol kan worden bevorderd. Dit geldt vooral voor het platteland, waar menige Zweed zich in de eenzaamheid met drank poogt te troosten. d. Overwogen moet worden of men door een goed cultureel programma de alcohol, als stimulans van de feest vreugde. kan ontberen. GEEN SPLITSING DOOR DE DRANK. De commissie ging van het stand punt uit, dat het Zweedse volk niet verdeeld mag worden in gebruikers van alcohol en geheelonthouders. Het mag de geheelonthouder niet moei lijk worden gemaakt om deel te ne men aan het gezelschapsleven. Hij moet bovendien de mogelijkheid hebben zich onder gelijkgezinden te bewegen, waar hfj vrij is van de ..psychologische manoeuvres der alcoholgebruikers", aldus de com missie, die dan nader op de vier punte ingaat en betoogt dat er „fees telijke" alcoholvrije dranken moeten komen en dat de reclame alsmede de controle der dranken, van over heidswege zal worden gesubsidieerd. Het werk wil men toevertrouwen aan de „Vereniging voor Vruchtendranken". Om duidelijk te laten uitkomen.dat vruchtendranken even goed geschon ken kunnen worden als spirituosa, stelt de commissie voor ze alle in een en dezelfde winkel te doen verkopen. Aangezien de staat de alcoholica dis- strlbueert, is dit niet zonder betekenis voor 's Lands schatkist. STEUN VOOR ALCOHOLVRIJE HOTELS. Punt twee wordt verduidelijkt door een maatregel in Noorwegen. Daar is met ruim een millioen gulden een fonds in het leven geroepen, dat alcohol vrije hotels en restaurants steunt. Men denkt daarbij in de eerste plaats aar. de jeugd, die maar al te gemakkelijk de gewoonte van de oudere generatie wil overnemen en dus eigenlijk over restaurants moet kunnen beschikken, waar zij niet in verleiding komt er. waar de vruchtensapdrinker niet wordt uitgelachen. Ook de Zweedse commissie stelt een „Fonds van Lening" met een kapitaal van 2 en een kwart millioen gulden voor. Het nieuwe restaurant mag ge rust een onderdeel ziin van een alco- holrestanrant. Omdat het er juist om gaat de standaard van een dergelijk restaurant te verhogen, wordt het laagste bedrag, dat geleend mag wor den, gesteld op 30.000 gulden. Punt drie is vopr een Hollander moeilijk te begrijpen, omdat hU altijd een stad in de buurt heeft. Veronder stel echter, dat op een Zweeds dorp een film vertoond is. Wat doen de bezoe kers na afloop daarvan? Plotseling staan ze bulten, de weinige kennissen gaan huiswaarts, het café ls dicht. Ze voelen zich eenzaam en verlaten en dan komt steeds de fles te voorschijn. Dit zwakke ogenblik nu wil de com missie voorkomen. Als ln het locaal, na afloop van de voorstelling of de ver gadering. koffie of limonade wordt ge schonken en nog eens wat kan worden nagebabbeld. Is men er overheen! REGERING BEVORDERT GEZELLIGHEID. Derhalve stelt de commissie voor om op het budget 1955/56 150.000 gul den uit te trekken voor aankoop van keukengerei en servies. Van rege ringswege wordt zo dan de gezel heid naar het dorp gebracht. Tenslotte zal moeten worden ge tracht om organisatoren van feesten vakvereniging, bedrijven, familie feesten enzte bewegen ln plaats van alcoholische drankenkunst te schenken. Een bedrag zal ter beschik king moeten worden gesteld om het contact tussen feest-arrangeur en ar- tisten te vergemakkelijken. Een en an der ls misschien een klap voor enkele bedrijfsgroepen. Maar op deze factor gaat de commissie niet ln. Overigens moet men dat ook niet te zwaar zien. Toen jaren geleden de melkpropaganda begon, waren de bier brouwers ook bang. De Zweed drinkt nu echter na zijn glas melk nog een biertje. Of