Deel van het leven in Noorwegen speelt zk.!i af tussen granieten coulissen ■SSwaeiii WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCII DAGBLAD - ZATERDAG 17 JULI 1951 - PAGI.\_ In zware beeldengroepen heeft Vigeland zijn honderden werkstukken gegroepeerd rond de monolith, waarvan de voet nog juist in de linker bovenhoek van deze foto zichbaar is. Noorwegen is het echter over de aritistieke waarden van deze gigantische beeldengalerij, die buiten deze centrale groepen nog een fonteinpartij en een ..brug der beelde" omvat, in het geheel niet eens en dit Vigelandsanleget in Oslo heefl in de loop der jaren dan ook een stroom van commentaren opgeleverd. n Dit plein ligt dicht by de spoorlijn en daarom vielen er In 1944 Ameri kaanse bommen Van Goghs huisje is nu weg en er staat op die plaats een houten ..Bar Tabacs" om sigaretten en drankjes te kopen en ook de andere open plekken rond de Place zijn scha mel gevuld met nood-café's, waar er varen Jeu-de-boules spelers hun be schaduwde nabeschouwingen houden. Ach. Jeu-de-boules! Op deze Place Lamartine beleefde ik voor de eerste maal dit spel der spelen van het Zui den. Op het grote hard-zanderige mid- denperk van het plein stonden tien tallen ernstige mannen en hun aan dacht was zo oprecht, zo geconcen treerd. dat ik me in hun kring voegde en me evenals zy een ganse middag lang de vreugde gunde me druk te maken om niets. Het Spel schijnt bij eerste kennismaking wat kinderlijk, wellicht omdat het aan knikkeren herinnert. Er is een klein balletje van enkele centimeters doorsnee, dat hoog stens tien meier ver wordt weggewor pen. waarna het de taak van de boullsten is hun ijzeren kogel mid denlijn 80 emi zo dicht mogelyk by de kleinere knikker te brengen. Dit is het principe, maar vraag niet naar de details want die zijn er vele. Ge kunt de kogel van uw tegenstander met een fikse worp opzijstoten, ee dient reke ning te houden met het terrein, dat voor elke worp nauwkeurig geïnspec teerd wordt, ge hebt een touwtje in de zak om de afstanden tot het kleine kogeltje na te meten, ge zult uw boule met zeer speciale, meestal draaiende handbeweging weg moeten werpen en bovenal ge dient dit spel met blijde ernst en eerbied tegemoet te treden. Doet ge dit als vreemdeling, buigt ge u belangstellend over de kogels, betast ge ook eens met kennersge- baar de grond, zegt ge ook eens waarderend „Bravo, Maurice!" na een knappe worp, dan kunt ge bin nen een half uur verzekerd zjjn van diepe Franse vriendschap. In Arles, in Marseille, in Nice, in elk dorp of elke stad van het Zuiden, waar het jeu-de-boules glans geeft aan het leven van de kleine burger. In de late namiddag ben ik met Achilles. Maurice, Pletro en nog enkele boullsten een pastis gaan drin ken. dat wat dropperige drankje van de Midi Op myn verzoek deden we dat in „Café l'Alcazar", dat op zijn fel blauw geschilderde waranda de nadere aanduiding geeft: „L'ancien café de nuit, peint par Van Gogh" <het vroegere nacht-café, geschilderd door Van Goghi. Vincent was vaak in het droefgeestige lokaal aan de Place Lamartine met zijn gaslampen, zyn biljart, zijn simpele klok in het ellips vormige houten omhulsel, slaperige eens naar meer. Ge hoeft u niet te haasten in Noorwegen en ge moet het niet doen ook. daar is het tend te mooi voor. Wie. waar dan ook in Noorwegen, in een kwartiertje denkt te gaan eten. komt bedrogen uit Een uur is het minste De ..service" blijft tóch vijf tien percent en is altijd bij de prijs in begrepen. De trein naar Bergen haast z'ch evenmin. Daar heeft hy het overigens te zwaar voor ook, want dit traject, dat de Noren trots omschreven als het enige ter wereld dat zestig myl boven de boomgrens blijft de Amerikanen doen die zestig mijl veelal de gordijn tjes voor de ramen omdat de sneeuw zo wit is onder de zon stijgt in korte tijd snel en onder een scherpe helling, zodat de locomotieven er een hele trek aan hebben. Kunt ge evenwel een coupé zonder Amerikanen bemachtigen (wat niet gemakkeiyk is in de tweede klas en de zomer) kyk dan alleen maar. Kyk naar de grysblauwe rotswanden links en recht, waar de trein naar ge meent straks besl st doorheen moet (en waar hij dan toch weer met een wijde bocht omheen slingert) en geniet van de watervallen, die door het