Rijwielpad langs Wijde Aa ontslotei Coöperatie en het ingrijpen van het Ministerie van Econ. Zaken werd de/.e uitsluiting ongedaan gemaakt en kon men bij de bron blijven kopen. Dit succes en de groei van „Ons Be lang" vormden Zaterdag, tijdens receptie en feestavond in „Den Burcht", de jubeltoon, waarin dit gouden feest werd geplaatst. Een groot deel van de hulde en waardering, welke het bestuur deze dag kregen te Incasseren, kwam voor rekening van „de vader der Coöperatie", de heer C. Spaanderman, de enig nog in leven zijnde oprichter van „Ons Belang", die onafgebroken in het be stuur de functie van penningmeester bekleedt. De heer G. de Wit. vice-voorzitter van de Ned. Bond van Schoenmakers patroons, die met de secretaris, de heer Woorden van waardering en geluk wens werden deze middag voorts ge sproken door de voorzitter van de Leldse Schoenmakersvereniging „Door Vriend schap Verbonden", dé heer W. van Kam penhout. die het Jubilerende oestuur met een aantal kantoorstoelen verraste. Behalve dat deze middag zeer vele zakenrelaties en Léldse schoenherstel lers gelukwensen aanboden, deed dit wethouder D. van der Kwaak namens het Gemeentebestuur. Aan het einde van de receptie sprak de voorzitter van „Ons Belang", de heer A. Pijnnaken. een kort dankwoord. In de avonduren is dit gouden feest voortgezet met een feestelijke bijeen komst. welke met een inleidend woord werd geopend door de voorzitter van de feestcommissie, de heer P. Haneveld. de De lieer G. de Wit wenst de lieer C. Spaanderman gelul; „met twee maal vijftig jaar". Achter de tafel bestuur en leden van de Feestconi' Foto L.D./Van Vliet j het onheil, dat „boven het hoofd van i de Coöperatie hing" af te wenden. 1 Een vrolijk cabaretprogramma, ge bracht onder leiding van de heer Ge Hofenk. hield de vele aanwezigen hierna I nog enkele uren bijeen. Een bal o.l.v. de heer J. Alphenaar en met medewerking van Hofenks Clavloline-orkest, zette ten- slotte „een punt" achter deze zo zeer geslaagde halve eeuwfeestviering. I Jong „Oosterkwartier" marcheerde in vrolijke tooi Sieraden uit de volksverhuizingstijd In het Rijksmuseum voor Oudheden is Zaterdagmiddag de tentoonstelling „Sieraden uit de Volksverhuizingstijd" geopend. De directeur van het museum, dr W. D. van Wijngaarden, heette de aanwe zigen. onder wie prof. dr Fremersdorf, directeur van het Römisch-Germanische Museum, dat vele kunstschatten voor deze tentoonstelling in bruikleen heeft gegeven, de secretaris van het Duitse gezantschap. Kurt Hensel en de heer B. J. E. M. Hoog. hoofd van de afdeling Buitenlandse Betrekkingen van het Mi nisterie van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapp, welkom. Na herinnerd te hebben aan het suc- i ces van de laatste tentoonstelling in het l Oudheidkundig Museum „Het Romeins I portret", gaf dr Van Wijngaarden een historisch overzicht van deze expositie. Hij bracht dank aan prof. Fremersdorf I en zjjn medearbeider, de heer Franken. voor het tijdelijk afstaan en verzorgen i van de collectie-von Diergardt. Hij wees op de goede verstandhouding die er tussen Keulen en Leiden op cul tureel gebied bestaat. Daarnaast dank te hij de directeur van het Koninklijk Prentenkabinet te Den Haag en het ge meentebestuur van Rhenen voor het tij delijk afstaan van kostbare tentoonstel- lings-exemplaren. Prof. F. Fremersdorf vertelde vervol gens iets over de persoon van baron von Diergardt. de verzamelaar van de be roemde collectie sieraden der volksver huizers. Von Diergardt was een stotteraar en het ls aan zijn mensenschuwheid te danken, dat hij in de afzondering van 'zijn slot een fanatiek verzamelaar werd. Dr Fremersdorf vertelde, hoe hij de ver zameling voor zijn museum wist te win- I nen en hoe hij haar met moeite uit de I handen der Nazi's had kunnen houden. De heer B. J. E .M. Hoog sprak ten- slotte het officiële openingswoord na mens het Ministerie van O.. K. en W. De opbrengst van