LEIDSCH DAGBLAD Veiligheidsraad plaatst Guatemala- kwestie niet op de agenda 93ste Jaargang ZATERDAG 26 JUNI 1954 No. 28233 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f2.15 per maand: f0.50 per week Witte Singel 1. Lelden Giro No 57055 Teleloon Directie en Administratie: 25041: Redactie. 21507 Guatemalaeen rebus Guatemala het is een zeer eigen aardig geval dat slechts moeizaam ls te benaderen! Van de zijde van Washington is reeds geruime tijd de beschuldiging gelan ceerd dat daar een communistisch be wind het gezag voerde en zodoende Moskou bezig was een bruggehoofd te vormen op Amerikaans gebied, welk laatste in flagrante strijd ls met de Monroe-leer: Amerika voor de Ameri kanen. Wat is er nu van waar van die be schuldiging van Washington' De rege ring van Guatemala onder president Abenz ontkent pertinent communistisch te zijn en heeft daarbij de schijn voor zich. Want noch de president noch de overige leiders zijn communisten. Doch dit is geen bewijs omtrent de gevoerde politiek, want de beslissende vraag is: in hoeverre hebben de communisten, al hebben zj dan geen directe medezeg genschap ln de regering, het gezag zo danig ondermijnd, dat zij het zijn. die de lakens uitdelen, in afwachting van het moment.dat zij de tijd gekomen achten om ook officieel het bewind In handen te nemen! In dit opzicht ligt nog te vers de gang van zaken in Tsje- cho-Slowakije in het geheugen om zich illusies te durven maken over overdrij ving! Ook daar wist een minderheid het gezag zodanig te ondermanen, zonder één communist aan het roer. dat hei land een willige prooi werd van Moskou. Daarom is het mogelijk, dat Wash ington een scherpe neus heeft. mede. omdat Washington in dit opzicht geen enkel risico wil lopen, daar het Pana ma-kanaal maar al te dicht in de na bijheid is gelegen. Doch het is ook mo gelijk. gezien de communistische hek senjacht in Amerika, dat behoorlijk wordt overdreven. Wij voor ons aarzelen hier een oor deel uit te spreken. Beide gevallen zijn mogelijk en bewijzen voor ieder geval zijn aan te voeren naar mate men met bepaalde gevoelens de kwestie benadert. Maar hoe het zij; de kwestie Guate mala is in een acuut stadium gekomen; nu daar een opstand is los gebarsten tegen het wettig gezag. En wederom staat men voor twijfeling. Is het aan vaardbaar. dat zich een macht van ruim 5000 man in Honduras verzamelt, met wapens en al ook al neemt men het met die wapens dan niet zo nauw zonder dat de regering van Honduras daarvan iets merkt? En hoe is het mo gelijk. dat vliegtuigen van de opstan delingen opstijgen en plaatsen in Gua temala bombarderen zonder dat Hon duras iets daarvan merkt? Terwijl zij aanvankelijk toch van uit Honduras moeten zjjn opgestegen en zijn uitge rust? Neen. dat wil er bij ons niet in en wij voor ons zijn overtuigd, dat deze op stand tegen de regering van Guatemala wel degelijk met stille medewerking van Honduras en misschien Nicaragua is voorbereid, om van Washington maar te zwygen. Men weet, hoe Amerikaanse belangen mede in gedin'g zijn! Met de stand van zaken is het overi gens ook een vreemd geval. Wanneer een opstandige beweging van over de grens losbarst, is het gewoonte, dat de betrokken regering direct al haar macht en klacht inzet, om het gevaar t? ke ren. Guatemala heeft dit niet gedaan, integendeel, het deed een beroep op de Verenigde Naties door zich te wenden tot de Veiligheidsraad zonder terstond het leger in te zetten. Welke motieven hebben daarbij voorgestaan? Wederom, het antwoord blijven we schuldig. De Veiligheidsraad stond voor de vraag, of men de opstand tegen het ge zag in Guatemala moest zien als een normale opstand, zoals in de Latijnse staten van Amerika immers steeds sche ring en inslag was, of als een inmenging van andere staten. De Raad heeft zich op de vlakte gehouden en heeft volstaan om alle landen aan te manen om zich te onthouden van deelneming. Aanvan kelijk