Minister Luns: Samenwerking belangrijker dan gebreken F» U ROL mnjezeïijd 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Zaterdag 19 Juni 1954 Tweede Blad No. 28247 „Zo de wereld, zo de wereldorganisatie" Prijs voor vrede in Korea te hoog: einde van collectieve veiligheid (Van onze parlementaire redacteur) Minister Luns heeft gisteren In de Tweede Kamer, het achtste verslag over het werk van de Ver. Naties besprekend, uitvoerig aandacht geschonken aan de nega tieve afloop van de Geneefse conferentie. Hij constateerde dat men in Geneve telfs niet aan een zakelijke bespreking van het probleem Korea is toegekomen, liet heeft het Westen niet ontbroken aan goede wil tot zakelijk contact en om begrip te tonen voor het redelijk verlangen van Noord-Korea naar veiligheid. \VÜ hoopten bij de Noord-Koreanen een bewogenheid te vinden met het lot van de millioenen. die aan de grootste ellende zijn overgeleverd en dat uit die bewo- (rnheid een edelmoedige bereidheid tot een vergelijk zou zijn ontsproten. Maar daarvan is niets gebleken. De prijs welke „de andere zijde" voor een vergelijk vroeg was onredelijk en van een onbarmhartige hardheid. De prijs was onaan vaardbaar, want wij zouden ons zelf hebben moeten brandmerken als satellieten van de Ver. Staten als agressor en 20 millioen Koreanen aan de vergelding hebben moeten prijsgeven. Het voldoen aan de voorwaarden zou .oor het Koreaanse vraagstuk een soort oplossing hebben kunnen brengen, maar het zou tevens het einde hebben bete kend voor de collectieve veiligheid. Het kan voor „de andere zijde" geen verras sing zijn, dat de conclusie, vervat in de gemeenschappelijk uitgegeven verkla ring moest luiden, dat het de communis- cn geen ogenblik ernst is geweest om ot een werkelijke oplossing te komen. Met betrekking tot Indo-China zei de minister, dat Nederland in deze kwestie reen invloed van betekenis kan uitoefe nen Ware dit wel het geval geweest zo bet mr Luns uitkomen, dan zou Neder land daar wellicht een krachtige poli- hebben voorgestaan. Hij juichte de van Churchill en Eden naar de Ver. Staten toe. Met betrekking tot het toelaten van de Chinese Volksrepubliek tot de Ver. Naties en ten aanzien van de vraag, of Nederland met Peking diplomatieke be trekkingen zal aanknopen, zei de minis ter, dat het Nederlandse standpunt geen wijziging heeft ondergaan. Voorwaarde voor herziening van dit standpunt is. dat de Chinese Volksrepubliek de houding an agressiviteit laat varen. In Genève heeft met de vertegenwoor digers van communistisch China een contact plaats gehad, waarop gesproken is over het lot van gevangen genomen Nederlanders. Het resultaat van dit over leg is geweest, dat de Paters Huismans er," Hermans uit gevangenschap in Ne derland zijn teruggekeerd. Rapportage over de West Met betrekking tot de rapportage aan de Ver. Naties inzake Suriname en de Ned Antillen heeft Nederland zich op net standpunt gesteld, dat het daartoe, gezien de verhoudingen, niet kan wor den verplicht. Het heeft in antwoord op resolutie, die in de Ver. Naties is .genomen doen weten, dat van dit standpunt niet kon en niet zou worden afgeweken. Men heeft thans aan mr Luns rie vraag gesteld, of Nederland, nu de R.T.C. met de West tot een positief resul taat heeft geleid, zou trachten een her haling van de rapportage-discussies te voorkomen. Minister Luns heeft daarop geantwoord, dat een zodanige poging niet zal worden -ernomer.. omdat dit een uiting van .kte zou zijn. terwijl Nederland juist ceskundigheid, van de Ver. Naties met betrekking tot deze rapportage ern stig in twijfel trekt