Zeer weinig belangstelling voor teleurstellende Olympische Dag „gastvoorstelling, Onbetekenende strijd tussen Madrid en Bondsploeg kreeg aardig slot 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Maandag 14 Juni 1954 Tweede Blad No. 28242 van Zelfs Faas Willies hielp niet Fel duel tussen Slijkhuis en Chataway De vijftiende Olympische Dag heeft helaas geeil wijziging kunnen brengen in de dalende lijn, die reeds jarenlang in het peil van het programma van dit jaarlijkse sportevenement valt te onderkennen. Tot nu toe had dit verminderen van de kwaliteit van het gebodene geen ernstige gevolgen gehad voor de kas van het Nederlands Olympisch Comité. Het stadion was in vorige jaren altijd geheel of bijna geheel uitverkocht geweest. Maar nu, ineens, was ruim de helft van de tribunes onbezet en meer dan 23 a 25.000 toeschouwers zullen zich zeker niet in Bessem's arena hebben bevonden. Oorzaken? Zij zijn snel opgesomd. Op de eerste plaats bieden de Olympische Dagen geen nieuwe elementen meer. Het menu is altijd op dezelfde wijze samengesteld en zelfs de grootste smulpaap begint er dan op een gegeven moment genoeg van te krijgen. En de gerechten zelf? Sportlievend Nederland had het programma eens bekeken, wist uit ervaring, dat de massale gymnastiek demon stratie uiteraard niet veel zou verschillen van die van vorige jaren, men had een wielerwedstrijd aangekondigd gekregen, die niet interes sant kon zijn. de athletiekliefhebbers hebben zich, vooral toen bekend werd, dat Fanny Blankers-Koen niet zou starten, hoogstens aange trokken gevoeld tot het duel SlijkhuisChataway op de 1500 M. En de traditionele hoofdschotel, de voetbalwedstrijd? De Nederlandse voetbalenthousiast is hardnekkig en volhoudend, maar na de recente serie nederlagen van het Nederlands elftal cn nog midden in de reeks kampioens wedstrijden met alle daaraan verbon den spanning, geloofde men niet meer in de prestaties van een onaantrekke lijk B-elftal tegen een ploeg van va- cantie vierende Spanjaarden. Zelfs het laatste redmiddel om de be langstelling te stimuleren, de „gast- voorstelling" van Faas Wilkes in het het team \an Atletico Madrid, heeft de veel betekenende en ongezellige gapingen in de betonnen amphi theaters niet kunnen wegwerken. En de paardensport, tenslotte, staat nu eenmaal te ver van het grote pu bliek af om een noemenswaardige In vloed op de kaartverkoop te kunnen hebben. ,.De muziek in de rust van de voetbal wedstrijd was nog het beste nummer van alles" was een veel verkondigde mening na afloop en men had - helaas - gelijk. Oorzaken dus te over. Maar hoe het stadion volgende keer weer vol te krijgen? Het is een vraag, waarmee de commissie Olympische Dag zach in de toekomst ernstig zal moeten bezig houden. En de KNVB eveneens, want, al zullen een belangwekkender athle- tiekprogramma en een serie sprints tussen wielerprofs tgeen angst voor de reinheid van de „Olympische ge dachte", Faas Wilkes en zijn Spaanse kornuiten zijn ook professionals het geheel *1 aanzienlijk opfleuren, de massa komt om de voetbalwedstrijd, daar moet grotere aandacht aan wor den besteed. Eou bijvoorbeeld een wedstrijd tussen een sterke bondsploeg en een elftal van in het buitenland spelende Neder landse profs geen bordjes „uitverkocht" aan de loketten hebben gehangen? Of een treffen tussen de Nederlandse profs en een Engelse ploeg? Een grauw laaghangend wolkendek hing over het stadion en overal werden de regenjassen al aangetrokken toen drs W. van Zyll, de directeur van het NOC en leider V3n de Olympische Dag, om precies half twee zijn vlag zwaaide tot sein, dat de muziek kon inzetten cn d» hekken van de Marathonpoort kon den worden geopend om de 750 turn- «ters de gelegenheid te geven tot haar opmars. De vlaggen en vaandels der deelne mende verenigingen voorop, zo kwamen de meisjes allen in dezelfde danspakjes en blootsvoets het middenterrein op. Er *as ineens licht en fleur tussen de tries te halfkale tribunes, maar aan de uit voering, of eigenlijk meer aan de oefen stof mankeerde veel. Op de nauwelijks hoorbare pianomuziek, die te weinig on dersteuning voor de bewegingen vormde, werden rhythmische oefeningen uitge voerd. waarbij in de vondsten van de