Belgische autobus kantelde in Alphense brug in Pieter Doehnanstr. definitief gesloten Lagewaardse Wetering 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 21 Juni 1954 Derde Blad No. 28245 De laatste zucht Achttien millioen oud-strijders en I terdag. zoals gemeld, voor de vierde tigheid plaats rond het Witte Kruis oorlogslachtoffers in 25 landen over maal de Wereldveteranendag ge- aan de Steenstraat. Onze foto geeft de gehele wereld hebben Za- vterd. Te Leiden vond deze plech- leen overzicht van deze plechtigheid. Foto L.D./Van Vliet De autobestuurder, de heer J. H. Oerlemans, direc teur van de Rotterdamse Automobieiccntrale, reed met grote snelheid op de Hee- renvveg toen de bromfietser Boekhout uit Alphen het rij wielpad verliet zonder op het verkeer acht te slaan. De autobestuurder trachtte door snel naar links te zwenken een aanrijding te voorkomen, doch dit lukte niet. De bromfiets werd to taal vernield, de auto sloeg over de kop en kwam ln de naast de weg lopende sloot terecht De heer Oerlemans en zijn meerijdende zoontje werden zodanig gewond, dat zij naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden moesten worden vervoerd. De heer Boekhout kwam er wonder boven won der met ontvellingen cn builen af. Met een takelwagen werd de gehavende auto later weer op het droge gebracht Van ochtend gingen hekken coor het laatst dicht Over een klein jaar openstelling nieuwe brug Hedenochtend om tien uur sloot de chef-brugwachter, de heer G. van Wijk voor de laatste maal de heggen in de Pieter Doelmanstraat te Alphen, kort voordat voor het laatst de klappen van de beruchte rug der Zuchten omhoog gingen om in geopende stand op de sloper te wachten. Voor bijna een jaar werd daarmede de veelgesmade oeververbinding in het centrum van Alphen geheel verbroken (afgezien van een noodbruggetje voor het kleine verkeer). De laatste zucht over de brug was gezucht. Nu zal er nog wel een jaartje gezucht worden over het feit, dat de brug er niet meer is, maar over een klein jaar wordt ongetwijfeld door velen een zucht van verlichting geslaakt wanneer de nieuwe, moderne brug geopend wordt. Dan is Alphen verlost van een verkeersprobleem, dat ot in verre omtrek een triest faam had. GEEN TRANEN Weinigen zullen een traan kunnen op brengen t>lj d:t afscheid van de oude vertrouwde brug Toch is er eens een t«d geweest, dat de Alphenaar trots was op zijn brug. Op 14 November 1906 werd de tweeklapsbrug in gebruik gesteld en men vond toen. dat de Runstreek er een prachtige oeververbinding had bij gekregen. Voordien immers bestond op deze plaats slechts een veel hogere een- klapsbrug van een heel wat gammeler constructie en met heel wat moeilijker opgangen dan de ijzeren brug die nu onder slopershamers valt. Voordat deze .nieuwe" brug het le venslicht aanschouwde werd de Rijn tussen Gouwsluis en het centrum van de gemeente tn 1898 op de huidige breedte gebracht, en een jaar later ver breedde men ook de rest. Daarbij sneu velden de tuintjes van de woningen aan de Rijnkade. Door deze verbredingen kon de doorvaartwijdte gebracht worden op 10 meter voor de grote opening en 4 meter voor de opening onder de vaste overspanning aan de Lage Zijde. KOSTBARE KORTZICilTIGHEID Reeds voor de tweede wereldoorlog begon men behoefte te gevoelen aan een betere oeververbinding, doch de onhoud baarheid van de situatie drong eigenlijk pas na de bevrijding goed tot de Alphe- naren door In de dertieer Jaren legde Provinciale Waterstaat het gemeente bestuur een uitstekend plan tot vernieu wing en verbreding van de brug voor De meerderheid van de toenmalige Raad kon echter niet de vooruitziende blik opbrengen welke nodig was. om dit plan met beide handen aan te grijpen en te verwezenlijken. Men vond dat deze ver beteringen alleen provinciaal, niet ge meentelijk van belang waren en achtte derhalve gemeentelijke medewerking overbodige luxe De provincie moest het maar betalen Dat deed de provincie natuurlijk niet, en zo bleef men tot de huidige dag zitten met een bedroevend en tezelfdertijd lachwekkend verkeers obstakel. Wanneer wij zien, wat de vernieuwing de gemeente thans kost. is het begrij pelijk, dat de houding van het toenma lige gemeentebestuur thans ln brede kring emstlg wordt betreurd. 