VOOR DE JEUGD Amerikaanse matrozen passagieren in Cannes Boefje als Scheepshond WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 4 SEPTEMBER - PAGINA 3 (Van een bijzondere medewerker) IX. Cannes heet duur en een tikkeltje snobistisch te zijn. En dit geldt dan vooral voor de roemruchte zeeboulevard La Croisette met haar casino, haar palmen, ganse rits blanke hotelpaleizen (gemiddelde pensionprijs f 70 per dag) met Rolls-Roycen voor de stoep, met haar exquise rjep-winkeltjes en acht meter breed strand. Ondanks die consequent door hen nagestreefde luxueuze sfeer tonen de zakelijk aangelegde burgers van Cannes zich steeds oprecht verheugd wanneer grijze oorlogsgevaarten de aanlokkelijke baai binnenschuiven om hun bemanningen weer eens de kans te geven de bloemetjes buiten te zetten. Zo'n invasie van passagierende Amerikaanse matrozen, lang niet chique maar met dollars op zak, doet de reeds voor honderd procent op toerisme ingestelde „Cannezen" toch enige extra maatregelen treffen. Achter alle winkels- en caféruiten verschij nen bijvoorbeeld vriendelijke pamfletjes met deze begroeting: „Cannes, city of sun and flowers, welcome the US Navy and Marines". Dan valt het op, dat een drietal onder normale om standigheden gegrendelde nachtclubs plots tot hevige activiteit komt, dat er bij de landingssteiger met penetrante parfumgeur omwalmde jongedames staan om de Amerikaanse vrienden een reukkaartje te overhandigen en hen te stimuleren een bepaalde nabije odeurfabriek te bezoeken en tenslotte kan men opmer ken, dat er tijdens dat vlootbezoek 's middags veel minder echt aardige meisjes dan anders flaneren. Die houden zich wat schuil, omdat het wat al te vermoeiend is de toenaderingspo gingen van een paar duizend naar afleiding en charmant gezel schap snakkende Amerikanen af te wimpelen. vliegtuigen aan boord en met een vliegdek van 260 meter lengte. Een imposant geval van werkplaatsen, bureaux, roltrappen, kanonnen, pet en slaapzalen. Zozeer een wereldje op zichzelf, dat heel wat van zijn be woners met bleke kantoorgezichten rondlopen omdat ze het directe contact met zoute zeelucht en zon te vaak missen. Het eten aan boord is een lofzang waard, de onderlinge omgang is Amerikaans kameraadschappelijk, het comfort hyper-modern en toch verbaasde het me niet eens zo erg op een slaapzaal een aantal officieren te vinden, die druk in de weer waren met een speelgoed-treintje. Een spel met wissels, seinen, tunnels en sta tions. gezamenlijk gekocht om af en toe eens even ongemaskeerd kind te kunnen zijn en die ganse benauwende technische rataplan van kanonlopen, katapulten en radar rondom te kunnen vergeten. Om de geestdodende sfeer van die militalre-mannenmaatschap- pl) -ln-de-ban-van-het-stalen-gevaarte eens even ongegeneerd opzij te zetten. Ondanks alle ontspanning, alle goede wil en vriendelijkheid is het leven aan boord van een verstikkende eentonig heid en daarom valt het te begrijpen, dat die Amerikaanse matrozen een maal aan wal op een primitieve wijze aan hun opluchting en hun zucht naar een verzetje de vrije loop geven. In Cannes is een van hun geneugten het verzamelen van plaatjes, die ze aan boord nog eens met een verge noegde glimlach kunnen bekijken en eventueel rullen tegen een andere „redhead". Die foto s kopen ze niet, die maken ze zelf. Ze lopen met hun camera's langs de boulevard en hou den geen blik van het smalle strand af. Zien ze een