LEIDSCH DAGBLAD Brits Vakverbond keurt de Duitse herbewapening goed I WEERBERICHT 93ste Jaargang DONDERDAG 9 SEPTEMBER 1954 No. 28317 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Mcnkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0,50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Isolement sou tot Hitler II leiden Maar hoe blijven de Duitsers inliet gareel....? Onze Londense correspondent telefoneert uit Brighton: Het congres van het Britse Vakverbond heeft opnieuw zyn zegen gegeven aan de Duitse herbewapening in enigerlei controleerbare vorm. Het was het eerste openbare debat over dit probleem sinds het falen van de EDG. Maar het congres bleek o-i. niet in staat zich scherp rekenschap te geven van de nieuwe, gecompliceerde situatie. Men was het onderwerp kennelijk beu. Even als de Labourpartij is ook de Britse vakbeweging over dit netelige vraagstuk practlsch in twee helften verdeeld. Een zogenaamde noodresolutie, op het laat ste ogenblik door de algemene bestuursraad ingediend, werd goedgekeurd met 4 077.000 stemmen en 3.622.000 stemmen tegen. Van de machtigste bonden, de zogenaamde „grote zes", stemden de mijnwerkers, transportarbeiders en per soneel in gemeentedienst vóór en de spoorwegarbeiders, de metaalwerkers en het winkelpersoneel tegen. Hoewel de houding van het congres In overeenstemming is met de besluiten van de afgelopen jaren, is de aanvan kelijk overweldigende meerderheid ten gunste van de Duitse herbewapening sterk teruggelopen. Het bestuur ver wachtte voor haar resolutie een meer derheid van een millioen. Vandaar dat er vreugde heerste onder de communis ten en de linkelvleugel. Volgens som migen is het nu zeker dat over drie we ken als de Labourpartij in Scarborough bijeen komt. Attlee's politiek ten gunste van de Duitse bewapening zal worden verslagen, omdat de voorstanders waar- Rhuniuk zullen worden uitgestemd, daar de oppositie in de vakbeweging, gecombineerd met die uit de politieke sector, thans zo sterk is geworden, dat zij wel de meerderheid zal halen. Juist Attlee's voorbeeld om toenadering te zoeken tot China, werkt averechts. Men vroeg zich ook gisteren af of nu geen r.ieuwe poging diende te worden gedaan om met de communisten over het Duit se probleem tot overeenstemming te komen. Het gigantische stemmentotaal ver tegenwoordigde het ledental der geza menlijke bonden, welke elk een collec tieve stem uitbrengen. Enige, meest kleine bonden staan onder communis tische invloed. Hun sprekers hebben praetisch geen vat gehad op het con gres dat echter wel onder de indruk kwam van de eerlijke argumenten van r.c met-communistische tegenstanders der Duitse herbewapening. Vooral de bi .tengewoon waardige en rustige rede vin de leider der spoorwegarbeiders. Jim Campbell, die lid is van het alge- Honderden doden bij aardbeving I In de omgeving van de stad Orleans- ville in Algiers (Frans-Noord-Afrika heeft zich in de nacht van Woensdag op Donderdag een zeer krachtige aardschok I voorgedaan. Er zijn talrijke slachtoffers. terwijl de aangerichte schade aanzien- lyk is. Het aantal doden bedraagt tot nu toe 150 200. Dc helft van Orleans- ville is door de aardschok met de grond gelijk gemaakt. Radio-Algiers heeft een dringend be- I roep gedaan op bloedgevers, om zich 1 beschikbaar te stellen. Gouvemeur-ge- I rcraal Roger Leonard Is naar het ge- I teisterde gebied vertrokken. I De aardschok deed zich hedennacht I '.e twee uur voor. Volgens radioberichten kan het aantal I lieden op ongeveer 350 worden gesteld. 1 terwijl er niet minder dan 900 gewonden I touden zijn. