KONING VAN DE LACH! In Australische sneeuwbergen verrichten immigranten een ontzagwekkende taak HET KWIKSTAARTNEST Monster-project voor 140 KM tunnels en ondergrondse electrische centrales WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 19 JUNI 1954 - PAGINA 4 Het kan bar koud zijn in Australië OOK DELFTS INGENIEUR: Bjj de aanleg van de Suthega- tunnel heeft ook een jonge Neder landse ingenieur uit Delft, ir Bcge- man, een leidende functie vervuld. Voor ik van Cooma aan de voet der bergen, 470 km. ten Zuiden van Syd ney. per auto naar Island Bend reed, had ik daar al een geheel nieuw dorp gezien, waar Vele honderden, straks duizenden arbeiders huisvestLng vin den. Het moet de Australiërs wel iets zeggen, dat het grootste deel van al deze werkkrachten immigranten zijn en de huizen van het nieuwe dorp (en van andere dorpen in aanbouwt op getrokken worden door Nederlandse en Italiaanse aannemers. De sneeuwbergen zijn machtig van aanzien, met als hoogste berg Mount Kosciusko (7000 voeti en zij vormen n.et hun begroeiing van gombomen <de berg-eucalyptus) een uitzonderlijk sprookjesachtig natuurtafereel, wan neer de zon op de maagdeliike blanke sneeuw schijnt en kunstige schaduwen van de gombomen op het witte tapijt tovert. GROOTSTE PROJECT TER WERELD. Jarenlang is dit deel van Australië een woestenij geweest, vrijwel onbe treden door de mens en ontoeganke lijk. maar sinds het Sneeuwbergen- plan voor de bouw van een electrici- teitscentrale en bevloeiingswerk, werd opgezet in 1951. moesten er natuurlijk toegangswegen worden aangelegd. waaraan reeds f. 10 mlllioen Is ten koste gelegd Hier ontwikkelt zich het grootste electriciteits- en irrigatie- project ter wereld. Het zal evenveel electi iciteit produceren als 4 millioen ton steenkool per Jaar. Met de komst van de Noren en de Immigranten, die dit werk uitvoeren, is het zielental van de uiterst schaars bevolkte gehuchten aan de voet der bergen sterk gestegen. Er zün nieuwe gemeenschappen gesticht, die geheel op zichzelf leven, want de verbinding met de buitenwereld is. behalve per auto, nog altijd moeilijk. Minstens twee dorpen, Adaminaby en Jindabyne, zijn gedoemd om bij voltooiing van het werk te verdwijnen Zij zullen door het water van de te vormen reservoirs worden verzwolgen. Van het punt. waar ik Jindabyne overzag, strekte zich onder mi) nog een welvarend dorp uit, waar de bevolking letterlijk opziet, naar het nieuwe dorp. dat voor hen op een hoger gelegen plaats wordt ge bouwd. Maar straks zal het water hier golven, gestuwd door een muur van meer dan 100 meter hoogte en zal het stijgen tot boven de top van de kerk. VIER DODEN Op vele plaaatsen in de jonge civi lisatie van de Sneeuwbergen wonen nu de immigranten, die op het dak van Australië werken aan een nieuwe toekomst voor minstens een millioen mensen, die straks door de irri gatie het honderden mijlen verder gelegen dal van de Murray zullen kunnen bewerken. Het werk is niet zonder gevaar. In de afgelopen tien maanden verloren vier arbeiders te rt» tunnel van Guthega het leven. Ik heb gezien hoe deze arbeldei* de rotsen afsteken met hun plkhou! welen en verwonderde mil. dat by m» werk niet meer ongelukken zijn ge. beurd. GEEN REGEL MAAR UITZONDERING! Vier Ieren verdienden hier intusseq sinds 1951 zoveel, dat zjj enkele maanden geleden naar hun vader, land konden terugkeren, elk met toU doende kapitaal om een eigen bedrijf te kopen, de een een boerderij, de ander een hotel. Een andere imml. grant zette met zün verdiensten een zaak in Australië op. Maar met hen vormen 4000 arbel« ders (wier aantal geleidelijk tot hel dubbele uitgroeit) het leger der w'er-K kers. die de Snowy Mountains Autho- I rity (de SMA) het aanzien geven vaar 's werelds grootste en stoutmoedigst® onderneming om het machtige eihnd-§| continent vruchtbaar te maken voorn minstens twintig millioen zielen. I Toen ik afscheid nam van Haroldl Roots, de perschef van de SMA. die mij tl op mijn tocht door dit Australische® Zwitserland vergezelde, kon ik de eer® dachte niet van mij afzetten, dat hier® de grootste toekomst wordt gelogd, diè een generatie ooit van zo nabij heelt toegewenkt. ER ZIJN hele philosofische beschouwingen opgebouwd over