1 De thans verouderde en aan haar le venseinde gekomen brug heeft heel wat verkeersdrama's op haar geweten. Ver schillende malen heeft zij het leven maar ternauwernood behouden bij aan varingen en doorzakken bij te zwaar verkeer In 1944 werd zy door de bezet ters ondermijnd, maar ook deze bedrei ging werd overleefd Onkruid vergaat nu eenmaal heel moeilijk. De navigatie- kunst van de bezetters is tevens oorzaak geworden van de scheve stand waarin 1 de brug de bevrijding beleefde. In een nacht voeren de Duitsers namelijk op hoogst ondeskundige wijze een landings vaartuig door de brug. Met een hevige klap werd de brughelft aan de Lage Zijde aangevaren en vrijwel meegeno- Tot tweemaal toe is een zware vracht auto door de brug gezakt, zodat de klap pen naar beneden knikten. Sindsdien werden de klappen zog esloten, dat een hoge nok bij hun ontmoetingspunt ont stond In die tijd werd het unieke ver keersbord bij de brug geplaatst, voor stellende een auto boven op een spits, waardoor automobilisten gewaarschuwd werd voor het gevaar, dat zij met de onderkant van hun wagen op de brug zouden blijven hangen. Ontelbaar is het aantal auto's dat slechts met behulp van planken en bal ken over de brug kon komen. Vele ma len raakte het verkeer volkomen ge stremd als er weer eens een auto ge strand was Vele malen kwam het voor. dat bij be grafenissen van de Hoge naar de Lage Zijde alle inzittenden uit de volgstoet moesten stappen, aangezien de lange wagens met balken over de brug gehol pen moesten worden. Dat hierbij van het brugpersoneel het uiterste werd gevraagd aan ge duld. tact en andere kwaliteiten die een normale brugwachter niet van node heeft, spreekt voor zichzelf. Zjj moesten als het ware steeds ..de eer ste klap" opvangen. Steeds hebben zij dit op de meest voortreffelijke wijze gedaan, al zagen niet alle weggebrui kers, die in moeilijkheden kwamen. De laatste auto. de Alphense T- Ford H-41855. een oud geval dat j wonderwel paste bij de afgeleefde wrakke brug. passeert als laatste wagen de ..Brug der Zuchten", zon-1 der ongelukken. Direct achter de auto werden de hekken gesloten en de klappen opgehaald. dit zo in. Een zware taak hebben zij jarenlang met Jobsgeduld volbracht. Een woord van hulde mag op dit mo ment dan ook zeker niet ontbreken. THANS MOEILIJKE SITUATIE Nu de brug der zuchten sneuvelt, be schikt men ln het centrum van Alphen nog slechte over een noodbrug, alleen bestemd voor het kleine verkeer. Deze noodbrug ligt tussen Hooftetraat en Wilhelminalaan. Het grote verkeer aal gebruik moeten maken van de Koningin Juliana brug en de brug bij Gouwsluis Aanvankelijk heeft men op de plaats van de af te breken brug nog een pont voor auto's willen maken, doch Water staat heeft daaraan wegens te grote hinder van het scheepvaartverkeer geen toestemming kunnen geven. Voorlopig komt men dus in Alphen voor de grote moeilijkheid te staan, dat er in het centrum geen redelijke oever verbinding is. De daaruit voortvloeiende ongemakken zal men echter moeten ne men. en ook blijmoedig kunnen nemen in het vooruitzicht, dat over een klein jaar een ideale nieuwe situatie zal ont- HET EINDE TOCH MET TRANEN Dat de middenstanders in de Pieter Doelmanstraat het voor bijna een jaar afsluiten van deze straat voor alle ver keer in verband met de vernieuwing van de brug nog al met gemengde