was geprobeerd om de kwestie te verwijzen naar het verbond van Ame rikaanse staten en dus te houden buiten de V.N. om, maar Moskou torpedeerde dit door een veto. Bewijs, dat Moskou toch achter de gang van zaken zit? Nogmaals, de kwestie Guatemala is onoverzichtelijk en vooralsnog niet te ontwarren. Doch, in ieder geval. Wash ington heeft in Latijns Amerika een slechte beurt gemaakt. Talrijk zijn de demonstraties tegen inmenging in bin nenlandse kwesties en de argwaan tegen de Verenigde Staten zich een soort dic tatuur fe willen aanmatigen over het ganse Amerikaanse continent is danig versterkt. De regering van Guatemala krijgt een zeer belangrijke steun uit speciaal intellectuele kring. Als dit de bedoeling van Guatemala is geweest door zich te beroepen op de V.N.. dan is dit zeker geslaagd! Mag men daarin echter weer een be wijs zien van handig communistisch drijven? Onmogelijk is het zeker niet. Men ziet: een kwestie met de nodige vraagtekens, die vooralsnog vraagtekens zullen blijven tot betrouwbare gegevens verwerkt kunnen worden! Wil regeling overlaten aan Pan- Amerikaanse vredescommissie Zo juist bereikt ons het bericht, dat de Veiligheidsraad de kwestie Guate mala naar de Pan-Amerikaanse Federa tie heeft verwezen! De vraag is gerecht» vaard.gdis Guatemala dan geen lid van de V.N Met alle rechten daarvan? Wij plegen het gewoonlijk niet eens te zijn met Moskou, doch in deze affaire kunnen wij de Russische uitval tecen Washington men zie elders be grijpen! WEERBERICHT Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselend bewolkt met plaatselijk en kele buien. Matige tot krachtige wind tussen West en Noord-West. Koel weer (Opgemaakt te 10 uur> 27 JUNI Zon op: 4.21 uur; onder: 2104 uur. Maan op: 1.19 uur; onder: 18.12 uur. Hoogwater te Katwijk te plm. 11.58 uur. (28/6 te 0.44 en 13 22 uur). De Veiligheidsraad heeft zich gister avond voor de tweede maal met de kwestie Guatemala bezig gehouden. Ter stond na het begin der vergadering ont stond reeds een procedure-geschil over een agenda. De Braziliaanse afgevaardigde Hugo Gouthicr verklaarde, dat de organisatie van Amerikaanse staten toestemming moet krijgen om zich met de toestand in Guatemala te bemoeien. De Rus Tsarapkin was van oordeel, dat Guatemala, dat geen lid van de raad is. onmiddellijk moest worden uitgenodigd aan de besprekingen deel te nemen, Voorzitter Cabot Lodge (V.S.i verklaar de evenwel, dat de kwestie van de agenda eeisi mcci zijn geregeld, voor dat de vertegenwoordigers van Guate mala, Nicaragua cn Honduras konden worden uitgenodigd het woord te voeren Toen Tsarapkin bezwaar tegen dit be sluit van Lodge maakte, werd gestemd, waarbij de voorzitter met tien tegen een stem in het gelijk werd gesteld. Daarop volgde een langdurig debat of de kwestie al dan niet in behandeling zou moeten komen, nu een inter-Ameri kaanse commissie gereed is om naar midden-Amerika te vertrekken waar Honduras en Nicaragua alle medewer king toezegden. Scherp liet de Rus Tsarapkin zich uit. toen hij opmerkte dat „het Handvest der V.N klaarblijkelijk niet van toepas sing is. wanneer op het Amerikaanse vasteland agressie wordt gepleegd". De Veiligheidsraad heeft tenslotte met vijf tegen vier stemmen, bij twee onthoudingen, besloten de kwestie- Guatcmala niet op de agenda te plaat- De Sovjet-Unie, Denemarken, Nieuw- Zeeland en Libanon spraken zich uit voor behandeling van de Guatemalaanse klacht, dat Honduras en Nicaragua steun verlenen aan de troepen der opstande lingen, De V. St.. Turkije. Brazilië, Co lumbia en nationalistische China waren daarentegen van mening, dat de kwestie in dit stadium het best kon worden be handeld door de organisatie van Ameri kaanse staten. Engeland cn Frankrijk onthielden zich van stemming De vertegenwoordiger van Guatemala bij de Verenigde Naties heeft verklaard dat zijn land zich bij de voorzitter van de Veiligheidsraad zal beklagen gehc i klein