vlot figuurtje, een knap gezichtje of aardig badpak (Je), dan knippen ze. Met twintig, dertig man zag ik ze over de leuning hangen en telkens weer. als een model met de rug naar hen toegekeerd in het hete zand lag. klonk de roep: „Turn over girl! Turn over!" Deze duizend maal herhaalde aan wijzing plus de wetenschap straks als ruilobject te dienen, bracht menig zonnebaadster tot ergernis, maar deze ergernis kon qua intensiteit zeker niet gelijk gesteld worden met die van lord D. Deze was tijdens mijn verblijf in Cannes de meest kapitaalkrachtige gast. Daarvan getuigde zijn Jacht, het grootste vaartuig, dat ln de haven lag. Een witte droom van edele lijnen, heel rijk, heel luxueus van allure. Op de ochtend dat ik in eerbiedige be wondering dit briljante symptoom van geldmacht gadesloeg kwam er een Amerikaanse matroos aanslenteren. Een gezellig Jong met sproeten en een borstelkuif, die het in zijn hoofd had gekregen de vlak tegenover Cannes gelegen eilanden St. Honorat en St. Marguerithe te bezoeken. Er varen bootjes heen vele malen per dag. Alle daagse bootjes. En de matroos zocht er een. En toen zag hü het Jacht, het groot- Amerikanen van de ..Randolph" aan de haven van Cannes. ■te schip in de haTen en hij zag een man met een zeemanspet uit de kajuit omhoog komen en hij riep heel duidelijk: „Hal skipper, is this the boat for the Islands?" Lord D. draaide zich om met toorn en pijn ln zijn blik en daalde weer zwijgend af naar de kajuit. Er waren nog andere getuigen dan ik geweest en 's avonds kende Can nes het verhaal. H. A. Elke maand krügt Cannes wel zo'n visite, maar het vlootbezoek dat ik daar meemaakte viel door zijn omvang toch even buiten het gewone kader. Ditmaal was het namelijk een indruk wekkende combinatie van kruisers, torpedojagers, duikboten, bevoorra dingsschepen en met als kern van deze macht, de grandioze „Randolph", een vliegtuigmoederschip van 3300 ton. Amerikanen zijn bijna altijd gastvrij op een spontane manier en zo kwam ik al spoedig als gast op deze drijvende stad terecht om bokswedstrijden, een film en het ganse schip te -ien en een uitgebreid diner te nuttigen. Deze Randolph" is een gevaarte met nor maal 2300 man en een kleine honderd Nederlands zonder verkleinwoorden Naar aanleiding van het recente besluit tot wijziging van de spelling onzer Nederlandse taal, zendt een belangstellende lezeres ons het onder staande vermakelijke stukje, dat bedoelt de aandacht te vestigen op het veelvuldig gebruik van het verkleinwoord in onze spreek- en schrijftaal: „April zoet geeft wel eens een witte hoed, maar ik was voor geen kleine vervaard en ging op mijn eigen hout een straat om, om een lucht te scheppen; er was geen vuil aan de lucht en geen zucht te bekennen, ik liep helemaal ln mijn dode een. Kocht een doos Haagse hoppen en ging naar Tante Bet, die haar schapen op het droge heeft, om een praat te maken over koeien en kalveren; zij had een gezellige zit ;n de tuin en kwam al gauw met een kop koffie en een koek. ik nam twee klonten suiker, dat mocht wel, want ik had altijd een streep bij haar voor en mocht wel een pot breken. Zij was de vorige avond in de Vrolijke Vrouwen van Windsor geweest, alleen bij heldere maan naar huis gelopen (als punt bij paal kemt, is zij niet bang voor haar hacht, een beet een mans- putter en had duidelijk de man in de maan gezien. Net een sprook. zei zjj. terwijl zij de poes aaide, die alsmaar