LEIDSCH DAGBLAD Geneefse conferentie over Korea afgesloten 93ato Jaargang WOENSDAG 16 JUNI 1954 No. 28244 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst e DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal: f2.15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 In wezen niets bereikt De conferentie van Geneve is, voor wat' Korea betreft, tot een einde ge bracht. D.w.z. teen einde, waarbij niets, maar dan ook totaal niets is bereikt. Ruim zeven weken is er geconfereerd, maar het resultaat is nihil, dank zij de onverzettelijkheid van het Oostelijk blok. De zestien niet-communistische lan den, die te Genève deelnamen aan de besprekingen over Korea, hebben giste ren een verklaring uitgegeven, waarin zij hun besluit bekend maken om de V.N. verslag uit te brengen over de loop van de huidige conferentie. Zij constateren, dat het onmogelijk is geweest tot een accoord over Korea te geraken. Het besluit is genomen na de com- munstische weigering om het gezag en de bevoegdheid van de V.N. in de Ko reaanse kwestie te erkennen en hun weigering om een onpartijdig en doel treffend toezicht op vrije verkiezingen ln geheel Korea door de V.N. te aan vaarden. De niet-communistische lan den achten een voortzetten van het on derzoek naar de Koreaanse kwestie nutteloos, zolang de communistiscne delegaties weigeren in te gaan op deze twee principes aangaande de rol van de VN., welke de zestien landen beide fundamenteel achten voor een oplossing van de Koreaanse kwestie. De zestien landen bevestigen hun trouw aan de doelen van de V.N. Korea. De verklaring, die door prins Wan van Thailand werd voorgelezen, was ge tekend door de vijftien niet-communis- tlsche V.N.-leden en Zuid-Korea. NOG VOORSTEL VAN NAM IL AFGEWEZEN Tevoren had de Noord-Koreaanse minister van buitenlandse zaken, Nam II, nog een voorstel van 6 punten ge daan voor een oplossing van de Ko reaanse kwestie. De punten van Nam lis voorstel waren; li Terugtrekking van alle vreemde troepen in zo kort mogelijke tijd er basis van evenredigheid. 2) Beperking tot 100.000 man van de strijdkrachten van Noord- en Zuid- Korea binnen een jaar. 31 Instelling van een commissie, be staande uit vertegenwoordigers van Noord- en Zuid-Korea om de geleide lijke opheffing van de staat van oorlog te bestuderen. 4> Opheffing van verdragen, die het zij Noord-, hetzij Zuid-Korea aan an dere staten binden, naar gelang deze verdragen militaire verplichtingen mee brengen. 5i Vorming van een commissie voor geheel Korea voor de ontwikkeling van economische en culturele betrekkingen tussen de beide Korea's. 6i De landen, die aan de conferentie van Genève deelnemen, verplichten zich tot het bevorderen van de vreedzame ontwikkeling en de hereniging van- Korea. Een Westelijke woordvoerder ver klaarde. dat de niet-communistische landen de voorstellen van Nam II ver werpen, omdat aanvaarding zou bete kenen, dat „de toestand in Korea de zelfde zou worden als ln 1950, voordat de communisten het Zuiden binnen viel™*. Het voorgestelde artikel, waarin wordt gezegd, dat afzonderlijke verdragen, door Noord- en Zuid-Korea aangegaan, onverenigbaar zijn met een vreedzame hereniging van het land, zou het on langs gesloten Amerikaans-Z.-Koreaan- se verdrag ongeldig maken. De vermindering der strijdkrachten van beide zijden tot 100.000 man elk zou Zuid-Korea aan de genade van commu nistisch China, dat aan Korea grenst, uitleveren. Nam lis plan lijkt zeer op de voor stellen, die de Sovjet-Unie op de Ber- lljnse conferentie voor Duitsland heeft gedaan. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Stockholm Oslo Kopenhagen Amsterdam Luxemburg Pan Is Bordeaux Grenoble Mee licht bew. zwaar bew. onbewolkt half bew. licht bew. zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt nevel lloht bew. half bew. zw 6 20 1 windstil 13 zzw 5 19 zzw 6 19 zw 6 19 windstil 18 1 windstil 21 nw 2 23 nw 7 20 windstil 22 windstil 22 nno 2 19 ozo 1 25 windstil 16 no 2 20 ono 5 17 windstil windstil windstil 28 21 0 nnw 2 0 WEERBERICHT Opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Overwegend droog weer met nu en dan opklaringen. Matige wind tussen Zuid en Zuid-West. Dezelfde of iets hogere temperaturen. (Opgemaakt te '0 uur). 