Kamer bespreekt Omzetbelasting LEIDERDORP MAAKT ZICH KLAAR VOOR 10.000 INWONERS De kluts kwijt 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 30 Juni 1954 Tweede Blad No. 28256 Vrijstellingen voor kleinhandel „Versluiering van druk op volk?" (Van onze parlementaire redacteur) Een kleine 100 adressen heeft in de afgelopen maanden de leden van de Tweede Kamer bereikt met betrekking tot het wetsontwerp Omzetbelasting, dat gisteren in openbare behandeling is genomen. Hieruit blükt wel, hoe Intens de belangstelling in Nederland is voor deze materie, al is het wel merkwaardig, dat. naar de heer E. van den Heuvel (A.R.) opmerkte, hoewel het hier een consu mentenbetasting en geen bedrijfsbelasting betreft, alleen het bedrijfsleven zich met adressen tot de Kamer heeft gewend en de consumenten niet. Het belangrijke, dat dit wetsontwerp brengt, is de vrijstelling van omzetbelasting voor de klein handel. Daarmede is vooruitgelopen op het unificatiestelsel in Benelux verband. Waar echter de voorgestelde veranderingen geld zullen kosten en de opbrengst van de omzetbelasting niet minder mag zijn, zijn enkele verzwaringen Ingevoerd. op, thans meer dan het 12-voudige, n.l. f. 1200 millioen. Hij achtte de omzet belasting een gevaarlijke belasting. Je merkt er zo weinig van anders zou den de consumenten zich wel hebben laten horen. Dat is een slecht teken, want er wordt versluierd, welke last werkelijk op het volk drukt. Hij bepleitte de mogelijkheid, om op de meest bedreigde punten soulaas te brengen en te trachten in gevallen, waar het bedrijfsleven ernstig bena deeld wordt in strijd met de bedoe lingen van de wet. verbetering te brengen. Behalve dat de kleinhandel van omzet belasting wordt vrijgesteld worden ook de administratieve verplichtingen voor de kleinhandel aanmerkelijk vereenvou digd. Een uilzondering voor de kleinhandel wordt gemaakt, wanneer de kleinhande laar in feite ook als grossier optreedt of tevens fabrikant of verrichter van dien sten is. In het laatste geval zal hij als kleinhandelaar worden beschouwd, wan neer zijn omzet de f. 1200.— niet te bo xen gaat Is hij grossier, dan zal zijn om zet om als kleinhandelaar te worden behandeld, de f. 10.000.— niet te boven mogen gaan. Wat de te heffen percentages be treft, de regering had aanvankelijk een groot aantal afwijkende percentages voorgesteld, maar onder drang van de Kamer heeft zij daarin een aanzienlijke vereenvoudiging gebracht. Boeken en poeliersartikelen zullen worden vrijgesteld, petroleum wordt ge lijkgesteld met brandstoffen. De leveringen van fabrikant aan par ticulier worden nu belast met een om zetbelasting van 4%. Voor ambachtslie den bakkers, slagers, e.d.) is dit een be langrijke regeling. Het verrichten van diensten aan par ticulieren en voor ondernemers wordt onder een algemeen percentage van 4 gebracht. Diensten in de sector bouw nijverheid en vervoer blijven aan een heffing onderworpen. De percentages voor de groothandel die oorspronkelijk drie in getal waren en in het wetsontwerp tot twee waren teruggebracht (14 en 1) zijn nu tot één algemeen percentage van terugge bracht. Een belangrijk punt in het wetsont werp is dat betreffende de integratie heffing. Voorgesteld wordt alleen in extreme gevallen een integratieheffing toe te passen en in de wet deze uitzon deringen op te sommen. (Vroeger bij algemene maatregel van bestuur). Zij wordt voorgesteld voor de textiel industrie, de oliën- en vettenindustrie, de industrie welke zich bezighoudt met de vervaardiging van haarden en kachels en voor de schoenen- en handschoenen- industrie. Teneinde een snelle aanpas sing aan de omstandigheden mogelijk te maken is voorgesteld, dit aantal bij alge mene maatregel van bestuur uit te brei den met goedkeuring achteraf bij de wet. Ten aanzien van de invoer is de rege ring teruggekomen op haar aanvanke lijke voornemen en zal voortaan voor omzetbelasting bü invoer slechts één waarde behoeven te worden opgehe ven. Het verschil tussen de twee waar den bestond uit het incalculeren van de transportkosten in de waarde voor de omzetbelasting. Het vervoer zelf was in dat geval van omzetbelasting