Practische adviezen voor toeristen naar Parijs Venetië: een Hoogst aanlokkelijk reisdoel „PEARL HARBOUR? DAT NIMMER MEER!" Hoe kies ik mijn hotel en restaurant? Bevolking omgeven door louter schoonheid Daarom, betaalt gemiddelde Amerikaan maand aan defensie 25 dollar per WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 19 JUNI 1954 - PAGINA 2 (Van onze Parljse correspondent) De stroom vcm buitenlandse toeristen begint in Parijs al weer leuk te druppen. En aleer die stroom, waarin vanouds een respectabel aantal Nederlanders wordt meegevoerd, tot op volle kracht gegroeid is. zou het misschien niet onnuttig kunnen wezen hier een paar opmerkingen te maken. Opmerkingen, die althans de debutanttoerist - in - Parijs er voor behoeden kunnen dat hij zich temidden van die stroom en deze milhoenenstad, als een drenkeling zal gevoelen. Is dat wat waanwijs en zelfs arrogant uitgedrukt Ik weet natuurlijk dat Parijs een stad is, waar iedereen zich thuis kan voelen en dat is vermoedelijk ook wel de reden van haar aantrekkingskracht, die nog steeds niet aflaat. Een stad la mesure de l'homme", de levendigste en meest menselijke metropool ter wereld en een die biedt: elk wat wils. Verwacht U hier van mij daarom nu NIET dat ik U adviseren ga welke monumenten ge beslist bezoeken moet. Koopt liever een blaadje in de trant van „Une semaine a Paris" en ge vindt dan alles wat ge weten wilt Zoveel hoofden, zoveel zinnen Zoveel hoofden zoveel zinnen. Iemand die met het (al of niet verborgen) voornemen naar hier komt om nu eens alle genietingen van de Folies Bergères of het Casino de Paris te proeven, is weinig gediend met een opsomming van de kunstschatten, die het Louvre al zo behelst. En vice versa. Maar mo gelijk kunnen beiden zyn geholpen met de wetenschap hoe en waar een aardig en niet te duur eethuisje te vin den of een „fris hotel" waarvan de directie haar geachte clientèle het vel toch niet over de oren haalt Een paar van zulke practische raadgevingen wilde ik u hier dus verstrekken, daarmj trachtend het standpunt van de ge middelde landgenoot te blijven delen, die er nu eenmaal niet van houdt. z(jn goede duiten over de balk te smeten. Is Parijs duur? Eerste vraag, die ge me stellen wilt: is Pargs duur en sedert het vorige bezoek weer duurder geworden? Mijn antwoord, gebaseerd op dage lijks bronnenonderzoek, luidt: voor de toerist valt het eigenlijk best mee. De duurte van het Par(jse leven, welke helaas géén fabel is wordt voornamelijk bepaald door zaken, waarmee de toerist niet zo erg veel te maken heeft te hebben. Gebruiksvoor werpen, meubelen, serviesgoed, en noem maar op, zijn kostbaar en de huur kan hoog zijn en de arbeidslonen zijn het steeds. Daarentegen vallen de hotelprijzen welbeschouwd bijzonder mee. en de restaurants zijn zojuist een actie be gonnen ter bescherming van de bui tenlandse toerist. Het valt dus wel mee, doch op voorwaarde dat ge wat uitkijkt en een paar raadgevingen in gedachte houdt, die ik u hier dan wil gaan toevertrouwen. Goed. u komt dus aan per auto of per trein en ge w ilt dan eerst wel eens een stukje gaan eten. De verleiding is dan groot het eerste het beste restau rant binnen te stappen. Maar het gevaar ls dan niet minder groot en denkbeeldig, dat u zich in uw verwachtingen na afloop door de reke ning. de kwaliteit der spijzen of vooral door de atmosfeer van zo'n restaurant, wat teleurgesteld zult voelen En omdat een eerste Indruk bij een kennismaking zo belangrijk is en die kennismaking hier dan toch maar Parijs betreft, en dus zeker niet de eerste de beste, zou ik u willen aanbevelen direct al op enkele détails te letten. Ik mag wel aannemen, is het niet. dat u niet tot dat slag buitenlanders behoort, die alles wat het oor of oog treft of het gehemelte beroert, met een wat meelijdend of laatdunkend ondertoontje in de stem zo nodig met ..thuis" moeten vergelijken. wilt natuurlijk we kennen el kaar daarvoor