LEIDSCH DAGBLAD Duitslands bewapening ligt in V.S. kant en klaar WEERBERICHT 93ste Jaargang VRIJDAG 3 SEPTEMBER 1954 No. 28312 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2,15 per maand; f0,50 per week Witte Singel 1. Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Churchill zegde Adenauer alle steun toe Ook Bonn verkiest Franse deelneming boven afzijdigheid (Van onze correspondent in Bonn per telefoon) Hoewel het fiasco van de Europese I Delensie Gemeenschap in Parijs een 2»are tegenslag voor West-Duitsland is feweest. beginnen de Duitsers de toe stand toch al weer heel wat optimisti- I jcher te bekijken. Veel heeft daartoe het bezoek van senator Wiley bygedra- f?n. de voorzitter van de commissie ioor buitenlandse politieke aangelegen heden van de senaat der Ver. Staten I Wiley heeft bondskanselier Adenauer I in diens vacantieoord in het Zwarte I Woud opgezocht en heeft daar ongeveer I drie uur lang met hem gesproken. Aan 1 die bespreking heeft ook de Amerikaan- I se Hoge Commissaris in West-Duits- I ïind, Conant, deelgenomen. Direct reeds I ja de aankomst van Wiley op het vlieg- I nld bij Bonn werd een verklaring van 0.x invloedrijke politicus voorgelezen. H(j sprak daarin de hoop uit dat West-Duitsland na het nee-zeggen rail Frankrijk met dezelfde zin voor werkelijkheid als tot dusver in de toe komst zou blikken. Wanneer dit ge schiedt, zal West-Duitsland vaststel len dat een gemeenschappelijk schou der aan schouder gaan met de vrije rolkeren noodzakelijk is. Dat men in de landen van het Vrije I Westen prijs stelt op een samenwerking laet West-Duitsland, bewijst overigens Icok wel het feit dat de Britse Hoge Bcimmisaris HoyerMiller gisteren al I terstond na zijn terugkomst uit Londen rjar de besprekingen van het Britse Bbbinet gehouden zijn, op dezelfde dag B: eveneens een bezoek aan Adenauer Ba het Zwarte Woud heeft gebracht. T Churchill had hem een brief voor ienauer meegegeven waarin deze be efde dat de Westelijke Geallieerden Inmiddellijk handelend zullen optreden a West-Duitsland thans de zozeer ge wiste souvereiniteit te geven. Maar gelijkertijd zou Churchill de Westduit- t kanselier ook de raad gegeven heb- 1™ met zijn ijveren om onmiddeliJk Ir.; anders voor de Europese Defensie If-rceenschap ln de plaats te krijgen, l'iorlopig zelf nog wat op de achter land te blijven. Wij hebben in Bonn, als gewoonlijk, me (al van mensen kunnen spreken en I oreral kunnen constateren, dat grote 1 toldoening heerst naar aanleiding van I de berichten uit Amerika, dat daar al I «opens en uitrustingsstukken ter I «aarde van 500 millioen dollars voor I IVrst-Duitsland klaar liggen; en dat ook al, zonder dat het parlement van te voren toestemming voor ge- I Kien heeft, door Eisenhower naar 1 Aest-Duitsland kunnen worden ge- I 'tourd. zodra een andere oplossing in I plaats van de nu mislukte Defensie 1 Gemeenschap gevonden Is. jDit Is er toch wel een duidelijk be- r zo oordeelt men dat het in geen geval van plan is de ^"■dsrepubllek in de steek te laten. En men in West-Duitsland daaraan Weerrapporten Van hedenmorgen 7 nor) natuurlijk nog zo bijzonder mooi vindt, is dat de2e zendingen waarschijnlijk veel groter zullen zijn dan die. welke West- Duitsland binnen het kader van de De fensie Gemeenschap voor twaalf divi sies had zullen krijgen. Dat is begrijpe lijkerwijze. gezien van het standpunt van de verdediging, tegen een eventuele aanval uit het Oosten, een zeer verheu gend feit. De Westduitse voorstanders ran een intensieve samenwerking met de vrije volkeren in het Westen, behoeven nu tenminste het hoofd niet meer te laten hangen. De Westduitse Bondsregering zou zo vernamen wij onmiddellijk bereid zijn een uitnodiging aan te nemen voor een te houden conferentie van acht mogendheden, zoals deze Londen voor ogen zweeft. Dat hoeft natuurlijk nog niet te betekenen, dat men het doel. waarnaar men streeft, in het vervolg zonder Frankrijk zou willen bereiken. De hereniging van het in stukken ge scheurde