naaldhout heenbreken met schuimend geweld, uitlopend op een smalle stroom hel dergroen water, buitelend van stroomversnelling naar stroomver- snellink. De dalen zijn wonderlyk mooi: kleine nederzettingen van men sen. die ondanks alles bleven en er, blijkens de vele houtvlotten zelfs brood vonden. Een wankel brugje han gend aan de rotsen, een slingerweg en een enkele roestbruine koe. Houten kerkjes. En zwaaiende, wuivende men sen overal. Want de Noor is gastvrij en open. Ge zult even aan hem moeten wen nen, want uit zichzelf doet hü niet al te veel. Maar als het ijs eenmaal gebroken is, toont hy zich een voor treffelijke gastheer met de voortref felijkste tafel tussen hier en de Noordkaap. Hij zal u de plekken la ten zien. waar in de winter de beren nog naar de dalen komen zakken, op buit belust. En als er een meer in de nabijheid is, zal hy zyn werp hengel lenen voor een visparty, die ge nimmer zult vergeten. Alle ken nis van zelfs elementair visserslatjjn is overbodig, want ziilke kanjers zwemmen hier in levende löve en ge kunt ze in de trein rose gestoofd eten. De hoogste spoorweg ter wereld: de Bergen Express, spoedt zich over 60 mijlen door de eeuwige sneeuw van het Noorse hooggebergte en geeft ook verder een aantal onvergelijkelijke vergezichten op dalen en bergmassieven. waarmee alleen al een reis naar dit barse, maar gast vrije land ten volle wordt gehonoreerd. Jeu-de-boules spelers op de Place grond ziet men de houten barak Goghs gele huisje heeft gestaan, terug op zijn bekende schilderij. kellner en gedempt pratende klanten, die hier dan wachtten op de vertrek- tyd van hun trein. Want het „café- de-nuit" kende geen sluitingsuur. V311 Gogh onderging de verschrikking van het lokaal en poogde met zijn rode en groene verven uit te beelden, dat dit een plaats was, „waar men zich ruine ren kan. gek kan worden en misdryf bedryven kan." zoals hy zyn broer Theo eens schreef. de Lamartine in Arles. Op op de plaats waar eens l Het hoge huis erachtei1 Om negen uur had de puddinkje op en daar de IpSe duidelyk aan de vroege c schuifelden de trieste ir: stille duistere Place op 1 sloot Roger Wang het si de nuit". Voor we eliU-,: al nachtrust toewensten wist'Ji, metgezel het leven schuit", oorlog zyn vrouw en zi'O/J. had genomen Dat was el slotoccoord van deze dag at ER LIGT OOK een onvergeteiyke weg naar Nooi-wegen over zee. Elke dag zwerven de luxe-boten van een Bergense redery van Noord kaap naar Rotterdam en terug langs de loodrechte muren van het land. dat naar het Noorden steeds stugger gaat lyken en door de fjorden met hun granieten coulissen en plot selinge eilandjes, waar tóch weer een eenzame boer zyn schaapjes op het droge tracht te krygen. De boten scheren langs de Weste lijkste en langs de steilste punt van het land. zich een weg zoekend naar het Noorderlicht, ze trekken hun schuimbaan door het onpeilbaar-diepe water van de duizenden fjorden en ze leggen aan net als die express, in een paar van de meest pittoreske haven tjes, die alle een paar huisjes, een Lu therse kerk en een koelhuis voor vis bezitten. Ze gaan van Bergen naar TE MOOI VOOR HAAST Alesund, van Alesund naar Narvik en dan naar Hammerfest en de Noord kaap. Daar krygen de passagiers een mooi papiertje, waarop staat, dat zy met hun eigen ogen het Noorderlicht hebben aanschouwd. Er zyn toeristen, die er kinderiyk biy mee zijn. Er zyn ook toeristen, die een boot overbiyven In één van de plaatsjes onderweg. Er is altyd wel een zinde- lijk hotelletje tegen de rotsen ge kleefd, weliswaar geheel vol, maar dan duikt er een vrlendeiyke Noor op, die mopperend vertelt, dat Noor wegen inderdaad veel te weinig ho tels heeft en dat meneer voor één nachtje wel by hem kan slapen. Doe het byvoorbeeld in Alesund, waar ze een splinternieuw hótel heb ben neergezet. Nordek genaamd. Het is het hele jaar door volgeboekt, maar de kamers zyn er dan ook voortreffe- lyk. zy het uitermate duur. Alesund is echter wel een paar kronen extra waard, verstrooid als het is over een paar eilanden in de fjorden, omgeven door martial* steenklompen, die de witte muts ook des zomers niet ver liezen. Als dat donkere water stil wordt des avonds, spiegelen zich de massieven als vreedzame stamgasten in een deftig gepolyst tafelblad. Te