nu zo langzaam aan wel goed genoeg Parijs en de Parijze- naars zélve leren kennen, en daarom zoekt ge eerder die kleine tentjes op waar ook nog wel ereis Frans wordt gesproken en waar de buitenlander in zijn volstrekte souvereinlteit niet uit sluitend koning kraalt. U doet er daar om goed aan de onmiddellijke omge ving" van de grote stations, waar de internationale" treinen arriveren, wat te vermijden en die wijken zijn boven dien in het algemeen de interessant ste niet. Ik ben er eveneens wel zeker van. dat U nu uit ondervinding ook wel eens die befaamde Franse keuken wilt leren kennen, en ge zult dus niet verbleken Indien ge op uw bord de aardappeltjes, de groente en het vlees nu eens niet in de Hollands-klassieke samenstelling verenigd ziet. Ik kan U natuurlijk best een paar Parijse adresjes geven en misschien komt het daar later ook nog wel van. Maar nóg meer voldoening zult ge ervan hebben, indien ge zelf ook het culinaire avontuur tegemoet treedt, want op dit gebied smaken de eigen ontdekkingen wel dubbel zoet. Op zoek naar een eethuisje U kunt voor een vijf of zes gulden de franc gemakshalve op één cent ge steld al heel best terecht, en voor dat bedrag moogt ge dan ook nog wel rekenen op minstens een half flesje redelijke wijn. Het wordt U hier door niemand als een onbeleefdheid aange rekend. wanneer ge. aleer binnen te treden, eerst de prijs en spijskaart nauwkeurig consulteert, die elk restau rant voor het raam heeft opgehangen. Misschien kunt U die HJst met vreem- de namen zo met één oogopslag niet zo goed beoordelen en let U daarom maar weer op een paar détails Wanneer zo'n spijsliist met de schrijfmachine ver vaardigd is. dan heeft U in negen van de tien gevallen met een hogere cate gorie te maken en dan komt ge er onder de tien guldens gemeenlijk niet vanaf. Bij de billijker eethuisjes wor den die menukaarten de vorige avond door de patroon in meer of minder leesbaar schoonschrift met de eigen hand geschreven. Wilt zich econo misch daarna nóg precieser oriënteren, kfjk dan eens naar de aangegeven priis van de soep. wat ge een piloot-prijs zoudt mogen noemen. Wanneer op die kaart voor zo'n soep zestig of meer francs wordt gevraagd, dan zit ge ver moedelijk al ln een hoge middenklasse. De meer populaire tentjes, die daarom helemaal nóg niet slecht behoeven te zijn. nemen voor een potage frs 30 of 2e!fs nog wel minder, zonder dat men dan onvermijdelilk een bo'd warm aardappel-a fgietwater voorgezet be hoeft te krijgen. Eenmaal binnen, waar het toch wel eens van komen moet. kunt ee een keuze maken tussen la carte of ..los". Het voordeel van de eerste keuze is dat ge dan ook financieel direct weet waar aan men toe ls. Maar de toerist met durf en culinaire ontd"kklngsgeest zou ik toch die an dere mogelijkheid willen aanbevelen. Is 't nodig nog op te merken dat het In Parijs gewoonte is. vooral bij de betere gelegenheden voor het gebruik van een servet wat extra franken te vragen? In de meer populaire eethuis jes zult ge voor die kwellende gewe tensvraag niet eens worden gesteld Verder komt er tien procent op de rekening voor de service. Tenzij ge een uitzonderlijk kenner der wijnen zUt, kunt ge gemeenlijk gerust de eenvoudige en hartige „pinard" bestellen. Vraagt om te be ginnen. ..une petite chopine". een half flesje. Naast het gezonde genoe gen van die populaire drank, zult ge U dan bovendien nog de minder leuke verrassing van een gepeperde eindrekening kunnen besparen, want de goede merken blijven ook in Frankrijk toch nog steeds wel wat prijzig. Blijf niet bij de grote stations En nu dus de hotels. Ik zei al dat het raadzaam was niet te dicht in de buurt van de grote sta tions te blijven. En zoekt U bij voor keur evenmin de nabijheid op van de beroemde monumenten. Het Pantheon, gelegen in het hart van het Quartier Latin, niet meegerekend, vindt men die bezienswaardigheden Invalides, Etoile, Trocadero. Opéra, etc. toe