wel twee U kent misschien wel de bekende Jlmmy «bijgenaamd Schnozzle" Du rante. Wanneer u Jimmv kent. kent u zonder twijfel ook zijn neus Die heeft nameUlk meer dan normale af metingen en daar drilft niemand minder dan de eigenaar de meeste spot mee. Een voortreffelijke eigen schap van de heer Durante overi gens. Dezer dagen sloeg Jlmmy met de neus enkele toetsen van zijn plano aan. Hij deed het met ziin neus. om dat hij beide handen op dat mo ment vol had Een .grappenmaker", die achter hem stond, sloeg met een daverende klap de klep van de piano dicht, met het gevolg, dat de be roemde neus nu (tijdelijk) twee keer zo groot is als anders.... Het was Vondel, die de huwelijkse staat bezong en in zijn vermaarde Gijsbrecht opmerkte, dat nergens ter wereld oprechter trouw gevonden wordt. In die rustige zeventiende eeuw kon hij niet bevroeden, dat sommige mensen in onze wereld hun best doen om zijn mooie woorden te logenstraffen. De Engelsman Antho ny George is één van hen. Hij vroeg echtscheiding aan omdat de gasten op de bruiloft alleen maar gesproken hadden over zijn stralend 22-jarig bruidje en niets over hém gezegd hadden! HIJ schold zijn vrouwtje na de bruiloft uit en dit leidde al spoe dig tot een handgemeen tussen de nieuwe echtelieden. Bovendien zeiden ze geen woord meer tegen elkaar en de rechter kon zich best indenken, dat het op die manier niet verder ging. „De huwe lijksdag is nu eenmaal de dag voor de bruid", zei hij met veel ervaring, maar het huwelijksgeluk lag ln scherven. We gaan even naar Engeland, waar méér huwelijksgeluk schijnt te be staan Jonathan Dance en Kathleen Taylor, allebei veertig jaare zijn on langs in het huwelijk getreden. In Sutton Scotney. Ze hebben er eerst goed over nagedacht of ze wel bij elkaar pasten, maar na een en twin tig jaar verloofd geweest te zijn, hebben de geliefden het besluit maar genomen. Tiidens hun (haast zilve ren) verloving woonden ze enkele kilometers van elkaar vandaan. Uit dit verhaaltje, dat in Engeland speelt, zal binken dat het daar toch niet Allemaal liefdesrozegeur en maneschijn is. De 21-jarlge student Brian Stampe verscheen met ziin negentien-Jarige bruid voor het al taar om getrouwd te worden. Maar nadat alles tot zover was goed ge gaan. weigerde de moeder van de bruid uiteindelijk haar toestemming. De plechtigheid ging dus niet doorBrian nAm dat niet en liet (Ingez. Meel.-Adv.) sterk absorberend oplosbaar hygiënisch volmaakte pasvorm damesverband Spiegeltje, spiegeltje, aan de wand ...de moderne tailleur op straat verschijnt Parijs, September 1954 Als bij mooi herfstweer de moderne tailleur het modehuis - het toonaangevende Parijse modehuis - verlaat, zal er op het slenterpad der ijdelheid heel wat verscheidenheid te bespeuren zijn. Want de tailleurs, die onlangs in de stad der mode werden uitgebracht, zijn vaak niet klassiek. Ze bestrijken, dank zij de zeer variabele lengte van het schootje, een terrein dat besloten ligt tussen deux-pièces en ensemble-met-driekwart-mantel. En de lengte van het jasje is lang niet het enige dat de moderne tailleur zijn karakteristiek aspect geeft: talloze andere details nog zijn kenmerkend voor de jongste tailleurmode. schoonmama voor de rechtbank ver- sohtlncn. Waarom ze haar toestem ming geweigerd had. vroeg de rech ter. „Omdat hij mUn tuin niet wilde om spitten", zei de mevrouw vin nig. .jon lomperd wil ik niet in mijn familie hebben voegde ze er aan toe. De rechter vond dat het huwe lijk toch maar moest doorgaan! Napels is onze pleisterplaats. Op een plein in het