de lach, er zun mees ters van de lach. er zijn men sen. die het lachen niet laten kunnen of wie de lach vergaat, ook mensen, die het lachen al lang verleerd hebben, of er is de grijnslach van de Paljas Niets gezonder dan een échte lach. niets ontspannender. niets, waaraan een trieste wereld méér behoefte heeft. Hoevelen kunnen nog spon taan lachen? De diep-ingevreten ernst, waarmee tallozen gebukt door het leven gaan. brengt hen hoogstens tot een vertrokken Ook nu zijn er nog wel tove naars. mediciinmannen voor een versomberd mensengeslacht, die plotseling voor de opluchting zorgen, waarnaar het snakt: de een maakt een Toon Hermans, een ander een Wim Kan. weer een ander een Wim Sonneveld of een Max Teljeur tot zijn fa voriet. Dergelijke favorieten móeten er zijn. omdat hun geest een levenselixer van bnzondere kwa liteit is. waarvan we nooit dron ken genoeg kunnen worden. De échte humoristen dienen hoog ten troon verheven! En In de meeste gevallen wordt hun niet meer dan het Die eerzame burger moge dan innerlyk nóg zoveel plezier heb ben over een ..goede mop": het is verre van hem. zijn vreugde aan de buitenwereld te tonen. Men zou er immers wat van kunnen denken Geef mij maar de man. die lachen kan dat 't davert, zó da vert. dat anderen méé gaan da veren. zichzelf en alles in t rond vergetend, bevrijd als zij plotse ling misschien voor slechts een moment ziin. van alles wat hen beknelt of bedrukt. De Koningen, die de Lach ons schenken, waartoe ik vóór alles een Charley Chaplin in ziin goede tijd reken, zün de enig echte zuiveraars van deze tüd. grimas, déar waar de schate rende. ja de bulderende lach op haar plaats zou zijn. Dat is bedroevend in een we reld, waarin de lach dezelfde ex ploderende uitwerking zou kun nen hebben als een dosis vita mine. Wy hebben op zm tüd de lach- injectie dringend nodig, om alle muizenissen uit het hoofd te jagen WANNEER lk nog eens terugdenk aan de tijd, waarop Buztau me tegen lachte. wanneer ik naga, hoe ik me destijds voelde na een ganse avond in zijn Illuster gezelschap, dan begint 'tweer te lichten ir. m'n ogen. zo maar te lichten bij de herinnering aan alle wonder baarlijke grappen, waarmee hij een stampvolle zaal in spanning hield. DE BLIJDE lach wordt steeds zeldzamer Dat komt. omdat we zó ln het harnas van allerlei besognes vastgeroest zitten, zó met klem men vastgenageld zijn in een netwerk van formaliteiten, ver plichtingen en zorgen, dat bijna niémand zich daar meer „uit" kan werken en de wereld en het leven kan bezien van uit een superieure hoogte. Men brengt daar eenvoudig de kracht niet meer voor op. be angst als men ook ls. door de anderen niet au serleux genomen te worden En dót ls. (nietwaar?» 't ergste wat de eerzame burger overko men kan. EEN vergiftigde wereld kan de lach gebruiken! Maar die lach komt alléén terug, als zij bevrüd wordt van alles wat haar bedreigt en be angstigt. Dan eerst kunnen we naar hartelust lachen om eikaars goe de grappen, die dan heus van zelf teiugkomen. Openlük. vrijelijk, hartelijk lachen: gelijk dit paard, dat misschien alleen maar om z'n eigen paardemop lacht. Dan Ik verzeker 't D! gaan we allen een blinkende toe komst tegemoet, met een onbe zorgde oudedag. met een kwink slag en een even onbezorgde lach op de koop toe. Zullen al die zo hoogst serieuze mensen daaraan nu eens willen denken?. FANTASIO. IN een hoop oud stro, en goed ver stopt voor ongewenst bezoek, goed beschermd ook tegen regen en zon. lag het kwikstaartnest. De ouwelui tjes. slank, gestroomlünde vogeltjes, wit en zwart getekend en beweeglijk als kwikzilver, hadden er al hun nestel- en broeddrlften op uitgevierd, ze hadden wekenlang alle zorg aan het lichte bouwsel en zijn al even broze inhoud gegeven, eerst aan de grüswitte eitjes, later aan de blauw grijze jongen, hulpeloze nestblijver tjes met geelwitte snavelranden. Al les liep volgens de plannen, het be loofde een voorbeeldig kwikstaart- huishouden te worden. Maar er was ergens een fout ge maakt. dadelijk al bij het begin Het nest lag verkeerd. Kwikstaarten moe ten gaan bouwen in oude hooibergen, tussen takkebossen. waarin de lichte liguurtjes vlindervlug verdwijnen en waar geen rover ze kan volgen Ook oude