land, var is". De plaatsvervangende ambassadeur van Guatemala te Washington heeft medegedeeld, dat zijn land de waar nemers. die de P3n-Amerikaanse vre descommissie naar Guatemala wilde zenden om een onderzoek in te stel len naar de Guatemalaanse klacht.dat het land van buitenaf is aangevallen, niet zal toelaten. Hij zeide dat Guatemala niet kan in stemmen met een behandelen van deze aangelegenheid door de commissie. ..aan gezien zij valt onder de bevoegdheid van de Veiligheidsraad der Verenigde Na- De waarnemende Guatemalaanse am bassadeur zeide ook nog dat de vi edes commissie ..het wettelijke recht mist om zich met de inval in Guatemala bezig te houden, daar ae Pan-Amcrikaanse orga nisatie slechts geschillen tussen de Ame rikaanse republieken onderling kan be handelen en niet bevoegd is te oordelen over aanvalsdaden regeringen om haar tussenkomst bu tie Veiligheidsraad verzocht, opdat deze zijn autoriteit doet gelden ten behoeve van de beëindiging van de strijd in Gua- Koel en onbestendig Het KNMI deelt mee: Een van IJsland afkomstige depres sie, welke met koude lucht is gevuld, trok vannacht over Schotland de Noord zee op. Zi) brengt niet alleen in ons land. maar ook in West-Duitsland, De nemarken en op de Bi.tse eilanden re gen en wind. Bij de depressie behoren enkele randstoringen. Eén hiervan lag vanmogen tussen Schotland en IJsland. Deze kan moigen het weer in ons land beïnvloeden, zodat de kansen op droog weer uiterst klein zijn De lucht, die in de komende dagen over ons land zal stromen, zal over het algemeen van Noordelijke oorsprong zijn, zodat de temperaturen laag blijven. Warm zomciweer is de eerste dagen nog niet in zicht. Weerrapporten Stockholm j Oslo Kopenhagen Amsterdam r Londen Luxemburg 2 Parijs Bordeaux Grenoble I Nice Geneve 1 Zurich Locarno Berlijn i Frankfort I MUnchen 6 IB 0.4 onbewolkt onbewolkt onbewolkt temala volgens zijn eenstemmige Aeslis- sing van 20 Juni In een aan de Argentijnse minister van buitenlandse zaken gericht telegram zegt de Guatemalaanse minister Toriello, dat rebellen-vliegtuigen voortgaan op te stijgen van vliegvelden van Honduras en Nicaragua, welke landen effectieve hulp zouden verlenen aan de rebellen, hoewel zij leden zijn van de Verenigde Naties. Toriello noemde als voorbeeld van bedreven „vandalisme" het tot drie maal toe bombarderen van de grensstad Chiquimula. Te Genève heeft de vertegenwoordi ging van Guatemala bij het Europese bureau van de Verenigde Naties bekend gemaakt, dat op 24 Juni de burgerbe volking van Chiquimula gebombardeerd is Dit was ook gebeurd te Gualan er. Zacapa. De Guatemalaanse ambassadeur in Mexico zeide dat gisteren opnieuw een bomaanval op de stad Guatemala was uitgevoerd Een bom was op een kerk gevallen en hierbij waren twee kinderen gedood en er waren veel gewonden. De Kamer van Afgevaardigden van Uruguay heeft met 60 tegen 32 stemmen een resolutie aangenomen, waarin wordt geprotesteerd tegen „de aanval op Gua temala" en waarin uiting wordt gege ven aan het medeleven der Kamer met dit land Ook het bestuur van het Pan-Ameri- kaanse vakverbond, dat meer dan 25.000.000 leden telt, heeft zich uitge sproken tegen „de aanval op Guate mala" en „het streven der Amerikaanse „United Fruit Company" om het Gua temalaanse volk zijn wil op te leggen". Het bestuur zegt voorts het te betreu ren dat de Guatemalaanse vakbeweging I onder communistische leiding staat en dat de regering van Guatemala het Pan-Amcrikaanse vakverbond vijandig is gezind. „Dit neemt evenwel niet weg. i zoals wij reeds herhaaldelijk hebben verklaard, dat wij de hervormingen op I maatschappelijk en economisch gebied, die de huidige Guatemalaanse regering na een einde gemaakt te hebben aan het voorafgaande dictatoriale bewind, heeft ingevoerd, onze krachtige steun hebben aldus liet bestuur van het Pan- Amenkaanse vakverbond. Het bestuur van het „congres tegen Sovjet-inmenging in