Duitsland blijft echter ook als een van de voornaamste punten op het politieke programma van de regering in Bonn staan Een torzo van de Euro pese Defensie Gemeenschap, zonder dat Frankrijk er aan deelneemt, blijkt hier zowel in politieke als ln militaire krin gen niet gewenst. Buitengewoon be langrijk wordt in Bonn overigens ge vonden dat men niet van plan is de circa tweehonderd leden omvattende delegatie bij het EDG-bureau te Parijs, die onder leiding van de gewezen ge neraal Speldel staat, naar huis terug te roepen. Dit contactbureau zal daarginds blijven bestaan totdat door middel van besprekingen met de Bene'.ux-landen en Italië over haar lot beslist zal zijn. Reuter meldt uit Ottawa: Canada heeft de andere leden van de Nato er vanop de hoogte gesteld, dat het voor stander ls van een spoedige en speciale bijeenkomst van de Nato ter bespreking van de Duitse kwestie. Volgens A.F.P. is het Blitse plan voor een acht-mogendhedenconferentie de VS. Engeland, Frankryk. West-Duits land. Italiè, Belgie Nederland en Lux emburg om te spreken over de toe lating van de Bondsrepubliek tot de Nato, zonder veel geestdrift ln rege ringskringen te Ottawa ontvangen. Alg. Emigratie Centrale sclioeit voorlichting op andere leest Ondanks gunstige conjunctuur meer aanmeldingen (Speciale berichtgeving) De voorlichting aan en voorbereiding van candidaat-emigranten wordt in Neder land verzorgd door de Gewestelijke Arbeidsbureau* en een drietal „maatschappe lijke organisaties". Naast een Prot. Chr. en een Rooms-Katholieke organisatie is de niet levensbeschouwelijk gekleurde Alg. Emigratie Centrale werkzaam, die in Februari 1953 haar arbeid ten behoeve van a.s. emigranten begon. Aanvankelijk gaf zij voorlichting door middel van 75 over het gehele land verspreide commissies, maar de ervaringen, die gedurende anderhalf jaar zijn opgedaan, hebben er toe geleid, dat de A.E.C. haar voorlichting op een andere leest is gaan schoeien. Er blijkt behoefte te bestaan aan enkele centrale voorlichtingsdiensten, waar regionaal leiding kan worden ge geven aan de plaatselijke commissies. Daartoe z.yn drie districtskantoren en een vijftal subdistrictskantoren ingesteld, die tezamen het gehele land bestrijken. Van de A.E.C. maken 13 landelijke organisaties deel uit. Zij streeft er naar de a.s emigrant zo toed en verantwoord mogelijk voor te lichten over de maat schappelijke toestanden in de verschil lende enngratielanden, aangezien het veelal de vrouw is. van wie het welsla gen der emigratie afhangt, wordt ook zi) intensief in de voorlichting betrokken. Het is dan ook niet toevallig, dat 4 vrouwenorganisaties van de A.E.C. deel uitmaken. Door de 75 commissies kan de candi- daat-emigrant zo dicht mogelijk bij huis voorlichting krijgen. Deze commissies echter, bestaande uit afgevaardigden der aangesloten organisaties, bleken be hoefte te hebben aan technische steun van emigratie-deskundigen en dit heeft geleid tot de instelling der districts- en subdistrictskantoren. Door deze uitbouw der organisatie zal de voorlichting van de emigrant nog vollediger kunnen ge schieden. Opmerkelijk is. dat ondanks de gun stige economische toestand van ons land. bij de A.E.C. het aantal aanmeldingen weer toeneemt. Hieruit kan wellicht blij ken, dat de a s. emigrant niet alleen zijn eigen economische positie, maar vooral ook de toekomstmogelijkheden van zijn kinderen in het oog houdt. Bovendien zou hij zich er wel eens van bewust kun nen zijn, dat de gunstige conjunctuur van het ogenblik geen blijvend karakter kan hebben. Het A.E.C.