LEIDSCH DAGBLAD EERBERICHT j Twee mannen van de wipperploeg. G. Hessels en J. M. Boudestein. gingen de pier op en zagen kans deze tot het einde af te lopen. Het was toen onge- I veer een uur voor laag water en de wind was sterk in kracht afgenomen. I Dj zeeën braken niet meer over het Noorderhoofd. en de pier was. afgezien van de gladheid van de stenen, goed be- gaanbaar. Het water bleek zover terug- j gevallen te ztin dat men via een ladder van de „Spanker" op de pier kon komen. Omstreeks halfvler kwamen Hessels en Boudestein, die aan boord waren ge- i klommen, terug op de pier, gevolgd door zes mannen, die het schip wilden ver laten. De anderen hadden geweigerd van boord te gaan. De zes hadden piun- jezak en koffertjes bU zich. De tocht naar Hoek van Holland werd juist op I tijd ondernomen, aangezien de vloed J reeds doorzette en de lagere gedeelten van de pier al weer begonnen te over- stromen. Tien minuten later zaten de I schipbreukelingen in de gelagkamer van hotel Amerika bij een kop koffie op hun verhaal te komen. „Spanker*" in felle storm op Noorderpier bij de Hoek 93ste Jaargang MAANDAG 9 AUGUSTUS 1954 No. 282S0 Onverkwikkelijke tonelen aan boord Kapitein bleef eenzaam achter (Speciale berichtgeving) Een korte, maar hevige bui waarin de wind tol stormkracht opliep, I heeft Zaterdagavond laat het Britse scheepje „Spanker" bij het verla ten van de Waterweg in de flank gegrepen en op de stenen aan de kop van de Noorderpier gesmeten. Het bleef daar onwrikbaar en hevig jtend liggen. De zeeën liepen er bruisend overheen. Tot boven de nsten hoosde het water en de critieke situatie had een funeste in- oed op het moreel van een deel van de bemanning. Zij grepen naar de drankfles. In de late nachturen zag een deel van de bemanning kans op de bij eb droogvallende pier te komen en zich lopend in veilig- ^id te stellen. De overigen, die aanvankelijk weigerden het schip te Vlaten, seinden bij het aanbreken van de dag om hulp. De motorred- pgboot „President J. Leis" voer uit en wist onder hachelijke omstan- sheden elf man aan boord te nemen en veilig binnen te brengen, een de gezagvoerder wilde naar geen goede raad luisteren en bleef raam op het wrak achter. ;lden is bij een stranding zoveel ge m discipline en morele kracht ge- als bij het vergaan van dit ;pje. De radiogesprekken, die in de Van de nacht doorkwamen, deden vermoeden dat aan boord de angst de zoveelste maal een slechte ;eefster bleek te zijn. Een lallende sprak wartaal. Toen zes Engelsen, ronde:- enkele jonge zeelieden, kans n nog in het donker op de pier te en om zich in veiligheid te stellen, lerde een deel van hen onder drank- Kd. Later zou bltlken dat dit deel de opvarenden nog niet 't slechtste Onder de elf. die in de vroege Zon- aorgen ten koste van veel moeite en j \oor de redders van boord werden aid. waren er verscheidene, die de ïol tot hulp hadden gekozen om het el van het dreigend doodsgevaar de achtergrond te dringen.. Een hen moest bij binnenkomst van de ingboot in de Berghaven worden gedragen en werd ter ontnuchtering in het politiebureau van Hoek van Holland opgesloten. Dat bij de redding geen on gelukken zijn gebeurd, als gevolg van deze minder frisse omstandigheden, mag een wonder heten! De ..Spanker" is een scheepje van ongeveer 1400 bruto register ton. eigen dom van Whitegington and Everest te New Castle, gebouwd in 1936. Het was Vrydag met een lading steenkool in Rotterdam aangekomen en Zaterdag avond om 8 uur leeg weer naar zee ver trokken met bestemming Londen. Met de kapitein, de 64-jarige Jim Cleugh, be vonden zich elf man aan boord. Het schip lag hoog op het water en dat is mede de oorzaak geweest, dat het in moeilijkheden kwam te verkeren en op de Noorderpier werd geslagen Even over halfelf passeerde de ..Span ker" de berghaven te Hoek van Hol land. De kapitein, waarschijnlijk vrezen de dat hü de loods, die:aan boord was. op zee niet aan de loodsboot kon afge ven wegens het minder gunstige weer, gaf deze bij de Hoek aan de afhaai- boot over. verklarende dat hij ter plaatse goed bekend was en alleen wel in zee kon komen. De situatie was ook niet dreigend, hoewel het licht aan de kop van de Noorderpier sedert de middag was gedoofd en daarvoor in de plaats de misthoorn ln werking was gesteld. Er zou