LEIDSCH m DAGBLAD D Parijs zoekt nauwe aansluiting bij Londen WEERBERICHT J3>te Jaargang ZATERDAG 4 SEPTEMBER 1954 1 No. 283IS J- w DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 HoofdredactieB. W. Menkhorst en J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0,50 per week Telefoon Directie en Administratis 25041; Redactie: 21507 Churchill wijst de weg E GISTEREN In dit Blad gepubli ceerde verklaring van zes Franse voormalige premiers, „dat zij nooit tr-dd zullen worden gevonden hun me dewerking te verlenen aan de oprichting nn een nationaal Duits leger", bevestigt sns te meer de op zichzelf alleszins be- pipelijke Franse vrees voor een onbe- .yite Duitse herbewapening. Het was zelfde angst, welke het Franse Clement in het begin van deze week bracht het plan voor een Europees Ler af te wijzen, zü het ook dat de L'rieving van het Duitse militaire appa- r.si in die conceptie nog een beperkt Latter zou dragen. De Franse angst vorens werden ten aanzien van het G.-project bovendien gevoed uit de ia of meer afzijdige houding, welke jeland in dit opzicht inneemt. Wel is het aan geen twijfel onder lig, dat Albion, ook al om redenen van [behoud, alleszins sympathiseert met gedachte van een gemeenschappelijke isst-Eurpoese verdediging, doch tot ac- i deelneming daaraan verklaarde het niet bereid. Overigens werden in dit verband van iise zijde zodanige toezeggingen ge- dat wanneer onverhoopt ooit het iropese leger zich daadwerkelijk moeten verweren tegen een Russi- agressie het enige oogmerk waar deze organisatie in het leven was aan de Engelse actieve me ng nauwelijks getwijfeld kan uien. Deze. in het stadium van de afzijdige, Britse houding, bood ijk niet voldoende waarborg en droevige gevolg ervan is geweest, de zo dringend noodzakelijke Wes- mihtaire integratie niet werd ver- Hilukt. Frankrijk heeft, aldus handelend, West-Europa en de gehele vrije we reld, een slechte dienst bewezen. On- rid, zichzelf inbegrepen. L machtsverhoudingen in dit tijds- pcht. waarbij Amerika en de Sovjet- u eenmaal de belangrijkste plaat- I Innemen, dwingen West-Europa samenwerking met de Ver. Staten, r wier nauwelilks te overschatten b ook de strijd tegen Hitler-Dults- k: nooit zou zijn gewonnen. Volgens ratische begrippen staat West- md thans weer aan de „goede Dat neemt niet weg. dat men i volkomen verklaarbare moet overwinnen teneinde te komen tot de erkenning, dat de in Bonn momenteel méér zin realiteit toont dan die te Parijs, terwijl het Franse parlement, door de hierboven ge- vooraanstaande politici, zich tegen een volledige Duitse herbe- verkiest de Duitse Bondsrege- i deelneming aan de West- Defensie Gemeenschap boven j Ook w ij zijn de jaren allerminst vergeten, maar de integenzeggelijk belangrijker verleden en wat het zwaarste is, het zwaarste wegen. momenteel het zwaarste weegt, niet voor tegenspraak vat- het behoud en de verzeke- een samenleving, waarin de Mens kan zijn. Dit wil zeggen: wereld, waarin iedereen vol- elgen godsdienstige en poll- kan leven en daarvan openbaar mag getuigen zonder :oor opsluiting in concentratie- of verbanning naar onherberg- van dit ideaal is samenbundeling van allen, dezelfde wille zijn. een vol- 'oorwaarde. DEZE gedachte is o.i. de grijze Churchill in woord cn daad oieest vooraanstaande vertegen en vertolker. Zijn recent tot het bijeenroepen van een ter op- iïn de door de Franse afwij- EDG geschapen impasse, ge- van zijn diep geworteld idealisme als van zijn po- tollteltszin. 