en deze opvatting siaande houdt. Nederland betwist ook de bevoegdheid van de V. N. en een ver zoek, als waarop gedoeld zou de positie alleen maar verzwakken. Tijdens het debat is verschil van in zicht aan de dag getreden tussen de egenng en de heer De Kadt (Arb.) over e houding met betrekking tot Tunis en Marokko. De heer De Kadt wenste een meer critische houding tegenover Frank- maar de minister heeft van een re zienswijze blijk gegeven en dui delijk gemaakt, dat de regering er nog met over denkt, de instructie op dit punt te herzien. Objectiviteit Minister Luns heeft „de crltiek", die ook hij heeft op het werk der V.N. niet verdoezeld. Hg heeft dit reeds in 1952 „In het hol van de leeuw" ge daan, maar hij kon anderzijds, gelijk ook de meeste sprekers, wijzen op veel belangrijk en voor de volkeren-sa menleving nuttig en waardevol werk. En deze zaken zijn gewichtiger, dan de onvolkomenheden. Hij gaf daarbij antwoord op het ver wijt van de heer Schmal, dat Rusland van alles de schuld krijgt. Hij zette uit een. dat het verslag een beleidstuk is. «aarin niet een objectieve weergave van de feiten voldoende is. maar waar- In ook het oordeel over de feiten wordt gegeven. Dat is een subjectieve zaak. Deze zaken te objectiveren en in een neutrale sfeer te behandelen, zou het verslag tot een gevaarlijk stuk maken. Het belangrijkste aspect bij de beoor- deUng van het werk der V.N. is het so ciale en het economische. Minister Luns besteedde hieraan veel Brhlgerubriek Oplossing probleem 107 w N. Ru. K Ru. 4 Ru. V Ru 5 Sch. B Sch. A Seh 9 Sch 2 KL 4 Kl 8 Kl. 3 Kl. 6 Kl. B Kl. K Sch 10 Sch 3 Ru. 8 Sch. 4 o. z. Ru. 3 Ru. 2 Ru. 6 Ru. 3 Sch. 7 Soh. 6 Soh.8 KI. 5 KI. 2 KI. A Ru. 7 KI. V Ha 7 KI. 7 Sch. V KL 9 7 KI. 10 Sch.-Ha. dwang Goede oplossingen ontvangen van: H- J. Broeksema. Decimastr. 37, Leiden J. Demenint. Rijnsb.weg 109, Leiden J. Nieboer. Temminckstr. 11, Leiden 'I. G. Raar, Kamerl. Onnesl. 51. Leiden T. Thoolen. Mare 114. Leiden A. de Water, Marnixstraat 35, Leiden R v. d. BurchEbbeler, L. de Collgnylaan 6, Oegstgeest Mevr. H. J. JordaansLoebèr, Schoutenburgstraat 21, Oegstgeest M. H. Scholten, Regentesselaan 34, Idem i- Baas. Vcrmeerstr. 12, Alphen a.d. R. A. de Water, Treubstr. 12, Voorschoten. aandacht, constaterende, dat de belang- stelling voor de activiteiten der V.N. op deze terreinen groeiende ls. Nederland kan cp het gebied van technisohe hulp aan minder ontwikkelde gebieden waardevolle bijdragen leveren. In principe is de Nederlandse regering voorstandster van multilaterale verdra gen op het terrein der hulpverlening en zit zal dit standpunt ook in de V.N. ver dedigen. Er zal. zo deelde de minister mede, naar worden gestreefd de bijdra gen voor hulp aan de onontwikkelde ge bieden met 10 k 15 te verhogen. Een financiering voor enige jaren vast te leggen ls niet goed mogelijk, omdat het hier niet gaat om een van wege de VN bepaalde bijdrage, maar om een vrijwillige bijdrage, waaraan jaar lijks 60 parlementen hun goedkeuring moeten geven. Persoonlijk toonde d; be windsman zich zeer geporteerd voor het vaststellen van een vaste jaarlijkse bij drage, waalhoven een variabele bijdrage mogelijk zou moeten zijn. Hij zegde een interdepartementaal overleg toe en zeide dat Nederland op grond van de conclu sie uit dit overleg het vraagstuk ln de V.N. aan de orde zal stellen. De minister gewaagde van een Initiatief van het Departement van Landbouw om jonge deskundigen uit te zenden en deelde mede dat andere departementen soortgelijke plannen hebben en daartoe op de begroting van 1955 gelden zullen aanvragen. De