de collecte voor het Lelds Vacantle-kinderfeest bedraagt j f. 1459,61. Bij 25-jarig jubileum Zaterdagmiddag brachten wij een be zoek aan de jubilerende speeltuinvere niging ..Oosterkwartier", waar deze mid dag ruim honderd kinderen het jubi leum vierden van deze vereniging. Dit geschiedde op de fleurige wijze, die wij hier gewend zijn. en wel met een bloe mencorso voor groepen en individuele deelnemers, waarbij ook werd gelet op een aardig bloemen-arrangement. De jury had geen gemakkelijke taak. en de jongens en meisjes hebben lang moeten staan keurig op een rij opge steld voordat de heren F. J. Riks, A. J. Hendrikse en A. Zaalberg tevreden waren en met hun puntenljjsten het clubhuis opzochten. ..Werkmans Wils kracht'- en „Kunst en Genoegen'- mar cheerden daarna al spoedig fier het terrein op. De stoet stelde zich op, met twee in het wat grauwe weer fleurig aandoende balletgroepjes als meest op vallend element. Nadere beschouwing maakte echter, dat men ook de andere groepjes ging appreciëren: er was veel werk verzet en de kinderen noch de ouders hadden moeite gespaard om hec resultaat zo vrolijk en mooi te maken als maar mogelijk was. Het motregende jammer genoeg een beetje toen de stoet zich eindelijk van de speeltuin af in beweging zette, maar met al de kijkende ouders en buurtbe woners. de feestelijke klanken van de muziekverenigingen en de mooie bloemen deed dat niet te veel aan de stemming af! De Bledermeyer-meisjes met hun cri noline-rokken kregen de eerste prijs, terwijl de vlinders met hun bloemen- vleugels op de tweede prijs neerstreken. Derde werden de 3 kabouters, die een wagen achter zich trokken, genaamd j „Kinderdroom", terwijl het groepje I „Prijsvissen" vierde werd. De individuele prijzen 12 in getal, werden gewonnen |door- 1ste prijs Joke van Houten; 2de pr. Rudi Burgy; 3de pr. André Piket: 4de pr. Willy van Houten: 5de pr. Ma- irijke Beijer; 6de pr. Janny Dool; 7de pr. Flip v. Meijgaarden, 8ste pr. Corry I FilippK); 9de pr. Elly Klinkhamer: 10de jpr Adri Rol: 11de pr. Hans Ladan en 112de pr. Annelies Galjaard. De voorzitter van Oosterkwartier reikte na afloop van de optocht de prijzen uit. I hetgeen geschiedde in de vorm van vrije keuze in volgorde van prijsnummer. In de stoet liep ook Vicus Oriëntls met een tableau mee. Vicus vond immers in I Oosterkwartier zün oorsprong en heeft I daar een bloelende afdeling. Bij dit buurt-gebeuren ontbrak ook wethouder Van Schaik niet. VISWEDSTRIJD. Ter gelegenheid van dit zilveren jubi leum was deze middag eveneens een viswedstrijd in het Aarkanaal georga niseerd, waarbij het ging om het kam pioenschap van de Kooi. Na een ge animeerde strijd wist de heer W. B. de Vink op deze titel beslag te leggen. De overige prijzen werden aan de volgende personen toegekend: 2. W. Jongeleen; 3. H. v Oosten; 4. A. Leuering (tevens prijs voor d grootste vis); 5. P. J. v. Schouten; 6. P. Leuering: 7. J. Hollebeek Sr 8. D. Beijer; 9. J. Fuchs en 10. P. Kijk in de Vegte. Na afloop werd de „Kampioen'' ge huldigd en in een versierd wagentje over de speeltuin gereden. Jubilerend Oosterkwartier mar- Penseel won geen prijs, maar ze zag cheert: Een balletgroepje gaat door er wat lrots Ult op paar versierde de Ambonstraat. (Inzet: Gonnie autoped!). Eindexamen Chr. Lyceum Geslaagd voor het eindexamen afd. HBS-A: A. S. Alting, M. Bavelaar, J. Th. Bou- ma, A. Buitelaar, J. P. de Groot, G. den Heeten, J. de Klerk Wolters, B. C. Mek king. J. oudwater, M. Paats, L. Parle- vliet, P. v. d. Scheer, J. F. Schram, L. v. d. Sijs, C. M. Varkevisser, E. G. de Vries. Afgewezen 2. Culturele uitwisseling Gent - Oxford Leiden In het kader van deze uitwisseling hebben j.l. Zaterdag en Zondag 12 le den der Leldse smalfilmliga ten twee- demale een bezoek gebracht aan de I Oost Vlaamse Amateur Cineasten, j In het plaatsje Oostakker, ongeveer1 5 km vóór Gent, vond Zaterdagavond de ontmoeting plaats. Er werden Gent-1 se