'ereld behoeft beide: Frank- Etankrük èn Duitsland dit Wat gaat P.M.F. nu doen? Ter oplossing van Duits probleem De tijd dringt.... (Van onze Pa rij se correspondent) Zo ooit de ogen van de wereld op één man gevestigd werden, dan is dat nu wel op de persoon van Mendès-France. Na de verwerping door het Franse parlement van het Europese legerver drag, is het aan Parijs om een nieuw voorstel te doen. De volksvertegenwoordiging is voor twee maanden met va- cantie en de regering zal dus een initiatief moeten nemen. Het is de beurt aan P.M.F. om te spelen. En men kan er gerust op zijn dat hij eigen landen voorhanden zijn. Daar- z\jn beurt niet voorbij laat gaan en naast heeft hi) echter getoond altijd een weinig tijd verliezen zal. Vóór de Ka- i open oog te bezitten voor de redelijke mer op reces ging. heeft de premier de aspiraties van andere volkeren. PMF gedeputeerden al doen weten dat ze heeft al openlijk erkend dat Duitsland vermoedelijk vóór November voor een zo spoedig mogerijk zijn souvereiniteit speciale zitting naar Parijs zouden wor- moet herkrijgen, al betekent dat dan den teruggeroepen Hij heeft ook mee- ook nog niet dat Bonn dan eveneens gedeeld dat de regering in haar onder- onmiddellijk over een eigen leger zal handelingen met andere landen niet beschikken. Veimoedeiijk zal hij het ac- coord van Bonn binnenkort aan het Franse parlement ter rafficatle voor leggen. nadat dat verdrag eerst zal zijn herzien. Verschillende artikelen uit die overeenkomst verwijzen immers naar het verdrag van Parijs over het Euro pese leger en dat verdrag is nu door het Franse parlement definitief ver worpen. Men moet het echter ook weer niet zo zien dat alle werk, aan het EDG-ver- drag besteed, daarom perse vergeefs zou zijn geweest Vermoedelijk zal de Franse regering een voornaam deel uit het EDG-verdrag overnemen en in een nieuw project verwerken. Men meent in Parijs te weten dat de regering Mendès France, grof gezegd, het verworpen ver drag in twee delen zal splitsen. Een onoverkomenlijk bezwaar tegen het EDG-verdrag was voor het Franse par lement het denkbeeld dat een Duitse legermacht met Duitse officieren in Frankrijk gelegerd zou kunnen wor den met de mogelijkheid dat die soldaten eventueel ook bij eventuele binnenlandse ongeregeldheden zouden kunnen wor den" „ingezet." Die eventualiteit achtte men in brede kring een belediging voor en zelfs een verraad aan het verleden. Voor een gemeenschappelijk leger met Duitsland en een gezamenlijk opper bevel is Frankrijk <nog> niet rijp geble ken. Maar zo goed Frankrijk heeft be rust in een Europese gemeenschap voor steenkool en staal, zo zou men waar schijnlijk ook wel een soort bewapenmgs- pool kunnen oprichten. Een socialisti sche afgevaardigde, de oud-minister van onderwijs. Lapie, heeft indertijd al een compromis-voorstel in die geest uitge werkt. en het is niet onwaarschijnlijk, dat de regering daarvan nu de gróte liinen zal overnemen. Het belangrijke voordeel van een Europese wapenge- j meenschap zou bovendien nog ziin dat dan in Europa tenminste eindelok die standaardisatie werd bereikt waarop het Nato-opperbevel. voor een groot deel I tevergeefs, sedert jaren bij de regering heeft aangedrongen. verder zal gaan dan de fase van de zo genaamde parafering. Alvorens enige internationale verbintenis door de rege ring wordt getekend, zal het parlement dus eerst worden geconsulteerd. En daarna volgt dan uiteraard nog de ra tificatie, welke eveneens in handen ligt van het parlement. Daaruit blijkt dus wel dat de volgende maand Mendès- France met zijn onderhandelingen over nieuwe plannen al zo ver