vallig bijna alle ln de uitgesproken dure wijken. Twee nadelen kunt U dan weer be sparen. In de eerste plaats zult ge bui ten genoemde buurten minder vreem delingen en landgenoten ontmoeten wat Immers onze opzet en afspraak was en voorts Ik ken mijn Pappen heimers komt ge dan al weer wat goedkoper uit. Wecst niet bang voor een wat verveloze of zelfs bepaald ver vuilde pul. De duurste mensen wonen in Parijs vaak achter gevels waarach ter het Nederlandse reine oog slechts onbewoonbaar verklaarde woningen zou vermoeden. En met de hotels ls dat al heel vaak evenzo. Gaat U gerust naar binnen en vraag of er nog een Kamer vrij 1? en zo ja. wat de prijs dan wel mag wezen Wanneer dan de volgende ochtend echt mocht blijken, dat U werkelijk op iets onzuivers bent gestoten over Irt sanitair en de W C spreek ik niet: die zijn hier zelden van een voorbeeldige hygiène hebt dan de sportiviteit te erkennen, dat ge enkel wat pech hebt gehad. De volgende keer valt het dan wel weer wat beter uit. Hotelkamers zijn ln Parijs niet duur. En vooral met twee personen Is men naar verhouding billijk uit, omdat ln tegenstelling met andere landen voor een dubbel bed geen of slechts een geringe toeslag wordt gevraagd. Voor vijf A zes gulden kan men mees tal he -1 redelijk terecht, in welke prijs het ontbijt dan echter niet begrepen is. Maar uw ir..;sant en uw kop zwarte koffie gebruikt U natuurlijk, zoals zo vele Parijzenaars, veel liever in de bistro cp de hoek. Ik nu k da: ik. al babbelend, de redelijke lengt.-grens voor dit artikeltje a! weer even overschreden heb. Misschien zult U uit enige opmer kingen toch nog we! wat profijt kun nen trekken. Zomerplannen verdienen de aandachi (Van onze Romeinse correspondent) Wilt U het in het komende seizoen een beetje „in de cul tuur" zoeken - en Iaat na het Holland-Festival de portemonnaie dit nog toe - zet dan Venetië op Uw programma. Venetië is altijd een hoogst aanlokkelijk reisdoel. De honderden marmeren paleizen, die het ragfijne kantwerk van hun Gothische- en tegelijk door het Oosten, Perzië en Arabië, beïnvloede architectuur staan te spiegelen in de lagune en in de smalle donkere kanaaltjes, de wonderlijke a-symetn- sche gondels, die bevallig over het water glijden, de gouden pracht van de Sint Marcuskerk inwendig geheel met mozaïeken bekleed, en ook (waarom niet?) de duiven op het plein, dat Europa's fraaiste feestzaal is, ze maken deze stad tot iets zo onwezenlijks, dat wie haar niet kent, onmogelijk begrijpen kan, dat in onze nuchtere tijd, hier in onze Westerse wereld, de be volking van een belangrijke, volkrijke plaats haar leven slijt, omgeven door louter schoonheid. Maar ln de zomer wil Venetië zich zelf overtreffen. Maandenlang biedt z\) haar bezoekers naïist de rUke schatten, die tot haar vast bezit behoren, het ene grote festijn na het andere, en wordt zij het geestelijk centrum van Italië, welhaast van Europa. Dit jaar is het programma rijker dan ooit tevoren: zo rijk dat het nodig is een keuze te doen uit het vele, en dat, wie iets van deze feesten wil mee maken. niet dralen moet zijn kamers te bespreken in de stad of aan het Lldo, want Venetië worstelt in de zo mer met een gebrek aan hotelruimte, dat niet opgelost kan worden, daar de eilanden zijn volgebouwd en nieuwe hotels alleen op het vasteland zouden kunnen verrijzen. Op 15 Juni begonnen de eerste zo- mermanifestatles. Stokowskl en ande re vermaarde dirigenten geven gedu rende een week concerten in de kerk van Sint Marcus en in de binnenhof van het Paleis der Doges. Dit is in zekere zin een prélude. Immers juist vandaag komt de president der Repu bliek en wijdt twee grote tentoonstel lingen ln: de Biënnale en de Interna tionale tentoonstelling van Chinese kunst. De Blennale is sedert 1895 de expositie, enig ln de gehele wereld, waar schilders en beeldhouwers van elke nationaliteit hopen eenmaal hun werk te mogen laten zien. Rondom het