vrijgesteld. Bü de debatten van gisteren zün slechts vier sprekers aan het woord De heer C. v. d. Heuvel (A.R.) heeft de vraag gesteld of de opbrengst van de omzetbelasting wel zo hoog moet zün. Zü bracht in 1939 f. 90 millioen Prof. Waterink Op voordracht van de Senaat hebben de airectceuren der vereniging voor Ho ger Onderwijs op Gerefomeerde grond- sla; prof. dr J. Waterink benoemd tot Rector Magnificus der Vrije Universiteit t? Amsterdam voor het cursusjaar 1954- 1955. Prof. Waterink volgt prof dr J. F. Koksma op. Hij vroeg ook. of men met het opzet ten van de ramingen wel voldoende rekening heeft gehouden mei de prijs- stügingen (bijv cacao 40rr). Eén procent sUjging over de hele linie, zo berekende hij, geeft een meerdere stijging aan omzetbelasting van f. 12 millioen De heer Van den Heuvel acht te het onjuist, dat het wetsontwerp, zij het in beperkte male, het cascadestelsel handhaaft. Hij vond ook de voorgestel de regeling t.a v. de integratieheffing weinig gelukkig en beval daartoe de nor male wetgevende procedure aan Het percentage van voor de groothandel zal leiden tot aantasting van de positie van de groothandel De heer Hofstra (Arb.) drong er op aan ook de omzetbelasting niet slechts te zien in Beneluxverband, maar de co ördinatie te zien in het grotere verband der Europese integratie. Hij betoogde voorts, dat de thans aanbevolen wijzi ging van het systeem het middenstands- vraagstuk niet oplost, want die moeilijk heden zijn niet fiscaal maar structueel. Hij was het eer.s met hetgeen omtrent de integratieheffing werd voorgesteld, maar wilde de verzekering, dat het be ginsel slechts zal worden toegepast, als de noodzakelijkheid er inderdaad toe dringt. Hij bepleitte een vrijstelling van de groothandelsheffing voor midden standscombinaties en een verhoging van de marge voor kleinhandelaarsfabrikan ten tot f. 2500 De heer Lucas (K.V.P.) het ontwerp kenschetsend als een poging om de han del en de industriële middenstand te helpen kwam tot de conclusie, dat dit ontwerp de industriële middenstand vrijwel met lege handen laat staan Hij betoogde voorts, dat met dit wets voorstel de grens van het wetgevend kunnen was overschreden en dat het te ruim geformuleerde begrippen hanteert. In dit opzicht stond hij niet alleen, want ook de heren Van den Heuvel. Hofstra en Van de Wetering hadden tegen de vage formuleringen veel bezwaar. De heer Van de Wetering (CH.) betoogde zelfs, dat het ontwerp niet voldoet aan wat van een goed belastingstelsel mag worden verwacht, dat het niet in over eenstemming is met het draagkrachtbe ginsel en met de eisen van sociale zeker heid. In dit opzicht kwam ook de delegatie bevoegdheid, waarover de heer Van den Heuvel reeds had gesproken, aan de orde. Er gebeurt te veel, zo werd be toogd, waarop parlementaire contróle ontbreekt. De regering vraagt wel ver gaande bevoegdheden, zei de heer Van de Wetering misprüzend, terwijl hij aan de hand van voorbeelden aangaf, hoe zeer men in het onzekere wordt gelaten. De defensie-inspanning kwam ook ter sprake De verhoging van de omzetbe lasting is indertijd als tijdelyke maat regel ingevoerd met het oog op de defensie-inspanning. Zij schynt thans ter ruste gelegd, stelde de heer Van de Wetering vast. De defensie-nota geeft geen aanwijzing voor belastingverla ging, maar deze last van f 22 millioen achtte hü onverantwoord. Hy stond ook in deze critiek niet alleen. In dit ver band opperden ook andere sprekers be denkingen en de heer Lucas K.V.P. i merkte op: wanneer bij de millioenen- nota blijkt, dat belastingverlaging mo gelijk en gewenst is, kan worden nage gaan op welke punten deze kan worden toegepast. Vandaag wordt het debat voortgezet Nieuwe tvijk van honderden woningen en drie Rijnovergangen Gedurfd plan voor vele jaren ROYALE OPZET De uitvoering van deze plannen zou e woonruimte van Leiderdorp brengen ver betreft het dijklichaam in gereed- he d gebracht. Onlangs is men begonnen de oever aan de lage zijde te ontruimen van „obstakels" voor verdere afbouw, met name een boerderü en enkele an dere panden die moesten worden ge sloopt. weg 4 A leidde tot het ontwerpen van