93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 2 Juli 1954 Tweede Blad No. 28258 Conclusie dr Van den Berge inzake Omzetbelasting „Spreek met Kneuterdijk en liet komt in orde" Al meer dan 40 amendementen! (Van onze parlementaire redacteur) Dr Kortenhorst, de voorzitter van de Tweede Kamer heeft uitgerekend, dat de Kamer in eerste instantie 475 minuten nodig heeft gehad om haar zegje te doen over het ontwerp Omzetbelasting. De Staatssecretaris van Financien, dr van den Berge heeft zijn bijdrage gistermiddag tot het debat geleverd met een rede, die 198 minuten duurde. De voorzitter voorzag, dat, na de replieken, de Staatssecretaris zijn antwoord nog wel zal kunnen bekorten, maar dat er by de behandeling van de amendementen de veertig is inmiddels gepasseerd nader overleg nodig zal blyken te zün. De komende dagen zullen de vrystel- lingstabellen nog wel danig onderhanden worden genomen. Wat hier ook van zij, de Staatssecre taris is een minutieus belastingdeskun dige en wanneer hij voor de Kamer staat pleegt hij veelal docerend en moei zaam zijn gedachten formulerend de uiterst ingewikkelde belastingtechnische vragen zorgvuldig uiteen te rafelen. Wat de hoofdpunten van het betoog be treft: de Staatssecretaris heeft duide lijk gemaakt, dat het cascadestelsel niet zal worden afgeschaft. De groothandels- heffing van 3/4% achtte hij gerecht vaardigd. Hü verzette zich tegen een verhoging van de omzetbedragen voor kleinhandelaars-fabrikanten en -gros siers. willen zy nog als kleinhandelaar worden beschouwd (voorgesteld wordt resp f. 1200 en f. 10.000). Daarmede zou het karakter van de wet worden aange tast. De regering wil er voorts naar streven, zulks mede naar aanleiding van de be zwaren tegen een definitief maken van verhogingen ,die indertijd in verband met de defensieinspanning als tijdelijk was aanvaard, een zodanige regeling te maken, dat men in de verhouding van Verhogingen en verlagingen quitte kan spelen. Reeds was deze post van f. 22 millioen aanzienlijk teruggebracht en de Staatssecretaris achtte de mogelijkheid van een verdere terugbrenging niet uit gesloten. waarbij hij liet uitkomen, dat daarmede f. 8 f. 10 millioen gemoeid zouden kunnen zijn. Een jaar voor inwerking De Staatssecretaris zegde overweging toe voor de invoerbelastlng alsnog de dubbele waarde te aanvaarden uit over wegingen van verkeerspolitieke aard. De algemene bepalingen betreffende artikelen, geschikt voor menselijke con sumptie komen te vervallen en peul vruchten, niet voor menselijke consump tie. zullen worden vrijgesteld van om zetbelasting. De delegatie voor de vrijstelling van de integratieheffing wilde de Staats secretaris, om tegemoet te komen aan de bezwaren van de Kamer desnoods tot één jaar beperken. Dit ene jaar achtte hij nodig om de situatie na het inwer king treden van de wet te kunnen be studeren. Het vrijstellen van inkoopcombinaties wees de Staatssecretaris af en evenmin achtte hij voldoende aanleiding dien sten van nandelsagenten aan de nor male heffing te onttrekken. Ook de koffiehuizen van de Volksbond tegen drankmisbruik kunnen, naar het oor deel van de Staatssecretaris niet van de omzetbelasting worden vrijgesteld en de lichte verzwaring welke de Omzetbe lasting voor de ziekenhuizen zal mee brengen moet men op de koop toe ne- nipn, Invloed od de verpleegprijzen zal dit niet hebben. „Maar zo voegde dr van den Berge. bi,i wiize van conclusie aan ziin betoog toeEr is met de Kneuterdijk altijd wel te praten." Wetsingewikkeldheid De gedachte aan vereenvoudiging mag niet slapende blijven, maar wie, gelijk de heer Welter