17 JUNI. Zon op: 4.19 uur; onder: 21.02 uur. Maan op: 22 05 uur; onder: 4.51 uur. Hoogwater te Katwijk te 3.45 en 16.12 u. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's In het eindstadium van de bijeen komst heerste aan de zijde van de niet- communistische landen nog enig me ningsverschil over de vraag, of zij een Chinese resolutie zouden aanvaarden, waarin aangedrongen werd op voortzet ting der pogingen om een vreedzame regeling te bereiken en waarin ver klaard werd, dat de betrokken staten over de tijd en plaats voor hervatting der onderhandelingen zouden beslissen. Minister Spaak van België steunde de resolutie en stelde voor, dat men er over zou stemmen. Lord Reading, plaatsver vangend leider der Britse delegatie, en Molotof steunden Spaaks voorstel, maar Walter Bedell Smith, de leider van de Amerikaanse delegatie, zeide, dat het tweede deel van Tsjoe's voorstel do ver antwoordelijkheid voor een Koreaanse regeling, ongeacht hoeveel tijd daarvoor nodig zou zijn, op de leden van de Ge neefse conferentie scheen te leggen. Het probleem moet in de V.N. worden be sproken, aldus de Amerikaanse afge vaardigde, die zelde het Chinese voorstel daarom niet te kunnen aanvaarden. De Australische afgevaardigde, Casey, sloot zich bij hem aan. Van Oostelijke zijde werd nog eens beklemtoond, dat, al was men dan niet tot een regeling gekomen, het streven gericht moest blijven op handhaving van de vrede! Toen de afgevaardigden de conferen tiezaal verlieten speelde een radio in een der kantoorruimten het liedje: „De wereld wacht op de zonsopgang". De zestien niet-communistische lan den zullen vanochtend nog eens bijeen komen. Men weet niet, wat zij zullen bespreken. INDO-CHINA NOG NIET GESLOTEN Van de zijde van de Franse delegatie te Genève ls verklaard, dat, ook al ls de conferentie over Korea ten einde, er geen sprake van kan zijn, dat de paral len-lopende besprekingen der negen landen over Indo-China gesloten wor den voordat er een Franse regering ls om daarmede in te stemmen. De woordvoerder zei dat een poging van Engeland en Amerika om de Indo- Chinese besprekingen ten einde te Dien- gen, door de openbare mening in Frankrijk zou worden misverstaan. De Verenigde Staten zijn niet van plan het initiatief te nemen tot het doen beëindigen van besprekingen te Genève, die Frankrijk zou willen voort zetten. Amerika zou zich hieraan even wel kunnen onttrekken, zeide Dulles. Churchill en Eden naar Washington van buitenlandse zaken, Eden, de vol gende week Dinsdag in het Lagerhuis een volledige verklaring over de con ferentie van Genève zal afleggen. Churchill zeide dit in antwoord op vragen. Op andere vragen zeide Chnrchill, dat de regering de resultaten bestudeerde van d; onlangs gehouden militaire vijf- mcgendhedenconfeientle te Washington, Hij weigerde in bijzonderheden te tre- Op uitnodiging van Eisenhower Een woordvoerder van hel Witte Huls heeft verklaard, dat de Britse premier sir Winston Churchill, en minister van buitenlandse zaken, Eden, een uitno diging van president Eisenhower voor een bezoek aan Washington op 25 Ju ni hebben aangenomen. Naar de v oordvoerder er aan toevoeg de, had Eisenhower de Britse staats lieden uitgenodigd, een weekeinde in Washington door te brengen. liet be zoek zou „niet-officieel" zijn. Er zou ook geen tevoren vastgestelde agen da voor besprekingen zijn. James Hagerty, de perssecretaris van het Witte Huis. zeide wel dat „talrijke kwesties'' te Washington besproken zul len worden. De uitnodiging van Eisenhower was enkele weken geleden reeds verzonden. Premier Churchill bevestigde in het Lagerhuis, dat Eden en hij enkele dagen in Washington zullen blijven. Uit naam van de oppositie sprak de socialistische leider. Attlee, z(|n vol doening uit over dit bezoek aan Was hington. Hij zeide te hopen, dat de besprekingen aldaar zouden kunnen leiden tot onderhandelingen