riethopen en oud stro zijn zeer geschikt, maar dat moet dan niet lig gen op een terrein, waar wordt ge werkt. Zoals bü deze twee „bouwman netjes", die e?n tulndersbedrüf had den uitgekozen voor hun broedter- reln. Toch ook weer niet gek bekeken, want waar zal een vliegensvlug wen dend en kerend kwikstaartje een beter gedekte tafel vinden dan tussen de rüen slaplanten, de erwten en bonen en de diverse koolsoorten van een tuinderij? En waar zal men dit ijverige rupsenvangertje liever zien dan juist op een kwekerij, waar men zo 't land heeft aan alle gedierte, dat aan het jonge gewas wil knagen. MAAR waar gehakt wordt vallen spaanders en als er op een groentenkwekerij wordt gewerkt, komt het werk in de eerste plaats en dan komen de vogels ln de tweede plaats. Dat ondervond tenminste de fami lie kwikstraat. Er moest een strook grond worden „omgemaakt" en daar voor moest de oude strohoop aan de kant. Dat gebeurde dan ook. een-twee hup d'r mee! Zo was het gegaan. Daar lag plotse ling de hele kinderkamer open en bloot in het heldere daglicht. Leiden m last! En vader en moeder kwik staart ln de grootste opgewondenheid. Nu troffen ze het in zoverre, dat de heie tuindersfamilie bestond uit vogelliefhebbers, die een goed begrip hadden van de waarde en het nut van een goede vogelstand, speciaal voor land- en tuinbouw. Toen het ongeluk dan ook was ge beurd was de eerste gedachte- „Wat kunnen we hiervan nog redden?" Want dat het verstoorde nest niet aan zn lot mocht worden overgelaten, dat stond vast. Dus werd er gewikt en gewogen en het eind van de conferen tie was het besluit: het nest behouden en twee meter verplaatsen! Onder de hand zat Ma-Kwikstaart (misschien was het Pa, maar dat ls INTUSSEN was het even een klein gokje, of de nestvertoring geen nadelige gevolgen zou hebben. Maar het liep prachtig. De strohoop werd verplaatst, er werd een holletje in gemaakt en daar in werd voorzichtig (want een kwik staartnest is net zo slordig en los als een mussennest onder de dakpannen!) het kleine goedje overgedragen. Kleine blauwgrijs gestoppelde vogeltjes, waar schijnlijk twee wekan oud. Ze gaapten wyd en lieten de oranje binnenbekle- ding van hun hongerige bekjes zien. De zon scheen nogal fel, dus enige zorg en toezicht zouden nog wel no dig zün de eerste uren. Van enige afstand hebban we toen afgewacht, hoe de reactie van de ou dervogels zou zijn. Een zwartwitje rende eerst een poosje heen en weer over de nok van de broeikas, toen daalde het naar een paaltje, nog een sprongatje lager ende zaak was gezond, diep stak ze haar snavel in de wijdopen gesperde spaarpotjes der jongen. Toen wervelde ze weg, rende staartwippend tussen de rijen sla planten, gTiste links en rechts naar groene rupsjes en ander ongedierte en zal al gauw weer op het paaltje bo ven het verplaatste nest. Nummer twee was ondertussen druk bezig op een mesthoop van een naburig terrein, waar het met bliksemsnelle wendingen achter de vliegen aanjoeg. TOT zover het drama van het kwik staartnest. dat echter een blü- spel werd. dank zü goede gezind heid en gezond begrip. Dit ls nu ongeveer een week gele den: het laatste bericht was. dat de oudervogels zelf de nestkom in het stro hadden uitgehold en de jongen dieper in de veilige en tegen zon en regen beschutte holte hadden overge bracht. Als het nu een beetje meeloopt, groeien er vier of vijf jonge kwik staartjes op en rennen er over een paar weken niet twee. maar wel zes of zeven snelle vogeltjes over de bonen paadjes heen en weer, waar ze op hun manier iets kunnen terugbetalen voor de goede dienst die hun bewezen ls. O zo, voor wat hoort wat Is het wat verder ln de tijd en staan de kleine kwikstaartjes op eigan benen, dan kunnen we ze aantreffen op de akker, waar ze als „ploegdryver- ke" de boer en zijn span paard?n vol gen. op zoek naar weer andere insec ten. die ze uit de opengelegde aard kluiten te voorschijn halen Maar zover ls het - gelukkig! - nog niet. S. VAN DER ZEE zon verschroeide en de vee- en scha penstapel sterk heeft geleden. Toch is er een aangename kant aan die koude verbonden. Velen vinden in de winter gerede aanleiding zich te ver meien in sneeuwgenoegens in de Australische Alpen. De aanleg van een