93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Woensdag 16 Juni 1954 Tweede Blad No. 28244 Verreikend perspectief Minister Mansholt heeft het doel van niilverkavelingswet als volgt omschre ven: een ontwikkeling om te geraken tot een beter gebruik van de grond. Vandaar, dat ook aandacht wordt ge schonken aan pachtverhoudlngen. Het perspectief reikt echter verder. De ruil verkaveling zal de basis leggen voor een algehele verbetering in een bepaalde streek en men zal dan ook niet kunnen halt houden bij verbetering van wegen en waterlopen, maar er zal ook aan dacht moeten worden geschonken aan de te zeer verwaarloosde electriciteits- en leidingwatervoorziening, aan verbe tering van bedrijfsgebouwen de mi nister doelde daarbij op het verband dat de heer Vondeling had gelegd met de krotopruiming zoals die op stedebouw kundig terrein plaats heeft. Er is een evolutie, welke haar weer slag in dit wetsontwerp heeft gekre gen. Dc Minister ziet in dit wetsont werp nog maar een begin. Wanneer over een jaar of tien wellicht een herziening komt kan aan deze aspec ten alle aandacht worden geschonken. Met betrekking tot de nazorg ziet de Minister, wat de technische kant be treft, voor de toekomst een taak weg gelegd voor het landbouwschap. Maatschappelijk ligt een taak op de weg van maatschappelijke organisa ties. waarbij het Departement van Landbouw stimulerend kan optreden. Overleg heeft reeds plaats. Minister Mansholt verwonderde zich over het verzet tegen de besluitvorming, zoals dat is neergelegd in art. 44. Het gaat hier niet om iets nieuws. Het arti kel staat ook in de wet van 1938 en l ien werd er geen bezwaar tegen gemaakt: ook niet van liberale zijde, terwijl nu de WD-er Den Hartog wel bezwaren opwerpt. Het is nodig het in dit artikel neergelegde beginsel voor de besluit vorming te handhaven, omdat langs deze weg ook het belang van de oach- ter tot uitdrukking kan komen. Een amendement Biewenga om de georganiseerde landbouw ook in de plaatselijke commissies te vertegen woordiger achtte de minister een nut tige verbetering. Tegen een voorstel van dezelfde afgevaardigde om de toewijzing i openbare lichamen inplaats van op op 3 te betalen had hij echter ernstige bezwaren. Het percentage van 5 is een maximum en is getoetst aan de ervaring. Een uitgebreide en nogal verwarrende discussie heeft zich ontspannen over de vraag, hoe, wanneer een waardeveran dering ontstaat, de plaatselijke commis sie deze waardeverandering moet ver rekenen. De heer Engelbertink achtte het minder juist om op de extra door ruilverkaveling ontstane waarde een korting toe te passen ten bate van de ruilverkavelingskas. De belanghebbende, zo betoogde hij, die de meerwaarde heeft ingebracht dient daarvoor ook het gehele bedrag te ontvangen. Tegen dit standpunt had de Minister geen be zwaar, die daarbij gesteund werd door de heren Vondeling (Arb.) en Biewen- (AH.). Steeds meer schoenen naar buitenland IN 1953: 4 MILLIOEN PAAR. Nederlandse schoenen vinden hun weg naar een 40-tal landen in alle de len van de wereld. In Siam en Afgha nistan, in Kenia en Venezuela worden schoenen gedragen vervaardigd in Ne derlandse bedrijven. In welke mate de export van de Ne derlandse schoenindustrie in de loop der jaren is gegroeid kan worden vast gesteld uit het feit, dat in 1938 slechts 241.000 paar schoenen in het buiten land werden verkocht tegen niet min der dan vier millioen paar in 1953. Doch niet alleen dank zij een steeds toenemend buitenlands afzetgebied, maar ook door de gestegen vraag In eigen land, mag de schoenindustrie zich verheugen in een bijzonder gunstige ont wikkeling. De jaarlijkse schoen- en lederbeurs In Utrecht