Slechts 20% der bevolking begrijpt betekenis der verkiezingen Golden Fiction 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Dinsdag 22 Juni 1954 Tweede Blad No. 28249 Indonesië telt, zoals gezegd, ongeveer 80 millioen Inwoners. Men kan aanne men dat ongeveer 50 millioen daarvan kiesgerechtigd zijn Men Is dat namelijk op zijn 18e jaar, en Jonger nog als men getrouwd ls of getrouwd ls geweest. Men rekent ongeveer 10 minuten voor de registratie van een kiezer. Dat is dus in totaal 8 millioen man-uren om alle gegevens van de Indonesische stemge rechtigden op kaart te brengen. Dat registreren der kiezers kost dus veel tijd. maar het kost ook veel geld. Want de registratie-ploegen doen dat werk natuurlijk niet voor niets. ZIJ be staan uit mensen, die hun normale dagtaak hebben en er dan "s avonds op uit trekken. Van 5 tot 11 uur, dat is de tijd waarop men het meest zeker ls de adspirant-keizer te zullen aantreffen. Om een klein beeld van de registratie kosten te geven: voor Groot-Djakarta is daarvoor beschikbaar gesteld een be drag van 200.000 roeplah. Het kies- comité voor Oost-Java heeft een begro ting van 50 millioen roepiah! Het merkwaardige feit doet zich voor dat. wat de grote steden betreft, de registratie het vlotst verloopt bij de „kleine man". De moeilijkheden by deze categorie van stemgerechtigden betref fen vooral de leeft'jd De mensen weten vaak niet hoe oud zy zijn. Als U zich daarover verbaast: uw correspondent vroeg eens aan zijn chauffeur een prachtkerel In alle opzichten toen hij e-n keer twee „anakjes" kinderen i bij zich had. hoeveel van dat grut hij had. „Banjak" veelt was het antwoord, en als men het tellen van zijn kinderen kennelijk niet zo nauw neemt dan is het begrnpelijk dat men ook het aantal jaren niet op een goudschaaltje afweegt. De registreerders zoeken aus. als zij op de vraag omtrent de leeftijd geen posi tief antwoord krijgen, naar aankno- pinespunten. Het is dan bijv. de uitbarsting van de Kelud of de Kraka- tau-eruptie. welke dienen moet om de leeftijd vast te stellen. Als de adsplrant- kiezer zich daar iets van herinnert en neet hoe oud hij destijds was, dan komt Minister Donker in „ongenade" Bij voormalige Duitse krijgsgevangenen Omdat zij minister Donker „een man die geen genade kent" achten hebben de voormalige krijgsgevangenen in Bad Godesberg plechtig besloten, dat zij hun vrouwen opdracht zullen geven voortaan geen Nederlandse levens middelen te kopen. In een met algemene stemmen geno men besluit van de vergadering van de Godesbergse afdeling van de Bond van vroegere gevangenen heet het. dat deze boycot zal moeten voortduren „tot de Nederlandse Minister van Justitie gena de zal laten gelden". Ter geruststelling van het Nederlandse volk heet het in dit besluit, dat de boycot zich niet wil richten tegen de Nederlanders ln het al gemeen. dooh uitsluitend tegen minis ter Donker, „die zich stijfhoofdig en hard voor elk menselijk gevoel ontoe gankelijk toont". De verlangde genade moet volgens de voorzitter van de Godesbergse krijgsge vangenen. Albrecht Hankamer, de nog in Breda opgesloten oorlogsmisdadigers gelden. Zij worden, aldus Hankamer. op ..gruwzame wijze" behandeld en mogen aleen met Kerstmis een pakketje ont vangen. Hankamer vond. dat de gevan genen van Breda zonder het bewijs voor een persoonlijke misdaad achter slot en grendel zaten. Hun vonnissen dienden door een Internationale rechtbank te worden onderzocht. Hy deelde mede. dat het centrale verbond der vroegere krijgsgevangenen alle afdelingen heeft opgeroepen tot een actie voor de ln Ne derland nog gevangen gehouden misda digers De Godesbergse „kameraden" hebben terstond aan deze oproep gehoor gegeven en niet alleen tot de boycot be sloten, maar bovendien met 200 man nog 50 mark bijeen gebracht om pakjes naar Breda te sturen. Te Utrecht is een ledenvergadering gehouden van de Landelijke Specialis- lenvereniging. Hierop ls de overeen komst. zoals die door de Ziekenfondsen en