Latijns-Amerika". dat zijn zetel heeft te Mexico City. heeft daarentegen boodschappen gezonden aan de Veiligheidsraad en de Pan-Amc- rikaanse vreoescommissie. waarin wordt verzekerd, dat „er bij de strijd in Gua temala geen sprake is van een interna tionaal vraagstuk, waarbij Honduras en Nicaragua zouden zijn betrokken". „Het betreft hier een waarlijke op stand tegen een communistische t.vran- nieke regering, die handelt tegen de so lidariteit der Amerikaanse republieken", aldus het congres, dat ook van mening is dat een zich inlaten door de Veilig heidsraad met de strijd in Guatemala slechts tot wanorde zou leiden. Het con gres meent, dat uitsluitend de Pan- Amerikaanse statenorganisatle het recht bezit zich met Amerikaanse aangelegen heden in te laten. De correspondent te Washington van de New York Post schreef, dat de Sov jet-Unie op verzoek van de president van Guatemala het plan heeft gehad een grote militaire missie naar Guate mala te zenden, mogelijk op een Rus sische kruiser. Amerika beschikt over positieve in lichtingen aangaande „dit onheilspellen de plan" dat het Kremlin nog steeds in overweging zou hebben. Wij zien gelukkig, in dit bericht nog slechts een bewijs, hoe de stemming in Amerika in zekere kringen is! Waarde hechten wij er niet aan toe. Vrijdag hebben Koningin Juliana i HM. de Koningin in Walcheren's en Prins Rernliard het feest ter ere Miniatuurstad, van Walcheren's herstel en weder opbouw met de Zeeuwen meege vierd. (Telefoto ANP) Meiitlès-France komt niet naar Brussel Ter bespreking E.D.G. Het Belgische ministerie van buiten landse zaken deelde in een communi qué aan de pers het volgende mee: „Verscheidene nieuwsbuieaux hebben berichten gepubliceerd over een bijeen komst der zes ministers van buiten landse zaken der E.V G Deze berichten stemmen niet alie overeen met de wer kelijkheid. In feite zijn de heren Eech, Beyen en Spaak Dinsdag 22 Juni te Luxemburg bijeengekomen om de per spectieven te bespreken van de lnwei- kingtreding van het verdrag van Parijs, dat op 27 Mei 1952 werd ondertekend en nog steeds door de Franse en Itali aanse parlementen moet worden be krachtigd Zij hebben bij die gelegen heid besloten het initiatief te nemen tot een bijeenkomst der zes ministers van buitenlandse zaken. Deze zou zo spoe dig mogelijk moeten plaats hebben De conferentie zal tot doel hebben het van kracht worden van het verdrag der E.V.G. te bespoedigen. Er is bij de besprekingen te Luxem burg der drie Beneluxminlsters geen enkel ogenblik sprake geweest van ..een vervangingsoplossing" of wel een herziening van de bestaande verdra gen voor te stellen". Tijdens de parade op de markt te Middelburg. Het vaandel van het Garde-Regiment Grenadiers komt voorbij het platform waarop H.M. Koningin Juliana. Z.K.H. Prins Bernhard cn enige autoriteiten hebben plaats genomen. Churchill en Eden te Washington Besprekingen begonnen Churchill en Eden zijn gistermiddag te Washington aangekomen. Zu werden op het vliegveld begroet door vice-pre sident Nixon en minister Dulles. Presi dent Eisenhoiwer ontving hen op het Witte Huis. waar zü het weekeinde zul len verblijven. Een menigte van enige duizenden per sonen juichte Churchill toe, toen hij uit het vliegtuig stapte. Churchill verklaarde gekomen te zijn om een „paar familiekwesties" te be spreken en te trachten de zekerheid te vei schaffen, dat er geen misverstanden bestaan". „De Engelssprekende familie of broe derschap is nogal groot en niet helemaal zonder een paar dingen hier en daar". Doch „als wij samenwerken, kunnen we mogelijk goed met elkaar opschieten en een grote hulp zijn voor onze buren in de wereld, van wie er sommige, aan bei de zijden van het IJzeren Gordijn, voor nog grotere moeilijkheden schijnen te staan dan wijzelf" Hierna draaide hij zich om naar Dul les en vroeg: „Was dat goed?" Dulles glimlachte en schudde hem warm de hand. Eden legde geen verklaring af. Ook