biedt de binnen- en buitenland se handel een overzicht van de schoen en lederproductie van nieuwe vormen en kleuren. Op deze vakbeurs, die van 28 Juni t/m 2 Juli in de Bemhardhal wordt gehou den, zal het grootste gedeelte van de expositieruimte door de Nederlandse schoenfabrikanten worden Ingenomen. Dan volgen naar belangrijkheid de Ne derlandse lederfabrikanten. Er zullen ook buitenlandse Inzendingen te zien zijn en wel voornamelijk op het gebied van machines en gereedschappen voor het schoen en lederbedrijf, huiden looi stoffen, chemische artikelen en fourni turen. Sanering Ruilverkavelingswet in Tweede Kamer Minister Mansholt komt veler wensen tegemoet De langdurige schriftelijke voorbereiding, welke aan de openbare behande ling van de ruilverkavelingswet is voorafgegaan heeft er toe bijgedragen, dat de principiële verschilpunten vrijwel zün doorgepraat en opgelost. Vandaar, dat de behandeling In een uiterst vredige stemming plaats heeft cn dat van diepgaande meningsverschillen geen sprake ls. Alleen over de vraag hoe groot dc voorgeschreven meerderheden ten min ste moeten zyn, om de minister de bevoegdheid te geven voor het nemen van een beslissing in een ruilverkavclingsaangelcgenheid, liepen de meningen uiteen. (Van onze parlementaire redacteur) Het ontwerp wil de helft (1/4 voor dc eigenaren en 1/4 voor de oppervlakte», de heer Biewenga (AR) stelde bij amen dement voor 3/4 (3/8 voor de eigenaren en 3/8 voor de grond). De minister zag er de noodzakelijkheid niet van in en misschien had hij van zijn stand punt uit ook wel gelijk. Van de be voegdheid werd nog slechts zelden ge bruik gemaakt. De Kamer verkeert op dit ogenblik ook eigenlijk niet in twijfel. Er z|jn voldoende waarborgen, om rigoureuze ingrepen te voorkomen en bovendien verwacht men van deze mi nister ook niet, dat hij er-op uit zal zijn, ruilverkavelingen, waaromtrent de over eenstemming niet wel verkregen kan worden met hantering van dit artikel door te zetten. Maar. zo redeneert de Kamer, Mansholt blijft ook niet altijd op Landbouw zitten. Wü weten wel wat wü hebben, maar niet wat we krijgen. En daarom kiest men de veilige weg van het hogere percentage. Daarentegen had de minister geen overwegende bezwaren, maar nu schijnt er van andere zijde uit de Kamer nog een poging te worden ondernomen om alsnog tot het oorspronkelijke voorge stelde percentage terug te keren. Maar zover is men gisteren bij de artikels- gewijze behandeling nog niet gekomen. De Kamer kwam gisteren niet verder dan art. 12 en het Wetsontwerp telt 134 artikelen. Aandacht heeft Minister Mansholt In het bijzonder geschonken aan de ln ver band met deze waardeverandering op geworpen vraag, om door het beschik baar stellen van grond elders (Flevo land) een sanering te" bewerkstelligen, Deze vraag zal worden voorgelegd aan de onlangs ingestelde commissie-Hof stee. Men beeft nog geen ervaring op gedaan met sanering,sproeven in een normale situatie wel in het kader van dc herverkaveling nodig geworden in verband met de watersnood en dc Minister was bereid met de Minister van Financiën overleg te plegen over de mogelijkheid enkele proeven te nemen. Tegen het denkbeeld van de heer Egas (Arb.) om in de railverkavelingsproce- dure ook de Grondkamers in te schake len had de Minister bezwaar, omdat er dan in de praktijk twee instanties ko men. die precies hetzelfde doen. Thdens de discussie over de artikelen heeft minister Mansholt nog medege deeld, zulks in antwoord op een vraag •an de heer Vondeling, dat de plaatsing 'an gegadigden uit de rampgebieden in de N O.