specialisten, aangesloten bij de Lan delijke Specialistenvereniging, ls ont worpen. goedgekeurd: hoewel er wei enige bevreemding en teleurstelling was omdat het behaalde resultaat geringer was dan het door de specialisten gedane voorstel beoogde. Het belangrijkste punt van de aangenomen regeling is het mi tigeren van de progressieve korting. De ledenvergadering heeft zich verenig I met het schrijven van de Commissie-de Quay. om<jat dit een basis kan zijn voor verdere besprekingen met de Zieken fondsen en de Nederlandse Vereniging van Specialisten. De vergadering schonk haar volledig vertrouwen aan het bestuur, aldus deelt de L.VB. mede. men wordt lastig gevallen en om van de zaak af te zijn wil men betalen, zelfs zonder te weten meestal waarvoor men zijn goede geldje gaat storten. Dat het werk van een registreerder niet zonder gevaar ls. blijkt uit het feit. dat In West-Java van deze functiona rissen door benden werden gedood. Indonesië volgend jaar ter stembus Registratie van 50 millioen kiezers enorm en moeilijk werk Moet „nieuwe koning" worden gekozen? (Van onze correspondent te Djakarta) De bevolking van Indonesië zal als alles verloopt, zoals men zich heeft gedacht volgend jaar voor het eerst ter stembus gaan. Dat lijkt rijkelijk loat als men de maatstaf neemt dat eind 1949 Indonesië de souvereiniteit verkreeg. Doch men ziet het van uit een andere gezichtshoek als men bedenkt, dot men niets had wat in de verste verte ook maar enigszins leek op een ,,ver- hezingsmachine"Er is immers geen burgerlijke stand, waaruit men de kiezers lijst zou kunnen samenstellen en men heeft te maken met een volk dat nog voor een groot gedeelte uit analfabeten bestaat, een volk van 80 millioen, wonend op enkele zeer grote eilanden, maar ook op honderden kleine eilandjes, die vaak maar een uiterst gering contact met de buitenwereld hebben. En wat denkt men van de zwervers-zonder-huis duizenden zijn er zo) die op I hun verkiezingsregistratiekaart als adres krijgen aangetekend: ..onder die-en- die-brug"? Wie garandeert dat zij straks niet zullen zijn „verhuisd?" Dat zit men met het biljet dat hen naar de stembus oproept De registratie van de kiesgerechtigden is feitelijk reeds de tweede fase ln de verkiezingen in Indonesië De eerste fase was de voorlichting aan de bevolking om hun te vertellen wat de algemene verkiezingen eigenlijk zijn en wat zij te betekenen hebben. Dat lijkt voor een burger van een land. waarin reeds tien tallen van jaren bij de stembus wordt uitgemaakt wit zullen regeren, een een voudige zaak. Maar voor mlllioenen Indonesiërs, die voor het eerst ter stem bus gaan. ls het dat natuurlijk niet. Hoe ver men soms nog van de werkeliikheid af staat, leert een merkwaardig voor beeld. In West-Borneo, op een plaats nogal diep ln het binnenland, werd een huwelijksfeest gevierd. Om meer luister aan de plechtigheid bij te zetten werd er een vlag gehesen: niet de roodwitte van de Republiek Indonesia, maar de rood-wit-blauwe van het Koninkrijk der Nederlanden. Men had daar in dat kleine Borneose dorpje kennelijk nog nooit gehoord van de souvereiniteits- overdrachtt De organisatoren van het feestje wer den prompt gearresteerd maar even prompt weer vrijgelaten toen hun goede trouw bleek. Men heeft in alle krin gen hartelijk om het geval gelachen! In dit licht bezien is het ook niet zo verwonderlijk dat zeer velen in Indo nesië niet weten waarvoor de verkie zingen worden gehouden en dat er zijn. die denken dat het gaat om de verkiezing „van een nieuwe koning" Anderen staan afkerig tegenover de registratie als kiezer omdat zij vrezen met zware belastingen tc zullen wor den aangeslagen of onder dwang tot een of andere politieke partij te moe ten toetreden. Men schat dat 80 ré van de bevol king nog niet voldoende doordrongen is van het belang en de betekenis <!er algemene verkiezingen. Tienduizenden voorlichters, ingezet -.door het Departement van Voorlichting, kiezer de registreerder rustig een