K.N.V.B. geeft „zuiver amateurisme Duitsland ongedacht (maar niet onverdiend) overwinnaar in wereldkampioenschappen 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 5 Juli 1954 Tweede Blad No. 28260 Favoriet Hongarije kon normale spel niet ontplooien Eerste nederlaag in 32 wedstrijden Toen de snelle rechtsbuiten Rahn zes minuten voor het einde met een hard, laag schot het derde doelpunt scoorde cn daarmede zijn land de leiding gaf, flitste door de 70.000 toeschouwers, die het grauwe Wankdorfstadion van Bern bezetten, de sensationele gedachte, dat Duitsland de kans om wereldkampioen te worden, op dat ogenblik volkomen in eigen handen had en dat het kranige team van aanvoerder Fritz Walter en trainer Sepp Herberger bezig was voor de grootste verrassing van het gehele tournooi zorg te dragen. Puskas scoorde daarna uit een kopbal van Hidegkutl, drie minuten later de gelijkmaker, maar Gcheidsrechter Ling annuleerde, overi gens op aanwijzing van grensrechter Griffith, het doelpunt, waarmede de Duitse ploeg opnieuw een stapje dichter was gekomen bi) het fel begeerde kampioenschap. Nog één keer kreeg Honga rije een prachtige kans om de gelijkmaker te scoren. Szibor had als een kwa jongen, die zijn oudere vrienden een poets wil bakken, de Duitse verdediging verschalkt, maar zijn hard schot in de hoek op kniehoogte werd door Turek tot hoekschop verwerkt. Luttele sceonden later floot scheidsrechter Ling voor de laatste maal en had Duitsland het knappe stukje uitgehaald de Hongaarse ploeg, huizenhoog favoriet voor de titel, met een 32 nederlaag naar Boeda pest terug te zenden. De Duitse ploeg heeft de Hongaren belet hung ewone preclsiespel te ont plooien. De wapens van de Duitsers wa ren: zware dekking in een consequent stopperspil systeem, groot uithoudings vermogen, een zeer goede techniek met een in sommige perioden zeer vlotte combinatie, dat alles gestuwd door een inpt-aflatend enthousiasme. Er waren nog enkele factoren, welke de presta ties van de Duitse ploeg hebben be ïnvloed. Door het harde, maar zeker niet un faire spel van man tegen man, zijn de Duitse spelers er in geslaagd de goed geoliede machine van de Hon garen te laten vastlopen, noch nim mer hebben de volkomen op elkaar ingespeelde Hongaren zo vele fouten gemaakt. PUSKAS OP HALVE KRACHT De tweede factor, welke ten gunste van de Duitsers heeft gewerkt, was de opzienbarende beslissing van de Hon gaarse leiders, om Puskas op te stellen. Doktoren mogen dan hebben verklaard, dat zijn enkel fit was en dat er geen bezwaren zouden zijn om hem op te stellen, men had toch rekening moeten houden met het feit, dat een speler, die pas hersteld is. van een zo ernstige bles sure. nooit in staat is om in de eerste de beste wedstrijd (en men kan de finale om het wereldkampioenscshap toch niet de eerste de beste wedstrijd noemen!) de grote vorm van vroeger te bereiken. Zelfs een speler met de capaciteiten van een Puskas is daar niet toe in staat. En inderdaad, de Hongaarse aanvoerder demonstreerde een spelletje, dat slechts een schaduw mocht worden genoemd, van wat wij in vroegere wedstrijden van hem hebben gezien. Zijn teamgenoten, die het inspirerende spel van hun aan voerder misten, speelden zonder bezie ling. Er lag iets mats over het spel van de Hongaarse ploeg, een matheid, welke nog groter werd toen tijdens het ver loop van de wedstrijd bleek, dat het ge luk volkomen aan de zijde van de Duit sers heeft gestaan. Al had „matchmaker" Van Swol dan geen beslag kunnen leggen op een Wimbledonkampiocn, de demonstra tiepartijen, welke op de banen van de Noordwijkse