LEIDSCH mDAGBLAD Regering Diaz in Guatemala afgezet 93ste Jaargang WOENSDAG 30 JUNI 1954 No. 28256 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Wme Singel 1. Lelden Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 NA WASHINGTON i De conferentie te Washington is ge ëindigd als was te voorzien: Engeland en Amerika begrijpen te goed, dat zij el kaar nodig hebben en nodig blijven heb ben om kwaad uit elkaar te gaan! Maar het einde is niet gekomen in volledige overeenstemming. Diverse wrijfpunten zijn gebleven en, laat het ons eerlijk zeggen, zonder Churchill zou het ver moedelijk heel wat slechter zijn afge lopen! De oude Winnie, voor wie vrij wel zeker deze jongste reis naar Wash ington de laatste officiële is geweest, beschikt in Amerika nog over zoveel goodwill, dat hij een extra potje kan breken Had een Eden, die thans offi cieel als Churchill's opvolger schijnt te zijn aangewezen, alleen voor het geval gestaan, vermoedelijk zou de verhou ding heel wat slechter er voor hebben gestaan en zou te bezien zijn geweest, of deze bijeenkomst der Angel-Saksische landen wel zo n glorieus einde zou heb ben gevonden, als thans het geval is ge weest Tenminste in zoverre, dat geen enkele breuk is ontstaan Eden's jongste rede in het Britse La gerhuis had in Amerika heel wat erger nis gewekt, hetgeen zich ongetwijfeld laat begrijpen. Los van de inhoud, mag het immers ontactisch worden genoemd om vlak voor zo vertrouwelijke bespre kingen een zo vast omlijnd standpunt te ontvouden als Eden deed; een standpunt bovendien, dat Amerika alleszins onwel gevallig moest zijn. Maar, hoe het zij, de oude banden zijn bewaard, al is het verschil van mening gebleven Het officiële eind-commun.qué is in zoverre juist opgesteld, dat daar van blijk wordt gegeven. Dit is heel wat verstandiger dan een opsmuk over een volslagen eensgezindheid en wat daarbij thuis behoort! Niettemin, de gebleven verschillen van mening geven te denken en het is zeker niet te verbazen, dat van de zijde van Moskou eenvoudig wordt geconsta teerd. dat meningsverschillen onopge lost zijn gebleven. Uit deze uitlating mag direct worden afgeleid, dat men van de zijde van het Kremlin mag verwachten een voortzet ting van de verdelingspolitiek, «ie het totdusver met zoveel succes hee?. toege past. Tot winst voor zich zelf en tot schade van het Westen! In wezen ligt het verschil in het Wes telijke kamp in een heel eenvoudige controverse. Engeland ten vooral ook Frankrijk) gelooft nog steeds in de mo gelijkheid van een rustig kunnen samen leven naast elkaar van het communisme van Moskou en de vrijheidsdrang van de vrije volken. Het is idealistisch onge twijfeld het meest wenselijke, maar zo lang als het Moskovitische communisme niet afziet van de gedachte van verove ring der wereld en. helaas, uit niets blijkt, dat dit het geval is. integendeel, zolang is daarop geen schijnt van kans En niets is minder geschikt om Moskou te doen inzien, dat het zal moeten afzien van zijn plannen dan de verdeeldheid in het Westelijk kamp. Dat wordt in Washington volkomen begrepen en daarom houdt Washington vast aan een eensgezind front niet alleen, doch bovendien aan eer. front, dat zich volkomen heeft gevormd in de meest sterke formatie, die denkbaar is Het is c!c logische gevolgtrekking der gebeur lijkheden en verdient daarom verre de voorkeur In zeker opzicht mag men in het Moskovitische communisme immers een tweede Hitler-periode zien en het is maar al te zeer bekend, hoe dit groot kon wordenalleen