waarschijnlijk nog niets gebeurd zijn, als niet. juist even voor het ver laten van de Waterweg, een hevige bui met windstoten uit het Zuid-Zuid-Wes- ten. die tot stormkracht opliepen, vat setup 8ekregen op het water Hggende Waarschijnlijk heeft het ook wat te veel aan de Noorderkant van hei vaarwater dicht bij het Noorderhoofd gevaren. De stormwind drong de ..Spanker'- naar dc pier en de machine was niet in staat het roer te hulp te komen. Ongeveer honderd meter voor de lichtopstand op de kop van het Noorderhoofd schuurde de ..Spanker" al over de stenen voet van dc Noor derpier, die hier vrij ver onder water in hel zeegat doorloopt. Het scheepje stootte verscheidene malen hard. kwam echter nog bij het einde van de Pier. maar werd tocn mede door de zccen gegrepen en rond het Noorderhoofd gedrongen. Daar liep het echter on middellijk vast op de stenen voet van de pier en bleef het zitten over de volle lengte geboeid en haaks op de pier. Een allesbehalve benij denswaardige situatie voor schip en opvarenden. Het stormen had de bemanning, die beneden was, naar dek gejaagd, maar direct grepen de zeeen de „Spanker" aan. Het was juist hoog water geweest, en gejaagd door de harde stormvlagen, overspoelden de zeeén weldra de ..Span ker". die hevig stotend op de stenen bleef liggen en ondanks het voluit draaien van de machine niet meer \ar. plaats veranderde. Toen gaf de gezagvoerder het nood sein, dat om 10 uur 55 werd ontvanger,. Weerrapporten Toenemende wind Ut verwacht tot morgenavond: inde bewolking met enkele buien, tot krachtige en aan de kust tjj- •ellicht harde wind. aanvankelijk 's. later ruimend naar Zuid-West. (eer. (Opgemaakt te 10 uur) 10 AUGUSTUS op: 5.14 uur; onder: 20.15 uur. 17.57 uur; onder: 0.26 uur. !*ater te KatwUk te plm. 1147 r bestaat uit 10 pagina's Intern, smokkelorganisatie opgerold Door gecombineerde actie van leden van de Amerikaanse. Italiaanse en Franse politie is een gevaarlijke bende smokkelaars van narcotische middelen opgerold, aldus een mededeling van het hoofdkwartier van de Italiaanse politie. De Italiaanse politie arresteerde vier Italiaanse matrozen en nam 40 pond opium, 10 pond morphine, 60 Zwitserse horloges en andere smokkelwaar in be slag, terwijl de Amerikanen de leiders opspoorden te Beiroet in Libanon. De Franse politie deed arrestaties in Mar seille. De bende was een maand geleden ontdekt, toen een agent van de politie zich wist in te dringen in de Italiaanse sectie van de organisatie. Zaterdag sloeg de politie toe en ging in Venetië tot arrestatie der vlei matrozen over. Vier andere Italianen zouden worden aangeklaagd wegens lidmaatschap van de bende, aldus de politie. De organisatie smokkelde verdovende middelen van Beiroet naar Europa. Horloges en andere waardevolle voor werpen. die aan zware invoerrechten zijn onderworpen, werden van Europa naar Beiroet gebracht. Ook Ver. Staten aanvaarden Oostenrijks voorstel Ook de Ver. Staten hebben het Oos tenrijks voorstel aanvaard om een vijf- mogendhedencommlssie in te stellen ter bestudering van maatregelen ter vermin dering van de bezet tingslasten voor Oos tenrijk. De commissie zou moeten be staan uit de ambassadeurs van de vier bezettende mogendheden <Ver. Staten. Frankrijk. Groot-Brlttanniè en de sov jet-unie i en een Oostenrijkse functio naris. Ernstig verkeersongeluk in Oost-Duitsland Gisterochtend vroeg zijn op de auto weg bij Dessau (Oost-Duitsland) twee autobussen en een vrachtauto met el kaar in botsing gekomen Officieel zijn er zes doden en acht tien gewonden. Het Engelse ss.„Spanker", dat in Rotterdam een lading steenkolen liad gelost, is Zaterdagavond, toen het ledig naar Londen terugkeerde, op het Noordcr havenhoofd van de mond van de Nieuwe Waterweg ge lopen. Het ss. „Spanker" in zijn benarde positie. f 35.000 op nummer 5136 Op nummer 5136 van de 524ste Staats loterij derde klasse, is de prijs van f35 000 gevallen. Windhozen over ons land Op enkele plaatsen ln ons land zijn Zaterdagavond tijdens onweers- cn regenbuien windhozen geconstateerd. Om 19.53 uur nam men op Schiphol een wervelstorm naar. die in Ooste lijke richting trok. In de omgeving van de Ririerenlaan in Amsterdam raakte omstreeks halfacht gedurende 15 seconden een wervelstorm de grond. In beide gevallen kwam de hoos tij