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) •Vrstèrdam tonden «nemburg windstil 18 0.2 half bew. half bew. zwaar bew. zwaar bew. half bew. i half bew. nevel nevel eeh. bew zwaar bew. licht bew. half bew. onbewolkt windstil 21 0 meen bestuur, vond grote bijval. Hij leidde de oppositie, die nieuwe bespre kingen wil met de communisten over het Duitse probleem. Angstvallig vermeed men evenwel een antwoord te geven op de bran dende vraag van dit moment, name lijk op welke wijze een bewapend Duitsland in toom dient te worden gehouden, nu de EDG om zeep ge bracht is. Ook werd de vraag wat En- gelands verantwoordelijkheid in deze is. niet aangeroerd. Vincent Tewon, algemeen secreta ris van het Vakverbond, die de be- stuursresolutie verdigde. stelde zijn vertrouwen in Adenauers belofte, dat Duitsland zijn bewapening in over eenstemming zal brengen met de to tale Europese dcfensiebchoefte. Overigens verwachtte hij veel van de democratische krachten in Duitsland, die niet in de steek mogen worden gelaten. Voor de gevaren was het be stuur niet blind. Reeds in 1935 heeft het bestuur van het Britse Vakver bond de bestialiteiten van de Nazi's aan de kaak gesteld. Isolement zou echter zeker tot een tweede Hitler leiden. Het vakverbond was in het verleden zo verstandig geweest zich niet op de EDG vast te leggen, zodat men er thans mee uit kon ae elastische formule in zake de noodzaak van een Duitse de fensie-bijdrage in andere vorm te her halen Het congres verwierp een com munistisch geïspireerd voorstel voor ge meenschappelijke economische acties door de communistische en niet-com- munistlsche internationale vakorgani saties. De machtige Arthur Deakin, secreta ris van de transportarbeiders en lid van het algemeen bestuur, striemde de communisten en zwaaide met een tele gram uit Moskou, waarin het vakver bond werd uitgenodigd voor een bezoek aan de Sovjet-Unie. Deakin noemde die uitnodiging op dit moment een door zichtige manoeuvre om de stemming over het voorstel inzake samenwerking met de communistische vakbond-inter nationale te beïnvloeden. Ook uit Dea- kin's houding bleek dat er thans een kloof bestaat tussen de vakbeweging en de Labourpartij. die immers toeschie telijker is ten opzichte van de commu nisten en iets positiefs tracht bij te dragen tot de politiek van vreedzaam samenleven tussen Oost en West. Foster Dulles op Formosa De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. John Foster Dulles, is heden uit Manilla in de Formo- saante hoofdstad Taipeh aangekomen, waar hij vijf uur zal blijven. Hij zal besprekingen voeren m<-t dc leider van het nationalistisch China, gene ralissimus Tsjiang Kai-Sjek. Foster Dulles, die werd begroet door een groot aantal nationalistisch-Chinese en Amerikaanse autoriteiten, onder wie de ambassadeur der V. S. te Taipeh, verklaarde bij aankomst: ..De Verenigde 1 Staten ftaan naast nationalistisch China, indien dit zou worden aange vallen. De Amerikaanse zevende vfoot beschermt Formosa, dit in opdracht ven de regering-Eisenhower. Rood-China heeft thans zijn mili taire en propaganda-activiteit tegen het vrije gedeelte van China versterkt. Doch wy zullen ons geen vrees laten aan jagen". Na opgemerkt te hebben, dat hij de eerste Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken is. die een bezoek aan het nationalistisch China brengt, ver volgde Dulles: „De Verenigde Staten zijn er trots op schouder aan schouder te staan met hen. die vele crises hebben doorgemaakt, doch wier onverschrok kenheid, geschraagd als zij wordt door geloof in de goede zaak onwankel baar is". Dulles werd bil aankomst op het vliegveld van Taipeh begroet door een salvo van negentien saluutschoten. Foster Dulles. die door zeventien Ame rikaanse functionarissen wordt begeleid, zal vandaag, later op de dag. per vlieg tuig naar Tokio vertrekken. Frankrijk zal „wapen-pool" voorstellen Ter vervanging van Europese leger Uit gezaghebbende regcringsbron wordt vernomen, dat de Franse regering be sloten heeft een West-Europese ..wapen-pool" voor te stellen. Dit lichaam zou het toezicht moeten uitoefenen op