minister zei verder, dat de behoef te aan technische hulp groeiende ls. maar dat de uitvoering van plannen ge remd wordt door gebrek aan middelen. HiJ toonde zich voorstander van d? vor ming van een interimfonds, dat 250 mil lioen dollar groot moet zijn en waaraan 30 landen moeten deelnemen. De verwe zenlijking hiervan ls geremd door de reserve van de Ver. Staten. Blijft Ameri ka gereserveerd, dan zal de kwestie op nieuw moeten worden bezien en zal moeten worden overwogen, op een lager niveau te starten. Minister Luns deelde mede, dat het ratificatie-ontwerp inzake de conventie over de status van de vluchtelingen spoedig kan worden tegemoet gezien. Het is thans bij de Raad van State. Een bloeiende roos? Tenslotte ls de minister Ingegaan op de afwijzende critiek. Critiseren is ge makkelijk en daarbij ziet men maar al te gauw de waardevolle dingen over het hoofd. Zoals de wereld is, zo ls ook de wereldorganisatie. Wanneer men kennis neemt van de vele activi teiten en derzelver resultaten, dan ls het pessimisme niet gerechtvaardigd. Men kan er zelfs bemoediging aan ontlenen. En tegenover het beeld van de heer Welter over de gevaarlijke en Helicopters naar het hart van Londen (Van onze Londense correspondent) Na lang aarzelen heeft de Britse minister van transport thans de hana over zijn hart gestreken en toestemming verleend zich per helicopter door het Theemsdal naar het hart van de hoofd stad te begeven, waar het terrein van het voormalige Britse festival thans een voorlopige landingsplaats biedt. Daar bevindt zich ook het station van de Britse Europese luchtvaartmaat schappij, welke al lang plannen koestert om haar passagiers van en naar London Airport per helicopter over te hevelen. Deze heli-taxidienst zal ln het voor- Jaar van 1955 beginnen. Dit zal een reis worden van een goede tien minuten, terwijp de bussen, welke zich door het Londense verkeer moeten wringen, er thans vaak een uur of langer over doen. Ook is er een plan om in de rivier een drijvende helihaven te laten dob beren. Boven de Theems zullen de hefschroef- vliegtuigen niet lager dan 170 meter mogen vliegen en boven het centrum van Londen niet lager dan 330 meter Deze bepalingen gelden voor de van één rotor voorziene helicopters. Als de van meer motoren <en rotorsi voorziene he licopters in dienst zullen worden geno men. zullen de voorschriften worden verzacht. vijandige cactus, die misschien eens in vrienden behaalde Stevige overwinning van Zijl-reserves De Zijlreserves hebben gisteravond ln Rotterdam een flinke nederlaag moeten incasseren tegen een zeer snel RZC- team. De wedstrijd werd mede door het fluiten van de scheidsrechter hard en rommelig, terwijl er van beide ploegen herhaaldelijk spelers uit het water wer den gestuurd. De Zijl verloor met 7—1. nadat de rust was ingegaan met 3—0 voor RZC 2. De Sleutelstad-dames wonnen gister avond in Rijswijk van Te Werve met 62, door doelpunten van Annie Oost- rom 5 en Elly Stouten. Het eerste zevental van de Water de 100 jaar zal bloeien, stelde de mi nister dat andere beeld, dat Jesaja geeft van de woestijn, die zich einde loos zal verblijden en zal bloeien als een roos. Om het wereldkampioenschap voetbal Aan systeem-Thommen kleven lieel wat fouten (Van een speciale verslaggever) Acht van de zestien wedstrijden voor de achtste finales van het eindtournooi om het wereldkampioenschap voetbal zijn gespeeld en het aantal vraagtekens, dat rond deze serie ontmoetingen hing, is al wat kleiner geworden. De geplaat ste landen Frankrijk en Italië verloren hun eerste ontmoeting, het eveneens geplaatste