kwar- j zijn over geheel Indonesië uitgezwermd, tier tot een uur te laten wachten en dan niet natuurlijk om propaganda te mn- loopt het schema van tien minuten per ken voor een bepaalde politieke partij, kiezer natuurlijk volkomen in de war. maar om burgers met alle mogelijke Een komische noot is dat men soms de hulpmiddelen ibrochures, pamfletten, registreerder geld geeft: men denkt dat! filmsi duidelijk te maken wat er straks oor de een of andere collecte bij de verkiezingen moet gebeuren. men er wel Doch als ook deze middelen falen, dan moet er naar andere wegen worden gezocht om de leef lijd <en het zal dan wel altijd „ten naasten bij" blijven) vast te stellen. Maar meer nog dan met de „gewone man" ondervinden de registreerders moeilijkheden met de meer gegoeden, de intellectuelen. Vaak hangt er op het hek. dat het erf van de openbare weg scheldt, een bordje met „Awas andjong" dat ls: „Pas op voor de hond". Soms is dat maar bluf en is er in het geheel geen hond i hetgeen met een vleesprijs van 22 roepiahs per kilo. waar ook een hond van rijst alleen niet kan leven, niet zo onbegrijpelijk is.» Maar men weet dat natuurlijk niet van tevoren en een overmoedige registreerder die het bord je niet acht. loopt dus het risico dat hij zo'n „andjing galak" 'kwade hond' aan zijn broekspijpen krijgt hangen. Soms durft zo'n meer intellectuele adspirant- Slopers van Alpliense brug zetten er vaart achter Foto Lux-Alphen Britannia maakte vreemde capriolen Het prototype van de Bristol „Britan nia". een verkeersvliegtuig met vier turbine-propeller motoren bestemd voor het vervoer van honderd passagiers, heeft op de kop ln de lucht gevlogen. Toen dit prototype, het eerste van oe twee die gereed zijn (het tweede maakte tengevolge van een brandende motor op 4 Februari J.1. een noodlanding in de rivier de Severn), ongeveer drie weken geleden een proefvlucht maakte, draaide het zich plotseling onderste boven. De chef-invlieger van de Bristol vllegtulgenfabriek. W. F. Glbb, slaagde er in het toestel uit de rugvlucht te doen komen en een gewone landing te doen uitvoeren. Van de zijde van de vliegtuigfabriek ls meegedeeld dat bij het aanbrengen van veranderingen in het vliegtuig een onderdeel van te geringe sterkte ten onrechte is gemonteerd in het mecha nisme dat een van de landlngsklappen in beweging moet brengen. Dit onder deel heeft het tijdens de vlucht begeven. Toen Glbb bij de circa 50 ton wegende „Britannia" het mechanisme voor het naar buiten brengen van de landings- klappen ln werking stelde, bleek al spoe dig dat er iets niet in orde was, want de grote slanke machine draalde zich In eens op de rug Haar machtiee vleugel van bijna drie en veertig meter lengte maakte een halve sla? door de lucht en daar hing de 35 meter lange reus met de romp aan de vleugel Gibb heeft met de veertien man die deze gedenkwaar dige vlucht meemaakten wel een beetje in ongerustheid verkeerd, zo heeft hij verklaard, maar het toestel vloog op voldoende hoogte. Glbb heeft de „Bri tannia" in haar normale vllegtoestand kunnen terugbrengen en later bleek dat slechts een der twee landingsklappen naar buiten was gekomen. Alleen de marconist aan boord werd gewond. In "en der motorgordels ontstond brand. 100 Vluchtelingen naar ons land GEVOLG VAN „EEN TON VOOR TRIEST". Mr G. J. van Heuven Goedhart, de Hoge Commissaris van de Ver. Naties voor vluchtelingen, heeft te Genève meegedeeld, dat 100 .moeilijke gevallen" onder de circa 4 000 vluchtelingen in Triest binnenkort naar Nederland kun nen vertrekken als resultaat van de campagne van een Nederlandse Om roepvereniging (VPRO) te Hilversum. 