deed, nu maar ineens 'n sterk vereenvoudigde wet wil Invoeren maakt zich, aldus de Staatssecretaris, toch wel schuldig aan een zekere naïvi teit. Wie dagelijks met dit bijltje hakt, wordt wel bescheiden in zün streven naar vereenvoudiging van een belasting die eeplaatst wordt in een gecompli ceerde maatschappij met een veelsoor tigheid van bedrijven; het is een hache lijke zaak Wel moet aan de andere kant' gewaakt worden voor onnodige ingewik keldheid en perfectionisme Men mag echter niet vergeten, dat juist de Om zetbelasting in een voortdurende ner veuze ontwikkeling is geweest, terwijl daarnaast de omstandigheden, dat ge waakt moet worden tegen fraude tot een zekere ingewikkeldheid in de tekst dwingt. oorloofd biedt daartoe de gelegen heid. al was de Staatssecretaris het er mee eens .dat men deze op het materiele vlak der belastingen zorgvuldig moet hanteren. Dat de Staatssecretaris pogingen om de grensbedragen te verhogen van de handwees er zün drie amende menten, die de fabrikanteninkomsten- grens willen verhogen op f. 2500 en ten hoogste f. 5000 motiveerde hü o.m. met erop te wüzen.dat daarbü 25 tot 60 duizend ondernemers van omzet belasting zou worden vrijgesteld. Het geen zou betekenen, dat de schatkist aanzienlijke baten zou moeten derven. Met nadruk heeft ook dr Beperking vergiften landbouwgewassen Op vragen van het Tweede-Kamer-lid de heer Van Meel betreffende vergifti gingen met dodelijke afloop, ten gevolge van het bespuiten van landbouwgewas sen. heeft de Staatssecretaris van So ciale Zaken o.m. geantwoord, dat het toenemend gebruik van giftige stoffen in de landbouw het naar zün mening nodig maakt de voorlichting te intensi veren en uit te breiden, waarbij een nauwe samenwerking met andere in stanties, zoals de Landbouwvoorlich- tingsdlenst, de Stiohting voor de Land bouw en het Veiligheidsinstituut, zal worden toegepast. Wat de wettelüke maatregelen be treft, overweegt de Staatssecretaris het gebruik van de meest gevaarlüke bestrüdingsmiddelen te beperken, door deze niet aan ieder onvoorwaardelijk ter beschikking te stellen, en zelfs de mogclükheid te openen sommige er van geheel te verbieden. De onlangs ingestelde commissie voor phytopharmacie en de bestrydmgsmid- delencommissie zijn juist in het leven geroepen om van advies te dienen over wettelüke en andere maatregelen, welke genomen moeten worden om de ernstige gevaren te keren Het uitbrengen van advies door onze Conunissaes zal zoveel mogelük worden bespoedigd De Staatssecretaris wilde aan de "rü- stellingen voor de integratieheffing vooralsnog geen uitbreiding geven. Wel wilde hü overwegen de kunstzijde in eenzelfde positie te brengen als de tex- den tiel. Theoretisch bestaat de mogehjk- Berge gesteld, dat de opbrengst held, dat bij doorberekening van de in- f. 1200 millioen gelijk moet blüven. tegratieheffing, de margarine een halve Zü het. dat hü een kleine speling aan- cent per pakje van 48 ct duurder wordt, vaardbaar achtte. maar hij vond daarin geen aanleiding heffing nu maar te doen verval' Of hü eenzelfde gebaar zou willen ien. Men weet ook nog niet, maken als de heer van den Heuvel ln garine-lndustrie zal doen. t de n een nonchalante bui: „een vy'ftig mil lioen kan er nog wel af," die kans schunt wel uitermate gering Hij liet er geen twijfel over bestaan, dat het bud- getaire offer niet te groot mag zijn, ook reeds niet op grond van de overweging, dat het karakter van deze verbruiksbe lasting niet in het gedrang mag komen. Dat wil niet zeggen, dat de regering geen oog zou hebben voor psychologi sche argumenten. Zü toonde dat reeds, door het