dens een zwaar tot matig Ook de meteorologische dienst op Schiphol heeft Zaterdagavond op grote afstand van de luchthaven omstreeks kwart voor acht tijdens een matige tot zware onweersbui een regenwolk met een wervelende zuil naar omlaag waar genomen Men sprak van een waterhoos met een bepaalde werveling. De wolk trok langs het Zu.den van dë stad en schijnt in de omgev.ng van Duivendrecht de grond te hebben' geraakt. Een dergelijke waterhoos is geen onbekend verschijnsel Bij hevige onweersbuien levert zij alleen gevaar op. wanneer zij een grote om- van; heeft Ook in Diemen en omliïgende plaat sen is de hoos waargenomen, doch zij bleek op grote hoogte te zitten De he vige regenbuien hebben veel last voor het verkeer en veel ongerief voor be woners van niet waterdichte huizen veroorzaakt Zo was het zicht op de luchthaven Schiphol tijdens de zWare onweersbuien sleohts 1000 meter De dienst heeft geen noemen, waardize stagnatie van het slechte weer onder vonden. Sleepdienst en reddingmaatschappij werden gewaarschuwd en de sleepboten „Schelde" en „Waterweg", die voor Hoek van Holland op de rivier voor anker lagen, vertrokken direct naar zee. Zij konden het schip echter niet voldoende naderen om te trachten een tros uit te brengen. „De stenen van het Noorderhoofd" wist men dreigend onder de fel aan schietende zeeën te liggen en noopten tot de uiterste voorzichtigheid. Ook de bemanning van de motorreddingboot „President J. Leis" werd gealarmeerd en begaf zich aan boord. Vijf minuten voor middernacht ontving de redding boot order om uit te varen. Men wist in de Hoek al spoedig, dat de ..Spanker', althans voorlopig, onbe reikbaar was. Sleepboten en reddingboot bleven op veilige afstand en wacht.en af. Van de kust af zag men het Britse schip met toplichten nog brandend, aan het einde vah de pier zitten. Het ücht op de kop van het Noorderhoofd ging in de loop van de nacht weer branden en leek midden op het scheepje te zijn geplaatst. De situatie voor schip en op- enden was echter zo critiek, dat de Hoek zich op alles voorbereidde. De Inspecteur van de Kon. Zuid-Hollandse M(j tot redding van schipbreukelingen, de heer A. J. Drenth. die in de loop van de nacht ln de Hoek aankwam, nam direct maatregelen om aan de situatie het hoofd te bieden. Men hield er rekening mede, dat bij het vallende water de „President J. Hels", die ongeveer anderhalve meter diepgang heeft, met bil het scheepje zou kunnen komen. Daarom werd de beman ning van de motorstrandvlet „Prinses Margriet" te Ter Heyde gealarmeerd. Getrokken door de tractor werd dez? boot over de weg naar Hoek van Holland gebracht en op het kleine strandje bij de berghaven voor lanceren in gereea- heid gebracht. Deze boot heeft minder diepgang. Voor het geval dat ook deze reddingboot niet bij de „Spankerzou kunnen komen, werd het wippertoestei van Ter Heyde naar de Hoek vervoerd om eventueel van de bit eb droogvallen de Noorderpier de schipbreukelingen van boord te kunnen halen Men wilde echter daglicht afwachten voor een poging tot i redding zou worden gedaan. I Om drie uur werd. nog tijdens donker. getracht, het schip over de Noorderpier te naderen. De jonge kok van het schip, de 22- jarige Tom Marchbanks. vertelde dat hij benedendeks was toen het schip enkele malen hard stootte. Hjj rende naar boven en zag de „Spanker" vlak langs de Noorderpier schuiven. Kort j daarop zwaaide het schip rond dc kop van het Noorderhoofd en bleef het zitten. Toen kwamen de zeeën over boord en het water vloog tot over de Iedereen dacht dat zijn laatste uur geslagen was. vooral toen zij bemerk ten, dat sleepboten en reddingboot niet voldoende konden naderen zonder zelf gevaar te lopen. Door het stevige stoten op de stenen sloeg de ..Spanker" spoedig zwaar lek. Ruim vier liep onder water en de zee drong ook door de gaten in de bodem de machinekamer binnen. De zes geredden waren, behalve Tom Marchbanks. de 52-Jarigc stoker Duncan Mc Lellan, uit Farnham. de 18-jarige be diende R. Gardner, uit South Shield, de 53-jarige chief steward S. Jackson, uit South Shield en de stokers P Mc Col en J. J. Carny. beiden uit Sunderland. Inmiddels was het daglicht geworden en kon men waarnemen dat men op de ..Spanker" begon met het afblazen van j de ketels, omdat het gevaar voor sprm- J