Sportvereniging tussen de Australiërs Hoad cn Rosewall cn de Amerikanen Trabert cn Patty wer den gespeeld, trokken zeer grote be langstelling. Ruim 5000 tennisliefhcb- bers omzoomden het centrecourt, waar Hoad en Patty het programma open- Ongetwijfeld was het vertoonde spel aantrekkelijk en vaak van zeer goed gehalte. Het publiek, dat in ons land helaas niet veel gewend Is op dit ge bied, heeft kennelijk genoten van de dynamiek cn de vaart in het spel van deze topspelcrs. Maar voor de deskundige toeschou wers bleef toch de twijfel aan de echt heid van de strijd bestaai beeld toen Hoad na in qp eerste set van de strijd verreweg de sterkste te zijn, ten speelde? Hoe het ook zij, de goed geweest, zich plotseling allerlei slordlg- Want enkele keren knalde een schot tegen de lat of stuitte een kopbal tegen de paal van het doel van Turek. Daar kwam nog bü. dat de Hongaarse leiders een tweede blunder hebben gemaakt door Toth op te stellen in plaats van de snelle rechtsbuiten Budal, die zo'n groot aandeel heeft gehad in de overwinning op Uruguay in de halve eindstrijd. Speelde de Hongaarse ploeg met een meerderheidscomplex men had im mers Duitsland reeds met 83 in de achtste finale geslagen en was men vergeten, dat Herberger destijds te Ba zel zijn reserveploeg in het veld had gestuurd? Of was het de vermoeidheid, welke na de zware ontmoetingen tegen Brazilië en Uruguay de Magy geschoolde Duitse handarbeiders, dyna misch spelend, met grote vaart en een uitstekend voorbeeld gevend voor het moderne voetbal, slaagden er m de spreekwoordelijke rust van de Hongaar se kunstenaars, die het van nauwkeu righeid en souplesse moeten hebben, te ondermijnen, met het gevolg, dat de af weer aan Duitse zijde vergemakkelijkt werd en van overrompeling slechts zel den sprake was. Twee spelers blonken in het Duitse elftal uit, dat waren de 35-jarige aanvoerder Fritz Walter, die vooral voor de rust een dirigent met grote gaven bleek te zijn en tussen de verdediging en voorhoede opereerde, en voorts stopperspil Lieberich. Gedurende vier jaar had de Hon gaarse ploeg in 32 achtereenvolgende landenwedstrijden geen nederlaag ge leden. Met het winnen van de we reldtitel ve.rgruizelde Duitsland tege lijkertijd dit trotse record, een finale dus van historische betekenis. HOE HET IN Z'N WERK GING. Duitsland nam onmiddellijk het ini tiatief. Geheel niet bevreesd voor de sterk favoriete tegenstander kopte Fritz Walter in de derde minuut over de lat, moest Gros ts een hoekschop wegwer ken en loste Schaefer een schot, dat juist over vloog. En toen na 6 minuten Hongarije eindelijk een aanval van enige allure kon opzetten belandde het schot van Zakarias tegen het been van Eckel. De terugspringende bal werd door Puskas keurig in het doel ge plaatst: 10 Twee minuten later werd het Duitse doel voor de tweede maal doorboord De bohemien Czibor, opve rend en springend tussen de Du tse ver dedigers, strafte een fout van Kohl- meyèr, die onnauwkeurig op Turek te rugspeelde, zwaar af: 2—0. NA 8 MINUTEN 2—0. De strijd is reeds gestreden, mompel de men op de tribunes. Maar men ver gat dat Hongarije ook tegen Uruguay met 2—0 had voorgestaan en tenslotte nog had moeten vechten voor de over winning De Duitsers lieten zich niet ontmoedigen door deze achterstand en toen Lantos een bal uit een voorzet van Wimbledon in Noordwijk BIJNA 1 MILLIOEN TOESCHOUWERS. Het aantal toeschouwers bü de wedstrijden voor de achtste finales bedroeg 520.000; voor de belde ex tra-wedstrijden 50.000, voor de kwarteindstryden 135.000, voor de twee halve eindstrijden 108 000, voor de ontmoeting om de