een derde nieuwe Rünoeververbinding en wel nabü het Westelijke einde van de Herbrechtstraat. Hierdoor zou ook de nieuwe wük een directe verbinding krügen met de levensader van het RÜnstrcekverkeer, de Hogeründijk. Een en ander is. voor zover het de nieuwe wyk betreft, in bijgaande teke ning geschetst. Leiderdorp heeft zich in de jaren vlak voor en na de oorlog ontwikkeld tot een grote randgemeente en forensenwoonplaats van de Sleutelstad. Het jong ste uitbreidingsplan van Leiderdorp tracht die snelle groei in vaste banen te leiden: een georganiseerde groei naar de doeltreffende behuizing van 10.000 inwoners, en tezelfdertijd scheppen van prima verkeersverbindingen met Leiden en de hoofdverbinding langs de Rijn. Het thans ter inzage liggende nieuwe uitbreidingsplan is in dit opzicht ten volle een algemene beschouwing waard. In dit plan immers wordt rekening gehouden met het tot stand komen van niet minder dan drie nieuwe Rijnoever verbindingen en het scheppen van een nieuwe woonwijk tussen de binnenkort in uitvoering komende Rijksweg 4 A en de Does. Deze woonwijk zou 680 woningen omvatten, terwijl ook elders in de gemeente kleinere bouwprojecten op stapel staan. Rijksweg 4A bepalend voor plan Het thans ter Inzage liggende uitbrei dingsplan is e genlijk een herziening van een vroeger plan, waaraan echter geen algemene bekendheid is gegeven. Een allesbeheersende factor in dit geprojecteerde uitbreidingsplan ls de Rijksweg 4 A tussen Ypenburg en Bur- Bü de samenstelling van de nieuwe woonwijk tussen Rijksweg en Does is naar een indeling gezocht, waarbij de I van de 1280 bestaande woningen, teza men met de ongeveer 100 in aanbouw zijnde in het Zylkwartier, op ongeveer 2050 Dit is, over het algemeen genomen i een afdoende wooncapacitelt voor 10.000 inwoners van Leiderdorp. Met dit plan stippelt deze gemeente een bouw- en ontwikkelingsbeleid uit, dat voor de eerste tientallen jaren in de behoefte j voorziet Het zou niet verantwoord zijn, verder te denken en voorbereiden dan dit. Daarvoor is eventueel tijd genoeg, wanneer de gemeente zich in de ko mende jaren sterker mocht ontwikkelen dan de prognose, welke tot dit thans I reeds gedurfde plan aanleiding gaf. gerveen als directe verbinding tussen Rotterdam en Amsterdam buiten Den Haag en Leiden om. Ruim een jaar ge leden werd besloten, deze reeds voor de oorlog geprojecteerde en gedeeltelijk ook voorbereide weg thans inderdaad aan te leggen. Met die aanleg is men inmid dels op verschillende punten begonnen. By Leiderdorp was reeds voor de oor log de oprit van deze weg voor de brug over de Rijn aan de hoge zijde voor zo- In de afgelopen jaren heeft Leider dorp reeds rekening gehouden met de t uitvoering van deze werken, door voor j een landelyke gemeente als deze op- 1 zlenbarende hoogbouw toe te passen op I terreinen, direct gelegen naast de toe- I komstige oprit van RUksweg 4 A aan de j lage züde. Hier paste hoogbouw voor- treffelyk langs de uit het polderland omhoog torende taluds van de toekom st ge oprit. De thans voorgenomen plannen van Leiderdorp zün eveneens in sterke mate afgestemd op het tot stand komen van deze weg. Men is de mening toegedaan, dat de huidige Rünoeververbinding, de Lei- derdorpse brug, op den duur moet ver- dwünen. Aanvankelük had men het voornemen, een nieuwe brug tot stand te brengen in het verlengde van de Hoogmadeseweg. een logische gedachte wanneer men de rol van deze weg in verband met het streekverkeer beziet. De voorgenomen voltooiing van de Rijksweg 4 A maakte een dergelüke brug echter onmogelük. vooral uit water staatkundig oogpunt. Dan zouden twee bruggen te dicht naast elkaar komen te liggen. DER Tenslotte viel de voorkeur op een nieuwe Rünbrug in het rerlengde van de Berkenkade. welke keuie mede be- invloed werd door de verbetering van de Van der Valk Boumanweg die daarmede tot een prima verbinding met Leiden werd herschapen, en door het tot stand komen van de provin ciale weg buiten Leiden om naar Voorschoten, waardoor een directe verbinding tussen Leiderdorp en de Residentie zou tot stand komen bul ten de Sleutelstad om. De Rüksweg 4 A betekent tevens een j