LELY, bedwinger der Zuiderzee, eeuw geleden geboren Gaaf Regent, Exellent Ingenieur, Voorbeeldig Mens Huisvader boven staatsman en ingenieur WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 4 SEPTEMBER - PAGINA 4 r~ Ir Cornelis Lely, de bouwer van de Afsluitdijk, ten tijde van zijn laatste ministerschap (Van een onzer redacteuren)" Bij Medemblik, aan de rand van de Wieringermeerpolder, staat een strak en eerlijk gebouw. Een kolos, bestand tegen stormen, gevat in rechte contouren en heldere tint, een gebouw dat spreekt van de taak, welke het te vervullen heeft: het nieuwe Nederland beschermen tegen de oude vijand van Holland, het water. Zo gaaf en eerlijk als dit gemaal, zo eenvoudig en zo sprekend als de vier letters, welke tegen de hoge gevel de naam „Lely" uitstralen over het jonge land, zo was ook de man naar wie dit gemaal werd genoemd: ir Cornelis Lely, bedwinger der Zuiderzee, wiens honderdste geboortedag op 23 September aan staande alom in den lande en in het bijzonder in en om de „twaalfde provincie" herdacht zal worden. Begrijpelijk is, dat de monumentale Zuiderzeewerken, aan welker voltooiing nog tientallen jaren gearbeid zal worden en die dus een levend stuk Nederlandse geschiedenis genoemd Vader met ruime blik Lely's nalatenschap aan ons volk en land is zeker niet alleen te danken ge weest aan zijn ongetwijfeld zeer grote gaven als waterbouwkundige. Zeker evenzeer, ja zelfs in sterkere mate, heeft tot die nalatenschap zijn zeldzame persoonlijkheid, zijn uniek karakter, bijgedragen. Bovendien kunnen, bij een terugblik op zijn arbeid, twee factoren van bij zondere betekenis niet over het hoofd gezien worden: de ruime blik van zijn vader en de bijzondere plaats, welke zijn vrouw en zijn gezin in Lely's leven Innamen. Jan Lely. de rader ram de bedwinger van de Zuiderzee, een vertegenwoor diger van de gegoede Amsterdamse koopmansstand, heeft met zijn ruime blik en zijn materiële mogelijkheden zijn zoon vrijgehouden voor de Zuider zeewerken, en hiervoor offers gebracht, welke alleen begrijpelijk zijn bij iemand, die vertrouwen heeft in de capacite.ten van zijn zoon. Cornelis Lely heeft immers na een studie voor civiel ingenieur te Delft met voortreffelijke resultaten, die hem voor een grote toekomst voorbestemden (later zou hij eerste ere-doctor en president-curator van de Technische Hogeschool worden) sinds het jaar van afstuderen. 1875. niet minder dan elf jaren van her naar der gezworven om een passende betrekking te vinden In de laatste jaren van die zorgelijke periode verging het hem zelfs zo slecht, dat hij imet zijn inmiddels gesticht gezin» bij zijn ouders moest aankloppen om financiële steun en huisvest.ng voor het gezin, dat hij niet zelfstandig op de been kon houden Jan Lely heeft in die jaren de zeldzame gave getoond van een (ge rechtvaardigd) buitengewoon ver trouwen in de capaciteiten van zijn zoon en een ruim begrip voor de toe vallige omstandigheden, welke hem ln zijn carrière belemmerden. Voor Cornells Lely en bovenal voor ons volk is dit ruime begrip van onschat bare betekenis geweest. „..en meelevende echtgenote Was het Lely's vader, die hem spaar de voor het belangrijke werk, dat voor hem was weggelegd, zijn echtgenote heeft hem de verwezenlijking ran dat werk mogelijk gemaakt. In die zin althans dat in zijn gedachtenleven zeker niet zijn arbeid, doch uitsluitend zijn gezin, de band met zijn vrouw op de voorgrond stond Haar medeleven met zijn arbeid heeft hem die arbeid mogelijk gemaakt, de stimulans daar voor putte hij uit deze liefde. Toen alom In den lande de vlaggen in top gingen bü het aanvaarden van de wet op de inpoldering van de Zui derzee. trok Lely zich stil terug in de beslotenheid van zijn studeervertrek met de herinneringen aan zijn echt genote, de zeven jaar jongere Gerar- da Jacoba van Rinsum, die hem ln Augustus 1914 door de dood ontviel. Deze dood is er de oorzaak van ge