afsnüden van de z.g. randge bieden. Maar komt men met het argu ment: men moet het menselijke leed Ook voor de schoenenindustrie w- de integratieheffing verantwoord Geen dogma Ten aanzien van de nieuwe weelde- tabel, die terstond na de aanvaarding van dit wetsontwerp zal worden opge steld zulks ter voorkoming van een kopersstaking voorzag de Staats secretaris geen moeilükheden. Het ont- niet gaan belasten, als begrafenissen, j werp daartoe kan zonder meer en diensten van doktoren, ziekenhuizen.zonder verband met deze wet op de Om- geneesmiddelen, dan rijst de vraag:zetbelasting luiden: „De tabel van waar is de grens? Want doorredenerend tussen- en weeldetarief kan aldus lui- zou men dan ook de vrijstelling voor de den bouw van ziekenhuizen kunnen beplei- i Met betrekking tot de handelsagenten ten. Dr van den Berge wilden manen lot - deelde de Staatssecretaris nog mede, te voorzichtigheid ten deze, al heeft hij willen overwegen voor hen het kasstel- zich dan bereid verklaard Braille- leien sel te handhaven tnplaats van het fac- en Braille-machines vrij te stellen van tuurstelsel. „Ik wil," zo zei hü, „van dit Omzetbelasting, na het Brallle-druK- laatste geen dogma maken." werk, dat al vrijgesteld is. I Vandaag wordt het debat voortgezet. Nachtelijk Kweekschooldebat Plan van Kweeksclioolbonden getorpedeerd Tot verruiming van facultatieve vakken (Van onze parlementaire redacteur) „Ik wil vanmorgen graag antwoorden op de vragen, die gisteren zün gesteld", zei minister Cals. Het was toen juist middernacht, de Kamer had het hare gezegd over de wijziging van de Kwcekschoolwet. De wyziging was niet van ingrüpende aard, naar het scheen, maar onder het jonge gras was een addertje schuil ge- sieen Een onderwijsdebat in ue Tweede Kamer, ook wanneer er maar 4 leden aanwezig zün, is niet compleet, wanneer daarbü het pacificatie-chapiter niet wordt aangesneden. Nieuws brengt zo'n debat uiteraard niet meer. maar de aanleiding wordt des te gemakkelüker gevonden, om er nog eens enkele har tige dingen over te zeggen. Aanleiding was ditmaal de kwestie van de subsidiering van adoptieklassen parallelklassen De socialist Vin Fortanier (VVD), vrees den, dat daardoor de pacificatie In het gedrang zou komen Wanneer dat zo zou zijn, zei minister Cals, dan zou ik zeker andere maatregelen overwegen, maar, zo voegde hü er aan toen, „dat gevaar zie ik niet". Evenmin wordt door het adopteren van scholen de planmatige opzet van het plan-Rutten in gevaar gebracht. Zolang er geen betrouwbare Drognose is, kan er van een omlilnd plan geen sprake zün V°e)eer wordt door een definitieve subsidiëring nu het Kweekschoolplan doorkruist. Minister heeft tenslotte meege gaan, op welks gedragingen de aanwe zige Kamerleden het waren op dit late uur niet meer dan vier onderwüs-spe- cialisten. die met de Minister ln een vaak gemoedelijk onderonsje over aller lei onderwyszaken discussieerden niet erg gerust, waren Bij de uitwerking van de Kweekschoolwet in het Kweekschool- besluit wil dit wijzlgingsontwerp bü de met name genoemde facultatieve vakken voor de tweede en derde leerkring het woordje „tenminste" invoegen. Van dit „tenminste" moest men niets hebben. Het gaat hierbij eigenlijk over een plannetje van de Kweekschoolbon-, den, die wat ruimer armslag wensen bü i deeld, dat de plannen voor de nieuw- het bepalen van de keuzevakken bij de bouw van Kweekscholen in Gronineen, nieuwe kweekschoolopleiding Daar wilde i Hperenveen en Hilversum zijn coedge- de Kamer niet aan. Want zo redeneerde l keurd, dat de bouw van de school ln men: het programma is al zwaar ee- Drachten