met de Sovjet-Unie op het hoogste plan. OOK NAAR CANADA? Het is mogelijk, dat de Britse minis ters na hun besprekingen in Washing ton met de Canadese leiders komen confereren, aldus heeft de Canadese premier, Louis Saint Laurent verklaard. De leider van de oppositie, George Drew, legde de nadruk op het nut van een uitnodiging met name om de Aziati sche problemen en de mogelijkheid van een conferentie van premiers van het Gemenebest te bestuderen. Saint Lau rent verzekerde de oppositieleider, dat zijn suggestie in overweging zou worden genomen. VERKLARING VAN EDEN den. VERKLARING VAN DULLES De Amerikaanse minister van buiten landse zaken Foster Dulles heeft op een persconferentie gezegd, te hopen dat het bezoek van Churchill en Eden aan Washington de totstandkoming van een collectief defensie-systeem in Zuid-Oost-Azië zou bevorderen. Er zouden geen besluiten worden ge nomen. Hij daoht niet. dat Franse ver tegenwoordigers dzel zouden nemen aan de Engels-Amerikaanse besprekingen Hieruit moesten echter geen gevolg trekkingen worden gemaakt. Nu het er naar uitzag, zei Dulles. d3t de conferentie te Genève beëindigd of opgeschort zou worden of misschien op lager niveau zou worden gebracht, leek het een geschikt ogenblik voor een bij eenkomst van Britse en Amerikaanse leiders. Het was een normaal bezoek, dat niet werd ingegeven door een of andere noodtoestand. Dulles gaf desgevraagd toe, dat mis schien zou worden gesproken over alter natieven voor de EDG. DE MILITAIRE HULP AAN EUROPA De minister verklaarde dat het geen strafmaatregel zou zijn, indien de lan den, die de EDG niet bekrachtigd heb ban, eventueel geen militaire hulp meer zouden krijgen. Hij voegde hieraan toe, dat de Ver. Staten voor alles aandacht moeten schenken aan toestanden in Eu ropa, die de Amerikaanse steun verdie nen. Onder de voorzieningen van een amendement op de wet voor buiten- Morgen weer opklaringen Het KNMI deelt mede: De weersverbetering, die gisteien op trad, was te danken aan een rug van hoge luohtdruk. die over ons land naar het Oosten trok en die vanmorgen boven Polen was aangekomen. Over Ierland en Schotland trok de afgelopen 24 uur een depressie, die aan vankelijk nog flinke activiteit vertoonde, maar diie bij het bereiken van de Noord zee. sterk ln betekenis afnam. De vochtige lucht, die de depressie vergezelde, kwam hierdoor vertraagd over Engeland naderbij en bereikte pas vanmorgen het Westen van ons land. Dit ging met een belangrijke toeneming van de bewolking gepaard. In Engeland viel uit deze bewolking ook vanmorgen hier en daar nog wat regen en motregen. De storing wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die morgen weer opklaringen zal brengen. Gistermiddag overhandigde de Commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Holland. Mr L. A. Kespcr. het onderscheidingsteken van de provincie Zuid-Holland, de Gouden Lis. aan de voorzitter van de Kamer van Koophandel te Rot terdam, Mr. K. P. van de Mandele. De Gouden Lis is in 1952 ingesteld en wordt aan de personen uitge reikt, die zich op bijzondere wijze voor de provincie verdienstelijk ge maakt hebben. Het is de tweede maal dat de onderscheiding verleend wordt. Foto: Mr Kesper speldt de Gou den Lis op. De plechtigheid vond plaats in het Provinciehuis te Den Haag. Gasverslikking eist 3 doden Drie personen zijn gisteren in Hoo- gezand door gasverslikking om het leven gekomen. Het waren de heer en mevrouw P. Jongman en H. Jongman- Planting, en de enige jaren ouder» mejuffrouw T. Planting. Een zoon van het echtpaar kwam gis teravond omstreeks tien uur een bezoek brengen en ontdekte toen, dat zijn ouders en zijn tante levenloos op bed lagen. Waarschijnlijk is eergisteravond een kraantje van een dubbele gaskraan opengeraakt toen een wasketel met jas sen werd afgedekt Het gas heeft bijna 24 uur vrij kunnen uitstromen. H.M. de Koningin heeft Dinsdag morgen een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van de Neder landse Vereniging van Huisvrouwen in het Sportpark te Hilversum. Bij haar aankomst