door de verdeeld heid in Europa Dat zich zodoende stuk voor stuk liet afslachten. Mutatis mu tandis volgt Moskou hetzelfde recept Amerika ziet dit gevaar glashelder en is dientengevolge trouwens Amerika is meer op realiteit afgestemd dan op idea lisme harder. Daarom bepleitte Ame rika een direct vormen van een Nato- front in Zuid-Oost-Azië. opdat het Wes ten daar terstond een dam op zou kun nen werpen bij iedere verdere agressie van het communisme. Londen heeft dit afgewezen en Washington heeft moeten wijken. Er gal pas zo'n afweer-front worden geschapen als de conferentie te Genève mislukt is. Een bestand tot staking van liet vuren bereikt Bij een anti-communistische staatsgreep in Guatemala is kolonel Diaz, die ;wee dagen president is geweest, verwijderd en een nieuwe regering gevormd. De nieuwe militaire raad, die bestaat uit Jose Luiz Crus. Elfego Monzon en Mauricio Dubois, beeft bevel gegeven alle bekende communisten aan te houden. De volksvertegenwoordiging is ontbonden. Alle politieke gevangenen krijgen amnestie, de censuur is opgeheven en alle radiostations zijn onder regcringstoezicht geplaatst. Leider van de staatsgreep was kolonel Monzon, die door ex-president Diaz met de binnenlandse zaken werd belast. De interamerikaanse vredescommissie vertrok gisteren uit Washington naar Guatemala om een onderzoek in te stellen. De nieuwe regering van Guatemala heeft de commissie alle medewerking toegezegd. Volgens een te Belize (Br. Ilondu- nen hun toevlucht. De ambassadeu ras) ontvangen radiobericht uit Gua- heeft een aan de ambassade grenzend temala heeft de regering van dat land gebouw moeten huren om alle vluch ten bestand gesloten met kolonel Ar- telingen te kunnen herbergen. Ook mas, de leider van de opstandelingen. kolonel Diaz zou onder de vluchteiir.- Diplomatieke zegslieden hebben te gen zijn, evenals de afgetreden presi- Washington meegedeeld, dat heden een dent Arbenz. bijeenkomst in San Salvador zal nor- den belegd, waarop de beide partijen zullen trachten tot een politieke rege ling te komen. De ontmoeting is kennelijk mogelijk gemaakt met de huip van de Verenigde Staten en San Salvador Naar in Tegucigalpa (Honduras) wordt vernomen geldt het bestand voor slechts 24 uur. Het leger zou de kantoren van com- iunistische politieke en vakbondsorga nisaties hebben bezet De Guatemalaanse ambassadeur in Latijns-Amerika, oud-president Arevalo, die zich op hel ogenblik in Santiago be vindt, zou door de nieuwe junta van zyn functies zijn ontheven. De junta heeft kolonel Armas een ministerfunctie aangeboden, aldus een bericht van radio-San José (Costa Rica) ASYL Veel communisten, die enige uren te voren nog verklaarden bereid te zijn hun leven te geven bij de „verdediging van het land en de revolutie", vragen nu om asyl. Alleen reeds in de ambassade van Mexico zochten mceT dan 400 perso- Nieuw record en deviezen goud De netto deviezenreserve vertoont op nieuw een stijging. Deze bedraagt thans f1716 6 millioen tegen vorige week f 1703 5 millioen Goud en deviezen teza men bereiken alweer een nieuw record op f 4646 5 millioen. Een officiële woordvoerder verklaarde, dat, gezier. de aanwezigheid van com munistische elementen, de toestand nog voorzichtigheid gebood. De regering stel de echter alles in het werk om de ele menten, die onlusten zouden kunnen uitlokken, op te sporen. De communis tische militie is, voor.zover nog niet ge vlucht. ontwapend Gevangenen, die beschuldigd werden van deelneming aan de samenzwering van April 