overgangen wel vaak het vakmanschap van de leidster mej. Nun Verhoeff viel te onderkennen, dooh waarin de strak heid. gelijkheid en zekerheid te zeer ontbraken om het een succes te kunnen noemen. Er werd nogal eens geweifeld m sommige rijen en hier en daar was de jol vastheid" ook niet groot. De demon stratie eindigde in een korte hulde aan het Internationaal Olympisch Comité, dat dit Jaar zijn zestig jarig bestaan viert. ATHLETIEK Het eerste nummer van het athletiek- progiamma, de 80 meter horden dames, had door het niet starten van Fanny Blankers-Koen veel van zijn aantrekke lijkheid verloren. Mevr. Blankers sukkelt al enige tijd met een knie-blessure, die soms alleen maar „op de loer ligt", zich dan echter plotseling weer openbaart. Teneinde zich niet In een vrij sterke race, als die in een bezetting met Wil Lust en de Engelse Jean Desforges toch is. tot forceren te laten verleiden, werd besloten dat zij dit weekeinde alleen aan de wedstrijden te Veenoord, met gerin gere tegenstand, zou deelnemen. Het werd nu een duel tussen dc loop ster van Zaanland en Jean Desforges, een duel dat pas boven de voorlaatste horde in een krachtige eindsprint ten gunste van de Engelse werd beslist. Als tyd werd voor Wil Lust eveneens 11.7 sec. opgegeven, doch het verschil leek ons wel iets groter. De derde plaats van de clubgenote van Wil Lust, C. Kalman, vóór Loes van der Meyden was verrassend. 11.8 sec. was haar tyd. Loes van der Meyden no teerde 12 sec. precies. Puck van Duyne-Brouwer had met de kleine Engelse Pashley, die er na de start met korte vinnige pas tussenuit trok, grote moeite. Pas op de eindstreep bleek, en dan nog maar alleen voor hen, die er met de neus bovenop stonden, dat onze landgenote de draad een frac tie eerder toucheerde: 25 5 was de tyd, die voor beiden werd afgedrukt. Een uitstekende race bracht de 1500 meter, waarin Siykhuls als grootste con currenten de Engelse lopers Chataway en Brasher, één van de „trekkers" van leidden de beide Britten het veld van 10 lopers, toen kwam de Trekvogels-man tussen Brasher en Chataway in en op de laatste baan ontspon zich een stryd tussen Slijkhuis en Chataway. waarin de Engelsman aanval op aanval van zyn Nederlandse rivaal afsloeg. De felle cn verbeten vechtende Slijk huis bleef als een terrier vasthouden en op het laatste rechte stuk kwam hy böna naast de roodharige Brit. die even omkeek en toen met rijn laatste reserves ineens doorging. 3.52.8 voor Chataway, 3.53.0 voor Siykliuis en 3.54.8 voor Brasher waren de tijden in deze race, waarvan men op de door regen zacht geworden baan niet veel meer had kunnen verwachten. Op de 200 meter liet Theo Saat zich verrassen door zijn clubgenoot Van Hardeveld. Van Hardeveld liep op de binnenbaan in één tempo en in goede, ogenschyniyk gemakkelijke, stijl naar de finish en de zwoegende Saat kon niet dichter by hem komen dan tot op twee meter. De 215, waarin Van Hardeveld de race won, mag er zyn. Saat werd tweede in 22.1, Aret (DOSi en de En gelsman Dick respectievelyk derde en vierde, beiden in 22.3. De Trekvogelsploeg. bestaande uit Verwey. Middeldorp. Blankenstein en Harry de Kroon, won met vlotte wissels de 4 x 400 meter estafette in de nieuwe Nederlandse clubrecordtijd van 3 min. 20.3 sec. Hiermee werd het record van A AC, daterend van 17 Juni 1951, met 0.7 sec. verbeterd. Pro Patria werd twee de. Britten vielen tegen Zege van Nederlandse ruiters tras overtuigend en verdiend De Olympische Dag werd besloten met een ruiterwedslrijd tussen een Ne derlandse équipe, bestaande uit vier ruiters, en een team van het Britse RÜnleger, samengesteld uit vier officieren van de voormalige bereden wapenen, Nederland won deze ontmoeting op overtuigende wijze. Voor deze wedstrijd was een springconcours gekozen, naar het voorbeeld van dat, welk in een landenwedstrijdwordt opgesteld, waarbij elke ruiter het parcours tweemaal moet afleggen. Eerst startte de eerste ruiter van de Britse ploeg, vervolgens de eerste Nederlander, dan wederom een Engelsman enz. Het parcours had een lengte van 730 meter met 13 hindernissen 16 sprongen waarvan de maximum hoogte op 1.60 meter was gesteld. De maximum toe gestane rijtüd bedroeg 110 sec. Het veld