grote centrale gebouw, waar de Ita lianen laten zien wat zij vermogen, liggen de paviljoens verspreid in een fraai park. paviljoens die worden on derhouden door vrijwel alle landen ter (II) (Van een bijzondere medewerker) „Dacht U, dat een Amerikaan met een gezin van drie kinderen het leuk vindt per jaar vijftienhonderd dollar aan de verdediging bij te dragen? Die vijftienhonderd dollar besteedt hij .veel liever aan iets anders, maar de wil om een nieuw Pearl Harbour te voorkomen, maakt die grote uitgaven noodzakelijk. Wij betalen dit enorme bedrag als premie voor het risico van een onaangename verrassing". Dat v/as de mening van de Amerikaanse onder-minister van Defensie, dr John A. Hannah, die ons, Europese journalisten, voorrekende, dal de gemiddelde Amerikaan mannen, vrou wen, kinderen, zonder uitzondering per maand vijf en tv/intig dollar bijdraagt voor de defensie van zijn eigen land èn voor die van de vrije v/ereld in het algemeen. Natuurlijk zijn er, die minder dan dat bedrag betalen, maar dat betekent, dat anderen méér moeten betalen: die vijf en twintig dollar per maand is het gemiddelde per hoofd, van klein tot groot. En waarom staan de Amerikanen toe, dat tweederde van de belas tingdollar aan defensiedoeleinden wordt uitgegeven? Omdat zij één ding zeker weten: nooit meer een Pearl Harbour! De schrik dadrvoor zit hen nog altijd in de benen en bovendien weten zij, dat een nieuwe verrassing van dit soort ditmaal het Amerikaanse grondgebied zélf zou treffen en zich niet ergens ver in de Stille Oceaan zou afspelen. Dertigduizend ambtenaren in het Pentagon De reusachtige schuilkelder voor de defcnsicdiensten heeft 35 millloen dol lar gekost en zij kan dus, zo nodig, het Pentagon vervangen. Het Pentagon Is, zoals men weet, het vijfhoekige ge bouw, dat ln Washington aan de over- bouw ter wereld: het Empire State Building in New York, dat 102 ver diepingen telt. Het Pentagon werd in 1942 en 1943. dus midden ln oorlogs tijd. in zestien maanden uit de grond gestampt. De 65 millloen dollars, die dit kostte, gaven aanleiding tot protes ten van zuinige Congresleden, die ech ter vergaten, dat de diensten van het ministerie voordien over zeventien ge bouwen in en rondom Washington ver spreid waren. Bovendien kost één enkel slagschip meer dan dit enorme gebouw, met zijn gangen, die bij elkaar 28 km lang z(jnEu toch, hoe vreemd het moge klinken, liggen de verst van elkaar verwijderde kamers niet verder van elkaar dan zes minu ten lopen. Ja, lopen, want liften zijn er niet, alleen trappen en brede taria's zorgen dagelijks 700 personen voor 12.000 maaltijden; per dag worden 30 000 kopjes koffie geconsumeerd en nog ruim 40 000 glazen melk en bier. Deze stad-onder-één-dak heeft een enorme hal. waar men tientallen win kels aantreft: een „drugstore", een bakkerswinkel, een bloemenzaak, een Juweliersbedrijf, een boekhandel, een kapperswinkel, een bank. een postkan toor enz. enz. Verder zijn er elf artsen acht tandartsen en drie verpleegsters aanwezig voor het geval een van de dertigduizend ambtenaren en secre taressen iets mankeert. In de kelders zetelen timmerlieden, electriciens, schilders, loodgieters, lassers, stuca- doors en nog tien andere soorten vak liedenElke dag worden er 600 uitgebrande gloeilampen vernieuwd en per maand worden 7600 ruiten gewas sen. Elk etmaal wordt tussen de tien en twaalfduizend kilo verbruikt papier verzameld en de verkoop daarvan le vert per Jaar 86.000 dollar op. Als net Galgenhumor verraadt angst voor onverhoedse aanval met atoombommen Een van de beste moppen in Amerika is op het ogenblik het gesprek tussen twee Russen. Iwan en Serge] „Het ls eigenlijk een koud kunstje de Ameri kanen op de knieën te krijgen", zegt Iwan. „O ja. hoe dan?" „Nou, Je neemt tien kleine atoom bommen; die stop Je elk ln een koffer en die tien koffers breng Je naar tien grote Amerikaanse steden. Dan laat Je die tien bom.nen tegelijk