-polder niet is stopgezet. De heer Vondeling gewaagde van geruchten, dat deze plaatsing was stopgezet omdat daardoor de harmonische opbouw naar de godsdienstige gezindheid zou worden verstoord. Men behoeft niet ongerust te zijn, zei de Minister, de grond is voor hen beschikbaar. Vandaag wordt het debat voortgezet. Zaak Oppenheimer opnieuw in geding De advocaten van dc Amerikaanse atoomgeleerde Oppenheimer hebben er bjj de commissie voor atoomenergie op aangedrongen de geleerde weer aan atoomprojecten te laten werken, daar hij „onbetwistbaar loyaal" en discreet is en „de gemeenschap grote diensten heeft bewezen". Zij verzochten de com missie de uitspraak van een bijzondere veiligheidscommissie, volgens welke Op penheimer geen Inzage in gegevens over atoomonderzoek mag hebben, in te trek- ken. De veillgheidscommlssie van de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie 'was medegedeeld, dat Oppenheimer in veelvuldig contact is geweest met Rus sische spionnen en waarschijnlijk zelf een spion was, aldus blijkt_jiit een giste ren gepubliceerd verslag van de verho ren. Het geschrift telt 992 bladzijden. Uit het verslag blijkt voorts, dat Bor den, oud-secretaris van de atoomcommis sie van het Amerikaanse congres, het eerder wel dan niet waarschijnlijk acht te, dat Oppenheimer een Russische spion was. Borden had verklaard, dat Oppen heimer g?en intieme vrienden had be halve communisten. De geleerde behoor de uitsluitend tot communistische orga nisaties, dc betrekkingen uit hoofde van zijn beroep niet meegerekend. De commissie had Oppenheimer horen prijzen door een ou'd-voorzitter van de commissie voor atoomenergie. Dean, Volgens Dean is de atoomgeleerde een zeer humaan, gevoelig en een zeer goed opgevoed mens. die zeer toegewijd is aan zijn land en zeker aan de commissie. Dean noemde Oppenheimer volkomen rechtschapen. Dr Oppenheimer, die met andere ge leerden m 1949 had geadviseerd tegen de voortzetting van de pogingen op gro te schaal om de waterstofbom te ont wikkelen, had u;tlcg gegeven van zijn bezwaren. Hij en andere geleerden had den van 1942 af een waterstofbom in ge dachten gehad, die tienduizend maal krachtiger zou zijn dan de atoombom. Hij ontkende ,,een morele afkeer te gen de productie van een dermate do delijk wapen" te hebben, maar zeide er „ernstige bezorgdheid en vrees" voor te gevoelen. Laura dit jaar later dan gebruikelijk Vol vacantieseizoen maakt groter deelneming mogelijk Terwijl de wandelvierdaagse in opspraak komt en het gevaar loopt in het ge drang te geraken, schijnt de LAURA, de rywielvierdaagse waarvan Alphen aan den Rijn het middelpunt is, voortdurend aan belangstelling cn succes te winnen. Nog vier weken, en de zevende Laura start. De commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, mr L. A. Kcsper zal ditmaal het startsein geven op 19 Juli. Tot en met Vrijdag 23 Juli zullen dan door de deelnemers in totaal 500 kilo meters gefiets moeien worden binnen 42 uur. Op veler verzoek is de Laura dit Jaar i de badplaatsen Noordwfjk en Katwijk een paar weken later geprojecteerd dan en de Sleutelstad terug naar Alphen gebruikelijk, zodat deze sportieve pres- (130 km). De tweede dag wordt 133 km tatie in het volle vacantieseizoen valt gereden, en wel via Loosdrecht naar en meer deelnemers kan trekken, met Hilversum, door het Gooi naar Amster- uit de schooljeugd. Uit het aan tal inschrijvingen, dat thans reeds is ontvangen, zo werd gisteren tijdens een persconferentie medegedeeld, valt op te maken dat waarsohijnlijk dit jaar een 'record aantal wielrijders aan de Laura zal deelnemen. Na de officiëleopening op 19 Juli volgt op 20 Juli de eerste étappe die door de Haarlemmermeer en de bollenstreek naar Haarlem en Zandvoort leidt en via Avifauna's nieuwe uitbreiding