1953 tegen de regering-Arberz. zijn vrijgelaten uit de gevangenis van Salama er inmiddels in de stad Guate mala aangekomen Zij droegen duide lijke tekenen van mishandeling, aldus de woordvoerder Directeuren van vroegere onafhanke lijke bladen, die waren gevlucht voor de politie van Arbenz, zijn op hun post teruggekeerd Een woordvoerder van het ministerie van Defer.sie deelde mede, dat de poli tieke partijen haar activiteit weer kun nen ontplooien, uitgezonderd de „Gua- tcmalaar.se arbeiderspartij" en de „com munistische partij". Eer. advocaat verblijft in San Salva dor om met de opstandelingen verder over het bestand te onderhandelen. Hy heeft volledige bevoegdheden gekregen Churchill en Eden in Canada Nog een gemeenschappelijke verklaring Gisterochtend hebben president Eisen hower en premier Churchill hun vijfde en laatste bpspreking gehouden. Gistermiddag zijn zij per vliegtuig naar Ottawa vertrokken, waar zij de re gering zullen inlichten over het bezoek aan Washington Vanmiddag vliegen de twee Brits-, staatslieden naar New York. waai zy zich morgenmiddag voor de terugreis naar Londen, aan boord van de Queen Elizabethzullen insche pen. By het vertrek uit Washington, met een vliegtuig van de Canadese lucht macht. zei Chuichili; „Ik ben vele ma len in moeiltjKe tijden naar Amerika ge komen voor ernstige zaken, maar ik herinner my geen conferentie, die nut tiger was dan deze'. Het belangrijkste punt was de bevestiging van de eenheid der Britse-Amerikaanse wereld, „onge broken en onbreekbaar". Vice-president Nixon deed Churchill en Eden uitgeleide Een duizendtal be langstellenden was bij het vertrek aan wezig. NOG EEN VERKLARING Volgende verklaring is nog door Eisenhower en Churchill uitgegeven: „Na beëindiging van onze besprekin gen ovei zaken van wederzijds- en we reldbelang verklaren wy opnieuw dat: 1. Wij in hechte kameraadschap ver enigd zullen blijven streven een wereld vrede te verzekeren, die gegrondvest is op de beginselen van het Atlantisch handvest, welke wy nogmaals onder schrijven 2. Dat wij gezamenlijk, en ieder van onze landen afzonderlijk, de vriend schapshand bieden aan alle landen, die plechtig beloven en dit door daden aantonen mede te willen werken aan het tot star.d komen van een op recht vaardigheid berustend samengaan van alle landen, wier volken dit wensen en die in staat zijn hun land een onafhan kelijk bestaan te doen leiden. Wal betreft vroeger onafhankelijke staten, die thans in een- toestand van slavernij worden gehouden, verkla ren dat norh de Verenigde Sta ten. noch Groot-Brittannie enige re geling of een verdrag zullen onder schrijven, waarin deze toestand zou worden bestendigd of verlengd. Wat betreft landen, die thans tegen hun wil verdeeld zijn, zullen wij er naar blijven streven hun hereniging mogelijk t* maken door het houden van vrije al gemene verkiezingen, zulks onder toe zicht der Vtienigde Naties, opdat een eerlijk verloop gewaarborgd zij. 4. Dat wj) menen dat de wereldvrede zou worden bevorderd door een, onder afdoende waarborgen, algemene dras tische vermindering van de bewapening welke alle soorten van wapens moet be treffen. Wij zullen er hardnekkig naar blijven streven voorwaarden te scheppen waaronder de wonderbaarlijke krachten die by kernsplitsing vrijkomen, en waarover dc mens thans kan beschik ken. zullen worden gebruikt om het mensdom te verrijken en niet om het te vernietigen. Graaf ven Bylandt persona non grata Na een zitting van het Indonesische Kabinet, die gisteren