gevoelens begroeten bleek wel uit het feit. dat zy ter gelegenheid hiervan de vlag half stok uitgestoken hebben. Overigens was er bij de honderden belangstellenden die deze historische gebeurtenis wilden beleven geen enkel spoor van droefheid te bekennen en hoopt men slechts, dat de bouw van de nieuwe brug met be kwame spoed kan doorgaan. Twee minuten over tien uur gaf de hoofd-ingenieur de heer v. d. Zon aan de chef-brugwachter, de heer A van Wijk het teken, dat de brug voor de laatste maal opgehaald zou worden. Nog juist kon een zeer oud T-fordJe de klappen passeren, maar toen was het ook gedaan en gingen de hekken voor een jaar dicht. De talrijke omleidlngs- bordèn werden geplaatst Reeds onmid dellijk daarna kwam de grote drijvende dok aanvaren om met de sloop te begin nen. Hiermede is een periode ingeluid die herinneringen opriep bij enkele zeer oude toeschouwers uit de tijd van 1905 toen eveneens het verkeer over de brug onmogelijk werd gemaakt Reeds heden morgen hingen de eerste stukken n 1. de klappen in de stroppen van de bok. Aangenomen mag worden, dat deze in teressante werkzaamheden in het hart van Alphen de komende maanden een intensieve belangstelling zullen hebben van de oudere bevolking. Dank zij geringe bezetting geen slachtoffers Zondagmiddag omstreeks 12 uur werd de gehele Lage Waard onder de gemeente Koudekerk op stelten gezet, doordat de bestuurder van een Belgi sche autobus uit Antwerpen bij het passeren van een geparkeerd staande Koudekerkse personenauto iets te ver naar rechts uithaalde, waardoor zijn rechterwielen in de zachte berm te recht kwamen en daarin wegzakten, met het gevolg, dat de bus langzaam maar zeker naar rechts kantelde om tenslotte op de zijkant in de vrij diepe wetering terecht te komen. De tien inzittenden maakten de tui meling in het water mee cn hebben in de autobus nog enkele benauwde ogen blikken beleefd. Gelukkig konden alle door de linkervoordeur langs de plaats van de bestuurder uit hun benarde positie worden bevrijd. waardoor zij er met een nat pak nog goed afkwamen. Slechts een der vier dames had een verwonding aan het oor. welke door dr Blauwendraadt behandeld is. Door de bewoners van de Lage Waard zijn alle drenkelingen direct van droge kle- Auto te Woubrugge over de kop en in de sloot Een Rotterdamse automobi list kwam Zaterdagmiddag te Woubrugge bij de Heeren- weg in de sloot terecht toen hij (tevergeefs) een botsing met een bromfietser trachtte te voorkomen. De chef-brugwachter A. i\ Wijk haalt de klap aan de Hoge Zijde voor het laatst omhoog. Het ongeluk gebeurde doordat de be stuurder, d e hier betrekkelijk vreemd was. rijdende tn de Hoge Waard het ver keersbord je za; naar de Braajsemer- meer. Zonder zich te bedenken s'.oeg hy deze richting m. er niet op lettende, dat dit bordje voor fietsers bedoeld'is. Hier door kwam hij met zijn splinternieuwe 36 persoons autobus op het smalle wegje van de Lage Waard terecht Toen hij daar eenmaal zat had men ln de bus wel in de gaten, dat dit toch geen weg was voor deze voertuigen Men besloot echter maar door te ryden, met boven vermeld gevolg. Het betrof hier een proeftocht voor een Antwerps reisbu reau. dat tijdens de komende zomer maanden verschillende tours door ons land wil organiseren De heer G de Bruijn uit de Van Gen- derestraat te Alphen, d.e met zijn zoontje op de fiets een ritje was gaan maken, zag de autobus in de Lage Waard aankomen en besloot staande met de fiets aan zijn hand by de gepar keerd staande personenauto even te waóhten tot deze gepaleerd was. Tot zijn grote schrik echter kantelde de bus enkele m.nuten later langzaam maar zeker in de Wetering Aanvankelijk bleef de touringcar nog even schuin hangen Staande op de autobus trok de heer De Bruijn de deur naa-t de .chauffeur open. maar de