gen. bij het vollopen van de machineka- mer dreigde. De Noorderpier kwam weer j onder water en het schip begon weer I te stoten. De moed zonk toen bij ae mannen aan boord en om even voor zeven uur kwam via de radio het ver- zoek binnen hen af te halen Zowel ae President J. Leisals de „Prinses Mar- griet" voeren daarop uit, en ëerstge- j noemde boot ls het geweest, die de red- ding verrichtte. Schipper Willem van Sa ters zag kans de „Spanker" aan de bui tenzijde van de pier vlak bij de voor- steven te naderen en men wist een lijn te grijpen, welke de bemanning van de „Spanker" af werd toegegooid. Over een i houten ladder kwamen de opvarenden. I toen één voor één naar beneden. Meer- malen werd de reddingboot van het 1 schip weggeslagen en moest men de lijn laten vieren om breken te voorkomen Als eerste van allen kwam een stoker aan boord van de ..Leis'. De man bleek dronken te zijn. On der de anderen waren er eveneens die meer hadden gedronken dan goed voor hen nas. Binnen een halfuur waren allen, behalve de gezagvoerder, die weigerde van boord te gaan. op de „President J. Leis" gekomen. Na in „Hotel Amerika" wat op hun verhaal te zijn gekomen, zün de ge redden per autobus naar Rotterdam De schitterende praalwagen van de gymnastiekvereniging DWS. die terecht de eerste prijs kreeg in het Zaterdag gehouden bloemencorso van Rijnsburg, Katwijk en Noord- wijk, waarover wij elders uitvoerig schreven. Twee broers verdronken De 15-jarige Andries Zijlstra is Za terdagmiddag omstreeks kwart voor twee van de voorplecht van de motor boot „Anna", die gemeerd lag in de Amstel ter hoogte van de eerste Oos terparkstraat te Amsterdam, in het water gevallen. Aangezien de jongen de zwemkunst niet machtig was, sprong zijn 24-jarige broer Cornells hem na om te trachten hem te redden. Beiden verdwenen onder water en kwamen niet meer boven. Vermoed wordt, dat Andries zijn broer heeft beetgepakt en hem mee naar de diep te heeft getrokken. De Rijkspolitie te water heeft korte tijd gedregd en slaagde erin belde licha men op te halen. Kunstmatige ademha ling gaf geen baat meer. De stoffelijke overschotten zijn overgebracht naar het Onz? Lieve Vrouwengasthuis in Amster dam Jongen viel 50 meter BLEEF AAN STRUIKEN HANGEN De 13-jarlge Jan Meyers uit Does burg is gisteren te Dieppe in Noord- Frankrijk van 70-meter hoge rotsen ge vallen. Zijn val werd gelukkig na 50 me ter gebroken door struiken, waarin hij bleef hangen. Brandweerlieden hebben hem met touwen naar boven kunnen hij sen Jan glimlachte dapper, toen hij. na een uur aan de struiken gehangen te hebben, weer vaste grond onder zijn voeten had. Hij was ongedeerd. „Nieuw-Guinea" voor de V.N. Regeringskringen in Djakarta hebben Zaterdag bevestigd, dat in een memo randum. dat de vorige week circuleer de op een vergadering der Afrikaanse en Aziatische gedelegeerden der Ver. Naties, een voorstel van Indonesië was vervat, om de kwestie Nieuw Guinea voor de algemene vergadering der Ver. Naties te brengen. Men voegdj hier aan toe. dat de In donesische vertegenwoordiger bij de Ver. Naties. Soedjarwo. speciale instructies over deze kwestie heeft ontvangen. „In- donesié heeft reeds dikwijls genoeg ge toond, dat het met alle beschikbare mid delen zal pogjn de kwestie Nleuw-Gui- tiea tot een oplossing te brengen, en dat het voorbrengen dezer kwestie bfj de Ver. Naties een der mogelijkheden is", aldus verklaarde men. De vroegere Chef van de West- Duitse geheime dienst, dr O. John (middenmaakt kennis met de communistische herbouw plannen voor Oost-Berljjn door middel van een uiteenzetting van Erich Correns (rechts), lioofd van het Nationaal Front; de architect van de Stalin Allee, prof. Hermann Henselmann voorgrond linkscn andere com munistische autoriteiten. Nog steeds is dc vraag of dr John al dan niet vrijwillig naar Oost-Ber- lijn ging. niet opgelost. Het commu nistische fotobureau. dat deze foto verstrekte, deelde mede. dat de foto was genomen in Oost-Bcrlijn tocn dr John zijn werkzaamheden begon bij het ..Nationaal Front" en liet constructieproject ..Stalin Allee" be zichtigde. Sjrectcur: J. W. Henny •Hoofdredactie: B. W. Menkhorst e DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaalj f2,15 per maand; f0,50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1