derde plaats 25 000 en voor de elndstrüd 70.000. In totaal hebben dus 908.000 toeschouwers, dus bijna een mil- lioen, de 24 ontmoetingen van het eindtournooi om het wereldkam pioenschap bügewoond. In totaal heeft het organisatiecomité voor de zitplaatsen 5,1 millioen Zwit serse francs ontvangen en voor de staanplaatsen 2,76 millioen francs. In totaal bedroeg de bruto recette dus 7860.000 Zwitserse francs; de uitgaven worden ruw op 2 millioen francs geschat, zodat het batig saldo zeer ruim moet worden ge acht. Schaefer slechts half raakte, was Mor- lock er snel bij om de stand op 21 te brengen. Cz.bor schoot voor open doel naast, een tweede hoekschop voor Duits land werd afgeweerd, maar een seconde later begaf Fritz Walter zich weer op- meuwe naar de cornerviag. Een zuiver geplaatste voorzet werd door Rahn van dichtbij onhoudbaar Ingeschoten: 22. Het antwoord van de Hongaren bestond uit een fel offensief. Weer verschalkte Czibor de Duitse verdediging, zijn schot kon door Turek slechts tot hoekschop worden verwerkt. Een kopbal van Kocsls belandde bij Hidegkuti, wiens kogel door Turek werd gehouden, zü het alweer ten koste van een hoekschop. Een trekbal van Kocsis ging over de lat en een sohot van Hidegkutl belandde tegen de paal. Zo veistreek het eerste half uur, het spel golfde van doel tot doel zonder dat van overwicht van een van belde ploegen gesproken kon worden. Een ko gel van Schaefer belandde in de veilige handen van Grosits. Dit schot vormde het. begin van een kort maar hevig of fensief van de Duitse ploeg. RUST 2—2 In de tweede helft was Csibor naar de linksbuitenplaats verhuisd en Schaefer stond aanvankelijk midvoor maar ging later weer naar zijn linksbuitenplaats icrug. Een schot van Puskas werd door Turek met de voet gestopt en niet zon der geluk bleef het Duitse doel vooreen doorboring bewaard Een kogel van Bozsik vloog over de lat, een schot van Toth werd, toen Turek reeds was ge passeerd, door Posipal van de lijn weg gewerkt. De druk op het Duitse doel werd steeds groter, maar niet zonder geluk wist Turek zijn doel voor verdere Oostenrijk sloeg Uruguay met 3-1 Een teleurstellende wedstrijd Toen de vice-president van de F.I.F.A., tevens lid van het organisatie-comité van het wereldkampioenschap, onze landgenoot Karei Lotsy, op dc prachtige grasmat van de Grasshopperclub te Zuerich aanvoerder Ocwirk gelukwenste met de verovering van de derde plaats, en hem en zijn spelers de bronzen me dailles overhandigde, vormde deze korte ceremonie het sluitstuk van een weinig spannende filmvoorstelling, in vertraagd tempo uitgevoerd. Zowel Oostenrijk als Uruguay hadden te kampen met een psychische inzinking, volkomen ver klaarbaar na de halve eindstrijden. Uruguay en Oostenrijk hadden tot de favorieten van het tournooi behoord. Nu zij zich niet voor de finale hadden kun nen plaasten, trad er na weken van ener verende spanning een zware reactie in. waardoor de ontmoeting van de derde plaats een naargeestige anti-climax is geworden in de serie van goede, en soms zelfs voortreffelijke matches, welke de 16 deelnemende landen ons in de pe riode van drie weken hebben voorgezet. Het korte tik-tak spel der Weense school, het samenspel tot in het onein dige, tien tot vijftien pasjes van de een naar de ander, zonder dat men een meter dichter bij het doel was gekomen, begon te vervelen en degenen, die ge komen waren om getuigen te zün van een fris partijtje voetbal, dropen een kwartier voor het einde teleurgesteld af: een nietszeggende vertoning en wat spel peil betreft een van de slechtste wed strijden van het tournooi