in volle gang ls en dat voor I noeg en bovendien wordt met invoeging j een ruime uitbreiding van de Rijks- I van dit enkele woord de gelegenheid kweekschool in Hengelo (Ov toestem- gegeven de klok terug te draaien en mine is verleend. niet het belang van de leerlingen, maar De Minister heeft nog gezegd, dat het de inzichten van de leraren voorrang te plan om aan gehuwde onderw-yzeressen geven. en aan gepensionneerden, geliik te Rot- - - --- Minister Cals was zeer vlot met het terdam zou geschieden, ontslag zou interpretatie geeft en aan de regering terugnemen van dit artikel Hij had er worden geeevën om plaats te maken een te ruime armslag geeft, zonder datniets kwaads mee bedoeld Hij meende voor zo Jiiist afgestudeerden, zijn ïn- .--i- cjechts te handelen in overeenstemming stemming niet heeft. met wat in de M v. T. van het ontwerp Het wetsontwerp werd z h.st. aange- Kweekschoohvet dienaangaande was ge- nomen. steld. Nu de Kamer van een tegeftge- Vier Kamerleden gingen daarop de stelde opvatting blijk gaf. was de Mi- donkere nacht tegemoet, nister terstond bereid, zich aan dit in- Het „welterusten" van de voorzitter. I prof. Gert>randy vergezelde hen Op de tennisbanen van Wimble don heeft zich het zoveelste drama tische incident voorgedaan toen Ken Rosewall van Australië in het net terecht kwam tijdens een ren om een korte slag van zijn Amerikaanse tegenstander Tony Traberl op te vangen. Hoe Rosewall zijn best ook deed. deze hal kon hij niet meer ke ren. Achteraf bleek dat niet zo erg hij won tóch. Rechtszekerheid daarop parlementaire controle mogelük is. Algemene formuleringen hebben ook hun betekenis, betoogde dr van den Berge en in een evoluerende maatschap- PÜ geven vage formuleringen gelegen heid tot het aanbrengen van correcties. De delegatiebevoegdheid niet onge- zicht te conformeren. Minister Cals over „Raad voor de Kunst" Amateurisme niet stiefmoederlijk behandeld (Van onze parlementaire redacteur) „W'ü lopen met de kunst vast, tenzü de overheid de taak van het maece- naat overneemt". Zo stelde minister Cals gisteravond in de Tweede Kamer de situatie, wat betreft de verhouding overheid - kunst. Het wetsontwerp tot instelling van een Raad voor de Kunst heeft de Ka mer nog enige uren in beslag geno men. Daarbü heeft de minister uit- drukkelük als een der taken van de Raad aangegeven, schakel te zün lus sen kunst en volk. De minister heeft echter de vorm van een aparte afdeling voor de volks kunst en de aesthetische vorming van de jeugd in de Raad voor de Kunst van de hand gewezen. De heer Peters (KVP) had een daar toe strekkend amendement ingediend, dat de steun heeft van de rechterzijde De minister achtte deze uitbreiding on nodig en ongewenst en hü kreeg in deze opvatting steun van de socialisten en de CPN. Volkskunst en amateurisme, zün nog te vage begrippen, om deze in een taak omschrijving vast te leggen. Zij dekken elkaar bovendien niet en de vraag is maar: „wat overweegt, de kunst of de vrije tijdsbesteding9" Wy kunnen deze kwesties beter van geval tot geval beoordelen, maar, zo voegde de minister er aan toe: „het amateurisme wordt in Nederland zeker niet stiefmoederlyk bedeeld" Wat de samenstelling van de Raad be treft, heeft het ontwerp een middenweg gekozen. Hier is sprake van een brede vertegenwoordiging, waarin de geeste lijke schakeringen en de deskundigheid beide lot hun recht komen Tegen de terzake ingediende liberale en socialis tische amendementen ontwikkelde de minister bezwaren De Kamer heeft nogal wat bezwaar gemaakt tegen het geheim houden van adviezen door de Raad voor de Kunst De