offieieel in gebruik ln de ondiepe kanovijver kunnen de kinderen naar hartelust en zon der gevaar ronddobberen. (Foto Lux - Alphen) Fraaie speeltuin op eiland in kanovijver Gistermiddag is na enkele maanden vaar hard werken de nieuwste aanwinst van Avifauna, de prachtige speeltuun cp een eiland m een fraai aangelegde ka novijver officieel in gebruik gesteld. Bij de aanleg van dit speeleiland is rekening gehouden met hetgeen reeds in het vogelpark aan tuinarchitectuur tot stand is gebracht. Ook dit speel eiland is in ruime mate voorzien van planten en bloemen, terwijl aan de tenwinden nog voor een hoog op groeiende beplanting gezorgd zal worden. De tuin is van de meest moderne speelwerktuigen voorzien, zoals de joc key-fietsjes, enorm hoge glijbanen, diraai- en zweefmolens enz enz. Wij kun nen ons voorstellen, dat straks de kin deren der bezoekers zich bier uren zul len kunnen vermaken, waarmede aan de reeds lomig gekoesterde wens van velen om de kincleên in Avifauna wat meer variatie in do ontspanning te bieden is voldaan. De kinderen zullen doorlopend onder deskundng toezicht staan, ter voorkoming van ongelukken. Het was niet zonder trots, dat de Westzijde ter beschutting tegen de Wes- zitter van het Stichtingsbestuur, de heer C. M. Deerenberg gistermiddag de ver tegenwoordigers ran de pers deze nieu we uitbreiding liet zien. Aantrekkelijk is de grote, rond het speeleiland lopende kanovijver, waarin de kinderen en ook natuurlijk ouders ln het ondiepe water vrijelijk kunnen ronddobberen, zonder dat gieraar bestaat van verdrinken. Het ziet er naar uit, nu de speeltuin en vijver nog juist voor de grote vaoan- ties opengesteld kunnen worden, dat deze fraaie uitbreiding er het nodige toe zal bijdragen het bezoek aan Avifauna, dat reeds alle verwachtingen heeft over troffen, te stimuleren. West-Duitse president wordt te Berlijn gekozen De nieuwe West-Duitse president zal op 17 Juli te Berlijn worden gekozen, zo heeft de voorzitter van de Bondsdag be kend gemaakt. Hiermee is een verschil van mening opgelost over de vraag, of aan Bonn dan wel aan Berlijn de voor keur moest worden gegeven Het wordt zeker geacht, dat prof. Heuss, die sedert 1949 president is. zal worden herkozen, aangezien er geen te- gcncandldaat is gesteld De president zal worden aangewezen door de „federale vergadering", een or gaan dat alleen voor deze gelegenheid bijeenkomt. Deze vergadering wordt ge vormd door de 508 leden van de Bonds dag en een even groot aantal afgevaar digden uit de parlementen van de ver schillende West-Duitse staten. Het is de eerste maal, dat een West- Duitse verkiezing in Berlijn wordt ge houden. Het Westelijk stadsdeel be/ioort juridisch niet. bij de Bondsrepubliek en men verwacht dan ook, dat de verkie zing aanleiding zal zijn tot vele protes ten van de Sovjet-Unie. Het besluit van dr Ehlers, de voorzit ter van de Bondsdag, wordt beschouwd als een slag voor Bondskanselier dr Adanauer, die gewenst had, dat de pre sident in Bonn gekozen, doch later in Berlijn geïnstalleerd zou worden. Het besluit om de verkiezing in Ber lijn te houden werd door alle partijen in de Bondsdag, met uitzondering van Adenauers christen-democratische partij, gesteund TEGEN MC CARTHY De Amerikaanse senaat heeft bij stemming besloten de motie van sena tor Ralph Flanders om senator McCar thy te ontheffen van het voorzitter schap van de subcommissie van onder zoek, naar de commissie van orde te zenden. Staat middenstand voor ondergang? Randbedrijven kunnen niet rondkomen Het Ned. Verbond van Middenstands- Met het N.V.M. zelf gaat het prima, verenigingen heeft gisteren te Utrecht In de eerste maanden van dit jaar be- zijn