Oostenrijk won met 3—1 van Uruguay en eigenlük kon niemand dat wat sche len. Veel meer belangstelling had men voor de opkopers, rond en in het stadion van Zuerich, waar plaatsen voor de fi nale van Bern werden aangebouen van ƒ.300 tot f.400. Hohberg, de reus van het Uruguyese elftal, strandde in het begin van de wedstrijd, toen hij de gehele Oosten rijkse verdediging was gepasseerd Happel had men uit het elftal gelaten, in verband met de débacle tegen Duits land op doelverdediger Schmied. Een schot van Dienst, in de 16de minuut ge lost, ketste tegen de lat en Wagner, vrij voor doel staande, wist van een gemak kelijke scoringskans niet te profiteren. Helaas kende scheidsrechter Wyssling een strafschop toe. toen rechtsbuiten Koerner ten val kwam, meer omdat hij over eigen benen struikelde dan door een fout van een Uru. Stojaspal scoorde uit deze per.alty een doelpunt. Enkele minuten later, toen Dienst wegens kramp het veld moest verlaten, scoorde Hohberg de gelijkmaker. In de tweede helft namen de Oosten rijkers het initiatief in handen. Andrade redde een keer op de lijn en een schot van Probst belandde via het hoofd van halfspeler Cruz in het net. In de 34ste minuut loste Ocwirk van verre afstand een laag schot in de hoek. doelverdediger Maspoli reageerde niet en bleef stokstijf staan. Met deze op vrf) ge lukkige wyze behaalde 31 voorsprong voelde Oostenrijk zich verder veilig. heldjes begon te veroorloven, ineens de aanval aan Patty overliet om zich in het achterveld de tweede set te laten ontnemen. Maar hoe dan ook, het was tennis van grote klasse, met prachtige momenten en formidabele staaltjes van vastheid en reactievermogen. Toen Patty eenmaal gewend was ge raakt aan de vrij gladde baan begon zün spel meer variatie te brengen. De machtige drives van Hoad werden nu, in tegenstelling tot de eerste set, op ste vige wijze van repliek gediend en ma de 63 van Hoad won Patty de tweede set met dezelfde cijfers. Ook in de derde set, bleef de Ameri kaan met spreiding en sterk netspel aan vallen, maar na 20 kwam Hoad op zün sterkst te voorschijn. Met het volle gewicht van zün niet gTOte, maar stevige en lenige body kwa- Zo bijvoor- men de services als kanonkogels over het net, flitsten fore- en backhand naai de hoeken en langzaam maar zeker capituleerde Patty voor deze overmacht. Toen hü op zün volleys begon te missen, retireerde Patty naar de baseline. Maar ook in die positie vond hü geen ant woord meer op Hoad's overheersing en met 6 games achtereen won Hoad de derde set met 62. Trabert, gekweld door een beblaarde hand, die hij met een zwachtel en een handschoen trachtte te beschermen, had eeen schün van kans tegen de kleine kwieke Rosewall. De Australiër speelde als gold het zijn finale tegen Drobnv. In alle onderdelen was hü sterker, maar bovenal kwam de klacht van dc Austra liër tot- uiting in zijn beheersing. Met zün vlakke gesneden backhand, door spekt met „dood" vallende dropshots, hield hü Trabert achterin om de eerste set met 62 te winnen, nadat Trabert de eerste twee games voor z" had genomen Rosewall ging tempo door en pas nadat hij op 5—0 in de tweede set was gekomen en dus 11 games achtereen gewronnen had, kon Trabert met een magistrale smash van de baseline en twee passings langs de lünen de score doorbreken. Maar het was te laat voor een revanche voor de nederlaag in de halve eindstrijd van Wimbledon en even later won Rosewall de set met 6—1. Het dubbelspel tussen de Australië! Gisteren werden op de banen van de Noordwijkse Sportvereniging tennis-exhibitie-wedstrijden ge speeld door cracks, die op Wimble don aan de strijd om de wereldtitels deelnamen. Voor dc aanvang van de lieren dubbel; v.l.n.r.: Ken Rosewall (Aus tralië). die op Wimbledon tweede werd, Hoad (AustraliëTony Tra bert (V.S.) en Patty (V.S.). doorboring te bewaren Een kopbal van Kocsis. uit een voorzet van Csibor kwam weer tegen de lat terecht. De Duitse voorhoede beging bij haar aanvallen de fout om te lang te wach ten met schieten. Maar toen Rahn. de gevaarlijke en snelle rechtsbuiten. 