gen het avondrood vaart de boot de fjord weer uit. Lang bromt zyn sirene na tussen de rotswanden. Maar het wordt hier niet meer donker omstreeks deze tyd van het jaar: de zon ver- dwynt nog wel onder de horizon, maar haar licht kantelt er over en houdt de nachten even helder als op een wind stille zomeravond op Zuideiyker breed te alleen zonder de zoelte, want de nachten blyven fris. Overal zyn nu de mensen uit de steden aangekomen op hun bestem ming voor het weekeinde. De reizen duren hier zeker e>en dag. want de afstanden zyn geweldig groot, het weekeinde Is kostbaar, te kostbaar om te verslapen. Dat kan altyd nog In de lange wintermaanden, als het tegen tienen pas licht en tegen vie ren alweer donker wordt. Noorwe gen leeft laat door in zyn zomers. Het laat echter de dancings en schaarse nachtgelcgenheden over aan de buitenlanders en houdt het zelf op de natuur, die zich gratis en gezond uitstrekt met een uitbundig heid en een waardigheid, die elke gast van dit land het heimwee naar een volgend bezoek meegeeft op de thuisreis. Ondanks de drie verwijten van de Noor uit het begin of mis schien ook wel daardoor. J. F. (Van een bijzondere medewerker) Op de Place Lamartine In Arles, waar Vincent van Gogh eens zyn kleine gele huis had en korte tyd gelukkig was, ben ik een middag en een avond gebleven. Ge weet het: in de Provence, in die gezegende streek rond Arles heeft hij zyn grootste scheppingsdrift gekend. Metselaars en bommen hebben huizen veranderd en vernield, de mensen die voor Vincent poseerden zijn er niet meer, maar de bloeiende perelaars, de smartelyke olijfbomen, de dichte hagen der cypressen, welke de akkers beschutten tegen de mistral, de platanen met hun vreemde geweien langs de zonnige weg naar Taras- con, dat alles is onveranderd. Anderen hebben het reeds gedaan en het was mijn doel niet om te pogen Van Gogh terug te vinden in deze Provenre. maar toch ben ik op mijn weg naar de Middellandse Zee Arles niet als een onverschillige vreemdeling voorbij kunnen gaan. Dat vervallen stadje met zijn 20.000 inwoners bezette eens de tweede plaats in het Romeinse rijk De arena, het antieke theater en andere imponerende door hekken en dagjesmensen omgeven restanten vertellen daarvan. In dit Arles van nu Is verder een wat lugubere Romaanse kathedraal te vinden, een leven dige en brede Boulevard des Lires, waar vele flanerende Arlésiennes tonen met zuidelijke charme begiftigd te zyn; er is aan de Rhóne een gore armoewyk met verpauperde Algerijnen, die soms by de rystoogst hun brood verdienen en als ge goed zoekt ontdekt ge in deze stad ook nog verscholen pleintjes met wrakke middeleeuwse balcons, stukken pilaar van nog vroe ger datum, bejaarde wyfjes, katten en irissen-in-ecn-perkje. Ondanks dit alles bleef ik vele uren op de Place Lamartine. het ruime en nu armzalig lelijke plein aan de rand van de stad. waar Vincent eens dacht geluk te vinden in een huisje, dat hy geel schilderde de kleur van de zonnegloed en zyn zonnebloemen maar waar de vlagen der waanzin hem toch weer wisten te vinden. "p r zij'n een paar dingen in het Noorse ondermaanse, waaraan de J—1 gemiddelde Noor een nauw-verholen hekel heeft. De eerste twee Zijn alleen onwettig te bestrijden, het derde is met een simpele paraplu te verhelpen. De plotselinge regenbuien in dit majestueuze land dwingen namelijk elke manspersoon, die zich buitensdeurs begeeft en speciaal als het een ontmoeting met een lid van de zeer schone Noorse zwakke sexe betreft - er een opgerold onder de arm te klem men. Wat aan de promenade van Oslo, de brede en schuin naar het Koninklijk Paleis oplopende Karl Johcmsgaate het enigszins vreemde gezicht ten gevolge heeft, dat het merendeel der aan de korte broek ontschoten manmensen a la Chamberlain rondwandelt. Üe gemiddelde Noor heeft voorts niet zo heel veel op met het natio nale gebruik om gedurende het weekeinde in bepaalde steden geen alcohol van welk gehalte ook ten verkoop aan te bieden. Wat wil zeg gen, dat slechts een paar van de grootste plaatsen niet helemaal „droog" zyn cn dat de andere vol lopen met beschonken personen, die zich tegoed hebben gedaan aan eigengebrouwen bier, dat naar gist smaakt en een onwaarschynlyk hoog alcoholgehalte heeft. Overigens troosten