werd gehouden. Voorlichting, di Tobing. verklaard, dat heeft de Indonesiscne Minster van de regering zich nog met heeft verdiept in de vraag, of Graaf van Bylandt. ai dan met tot persona non grata zal worden verklaard. Hy voegde hier aan toe. dat bij de regering geen officiële verzoeken, of voorstellen dienaangaande zijn binnengekomen. De minister-president, mr AU Sas- troamidjojo, weigerde commentaar te geven op de verklaring van Graaf By landt over de verhoudingen tussen Ne derland en Indonesië, aangezien hy de inhoud ervan nog nader wenste te be studeren. 5 Dat wij de Verenigde Naties en an dere internationale organisaties, die in de geest van hei Handvest tot stand zijn gebracht om gemeenschappelijke be scherming en veiligheid te verschaffen, zullen blyven steunen. Wij dringen aan op het in het leven roepen en handhaven van dergelijke re gionale organisaties, die in hun eigen gebied de vrede kunnen handhaven en de onafhankelijkheid der daarin wonen de volken waarborgen Wanneer de be trokken volken dat wensen, zijn wij be- reid hun. voor zover doenlyk, geëigende hulp te verschaffen i De cadettendrumband van de KMA te Breda heeft ZKH Prins Bernhard ter gelegenheid van zijn I verjaardag voor het paleis Soest- dijk een aubade gebracht. De band. welke officieus de naam „Prins Bernhard" voerde, kreeg nu van ZKH toeslemming deze naam offi cieel te behouden. I Foto: tijdens het défilé van de band. Links van H.M. de gouver- j neur van de KMA te Breda, briga- i de-generaal K. F. Puffius. Geen vorderingen te Genève Op de gisteren gehoudien besloten bijeenkomst der negen landen, die over het Indochmese vraagstuk beraadslagen, is weer geen werkelijke voortgang ee- maakt ten aanzien van de belangrijke kwestie der contr6:e op een wapenstil stand. Men voegde hieraan echter toe. dat de toon van de besprekingen „verzoe nend" was Het ingewikkelde probleem van het toezicht op een wapenstilstand wordt ,,in bijzonderheden" bestudeerd. Vrijdag zal de volgende bijeenkomst 1 over Indo-China worden gehouden. economische en militaire kracht, welke nodig zyn cm de hiervoor genoemde doeleinden op doelmatige wijze na te streven, zullen handhai en en ontwikke len. Te dien einde zullen wy er naar streven op elke denkbare wijze een vol lediger en vrijer uitwisseling van goe deren en diensten tussen de vrije lan den te bevorderen, waarvan alle be trokkenen voordeel zullen hebben Het Franse commirsar.aat-generaal in Indo-Cta/a heeft een besluit gepubli ceerd, ondertekend door generaal Saian, waarin de bevelhebber der Franse-Unie- strydkrachten in Noord-Vietnam, gene raal Corny, wordt gemachtigd de Franse reservisten in dit geb.ed voor een oefen per ode onder de wapenen te roepen j Bovendien is hem de buitengewone be voer d he.d veneend reeds voor herha lingsoefeningen opgeroepen reservisten J ook na het verstrijken van hun oefentijd voorlopig onder de wapenen te houden. Doch dan is het Westen weer eens hopeloos achterop En bovendien zal het het rode kamp aanzetten om de besprekingen te rek ken als maar enigszins mogelijk is Tijd wordt zodoende immers volslagen winst Trouwens, Peking heeft al een groot succes behaald in India Men weet, hoe de Indiase premier Nehroe steeds een houding van neutraliteit heeft aangeno men, die zelfs meer leek op partij-kie zen voor het rode dan voor het Weste lijk kamp. Het bezoek van de Chinese premier en minister van buitenlandse zaken Tsjoe en lai aan Nehroe heeft dit nog ecr.s duidelijker gemaakt. Welis waar heeft Nehroe zich