6 minuten voor liet einde, zijn kans schoon zag en een hard laag schot in zond, greep Grosits tevergeefs naar de bal en was de stand 32 voor Duits- inkele signaal porters Paskas scoorde de gelijkmaker, uil een kopbal degkuti, maar scheidsrechter Ling annu leerde op aanwijzing van grensrc-chler Griffiths het doelpunt. En het laatste spannende momem van deze finale van het wereldkampioenschap ontstond toen Csibor opnieuw door de Duitse verde diging was heengebroken, maar het schot yan de Hongaar werd door Turek ■oet gestopt. Toen het eind- nbrak voerden de Duitse spe- ?t hen de talrijke Duitse sup- n vreugdedans uit. Het werd slechts een ogenblik stil, toen de ere president van de FIFA Jules Rimet, zich naar het podium begaf om de gouden beker aan aanvoerder Fritz Walter mei een toespraak te overhandigen Daarna was het tournooi definitief afgelopen VREUGDE IN DUITSLAND NA ZEGE In West-Berlijn dansten juichende nensenmassa's in de straten loen de ■verwinning van Duitsland een feit was geworden Kanselier Adenauer heeft onmiddellijk en telegram aan de Duitse ploeg ge- anden waarin om. gezegd wordt, dat het gehele Duitse volk zich verheugt over de schitterende zege Ook de presi dent van West-Duilsland prof. Theodor Heuss, die in Bonn de T V -uitzending Het derde en beslissende doel punt in de strijd om de wereldtitel: rechtsbuiten Ralin reeft doelman Grosits het nakijken. van de match zag, zond een telegram waarin hij meedeelde, dat aan de spe lers het zilveren Laurierblad, de hoog ste onderscheiding op sportgebied, was verleend. De president zal de spelers persoonlijk in Bonn ontvangen en hun de onderscheidingen uitreiken. Alle spelers, die aan het eindtournooi hebben deelgenomen, alsmede hun lei ders. zullen als aandenken van het orga nisatie-comité van het lournooi een Zwitsers horloge ten geschenken krij gen Vindt de KNVB dat wel goed?? «Red LUCHTVAART De Kon. Ned. Ver. voor Luchtvaart heeft Zondag op Schiphol een wedstrijd met lünbestuurde modelvliegtuigen ge houden Er werden tüdens deze wedstrijd twee Nederlandse records verbeterd In de klasse lijnmodellen met straalmotor behaalde L S. Suis (Den Haag) een snelheid van 218 k.m. per uur. Het oude record stond sedert vorig jaar eveneens naam van Suis met 188" k m In de klasse 2'-j cc Diesel motoren bereikte M Gordün (R'dami een snel heid van 161 k m per uur Het oude record stond sedert vorig jaar met 155 k.m. op naam van de Rotterdammer E. Kreulen. In 1955 komt er een hoofdklasse Ex-professionals worden weer in genade aangenomen Het bestuur van de K.N.V.B. heeft besloten tot wijziging van de constellatie der eerste klasse competitie en wel met ingang van het seizoen 1955-1956. Zulks in die zin, dat een nationale eerste klasse zal worden Zowel de nationale eerste klasse als de drie regionale eerste klasse afdelingen zullen gedurende het eerste seizoen 19551956 bestaan uit 13 clubs. Zij zullen voor het daarop volgende seizoen worden terug gebracht tot 12 clubs. Over de regeling van de promotie-degradatie tussen de nationale eerste klasse en de regionale eerste klasse afde lingen zal nog nader een besluit worden genomen. Voorts