ontploffen en klaar ls Kees!" „Dat ls een reuze Idee, zeg. maar., vertel me eens: waar haal JU eigenlijk die tien koffers vandaan?" Ge voelt, lezer, de bijtende critiek van de welvarende Amerikaan met zijn veel-cesmade kapitalistische stelsel, op het economisch systeem van de Sovjet-Unie, waar zelfs de eenvoudig ste gebruiksgoederen ontbreken ol moeilijk te krijgen zijn. Maar dit brokje galgenhumor verraadt toch ook lieel duidelijk de angst van heel een natie, dat het wel eens zó zou kunnen gebeuren als in dit bittere grapje wordt verondersteld. Voor dit soort aanval len is immers Amerika met zijn talrijke grote steden oneindig veel kwetsbaarder dan de andere partij. Ten hoogste honderd atoombommen, in koffertjes of uit del ucht. zouden in één ogenblik de helft van de Amerikaanse bevolking doden of buiten gevecht plaatsen, terwijl een dergelijke aanval op de Sovjet-Unie slechts vijftien procent van de be volking zou treffen. Dat is dan ook de reden, dat de verdediging van Amerika in de laatste tjjd in het bijzonder toegespitst wordt op be stuurbare of zelf-hundoel-zoekende afweerprojectlclen tegen invliegende aanvallers. En om diezelfde reden is, op een niet al te grote afstand van de hoofdstad Washington, een schuilkelder tegen atoomaanvallen gereedgekomen, waar- In mocht onverhoopt de nood aan de man komen de diensten van leger, marine en luchtmacht kunnen doorwerken. zijde van de Potomac, het departement van Defensie herbergt. Het telt onge veer dertigduizend ambtenaren van hoog tot laag en het ls droevig tijdsverschijnsel! al weer te klein geblekenHet kost u veertien da- sen om de weg te leren kennen ln de vijf verdiepingen van dit hoofdkwar tier van de Amerikaanse verdediging. Dat behoeft u niet te verwonderen, want de vloeroppervlakte is driemaal zo groot als die van het hoogste ge- Hef Pentagon in Washington „ramps": opritten, die van de lagere naar de hogere verdiepingen voeren en omgekeerd. Wonder van vernuft Als u zich interesseert voor getallen, dan zijn er hier een paar: aan de 39.000 telefoontoestellen worden dagelijks 250.000 gesprekken gevoerd (maar waarschijnlijk niet altijd strikt-zake- HjkU; in de zeven restaurants en café personeel het gebouw verlaat, staan er 8300 particuliere auto's voor hen klaar en de rest maakt gebruik van de bussen ln het ondergrondse bus station, waar 28 bussen tegelijk „ge laden" kunnen worden. In een uur worden 25.000 passagiers weggewerkt. Vanuit deze enorme stad, een won der van vernuft, wordt Amerika'? defensie geleld Het spreekt vanzelf, dat dit „bedrijf" een en ander kost Maar een Pearl Harbour, neen, cat nooit meer....l wereld tene'nde te kunnen deelnemen aan deze tweejaarlijkse Olympiade dei- muzen. Voor Nederland ls dit jaar de Biënnale van bijzonder belang daar een nieuw paviljoen, ontworpen door de architect Rietveld, het oude, dat ruim vijftig jaar heeft dienst ge daan, is komen vervangen. Een hoogtepunt van de Blennnle- 1954, waar zoals steeds meerdere dui zenden hedendaagse kunstwerken te zien zullen zijn, zal bestaan uit de tentoonstelling van bijna het volledige werk van de grote Franse landschaps schilder Corot. De Chinese expositie hangt samen met een gedenkdag. In 1254. zeven eeuwen geleden, werd te Venetië geboren Marco Polo, de on vervaarde ontdekkingsreiziger, die over land dwars door gans Azië naar China trok, daar zeventien jaar leefde als raadsman aan het hof van keizer Cu- blal. voor wie hij gans China bereisde om tenslotte 's keizers dochter naar het hof van Perzie te begeleiden waar zf) de sjah ging trouwen. Na 25 Jaar afwezig keerde Marco Polo terug ln Venetië en schreef later, in Genuese krijgsgevangenschap, dat kostelijke boek „II Mllione" dat het, onovertrof fen voorbeeld blijft van alle reisbe schrijvingen van meer recente datum. Met medewerking van vele mu sea ln Italië en elders in Europa en Azië organiseert Venetië de grootste tentoonstelling van