koppen gaf. Toen ik myn nat en droog genoten had. vertrok ik om een kijk te nemen in Katwijk Nam een kaart voor 3 kwarten (vroeger 3 dubbels en zag op het strand de jeugd poot baden, haas over springen in het water totdat een haan de voorste kop duikelde, het lood legde en kep onder ging; de toeschouwers, dag mensen, die lekker de bloemen willen bulten zetten, lachten zich een rot. Toen zag ik PI eters, reder en huizenmelker, altijd gekleed als om door een ring te halen, hoewel zij het thuis monctemaat hadden en alle einden aan elkaar moesten knopen. Hij begon direct weer een babbel over de politiek (had net een lint gekregen» over de koude communisten (waarmee hij de socialisten bedoelde; van Marx tot LeninO, welk soort hij niet lijden kon en daarom een broer aan dood had. Om verdere verliezen voor hem te voorkomen, stak ik er een stok voor en vroeg naar zijn dochter, een lieve meid en een aardig gezicht. „Getrouwd" zei hij, „met Piet Puck in Indié. Zij had al lang een oog op hem (soms twee), wilde hem geen blauwe laten Iepen en is als hand-schoen naar Ind-.ë gegaan." Van de grote gingen zijn gedachten over de wilde naar de kleine vaart. „Verleden jaar kwam een Katwijkse logger, de K 20900, met 431 kanten binnen." ..Hoeveel is een kant", vroeg ik. „Een ton met gemiddeld 1000 haringen, kost nor maal ongeveer f 16; in de stad normaal twee haringen voor een kwart; welk esn verdienst!" Diepzinnig voegde hü er aan toe: „Er gaan veel makke haringen in een ton. Een maatshanng is toch maar de neus van de zalm Hü had echt een aard naar zijn vaer. De klok van gehoorzaam heid sloeg, dus moest ik naar huis; hij ging een ijs eten en wilde mij eerst nog in de o nemen en vroeg of ik een kleine tikkel van Lot (myn vrouw!» getikt was Ik zei: „Nog niet, maar heb geen zin voor een stand op de mat geroepen te wordendan was ik de haas Ik dronk eerst nog een bier. ken toen net nog een tram pakken en was op tüd thuis voor een bitter. In geen andere taal kleineert men zo als in de onze; ik zou er natuurlük nog heel veel aan toe kunnen voegen overigens een aardig spel voor U maar dan zou dit artikel te lang en niet opgenomen worden. Nu het af is. ga ik weer lekkertjes ln het zonnetje zitten." L. H. RAADSELS voor allen om uit te kiezen; de groteren (1116 jaar) vüf. de kleineren (I11 Jaar) drie goede oplossingen. Naam, leeftijd en adres onder de goede oplossingen. Op de enveloppe de aanduiding: „Raadsels". Inzenden naar Bureau Leidsch Dagblad, of naar Wasstraat 38, tot uiterlük Dins dagmorgen 9 uur. In deze figuur komen «oorden te staan, die allen eindigen op de letter G; dit is de G in het middel punt. De beginletters van tot 10 aan de buitenrand vormen tezamen een plaats Engeland. flauw. leuk. boos. 4. arts, die opereert (zon der midden). fel. voor altüd. gevaarlijk reptiel. 8. bericht. 9- getijdeel van het ge dicht. 10. vervoermiddel. (Ingezonden door Mar- Jon van Randwük) Verborgen vogels ums; 2. seprwue; 3. tokokek; 4. leerm; 5. rkaia. 11. iIngezonden door Jannie de Mey) VIH- (Ingezonden door Adrlaan LVd'enh0S"v,kn0m|LK,'„ï,,VrS'°„,;ïïi °P ^nisjes komt van bovon uur he:zeifde «tn?n rechts beneden en van links naar rechts iets staan. te staan wat in vele huiskamers bevindt. 1. x medeklinker. 2 x voeding. 3. xxxxx gevraagde woord. 4. x medicijn. 