onttrokken aan het voorstel om een non-agressie-pact voor Azië te sluiten, zoals Tsjoe graag had gezien, doch hij heeft overigens nog eens duidelijk doen blijken, dat hij er niet aan denkt om deel te nemen aan een afweer-front tegen het communisme in Azië Tsjoe en lai kan meer dan te vreden zijn Morgen nader over de beide grote kwesties, die te Washington zijn aange sneden: Indo-China en de E.D.G. I Vergezeld door Koningin Eliza- belli van Engeland en de Hertog Benelux-conferentie uitgesteld van Edinburgh reden Koning Gus- uiaf en Koningin Louise van Zwe den Maandag, de eerste dag van hun vierdaags slaatsiebezoek aan Engeland, van Westminster Pier in I onden naar Buckingham Palace. Foto: Koning Guslaaf beantwoordt hel gejuich van de menigte langs de weg. terwijl hij met Koningin Eli zabeth m een open rijtuig naar Buc kingham Palace rijdt. Het Be'.g.sche ministerie van Buiten landse Zaken deelt mede, dat de by een komst van de Raad van Ministers van de Benelux welke op 9 Juii te Brussel zou worden gehouden, is uitgesteld Dit is geschied op verzoek van de Luxem burgse minister Bech, dóe de vergade ring zou voorzitten In verband met de vorming van de nieuwe Luxemburgse regering was hij genoodzaakt in zyn land te blyven. Weerrapporten Warmer weer WEERBERICHT Weinig wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Vannacht plaatselijk grondmist. Mor gen overdag droog en zonnig weer, maar in het Noord-Westen van het land ge- le.delijk toenemende bewolking. Zwakke tot matige wind uit uiteenlopende rich tingen. Dezelfde temperaturen of iets hogere. (Opgemaakt te 10 uur). 1 JULI Zon op: 4 23 uur; onder: 2103 uur. Maan op: 5.18 uur; onder: 21 46 uur. Hoogwater te Katwyk te 3.33 en 1606 uur. Dit nummer bestaat alt acht pagina's Het KNMI doelt mede: De laatste diagen van Juni zijn zeer koud geweest Zo bleef de temperatuur guteren en eergisteren in de Bilt bene den 15 graden Reed' enkele dager. hi°ld een depre sie by Noorwegen aan de We-tfiank een Ncordelyke luchtstroom in stand, waa-door koude lucht van oorsprong uit de Poolstreken naar West- Eurnpa werd getransporteerd. Intussen nam de depressie-activiteit boven de Oceaan weer toe en het warm- tefront van een der depressie: die thans ee'.eren is b'.i de Noorse kust. veroor zaakt in Midden Engeland, Schotland I en Ierland regen Dit frent zal in de komende 24 uur ons land dioht naderen of passeren De koude Noordzee'ucht wordt hierdoor verdreven, zodat de temperaturen geleidolijk aanz'enlyk ho- I ger worden De activiteit van het warm- j tefront en ook van de overige Oceaan- fr-.nten neemt af naarmate zy West- Europa naderen Neerslag van betekenis is daarom de komende dagen niet te ver- I waohten. Dinsdagochtend begonnen in dc j van Onderwijs. Mr Scenario, minis- i an Economische Zaken, mr L. .4. Grafelijke Zalen te Den Haag de ter van Buitenlandse Zaken cn lei- .Donker, minister van justitie, mr J. Uniebcsprckingen tussen de Neder- der van de delegatie. Iskaq Tjokro- j.W. A. H. Luns. voorzitter van de de- landse en de Indonesische delegatie, hadisoerjo. minister van Econonu-\legatie. de lieer f. van de Kieft. mi- De foto's tonen: Boven: de Indonesische delegatie v.l.n.r.: Mr Moh. Vamin. Minister I v.l.n.r.: prof. dr Zijlstra. minister sche Zaken cn prof mr di Socpomo. nister van Financiën en mr N. S. Ambassadeur in Engeland. I Blom. regeringscommissaris voor Onder: de Nederlandse delegatie Indonesische aangelegenheden. IJ. i -r

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1