Engeland kon het niet verder dan een gelijkspel brengen tegen België, zelfs niet na verlenging, terwijl de vijf overige resultaten als normaal kunnen worden bestempeld. Twee ploegen steken boven de veertien andere teams uit: Hongarije en Brazilië. Het systeem, dat voor de eindronden wordt toegepast, uitgedacht door het FIFA-bestuurslid, de Zwitser Ernst Thommen, blijkt echter zulk een grove fouten te bezitten, dat het geenszins onmogelijk is, dat Hongarije en Brazilië elkaar reeds in de halve eindstrijd zullen ontmoeten. wordt gespeeld. En wat hoort men in de wandelgangen van dit wereldkampi oenschap? Duitsland zal morgen te Bazel niet met zijn sterkste elftal aantreden. Waarom zou men de beste krachten tegen Hongarije inzetten, zo redeneert men in Duitsland, tegen het land waar tegen men toch verliest, als men bij voorbaat weet. dat de twee dagen later te spelen beslissingswedstrijd tegen Tur kije eigenlijk veel belangrijker is? Zeker, dat Duitsland zich tegen Hongarije zal sparen, is een gerucht, maar er moet een grond van waarheid in zitten en de on billijkheden van het systeem-Thommen zijn met deze twee voorbeelden reeds voldoende aangetoond. Enkele dagen voor het begin van deze serie wedstrijden, zijn de ogen van enkele nationale voetballeiders open gegaan en eerst toen. zag men een aantal fouten in dit systeem, dat in zijn geheel als onbillijk moet worden beoordeeld. Hoe het mogelijk is, dat men een jaar van te voren de landen reeds indeelt als zijnde sterk of niet sterk, daarop kan slechts het organisatie-comité antwoord geven Zuid-Slavië. dat het geplaatste land Frankrijk reeds voor 50'heeft uitge schakeld. Uruguay, dat een team bezit, een schaduw van dat van 1950. vormer, twee duidelijke voorbeelden, hoe men zich op de kracht van die landen heeft verkeken Men is het er in het algemeen over eens, dat de landen, verdeeld over de vier groepen, veel beter een halve competitie hadden kunnen spelen, dan dit halfslachtige middel van het orga niseren van achtste finales, hetgeen eigenlijk neer komt op het spelen van twee wedstrijden, tussen geplaatste lan den en de beide niet-geplaatsten. De consequenties van deze methode zijn verre van plezierig. Zwitserland heeft Italië ges'.ager. en bezit dus reeds twee winstpunten. Zwitserland speelt morgen te Bern tegen Engeland Stel dat deze ontmoeting in een gelijkspel eindigt, dan heeft Zwitserland drie pun ten veroverd en een normaal systeem waarborgt een dergelijk land dan een plaats in de kwarteindstrijden. Niet al dus het systeem-Thommen, dat door insiders reeds is betiteld met „uitge kookt". een betiteling welke begrijpe lijk is, indien men weet. dat Thommen zeer nauw betrokken is bij de sporttoto in dit toch al zeer zakelijke land. Neen. zegt het systeem, Zwitserland speelt gelijk tegen Engeland, dan moet er eerst worden verlengd, twee maal een kwartier. Blüft het dan nog een gelijkspel, dan heeft Zwitserland dat ene punt pas verdiend en gaat het elftal van het land der bergbewoners over naar de kwarteindslryden. En verliest Zwitserland in de verlenging, dan is het zeer goed mogelijk, dat het voor de kwarteindstrijden niet in aan merking komt. Juist dat verlengen, bü een gelijkspel, dat is zo moeilijk voor de meeste landen te aanvaarden. Een ander voorbeeld geeft nog duide lijker de zwakke plekken van hel systeem-Thommen aan Duitsland heeft van Turkije gewonnen. Duitsland is een niet-geplaatst land en komt dus tegen Hongarije uit. Hongarije heeft met hoge cijfers van Korea gewonnen en Turkije zal wel hetzelfde doen. En aangezien Hongarije, zij het met niet al te grote cijfers over Duitsland zal zegevieren. Zondag te Bazel, zal de eindstand in deze groep wel worden: 1 Hongarije 4 winst punten. 