-bestuur is van oordeel, dat aan het emigratiebeleid van thans niet mag worden getornd. Het staat z.i. niet vast. dat deze periode van volledige tewerkstelling gedurende lange tijd be stendigd zal blijven. Westelijk antwoord aan Sovjet-Unie AFWIJZEND Britse. Franse en Amerikaanse verte genwoordigers zyn het gisteren eens ge worden over het antwoord op de jongste voorstellen van de Sovjet-Unie aangaan de een conferentie over Duitsland en de Europese veiligheid. De nota. die waar schijnlijk volgende week naar Moskou zal worden gezonden, komt. naar in diplomatieke kringen te Londen verno men wordt, neer op een verwerping der voorstellen, tenzij de Sovjet-Unie in stemt met vrije verkiezingen in geheel Duitsland en met een beëindiging van de bezetting van Oostenrijk. Als de drie Westelijke regeringen het antwoord formeel hebben goedgekeurd, zal het worden voorgelegd aan de raad van het Atlantisch Pact te Parijs en de Westduitse regering voor commentaar. Het antwoord slaat op twee Russische nota's. De eerste, van 24 Juli. stelt een algemene Europese conferentie voor over een collectief beveiligingsverdrag tussen landen aan beide zijden van het „ijzeren gordijn". De tweede Russische nota. die De moord te Heerlerheide Gistermiddag heeft jhr mr F. L. J van Rijckevorsel. Officier van Justitie te Maastricht, een onderzoek ingesteld in de woning aan de Herenweg te Heerler heide. waar Woensdagavond een 40- jarige man met een hakmes werd gedood door een 22-jarige jongeman. Op last van het parket zal vandaag sectie op het lyk worden verricht. De verdachte zal Zaterdag aan de Officier van Justitie worden voorgeleid. Mr Van Rijckevorsel verklaarde dat de jongeman als een zeer nerveuse persoonlijkheid moet worden beschouwd. Waarschijnlijk heeft ver dachte gehandeld in een vlaag van waanzin. (Inge/. Med.-Adv.) Gebloemde Dames PEIGNOIRS 19,50 NATUURLIJK BIJ... Twee kleine Rolls-Royce vlieg- j tuigmotoren-voor-op-grote-hoogte. I zullen worden gedemonstreerd aan dr vleugeltips van een Gloster- Meteor, welke volgende week tij- i dens de jaarlijkse luchtvaartshow te Farnborough zal worden voorge- vlogen. Hoewel de motoren nog niet l eens een doorsnee van 16 duim hebben en minder dan 125 kg we gen. ontwikkelen zij elk een stuw kracht van 800 kg. De testmachine zal vliegen alleen op de kracht van de nieuwe motoren, waarbij de twee normale Rolls-Royce motoren worden uitgeschakeld. Haarlemmerstraat 172 - 174 - 179 Wrak van vergane treiler gevonden DE „CATHARINA DUYVIS" I Omstreeks de 2e Februari van het I jaar 1953 verging op de Noordzee tijdens de thuisreis naar IJmuiden de treiler 1 „Cathenna Duyvls" van de V.E.M. uit IJmuiden Tijdens naspeuringen naar I wrakstukken van het KL AI vliegtuig I ..Willem Bontekoe" hebben de duikers j van de Koninklijke Marine, die van de j ..Cycloop" en de Orkaan" af werken een wrak aangetroffen waarvan men zeker- heid heelt dat dit de overblijfselen zijn van de „Catherina Duyvis". Men heeft uit deze vondst kunnen afleiden, dat het schip ruim 16 km uit de kust dwars van Egmond aan Zee is vergaan By deze scheepsramp kwamen in Februari 1953 16 vissers om het leven. Uitbreiding Nat. Park voor Noodlijdende dieren STICHTING „AMIVEDI" VRAAGT STEUN. (Speciale berichtgeving) Het nat.onaal park voor noodlijdende dieren „De Hazenberg" te Amerongen, is in Mei van dit jaar zyn werkzaam heden op bescheiden schaal begonnen. De eigenares van het park. de stichting „Amivedi" (Amor Est Justltia, Verzor ging van Dieren) wil het maken tot een oord. waarheen zwerfdieren uit asyls kunnen worden afgevoerd en waar zy behalve goede verzorging ook volop licht en ruimte hebben. Uitbreiding van dit park in het oorspronkelijke plan is ook in enkele paardenweiden en -tallen voorzien zal slechts met steun van het publiek mogelyk zyn. De Stichting Amivedl werd in 1933 opgericht. Zy stelde zich op het prin cipe. dat bescherming van het weerloze dier geen gevoelskwestie :s. maar krach tens het „liefde ls rechtvaardigheid" een rechtskwestie, een verplichting ten opzichte van de gehele schepping. Na de oorlog telt de Stichting 500 leden contr.buanten. maar ztj is niet kapi taalkrachtig genoeg om uit eigen kos ten het park op te zetten. Bijdragen kunnen gestort worden op gironummer 382714 van de Rott. Bank, Veenendaal „Lucifer" had bijzondere waarde Doch resultaten niet onverdeeld gunstig Niet 60 - maar 30 Russen - naar Djakarta De Indonesische minister