wapens, begrotingen en strijdkrachten by wijze van alternatief voor hel onbruikbaar geworden Europese Legcrplan. Het voorstel opent dc mogelijkheid van een spoedige herbewapening van West-Duitsland. Het voorstel, waarvan nog niet alle bijzonderheden bekend zyn, is uitgewerkt door de „braintrust" van Mendès-France en moet worden gezien als Frankrjjk's antwoord op de aandrang van West-Duitsland, de Verenigde Staten en Groot- Brittannië dat de Bondsrepubliek nu in de gelegenheid moet worden gesteld tot de Nato toe te treden. Het plan beoogt de oprichting van een internationaal organisme, dat het mili taire program zou moeten bepalen voor elk Europees land Het zou de bevoegd heid krygen de mveaux der bewapenin gen maximum en minimum voor elk betrokken land vast te stellen en dusdanige controle-maatregelen te ne men. dat geen land de limieten zou ont- wyken of overschryden. Verder zou het gemachtigd worden te bepalen wat elk land zou mogen produceren op het ge bied der bewapening en welke omvang de diverse begrotingen zouden mogen hebben. Een regeringswoordvoerder merkte op. dat het voordeel ontstaat van een orga nisme. waartoe de Russen en hun satel lieten zich zouden kunnen wenden, in geval de Sovjet-Unie mocht besluiten haar huidige politiek te wijzigen. Het Franse plan. zo wordt vernomen, zal formeel aan de bondgenoten worden voorgelegd, waarschijniyk via de gewone diplomatieke kanalen, wanneer de voor gestelde Negen-landenconferentie lang mocht uitbiyven. In het plan is voorzien in een even tuele toetreding van West-Duitsland tot de Nato en in herstel van de souvereini- teit der Bondsrepubliek in de naaste toekomst. Naar de mening van Mendès-France komt het plan tegemoet aan de interna tionale entiek. die op Frankrijk geoe fend is en waarbij het verwy t is gemaakt, dat hy doende is een herbewaping van West-Duitsland te verhinderen en ook aan de vrees van de Nationale Vergade ring voor een nationaal Duits leger. (United Press „Triton" onder water Bergingspogingen opgeschort Het wrak van het verongelukte KLM-vliegtuig „Triton" is vandaag, nadat het vannacht aanhoudend had gestormd, onder water verdwenen. De bergingswerkzaamheden, zyn opge schort. Men vreest, dat het wrak mogciyk uiteen zal vallen. 18 Slachtoffers op Schiphol gearriveerd Gistermiddag om half een zijn met een speciale DC-4 Skymaster van de KLM 18 slachtoffers, die bij de ramp met de „Triton" het leven hebben ver loren, op Schiphol aangekomen. Hierbij bevonden zich de stoffelijke resten van alle Nederlandse slachtoffers, uitgezon derd die van de heer en mevrouw Bak ker. die naar Amerika zullen worden ge zonden. De baren zyn naar verschillen de rouwkamers in Amsterdam overge bracht. Het stoffelyk overschot van de stewardess mej. Loewenstein werd op gebaard in het Joodse Verenigingshuis in de Sarphatistraat. Geen diamanten Naar aanleiding van het bericht over de aanwezigheid van diamanten in de „Triton" vernemen wy bij navraag by de KLM in Den Haag. dat op de vracht- staat van de „Triton" geen partij dia manten vermeld stond. Ook by de PTT was niets over een zending diamanten bekend Uiteraard is het onmogelyk dat diamanten als aangetekende zending waren verstuurd, zonder dat zij als zo danig bij de PTT waren aangegeven. „Photon" had motorstoring De KLM-Superconstellation ..Photon", die eergisteren van Schiphol naar Ame rika is vertrokken, heeft op weg naar Gander iNew Poundland) een defect gekregen aan een der motoren, die daarom met verminderde kracht moest draaien De reparatie op Gander zou vermoedelyk ruim een uur duren. Aan boord van de Photon bevonden zich ne gen overlevenden van de „Triton". In totaal had het toestel 55 passagiers. Woensdagmorgen is de gezag voerder van de verongelukte ..Tri ton", Commodore A. Viruly. in ons land teruggekeerd. Bij zijn aan komst op Schiphol was de