Nixon en Dulles niet. Reeds direct zijn de besprekingen be gonnen. Gisteren is in hoofdzaak gesproken over het uitwisselen van atoomzegevens en de Europese Defensie Gemeenschap. Men was bij de eerste kwestie niet tot in bijzonderheden afgedaald. De bespre kingen hadden zich beperkt tot de „techniek" van de uitbreiding der sa menwerking tussen beide landen op het gebied van de atoomenergie Hagerty, de perschef van Eisenhower, wees er op. dat de president in zijn „State of the Union Message" in Ja nuari het congres had verzocht om een ruimere uitwisseling van gegevens toe te staan dan omschreven in de wet op de atoomgeheimen van 1946. Des avonds zaten Churchill en Eden aan aan een diner in het Witte Huis, waar vele hoge Amerikaanse functio narissen ook aanwezig waren. Sir Winston Churchill en Eden zullen Dinsdagnamiddag in de Canadese hoofd stad Ottawa aankomen. Woensdagavond zullen zi) per vliegtuig naar New York reizen, om zich aldaar in te schepen op de .Queen Elizabeth", di? Donderdag ochtend naar Engeland vertrekt. Het Belgische- blad „Le Peuple" merkt met betreksing hierop op: De EVG maakt deel uit van een ge heel van maatregelen, welke de inte gratie van Europa beoogt niet alleen op militair, doch ook op politiek en econo misch terrein Indien de formule van de EVG op zekere dag verworpen werd. zal dus niet een andere formule, doch een geheel andere politiek gezocht moeten worden, met al de consequenties d.e heiraan verbonden zijn en die op dit ogenblik niet te overzien zijn. Het lijdt geen twijfel, zo vervolgt het blad. dat de verwerping van de EVG een kettingreactie zou teweeg brengen, zo wel op het Europese continent als m Amerika ep Engeland. Niemand kan thans echter zeggen, wat de aard en omvang van deze reactie zou zijn. Daar om zullen de voorstanders der EVG ze ker alles in het werk stellen om tot een De Franse premier, Mendès France. I heeft de uitnodiging van de Belgische regering, om in Brussel een conferen tie over de E.D.G. bü te wonen, afge slagen. Hij heeft de Belgische ambassadeur in Parus meegedeeld, dat het beleid van da I Franse rgering verleden week duidelijk I is gestld in zijn toespraak in de Franse Nationale Vergadering Mendés-France I is ervan overtuigd, dat de kwestie van Frankrijks deelneming aan eer. Europers lege: er een is. waarover het Franse volk hst grotendeels eens moet zijn Op het ogenblik is het volk verdeeld Mij is reeds 1 begonnen met pogingen om voor- en te genstanders van het verdrag in Frank rijk tot elkaar te brengen "doch totdat het resultaat van deze pogingen bekend i zal zijn. i« volgens de Franse premier [elke bijeenkomst van de zes E.D G-lan den prematuur en niet opportuun Leidend? functionarissen in Men-dès I Franee-kabinet zien n de hernieuwde pogingen van vele zijden om Frankruk tot ratificatie aan te sporen de hand van d? V?r Stat°n. Een West-Duitse regeringswoordvoer der in Bonn verklaarde, dat Adnauers plannen om aan de conferentie deel te nsmen. door de we.gering van Mendès- France niet veranderen In kringen di? nauw met de Franse premou verbonden zijn vrluidde even wel, dat de Franse houding niet een be spreking van Mendès-France met de Belgische minister van buitenlandse za ken. Spaak als deze naar Parijs zou ko men. uitsluit. Minister Soenarjo bij ministers Beyen en Luns De Indonesische minister van Buiten- landsc Zaken, nir Soenarjo, heeft he- denmorgen een beleefdheidsbezoek ge. bracht aan de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken mr J. W. Beyen cn 1 vervolgens aan de minister zonder por tefeuille mr J. M. A. H. Luns. Winston Churchill wordt harte lijk begroet door President Eisen hower cn zijn echtgenote bij zijn aankomst aan het Witte Huis te i mier samenreist voor het voeren van Washington. Gcliccl rechts Minis- besprekingen met President Eisen- ter Eden, die met de Engelse Pre-1 hower.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1