50 van deze groep zullen lijders of oud-Hjders aan TBC zijn en de andere 50 naaste bloedverwanten van hen. De zieken zullen in sanatoria worden ver pleegd tot zij geheel hersteld zijn. Zij krijgen de keus later te emigreren of zich blijvend in Nederland te vestigen, aldus mr Van Heuven Goedhart. Namens H M. de Koningin heeft de Nederlandse ambassadeur :n Italië, dr H. N. Boon. Zaterdag onderscheidingen uitgereikt aan de twee mannen, die er voor hebben gezorgd dat Nederland op de „Biënnale", de kunsttentoonstelling te Venetië, het meest bewonderde pavil joen heeft. De ontwerper van het paviljoen, de heer G. Rietveld uit Utrecht, ls be noemd tot Officer in de Orde van Oranje Nassau: de heer L. J. Breman. consul-generaal van Nederland te Mi laan. Is wegens zijn verdiensten bij het bevorderen der culturele betrekkingen tussen Italië en Nederland, bij bevorde ring dezelfde onderscheiding ten deei gevallen. (Ingez. Med.-Adv.) De slopers van de Alphense brug zetten er vaart achter. Onmiddellijk na de afsluiting van de brug togen zij aan het werk. De klappen van de brug waren al spoedig verdwenen en gistermiddag om kwart over vier werd de zware ijzeren poort met de draoibare bascule aan de Lage Zijde door de bok Albatros van zijn plaats gehesen en in een schuit voor oud roest gedepo neerd. Hedenochtend werd de poort met bascule aan de Hoge Zijde ver vi/derd. Bij de werkzaamheden bestond voortdurend grote belangstelling, zowel van de /eugd als van de ouderen. Onder de toeschouwers van de sloop waren ook Alphenaren, die een soortgelijke afbraak in 1905 hebben meegemaakt. .geniet ran Een gulden genieting voor 80 et. Uitreiking dapperheids- onderscheidingen Donderdag a.s. te 11.30 uur zal Prins Bernhara een honderdtal dapperheids- onderscheidingen uitreiken in het Pa leis te Amsterdam Bij deze gelegenheid zal de heer C Avis. die tweede luitenant was van het voormalige Koninklijk Nederlands-Indi sche Leger, tot ridder worden geslagen in de Militaire Willemsorde. De rozen, die mr dr Da Costa Gomez van Aalsmeerse kwekers cadeau ontving en die door hem .Statuutrozen" werden gedoopt, hebben thans een plaatsje ge kregen in de plantentuin Cas Cora op Curacao. Voorlopig is er van de stekjes nog niet veel te zien, omdat palmbla deren er voor zorgen, dat de felle An tilliaanse zon deze „koude grond rozen" niet kan verbranden. Toerisme bloeit in België Brussel centrum (Van onze Brusselse correspondent) De meeste waarnemers ln België zijn het er ln hun voorspellingen over eens. dat het komende toeristische seizoen voor België nóg beter zal zijn dan vorig jaar. Op de Grote Markt te Brussel mo gen de grote bussen, die honderden bui tenlanders aanvoeren, niet langer dan een half uur parkeren, om dan plaats te maken voor andere bussen en perso nenwagens. Om drie uur in de vroege morgen kan men op de Grote Markt al autobussen zien aankomen en gidsen horen vertellen over het verleden van Brussel, als hoofdstad der Bourgondi sche vorsten, der hertogen van Bra bant. enz Zoals wel meer geschiedt, vertellen die gidsen zo maar wat. Bijvoorbeeld het verhaaltje van de architect van het Brusselse Stadhuis, die zelfmoord zou hebben gepleegd toen hli merkte, dat de toren van het Stadhuis niet geheel ln het midden stond, is zuiver fantasie. En ook de tien versies over de origine van Manneke Pzlin sterke verhalen. Wel schijnen de historici het er over eens te zijn. dat het ventje dateert uit de late middeleeuwen, toen de Vlai r- gen uit Brugge naar Brussel kwamen om de stad te plunderen. Een Jong Brus selaar zou toen van uit een raam de Brugse soldaten op de hem eigen manier bestookt hebben Men moet namelijk weten, dat de hertog van Brabant steeds een zeer particularistische politiek heeft gevolgd. Terwijl de graaf van Vlaande ren het zelfs tegen de koning van Franrkijk durfde op te nemen (Gulden Sporen-slag van 11 Juli 1302) bleef de hertog neutraal en niet eens welwillend neutraal tegenover de Vlamingen. Dat zegt de gids op de Grote Markt natuurlijk niet. want de Amerikanen en andere toeristen staan al ongeduldig te trappelen om de ..little man" te zien. Het bronzen beeld van het ventje ls echter zó klein, dat de eerste indruk steeds een ontgoocheling ls. Gezien de gehele sfeer van de Stoofstraat wordt er echter toch maar eens duchtig ge lachen. In een