5. x klinker. OPLOSSINGEN der raadsels uit het vorige nummer, 1. contra-bas; 1. cel; 2. oké: 3. nat; 4 tok; 5. rok; 6. Ans; 7. bok; 8. aas; 9. sap. 2. Inktkoker; inkt, kok. er. 3. Oost. west. thuis best; bot, os, huls, es. west, t.t. 4. honing, koning, woning. 5. 1. Hillegom: 2. Veenendaal; 3. Geer- truidenberg; 4. Aalsmeer. 6. e, er, eer, meer, emmer, Lemmer, merel. leem. mee, Em, m. 7. een riviermond. 8. 1. rund; 2. unie; 3. Nice; 4. deel. Beste raadselnichtjes en -neefjes. Dat is gezellig, nu weereens iets van jullie gehoord te hebben! Ik merk wel uit de briefjes, dat Jullie toch ondanks het minder mooie weer. veel genoten hebt in de vacantie maar dat kan ook haast niet anders! En nu hebben we de laatste dagen nog wat mooi weer gehad, gedeeltelijk misschien nog in jullie vacantie, zodat Je er nog extra van hebt kunnen genieten! Want nu zullen jullie intussen allemaal wel weer naar school getogen zün met volle moed een nieuw Jaar tegemoet. Ook in de raadselkring is dit hopelijk zo deze keer waren er nog weinig briefjes, de kring is nog lang niet comple t: ik hoop, dat ook de anderen weer mee gaan doen! Rineke Blöte. De mooie dagen vorige week kwamen Je nog goed van pas. Na al die regen geniet ieder extra van een mooie dag. Anneke Blöte. Nu, dan kan Je je hart nu weer goed ophalen I Loes en Robby van Weesel. Zoals jullie ziet, is de brief nog best op tüd gekomen. Wat hebben jullie een fijne lange tüd aan het strand door gebracht! En. zoals ik uit de brief merk. toch ook nog vrü veel mooi weer gehad. En nu weer naar school, hè! Lenie Susan. Wat ben jü ver weg geweest! Ik ben erg benieuwd, naat je verhalen van volgende week, want ik vond dat je nu al zoveel fyne bele venissen vertelde. Je hebt dus genoten van Brugge dat kan ik me wel voorstellen. En ben je ook nog verder uitgeweest? Piet van Scha ik. Ja, dit was wel een goede vacantie om veel te lezen; ik kan me voorstellen, dat je er van genoten hebt! Wat heerlük dat Je zo veel raadsels opstuurt, ik kan ze erg goed gebruiken, want de voorraad span; 2. Jongensnaam; 3. ln het i«r; 4. kleur. JJ- Ik ben een plaats in Gelderland ses letters; schudt me door elkaar, "k ben een jongensnaam. V. (Ingezonden door Ria Post) 3 ben een gezegde van 27 letters: '3.12 dier; 4. 18. 11 boom; 7. 9. 17 rjWnsnaam; 19, 10, 2 steen; 1, 25, 6 J»? water; 8, 3. 16 lidwoord. 22, 5. 20 «suiting; 23. 15. 14 gravure; 24. 21, 27 ^Paald voornaamwoord. 5-Met een J ben iv een soort vanr- Jt-met een m een arc'er woord «oor -^schappij, met een z niet hard, met v de huid van een dier. 5?- Eerst noem ik een bevel tot •t'« d' daarna een soort pün, ver- Öenh laf0 ViS' mi^n gebeel een ONS GEZELLIG HONDEN-VERHAAL 7. Boefje is soek DOOR FANNIE CREMER In de schemering, bij bladstil weer, heeft de ,.Mathilde" zee gekozen. Boefje zat tussen de matrozen en gaapte nu en dan een keer. Hij tuurde over 't wijde water en langzaam, langzaam werd het later. Dan - droomde hij? Er klonk muziekl Deden ze dat om hem te plagen? Hij kon het immers niet verdragen en veerde op als elastiek. Opeens begon hij hoog te huilen en wou zich ergens gaan verschuilen. Als razend rende hij over 't dek, zodat de stuurman zei: „Die 's gek." En „houd hem" riepen de matrozen. Maar Boefje had een plek gekozen, waar niemand hem zo gauw kon zien. De marconist zei: „Ach. misschien is hij wel overboord gesprongen." Alles kwam op de been: de jongen met zijn harmonicade kok, die dadelijk zijn jas uittrok en zonder zwemvest te gebruiken van plan was om in zee te duiken. De stoker kwam met touw en haak. de bootsman met een lange staak, twee ancTren met een scheepslantaren en die bescheen de donk're baren. Dan. boven 't malen van de schroef, hoorden ze duid'lijk blaffen. „Boef. waar ben je," schreeuwde het jongmaatje en zocht achter een botervaatje in de kombuis. Maar nee. 