LEIDSCH DAGBLAD te worden! Ook Eden begint thans ongeduldig 93ste Jaargang VRIJDAG 11 JUNI 1954 No. 28240 Directeur: J. W. Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN wi«" S1°sel Glr° N°- 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer fG.10 per kwartaal; f2.15 per maand: f0.50 per week Telefoon Directie en Admlnietratie: 25041; Redactie: 21507 Geen stap vooruit te Genève Dc Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, heeft gisteren op de con ferentie te Genève over Indo-China, waaraan negen landen deelnemen, verklaard te vrezen, dat de laatste debatten over dit onderwerp de kloof tussen Oost en West hadden verbreed. De conferentie diende zich de wer kelijkheid voor ogen te stellen. De laatste openbare vergaderingen had den dc meningsverschillen duidelijker doen uitkomen, en, naar Eden vreesde, tevens vergroot. Er was thans geen andere keus dan deze verschillen op te heffen of »oc te geven, dat men gefaald had. Engeland, zo vervolgde Eden, bleef bij zijn Voorstel inzake de „Colombo-lan- den" (India, Pakistan, Ceylon, Birma en Indonesië) voor het lidmaatschap van de voorgestelde commissie van toezicht op een wapenstilstand, daar deze landen „werkelijk onpartijdig" waren Niet om ideologische, doch om practische rede nen weigerde Eden het Sovjet-Russische voorstel om India, Pakistan, Polen en Tsjecho-Slowakije in genoemde com missie te benoemen, te aanvaarden. Een dergelijke commissie zou slechts tot een impasse voeren. De wapenstilstandscom missie zou moeten kunnen beslissen wat er gedaan moest worden als er ver schil van mening zou zijn in de ge mengde commissies voor het toezicht op de uitvoering van een bestand, die door beide partijen gevormd worden. Edlen beschuldigde de Vietminh nog maals van het binnenvallen in Cam bodja en Laos uit Vietnam. Het was waar, dat er Vietnamese minderheden waren in Cambodja en Laos, dit wettigde evenwel geen invasie van deze landen, evenmin als Hitiers invasie van Tsjecho- Slowakije gerechtvaardigd was. Niemand ontkende, dat er vroeger verzetsbewegin gen in Laos en Cambodia geweest waren. Doch. enkele onbelangrijke uitzonderin gen daargelaten, hadden de voormalige leden van deze bewegingen zich thans geschaard achter de wettige regeringen van Laos en Cambodja. Het gewapende vreet steunde thans merendeels op de Vietminh. Eden merkte voorts op, dat de volken van beide landen in ras, godsdienst, taal en cultuur fundamenteel verschilden van de bevolking van Vietnam. De V!°t.minh-indringers" hadden niet al ben een politieke grens maar ook de gvns tussen de twee grote Aziatische culturen de Indische en de Chinese overschreden. Pham Van Dong de vice-premier van de Vietminh. stelde voor, dat binnen jes maanden na een staking van het vuren vriie verkiezingen in Vietnam zeden worden gehouden. Hij zette het standpunt van de Viet minh in viif punten uiteen: 1 Volkomen onafhankelijkheid voor Laos. Cambodja en Vietnam; 2 Ontruiming van Indo-China door al vreemde troepen; 2 Vrije verkiezingen binnen zes maan den na een bestand; 4 Vestiging van vriendschappelijke betrekkingen met Frankrjik en een band tussen de Vietminh en de Franse Unie: 5 Waarborgen voor individuele vrij heid zonder politiek onderscheid na een hergroepering in zones op grond van een wapenstilstandsovereenkomst Na ren aanval op het Vietnam°se f ntshoofd Bao Dai te hpbben gedaan zeide Dong. dat de door Frankrijk aan do verbonden staten verleende onafhan kelijkheid „slechts op papier" bestond. De Franse delegatie te Genève speelde „een dubbel spel" en wilde ln werkelijk- h°\d niet onderhandelen. Tep Phan, de Cambodjaanse minister van buitenlandse zaken, eiste opnieuw dat de binnengedrongen Vietmlnh-troe- pen zijn land zouden verlaten. Hij ver wierp de communistische eis. dat de Weerrapporten (tan hedenmorgen 7 nur) Knoenhagen Amsterdam Londen Luxemburg WEER BERICHT Afnemende wind De Bilt verwacht tot morgenavond: Wisselende bewolking met op de moeste plaatsen droog weer. Overwegend matige wind tussen