voorlopige Raad heeft een viertal adviezen uitgebracht Een deel ervan is gepubliceerd, maar een ander deel be vatte zoveel vertrouwelijke gegevens, dat niet tot publicatie kon worden over- gejgaan „Dat is geen geheimdoenerij", zei de minister De jaarverslagen en ad viezen van algemeen belang zullen wor den gepubliceerd. Maar verdere toezeg gingen kon mr Cals niet doen De heer Gortzak (CPN) was het daarmede hele maal niet eens, maar de minister hield voet bij stuk Vandaag zal er worden gestemd. CRICKET. AJAX (L.) AAN DE LEIDING. A.s. Zondag speelt het eerste elftal van Ajax (L.) op haar terrein aan de De Kempenaerstraat tegen C.V.H W. uit Heemstede. Door de overwinning van verleden week en de draw van Rood en Wit. III heeft Ajax de bovenste plaats in haar afdeling heroverd. De stand is hier thans: gem. Ajax (L.i 3 3 1 1 7 1.40 Rood en Wit III 6 3 2 1 8 1 33 Ajax (A.) 5 3 0 2 6 1 20 V.vv. H 6 3 1 2 7 1 16 Haarlem n5 2 1 2 5 1 C.V.H.W6 2 1 3 5 0 83 V.R.A. n6 2 1 3 5 0 83 A.C.C n 5 0 I 4 1 0 20 Het tweede elftal speelt a.s. Zaterdag om 2 30 uur thuis tegen Excelsior uit Schiedam Zondag a.s. speelt het tweede tegen V.O.C. Hl uit EUROPEES KAMPIOEN DRIEBANDEN In Mannheim is het tournooi om het Europees kampioenschap driebanden begonnen. Op de eerste dag versloeg Luetgehetmann (Did met 50 tegen 46 caramboles zün landgenoot en Duits kampioen, August Tledtke Pereira (Port.) won met 50—36 van Reicher 'Oostenr.i. Powell (Fr.) met 5047 van Siguret (Fr.) en Vingerhoedt (Belg i met 5037 van Fauconnler (Belg.). WATERPOLO. L.Z.C. I—A.P.G.S. I: 4—1 KAMPIOENSKANS Het schünt dat LZC op de goede weg is om het afdelingskampioen schap te gaan veroveren. Zjj heeft mei nog slechts 2 wedstrüden te spelen 2 punten voorsprong op haar naaste concurrenten APGS en ZAR, waar door dc thuiswedstrijd tegen ZAR be- langrü'k wordt. Direct na het uitzwemmen kwamen 2 LZC-ers tegenover 1 Amsterdammer, waardoor het 1—0 werd Nog voor de rust werd het door goede combinaties in de LZC-voorhoede zelfs 3—0. Na de hervatting moest de LZC-midachter bü een Amsterdamse aanval uit het water wegens te zwaar afdekken. De toege kende strafworp werd echter niet regle mentair genomen en met 6 tegen 7 wist LZC de voorsprong toch te vergroten tot 40. Kort voor het einde scoorden de Amsterdammers na goed opzwemmen van de rechtsvoor tegen, 41. Met deze stand floot de sche dsrochter het einde De LZC-doelpunten werden alle door Brak gemaakt. Sleutelstad verloor wederom twee kostbare punten SOMBERE VOORUITZICHTEN Het begint er voor de Sleutelstad na de nederlaag van gisteravond tegen Zian donker uil te zien in dc le klas se. De enige hoop is nog gevestigd op een overwinning op Zwemlust thuis met als consequentie een beslissings- wedstrüd tegen de Utrechtenaren. In de wedstnjd van gisteravond heb ben de Leidenaars alles geprobeerd om de overwinning te behalen. Zian was echter sneller en sterker en verdiende overwinn'ng volkomen. Bü een gse aanval werd Erades toen hij over zyn tegenstander heen ging, uit het water gestuurd De strafworp werd onhoudbaar ingeschoten, 01 Wel vocLit de Leidse ploeg terug, maar tot doel punten kwam het niet Sleutelstad liet zich verleiden om demonstratief te gaan spelen en toen Erades bij een dergelijk geval zün man liet gaan werd de stand 0—2. Na de rust werd Erades, toen deze met de bal was opgezwommen, het schieten door twee Hagenaars belet. Even later kwam Peter Bekkering voor I de Haagse veste, zün schot kwam van de keeper terug bü Erades. d e 1—3 scoorde. Zian maakte aan alle illusies een einde door een vrije worp zeer snel te nemen en In een doelpunt