boden Marion (i echts) en Marijke de Bruine HM een origineel bloemstukje aan. be slaande uit een staaf, waaraan en kele .mokken", die als bloemen- vaasje dienden. OPRICHTING CONSERVATIEVE PARTIJ IN ZUID-AFRIKA. De leider van de groep Zuid-Afri kaanse onafhankelijken <zes parlemen tariërs, die zich de laatste tijd van de Verenigde Partij hebben afgescheiden) Pieter Bekker, heeft bekend gemaakt, dat deze groep na de provinciale ver kiezingen een conferentie zal houden met het oog op het oplichten van een Zuid-Afrikaanse conservatieve party De party moet het politiek tehuis worden voor alle gematigde Zuid- Afrikanen van de twee taalgroepen (Engels en Afrikaans» met uitsluiting van de extremisten van beide partijen. landse hulp is de helft van de militaire hulp voor Europa bestemd voor de zes landen omvattende EDG. die na rati ficatie in wei king zou treden. Dulles zei, dat het ministerie van bui tenlandse zaken aan het congres had voorgesteld dat dit amendement in dien verstande gewijzigd zou worden, dat de vier landen, die het verdrag r?eds be krachtigd hebben (België, Luxemburg. West-Duitsland en Nederland) niet be nadeeld konden worden, omdat de twee resterende landen - Frankrijk en Ita lië - dit niet gedaan hadden. De voorzitter van de commissie voor buitenlandse zaken van het Noorse La gerhuis, Finn Moe, heeft gezegd, dat Noorwegen, „onder bepaalde omstan digheden" bereid zou zijn zich by de EDG aan te sluiten. Moe, die een tweedaags bezoek aan Bonn brengt, noemde als voorwaarden, bekrachtiging door Frankryk en uitbrei ding van de EDG tot Engeland en zo mogeiyk de Ver. Staten. De herbewapening van West-Duits land was van vitaal belang voor de verdediging van hun Zuidelijke grenzen. Als de EDG mislukte, zou een alter natief gevonden moeten worden, zeide Moe. Hy drong aan op een oplossing „op basis van de Nato" met West-Duits land als geiykgerechtigde deelnemer. Verkorting duur eerste oefening Respectievelijk van 20-21 naar 18-21 maanden De regering heeft besloten, de duur der eerste oefening te stellen op 18 maan den voor het gros der dienstplichtigen en op 21 maanden voor hen, die voor kader- of specialistische functies worden opgeleid (thans is dit resp. 20 en 24 maanden). Omdat het slerkteverlies door verkorting der eerste oefeningsduur tot 1/8 beperkt moet blijven en de parate troepen tot 1 Augustus as. nog voor 2/8 gevormd worden door de laatste r.og onder het oude opbouwsysteem opgeroepen lichtingsploeg ter sterkte van 1/3 van het jaarcontingent, kan de nieuwe regeling eerst ingaan voor de eerste lichtingsploeg. voor zover niet bestemd voor kader en specialistische functies, die terstond onder het aanvuliingssysteem is gevormd. Dit is de lichtingsploeg 1953-1, die op 1 December 1954 met groot verlof zal worden gezonden Met het oog echter op de komende internationale najaars manoeuvres, waarvoor het meest geoefende deel der dienstplichtigen niet kan worden gemist, kan deze lichtingsploeg eerst einde October a s. in het genot van klein verlof worden gesteld. Vervolgens zullen de dienstplichtigen van de lichtingsploeg 1953-11, aan wie op 1 Februari 1955 groot verlof zal worden verleend, einde November 1954 met klein verlof kunnen gaan, waarna iedere volgende lichtingsploeg eveneens na 18 maanden eerste oefening met klein verlof zal kunnen vertrekken, in afwach ting van het 2 maanden later aan hen te geven groot verlof. Voor het kader en de specialisten kan een verkorting van de eerste oefenings duur eveneens eerst cn dan waarschijnlijk nog slechts gedeeltelijk met de lich tingsploeg 1953-1 ingaan Voor het kader en de specialisten v; zal vervolgens het klein verlof met e den eerste oefening kunnen ingaan. De duur der eerste oefening bij de Koi Voor de Kon. Luchtmacht heeft een 1 bezwaren, in het bijzonder in verband u specialistische functies. Gelet echter op de duur der eerste oefening bij de andere krijgsmachtdelen wordt overwogen ook bij de Kon. Luchtmacht tol enige verkor ting van de eerste oefeningsduur te komen. De Minister van Oorlog cn