LEIDSCH m DAGBLAD Begrijpt Frankrijk eindelijk de tijd? 93ste Jaargang VRIJDAG 18 JUNI 1954 No. 28246 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Hoofdredactie: B. W. Mcnkhorst en J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Mendès-France met grote meerderheid als premier bevestigd (Telefonisch van onze correspondent te Parijs) Met een meerderheid van 419 tegen 154 stemmen heeft de Franse Nationale vergadering vannacht om twee uur Pierre Mendcs-France als minister-presi dent bevestigd. In dat aantal van 419 zün 95 stemmen der communisten begrepen, stemmen, waarvan Mendès-France bü de replieken nogmaals ondub belzinnig had verklaard, ze niet als geldig mee te zullen tellen. Doch ook Indien men de communistische stemmen aftrekt, rest er voor de jonge radicale leider nog een meerderheid van 324 st emmen, wat nog altüd 10 punten meer is dan het volstrekte minimum. Mendès-France kan nu dus een kabi net samen gaan stellen, dat hij begin volgende week aan president Coty hoopt te kunnen presenteren. Hij zal een be roep doen, zo heeft hij gezegd, op man nen van karakter, van moed en van competentie, en hij sluit bil zijn keuze ook ziin politieke tegenstanders niet uit. De Katholieken van de M.R.P.. waar van Bidault de leider is. hebben uit eigen beweging echter al verklaard, dat zU niet aan een nieuwe regering mee zullen werken Voor het eerst sinds het begin van de vierde republiek gaan zij in de oppositie. Met de conservatieven van de partij van Laniël hebben de Katholieken, die niettemin het woord „vernieuwing" in bnn vaandel hebben geschreven, zich met grote hefricheid tegen de nieuwe premier verzet. Vooral de vroegere mi nister van gezondheid, madame Poinso- Chapuls. heeft bij de replieken een fana tiek nummertje DOÜtieke kwaadwillend heid ten beste gegeven. Over het algemeen waren de vraeen echter in rustige toon gesteld en of schoon de Kamer boordevol zat met parlementariërs en belangstellenden, waaronder alle kopstukken van het zo genaamde ..Tout Paris", is de zitting van gisteren toch geen herhaling geworden van het eerste optreden van Mendès- France een jaar geleden, toen de poli tieke hartstochten zich zeker nog mee- sleoender hebben geopenbaard. De redevoering, waarmede Mendès- France gisteren het vertrouwen van de Kamer kreeg, leverde een nieuw bewi.is van ziin originaliteit en karakter-vast heid. eigenschappen, waardoor zijn po ging misschien noc meer psychologische dan zuiver politieke problemen heeft gesteld D° originaliteit van de houdine van Mendès-France was er oorzaak van. dat hii geen enkele partij geheel kon bevredigen en zo het unieke schouwsoel onleverde dat hij zowel de steun van ultra-links als van uiterst rechts, van communisten en Gaullisten, heeft ge kregen. Evenals verleden Jaar richtte tui zich eerder tot het geweten van iedere ge deputeerde dan tot de fractie-leiders, en dat heeft tot het laatst de uitslag zo onzeker gemaakt. Ziin programma kwam op vier hoofd punten neer. die In rangorde naar hun urgentie, waren gewijd aan Indo-China. .sin het Europese leger, aan de France Unie en Noord-Afrika In het bijzonder, en aan de nationale economie. Voor Indo-China stelde Mendès- France een bestand In het vooruit zicht. dat hii binnen een maand zou sluiten. Indien 20 Juli a.s. geen wapenstilstand zou ziin bereikt. en de perspectieven in Geneve schijnen weer iets gunstiger te zijn geworden dan zou de premler-ln-hope op die dag zijn ontslag aanbieden. Nooit echter zal hii de vrede bekopen ten koste van de veiligheid van het Franse expeditieleger. terwijl ook de belangen van Frankrijk in het Verre Oosten te allen tijden beschermd zullen blijven. Wat het Europese leger betreft, stelde Mendès-France voor eveneens voor 29 Juli a.s. voor- en tegenstanders van goeden wille gelegenheid te geven naar Weerrapporten een compromis te zoeken. Nadien zal eventueel de regering een accoord voorstellen. In elk geval zal deze kwestie, die iedere verdere ontwikkeling in positie ve zin van de Franse politiek blok keert, vóór de vacantie in principe