2 en 3 Duitsland en Turkije beide twee winstpunten, 4. Korea nul winst punten. Het systeem-Thommen schrijft in een dergelijk geval voor. dat Duits land en Turkije dan een beslissingswed strijd moeten spelen, om het land aan te wijzen, dat met Hongarije mee naar de kwarteindstrijden overgaat, maar, zo zegt elke gezonde voetbalorganisaior. waarom moet Duitsland opnieuw bewij zen, sterker dan Turkije te zijn? Duits land heeft toch reeds met 41 van het elftal der Turken gewonnen Maar het systeem-Thommen vereist, dat deze tweede wedstrijd tussen beide landen goede overwinning op HZ en PC 4 Aan vankelijk ging het niet zo vlot in de LWV-gelederen. De rust kwam met 1—2. De 2e helft was aanmerkelijk beter. Door snelheid en goed schieten werd het 2—5. De doelpunten waren van Dool (2) Van Gent (2) en B. Erades. In de wedstrijd LWV (dames)—DVZ 4 hadden de Haagse dames niets in te brengen. Met de rust was het reeds 4-0 en ö'e eindstand 7—0. De doelpunten werden gescoord door Truus Lambooy (5i Annie Nekeman en Annie Springer In de wedstrijd LWV 2—RPC 3 (he ren) waren de Rijswijkse gasten enigs zins m de meerderheid. Nadat de rust was ingegaan met 4—1 voor RPC 3, werd de eindstand 53 voor de gasten. GOLF Intern, kampioenschappen Op de banen van de Kennemer Golf club te Zandvoort is een aanvang ge maakt met de internationale amateur golf kampioenschappen van Nederland. De resultaten waren: J. F Gregory (Kennemer Golfclub) wint met 5 en 4 van Th Ross Thomp son (St. Georges Golfclub, Engeland); J. F. Dudok van Heel (Hamburg Golf club) wint van J. van der Voodt (Am sterdamse Golfclub) met 7 en 6; S. Seabury 'Kennemer Golfclub) wint van Jackson Telly (Sunningdale Golfclub. Engeland i met 4 en 2; S. A. Schofield (Mere Golfclub. Cheshire. Engeland» wint met 6 en 5 van A Jurjans 'kenne mer Golfclub'; H. J. W. Swane 'G.C. de Dommel) wint door walk over van E. Potter (Wtldernesse G.C., Engeland). VOETBALPROGRAMMA Kampioenschap van Nederland: PSV- Eindhoven; DOS—DWS. Promotie naar le klasse: Groep B: DFCBaronie: Groep C: Zwar temeerVelocitas; Groep D: WVC- Kerkrade Wéér een slachtoffer van TT op Man Race in zware klasse werd halverwege stopgezet Kort nadat het vertreksein was gegeven voor In de 500 c.e. klasse van de T.T.-races op het eiland Man. viel een ongeluk niet dodelijke afloop te betreuren, doordat de Engelsman Simon Sandy Winch met zyn Velocettc tegen een muur reed. Hy had nauwelijks 20 kilometer van het 59!$ kilometer lange circuit afgelegd. Sinds 1948 zyn nu op het bergachtige circuit 22 ongelukken met dodelijke afloop geschied. moment dat de race werd stop gezet, zouden gelden voor het eindklassement. Deze beslissing werd met gemengde ge voelens ontvangen. Sommige rijders, bij wie Roy Amm. gaven als hun me ning te kennen dat men de wedstryd, gezien de afschuwelijke weersomstan digheden, niet had mogen laten begin nen. De manager van het Italiaanse Gilera-tcam protesteerde tegen het be sluit, aanvoerend dat het niet fair was de race stop te zetten zonder dat de ploegen vooraf wisten welke mogelijk heden in overweging konden worden genomen Hadden ze dit wel geweten dan zouden ze er bij hun tactiek reke ning mee hebben gehouden. Het klassement van de wedstrijd luidde (vier ronden van 37s* mijl of 60.75 k.nv inplaats van zeven ronden): 1 Roy Amm (Rhodesië) met Norton 243 k m. in 1 uur 42 min. 46 sec., ge middelde snelheid 141.81 k.m./u. 2. Geoffrey Duke (G.B.) met Gllera, 1 uur 