gevorderd denkt te zijn. dat een verdrag door de regeringen kan worden ondertekend. De internationale agenda staat in grote lijnen trouwens ook al vast. Binnen twee weken wil Churchill in Londen een conferentie bijeen roepen tussen acht mogendheden Ameri ka. Engeland. Frankrijk. Duitsland. Italië en de drie Benelux-landcn - ter voorbereiding van de buitengewone Nato-zitting die eind van deze maand of begin October in New York zou worden gehouden. En Washington heeft van zijn kant al laten horen dat uiterlijk binnen een jaar met de Duit se herbewapening een begin zal moe ten zijn gemaakt. HOE ZIET NAASTE TOEKOMST ER UIT? Hoe zien de perspect'even er voor al die plannen nu ongeveer uit? P.MF. heeft zijn conclusie getrokken uit de (afgebroken) EDG-debatten inde Fran se Kamer. Eén ding Is hem in elk ge val duidelijk geworden. En wel dat Frankrijk nooit in een herbewapening van Duitsland zal berusten zonder een zeer intieme samenwerking met Enge land. PMF zal zich dan ook in de eer ste plaats tot Londen wenden om de verdere gang van zaken te bespreken. Hu zal zeker de weg volgen die hij tot dusver ook altijd is gegaan. Mendès- France is realist en hij gaat uit van de parlementaire mogelijkheden die in zijn ENGELAND MOET MEEDOEN! De kardinale vraag is nu dus of Enge land zich bereid zal tonen zijn plato nische belangstelling voor Europa ein delijk een wat actiever en doelmatiger karakter te geven. Er zou dan dus een grote coaliticmaeht kunnen worden opgericht waarin Frankrijk samen met Engeland, als gerestaureerde entente cordiale, een beter tegenwicht zou vormen tegen een eventuele overheer sing van Duitsland. En het gevaar van een Duitse volte face, dat oorspronke lijk door een militaire integratie had moeten worden afgewend, zou nu al thans kunnen worden getemperd door de omstandigheid dat het arsenaal van dat coalitieleger onder gemeenschap pelijk beheer wordt geplaatst. Tevens zou op die wuze kunnen wor den voorkomen dat de bestaande Euro pese gemeenschappen In de lucht komen te hangen. tDe reeds aanwezige bindin gen tussen Engeland en de gemeenschap voor kolen en staal zouden zo bovendien geleidelijk verstevigd kunnen worden. Het heeft niet zo heel veel zin op het ogenblik na te kaarten over de fouten die zijn begaan bij de mislukte voorbe reiding van het verworpen Europese leger. Maar niemand kan ontkennen dat Engeland een zware schuld op de schouders heeft geladen door te pogen Frankrijk tot toetreden te pressen, ter wijl het zelf paste voor die stap. PMF, die in Gcnève een eendrachtig team met Eden heeft gevormd, wil Londen nu in vriendschappelijke maar gede cideerde termen voor zijn verantwoor delijkheden plaatsen. En als hij er in slaagt Engeland eindelijk over de brug te helpen dan heeft hij de eerste ronde voor zijn nieuwe en zwaarste opgave als staatsman gewonnen. Zijn hoop zal dan wel gewettegd zijn dat een meerderheid van het Franse Earlement dan ook ztfn instinctieve af- eer overwint tegen een Duitsland dat weer een eigen leger zal krijgen. Een leger dat als onderdeel in een mis schien vr vrfj los groter geheel zal worden opgenomen, maar dat niet over een vrij gebruik van kogels zal beschikken. Op zoek naar de Bontekoe Thans een vijfde van wrak aan wal liteenlopende restanten telkens opgevist Gistermiddag is in IJmuiden bin-sch:lderde fragmenten van de flanken nengevallen dc kotter A.M. 17, Nehim II, met o.a. een deur van de cabine van de „Willem Bontekoe", een groot gedeelte van de zijwand van dc aeh- tercabine met een versplinterd stuk glas erin en duidelijk