centrum van de stad staat een prachtige oude bronzen fontein. Twee Napolltaanse boefjes hadden hun spiedend oog laten val len op deze fontein, die ze wilden bemachtigen om haar te verkopen. Ze zaten wat krap in de slappe was en de fontein zou zeker genoeg op brengen om er een avondje gezellig van te fuiven. Op zekere nacht slo pen de heren behoedzaam naar het plein, waar de fontein staat, ze keken om zich heen en zagen dat de kust vrij was. Naarstig begonnen ze de schroeven van de fontein los te ma ken. het werk vlotte aardig en tot hun geluk was de politie juist aan de andere kant van de stad naar mis drijven aan het speurenOpeens spoot echter een kolossale water straal uit de fontein, zó krachtig, dat de twee boeven erdoor van hun voe ten werden geworpen. Een politie agent hielp de jongeheren opstaan. TATH_ 'GIVEMCH>'\iBALMAIN TATH.1 KANGUIN1 /l'D10P.HOR1 het bontkraagje (perslaner) en de bijjMssende mof. de rechte plooirok die alle in de donkere Schots geruite tailleur van Balmain op te merken zijn; het volkomen rechte, tweederde Jasje dat glad om de heupen sluit. de blinde sluiting met aangeknipte Up. de grote gesp van strass. de rechte rok met breed opgestikte middennaad. karakteristieken van een wit en zwarte tweed tailleur van Jacques Path, het korte, ronde kraagje, de lange knoopslulting, de leren ceintuur, het schootje van normale lengte, de gerende rok en de originele tweed stool van een Ziehier in zeven van de nieuwste modellen dertig van de meest karakte ristieke details: de bloesend-bolle rug. de korte schoot-heupband. de vrij wijde mouw met platte man chet, het juweel dat de plaats van een manchetknoop inneemt. het bontsjaaltje dat de halsopening opvult alle verenigd ln een grijze flanellen tailleur van Jacques Path; het uiterst korte sweaterjasje, dat amper getailleerd is. de negentiende rechte mouwen, de fantasiekraag, die een ruim de colleté omlijst details die een geruite deux-pièces-achtige tailleur van De Olvenchy kenmerken: het Jasje van klassieke snit, het bolle schootje, dat een paar cen timeter korter ls dan voorheen. grijs flanellen pak van Manguin, het rechte, brede jasje, waaronder de buste volkomen is weggewerkt, de grote bontkraag (seal) om een meer dan royaal decolleté. de japon, die tegenwoordig de tradi tionele rok vervangt en die Dior m dit ensemble van helrode wollen stof maakte, de smalle schouders, de verticaal ingezette, negentiende mouwen. de rechte, kokerachtige tailleurjas die tot halverwege de rok reikt. de korte revers en de dubbele knoop slulting, de zeer laag aangebrachte klepzak- ken details die karateristiek zijn voor het zware pak. waarmede Dior,, onder het motto van de H-hjn, een nieuwe tallleurmode lanceerde. J. V. (Ingez Med.-adv.) RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de gToteren (1116 jaar) vijf, de kleineren (711 jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de goede oplossingen. Op de enveloppe de aanduiding: Raadsels". Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar \Vas- straat 38, tot uiterlijk Dinsdag morgen 9 uur. I. (Ingezonden door Marjon van Randwijk) Op de kruisjes komt van boven naar beneden een schilder te staan. 1. x kleur. 2. x Eerste Nederlandse cement industrie )afk.). 3. x planeet. 4. x jongensnaam 5. x niet vierkant. 6. x korenhalmen. 7. x bewoner van Europees land. 8. x ginds. 9. x drank. 11. (Ingezonden door Adriaan Jansen). Wat ziet men niet, als men ziet, en wat ziet men, als men niet ziet? m. (Ingezonden door Piet van Schaik) Ik ben een gezegde van 25 letters: 2. 