geregeld moeten worden. Ten aanzien van Tunis en Marokko stelde Mendès-France vast dat het hoog tijd geworden was dat Frankrijk nu eens ernst maakte met de politieke en economische hervormingsplannen en zich daarbij ook richt tot de nationa listen. De orde in het protectoraat hangt af in de eerste plaats van onze houding en niet van de reacties van onze tegen standers. zo merkte hij ongeveer op. Tenslotte verbond de formateur zich voor 20 Juli een economisch plan in te dienen ter opvoering van de pro ductie en ter expansie van de buiten landse handel. Bij de replieken bleek, dat hij dacht aan de voorstellen, die hü een Jaar ge leden reeds openbaar had gemaakt. Nóg opzienbarender dan deze voorstel len. die in sommige opzichten op enigs zins gespannen voet met de erondwet schenen te verkeren, was het voornemen van de premier-m-spe een regering samen te stellen, waarin hij ook par lementariërs op wilde nemen, die zich tot dusverre als zijn tegenstanders ge dragen hadden. HU zeide te willen streven naar een kabinet van nationale unie. waarvoor de tijd nu rijp scheen te ziin geworden Geheel in de Hjn van zijn karakter had trouwens gelegen dat Mendès-France bij voorbaat geen enkel contact met de partijen had gezocht of onderhouden op zijn eigen partij, de radicalen, na en niet naar stemmen had gevist Het gebruik is dat een premier voor zijn investituur zijn steun bekoopt met beloften, die nadien al of niet gehouden worden, en waarbij de zetelverdeling uiteraard een voorname rol pleegt te spelen. Ook met deze koehandel in porte feuilles heeft Mendès-France zich dus niet willen occuperen. Het succes van Mendès-France is in de eerste plaats wel een overwinning van een man met karakter, die zich nooit in het Franse politieke spel heeft gecompromitteerd met minder oirbare trucjes en die hier niettemin gangbaar zijn. Eén man heeft hier gezegevierd tegen de grijze parlementaire mas^a. die hem gistermorgen in meerderheid zeker nog vijandig was gezind. Het is zeker geen goedkope helden verering. wanneer men deze overwin ning uit volle overtuiging toejuicht Het Franse parlement heeft te vaak bewij zen van zijn verdeeldheid en zijn gebrek aan besluitvaardigheid afgelegd om zich nu niet van harte te verheugen over het feit, dat eindeliik Mendes-France de leiding heeft verkregen, een man met dynamiek, die precies weet wat hij wil en altijd bewust op zijn doel heeft af gestevend. De Franse volksvertegenwoordiging heeft zo mischien nu een beslissing genomen in de eerste maal van haar bestaan, welke voor het land een nieuwe toekomst openen kan. En be langrijk is voorts, dat dit een besluit Is geweest, dat met volstrekte kennis van zaken werd genomen en niet. zoals by Laniel bijvoorbeeld, uit vermoeide moedeloosheid. Belangrijk is tenslotte ook dat met Mendcs-France de eerste gegadigde de investituur reeds heeft bereikt, en het land aldus voor het vernederende spec- takel van de caroussel van Versailles gevrywaard is gebleven. In dat opzicht kan men ook president Coty feliciteren, die blijkbaar een ge lukkige hand heeft gehad om de crisis in positieve zin in record-tlid bij te leggen. De president van de republiek bewees daarmede een goede r.eus te hebben voor de stemming en de verhoudingen in het parlement, dat sinds éen jaar dan toer, wel iets geleerd heeft. En misschien is dat nog wel het hoopvolste symptoom uit de veelbetekenende ontwikkeling van het politieke leven in Frankrijk gedu rende de laatste vijf jaren WIE IS MENDÈS-FRANCE? De nieuwe Franse premier is in Januari 1907 te Parijs geboren uit Joodse ouders Hti studeerde rechten en politieke wetenschappen en werd op 22- jarige leeftijd advocaat, de jongste van Frankrijk. Ook zou Mendès-France de jongste afgevaardigde en het jongste regeringslid dat Frankrijk ooit heeft ge had. worden Hij werd op 25-jarige leef tijd in het departement Euère. waar hü enndidaat was voor de radicalen, gc- i kozen Hij viel op door ziin bekwaam heid op economisch terrein en werd in i 1938 benoemd tot ondersecretaris van financiën in de toenmalige