om te zet ten, 1Dit werd tevens de eindstand SLEUTELSTAD 2—SWIFT 2 2—4. In deze wedstrüd hadden de Leide naars door slecht keepen van hun doel man, met de rust reeds een 3—0 achter stand. In de tweede helft wist Sleutel stad, nadat Hooidonk een strafworp had gemist, met 7 tegen 6 1—3 te scoren. Nadat Swift er nog 14 van had ge maakt. braoht Sleutelstad de eindstand op 2—4. HWV 2—Sleutelstad 3 3—4. GOUWE III VERLOOR. Gouwe III verloor Woensdagavond in het bassin aan de Kanaaldük met 37 van G.Z.C. IV uit Gouda ZWEMMEN INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN LN „DE ZIJL". Zaterdagavond a.s. zullen in de zwem inrichting De Zyl internationale zwem- wedstryden plaatsvinden tussen „De Sleutelstad" en de West-Duitse vereni ging S.V. Gladbeck 13. Aan de start zullen verschillende pro minente zwemmers verschünen waaron der de kampioen van West-Duitsland 200 m. schoolslag dames Iris Ahrens, Walter Kruschinski (kampioen 200 m schoolslag heren) en de jonge veelbelo vende rugslagzwemmer Hansgporg KU- per Verder behoren tot de deelnemers de Leidse zwemmers Peter Bekkering en Wlm van ZUl. De wedstryden zullen worden beslo ten met een polowedstrijd tussen de belde verenigingen. Aanvang 7 uur. DUIVENSPORT DE BONTE DUIF Wedvlucht met oude duiven vanaf Chateauroux Aantal vogels 65, gelosi te 6.30 uur met Z.O. wind Afstand 628 km. le vogel tel 5.18.51 uur (1144 36 m m laatste duif te 17 49.42 u (897.70 m m M Noordervliet 1. 5, 9; P Groenen dijk 2 G. v. Albada 3. 8, L v. d. Helden 4; J. Otten 6. 10, R. de Graaf 7. VOETBAL. OOK ROTTERDAM HEEFT EEN BEROEPS-VOETBALVERENIGLNG. Ook de Maasstad heeft thans officieel ec-n beroeps-voetbalclub. Hat kapitaal ad f 50 000 is heden volgestort en de NV. Eeroeps-voetbal vereniging Rotterdam opgericht. Zonder moeilijkheden schynt dit a-S. optreden van de vereniging niet te zullen verlopen Wel zouden reeds spe lers zün gecontracteerd, doch over een speelterrein beschikt men nog met. Medewerking van het gemeentebestuur kan men wat d«t betreft ook niet ver wachten. Mocht geen andere oplossing tfidlg gevonden worden, dan zal de ver eniging Rotterdam" niet aarzelen haar wedstrijden in een andere gemeente te spelen. (Speciale berichtgeving.) De prof. club Nijmegen legt, naar men ons mededeelde, de laatste hand aan de voorbereidingen van haar werkzaamhe den in het verband van de N B V B. Met een voldoende aantal spelers zou bevre digend contact zijn opgenomen, doch de voornaamste moeilijkheid is het ver krijgen van een terrein te Nnmegen. Pogingen om het Goffert-stadion te huren van de gemeente Nymegen om op Zaterdagmiddag wedstrijden te spe len. hebben geen resultaat opgeleverd. De prof. club Nijmegen deelde ons mede. nu genoodzaakt te zün op het aanbod in te gaan van een der rand gemeenten, die een terrein met een daarop te bouwen accommodatie van 20.000 toeschouwers ter beschikking zou hebben gesteld. Onze zegsman verzekerde ons dat on danks alle tegenwerking begin Septem ber de prof. club Nijmegen mee zal gaan spelen in de competitie van de NB VB. (16 ploegen). Binnenkort wordt de spelerslyst be kend gemaakt. Maureen Connolly en Louise Brough in Wimhledon finale Zal Louise voor de vierde maal 'pr<?cht en zo bereikte Louise Brough voor de 6e maal in negen jaar de finale. winnen 7 In een wedstryd, welke slechts zelden de hoogtepunten van een match tussen de twee sterkste heren-dubbels ter we reld vertoonde, verloren de Australische „wonder jongens" Rosewall en Hoad van de Amerikaanse combinatie Seixas en Trabert in de halve finale van het heren-dubbelspel met 36. 57, 6—3, 64. 