van Buiten landse Zaken Soenarjo. kon gistermid- dag nog geen mededelingen doen over j de kwestie of tussen de Sovjet-Unie en Indonesië overeengekomen is. dat ae1 vestiging van ambassades zou geschie- den op basis van reciprociteit ten aan- i zien van de omvang der staf. Hij voegde 1 hier echter aan toe dat dit geen inter- I nationaal gebruik is bij het aangaan van diplomatieke betrekkingen en dat j meestal wordt uitgegaan van de belan- I gen. die men in de resp. landen heeft. Intussen wordt in berichten thans veelal niet meer van 60. maar van 30 verwachte leden van de staf der Sov jet-ambassade gesproken. van 4 Augustus, stelde een bijeenkomst der Grote Vier voor ter voorbereiding van de eerder voorgestelde conferentie, en een heropening van de onderhandelin gen over Duitsland, die in een misluk king geëindigd zyn op de Berlynse con ferentie van Februari. Nader wordt ver nomen. dat ook Oostenrijk tevoren van het Westelijke antwoord ln kennis zal worden gesteld. Weinig verandering - Bilt verwacht tot morgenavond; ■^"drijvende wolkenvelden en van- morgenochtend plaatselijk F Overwegend droog weer. Zwakke lastige wind tussen Zuid en Zuid 4 SEPTEMBER ,a°P: 555 uur; onder: 19.22 uur. op: 13.57 uur; onder: 21.33 uur. f^ter te Katwijk te 7.00 en |l' ""ttmer bestaat aft 12 pagina's i richtten, werd ook de oude zeesluis na ampel overleg werd begonnen Toen in de nacltl van 31 Januari hij hel haventje van Cadzand zwaar met nieuwbouw, op I Februari 1953 woeste water- 1 beschadigd. De sluis, die dient voor Thans is de nieuwbouw zover ge wassa's de Nederlandse ktisl be-\de gehele afwatering van West- i orderd. dat de ingebruikneming stormden en voornamelijk in Zee- Zccuws-Vlaanderen, werd 'n urgen- hmnen afzienbare tijd kan geschie- land onherstelbare schade aan-1 te kwestie in waterstaatskringen en I den. Gisteren was het de derde en laatste dag van de oefening Lucifer en reeds in de loop van deze dag kon worden vastgesteld, dat de operatie zeer zeker bijzondere waarde heeft gehad. Vol gens de mening van de buitenlandse gasten er waren ongeveer 120 En gelsen bij de oefening is het een bijzondere prestatie zoals het centrale punt was opgezet en ingericht. In deze centrale post, waar de bevel voerder van de operatie Lucifer Com odore W. J. Reinierse voor het grootste gedeelte van de dag aanwezig is. komen de waarnemingen van vliegtuigen bin nen. wordt de verdedigingstactiek be paald en worden de opdrachten aan de verschillende onderdelen doorgegeven Conclusies, waartoe de oefening geleid heeft, kunnen uiteraard pas na afloop worden getrokken, wanneer alle gege vens verzameld en bestudeerd zijn Wel staat vast, dat de jeugdige dienstplich tigen met veel verve aan de operatie hebben deelgenomen. Een van de im pressies van de oefening is dat. hoewel het enthousiasme van de leden van de Luchtwachtdienst verfrissend was. hun persoonlijke vaardigheid nog in de kin derschoenen staat. Ofschoon het een mager begin was. mag daarbij niet uit he- oog worden verloren, dat zij voor het eerst aan een dergelijke oefening meedoen. Wat de radarstations betreft, voor het waarnemen van aanvallen uit middelbare en hoge luchtlagen, is wel licht ten overvloede, aangetoond dat vernieuwing van de apparatuur welke binnen korte tyd te verwachten is hoogst noodzakelijk is Het gaat hier om de verbetering van de reikwijdte en de duidelijkheid van de radarapparatuur. De bediening van de verbindingen heeft wel voldaan Het gebied van de lage aanvallen is voor een groot deel afhankelijk van de waarne mingen van de posten der luchtwacht dienst. Anti-communistische bundeling in Z.O. Azië AMERIKAANS VOORSTEL MAAKT GOEDE KANS Te Manilla worden besprekingen ge voerd. v oorafgaar.de aan de Maandag a.s officieel beginnende verhandelingen over het Amerikaanse voorstel tot het instellen van een Zuldoostaziatische vei- dragsorganisatie als afweermiddel tegen communistische agress.e in dit gedeelte der wereld Aan de besprekingen wo-dt deelgenomen door