afsluiting van het gebied, waarin Lei- l derdorp zich in de naaste toekomst dient te ontwikkelen. Op het gebied tussen deze Rüksweg en de Does. thans maagdelük weiland, is een nieuwe woonwük. eigenlük een complex van woonwüken ontworpen, I waarin niet minder dan 680 woningen zün geprojecteerd, tezamen met de kle - nere plannen elders voldoende voor een groei van Leiderdorp tot 10 000 inwoners De rigoureuze scheiding dwars door i de gemeente als gevolg van de Rüks- woningen een zo vrij mogelük ligging krygen. Deze gehele wük is als het ware in woonruimte verdeeld, onderling gescheiden door ruime groenstroken, welke hun voortzetting vinden in smal lere groenstroken tussen ae aparte woonblokken. Zulk een vrüe verkaveling vereist I zorgvuldige uitvoering en hoge eisen aan architectuur en beplanting. De in deze wük geprojecteerde wo ningen bestaan voornamelük uit een gezinswoningen in gesloten bebou wing. Slechts enkele van de blokken omvatten twee of drie woonlagen. Voorts Is (in de tekening eveneens aangegeven als ontworpen bebouwing zonder onderscheid van ontworpen woonhuizen) ruimte gereserveerd voor garages en boxen-garages, een onmis bare eis voor een gemeente als Leider dorp welke zich in sterke mate als fo rensengemeente ontwikkelt. Uiteraard is er gedacht aan het tot stand komen van enkele openbare ge bouwen als scholen, kerken, vereni- g.ngshuizen etc., terwjjl eveneens al vrü definitieve voornemens bestaan voor plaatsruimte in dit gebied voor behui zing van ouden van dagen Het winkel probleem is evenmin over het hoofd ge zien. Zo lang er in deze in tientallen jaren te groeien wük nog geen behoefte bestaat aan winkels of geen rendabele exploitatie van winkels mogelük lijkt, zal een oplossing gevonden worden in het bouwen van woonhuizen, die later zonder ingrüpende verbouwingen in winkels zün te veranderen. WEGEN AANGEPAST AAN KARAKTER Het wegenvraagstuk is in deze wük op zo eenvoudig mogelüke wijze opge lost. De voornaamste, voor het zwaar dere verkeer belangrüke wegen worden van een klinkerverharding voorzien, dooh tussen de woonblokken en door de grocnpartüen komen ook kortere weg verbindingen zonder verharding voor zwaar verkeer, louter en alleen bestemd voor zeer plaatselijke verbindingen Deze laatstgenoemde wegen zün in bijgaande tekening n et opgenomen. De op de te kening voorkomend? wegen zün zonder uitzondering werkelük voor ieder ver keer geschikte straten. Een blik van de beslaande oprit voor de Rijnbrug in Rijksweg 4A naar de maagdelijke weilanden aan de Lage Zijde. Een boerderij in af braak en rechts de Geref. Kerk welke aan de zijde van de nieuwe woonwijk van de Rijksweg komt te liggen. Foto L.D /Van Vliet Ervaren sjerpa-gidsen, die aan de voet van de Himalaja wonen, geloven, dat de goden van de hoge bergtoppen vertoornd zün wegens de bedwinging van de Everest en zich wreken door bergbeklimmers ongelukken te bezorgen. Toen een oude sjerpa werd verteld, dat er in de laatste tiid een Oostenrij ker op de Saipal en drie Italianen op de Api om het leven zün gekomen, zeide hij: „de Himalaja neemt wraak voor de Everest". Dit laar zün bij beklimmingen reeds vier personrn om het leven gekomen. Verscheidene andere Alpinisten moesten hun pogingen opgeven met bevroren lichaamsdelen. Een van hen moest een voet laten amputeren, Hillary, een van de bedwingers van de Everest, brak een paar ribben en liep malaria op. Slechts één bergtop kon worden be reikt, nameUik de Api. maar de twee Italianen die er in slaagden, zijn om het leven gekomen. Alleen hun sjerpa- gids overleefde de expeditie. Wegens vrees van de sjerpa-gidsen voor wraak van de goden moesten Ja panners de bestüging van de Manasloe en Britten en Indiërs de beklimming van de Baihalidjot opgeven. Er bevindt zich nog een Italiaanse expeditie in de Himalaja. die tracht de top van de Godwin Austin te bereiken, de hoogste rog niet bedwongen berg in de wereld. Het laatste bericht van de expeditie is. dat zü door een hevige storm wordt opgehouden. TRUMAN VEEL BETER Oud-nresident Truman maakt het thans veel beter. Zün toestand is niet

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3