weest, dat de triomf van Lely voor hem persoonlijk slechts een gebeurtenis is geweest als zovele andere: belangrijk, dooh niet een jubel waardig. Deze dood is de grootste tragedie geweest van Lely's leven, waarvan de terugslag op de "geestdrift-, waarmede hij zijn arbeid verrichtte, nadien steeds was terug te vinden. Slechts de hechte eezinsband, de banden met zijn kinderen, hebben hem na die slag behouden voor vol tooiing van de arbeid, welke hij tijdens haar leven had aanvaard. Gunstige omstandigheden Toevallige omstandigheden hebben er toe medegewerkt dat aan I^ly de definitieve stoot tot de drooglegging De vrome rode Liberaal .J Veelzijdig en vruchtbaar Integer en bescheiden B edachtzaam en tactvol kunnen worden, in de eerste plaats de naam van Lely in de her innering zullen houden. Maar een herdenking als deze geeft gelegenheid, ook de minder bekende, niettemin evenzeer natio naal belangrijke werken van deze unieke figuur in het licht te stellen: zijn vaderschap van de sociale verzekering, zijn schep ping van het staatsmijnbedrijf, zijn promotorschap van het moderne Nederlandse verkeerswegennet, zijn redding van de Nederlandse burgerluchtvaart in de critieke ontstaansjaren, zijn vruchtdragende leiding bij het tot stand komen van het moderne K.N.M.I. te De Bilt, zijn omvangrijke arbeid op zovele andere terreinen. Bovenal geeft een herdenking als deze gelegenheid zijn uniek karakter in de herinnering terug te roepen. In Lely heeft ons volk een zeldzaam gaaf regent gehad, een excellent ingenieur, en - dit vooral - een voorbeeldig mens. Ondanks de rijkdom aan grote figuren in onze historie waren mensen als Lely daarin dun gezaaid stelden bijzondere eisen aam het kabi net en al zijn leden. Lely werd daarenboven getroffen door het ver lies van zijn echtgenote. Toch heeft hij. toen de financiële lasten voor ons land buitensporig hoog waren, toen bulten de grenzen de oorlog woedde, op 18 Juli 1918 de triomf beleefd dat de wet, die in vreedzame strijd een twaalfde provincie aan ons land zou toevoegen, in het Staatsblad werd af gekondigd. Een triomf, die hij zelf voorbijzag om ln de beslotenheid van de werkkamer de gedachten terug te laten gaan naar de vrouw, die hem Het naar Lely genoemde gemaal van de Wieringer- meer nabij Medemblik. vier jaar ten-oren ontvgUen was en hem tot zo grote steun was geweest op de lange weg. welke leidde naar dit grote moment. Wellicht is deze wet. deze daad, naast handhaving van de neutraliteit tüdens de eerste wereldoorlog, de grootste daad geweest van het mi nisterie Cort van der Linden nog boven de tot standkoming van het algemeen en evenredig kiesrecht en boven de onderwjjspacificatie en boven zovele andere besluiten van verstrekkende betekenis. Van deze daad is Lely de vader geweest. van de Zuiderzee beschoren was. Daar naast heeft echter zyn persoonlijkheid er onschatbaar veel toe bijgedragen, dat hij deze rol in onz? nationale ont wikkeling kon vervullen Het toeval kwam hem (en ons land) te hulp. toen Lely zoekende was naar een passende werkkring m de tijd, dat de Zuiderzeeverenlgtng werd opgericht als poging om van particuliere zijde te ondernemen wat de overheid ondanks sterke aandrang tot dat ogenblik ver zuimd had te doen: het maken ran definitieve studies omtrent de moge lijkheden en wenselijkheden van drooglegging der Zuiderzee. Lely werd door deze jonge vereniging als Ingenieur aangezocht en kreeg al spoedig na zyn benoeming in Septem ber 1886 de leiding over het technische werk. Zijn arbeid resulteerde in het publiceren van acht „technische nota's" in de periode tot 1891. Vele jaren later werd de Zuiderzee geheel volgens deze particuliere plannen In gepolderd. althans werd daar toen een begin mee gemaakt Deze ook thans nog onvoltooide werken zijn volledig gebaseerd op Lely's arbeid in dienst van de Zu'derzeeverenlgmg: op deze aoht technische nota's, welke tezamen een zeldzaam gaaf en doordaoht