jaarvergadering gehouden onder droeg de aanwas van individuele leden elvaart. aan de middenstand voorbij- gaat, ofschoon deze daaraan deel zou1 moeten hebben De middenstandsnota erkent het bestaan van een groot rand- bedrijf, aldus spreker, maar de nota meent, dat dit zichzelf wel zal oplossen uit het randbedrijf kun nen van hun verdiennste echter niet rondkomen cn ze hebben onvoldoende sociale verzorging. Bovendien moet deze groep (40rr 170 a 180.000 be drijven van haar verdiensten van be neden f. 3000 ook nog investeren. De betere bedrijven verkeren verder ook nog in liuuidileltsmocilijkheden, om- dal liet eigen kapitaal der bedrijven in het algemeen aanzienlijk is terug gelopen. In sommige gevallen is het bedrijfskapitaal voor de helft of drie kwart verloren gegaan. Daardoor is de zelfstandige positie van de midden stand evenzeer goeddeels verloren ge gaan. Indien de overheid niet ingrijpt, betekent dit dc ondergang van de mid denstand. de S.E.R. Hadden wij die zetel wél, aldus de voorzitter, dan zouden wij orga nisaties kunnen winnen met een 20.000 leden. Tenslotte deed spreker de mededeling, dat met de Duitse gasten besloten is tot oprichting van een internationale orga nisatie. Het voorlopige centrale punt wordt gevestigd in Nederland. Van hier uit zal contact worden gezocht met progressieve zusterverenigingen elders in Europa. Na discussie werd besloten de contri butie te verhogen van f. 12 tot f. 18 Een voorstel van de afd. Schiedam om de contributie te bepalen op f. 24 werd in getrokken Bij acclamatie werden herbenoemd de voorzitter van het verbond dc heer M. Rademakers en de penningmeester, de heer M Neuteboom. De Middenstandsbank gaat het echter goed, als gevolg van de credietverlening ook met Rgksbijstand. Naar sprekers mening zou de rente, die de midden stand moet betalen eens onder de loupe welke tolk is genomen moeten worden. Het N V.M heeft dan ook naar aanleiding vi Middenstandsnota zijn wensen ai regering kenbaar gemaakt, welke komen op het volgen van een i middenstandspolltiek. De middagvergadering werd bijge woond door oud-minister Vos en de Tweede Kamerleden Peschar en Berger (Arb.). De secretaris van het N.V.M., de heer P. J. de Kruif. behandelde het onder werp „Grondslag voor gezond midden standsbedrijfsleven: llquiditeits- en in komenpositie van de middenstand Hierop werd een resolutie goedgekeurd. n het oordeel, dat een constructief mlddenstandsbeleid voor de alles gericht dient te zijn op het ver- de sterken van de financiering van de on- I derneming en dat hierin de voorwaarde we is gelegen voor de grondslag van een I gezond middenstandsbedrijfsleven. dam en via Aalsmeer retour. De derde dag is het parcours 125 km lang. Dan rijden de deelnemers naar Utrecht, Zeist Austerlltz en De Bilt om via Utrecht langs de Rijn weer terug te keren naar Alphen. De laatste dag loopt het traject van 130 km langs Rotterdam. Baren- drecht, Bleskensgraaf, Schoonhoven, Oudewater en Waarder naar Bodegra ven, waar de deelnemers verzamelen voor een massale intocht ln Alphen. De drie eerste ritten moeten binnen tien en een half uur worden volbracht, de laatste rit binnen tien uur. Het IJsclubterrein te Alphen wordt ook dit jaar weer als kampeerterrein in gericht, waardoor een goedkoop onder dak voor smalle beurzen mogelijk is. Menverwacht ook de deelneming van vele officiële groepen, terwijl ook bui tenlandse deelneming, met name uit Frankrijk en Engeland, vast staat. Engeland en Peking-China In het Britse Lagerhuis heeft premier Churchill medegedeeld, dat een verkla ring omtrent de uitwisseling van diplo matieke vertegenwoordigingen tu;=en Engeland en communistisch China bin nenkort