Zuid en West Van- facht iets lagere temperaturen, morgen- md iag iets warmer (Opgemaakt te 10 uur) 12 JUNI Zon op- 4 20 uur: onder: 20 59 uur. Maan op: 17 21 uur; onder: 138 uur. Hoogwater te Katwijk te 0 39 en bestaat uit 12 pagina's communistische verzetsbeweging in Cambodja zijn land zou mogen verte genwoordigen. In Cambodja woedde geen burgeroorlog. „Onder zekere voorwaar den" was Cambodja bereid te verzekeren, dat zijn leger slechts voldoende zou zijn voor een doeltreffende verdediging van het land maar niet groot genoeg om buurlanden te bedreigen. De zes niet-communistische landen, die aan de conferentie over Indo- China deelnemen, hebben, voor de conferentie, besloten het Sovjet-Rus sische plan om voortaan beurtelings over de militaire en nolitieke aspecten van het Indochinese vraagstuk (e spreken van de hand te wijzen. Zij bicven bij het voornemen om te blijven aandringen op een wapenstilstand, waarna een politieke regeling zou kun nen worden uitgewerkt. Mololof, de Sovjet-Russiche minister van buitenlandse zaken, gaf het Wes ten de schuld voor het belemmeren der onderhandelingen. De Verenigde Staten wilden tijd winnen voor „be sprekingen, die op het ogenblik ge voerd worden". (Molotof bedoelde blijkbaar het militaire overleg in Washington over de verdediging van Zuid-Oost-Azië). Frankrijk werd er van beschudigd. de onderhandelingen in Indo-China zelf tussen vertegen woordigers van het opperbevel der strijdende partijen te vertragen. Volgens Molotof had de conlerenne tot taak, pogingen te verhinderen om de oorlog in Indo-China uit te breiden en de politiek van het scheppen van nieuwe agresieve blokken tot dat doel te ver ijdelen. Bedell Smith, de leider van de Ame rikaanse delegatie, sloot zich volkomen aan bu Eden wat de kernpunten betreft, die de Britse minister in zijn rede had geschetst. Er is nog geen datum vastgesteld voor een volgende vergadering over Indo- China. Heden zal een voltallige vergadering van de negentien landen over Korea worden gehouden. IJzeren geduld maar niet eindeloos Onze correspondent te Londen tele grafeert ons nog over het Britse stand punt: IJzeren geduld is het recept, dat de Britse regering nog altijd voor Genève heeft voorgeschreven en daarin schijnt na Eden's korte bezoek aan Londen geen verandering te zyn gekomen. Dal is echter niet hetzelfde als eindeloos geduld. Want het is moeilijk aan te nemen, dat men thans de raad, welke het paci fistische conservatieve Lagerhuislid graaf Hinchingbrooke destijds gaf voor Korea, zonder meer wenst op te" volgen. Deze zeide in de critieke situatie van dat ogenblik, dat het beter zou zijn dat de onderhandeingen in de tent van Pandmoendjon een hele generatie zou den duren dan uitbreiding van de oor log. Toen echter was de opmars tot staan gebracht, of beter: de vijand was op eigen terrein teruggedrongen. De moeilijkheid thans is. dat er over vrede wordt gesproken, terwijl de vijand rus tig blijft oprukken en dat- de conferen tie van Genève als dekmantel kan dienst doen om collectieve tegenstand zo lang mogelijk uit te stellen. Voor deze factor zijn de Engelsen natuurlijk aller minst blind, maar zij menen bijkbaar, dat er nog steeds hoop is op een rede lijk resultaat, hetgeen ook Bidault's op vatting schijnt te zijn. Ook ais de communisten uiteindelijk vrede willen, trachten zii hun strategi sche positie zoveel mogelijk te verbete ren en daarmede het onderste uit de kan te krijgen. Churchill heeft er overigens aan her innerd, dat een collectief verdedigings systeem niet in een handomdraaien tot stand kan komen. Indien onverhoopt een nieuwe veld slag. thans om de rivier-delta's, zou ontbranden, ziet het er naar uit, dat En geland waarschijnlijk voorlop g buiten de strijd zal blijven. De Britten hebben de handen vol In Malakka en Kenya en moeten elders, met name in Suez, grote troepenmachten op de been houden. Aangezien de Ver. Staten eventuele Interventie in Indo-China afhankelijk hebben gesteld van Britse deelneming, zou Amerika, dat een