en Leidse films vertoond. De Gente naren projec'eerden: „De Vioolbouwer." „Laatste Lente," „Croquls de Paris" en een kleurenfilm van Brugge. In navolging van de Leidse Smalfilm liga vervaardigden de Gentse cineasten de clubfilm: „Gaten." Deze film onder vond bij de Leidenaren grote waarde ring om het goede spel en het verras send slot. De Leidse film „Fatale drup pels" werd bestempeld met de opmer king „dat gaat naar vakwerk toe" en de komische Leldse film „Ik heb een boek voor U" werd ook in Gent ten zeerste gewaardeerd Zondag bracht het Gents-Leldse ge zelschap een bezoek aan het kleine Be gijnhof. alwaar een tentoonstelling van curiosa en schilderkunst te bezichtigen viel. Onder deskundige leiding zag men daarna de interieurs van het prachtige Gentse stadhuis. Na het gezamenlijk middagmaal ging het gezelschap naar Delnze aan het ri viertje de Leie. Hier bezocht men hel museum met schilderijen uit de school van St. Mortens—Laethen (prachtig werk o.a. van Van de Woestijne. de Smet, Albije v. d. Abeele en Valerius de Saedeleeri en na nog een kort samen zijn aan het water in het dorpje Af snee. dankte de voorzitter der Leidse Smalfilmliga alle Gentse cineasten voor de buitengewoon gulle en hartelijke ontvangst. In het voorjaar 1955 zullen de Gentenaren in Leiden komen. Gerardus Dik overledei Na een langdurig ziekbed is Vrl j.l. in het Diaconessenhuls hier stede op 72-jarige leeftijd overl Coöp. Schoenmakersvereniging „Ons Belang" in liet goud C. Spaanderman - na 50 jaar - nog steeds de spil Gisteren was het 50 jaar geleden, dat de Coöp. Schoenmakersvereniging „Ons Belang" werd opgericht. Die dag kwam n.l. de eerste verkoop tot stand. Sindsdien is het met deze Coöperatie steeds excelsior gegaan, al heeft het er ln 1951 even om gespannen. In dit Jaar werd het bestaan der Coöperatie ernstig bedreigd: de Ned. Bond van Lederhandelaren ontzegde „Ons Be lang" het lidmaatschap van deze Bond. Dank zij echter het enthousiast vol houden van enkele bestuursleden der I J. A. van Kruyssen, het hoofdbestuur l vertegenwoordigde, sprak tijdens de I receptie zijn blondere waardering uit voor de doortastendheid en de vooruit ziende blik van opeenvolgende besturen van de Coöperatie en de grote offervaar digheid der leden. Terwijl vele coöpera- ties, welke in het zelfde vlak liggen, zijn verdwenen, verkeert de Leidse ln volle i glorie. Bijzondere hulde bracht spreker aan de heer Spaanderman, die na 50 I Jaar nog steeds de spil is waarom „Ons Belang" draait. tegenwoordige winkelhouder van de Coöperatie. Hulde bracht spreker aan de pioniers van „Ons Belang", die zich op onbaatzuchtige wijze hebben ingezet voor de welstand van de Leidse schoen makers. Zeer in het bijzonder memo reerde spreker het werk van het „gou den" bestuurslid, de heer C. Spaander man. Een man, aldus spreker, die voor onze Coöperatie goud waard is en dit goud ook indertijd in de vorm van de ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, heeft verkregen. Voor de heer Spaanderman, die in de loop van deze 50 jaar steeds een open oor had voor de belangen van de Coöpe ratie. had de heer Haneveld een zeer toepasselijk geschenk: een gehoorappa raat! Een cadeau, aangeboden namens alle Leidse schoenmakers. Een zoon van deze pionier en oprich ter. de heer P. Spaanderman, dankte j namens zijn vader voor deze vriendelijke geste. In zijn woord van dank betrok l spreker tevens de heer P. Haneveld, die zich in 1951 volledig heeft ingezet om Zaterdagmiddag wanneer de kan toren van het Leidsch Dagblad ge sloten plegen te zijn. heerst daar I een serene rust. Jongstleden Zater- j dag was het tegendeel het geval. Gedurende enkele uren gonsde het ,m de hal van ons gebouw van ac- \tiviteit. terwijl voor het gebouw vele [auto's af en aan reden. Het Genootschap voor Reclame 1had een puzzler it georganiseerd waaraan enige tientallen auto's deelnamen. Een van de opgaven was. dat de deelnemers