te verwachten is. In een bespreking te Genève tussen Amerikaanse en communistlsch-Chinese delegatieleden heeft China voorgesteld, dat beide landen ..orde-lievende" onder danen van het andere land zouden toe staan naar hun eigen land terug te ke ren. indien zg dit wensten. OUDE GELUIDEN De eerste-secretaris van de communis tische partg in de Sovjet-unie, Nikita Chroesjtsjef, heeft op het tiende con gres vain de partij te Praag gezegd, dat Rusland „eerder dan zijn vijanden de water; tof bom ontwikkeld heeft". Zelfs toen Rusland nog niet over de atoombom beschikte, had het land een politiek van ontwapening gevolgd, maar zijn vijanden hadden dit met gewild. Zelfs Churchill had gezegd, dat men, om met de communisten te spreken, krachtig moest zijn, omdat deze „onze natuurlijke vijanden" zim. Chroesjtsjef zei onder toejuichingen dat de bourgeoisie alleen kracht begrijpt. ..De kapitalisten zullen ons geen vrees aanjagen", zo besloot de scretaris. In het verslag van de ledenvergadering van de Watersportvereniging Noord- Zuid" ls een storende fout geslopen. Vermeld is dat de Nationale Zeilwed strijden op 24 25 en 26 Juni as. gehou den zullen worden, doch dit moet zijn 24, 25 en 26 Juli. Oordeel van Indonesisch journalist: Nederland vol energie en ijver Djakarta begrijpt politieke verhoudingen niet Het is als een drenzig kind (Van onze correspondent te Djakarta) Mochtar Lubis, hoofdredacteur van het Djakartase dagblad „Indonesia Raya", strandde onlangs, toen hij per vliegtuig op weg was naar Wenen ter bijwoning van het congres van het Internationale Persinstiluut, door visa-mocilijkhcden in Amsterdam. Hy maakte zich de tijd, die 't wachten op de visa kostte, ten nutte door een autotocht door Nederland te maken. In zijn blad heeft hy nu dc indrukken weergegeven welke deze tocht door industriecentra, langs bollenvelden en bloeiende boomgaarden hem verschaf te. „Nederland", zegt hij, „is het voor beeld van een hardwerkend volk, waar voor men waardering behoort te hebben en waarvan men tevens leren kan". Mochtar Lubis, die gerekend moet worden tot de vooraanstaande Indo nesische journalisten, laat hier een geluid horen, dat wel zeer sterk af steekt by de bittere woorden, die in een groot deel der Indonesische pers de laatste tijd aan Nederland worden gewyd. Mochtar Lubis herinnert in zijn eer ste artikel in „Indonesia Raya", een po- litiek-onafhankelljk blad, dat zeer veel lezers heeft ln militaire kringen, aan dc moeilijkheden, welke Nederland in de laat-ste jaren heeft ondervonden: het verlies aan mensenlevens en de ver woestingen van zijn steden en fabrie ken in de wereldoorlog, het verlies van Indonesië (dat wel eens de kurk, waarop Nederland dreef, werd genoemd) en de grote watersnood van het vorige jaar. „Desondanks" - zo constateerde hy - „is Nederland thans in Europa het land met het laagste werkloosheidscijfer, met óe hoogste levensstandaard. Het ls ook het goedkoopste land in Europa", zo zegt hij. Als voorbeeld daarvan haalt hij i dat men in Amsterdam en Den Haag veel goedkoper Indonesisch eet dan in Indonesië zelf. „Een vreemde gewaar wording". aldus Lubis. Over dc activiteit in Nederland is Lu bis vol lof: de lucht is vervuld van de adem van een volk, dat energiek, ijve rig en efficiënt werkt en verbazing wekkende resultaten bereikt. Hij her innert eraan, dat Nederland liet eer ste land in Europa was, hetwelk con cludeerde dat het kon leven zonder verdere economische en financiële steun der Ver. Staten. Zó groot is de welvaart ln Nederland, dat de Invloed van de communisten met de dag afneemt. De communistische party in Nederland is van geen beteke nis meer, vergeleken met de andere po