belang- stelling uiteraard zeer groot. Foto: De Commodore tijdens de begroeting door officials van de K.L.AI. Prinses Wilhelmina per vliegtuig terug H.K.H. Prinses Wilhelmina is gister middag van haar vacantle in Noorwegen in ons land teruggekeerd. Zy maakte de terugreis per vliegtuig. Prinses Wilhel mina ls naar men weet vier weken in Noorwegen geweest, zy bezocht het FJordengebted De afgelopen vier dagen logeerde zy in het Bristol hotel te Ber gen. Prins Eernhard op Farnborouah AANWEZIG BIJ VLIEGDEMONSTRATIES. De voornaamste gast van de presi dent van bet Genootschap van Britse vliegtuigbouwers was gisteren Prins Bernhard. die met luitenant-kolonel Gerben Sonderinan. test-vlieger van Fokker, in een Regeringsdakota op het militaire vliegveld Blackbush dicht by Famborough was gearri veerd. De weersomstandigheden wa ren abominabel: regen cn laaghan gende bewolking. Prins Bernhard was er o.a. getuige van. dat Nev l Duke met de Hawker „Huntero" (de nieuwste uitvoering van de Hunter) een serie van vier keiharde knallen by elkaar dook. toen hij twee maal dezelfde duikv.ucht sneller dan het geluid vloog. Dat liet de invlieger Jock Elliott van de Havilland VI egtui- genfabnek niet op zich zitten: hy pro duceerde er met de verbeterde DH 110 twee. Boven in de lucht was duidelijk de kronkelende en snelverw aaiende con- denspluim te zien als een merkteken, waar de geluidssnelheid was overtrof fen. Prins Bernhard was er voorts o.a ge tuige van dat het eerste productiemodel an de viermotorige bnsto! „Bnttannia" erkeersmachine zyn debuut maakte. Om ruim half vyf werd Prins Bern hard door de heer Parkes. dep resident van het Genootschap, uitgeleide gedaan. Pseudo-lioteleigenaar bleek internationaal-oplichter te zijn In Oegstgeest eindigde het sprookje... Een inwoner van Oegstgeest maakte tijdens een vacantietrip in Luxemburg in een hotel kennis met een 25-jarige Luxemburger. Deze deelde hem mede, dat hy eigenaar van het hotel was. Voorts vertelde de man. dat hü Amerikaan cn in dienst was geweest by de UNO, waar hy een maandsalaris had 1000 dollar. Met dit salaris kon by niet rondkomen en zyn vader, die in New York een hotel had met 200 kamers, moest hem nog geregeld geld sturen. Daar het hotelwezen hem meer aantrok, had by het hotel in Luxemburg gekocht. Do man toonde zich zeer royaal en inviteerde zyn gasten, waaronder ook de Oegstgeester. om t.z.t. op zyn kosten nog eens terug te komen in zyn hotel. Daar hy plannen had om een bezoek aan Holland te brengen, wer den de adressen van zyn gasten genoteerd en beloofde hy een tegenbezoek te zullen brengen. Weinig verandering I 3e Bilt verwacht tot morgenavond: 1 Zwaar bewolkt met plaatselijk wat tn. maar tydeliik ook opklaringen. Wie tot vry krachtige wind tussen en Zuid-West Weinig verande- ,ai in temperatuur. (Opgemaakt te 10 uur) 10 SEPTEMBER. 1^1 op: eo5 uur; onder: 19 08 uur. op- 17 51 Uur: onder: 2 51 uur -"«water te Katwijk te 1.13 en 13 42 u it nummer bestaat uit 14 pagina's. Paul Mason, de nieuwe Engelse op de Dam te Amsterdam zijn gc- Ambassadeur in Nederland, die loofsbrievcn aangeboden aan HM kortgeleden Sir Neville Butler in Koningin Juliana, deze functie opvolgde. Iiecft Woens- I Foto links: Na aankomst inspec- dagochtend in het Koninklijk Paleis I teert de heer Alason de voor het I Paleis opgestelde erewacht. Foto iechts II M. de Koningin tijdens de inspectie van de erewacht kort voor de aankomst van de heer Mason PER TAXI UIT LUXEMBURG In de nacht van Zaterdag jl. verscheen voor de woning var. een inwoner van Oegstgeest een Belgische auto. waaruit de bedoelde „hoteleigenaar' stapte. Hy had echter pech. daar zyn Hollandse kennissen elders in het land vertoefden. Door informaties in te winnen by de buren, kwam de Luxemburger terecht by een familielid van zijn Hollandse relatie. Hij diste aldaar een verhaal op. dat