van Marine heeft dit in een nota aan de Tweede Kamer medegedeeld. in. Marine blijft 21 maanden, verkorting van de eerste oefeningsduui t de lange duur van opleiding voor veie Rapport commissie-Pieters Nieuw-Guinea Richtlijnen aan V.N. voor ontwikkeling Heden is het rapport verschenen van dc interdepartementale commis sie, Ingesteld by besluit van de minis ters van Overzeese Ryksdclen en Bui tenlandse Zaken van Sept. 1951, die tot taak had, de huidige ontwikkeling van Ned. Nw. Guinea te toetsen aan interna tionale criteria en daarby schematisch aan te geven, in welke richting verdere ontwikkeling nodig is. Voorzitter der commissie is prof. dr J. M. Pieters. adviseur voor staatkun dige aangelegenheden op het Dept. van Overzeese Rijksdelen; leden zün dr C. L. Pattjn, mr C. L. W. Fock en drs E. P. M. Tervooren. In de inleiding van het rapport, dat ln vyf hoofdstukken is ingedeeld: de politieke-, de economische-, de cultu rele- en de soc'ale ontwikkeling, en de internationale samenwerking en bU- stand, komt de commissie tot de slotsom dat het. nodig zal zyn. in de V.N. een duideiyk beeld te geven van de primi tiviteit van de toestanden in N:euw- Guinea en in het licht te stellen hoe de ontwikkeling slechts zeer geleidelyk zal kunnen gesohieden en een zaak is van generaties. Men zal, aldus de Commis sie, waarschynlyk bereid zijn allerlei tekortkomingen ln de huidige toestand te aanvaarden, mits door de Nederland se regering een beeld kan worden gege ven van de wijze, waarop zy zich op lange termijn de openlegging van Nieuw- Guinea voorstelt. Om het vertrouwen te wekken, dat men bereid is op lange termUn hieraan te werken, zal het no dig zyn een project en een enigszins uitgewerkt bestek voor de komende ja ren op te stellen. Een grote belemmering by het opzet ten van enig ontwikkelingsplan ls, dat men van land en volk nog uiterst weinig weet. In de eerste plaats zijn dan ook nodig onderzoekingen en proefnemin gen op elk gebied en voorts het schep pen van de voorwaarden, welke voor de verdere ontwikkeling nodig zyn, zoals het verder onder bestuur brengen van het gebied, het tot stand brengen van redeiyke verbindingen en transportge legenheid en opvoedings- en bescha vingsarbeid: zorg voor verbetering van de gezondheids- en voedingstoe stand, onderwys, voorlichting op het gebied van landbouw, veeteelt, enz. Eerst daarna kan de eigenlijke econo mische ontwikkeling ter hand worden genomen, hetgeen niet wegneemt, dat men ln gebieden, die al iets meer toe- gankeiyk zijn en waarvan men al iets meer weet, al dadelijk een stap verder kan gaan door opstelling van een streekplan en exploitatie van gemakke lijk toegankelijke hulpbronnen. Een „overall "-ontwikkelingsplan zou in het algemeen slechts een zeer globaal ka rakter kunnen dragen, waarbij het ac cent zo"u vallen op het doen van onder zoekingen, alleen bepaalde facetten kun nen wat meer worden uitgewerkt. Dc strekking van hel rapport is slechts, aan te geven, welke punten bü Friese tweeling is tevreden (Speciale berichtgeving) De geneesheren in het Diaconessen- huis te Leeuwarden, die de Zaterdag j.l. gescheiden Friese Siamese tweeling behandelen, hebben vanmorgen het volgende communiqué uitgegeven: Folkje en Tjitske de Vries maken het goed. ZU nemen vlot haar voedsel en tonen in haar uitroepen, dat zö zeer tevreden zün. het opzetlen van plannen voor de ont wikkeling van Nieuw-Guinea de aan dacht verdienen. Verder kon de com missie in dit stadium niet gaan. Zij pretendeert ook niet, dat de aange duide punten even zo vele concrete mogelijkheden inhouden. In een speciale zitting van de Provinciale Staten van Noord-Hol land is gistermiddag afscheid ge nomen van dr J. E. Baron de Vos van Stccnwijk als Commissaris der Koningin in die provincie. Tijdens de zitting, welke in het Provinciehuis aan de Dreef te Haar lem werd gehouden overhandigde burgemeester J. C. Haspels van Bussnm namens de burgemeesters van Noord-Holland een afbeelding van een aan te bicden bureaustoel.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1