was door de regenval glad geworden. Van de hindernissen waaronder twee muren, spoorbomen, hekken, oxer was de driesprong wel de moeilykste. Hierop werd dan ook menige lout gemaakt. De Nederlandse Hippische Sportbond had voor deze ontmoeting enkele van haar topruiters ter beschikking Jaap Rijks met „Master", W. G. Hendrickx met „Byou". luit ter zee vl. H. Scheeren met „Valseuse" en majoor W. F. K. Bischoff van Heemskerck met „Napo leon" verschenen voor Nederland aan de start. Voor de hippische wereld zijn de Engelse ruiters majoor Burke en majoor Stephenson toch ook geen onbe kenden. maar in deze ontmoeting heb ben de Britten wel zeer teleurgesteld. Voor de Nederlandse ploeg is een woord van lof zeker op zijn plaats. Lt. Scheeren legde met „Valseuse" de twee De Brit Chatawayde „treffier" ran Bannister bij diens recordbre king van de „droommijl"sloeg Wim Slijkhuis met gering verschil. Spaans vacantie-voetbal Madrilenen wonnen met 54 Toen de zwak leidende scheidsrechter Bronkhorst in de wedstrijd tussen de Nederlandse Bondsploeg en Atletico Madrid voor het laatst floot en de spelers de richting van de kleedkamers opzichten, ging van de tribunes een hartelijk applaus op. Het leek de dank van het publiek voor een goede, onderhoudende en spannende wedstrijd. Maar dit was slechts schijn. Het was de reactie van de toeschouwer, die zich voor het grootste deel van de wedstrijd had zitten vervelen en die blij was, dat de laatste minuten eindelijk iets prettigs waren komen brengen. Iets prettigs in de vorm van een serie goede Nederlandse aanvallen met twee iraaie en uitstekend voorbereide doelpunten als resultaat. Dit bracht de achterstand van de Bondsploeg van 5—2 terug op 54 en voor het bevechten van die eervolle cijfers was het applaus kennelijk bedoeld. laas Wilkes gaf in het Olympisch ,.gastvoorstelling"- V-l.n.r. doelman Stadion, gelend wat Madrid, een I De Rfjk, Faas Wilkes, OdenthaU De Spanjaarden, versterkt met Faas Wilkes (geleend van Valencia), hadden S nodes van uitgerekend vacantie-voet- 1. afgewisseld met korte vlagen van verbeten pogen een doelpunt te maken. Faas Wilkes met zijn formidabele tech niek. zyn prachtige lichaamsbeheer- sing en uitstekend positiespel had in deze pogingen een groot aandeel, maar de aandachtige toeschouwer kon tot de conclusie komen, dat het. wanneer de Madnlenen steeds geconcentreerd hadden gespeeld en wanneer Faas Wil kes nu eens „gewild" had, niet by vyf Spaanse doelpunten had gebleven. Met korte combinaties, waarby de bal van schoen tot schoen ging, en waarin met zo'n handigheid van lichaamswen dingen en schijnbewegingen werd ge speeld. dat de Nederlandse verdediging van het kastje naar de muur werd ge stuurd, waren de Spanjaarden hun aan vallen begonnen. Het terrein was spie gelglad. het regende Intussen flink, en de spelers gleden soms vele meters op het gras door. Opvallend was het, dat de Spanjaarden, toch zeker met gewoon aan dergeiyke velden, zich na enige tyd het best aan deze gladheid aanpasten. Opvallend maar niet vreemd, want tegen een lichaamscontróle als die van de athletasch gebouwde mannen van Atle tico moesten de spelers van het bonds- elftal het wel afleggen. Van een groot veldoverwicht was in de eerste helft echter nog geen sprake, al waren de Nederlandse aanvallen min der veelvuldig en van alle raffinement ontbloot Toch moest het technisch over wicht tot resultaten leiden en na 20 minuten moest De Rijk, die daarvoor een paar goede dingen had gedaan, j zwichten voor een hard diagonaal schot van linksbuiten Callejo. Het was Louer, die na een half uur ge- i lijk maakte, toen hy van een misver stand in de Spaanse gelederen gebruik maakte door twee man te passeren en tenslotte ook de uitgelopen doelman Menendez. Er kwam nu al wat meer sfeer rond het veld en onder aanmoedigingen van het publiek bleef de aanval actief. Louer, Van der Kuil cn Cor van der Gyp speelden in de voorhoede een goede partij en het rechter deel, Wim van der Gyp met de Venlose rechts buiten Sybers viel evenmin uit de toon. Klaasscns cn Brooymans bleven goed achter de aanval aan zitten en zo kon het gebeuren, dat het bonds- team voor rust de leiding nam, toen Cor van der Gyp een op maat gesne