bepaalde toezeg ging aan de Fransen schijnt te hebben gedaan, in geval van een rood delta offensief mogëlijk zijn hulp een beDerk- ter karakter geven dan oorsDronkelijk de bedoel'ng was. Maar Engeland spe culeert er op dat het, hoe kórt dag het misschien ook zijn mogp. nog tijd zal hebben voor verder beraad, vooral ook in verband met de Britse politieke opi nie. vvplke voorbereid is op wede en allerminst op een verheviging van het conflict. In Londen is men overigens geneigd toe te geven, dat Eden in Genève nog weinle concreets bereikt heeft en dat de vooruitgang zich tot procedure-kwpsties beperkt heeft. Dat zii vrede willen, kun nen de communisten alleen bewiizen door de strijd metterdaad te beëindigen of althans verdere omnars te c,aken. Maar is dit. nsvchologisoh mogelijk zo lang de Vietminh aan de winnende hand is? Maar hoe dan ook, in Londen beseft men dat het thans dringend tijd wordt dat van beide zijden de zaken klaar worden gesteld. Maar overhaaste en ondoordachte beslissingen kunnen noodlottig zijn. temeer daar het Wes ten nagelaten heeft een weloverwogen Aziatische politiek te ontwikkelen. Daarom mag volgens Britse opvatting wat er op lange termijn dient te ge beuren niet verward worden met maatregelen, nodig om een nieuwe HM. Koningin Juliana, die giste ren een werkbezoek aan de Noord- Veluwe bracht, begon dit bezoek des morgens vroeg aan de grens van de gemeente Ermelo. Na de ont vangst ging het naar het blinden tehuis ..Sonneheerdt" waar HM. een rondgang door de werkplaatsen maakte. HM. Koningin Juliana terwijl zij een meisje passeert dat ondanks haar handicap werkt aan het weef- toestel. EENHEID OF NIEUWS 1 AMERIKAANSE ORIËNTATIE De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles heeft in een toespraak te Seattle ver klaard, dat ln Europa „de tijd voor eenheid snel ten einde loopt". „Er verschijnt weer spanning tussen landen op het vasteland van Europa en het gevaar bestaat dat de oude krachten van verdeling opnieuw om standigheden zullen scheppen, die in het verleden oorlog tot gevolg had den". aldus de minister. De Amerikaanse politiek is gericht op een sterk en levenskrachtig Europa, dat de veiligheid van de Verenigde Staten en de rest van de vrije wereld vergroot. Europa moet echter zelf het leeuwen deel van de kracht opb-engen om zijn eigen veiilghejd te verzekeren, zei hij. D-t zou, alleen mogelijk zijn, als de hulpbronnen van de afzonderlijke Euro pese la.n.óc-n bijeen gevoegd werden. Dulles zei te hopen en te geloven, dat Amerika zijn politiek ten aanzien van Europa niet zou behoeven te wij zigen. Dit zou echter moeten gebeuren, als Europa verdeeld en dus zwak blijft. Over de toestand in Zuid-Oost-Azië zei Dulles, dat Amerika nooit voor het „kolonialisme" zal vechten Over de con ferentie van Genève: ,X>e Koreaanse oorlog had beter nooit gestreden kunnen worden als tenslotte de agressors en hun medeplichtigen er te Genève in slagen de Verenigde Naties te vernietigen". Eisenhower: vrede door kracht af te dwingen noodtoestand het hoofd te bieden. Het grote probleem is thans dat de com munisten een tijdslimiet zal dienen te worden gegeven, binnen welke zy kleur zullen moeten bekennen, maar dat dit al of niet verhulde ultimatum in conflict dreigt te komen met de Westerse belangen, omdat vooral En geland zelf tijd nodig heeft om de Aziatische dominions in vertrouwen te nemen, en het nog wel even zal du ren voordat Britten en Amerikanen een doelbewuste politiek zullen hebben uitgewerkt. Zonder beide zou een ulti matum een slag in de lucht zijn niet alleen, maar zou het hestaande va cuum een nog gevaarlijker karakter krygen. De grote mannen van Genève i intrigerend scliaduwenspel. Van de Ver. Staten. Anthony Eden. namen bij het verlaten van de ple- ///iA's naar rechts zijn op de foto te Tsjoe en Lai en Molotov. naire zitting onbewust deel aan een herkennen Gen. Bedell Smith van Vlamingen contra Wallonië Resultaat volkstelling 1947 Te Brussel gaat opnieuw een pole miek losbarsten tussen de