geheel vormen. Dat deze plannen, na aanvankelijke hindern^sen. later inderdaad werden uitgevoerd, is eveneens te danken ge weest aan bijzondere omstandigheden, die de knoop doorhakten van wan trouwen in succes en twijfel over het nut der inpoldering Onder die toe vallige omstandigheden moeten zeker genoemd worden de overstromingsramp van 1916, welke een groot deel van Noord-Holland teisterde 'de analogie van de Februariramp en de waar schijnlijk lijkende afsluiting der zee gaten in het Zuid-Westen ligt voor de hand'. Voorts de oorlogservaring dat Nederland minder afhankelijk diende te worden van voedsellmport, en vooralhet feit dat in die tijd van het definitieve besluit juist Lely minister van waterstaat zou zijn! Ministeriële grondslag De derde ministerszetel van Lely In middels. Reeds voordat in 1891 de laatste der „tedhnlsohe nota's" ver scheen, werd hij aangezocht als minis ter van Waterstaat, Handel en Nijver heid ln het kabinet Van Tienhoven Tak van Poortvliet. Bjj rijn Intrede In de politiek op deze hoogste sport van de politieke ladder (rijf jaar tevoren nog zoe kend naar een passend baantje en aangewezen op ouderlijke steun i legde Lely zich vast op een politieke geloofsbelijdenis als vooruitstrevend liberaal, een gezindheid welke hij door zUn gehele leven heen eerlijk en oprecht trouw zou blijven en die hens mede op grond van zijn recht schapen vroomheid als Doopsgezinde later de bijnaam van de „vrome rode liberaal" zou geven. Deze trouw aan een eenmaal aanvaard stand punt heeft niet alleen zijn politieke leven, doch ook zijn arbeid en zijn verhouding tot zijn gezin getekend. Lely toonde zich reeds aanstonds een te hand.g staatsman, cm onmiddellijk zUn invloedrijke positie te gebruiken tot verwerkelijking ran de Zuiderzee- plannen Hy besefte dat een voorlopig afwachtende houd-'ng beter was dan het risico ran een nederlaag, welke een uiteindelijke verwezenlijking van zijn plannen vele jaren zou kunnen opschorten. Wel bereidde Lely zijn uiteindelijk succes voor tijdens zijn eerste minis terschap door de instelling van de Staatscommissie, welke tot opdracht kreeg de plannen van de Zuldeczee- vereinging op hun waarde te o-.der- zoeken en de mogelijkheden tot droog legging van de Zuiderzee ondeT ogen te nemen. Het strekt Lely tot eer, dat hij de objectiviteit en integriteit heeft be tracht, slechts de eerste en laatste ver gadering van deze commissie "beide niet meer dan officieel) bij te wonen. Het eindrapport der com miss.e was veelbelovend en tevens vo-mde het een hulde aan het werk der Zuiderzee- vereniging. Kort na de publicatie van het rapport trad het ministerie af en werd Lely Kamerlid. Vruchtbare tweede regeringsperiode In 1897 werd' hij echter door Pierson andermaal tot het ministers-ambt ge roepen, ditmaal voor een buitengewoon vruchtbare vierjarige periode Tijdens en direct door zijn bewind kwam de eerste Ongevallenwet tot stand, waar door hi) zich (mede in verband met de De dichting van het laatste stroomgat in de Afsluitdijk op 28 Mei 1932 om 13 uur. oprichting van de Rijksverzekerings bank i de ere-tltel van „vader der sociale verzekering" verwierf. Hierbij toonde hij zich een groot staatsman door beperking van zijn verlangens, toen bleek dat hun geheel niet te ver wezenlijken was. In deze regeringsperiode bracht hü teven; de cpricht.ng van het Staats- mijrubedrijf tot stand, wellicht minder spectaculair, doch nationaal en sociaal gezien ran minstens even groot be lang als de later komende verwezen lijking van de Zuiderzee-plannen. In die pen ode ook toonde hij zich de voorvechter van een modern verkeers wegenstelsel, aan welks nut aLgemene twijfel bestond. De Scheveningse vis sers-haven kwam dank zij zijn ruime blik tot stand. Vele andere water staatkundige werken vonden eveneens door zijn arbeid him oorsprong. En danhet wetsontwerp op de drooglegging van de Zuiderzee werd ingediend. Dit laatste kon