3. 6 niet droog; 1. 10. 3. 16. 22 deel lan een muziekinstrument: 4, 19. 20, 17 geldstuk; 5, 14. 15 latwerk; 21, 11, 24, 25 snel; 8. 9. 13 water bij Leiden; 12, 3, 7. 18 vracht. IV. Ik ben een wapen; onthoofd me, ik ben een vrucht; onthoofd me nog maals. en ik ben iets, dat veel achting uitdrukt. V (Ingezonden door Riekje van der Pluym) In de hokjes komt van boven naar beneden hetzelfde te staan. 19 8 4 2 1. boekenstand (zonder staart). 2. schrijfgereedschap. 3. ln orde (middelste letter dubbel) 4. kinderspeelgoed. VI. (Ingezonden door Dirk Riel) Mijn eerste is een windrichting, mijn tweede een muzieknoot, mijn derde een verblijfplaats voor kippen, mijn geheel een plaats in Groningen. VII. Ingezonden door Petra Herweyer) Verborgen hoofdsteden in Europa: 1. ondeln; 2. omre; 3. eenwn; 4. souomk; 5. sloo. VIII. Haal uit elk der onderstaande zinnen één woord, zodat deze tezamen een spreekwoord vormen: 1. Ben Je nu al thuis? 2. Neem vooral niet te weinig mee. 3. Het is vandaag goed weer 4. Het schip is vanmorgen in de haven aangekomen. 5. Wil Je buurmans hark even te leen vragen? 6 Het ls gek. dat de trein zo veel te laat is. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer: 1. Manchester; 1. melig; 2. aardig: 3. nijdig; 4. chi(r)urg: 5. hevig; 6. eeuwig: 7. slang; 8. tijding; 9. eb, oog: 10. rijtuig. 2. 1. mus; 2 spreeuw; 3. koekoek: 4 merel; 5. kraai. 3. 1. paar; 2. Arno; 3. anno; 4. rood 4. Arnhem, Herman. 5. Wie de schoen past. trekke hem aan; sap, den. Cor, kei, was, het. hek, ets, men. 6. jacht, macht, zacht, vracht. 7. hospitaal; ho, spit, aal. 8. 1. r; 2. pap; 3. radio; 4. pil; 5. o. Beste raadselnichtjes en -neefjes, We hebben maar aardig September weer de laatste tijd ik hoop, dat jullie er nog wat van kunt genieten, dat denk ik wel, want ln het begin heb je het op school nog niet zo druk. Ik denk, dat Jullie nu wel allemaal weer gewoon aan de gang bent evenals met de raadsels, hoewel ik het gevoel heb, dat er toch nog veel klantjes ontbreken! We hebben deze week nog een gewone keer; wanneer, naar Ik hoop. ledereen weer present ls. begin nen we volgende week met de eerste prijsraadselronde na de vacantiel Dus: ik hoop en reken weer op veel briefjes! Rlneke Blóte. Ik begrijp, dat het erg leuk is, in een hogere klas! Lenle Susan. Wat hebben Jullie af en toe veel gevangen! Jullie zijn het vissen wel meester, geloof ik. Je hebt het zwemmen RJn kunnen oefe nen was er geen krachtige stroom in de Sche'de? Bep de Jong. Wat een leuke vak ken hebben Jullie er nu bi) gekregen. Is de K. en O helemaal theorie, of doen Jullie ook wat praktijk? Robby van Weesel. Dan zijn jullie op een erg leuk plekje in Den Haag geweest je hebt er zeker wel erg van genoten 1 Lou de Man. Mijn dank voor de ingezonden raadsels. Ja, dat was een hele rust voor jou. geen padvinderij! Wanneer begint het weer? Ada van Derbent. Pijn. dat het je op de nieuwe school zo goed bevalt. Doet de vlieger het goed? Dat was een fijne middag, met heel wat extra lek kers. Olga Derks. Dus dit is het laatste jaar voor Je op deze school. Je hebt dus een fijne vacantie gehad, en nu ben ik weer benieuwd naar Je school- vertialen! Loes van Weesel. Ja. het is wel jammer dat het een beetje te laat mooi weer wordt maar dit is beter, dan wanneer we nu ook in de regen hadden gezetenBen e al weer gewend op school? Piet van Schaik. Wat een fleurig gezicht zal dat zijn, nu alle bloemen in huis. Hoeveel jaar moet Je nu nog naar school? Cor van der Graaf. Het zal nu vast wel beter gaan! In het begin heb je het wel een