herkenbaar de letters D.C. 6b met een noodluik. Ook een tweede noodluik was op deze plaats opgevist, terwijl bovendien verscheidene persoonlijke eigendom men van de inzittenden aan land konden worden gebracht, o.m. een kinderschoen cn een pantalon. van de „Willem Bontekoe". Naar schatting van de KLM heeft men. sinds het dreggen naar wrak stukken resultaat ging opleveren. <i gevcer een vijfde van het wrak v het vliegtuig aan de wal gekregen. Koninklijk Gezin terug Het Koninklijk gezin is gisteravond omstreeks halfzeven per regerings- Dakota op het vliegveld Soesterberg aangekomen en vandaar direct per auto doorgegaan naar het Palcis Soestdijk. Minder werm In de trieste rij van kotters, die met wrakstukken van de „Willem Bontekoe" .:i IJmuiden aan de wal komen, meerde gisteravond de IJM 27 „Twee Gebroe ders" met een halve oplegger vol frag menten van het neergestorte vliegtuig. Het schip had gevist vlak achter de „Paets van Troostwuck", die een lang wrak had ontdekt. Daarbij werden behalve de vele ver wrongen stukken alum nlum. enige gro- Het KNMI deelt mede- tere restanten boven water gehaald,"zo- Het weer op het vasteland van West als een deel van het richtingroer. Bo- Europa had de eerste dagen van Sep- vendien zijn weer ettelijke kledingstuk- tember een zomers karakter. Langs de ken meegenomen. Westflank van een hogedrukgebied. dat Op zee had het scheepje vele scherpe langzaam over het Alpengebied naar het wrak-t-'kken niet uit het trawlnet kun- Oos!«-i bewoog en Znterclaemoisen nen krijgen, zodat dit bij binnenkomst boven de Oekraine werd aangetroffen, in de IJmuidcnse vissershaven geheel voeren Zuidelijke winden warme lucht uit elkaar moest worden gesneden al- j over Frankrijk en België naar onze om- Onder grote belangstelling werd gistermiddag te Katwijk aan Zee het nieuwe boezemgemaal van het Hoogheemraadschap Rijnland in werking gesteld. Ka afloop van deze plechtigheid onthulde de directeur- generaal van de Rijkswaterstaat, ir. A. G. Maris, een aan de voorgevel an het gemaal aangebracht stand beeld van Graaf Willem 1. aan wiens inzicht en stimulerende in vloed het voor een groot deel te danken is, dat zovele waterschaps- I werken tot stand kwamen. Foto L.D.-v. Vliet Overeenstemming te Manilla I Deskundigen van acht landen hebben principiële overeenstemming bereikt over bijna alle aspecten van het voor gestelde verdedigingsverdrag voor Zuid Oost-Azië. zo wordt van gezaghebben de zijde te Manilla vernomen. Op enkele punten best- at nog verschil van mening, aldus de zegsman, maar naar verwachting zullen deze verschil len worden overwonnen door de minis ters van buitenlandse zaken zelf op de volledige Zoavo-conferentie, die Maan dag begint. Alle dan nog hangende kwesties zou den worden geregeld door de raad van acht landen, die zal worden ingesteld om het verdrag uit te voeren. Dulles heeft de Maandag te beginnen confe rentie van acht „een van de belangrijkste van onze tijd" genoemd. Hij is inmiddels te Manilla aangekomen. vorens de metaalresten verwijderd kon den worden. Kort nadat de IJM 27 bin nen was, meerde ook de sleepboot Hec- tor. een van de door de KLM gechar- I terde Wijsmuller slepers met een zo mogelijk nog grotere vracht vliegtuie- restanten aan dek: ook hier weinig geving. Op vele plaatsen kwamen maximumtemperaturen boven 25 graden voor. Over de Britse eilanden trokken echter storingen, \ergezeld van tamelijk veel regen naar het Noord-Oosten, waar bij minder warme lucht van polaire oor sprong geleidelijk verder naar het Oos- nieuwe gezichtspunten en