43 min. 52.6 sec., gemiddelde snel heid 140.31 k m./u. 3. Brett. G B.), met Norton 1 uur 45 min. 15.2 sec., gemiddelde snelheid 138.46 k.m./u. 4. Reg Armstrong (G.B.) met Gilera 1 uur 45 min. 45.6 sec.. 138.12 k.m./u. Toen verleden jaar vier deelnemers het leven verloren, dreigden Duitse en Italiaanse merken dat ze deze races, die te gevaarlijk werd geacht, zouden boy cotten. Toen er ruim vier ronden gereden was. werd de wedstrijd stopgezet we gens de ongunstige weersomstandighe den, een feit zonder precedent in de geschiedenis van de T.T.-races. De mist. die het uitzicht beperkte, en het door weekte wegdek maakten het rijden op het circuit te gevaarlijk. By Windy Corner kon men niet meer dan 20 meter voor zich uitzien, en op andere punten was het niet veel beter. Nadat do wedstrijdleiding twee uur lang beraadslaagd had maakte zij bekend dat de plaatsen van de deelnemers op het WIELRENNEN „Lenig en Snel" Uitslag van de tijdrit: 1. P. Janssen 57.06. 2. P. Meek 57.46. 3. H. Zandvliet 58.40. 4. W. de Mey 61.11. 5 J Bronk 61.25. 6. R Bronk 61.45. 7. S. Gommans 6150. Morgen wordt een pelotonsrtt gereden: A en B-Klasse 80 km., C-klasse 60 km., Junioren 20 km. Start half tien. „Swlft-Combinatie" Morgen ryden de A. B en C-klassers 500 meter sprint. Samenkomst half tien bij de HBS. Hoge Rijndijk. Aan de wedstrijd rond het IJsselmser wordt deelgenomen door J, Slingerland, C Plasmeijer en A. v. Hou- welingen S. Kooy. A Veltmaat, L Sikking, W. Belt en B. Rljkelykhuizcn starten mor gen ln de Ronde van Uithoorn. SCHERMEN De Italiaan Edoardo Mangiarotti heeft te Luxemburg het wereldkampioenschap degen gewonnen, na barrage met zijn landgenoot Pavesi. Derde werd Bertinet- ti (Italië), vierde Huet (Frankryki, vjjf- de Dario Mangiarotti (Italië) en zesde Anglesio (Italië). Jeugdiiatuurwachteii tegen baldadigheid Wij De weten het niet. (Speciale berichtgeving: chade, die Jaarlijks in ons land ordt aangericht door baldadigheid, is schrikbarend groot. Alleen reeds te Amsterdam bedroeg die schade een millioen gulden. Rotterdam en Den Haag noteren een half millioen. In deze bedragen is nog niet Inbegrepen de schade, aan particuliere eigendom men door vandalisme aangericht. Be gin 1947 is de Stichting Natuur en Jeugd In het leven geroepen om de baldadigheid en de vernielzucht van de Nederlandse jeugd tegen te gaan door haar meer belangstelling bij te brengen voor alles wat leeft en groeit en meer respect voor het gemeen schappelijke bezit cn het eigendom van anderen. Om dit doel te bereiken worden film voorstellingen gehouden met speciaal vervaardigde natuurfilms voor de gehele schoolgaande jeugd van een bepaalde gemeente. Om de jeugd positief in te schakelen bij de natuurbescherming en bij het respecteren van andermans bezit zijn in 1950 natuurwachten in het leven geroe pen. Iedere leerling van 10 tot 15 jaar kan er zich voor opgeven, maar neemt dan tegelijkertijd de verplichting op zich zelf een goed voorbeeld te gaan geven en niet meer mee te doen aan ver nielingen van welke aard dan ook. Om leiding te geven aan de leden van de Jeugdnatuurwaeht worden plaatselijk comité's opgericht, die meestal onder voorzitterschap staan van de burge meester. wethouder of ander vooraan staand persoon. De Jeugdnatuurwaeht is stellig geen jeugdbeweging, al wordt er aan jeugd werk gedaan Zo kunnen jongelui van allerlei gezindten er deel van uitmaken De naam „wacht" zou kunnen maken. (Ingez. Med.