beetje rustig, denk ik. Bram Marks. Dus in Noordwij- kerhout gelukkig over het algemeen mooi weer! Dan had Je er tenminste wat aan! Rineke de Graaf. Ja, dan moet je dus een klein ommetje maken voor je naar school gaat Leuk. een paar nieuwe vakken er bij. Trudy de Wolf. Gefeliciteerd met de overgang, met zo'n prachtig rapport! Ja. daarmee was iedereen vast wel blij. Je hebt Zaterdag ook genoten, maar bij het naar huis gaan troffen Jullie het slecht! Kees de Wolf. Nu, dat was zeker een fijne week voor je Jij ook ge feliciteerd met je overgang. Riekje van der Pluym. Dat ls heerlijk, dat het zo goed gaat met de sommen. Wat een heerlijke middag zal dat geweest zijn in de speeltuin. Henny van der Pluym. Wat heerlijk, dat ik nog zo veel raadsels van je te goed heb, want Je hebt zeker wel gelezen, dat ik er erg veel behoefte aan heb! Ik begrijp best, dat ze niet allemaal tegelijk kunnen komen met elk raadsel, dat je stuurt, ben ik al blij. En dan alvast hartelijk gefelici teerd met Je verjaardag: ik vermoed, dat het wel een fijne dag zal worden; je hebt al een prachtig en practisch cadeau beet! Je zorgt maar goed voor de kippen, merk ik dat is zo een handige manier om voor hen de kou te verdrijven. Ella Bergman. Je hebt ook een paar leuke uitstapjes gemaakt waar ben je met de kabouters geweest? Zit Je dit Jaar voor het laatst op school? Ria Post. Ja. het is werkelijk erg naar met deze ongelukken. Heb je al veel zegeltjes kunnen verkopen? Je schiet al flink op! J a a p J e L a g a s. Ja, de week vliegt steeds weer om. Dat is een teken, dat we ons niet vervelen. Bram La gas. .e vindt het dus wel fijn, dat je 's avonds wat te wer ken hebt. JU houdt ook al niet van stilzitten. Dit is het einde voor deze week, veel te gauw naar mUn zin. Ik hoop. dat vele jongens en meisjes, die ook ge regeld deze raadselhoek lezen, nu ook de raadsels in gaan sturen. Den* er allen aan: de volgende week beginnen de prUsraadsels weer. Tot volgende week dan. Allen hartelijk gegroet door jullie raadseltante. Mevrouw M. J. BOTERENBROOD. DOOR ONS GEZELLIG HONDEN-VERHAAL 8. „Onder zeil De zon ging bloedrood op. „Het water lijkt wel een schaal vol bessensap", riep 't ketelbinkie voor de grap. De kok zei: ..Jongen, hou je snater." De kapitein liep van de brug. van stuur- naar bakboord en terug. De stoker draaide met zijn duimen, matrozen zochten in de ruimen Van Boefje evenwel geen spoor en de Alathildevoer maar door. Toen kwam de kok op een ideetje, hij zei: ,,'k Haal Ferdinand erbij, dat is een echte speurder, weet je en helpt ons wel bij dit karwei." Hij nam de vogel uit de kooi en riep wel driemaal: „zoeken, boy!" FANNIE CREMER Ter weerszij van het brede dek, hing in een stevig, stalen rek een reddingssloep aan dikke touwen, met 'n zeil eroverheen gevouwen. En in dat zeil nu zat een gat, waar geen van allen erg in had. Elk was er tien maal langs gelopen, met allebei zijn ogen open. zonder die slordigheid te zien. behalve de kap'tein misschien. Maar die had nu wel and"re zorgen in de mooie, zon-bestraalde morgen. Ja. voor zijn ogen kwam een floers en 't schip liep bijna uit de koers. „Laat Ferdinand het maar proberen." zei hij en kijk, de papegaai nam al meteen een reuzenzwaai en ritselde wat met zijn veren. Hij vond het blijkbaar lekker buiten en ging een deuntje zitten fluiten. En bij dat welbekend geluid sprong Boefje opeens zijn schuilhoek uit. Hij was hoe komt zo'n hond eraan?) in de sloep vast „onder zeiV' gegaanl Volgende week: De zwaluwen.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 13