vertegenwoordigers van acht landen, name'.yk de Verenig de Staten. Groot-Brtitannié. Frankryk. Australei, Nieuw-Zee'.and. Pakistan, de Phllippijnen en Thailand. Nadat inleidende besprekingen waren gehouden, werd door de leden der dele gatie; voorspeld, dat het Amerikaanse voorstel voor de opzet der voorgenomen gedragsorganisatie zal worden aanvaard. Er is tot nu toe vooral van gedach ten gewisseld over de aard van het raadgevende lichaem. dat by een even- tuale nieuwe communistische aam-al in Zuid-Oost-Az het2y openlijk, het zij indirecte in werking zou moeten komen Het Amerikaan=e ontwerp be vat een bepaling over de wijze van raadplegen der betrokken mogendheden, indien een harer op een andere wyze dan door een rechtstreekse, gewapen derhand uitgevoerde aanval, zou worden bedreigd. Het wordt hoogst onwaarschijnlijk ge acht dat een Zuidoostaziatlsche ver- I dragsovereenkomst nader uitgewerkte militaire verplichtingen zou omvatten. zoals wel het geval is met de Nato-over- eenkomsten Het waren vooral de Phl- lippijnen, die dit gaame wel hadden I gezien, doch zy werden hierin, naar ver luidt. do steund. Door genoemde oorzaken zyn de resul. taten niet onverdeeld gunstig geweest. Verschillende aanvallen zyn te laat en bovendien is een aantal aanvallen helemaal niet waargenomen. Zoals reeds eerder gemeld, heeft de Operatie Lucifer ten doel om de samen werking bij de luchtverbindmg betrok ken diensten te beproeven en was een toetsen van de radarapparatuur niet het doel. Het aanvalsplan was zodanig op gesteld. dat door geleidelijke opvoering van de luchtactiviteit het personeel van de verdediging steeds sneller zou moeten gaan werken. Op de eerste dag zijn er 14 formaties met ln totaal 64 toestellen boven Ne derland geweest. Eergisteren kwamen er 45 formaties op lage. middelbare en grote hoogte en gisteren waren er om 13 uur al 32 formaties met 118 toestellen te bestrijden geweest. De verwachting was, dat in de loop van de dag de inten siteit van de aanvallen zodanig zou zijn gestegen, dat de verdedigende onder delen met meldingen overstroomd zou den worden. Koninklijk Paar bij „Gelre's groet" Als Zaterdag 11 September te Arnhem het nieuwe provinciehuis in tegen woordigheid van H.M. de Koningin, Z.K.H. Prins Bernhard en vele hoge autoriteiten officieel zal worden ge opend, brengt Gelderland door middel van een grootse optocht, samengesteld door Toon Noyons uit Amstelveen, het Koninklijk echtpaar, het provinciaal bestuur en genodigden een luisterrijke groet. De onderscheidene gedeelten der pro vincie worden door deputaties uitgebeeld en op nitnodiging \an het Provinciaal bestuur zal Ede een aandeel nemen in het verzorgen van de representatie van de Veluwe. Calluna. de Heldekoningin, zal met haar gevolg van elfen en kabou ters. vlinders en konijnen de centrale figuur zyn van deze deputatie In haar gevolg zullen zich verder bevinden lan delijke ruiters uit Ede. de meute van Nol in 't Bosch «Renkumt en de Ginkelse schaapskudde ..Gelre's groet" zoals deze optocht i wordt aangeduid, zal door Arnhems binnenstad trekken en daarna defileien i voor de hoge gasten. Ketels vandaag uit de „Spanker" De drijvende bok „Kondor" van W. A. van den Tak's Bergingsbedrijf uit Rot- I terdam zal. indien de weersom„tanci:g- I heden meewerken, vanmiddag trachten de ketels uit het wrak van de ..Spanker" te halen. Dit zou gisteren al gebeuren, doch door het weer was het niet mo gelijk. Acht Canadezen tegelijk cicor de geluidsbarrière Acht Canadese piloten, die op het moment in verband met de oefening „Lucifer" op het vliegveld Volkel zijn gestationneerd, zullen heden gezamen lijk trachten de geluidsbarrière te door breken. Zy zullen dit deen ter relegenheid van de ouderdag die op Volkel wordt gehou den. De Canadezen vliegen met de Sabres van het tyjae Mark 5. de nieuwste en snelste die in Canada zijn gebouwd. Voorts zal een stunt-team van vier Canadese Sabres demonstraties geven.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1