Vlamingen en de Frans-sprekenden. Het resultaat van de talen-telllng, welke in 1947 werd gehouden, is voor het eerst in het staatsblad gepubliceerd. De vorge Katholieke minister van binnen landse zaken had dat resultaat niet vrij gegeven, omdat een wetsontwerp in de maak was. waarbij de taalgrieven tus sen Vlaanderen en Wallonië definitief op wetenschappelijke wijze zouden wor den gefixeerd, en anderzijds te Brussel een regiem van tweetaligheid zou wor den ingesteld, zoals het op het ogenblik fungeert :n de ministeriële departemen ten Uit de resultaten blijkt duidelijk, dat de talen-telling te Brussel en in zekere taalgrens-gemeenten in 1947 werd beïnvloed door anti-Vlaamse cam pagnes. In vele Brusselse voorsteden is het percentage van de Inwoners, dat in 1947 verklaard heeft zich in de eer ste plaats van de Franse taal te bedie nen, ongewoon hoog, namelijk van 50 tot 70 procent. In plaats van een taai- telling heeft men er dus een soort ta- len-referendum van gemaakt, d w.z. men heeft de Vlamingen en het Nederlands in het algemeen verdacht gemaakt In 1947 speelde de kwestie van "de politieke delinquenten nog zeer sterk en sommige anti-Vlaamse politie-ambtenaren en agenten van de staatsveiligheid maak ten in de Belgische hoofdstad geen on derscheid tussen iemand, die lid was geweest van Vlaamse nazi-j>artijen of van de Vlaamse toeristen bond.... Alles wat Vlaams was, kon alleen maar on vaderlands zijn. In typisch Vlaamse ge meenten, zoals Anderlecht en Molen beek, was het percentage Frans-spre kenden ongelooflijk hoog, terwijl het be kend is, dat men in die gemeenten zeer slecht Frans, gemengd met Vlaams, hoort spreken. De Vlaamse pers spreekt op grond daarvan van een vervalst en anti- Vlaams referendum. De vraag rijst, of thans zal worden overgegaan tot de uitbreiding van wat de Brusselse strijdende Vlamingen de Brusselse olievlek noemen, d.w.z. de Brusselse agglomeratie, waarin de ge meentebesturen ofwel een totaal Frans regiem hebben, ofwel tweetalig zijn, wat betekent, dat het Nederlands geduld wordt Drie gemeenten, die tot nu toe een Vlaams regiem hebben, komen voor een dergelijke tweetaligheid ln aanmer king, w.o. Evere, waar het militaire vliegveld is, een gemeente, welke een zeer grote bevolkingsaanwas tegemoet gaat. De burgemeesters van het Brusselse, die voor het merendeel Franssprekende liberalen, katholieken of socialisten ziin. hebben zich in een gemeenschappelijk schrijven verzet tegen een werkelijk tweetalig regiem voor de interne admi nistratie van hun gemeenten. Indonesische nota overhandigd Op het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gistermiddag dc w; nemende Hoge Commissaris van donesië, mr Socsanto Tirtoprodjo, een nota van de Indonesische regering aan dc minister zonder portefeuille, mr J. M. A. H. Luns, overhandigd, waariD zij in antwoord op de Neder landse nota van 14 April j.l. de wens te kennen geeft in de tweede helft van Juni op ministerieel niveau on derhandelingen te voeren met Neder land over dc Nederlands-Indonesische Deze nota zou aanvankelijk Woens dagmiddag om 12 uur worden over handigd. doch dit moest worden uit gesteld in verband met het feit. dat minister Luns zich in Veenendaal bevond, waar Trins Bertil van Zweden de opening van de S.K.F.-fabriek ver richtte. Delegatie komt In de nota wordt voorts medege deeld. dat een Indonesische delegatie voor deze besprekingen ln de tweede helft van deze maand naar Nederland zal komen. Naar wij vernemen bevat de nota geen mededelingen over de datum van de conferentie en de samenstelling van de Indonesische delegatie. Eerst daarna ontwapening President Eisenhower heeft in een toespraak voor het „National Citizens for Eisenhower Congressional Commit tee" een toespraak gehouden, waarin hij verklaard heeft, dat de buitenlandse po litiek van de Amerikaanse regering ge richt is c-p het opbouwen van kracht „teneinde ondoordacht; agressie door communisten te verslaan" en tezelfder tijd by te dragen tot het elimineren van armoede, ziekte