regering van Lébn Blum. Na het uitbreken van de oorlog werd Mendès-France luitenant bil de lucht macht. Hij haalde ziin brevet in Syrië en was in Frankrnk terug toen de Duit sers doorbraken Met een groep parle mentsleden reisde hii naar Noord- Afrika. In Augustus werd hij te Casa blanca op beschuldiging van desertie ge arresteerd en naar Frankrijk overge bracht. waar hij tot zes jaar gevangenis straf werd veroordeeld Hij ontsnapte in 1941 en wist via Spanje Londen te bereiken Hu tradltwf onmiddellijk toe tot de lucntstriidkrach-'Hft, ten van de vriie Fransen. Men bood hem herhaaldelijk functies aan in de rege ring van generaal De Gaulle, maar Mendès-Frace, toen kapitein, gaf er de voorkeur aan bombardementsopdrach- fen boven Duitsland en Frankrijk uit te voeren. In 1943 gaf hii gehoor aan het ver zoek van generaal De Gaulle om com- WEERBERICHT Veranderlijke bewolking De Bilt verwacht tot morgenavond: Veranderlijke bewolking met tijdelijk enige regen of motregen Overwegend matige wind tussen Zuid en West. Iets lagere mlddagtemperaturen. (Opgemaakt te 10 uur). 19 JUNI Zon op- 4.19 uur: onder: 21.03 uur. Maan op: 22 59 uur: onder: 7.16 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.01 en 17.26 uur. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's van financiën te worden In de voorlopige regering te Algiers Kort na de bevrijding van Parijs werd Mendès-France benoemd tot minister van economische zaken. VADERDAG Geef hem zijn verlangen EEN GRAMOFOONPLAAT Radio L. VAN GEELEN Televisie Cranio - Wire en bandrecorders. TELEFOON 20593 Haarlemmerstraat 55 t.o. Rex Theater Het is mogelijk, dat Mendès-France zelf de functie van minister van buiten landse zaken op zich zal nemen om persoonlijk met de Vietmlnh te kunnen onderhandelen. In het kabinet zullen geen volksrepu blikeinen zitting hebben. Ook de andere ■ee grootste partijen in de Nationale ïrgadering de socialisten en com munisten. die Mendès-France ge steund hebben, zullen niet in de rege ring vertegenwoordigd zijn. Het kabinet zal hoofdzakelijk bestaan uit radicalen, Gaullisten en gematigde conservatieven. Wanneer de Nationale Vergadering, waarschijnlijk aanstaande Dinsdag, het kabinet zal goedkeuren, zal Frankrijk zijn 21ste regering na de oorlog hebben. In het debat waarschuwden de socia listen de kabinetsformateur, dat zl) hem geen steun zullen geven voor het zenden van dienstplichtigen naar Indo-China. Mèndes-France had er in zijn toespraak op gezinsfieeld. dat hij zich misschien gedwongen zou zien dit te doen. Zyn verkiezing wordt beschouwd als een tegenslag voor de E.D.G.. die voor namelijk gesteund wordt door de volks- republikeinen. De Gaullisten zijn er tegen. INDRUK TE GENÊVE. De verkiezing van Mendes-France heeft tc Genève de hoop op vrede in Indo-China zeer doen stijgen. Dit was het ooi deel van de meeste afgevaar digden. De Westelijke gedelegeerden wa ren er in het biizonder over verheugd, dat de communistische stemmen niet de beslissing hebben gebracht. Vele waarnemers te Genève dachten, dal Mendès-France meer politiek rea lisme in de besprekingen zal brengen dan Frankrijk tot dusver deed. Men verwacht, dat de nieuwe premier reke ning zal houden met het feit. dat de Vietminh haar politieke doelen waar schijnlijk op het slagveld zal kunnen bereiken en dat zij ze daarom aan de conferentietafel waarschijnlijk niet zal opgeven. In Berlijn kwam liet Donderdag krachtdadig tegen de onruststokers tot ongeregeldheden, toen groepenlop: deze telefoto toont er een. die communisten de herdenkingen in van de West-Rertijnse bevolking de Westelijke sector van de opstand ren flink pak slaag heeft gehad en in de Oostelijke sector - nu eenmi door politieagenten ter vnorko- jaar geleden - verstoorden. j nnng van herhalingen wordt weg- De West-Duitse politie trad I geleid. Churchill over bijeenkomst op hoogste plan De Britse premier, sir Winston Chur chill. heeft onder luid gelach van het Lagerhuis een voorstel van een Labour- lid gepareerd, dat hij het initiatief voor een brteenkonlst op het hoogste