litieke partijen en zij neemt ln de maat schappij geen eervolle plaats in. Lubis betreurt het daarom, dat pre sident Soekarno juist tegen het commu nistische Tweede Kamerlid, mevrouw Lips, die Indonesië heeft bezocht, heeft Inzake de wettelijke ouderdomsverze- kering werd een motie aangenomen, waarin wordt uitgesproken, dat het door de S.E.R. uitgebrachte advies een voor de middenstand aanvaardbare oplossing kan brengen. Indien bij het tot stand komen van een definitieve wetteigke regeling, wat de aanvullende verzeke ring betreft geen verschil wordt gemaakt tussen de rechten van de loontrekken- den en zelfstandigen. Resolutie en motie zullen ter kennis van de regering worden gebracht. gezegd te hopen dat het Nederlandse volksdeel, dat zij vertegenwoordigt, Indo nesië in zijn strgd voor Nieuw Guinea zal steunen. Dit heeft - aldus Lubis - het prestige van President Soekarno en de Indone sische regering by het Nederlandse pu bliek doen dalen. In Nederland heeft men hierover gelachen en grapjes ge maakt. De groep, die meviouw Lips vertegenwoordigt, stelt immers niets voor en geniet geen enkele waardering in de samenleving! Volgens Lubis toont deze kwestie aan, dat men in Indonesië onvoldoende begrip heeft van de politieke verhou dingen in Nederland en dat President Soekarno op dit punt niet juist is ge adviseerd door het ministerie van Buitenlandse Zaken in Djakarta. Als Indonesiè de goodwill van het Nederlandse volk wil verwerven met be trekking tot de terugkeer van „West Irian" (Nieuw Guinea), dan is het dui- delyk dat wij bg de communistische groep aan het verkeerde adres zyn, al dus Mochtar Lubis. Goodwill en begr.p moeten gezocht worden bij de niet-com- munistlsche groepen, omdat zij d? meer derheid vormen met de meeste invloed in het Parlement en de Nederlandse re gering, Mochtar Lubis oefent verder critiek uit op het gebrek aan coördinatie tus sen de Indonesische vertegenwoordiging in Nederland, die een juist begrip heeft van de politieke verhoudingen in dat land, en de regering in Djakarta, het geen blijkt uit de voorbereidingen voor de besprekingen over het opheffen van de Unie. Zowel de Nederlanders als de Indone siërs in Nederland verbazen zich over de uitlatingen in Djakarta over unilate rale opzegging, omdat Nederland zich immers bereid had verklaard in Juni te onderhandelen. „Men heeft de indruk dat Djakarta slechts een drenzig kind is, dat nog geen blyk geeft van diplomatieke en politieke volwassenheid", aldus be sluit Mochtar Lubis dit deel van zijn beschouwing over Nederland cn zyn verhouding tot Indonesië. ARRESTATIE IN BARCELONA Juan Comorera, een vooraanstaande figuur ram het Spaanse communisme en minister van landbouw en economie ln de gewestelijke legering van Catatonia tijdens de burgeroorlog, is in Barcelona gearresteerd. Volgens de politie brak Comorera ln 1949 met het communisme. Na zich een tydlang in Frankrijk sohuil gehouden te hebben, omdat hij vreesde vermoord te zullen worden door zijn vroegere com munistische vrienden, besloot hij enige tijd geleden met zgn vrouw in het ge heim naar Spanje te gaan TRUMAN ALS MUSICUS De Amerikaanse ex-president Truman en de president van de Amerikaanse fe deratie van musici James Petrülo, heb ben voor tweeduizend afgevaardigden en gasten ran de nationale oonventie van de federatie een duet van plano en trompet gespeeld. Truman speelde op de piano „Hall, hail, the gang's all here" Op een ver gulde trompet speelde Petrillo bij Tru- mauis begeleiding Zy kregen een donde rend applaus en speelden de melodie opnieuw. Truman bracht daarna het menuet in G van Faderewski ten gehore.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3