't was mis. „Ik denk. dat-ie verdronken is." sprak 'n matroos op 't voordek later, „wat doet zo'n beest ook op het water". Bij 't overnemen van de wacht, was nog geen enkel spoor gevonden en iedereen was opgewonden. Het werd een echte dolle nacht. Volgende wede: „Onder zeiP'. Dik R i e 1. Wat een tüd ben Jü ook aan het strand geweest! Je had ook een füne lange vacantie. Ik ben erg blü. met je vele raadsels, veel dank er voor! Nelly Heemskerk. Ik geloof dat Je een heerlijke tijd hebt gehad op de Veluwe! Hebben jullie niet af en toe veel last gehad van regen? Je hebt wel veel van de omgeving kunnen zien op deze manier! De bos hel is ook nog een fijne herinnering aan deze tüd. En hier aan het strand heb je het ook nog fün gehad! Hartelük dank voor Je raadsels. Trudy de Wolf. Jij hebt dus ook al zo genoten in O.! En bü jou was er nog een extra feestdag bü inbegrepen. Wat een füne en practische cadeaux heb je gekregen! Kees de Wolf. Ja, ik kan me voorstellen, dat jullie heerlijk hebt kunnen spelen in de hei dat is heel wat anders dan de straten van Leiden! En jü bent dus ook al jarig geweest het was wel een feestmaand voor jullie. Cor van der Graaf. Dat was een füne tüd. vol met spannende spe len! En Je zat ook ln een mooie om geving. Bram Marks Wat een heerlüke tüd heb je gehad in Speulde! Alleen had je het weer niet mee. maar het is waar: daarvan merk je niet zo veel, als je met vacantie bent. Dat gat zal ook wel vrü glibberig geweest zün, denk ik! Heb Je ln Noordwükerhout nog goed weer gehad? Ada van der Bent, Wat ben Jij veel uitgeweest in de vacantie! En alles in een prachtige omgeving. Wat leuk, dat je met een fletsenralley bent mee- geweest. En dan nog zoveel feest dagen' Je hebt mooie cadeaux gekre gen. Hoe bevalt het Je op de U.L.O.? Jaapje Lagas. Nu. Ik denk, dat je er nu wel weer goed m bent! Bram Lagas. Ben Je al weer gewend op school? Net of je niet weg geweest bent? Arienne de Jong. Wat heerlük, dat je zo genoten hebt! Je kleine zusje beschouwde jullie zeker bijna als vreemden maar dat was wel gauw weer over. Jammer, dat M. niet meer meedoet. Hopeiyk weer tegen de win ter. Ria Post. Jü hebt deze vacantia wel pech gehad voor Jou was het niet erg. dat het mooie weer vaak op zich liet wachten! Gelukkig, dat je nu een paar yne uitstapjes ln het vooruitzicht hebt! Ik ben nu extra blü, dat je zoveel genoten hebt van Je boek. dat Je voor de vacantie won. Vooral veel beterschap, hoor! H e n n y v. d. P1 u y in. Prettie, weer een brief te krygen. Ja, .oor Je mooie kaart bedankte ik vorige week al. Erg leuk, dat Je Madurodam met verlich ting zag. Ik was ook enige weken weg. Slecht weer hadden we allen: een schrale troost! Weer prettig aan de schooltaak beginnen, nietwaar? Riekje v. d. Pluym. Jü bofte, dat je mooi weer trof. toen Je bü Je zuster logeerde. Nu kxüg ik zeker weer schoolnieuws. over nog moeliykere sommen? Veel groeten. Dit was het weer. Ik hoop op vele briefjes deze week, doe Je best! Tot de volgende weet en allen hartelük ge groet door Jullie raadseltante, Mevrouw M. J. BOTERENBROOD.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 13