echter niet meer behandeld worden voor de nieuwe verk:es.ngen. «te een andere, minder verziende bewindsman aan waterstaat zouden brengen dan Lely. Gouverneur van Suriname Na nog korte tijd Kamerlid te zijn gebleven (in die tijd was het Kamer lidmaatschap nog verenigbaar met de positie ran minister, en Lely combi neerde deze functies dan ook tijdens zijn tweede regeringsperiode) werd Lely gouverneur van Suriname. Ook dit gewest heeft veel aan Lely (wiens naam op aardrijkskundig ge bied aldaar voortleeft) veel te danken. Het is in dit korte bestek niet moge lijk op zyn verdiensten in deze functie verder in te gaan Van 1905 tot 1913 was Lely wederom Kamerlid, van 1908 tot 1913 tevens wethouder van Den Haag, terwijl hij zich in die Jaren ook als voorzitter van curatoren ran het KNMI te de Bilt grote verdiensten heeft verworven door zijn initiatieven, die leidden tot het inrichten van het moderne, doel treffende wetenschappelijke instituut. G'3t thans onder zijn soortgenoten een vooraanstaande plaats inneemt. Triomf zonder vreugde Voor de laatste maal werd Lely ln 1913 tot het ministersambt geroeipen. Zijn laatste regeringsperiode was een uitermate moeilijke, en toch wist hij hierin zijn grootste triomf te behalen. De jaren van de eerste wereldoorlog Lely heeft dit alles slechts kunnen presteren dank zU een uitzonderlijk karakter, een unieke persoonlijkheid. Vrijwel alle goede karaktertrekken, die een mens sieren kunnen, waren in zijn persoon verenigd. Dat zijn naam en betekenis niettemin geen algemene bekendheid genieten, zelfs na zo korte lijd als een nieuw geslacht, is mede veroorzaakt door een dier goede eigenschappen: een opmerkelijke bescheidenheid en eenvoud. Deze eigenschap is weer het uit vloeisel van een van de belangrijkste aspecten van Lely's persoonlijkheid: de vooraanstaande plaats in zijn gedachtenwereld van zijn gezin. Lely was in de eerste plaats huis vader. Zeer duidelijk blijkt deze pri maire functie ran zijn leven boven de maatschappelijke functie uit het feit, dat hij aanvankelijk gehoor gaf aan een persoonlijk advies van Koningin Moeder Emma. een gouvernante voor zijn kinderen aan te stellen na het overlijden van zijn vrouw, doch later hierop terugkwam en zelf de leiding van het gezinsleven weer op zich nam, toen het hem onmogelijk bleek, de plaats, die eens ingenomen door haar «te hem het dierbaarst was. door een ander bekleed te zien. Het advies ran Hoar, die hij hoogachtte als Moeder des Volks, moest wijken voor zijn per soonlijk inzicht ln het gezinsleven. Rechtschapen en onkreukbaar Naast deze meest sprekende karak tertrekken. bescheidenheid, eenvoud en vaderschap, moet zeker in de eerste plaats genoemd worden Lely's uitzon derlijke rechtschapenheid, doorgevoerd tot in kleinigheden ln het persoonlijk en openbaar leven. Hoewel het hem deren kon, aarzelde hij nimmer ande ren steun op grond van persoonlijke genegenheid te onthouden, wanneer de capaciteiten van de betrokkene geen aanleiding tot steun gaven. Om zelfs de schijn te vermijden heeft hij nim mer een .goed woordje" gedaan voor zijn bekwame zoons, die gedeeltelijk hun levenspad zochten op het gebied, waarop hij zelf algemeen geacht voor man was. Zijn rechtschapenheid was even spreekwoordelijk als zijn onkreukbaar heid. Op politiek gebied wist hij steeds, wanneer hij in de positie was van de onpartijdige beoordelaar, het eigen standpunt te vergeten. Bedachtzaam zonder perfectionisme Met een voortreffelijke mensenken nis en een «liep menselijk gevoel wist hij tekortkomingen van anderen op deze terreinen van de menselijke geest te accepteren, wanneer hij overtuigd was ran de goede bedoeling, welke schuil ging achter deze fouten. Lely bezat voorts de gave aan een dergelijke oprechtheid een opmerkelijke hoffelijkheid en bedachtzaamheid te paren, beide eigenschappen, die daar mede op het eerste gezicht in strijd zijn, doch ln het kader van zijn per