hy in Luxemburg een auto-ongeval had gehad en op advies van zijn advo caat het land tijdelyk had verlaten om arrestatie te voorkomen Door zijn over haast vertrek beschikte hu niet over voldoende liquide middelen om de taxi-chauffeur te kunnen betalen. Dit betrof nogal een flink bedrag daar de taxi hem vanuit Luxemburg naar hier had gebracht! Hy vroeg daarom een geldlening tot Maandag daaropvolgend, daar tui zijn geld zou laten komen van een bank uit Luxem burg en een bank te Brussel Om zyn verhaal een schün van waarheid te geven, toonde hy een chèqueboekje. De argeloze burger geloofde het Conferentie van Negen voorlopig van de baan Het Brit-e kabinet heeft, zoals wij in een groot deel van onze oplage gis teren nog kenden berichten, op een speciale bijeenkomst besloten geen uitnodigingen te verzenden voor ecu conferentie van Negen over de Euro pese defensie. De ministers hebben daarby overwogen, dat medio Sep tember niet schikt voor John Foster Dulles en bondskanselier Adenauer- Voorts, dat dr Adenauer van mening is, dat meer tjjd nodig is om zo'n conferentie voor te bereiden. Nato-funct onarlssen overwegen thans de mogelijkheid van een byeenkomst van de Nato-raad. al of niet voorafge gaan dooi een voorconferent e te Lon den in October Een andere mogelukheid is. dat de Nato-raad in New York bijeen komt ty- dens de zitting van de algemene verga dering der Verenigde Naties, of anders te Ottawa Zowel in Bonn als in Washington wordt het Britse beslut toegejuicht Op het depaitement van buitenlandse za ken is men nooit opgetogen over het i oorspronkelijke Britse voorstel geweest Ook Frankryk voelt er zich door opge- I lucht. verhaal en gaf de man een voorschot om de taxi te kunnen betalen. Daar hy geen onderdak nad. werd hem dit even eens verschaft. De politie kreeg echter kermis van de zaak en stelde een onder zoek in naar de hoteleigenaar uit Luxemburg. Dit onderzoek leverde het verrassende resultaat op. dar de man geen hoteleigenaar bleek te zyn. doch slechts als ondergeschikte in een hotel had gewerkt. Voorts bleek dat hy geen cent bezat en dat hii reeds terzake van oplichting en verduistering was veroor deeld in Zwitserland en Frankryk en dat hem het verbluf in deze landen was verboden. Verder bleek, dat hy Ir. België nog een straf te goed had van vier jaar terzake van oplichting, vals heid in geschrifte en verduistering De pseudo-eigenaar van het hotel werd ingerekend en zal vermoedelijk met een Riikstaxi een reis naar B-lzië gaan maken om daar enige tijd door te brengen in een van de R'tkshotels voor lieden met mooie verhaalties. Militaire wagen tegen boom ZEVEN LICHT GEWONDEN. Op de Uddelermeerweg tussen l'd- (lcl on Staverden is gistermiddag om streeks half zes een verkeer-ongeluk gebeurd, waarbij 7 militairen uit de legerplaats Eraielo lichte verwondin gen hebben opgelopen. Een artiilerictrekker uit d°ze leger plaats met naar schatting 10 inz t'en- den vloog in een scherpe bocht de weg af en kwam tegen een boom tot stil stand. Van de Inzittende militairen lie pen 7 lichte verwondingen op; de ern stigste kwestsuren waren enkele been breuken De gewonden zyn overgebracht naar het hosp taaltje van de militaire eeneeskundige dienst in Harderwijk De wagen werd aan de voorkant zwaar be schadigd Omtrent de oorzaak staat nog niets vast. Plechtige opening Stcten-Generncl OP 21 SEPTEMBER Ter geleg°nneid van de plechtige ope ning van de zitting der Staten-Gene- raal door H M. ae Koningin op 21 Sep tember as zal de Koninklyke stoet on derstaande ioute volgen: Konlnklyk Paleis a h Lange Voorhout Lange Voorhout iover het z.g. Schelp- nadi Kneuterdyk—Lange Vijverberg— Korte Vijverberg naar de Ridderzaal op I het Binnenhof. Langs dezelfde route zal H.M de Koningin naar het Paleis aan het Lange Voorhout terugkeren.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1