verwarring in de bus was zo groot, dat memand er aan dacht naar voren te kruipen Toen begon het ge vaarte nog meer te kantelen en de Al phenaar kon nog juist op de wal terug springen, voordat de bus voor het groot ste gedeelte ondzr water verdween De heer De Bruijn besloot toen het water in te stappen en wist boven op de zijkant van de wagen te komen: ang stig keken de inzittenden hem van ach ter de ramen aan en luidkeels riepen zij om hulp. Opnieuw trok hij de linker voordeur open en nep alle mensen toe rustig mar voren te komen, waarna ze een voor een op de zijkant van de bus getrokken werden. Door snel 'n landhek te slopen was inmiddels een verbinding tot stand gekomen met de wal en kon den bewoners van de Lage Waard de slachtoffers verder overnemen Met een nogal omvangrijke heer en dame had men aanvankelijk gTOte moeite, maar met vereende krachten werden ook zij laags het stuur naar boven gehaald. Het waren evenwel zeer benauwde ogenblikken. Een groot geluk was, dat er slechts tien personen in de bus za ten. Was deze met 36 personen bezet geweest, dan waren ernstige gevolgen van een paniek wellicht niet uitge bleven. De brandweer uit Leiden kwam nog met een kraanwagen, maar behoefde geen hulp te verlenen. Door een takel wagen van de firma Boot uit Alphen is het gevaarte weer op het droge gebracht, met welk werk men omstreeks vijf uur in de namiddag gereed was. De bescha- digingen aan de bus vielen in elk op zicht mee. Na grondige reiniging en na dat de motor nagezien was kon de bus diep in de nacht de terugreis naar Ant werpen aanvaarden. (Ingez. Med.-Adv.) Doof dat zuurbranden op Uw maag met 'n paar Rennies. 'n Wonder, op hoe korte termijn dig helpen. Binnen een paar minuten Nog vóór die Rennies zijn gesmoltes op Uw tong. behoort het zuurbranden tot het verleden. Rennies kunt U altijd en overal innemen, onopvallend, zondtr water of wat ook. In de onder leiding van de heer J M, Haga in de raadzaal van het Haarlemss Stadhuis Zaterdag gehouden jaarverga dering van de vereniging „Hendrick d( Keijser" is het overlijden herdacht van dr J Kalff, oud-lid van het bestuur Het aantal leden der vereniging is ge stegen tot 825. Tot leden van het algemeen bestuur zijn herkozen of gekozen de heren prof, dr M. Ozinga, J. C. Duyvis, P. A. Dyke- ma. A. E Hannema, dr P. Jaffe, mr H. ten Meulen, mr baron Michiels van Kes- senich, jhr dr E. O. M van Nispen tot Sevenaer, mr W. A. Offerhaus, prof dr J. Q. van Regteren Altena en E. A. Velt- De deelnemers zijn ontvangen door het gemeentebestuur en toegesproken door burgemeester mr P. O. F. M Cre- mers, waarna er gelegenheid bestond hel stadhuis te bezichtigen. 's Middags werd een wandeling ge* maakt door oud-Haarlem, waarna men byecn kwam in het gebouw van de Holi landse Maatschappij der Wetenschappen, waar de secretaris dezer maatschappij, dr J. A. Biercns de Haan, een inleiding hield. POGING TOT BRANDSTICHTING? De Rijkspolitie te Blaricum heeft een 67-jarige rustend werkman gearresteerdj die er van wordt verdacht Zaterdags nacht j.l. een boerderij aan de Eemnes- serweg te Blaricum in brand te heboen willen steken. Een bewoonster van hel voorhuis, mevrouw Van Olst, bespeurda omstreeks twaalf uur een soherpl brandlucht; even later zag zy rook ko men uit het achterhuis. Zy waarschuw» de de brandweer. Deze vond een smeu lend veren bed in een ledikant, dat ken nelijk op twee drie plaatsen was aan» gestoken. Om 'snaohts halftwee kna- men de bewoners van de boerderij thuis, Zij werden door de politie opgewacht en voor een verhoor naar het politiej bureau gebracht. Naar aanleiding van dat verhoor werd tot arrestatie van dg rustend werkman overgegaan, die een kennis van de bewoners is. De man ont kent tot dusverre alle schuld.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 8