plan met de Verenigde Staten en Rusland moest nemen om te trachten de wereld spanning te doen afnemen. „Misschien mag ik bii dit enigszins delicate onderwerp mijn toevlucht ne men tot een vergelijking „Men heeft de laatste tijd herhaaldelijk zvin ongerust heid uitgesproken over het feit, dat ae baan van de Grand National zo zwaar is Ik ben er zeker van. dat het er niet gemakkelijker op zal worden wanneer men de paarden vraagt over twee hin dernissen tegelijkertijd te springen", aldus sir Winston. Het bezoek aan Canada na de reis naar Washington schijnt thans zeker te zun. Een ongekende stilte heerste tij dens de atoomoefeningin dc stra ten van New York tijdens het lucht alarm. dat waarschuwde voor de komst van vijandelijke vliegtuigen. De duiven maken van de gelegen heid gebruik: deftig wandelen zij over het plaveisel van Times Square Overval op autobus: 11 doden 6 gewonden 11 personen zijn gedood en 6 gewond, locn Maandag een bewapende bende een autobus te Djemhabat. op de weg van Poerwokerto. in Midden-Java aanviel, aldus wordt in een communi qué van het Indonesische leger mede gedeeld. De bende opende het vuur op de bus, voordat deze op het bevel van de bende om te stoppen, kon stilhoudzn. Drie soldaten, die zich onder de passagiers bevonden, beantwoordden het vuur, maar twee van hen werden gedood. Een eenheid van het leger begaf zic'.i naar de plaats, maar de bandieten waren ge vlucht. nadat zij hun slachtoffers had den geplunderd. Instelling Raad voor Revalidatie De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid en de ministers van Oorlog, van Marine, van O., K. en W. cn van Maatschappelijk Werk hebben besloten tot de instelling van een Raad voor Revalidatie, welke tot taak heeft de ministers te adviseren omtrent te treffen voorzieningen op medisch-so- ciaal gebied, waardoor voor hen. wier lichamelijke of geestelijke toestand zulks noodzakelijk doet zijn. een verantwoor de revalidatie mogelijk zal worden ge maakt; het doen van voorstellen en het treffen van maatregelen ter bevordering van de nodige samenwerking tussen par ticuliere organisaties onderling ener zijds en de betrokken overheidsinstan ties anderzijds op het bovengenoemde gebied; en het bevorderen van maatre gelen ter stimulering van de medisch- sociale zorg voor minder-validen door particuliere organisaties en instellingen. Eden zal Woensdag In het Lagerhuis het debat over buitenlandse zaken be ginnen met een verklaring over Genève. Overnameprijs baconvarkens verlaagd Het bedrijfschap voor vee en vlees heeft ln de prijsdaling, welke de var- kensmarkt te zien geeft, aanleiding ge vonden met ingang van Maandag 21 Juni a.s. de overnameprijs voor bacon varkens met 4 cent per kg te verlagen Met ingang van genoemde datum zal de overnameprijs voor baconvarkens van 2e kwaliteit derhalve f 2 40 per kg koud geslacht gewicht bedragen en zal uit het vleesfonds 8 cent per kg ge- j slacht gewicht worden betaald. Voor VADERDAG Haarlemmerstraat gI 179 zijn weer echte koopjes Gewonden bij de Harskamp Bij het ongeluk tijdens de schietoefe ning in de Harskamp, waarvan wij gis teren melding maakten, werden zwaar gewond de 28-j. korporaal P Overeem uit Nijmegen, de 26-j soldaat eerste klas C. R. Fleggeert uit Gouda en de 28-J. soldaat. P. J. Haagsman uit Maastricht. Minder ernstig gewond werden de 25-j. sergeant F. J. van Veelen uit Rotterdam en de 29-j. soldaat eerste klas A. J Scheerder uit Didam. De toestand der gewonden is thans naar omstandigheden redelijk wel. Geen Amerikaanse steun voor gewelddadige hereniging van Korea Amerikaanse functionarissen hebben gezegd, dat de Verenigde Staten hun steun niet zullen geven aan maatrege len van de Zuidkoreaanse president, Syngman Rhee, om Noord- en Zuid- Korea met geweld te verenigen Dit was de reactie in gezaghebbende kringen op de uitlatingen van de Zuid koreaanse minister van buitenlandse zaken te Genève. dat zijn land na het falen van de Geneefse confeientie vrij was te doen. wat het wilde en Amerika het wellicht steun zou moeten verlenen op grond van zijn „verplichtingen" on der het wederzijds beveiligingsverdrag met Zuid-Korea. Brownell veroordeelt Mc Carthy De Amerikaanse minister van justitie, Herbert Brownell. heeft senator Mc Carthy's oproep tot federale ambtena ren om hem ..McCarthy, alle inlichtin gen. al of niet geheim, te verschaffen, die hij zou kunnen gebruiken by het bestrijden van het communisme, „een openlijke uitnodiging tot overtreding van de wet-' genoemd. Brownell sprak zich ook uit tegen het voorstel van McCarthy om de "senator het recht te geven leden van de rege ringscommissie voor onderzoek naar loyaliteit op te roepen om hen vracen te stellen over hun beslissingen Het onderzoek naar de loyaliteit van staats- personeel zou niet kunnen worden uit gevoerd, indien de ondervragende amb tenaren meer verantwoording schuldig zijn aan congrescommissies, wier audi ties door de televisie uitgezonden wor den, dan aan hun superieuren, aldus Brownell. De verhoren in senator McCarthy's geschil met het leger zijn gisteravond geëindigd. Zij hebben 36 dagen geduurd. Amerika zet inzake EDG stok aekter de deur Geen sfeun aan niet-ratificerenden De commissie van buitenlandse zaken van het Amerikaanse Huis %an Afge vaardigden heeft zich met 18 tegen 2 stemmen bü écn onthouding uitge sproken voor opschorting van de Amerikaanse hulp aan dc landen, die het verdrag inzake de Europese Defen sie Gemeenschap nog niet hebben ge ratificeerd en voor het verlenen van hulp aan de landen, die het verdrag reeds hebben goedgekeurd. Frankrijk en Italië hebben het verdrag nog niet geratificeerd. Volgens de betrokken resolutie komen voor het belastingjaar 1954-1955 voor mi litaire hulp in aanmerking België. Lu xemburg. Nederland en West-Duitsland. Frankrük en Italië, die de EDG niet hebben bekrachtigd, zouden alleen kun- scn beschikken ovzr de nog niet opgeno men bedragen van vorige belastingjaren. Dit was overigens ln totaal nog een aanzienlijk bedrag De voorzitter van de commissie Robert Chiperlield. zei dat de landen d:e het EDG-verdrag hebben goedgekeurd al leen Amerikaanse wapens kunnen blij ven ontvangen als zij een nieuwe orga nisatie voor collect.eve verdediging vor men of gezamenlijk programma's voor de wederzijdse verdediging ontwikkelen Twee kinderen verdronken Gistermiddag Is het lijkje van een 3-jarig jongetje opgehaald uit het water aan de Noorder Akerweg bij Sloten Het kina was een half uur tevoren nog bij de sloot gezien. Uit het water van de Tienhovens- gracht -Tuinr'ad Slotermeeri Is om 'es uur het lijkje opgehaald van een 2-jarig knaapje, dat sinds half een was verdwe nen. Chiperfield zei dat het departement van buitenlandse zaken dc nieuwe res trictie. vast te leggen in de wet 0p de buitenlandse hulpverlening voor het volgende jaar. heeft goedgekeurd. Hïrold Stassen. directeur van de Amerikaanse hulp aan het buitenland, heeft op een persconf?rentie meegedeeld, dat ten behoeve van Engeland een cre- diet van 85 millioen dollar Is geopend voor de bouw van militaire vliegtuigen. Voor de wederopbouw van Zuid-Ko- rea is opnieuw 23 millioen dollar be schikbaar gesteld. Chinese diplomatieke missie naar Londen De Britse premier. Church'll. heeft ln het Lagerhuis medegedeeld, dat conti nentaal China binnenkort een diploma tieke vertegenwoordiging onder leiding van een zaakgelastigde naar Londen zal zenden t>?ze misse zal de zelfde status nebben als de Brits»' diplomatieke ver tegenwoordiging in Peking. De mededeling werd door het Huis met een gemompel van algemene in stemming ontvangen. Groot Brittanniè zond reeds vier Jaar geleden een diplomatieke missie naar Peking, toen Engeland het nieuwe re giem in continentaal China erkend had. Naar van betrouwbare zfjde wordt ver nomen Is het Chinese besluit het ge volg van besprekingen van minister Eden en zijn Chinese ambtgenoot. Tsjoe en lai. te Genève. China heef* tot nu toe niet het zen den van een Bntse missie met het zen den van een Chinese beantwoord om dat de Bntse pol tjek niet vriendschap- pelyk genoeg was".

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1