de optimisten zich met de gedachte, dat er „ergens" altijd nog wel een flesje duur ex portbier en bij lang aandringen een precieuze flacon cognac te krygen is en dat de Zweden het op dit punt nog een graadje moeilijker hebben, omdat zij elke week van het gehele jaar drooggelegd zyn. Wat overigens binnenkort gaat veranderen. Het derde punt van doorlopend verzet is één van de machtigste openluchtmusea, die deze aarde kent: het Vigelandsanleget in Oslo: een reusachtig park met honderden reusachtige beelden, gehouwen door de groothandelaar-in-graniet Gustav Vigeland, in 1943 overleden. In ex ceptionele formaten heeft deze machtige houwer-van-het-leven zelf zyn vaak revolutionnaire gedachten vorm gegeven: rond een enorme monolith van honderdtwintig ineen gestrengelde figuren voorstellen de de Dag des Oordeels groeperen zich figuren uit de religieuze en pro fane geschiedenis, indrukwekkend en soms ook mooi. De naaktheid van deze enorme uit stalling van beeldhouwwerken is ech ter vele Noren een doorn in het ove rigens op dit punt niet zo heel be deesde oog. Er zyn Noren in Oslo. die er graag eens een houweel in zouden zetten. Er zijn er ook, die dit Vige- landsangelet als een bedevaartoord beschouwen. Voorlopig zijn ze er nog niet over uitgevochten. Overigens blyven er voor de ge middelde Noor in zyn land genoeg zaken over. die hij samen met zyn byna 3.400000 medeonderdancn van Koning Haakon VII van ganser harte bewonderen kan. Zijn land bijvoorbeeld zijn onvergelijkelijk schoon en afwisselend land. Want nergens ter wereld is op 323.000 vier kante kilometer zulk een verschei denheid van natuurschoon te zien als in dit diep-ingekerfde land van graniet en smaragdgroen water. Daarom trekt hij er elke Zaterdag op uit met elk beschikbaar vervoer middel om een paar honderd myl verderop te gaan vissen, skién of an dere heerlijke zaken bedryven. die de natuur van Noorwegen mogelijk maakt. Tegen het weekeinde loopt de Tauma of de Bergen-Espress vol met Osloérs, die de rappe bergstro men of de watervallen gaan bezoe ken, de wyde meren tussen de gra nieten reuzen van het achterland of de gletschers dichter bij de Westkust, waar in Juli het ys honderden me ters dik ligt. DAT BEGRIP EXPRESS dient, voor we meetrekken met deze uitbun dige schare stedelingen, even na der omschreven te worden. Want de Bergen-Express byvoorbeeld, die nog maar luttele jaren de steden Bergen en Oslo verbindt, mag dan een com fortabel treintje met een restauratie wagen zyn, hij doet het traject op zijn sloffen en neemt er een hele dag voor. De eerste keer zitten de Amerikanen, die des zomers de tweede klasse ln gro ten getale bevolken, daar wat geergerd tegenaan te kyken, maar de tweede keer moeten ze tóegeven, dat het zyn bekoring heeft een express op de meeste tussenstationnetjes een minuut of tien te laten stoppen. De dames van de wachtkamer weten dat allang, want hun smórrebröd is onweerstaanbaar en een warm worstje smaakt op duizend meter hoogte even- sr lokaal veranderd. Er ksA<j buizen aan het plafond. -1" schot om café en restaum_ den en geblokte kleedjes tjes. Er is vrywel niets ar het nachtcafé herinnert, ellipsen klok en de geestc na zonsondergang. Ond:p| hangen als eerbetoon aa:"T wat kleurenreproducties I:*® formaat, een zelfportret bloemen, het bruggetje s met het gele huisje en Maar ernaast zyn veel c»n van stierenvechters en >lp Cola-meisjes. En om het en Vincent te voltooien is op achter het buffet een r*® van Renoir tegen de mt.J" Toen myn boule-vriendcj*5 bleef ik achter met Roge- 7 lieve dochter en een oue soep slurpte en kennelijk met zich droeg. De te sct'ai bulzen uierpen een kou: lend schijnsel op de bic l'u: ons vieren, die steeds vair0 naar de goedmoedige tiktii1® cents klok. y De mensen, die langs de kronkelende bochtige Lombard Stree Fronsisco wonen, moeten êèn man dankbaar zijn voor de bloerr- die hun woningen gevangen houdt. De bermen van Lombord Jt .beroerdste straat ter wereld" genoemd, zijn dicht beqrc- enorme hortensia's, die een zekere heer Peter Berout tien /oor met grote zorg begon te planten. De heer Berout houdt veeh- men zoals hij zelf zegt en vermoedelijk zal iedereen in Lombz er wel net zo over denken.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 10