van de oude café's van de Grote Markt waar grote stukken hout ln de haard branden, kan men verder op het spit gebraden wild of varkentjes eten. overgoten met Bourgogne of een beau-jolais, of zo men wil: met Brus sels geuzenbler. De grote Brusselse magazijnen bren gen op het ogenblik goede en goedkope diners en lunches. Voor 45 francs (circa 3,5 gulden» kan men al krijgen crème soep. een Hollandse maatjesharing, met spercieboontjes. sla. tomaten en uitjes, een vleesschotel en dessert. Hetzelfde etentje kost in een gewoon restaurant minimum vijf gulden. De vleesporties zijn te Brussel altijd overvloedig. Wat de restaurants schadeloos steil voor de goedkope maaltijden (naar Belgische begrippen) Is het feit. dat de drank een goede winst oplevert. Een fles wijn kost al gauw 5 tot 8 gulden en alle grote magazijnen en goede restaurants hebben hun eigen wijnkel ders. Een der grote magazijnen is zelfs begonnen met de exploitatie van een eigen wijnberg in Frankrijk! De toensten blijven overigens niet lang in Brussel. ZD rijden door naar de kust of de Ardennen, waar het ech ter akelig duur is. In de kuststreek is het niet duurder dan te Brussel. In mondaine badplaatsen, waar men aller lei attracties heeft, zoals het Casino met de roulette, de dancings, water skiën. kursaal, enz., vindt men al een volledig pension voor 12 A 15 gulden per dag. met drie verzorgde maaltijden. Er wordt nu hard verder gewerkt aan autosnelweg van Brussel naar Oostende en aan de electnficatie van de sjaooriyn. Brussel—Gent is reeds electrisch. Men doet er 23 minuten over.feur geen schuld. Afscheid dr E. H. Ebels ALS COMMISSARIS DER KONINGIN In een bijzondere Statenzitting heeft dr E. H. Ebels gistermiddag af scheid genomen als Commissaris der Koningin in de provincie Groningen. Na een inleidend woord van de heer D. H. Harrenstein, die ook zijn ambt als lid van Gedep. Staten heeft neer gelegd. hield de heer J. Brouwer als oudste fractievoorzitter in de Prov. Staten een beschouwing over het werk van de heer Ebels als bestuurder van het gewest. De heer Brouwer zeide met weemoed afscheid te nemen, daar de heer Ebels zich steeds een voortreffelijk leider had getoond, onder wiens leiding men zich na de oorlog bij de opbouw van het ge west gaarne stelde. Steeds, zo meende hy, bent U. dr Ebels, getrouw gebleven aan Uw lijfspreuk „Tracht niet de meesten, maar de besten te behagen". Maar zowel de besten als de meesten hebben steeds een grote mate van waardering voor U en Uw werk getoond. Ook mevrouw Ebels als toegewijde fi guur op de achtergrond werd ln deze hulde betrokken. Als dank en blijk van waardering voor het echtpaar Ebels bood de heer Brouwer vervolgens na mens de Staten een antieke zilveren koffiepot aan. opgespoord in Amsterdam en vervaardigd omstreeks het midden van de 18e eeuw. In zijn dankwoord releveerde dr Ebels het vele. dat ln de afgelopen decennia ook ln de provincie Groningen is ver anderd. Zeer verheugd toonde hij zich ten slotte over de komende uitvoering van het soda-project, dat voor de provincie geheel nieuwe perspectieven zal kun nen openen. Kindje door bus gedood Het ruim drie Jaar oude dochtertje van de familie Kesteloo uit Z.erikzee is gistermiddag nabij de ouderlijke woning bij het oversteken van de Rijksweg by Zierikzee door een autobus die uit Zype kwam. gegrepen en gedood. Volgens de politie treft de busehauf- Wij wensen U prachtig weer en veel genoegen in Uw VACANTIE! geeit ons tijdig Uw Vacantie-adres op Onze abonnementen-aideling is in de vacantie EXTRA belast en wil zelf ook gaarne met vacantie. U zult ons een groot genoegen doen door Uw vacantie-adres(sen) vroegtijdig SCHRIFTELIJK aan ons op te geven. Bij voorkeur NIET TELEFONISCH. Gelieve ln te vullen met bloklettere. Kwartaal Week Post straat en huisnummer (Doorhalen wat niet van toepassing le). (huis-adres) wenst het Leidsch Dagblad. aan het volgend adres: straat en huisnummer te ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3