68. Dit was voor Trabert een kleine troost na zün verloren party tegen Rosewall ln het enkelspel In de eindstrijd zullen de beide Amerikanen wederom tegenover een Australisch paar staan en wel Hartwig en Rose, die in de tweede halve finale Mulloy en Patty (VS.) versloegen met 46. 64. 6—2, 6—1. In de kwarteindstrijden van het gemengd dubbelspel versloegen Maureen Connolly (VB.) en Hoad (Austr i het Franse paar mevr. Adamson en Mo- linarl met 63, 62. Margaret du Pont (VS.) en Rosewall (Austr.i plaatsten zich eveneens in de halve finales door Williams <Z.-Afrika) en mevr. P. Hal- ford iGB i te verslaan met 64. 60. Angela Mortimer en mej. J. Shllcock wonnen in de kwartfinale van het da mes dubbelspel van mej. A. Buxton en mevr. A. Thomas (GB.) met 6—2, 3—6. De Amerikaanse Maureen Connolly heeft in twee sets (61 G11, in dc halve finale dames-enkelspel van haar landgenote mevr. C'. Pratt ge wonnen en zal nu in «ie eindstrijd uit komen tegen I.ouise Brough. die van Doris Hart won met 26, 6—3, 63. De vijf paityen, die Maureen Connolly tot nu toe speelde, won zij alle in twee sets met een verlies van totaal 11 games. De negentienjarige „little Mo" do mineerde gedurende de gehele wedstrijd en Betty Pratt kreeg geen enkele kans tegen de harde, haarscherp geplaatste duves van Maureen. Na ic openings gaine verloren te hebben door enkele dubbele faults, joeg Maureen Connolly in geweldig tempo en grote vaart de bal steeds langs haar tegenstandster en bedwong op die wijze mevr. Pratt vol komen. De gehele partij duurde een half uur. Louise Brough, de 29-jarige tennis-ster uit Califomié. die de titel reeds drie maal veroverde, zegevierde in een span nend duel, dat drie sets duurde over Doris Hart inummer twee geplaatst) en waarin laatstgenoemde, die in de be slissende set met 31 voorstond, de in druk wekte te zullen gaan winnen. Louise Brough concentreerde zich toen volledig op de aanval, waarmede zy haar tegenstandster het initiatief ont nam. Naarmate zij haar achterstand inliep en zelfs dc leiding overnam (5—3) begon Doris Hart nerveuzer te spelen en ging zij fouten maken. De meest eenvoudige ballen kwamen in het net Russische successen op Henley-regatta ALLE NEDERLANDERS UITGESCHAKELD. De Nederlandse skiffeur Rob van Mesdag is in de wedstryd om de Diamond-sculls uitgeschakeld door de Zwitser Colomb De Zwitser won ge makkelijk in 8 min. 33 sec. Na 500 meter had onze landgenoot een i-oorsprong van ongeveer een taflengte. Halverwege de baan echter was de Zwitser een halve lengte voor en vanaf tt moment werd hi) niet meer bedreigd. Van Mesdag bleef zijn tegenstander goed partij geven, maar de beter roei ende en zwaavdcr geboéwde Colomb sloeg elke aanval af. Met zijn overwin ning plaatste Colomb zich in de halve finales. In de wedstrüden om de Silver Goblets wonnen de Russen Buldakov en Ivar.ov hun heat van de Belgische double scull V3n der Steen-Baetens De tijd van de Russen was 8 min 34 sec. De Belg George en de Zuidslaviër Vlasix bereikten de halve finales van het skifnummer (Diamond scullsi door resp. van Steenacker (Belc.i en van Meivin (G-B.i te winnen. George noteerde 8 min 43 sec., voor Vlasic werd 8 min. 51 sec. afgedrukt. Na de Stuurmanloze Vier van Laga en van Mesdag werd ook de double seull van het Spaarne-Willem 3, be staande uit Wilbrenninck en Van der Meer, geëlimineerd. In de kwartfinales hadden onze land genoten tegen Schriever en Stebler, hou ders van de Henleytitel in dit nummer, weinig in te brengen. De Zwitsers nampn van de start af de leiding, konden al lengs hun voorsprong vergroten en toen ZÜ de finish passeerden bedroeg het ver