zullen aan de a.s. Bondsvergadering (25 September) voor stellen worden gedaan inzake het geven van vergoedingen aan spelers en de Amerikanen was vooral in de vijf- met ingang van September 1954. Deze voorstellen worden momenteel -I» laatste set opwindeitS en span. uilgewerkt. Naar de mening van het Bondsbestuur zal met het bovenstaande gepaard moeten gaan, dat uit het buitenland teruggekeerde Neder landse professionals terstond weer zullen kunnen spelen en dat aan spelers, die zich elders hebben gebonden, door het Bondsbestuur geen moeilijkheden in de weg zullen worden gelegd bij eventuele terugkeer naar de K.N.V.B- De partü zat vol met sensationele vol ley-duels, die soms met alle tennistactiek de spot dreven, maar het geheel er voor de sterk meelevende toeschouwers wel aantrekkelüker op maakte. De Austra liërs vormden een betere combinatie en ondanks het goede netspel van Patty en de fantastische uitschieters, met smashes en service-aces van Trabert wonnen Hoad en Rosewall het duel met 16. 6—2, 4—6, 6—2, 108. De uitslagen waren. Hoad (Austr.t si. Patty (Ver Staten) 63, 36, 62; Rosewall (Austr.) sl. Trabert (Ver. Staten) 6—2, 6—1: Hoad en Rosewall sl. Patty en Trabert 1—6, 6—2, 46, 6—2, 10—8. DE VOORGESCHIEDENIS Naar aanleiding van de door het KNVB-bestuur genomen maatregelen vernemen wü nader: Woensdag 30 Juni heeft een comité, bestaande uit de heren J Coler (Sparta), C. Kieboom en Ph. Wolff (Feüenoord), A. Llebregts en H. Zon (Excelsior) en J. Martens (Ado) te Utrecht een onder houd gehad met de voorzitter van de KNVB, ïr H F Hopster en de secretaris penningmeester L Brunt. De heer Zon heeft ln die bespreking het standpunt van het comité uiteen gezet, Daarbij kwam tot uiting, dat er voor de eerste klassers grote gevaren dreigen, die slechts zün af te wenden door een drastische verruiming van de amateursbepahncen op korte termijn. Mocht het KNVB-bestuur daartoe niet willen medewerken dan zou een groot aantal eerste klassers genoodzaakt zün, zelf hun maatregelen te nemen. Na deze bijeenkomst heeft het comité aan alle eerste klassers een circulaire gezonden, waarm gevraagd werd hoe men tegenover de kwestie staat Zater dagmorgen hadden 23 eerste klassers geantwoord zich met de denkbeelden van het comité te kunnen verenigen, 7 antwoorden hielden in, dat men zich nog wilde beraden Het comité hpeft het KNVB-bestuur daarna op de hoogte gesteld van de mening der eerste klassers. „BEWAAR DE EENHEID" In een toelichting zeide ir H. F Hop ster. voorzitter van de KNVB. dat het in de eerste plaats gaat om de vraag hoe wij het spelpeil kunnen verbeteren. En in de tweede plaats zijn w(j er ons van bewust dat aan de stroom van ver langens tot het geven van vergoedingen tegemoet moet worden gekomen Wat dit laatste betreft hebben wü nog geen uitgewerkt plan. maar we hebben tot September tud om ons daarover te be raden Ik ben persoonlijk van mening dat het betaalde voetbal beperkt moet blijven tot een kleine groep Hoe dit be reikt kan worden?.... Misschien door een systeem zoals men dat ln Duitsland kent, waar de contractspelers in de Ober. liga uitkomen, en de amateurs in de Unter-liga's. Maar dit is slechts een van de vele mogelijkheden die nog onder zocht moeten worden. Overigens is het mijn overtuiging dat, wanneer het ooit tot berocpsvoetbal in Nederland komt. dit ln het kader van de K.N V.B. moet geschieden om versplintering van verenigingen en spelers ie voorkomen. Laten we zorgen dat de eenheid, die thans bestaat, in elk geval wordt behouden", aldus de heer Hopster.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3