den voorzet van Sübers na goed werk van Pietje van der Kuil hard inkopte. Nauwelijks was het spel hervat of At letico toonde, waartoe goed Spaans club voetbal in staat is, wanneer de nood zaak blijkt Na 8 minuten hadden de Spaanse hoofdstedelingen de leiding na dat eerst Wilkes zich in het centrum vry had gemaakt en De Ryk (nogal on vast op de gladde balhad gepasseerd en vervolgens midvoor Escudero met een vleugelschot de binnenkant van het zy- net had getroffen. Het was nu een tijdlang een spel van kat en muis. waarin de Spanjaarden physiek dc boventoon voerden en de Ne derlanders de grootste moeite hadden het toch niet hoge tempo op het mid denveld te blijven volgen. Een buitenspeldoelpunt van Wilkes bracht de 4 op het scoringsbord en toen linkshalf Mujica na een half uur met de bal naar voren trok en elke Neder lander. die hem in de weg kwam. na Van der Gyp, Klaassens en na Klaas- sens Wiersma. passeerde om met een strak schot ook De Ryk vergeefs te la ten duiken, leek een grote nederlaag onvermydeiyk. Maar terwijl het Spaan se tempo Iets verzwakte, kwam de Ne derlandse aanval in haar .second wind". Een hoge voorzet van Sijbers werd door de kleine Van der Kuil hoog opsprin gend ingekopt. Het was het resultaat ran een aantal steeds gevaarlijker wor dende aanvallen. Cor van der Gyp pro beerde even later hetzelfde, maar Me- parcoursen op voortreffeiyke wijze zon der fouten af. De hindernissen werden vlot en in vloeiende stijl genomen. Deze combinatie ging met zon gemak over het parcours, dat het leek alsof ruiter en paard met de hindernissen speelden. Het tempo was zeer hoog. Zowel in de eerste als in de tweede ronde werd voor i lt Scheeren de snelste tijd genoteerd. 1 Bijzonder fraaie parcoursen reed ook W. G. Hendrickx met „Byou", een combi natie. die een zeer goede naam heeft. De heer Hendrickx startte als eerste van de Nederlandse ploeg en reed als eerste ook de beide parcoursen foutloos op een wyze. zoals wy dat gewend zyn van deze ruiter: vlot en beheerst. Jaap Rijks, de nationale crack, die met zijn machtige springer „Master" zijn laatste wedstrijd in Nederland reed, was kennelijk van plan om zon der fouten rond te komen. Hij reed zorgvuldig overwegend en zonder risi co's te nemen. Zijn tempo lag derhalve ook niet hoog. maar hij zorgde er wel voor niet boven de tydslimiet van 110 sec. te komen, daar dit hem anders strafpunten zou bezorgen. In de eerste ronde wierp „Master" één hindernis af, de tweede manche legde hy foutloos af. Majoor Bischoff van Heemskerck had geen gelukkige dag. Met zyn paard „Na poleon" werd hy zowel in het eerste als in het tweede parcours uitgebeld we gens driemaal weigeren van het paard. Na de eerste ronde stond het al vast. dat Nederland deze wedstrijd zou winnen. Onze landgenoten had den toen immers 4 fouten en dc Brit se ploeg reeds 42. Alleen een cata strophe van de Nederlandse en een enorm geluk van de Engelse ploeg zou Nederland dc palm nog kunnen ontnemen. Maar voor dc Nederlandse ruiters werden in de tweede ronde niet minder dan drie foutloze par coursen genoteerd, terwijl de diskwa lificatie van majoor Bischoff van Heemskerck voor de einduitslag geen gewicht meer in de school legde. Engeland maakte ln de tweede ronde 28 fouten, zodat het totaal van da gasten op 70 fouten kwam te staan te gen dat van Nederland op 4. Majoor Burke werd zowel in de eerste als in Cê tweede manche uitgebeld, daar zijn paard „Sarah" in elk parcours driemaal weigerde. Het tempo van de Engelsen lag over het algemeen hoog. Majoor Burke reed met korte wendingen. Ma joor Stephensen reed met lange teu gel. maar de resultaten die de équipe boekte, was zoals reeds gememoreerd teleurstellend. nendez plukte de bal uit de bovenhoek. Enkele minuten voor het einde zette de weer hard werkende Klaassens de kroon op het goede werk van de bondsploeg in deze laatste fase. Een weggewerkte hoekschop van Subers werd door de rechtshalf opgevangen en van dertig meter afstand zonder blikken of blozen langs vele benen en langs Menendez in geschoten. Vier-vyf was het en bleef het. De gymnasten brachten hulde aan het 60'larige Internationaal Olympisch Comité.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3