schil met de Nederlandse twee ruim 8 lengten. Schriever en Stebler zullen in de halve eindstryden tegen Fox en Mars den (London Rowing Clubi uitkomen, die de Russen Zhllin en Emzhuk met een halve lengte sloegen. In de eerste heats van de Grand Chal- lenge-cup won de acht van Krylla Sove- ton (Rusl.) met drie lengten van de Deense ploeg Kvik Er vielen meer Rus sische overwinningen te noteren, want in de kwartfinales van de Silver Goblets lieten Buldakov en Ivanoy. zoals gemeld, de Belgen Van der Steen en Baetens gemakkelijk achter zich, en de stuur manloze vier van Krylla Soveton plaatste zich bij de striid om de Stewards-chal lenge cup ln de halve elndstrüden door over Avangard, een andere Russische ploeg, te zegevieren. De stuurmanloze vier van de Koben- havn Roklub die naar bekend Woens dag van Laga won klopte ln de halve finales van de Stewards cup de titel houder Leander Rowing Club met twee lengten ln een duel. dat een van de fraaiste was tot nu toe op Henley te zien gegeven. Mevr. w. Brewer (Bermuda) en mej. K. Hubbell (V.S.) versloegen in de an dere kwartfinale Betty Pratt (V.S en mevr. E. Vollmer (Did.) met 1—6, 61. 6—4. VOETBAL OOK WEYAND VERLAAT VITESSE Na het zestal spelers uit het eerste elftal van Vitesse, dat zich reeds verle den week by de beroepsvoetbalclub de Graafschap had aangesloten, heeft thans ook linkshalf Weyand zioh aan deze profclub verbonden. De finale van het tournooi om het wereldkampioenschap voetbal, welke Zondag a.s. te Bern tussen Duitsland en Hongarije wordt gespeeld, zal worden geleid door de Engelse scheidsrechter Bill Ling. Dc- wedstrüd om de derde plaats, die Zaterdag as .te Zuerich tus sen Uruguay en Oostenryk gaat, zal on der leiding staan van de Zwitserse ar biter Wyssllng. Van Vliet- niet geschorst maar berispt De KNWU meldt: Op de Donderdag gehouden vergadering van de Sport- commissie, welke was bijeengeroepen ter behandeling van de zaak Van Vliet, die tydens de finale van het sprintkam pioenschap van Nederland zich uit de wedstryd had teruggetrokken, omdat hij meende dat de beslissing van de kamp rechter onjuist was geweest en die bo vendien naar aanleiding daarvan zich op beledigende wyze had geuit jegens deze kamprechter, de heer J. J. Stol, verscheen de heer Van Vliet om zyn verontschuldigingen aan te bieden voor het gebeurde. De heer Stol verklaarde zich bereid de aangeboden verontschuldiging te aan vaarden. Inmiddels had de sportcommissie een brief ontvangen van Jan Derksen die hoewel overtuigd van de Juistheid van de uitspraak van de kamprechter, daar in aanbood zün reglementair verworven titel tei beschikking te stellen en op een nader te bepalen datum de finale van eerder genoemd kampioenschap in haar geheel over te rü'den. indien daar door alsnog een schorsing van Van Vliet kon worden voorkomen. Gezien de eervolle en langdurige staat van dienst var Van Vliet heeft de Sportcommissie gemeend dit sportieve aanbod van Derksen te moeten aan vaarden, te meer omdat de kamprech ter. de heer Stol. hoewel hü nog steeds overtuigd is de„juiste uitspraak te heb ben gedaan zich met deze uitspraak ten volle kon verenigen. Op grond van dit alles en in de overtuiging dat herhaling niet ge vreesd behoeft te worden besloot de Sportcommissie de door de wedstrijd- commissarissen aan Van Vliet opge legde straf te wyzigen in een open bare berisping. Besloten werd voorts de finale op nieuw te doen verrüden op 7 Juli tij dens het grote wielerprogramma in het Olympisch Stadion te Amsterdam op de vooravond van de start van de Tour de France.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3