Chinese kunst (alleen voorwerpen van vóór de komt der Portugezen in het Verre Oosten), welke ooit werd bijeengebracht. Beide tentoonstellingen blijven open tot half October. UITZONDERLIJKE KUNST MANIFESTATIES. In Juli beginnen de grootste twee culturele genootschappen van Vene tië hun zomeractivitelt. De Furdatle Chlni zal op 9 Juli een nieuw groot openluchttheater inwijden (1200 plaat sen) op het eiland San Giorgio, dat tot een Internationaal kunstcentrum ls geworden. De eerste voorstelling be looft een evenement te worden. Op zestiende en zeventiende eeuwse Vene- tlaanse muziek heeft men een „gewijde voorstelling" gecomponeerd „Opstan ding en Leven", die bestaat uit mu ziek. koorzang en voor alles ballet, Honderdtwlntlg dansers en danseres sen. Ital anen, Fransen (van de opera) en het negerballet Keita Tobeda voe ren een door de wereldberoemde Leo- nldas Massine ontworpen choreogtaph:e met regie van Orazio Costa en choreo- met regie van Orazio Costa en coreo- graphie van Massine de wereldpre mière van een onlangs ontdekte opera van Benedette Marcello (1686—1739) „Anadne". Beide werken worden vier maal opgevoerd. In het tweede, in 1952 gebouwde openluchttheater, dat van het „internationaal centrum voor kunst en levenswijze" zullen eveneens in Juli en Augustus opvoeringen worden ge geven van Goldini's comedie „Harle kijn, dienaar van twee heren" en van Wolff Ferrari's opera „I quattro rusteghl", geïnspireerd op Goldoni. Die twee Venetiaanse werken sluiten prachtig aan bij de grote tentoonstel ling „Levend Venetië" (25 Juli17 Oc tober). die het centrum bezig is ln te rioht enln het paleis Grassi. Aan de hand van voorwerpen, costuums, schil derijen enz., wil deze tentoonstelling opkomst, bloei en verval van Venetië belichten en daarnaast een indruk ge ven van de problemen, waarmee deze stad. die wanneer men niet ingrijpt gedoemd Is te vergaan, op het ogen blik te kampen heeft. Eveneens in Juli. vanaf de zesde, begint het filmfestival, georganiseerd door de Biennale. Doch iri Juli worden nog uitsluitend documentaires en kin derfilms aan de jury en aan het pu bliek vertoond. Het eigenlijke festival (speelfilms) duurt van 22 Augustus tot 7 Septem ber. Wijs geworden door de ervarin gen der laatste jaren beperkt men ditmaal het aantal films, de jury is veel strenger dan in het verleden en in de commissie hebben weer. als voor de oorlog, vertegenwoordigers plaats van elk der deelnemende lan den. Augustus brengt voorts het dertien de internationale festival van het thea ter. Het begint met in de laatste da gen van Juli een comedie van Goldoni, „Le baruffe Chiozzotte" In het open luchttheater b() San Giorgio. Van 3 tot 5 Augustus voert een Grieks gcr.-!- schap met de vermaarde Paxinou, de grootste levende toneelspeelster \nn Griekenland de Hecuba van E.iripid s op in het origineel. Van uitzonderlijk belang is de komst naar Europa van het keizerlijk toneelgezelschap van Tok'o, een gezelschap, dat nooit Japan heeft verlaten Op 6 en 7 Augustus zullen zU Japanse „No" opvoeren In het openluchttheater Op 27 en 28 Juli zal het Belgisch nationaal toneel in de grote schouwburg „La fenice" e: stuk van de Gelderode. „Barabas" op voeren. In September tenslotte wordt het filmfestival op de voet gevolgd door het Internationaal festival van heden daagse muziek. Dit wordt op 11 Sep tember geopend met de wereldpre mière van een spec aal voor Venetië geschreven opera van de Engelse com ponist Britten, „The turn of the screw" Een ander hoogtepunt zal worden gevormd door de" eerste Uit voering in Italië van Gershwin's „Pog- gy and Bess" door een negergezelschap. Dit 7.i|n slechts de hoofdzaken uit een programma, dat vier maanden lang iedere dag iets bijzonders Ie bie den heeft. Het is een ovcrrjjk pro gramma en in de loop van de zomer zullen wij wellicht gelegenheid heb ben er wat nader op in te gaan.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 6