soonlijkheid volkomen te harmoniëren zijn. Een bedachtzaamheid, welke te vens leidde tot een streven naar vol maaktheid, dat hem er niet van weer hield de gevaren te achten van het perfectionisme. Uitzonderlijke persoonlijkheid Aan deze op zichzelf gecombineerd met de verrichte arbeid, reeds unieke groepering van goede menselijke kwa liteiten kan zonder overdrijving nog een groot aantal worden toegevoegd HIJ combineerde uitzonderlijke tech nische. Juridische, maatschappelijke en organisatorische begaafdheden Zijn aangeboren diplomatieke gaven steunden op het heden ten daze wel licht te weinig geachte beginsel, dat „het half het vaak wint van het heel indien dit „heel" niet bereikbaar blijkt Veel heelt Lely weten te bereiken door het ln praktijk brengen van de mogelijkheid, door laveren tegen de heersende windrichting, om een gesteld doel te bereiken Dank zij een zeldzame mensenken nis wist hij steeds de beste snaren in een ieder, waarmee hij in aanraking kwam, te beroeren om die medewerker.; tot ontplooiing van hun grootste ver mogens te activeren. Daarbij was vooral van waarde, dat hij steeds be kwaamheid boven dociliteit stelde, en daardoor inderdaad de meest capabele krachten wist aan te trekken voor verwezenlijking ran de visionaire plan nen van zijn ruime geest. Een politieke en maatschappelijke vooruitstreven«iiheid beheerste voorts zijn beleid als regent, daarbij een on schatbare dienst bewijzend zowel 3an de samenleving als aan de politieke groepering, waartoe hij behoorde en die in de bewogen politieke strijd van die dagen veelal van het tegendeel be ticht werd. Visionair beleid Men heeft Lely wel eens verweten dat het hem onversohlllig liet hoevele millioenen de verwezenlijking ion zijn grootse plannen zouden vergen. Bezat hij naast zijn gaven op ander gebied een evenwaardig finan cieel en economisch inzicht? Was de opmerking tijdens Kamerdebatten in de eerste wereldoorlog gerechtvaar digd, dat ons volk met twee te kost bare dingen te kampen had, de oorlog en Lely? Zeker niet. De werken, die Lely verwezenlijkte, vergden mil lioenen, millioenen meer ook dan wat zijn voorgangers vroegen. Die grotere vraag was echter niet uitvloeisel van een minder economisch inzicht, doch van een groter daadkracht, een beier inzicht In de toekomst. De tijd van Lely was dynamisch, misschien ln ander opzicht dan de huidige, doch relatief zeker even sterk. Zijn tijd eiste fantasie, stuwkracht en durf. Lely toonde die eigenschappen, had begrip voor huin zware financiële con sequenties doch wist deze bezwaren te overwinnen. Het is ons volk slechts tot zegen geweest dat hem daarbij een nepen kruideniersstandpunt (waarmee niets ten nadele van de kruideniers wondt gezegd) geheel vreemd was. Lely voelde (aldus de secretaris van de Zuideraeeraad mr K. Jansma in een voortreffelijke biografie) de roepm? om door het tot stand brengen V3~ grote werken zijn land welvarender ei gelukkiger te maken en heeft het voorrecht gehad die roeping te kunnen volgen. houdt vrede met alle mensen. Aan clit vruchtbare leven kwam <*n einde op 22 Januari 1929. Men vond hem op die dag liggende op de vloer voor zijn bureau De pen. waarmede hij een verhandeling schreef over het Amsterdam-Rijnkanaal was aan HP hand ontvallen Op de algemene begraafplaats te Den Haag staat een woord van Paulus ge grift in de eenvoudige steen, die ajn graf siert: „Indien het mogelijk zoveel in U is, houdt vrede met at® mensen". Een woord, dat de reohtschapentie;d van Lely kennende, meer betekent don in de mond van velen. Een waard:, woord op het graf van een gr00'.'V derlander. Groot ook om zijn arww maar bovenal om zijn persoon- Honderd jaar geleden werd hij ri' boren. Zal een volgend geslacht oe- I scheren zijn, de honderdste geboorte- i dag te gedenken van een even waard:, i zoon des volks? I Mensen en regenten als deze HP I zeldzaam

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 14