machtige elec- trlciteitscentrale in de Sneeuwbergen is daaraan niet vreemd. Er werken hier namelijk ettelüke honderden No ren en immigranten van 31 andere na tionaliteiten. De Sneeuwbergen zün kort geleden sterk in de publieke be langstelling getrokken, doordat een Amerikaanse groep constructie-firma s <de K.nser-groep) een contract van f.200 millioen met de regering heeft gesloten om er een tunnel van 25 km lengte en zeven meter middellün dwars door de bergen te boren. Dit werk zal zes jaar duren. Verder zijn er Noorse. Zweedse en Franse aannemingsmaatschappüen be zig. Het hele schema, dat evenveel electricltelt zal opwekken als er thans ln geheel Australië al wordt geprodu ceerd (3 millioen kw) kost meer dar. twee keer zoveel als het delta-plan in Nederland. De tunnel, die nu als twee de ln aanleg ls. moet twee rivieren met elkaar in contact brengen, de Snowy en de Murray, en het water een in aanbouw zünde electriclteits- centrale '300 meter onder de grond) voeren Met de Snowy ls dit al op één plaats gebeurd De zo iuist gereed gekomen tunnel bu Guthega. waar ik vandaag onderdoor ben gelopen in een HEUS NIET ALTIJD „LEKKER WARM!" Ik vertel u dit om de mogelijke in druk bü u weg te nemen als zou het ln heel Australië het gehele jaar door lekker warm zün. Dat ls namelük niet het geval. Dit Is voor vele Nederlandse immigranten in den beginne een werkelijke teleur stelling geweest. Weliswaar is de koude hier droger, maar er staat tegenover dat de warme, ja zeer hete zomer maanden en het meestal zelfs wanne voor- en najaar de gevoeligheid voor de kou in de (overigens drie maanden durendej winter vergroten. Onze correspondent, Jem D Rempt, in de Australische Sneeuwbergen, bij Guthega-Munyang, waar de eerste hydro- electrische centrale haar voltooiing nadert, nu de eerste tunnel van 7 k m. lengte, 2000 voet onder de grond, gereed is gekomen. EN ZELFS „BAR KOUD"! druipende regen, die mü beangst maakte maar die volgens de inge- Grote delen van Australië zijn berg- nieurs alleen maar de normale na- achtig en op de Tafellanden ls het tuurlijke doorsiepeling vormt) is 's winters bar koud. Het is dit keer slechts zeven kilometer lang. maar gepaard gegaan met aanhoudende maakt deel uit van een reeks te boren droogte, waardoor het gras onder de tunnels, die in totaal 140 km lang zün Kijkjes in de Nutuur op een afstand niet te zieni met een snavel vol vliegjes en muggen, boven op een broeikas te wachten, tot de vergadering was afgelopen. Ze was haar kleintjes, die tydelijk op de om gespitte aarde waren gedeponeerd rus tig blüven doorvoeren, maar nu werd het haar toch wat te bar met die gro te mensen by haar kroost Werk voor 8000 arbeiders in majestueuze woestenij (Van onze correspondent in Australië) Island Bend (Sneeuwbergen) Juni Ik weet niet of het op het ogenblik lekker warm is in Nederland, maar ik herinner me dat er in geromantiseerde verhalen altijd gesproken werd over een v/arme Juni-avond. Daaraan moest ik denken toen ik, nu in Australië de winter is ingegaan, deze week een waarlijk win terse temperatuur moest ondergaan in het „zonnige Australië." Het vroor namelijk 11 graden en op mijn reis naar het Zuiden werd ik onaangenaam verrast door bijtend koude vrinden. Soms sloeg de natte sneeuw in mijn gezicht en overal rondom mij, hier in Island Bend midden in de Snowy Mountains, liggen de bergtoppen en berghellingen met sneeuw bedekt. Voor Nederlanders klinkt „het Zui den" prettig in de oren. maar in het vijfde werelddeel, waar wü uw tegen voeters zun. klinkt „het Noorden" liefe lijker. omdat het dichter bü de evenaar ligt. Toch moet u zich over dat Noor den niet al te mooie voorstellingen maken in de winter, want als u niet minstens 1000 kilometer van Sydney vandaan gerekend, naar Queensland reist, ontloopt u de vorst toch niet. In de Blauwe Bergen kan het net zo koud zün als ln het Zuiden. De Am sterdammer Hendriks, die bedrijfslei der is van de spoorwegrestauratie in Glen Innes '670 km ten Noordwesten van Sydney, waar ik een nacht door bracht, had een flinke hoeveelheid hout en kolen gereed liggen, want zei hü de waterleiding bevriest hier even vlug als in Nederland.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 10