bij hun doortocht door Leiden op ons bu reau een advertentie in ons blad van Zaterdag moesten opzoeken en een I daarin omschreven opdracht ver vullen. Met maatlatjes. blocnotes en I een flinke dosis rimpels voor hun voorhoofden gewapend vulden zij de hal met een gonzende activiteit. Foto L.D./Van Vliet Tour en tram In verband met de doortocht van de Tour de France door de Duin- en Bol lenstreek heeft de directie der NZHVM voor a.s. Donderdag diverse wijzigingen ln haar dienstregeling en routes aan gebracht. Men houde daarmede rekening! de heer Gerardus Dik, die gedurc langer dan 30 jaar de dirigeer heeft gezwaaid over de Harmoniek: „Werkmans Wilskracht" en zeer heeft bijgedragen tot het hoge j waarop dit corps in de loop der ren is terecht gekomen. Onder zijn bezielende leiding w vele malen aan concoursen deelgenor en de welvoorziene prijzenkast daarvan het beste bewijs af, dat n zich kan denken. De heer Dik, die niet alleen een kv/aam musicus, voortgekomen uit stafmuziek van het oude Vierde, voortreffelijk dirigent was, heeft ook van marsen gecomponeerd, terwijl bovendien een aantal arrangemen van opera's schreef. Behalve van de Chr. Muziekver. „Ci cordia" alhier, was de heer Dik ook recteur van „Sint Matthias" te W mond en „Echo der Duinen" te Noo wijkerhout. Ook door zjjn menseli eigenschappen was hij in deze krln; zeer gezien en betekent zijn heenga een pijnlijk gemis De crematie van het stoffelijk ov schot heeft- heden in alle stilte te Wi terveld plaats gevonden. Leidse Reddingsbrigade GESLAAGDE PRESTATIETOCHT Zaterdagmiddag hield de Leidse R( dingsbrigade haar eerste prestatietoc gekleed zwemmen ln de Nieuwe Vac Vooraf gaf de Voorzitter van de L.R een uitvoerige explicatie over de v< schillende reddingsmiddelen, die in L den aanwezig zijn in de bekende kastj welke nog zo dikwijls door de jeu; worden misbruikt en vernield. Daan werden enige demonstraties met de reddingsmiddelen gegeven waarbij t uiting kwam hoe iedereen zonder zi te kunnen zwemmen vanaf de ka veel kan doen om een drenkeling redden. In tegenwoordigheid van de hen M. P. Viool, districtbestuurder van Zu Holland, tevens Voorzitter van de Kc wijkse Reddingsbrigade en Inspect? D. J. Verzijden van de Leidse Polil werd aan de prestatietocht over 550 i begonnen door 16 dames en 18 hen van de verenigingen de Leidse Gol brekers. Leidse Reddingsbrigade. Wassenaarse Reddingsbrigade en Noordwijkse Reddingsbrigade. Slechts één van de deelneemsters hee de tocht niet volbracht. Dit lofwaardig initiatief van de L.R 1 trok een groot aantal belangstellenden naar de Kanaalweg. 40 JAAR PORTIER A.s. Vrijdag zal het 40 jaar gelede zijn, dat. de heer Jacobus Koome. poi tier van het Academisch Ziekenhui deze betrekking aanvaardde. Dezer dagen is de brug over de Ofwegense Wetering in Woubrugge (die uitkomt in de Wijde Aa) gereed gekomen en zonder officieel vertoon in gebruik genomen. Hierdoor is de mogelijkheid ontstaan langs een uniek fietspad vanaf Leider dorp dwars door het mooie uitgestrekte polder landschap te rijden, rechtstreeks naar de Braasse- mermeer, zonder dat men ook maar ergens langs een autoweg behoeft te rijden. Onbetwist is door het openstellen van deze nieuwe brug een fraai rijwielpad en natuurschoon voor het wielrijdend publiek komen open te liggen, waarvan naar het ons wil voorkomen een druk gebruik zal worden gemaakt. De nieuwe brug, welke ligt. in de bocht van de Ofwegense weg, is een geheel houten brug, en heeft een flinke breedte en heeft ter versiering enkele smeedijzeren krullen aan de kanten. Zware leuningen zorgen voor de veiligheid. De opritten zijn van tegels. De ANWB heeft de bekende pad denstoelen geplaatst met duidelijke opschriften die aanduiden waarheen de fraaie fietspaden leiden. Wij namen bovenstaande foto welke een fraai overzicht geeft van de stijlvolle brug over de Ofwegense Wetering.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 8