veel zwaar teil opdrong Boven Zuid-West-Frarïk- verwrongen en deerlijk geteisterde on- rijk ontwikkelde zich Vrijdag in de loop dcrdelen. van electrische geleidingen tot stukken bekleding, van gebogen huid platen tot in blauw witte kleuren be- OVER HET SAARGEBIED van de West-Duitse vrije partij, Dehler, heeft in gezegd, dat Frankrijk, met an de FDG, ook het Europeanisering van het scheurd heeft. De Duitse welke de Bondsrepu- genieten wil zij verdediging van leveren, aldus Dehler 1 ook over het Saargebled Aalsmeer, vanouds bekend om zijn alle een kinderliedje zullen uitbecl- hecrlijke bloemenproducten is ge-1 den. Kleine meiskes zullen als ware reed met de voorbereidingen voor bloemenfecën het schouwspel nog het grote bloemencorso, dat van- 1 meer charme verlenen, daag wordt gehouden. In het grote Foto boven: zo zal ..Hup paardje, veilingsgebouw is men koortsachtig hup" worden uitgebeeld, bezig geweest met het opbouwen Foto onder: De uitbeelding van \>an de praalwagens, die dit jaar I „Grootvaders Klok", Drie Franse Ministers afgetreden Drie Franse ministers, die voorstan ders zijn van dc EDG. zijn Vrijdag af getreden. Hel zijn Emile Hugues (mi nister van Justitie). Bourges-Mau- nourv (minister van Handel en Nijver heid! cn Claudius Petit (minister van Arbeid). Vorige maand waren drie tegenstan ders van de EDG afgetreden omdat zij van oordeel waren, dat premier Mendès- France's voorstellen tot wijziging van het EDG-verdrag niet ver genoeg gin gen. Het waren de Gaullisten Koenig (minister van Defensie). Delans (minis ter van Vervoer" en Lemaire (minister van Wederopbouw). Na het aftreden van de drie laatstge noemde ministers verzocht Mendes- France Petit de portefeuille van Weder opbouw waar te nemen, Bourges-Mau- noury die van Vervoer en Temple (mi nister van zaken oud-struders betref fende) die van Defensie. Hugues en Bourges-Maunoury zijn radicaal: Petit is links radicaal. Mendès-France verklaarde tegenover de pers, dat door het aftreden van de pro-EDG-ministers het evenwicht in zijn kabinet, wat ..Europeesheid" betreft, niet is verstoord, omdat de nieuwelingen in de regering de Mousteler. Jules en een nog aan te wijzen staatssecretaris van Binnenlandse Zaken dezelfde richting zijn toegedaan als de afgetreden kabinetsleden. van de dag bovendien storingsgebied. dat zich in Noordelijke richting verplaatste. Dit veroorzaakte in Bretagne en Normandië plaatselijk zware regen, welke hier en daar verge zeld ging van onweer. Sommige stations meldden Zaterdagmorgen 25 millimeter regen. Verwacht mag worden, dat Ne derland zich Zondag in het overgangs gebied van de warme continentale lucht en de kielere polaire lucht zal bevinden, waardoor de kans op regen of onweers- 1 buien gToot is en de temperaturen een daling zullen ondergaan. Weerrcpperten (Van hedenmorgen 7 uur) g]pses^ N r BIJ DE OPVOEDING HOORT OOK DANSEN! Beschaafddansen leren in „eigen"sfeer, is een taak waaraan wu ons 1 .sedert velejaren en met f de meestezorg wijden Bovendien is het bijzon der gezellig bij DANSACADEMIE WIELINGA NIEUWE RUN 28-LEIDEN-TEL21707 Enkele buien De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met enkele regen- of onweersbuien. Minder warm overdag. Overwegend matige wind. later uit Westelijke richtingen. (Opgemaakt te 10 uur.) 5 SEPTEMBER Zon op: 5 56 uur; onder: 19.20 uur. j Maan op: 1456 uur; onder: 22.17 uur. Hoogwater te Katwijk te 7 43 en 20.06 uur. 16,9 te 8.39 en 21.11 uur). Dit nummer bestaat uit 12 pagina's en een Bijvoegsel.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1