-Adv.) Huidgenezing I Huidzuiverheid - Huidgezondheid Toekomstige loonpolitiek Aan het bestuur van de Stichting van de Arbe.d is op diens verzoek door de looncommissce van de Stichting van de Arbeid een rapport uitgebracht inzake het vraagstuk van de toekomstige loon politiek D:t rapport zal thans aan de ln de Sticht.ng van de Arbeid samenwerkende centrale organuat.e: wo-den voorgelegd, waarna het door het Stichtingsbestuur op 16 Juli a-s. zal worden behandeld. Het ligt in de bedoeling, dat daarna de opvattingen van de Stichting van de Arbeid ter kennis zulilen worden ge bracht aan de Minister van Sociale Za ken en Volksgezondheid. Mogelijk zal de minister aanleiding vinden over dit on derwerp het oordeel van de SER te vragen. In verband met deze gang van aaken wordt het genoemde commissierapport niet gepubl-ceerd. dat aan een organisatie van jonge poli» ue-ager.ter. wordt gedacht. Niets is min der waar De comité's organiseren ex cursies naar plantsoenen, buitenplaat sen. dierentuinen, landgoederen enz Zij schakelen de leden in bij plantwerk- zaamheden Ook het onderhoud van plantsoenen door de jongens en meisjes onder de deskundige leiding van een tuinman staat op het programma Ver der is het de bedoeling tentoonstellingen te houden en prijsvragen uit te schrij ven. Knappe geleerden hebben bun her senen, die toch wel het een en ander gewend zijn. gepijnigd om een verkla ring te vinden voor de toegenomen baldadigheid. Een werkelijke oorzaak is niet gevonden. Het is erg gemakke lijk om te zeggen: „dat is de schuld van de oorlog" of „allemaal het gevolg van de film". De SUchtings-voorzltter, ir J. F. van Hoytema, heeft ronduit gezegd: „Wü weten het niet". In Den Haag werken de Jeugdnatuur wachter. nu reeds met veel succes in zes wijken. Utrecht telt twee wachten en Leiden eer. In totaal hebben 50 gemeen ten. verdeeld over zes provincies, thans Jeugdnatuurwachten Te Rotterdam wordt de oprichting voorbereid. Vanzelfsprekend is voor dit alles veel geld nodig Verscheidene gemeentebe sturen hebben hun taak in deze begre pen, maar ook bijdragen van particu lieren zijn onontbeerlijk Bijdragen kun nen worden overgeschreven op postgiro rekening nummer 6132 van Stichting Natuur en Jeugd te Den Haag. Ook te Baarn is een Jeugdnatuurwaeht en daarvan is lid Prinses Margriet. Koningin zag Sadler's Wells Ballet Koningin Juliana heeft gisteravond in de Stadsschouwburg te Amsterdam de uitvoering van Tsjaikowsky's „Zwaner.- meer" bijgewoond, dat het Sadler's Wells ballet bij zyn eerste optreden voor het Holland Festival te zien heeft gegeven. Ook de gemalin van Prins Ashwin was bij de voorstelling tegenwoordig In een van de pauzes liet de Koningin verschei dene artisten aan zich voorstellen, o a. de dirigent Robert Irving, de prima bal lerina Margot Fonteyn en de eerste dan ser Michael Somes. Ook Ramon Vinay, die in het Holland Festival de rol van Othello zal vertolken, werd aan de Koningin voorgesteld, evenals David L. Webster, de directeur van Covert Gar den en Frederick Ashton. tweede direc teur van het Sadler's Wells Ballet. BRANDEN IN MEXICO In Marokko hebben branden ongeveer 300 hectare graan op het land verwoest. De branden, zo heeft een onderzoek uit gewezen, zijn vrijwel alle veroorzaakt door opstandelingen. Een der gevangen genomen leiders heeft in zyn cel in Casablanca zelfmoord gepleegd met behulp van vergif. SIAMESE TWEELINGEN HIER EN DAAR IN FRIESLAND WERD DE SCHEIDING VAN DE SIAMESE TWEELING* MET SUCCES VOLTROKKEN. DOOR HET BISSCHOPPELIJK MANDEMENT DREIGEN NOG ANDERE PARTNERS tN NEDERLAND TE WORDEN GESCHEIDEN.. 7f- TERW'Jl ALLE POGINGEN OM HET ANGLO-AMERIKAANSE VERBOND TE SPLITSEN HOPELOOS MISLUKTEN

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3