en onwetendheid in de wereld. Eisenhower sprak over angst voor de atoombom en de aan geweldpleging verslaafde mannen en het voortduren van „anarchie onder de naties". Een krachtige politiek vormde daarom de basis voor de verdediging van de vrij heid. De Amerikaanse buitenlandse politiek is krachtig gekant tegen imperialistische ambities en voorstander van harmo nieuze samenwerking met alle landen en volk;n. die vreedzaam met hun bu ren willen samenleven. De huidige omstandigheden eisen een gestroomlijnd defensieprogram, dat effectief en economisch werkt „en vol ledig rekening houdt met onze kracht in de lucht en op het gebied der kern energie". Op de lange duur echter, zo vervolgde hfj. dient onze buitenlandse politiek gericht te zijn op wereldontwapening. Wij dienen voor de gehele mensheid te streven naar een verlossing van de alles verlammende last van de bewapening. Wy dienen voort te gaan met het zoeken naar een redelyke oplossing van de vraagstukken, waarvoor de water stofbom en de atoombom ons plaatsen Amerika had ten aanzien hiervan voorstellen aan de wereld - en in het bijzonder aan de Sovjet-Unie - voorge legd en aanvaarding van deze voorstel- f o000.in de Waal Manschappen van de vaar- en duik school te IJmuiden hebben gisteren bjina de hele dag de bodem van de Waal nabij de oever ter hoogte van de oude haven afgezocht naar een geldbedrag van f8000.Dit onderzoek onder water werd ingesteld op verzoek van de Nijmeegse recherche. Een bejaarde heer had enkele dagen geleden bij de politie aangegeven, dat zijn vrouw ln overspannen toestand een portemoiwiale met f 8000 in de Waal had geworpen. Dit bedrag was de op brengst van de verkoop van een huisje. De vrouw is im een inrichting opge- j toe len zouden een groot eind in de goede richting leiden. Eisenhower was voorts van mening, dat de VB. in samenwerking met hun bondgenoten moeten streven naar een vrijer stelsel voor de wereldhandel en investeringen. Intussen moest Amerika militaire en economische steun blijven verlenen aan het buitenland, waar het nationale belang der V.S. zulks eist. De president deed op het congres een beroep om nog voordat het volgende maand op reces gaat, de volgende kwes ties af te handelen: 1. Een wetsontwerp voor wijziging van het belastingstelsel, waarvan gezinnen en zakenlieden zullen profiteren. 2. Het nieuwe regeringsprogram voor dc landbouw, dat beoogt dc prijzenpoli tiek een soepeler karakter te geven. 3. Maatregelen di? beogen, dat meer Amerikanen kunnen profiteren van de voorzieningen ten aanzien van werkloos heid. sociale zekerheid en medische ver zorging. 4 Wetsvoorstellen ter bestrijding van de activiteit van spionnen en communis tische agitators, waarin tevens de rech ten van de individuele burgers zullen worden besohermd. Wijziging verlof parate troepen De 50 o van de parate onderdelen, die elk weekeinde met verlof naar huis mogen gaan. zullen voortaan in plaats van des Zaterdags om 13 uur reeds des Vrijdags om 18 uur met verlof mo gen vertrekken. Inplaats van 's Maan dagsavonds om 24 uur zal men dan echter 's Maandags om 12 uur weer in de legeringsplaats moeten zyn terug gekeerd. Deze maatregel is door de Minister van Oorlog genomen om de spoorwegen op Zaterdagmiddag, wanneer vele dui zenden militairen moesten warden ver voerd. te ontlasten. Bovendien is hier van een voordeel, dat de militairen nu drie nachten thuis kunnen overblijven. De regeling is niet uitsluitend voor de zomermaanden getroffen. Gisteren heeft zich op de Horse Guards Parade bij White Hall in Londen weer de jaarlijkse traditio nele plechtigheid, de ..Trooping of the Colour" afgespeeld, ter gelegen heid van de officiële verjaardag van de Koningin, die bij deze ceremonie een vaandelparade afneemt. Van Buckinham Palace reed Ko ningin Elizabeth, in gala-uniform, j naar de Horse Guards Parade bij White Halt. De vorstin werd gc- I volgd door (links) de hertog van I Gloucester. Dulles waarschuwt Europa

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1