MOEDERWEELDE INT N 7, OORD- OF "UIDPOOL? i Pols 5^jn Madrid Htw, London f1 Bezuiniging kan uitbreiding zijn WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 5 JUNI 1954 - PAGINA 4 'f, T t\ttoevloeien van de melk te stimuleren. J\.l1n 16S in (le JMatnnr De zeug ligt en laat het grut woe- J J len en trek' - GELUKKIG, de reactie op mijn uit stapje naar het kippenhok ls meegevallen. Het geeft me moed voor de bekentenis, dat ik werkelijk ook nog in een varkenshok ben ver zeild geraakt. Laat niemand nu me nen, dat ik een tournée maak langs alle stallen en hokken, die in m'n om geving zijn te vinden, want dat is be slist niet zo. De werkelijkheid is veel eenvoudi ger. Toen ik mij onlangs namelijk met het pluimvee bezig hield, vernam ik. dat op dezelfde boerderij in dezelfde tijd een varken op 't punt stond, jongen te werpen. Er was dus een gerede aan leiding, toen het bericht kwam \an de geboorte van een 13-tal jongen, een kraamvisite af te leggen. En dat heb ik gedaan. Het moet me eerlijk van 't hart: varkens zijn mijn sympathie niet. Ze zijn niet mooi. ze bewegen zich slor dig en onbevallig, hoewel dat hun 6chuld niet is. neeeen varken, daar loop ik niet mee weg. Met een wild varken ls het anders gesteld. Bij zo'n borstelige; knaap met z'n veerkrachtige gang èn zijn snelle bewegingen, bij zo'n kortaangebon den heerschap voel je intuïtief: „Dat is een onafhankelijk dier, dat z'n mannetje staat, het imponeert en je hebt er ontzag voor." Maar ons tamme varken, dat, als resultaat van langdurig fokken, een lichaamsvorm heeft gekregen en af metingen. die spotten met begrippen van proportie en van schoonheid, ons «waargemeste varkenneen! En tochals je door de boer het hok wordt binnengeloodst, de betrek kelijk kleine ruimte, waarin het grote dierenlichaam een ontzaglijk volume krijgt, en je wordt zo ineens geplaatst voor een zeug, die temidden van haar talrijke kroost ligt uitgestrekt, dan kom je in die beperkte ruimte toch onder de indruk. Dan wordt je aan dachtig en vergeet plotseling de ge wone aardigheidjes, die iedere grap penmaker bij het zien van een varken altijd zomaar uit de mouw vliegen kent ze wel. ze hebben altyd iets met spek en eten uitstaande. HET is iets. dat de toeschouwer boeit, waaraan bijna niemand zich kan onttrekken en waarvoor zelfs de boer, die er toch dagelijks mee heeft te maken, een ogenblik zijn werk laat rusten. Of het nu betrekking heeft op een allergewoonst dier, een varken, dat doet met ter zake. Er valt me dadelijk iets op: het hok ls zindelijk, het stro is volkomen fris en nergens liggen uitwerpsels. De boer vertelt me bijzonderheden en ik verneem, dat de zeug buiten de kraam kamer wordt gevoed en dat ze haar noodzakelijke bezigheden „buitenshuis" verricht en 't nest dus volkomen schoon houdt. De kleintjes zijn dan ook brandschoon. Rose zijn ze en glad en kleine plooitjes hebben ze overal in de buigingen van hun gespannen velletje. Ze houden harddraverijen rondom het grote lichaam van hun moeder, ze wringen zich onder en tussen haar zware poten door schuren zich tegen haar ruwe huid als volleerde varkens, maar zij zijn op hun qui vive. de on gedurige kereltjes en laten zich voor geen geld en geen goeie woorden door vreemde handen aanraken. Later ben ik alleen in de stal. Niet ln het hok, maar er buiten, de deur half geopend en zo kan ik het hele familietafereel bekijken. Men zegt altijd, dat iemand slaapt als een os. maar die uitdrukkig moet worden ge wijzigd. Want een varken, dat weet wat slapen Is! Met volledige overgave van het ont zaglijke lichaam, dat goft en deint bij Iedere ademtocht, ligt het dier uitge strekt. een hoge. vormloze vleesberg. de voorpoten met de grove hoeven, gekromd, de geweldige kop bescha duwd door een overhangende lap oor Plotseling stokt het regelmatige zuchten, het lichaam wentelt zich nog wat meer rugwaarts en. als op een afgesproken sein. storten zich de rose duveltjes op hun melkbron, op de dub bele rij spenen, die nu als het ware uitnodigend worden voorgehouden. Het gaat er echt op z'n zwijns, maar toch. bij jonge honden, bij kat ten kan men dezelfde drift waarne men. datzelfde tumult van elkaar weg dringende. over elkaar heen glijdende, hevig hunkerende kleintjes, die. nau welijks op de wereld gekomen, al dek sels goed we'en hoe ze ln diè wereld met hun eüeboeen moeten werken, om vooruit te komen En ook de varkentjes vertonen het zelfde. wat we bij geitjes en lamme ren kunnen opmerken, n.l. het heftig opstoten tegen de tepels, voor ze tot rustig drinken komen, hetgeen we mogen zien als een middel om het U HET REIZEN me weer ir. innerlijke spanning brengt misschien U ook? opgezweept als we worden door de iedere gemoedsrust verteren de (vermaledijde) aanbevelin gen van reisverenigingen en reisbureaux de eén nèt een pietsie goedkoper dan de an der! bekijk ik ieder plaatje over een buitenlandse heerlijk heid met Argusogen. Ik behoor niet tot degenen, die ermee tevreden z:in hun lieie leven op één plek vastgenageld te zitten. Ik bewonder de eigen stad, het eigen land. ben zelfs zó mens lievend de eigen landgenoten zélfs op reis! te waarderen, maar wanneer zulke verrukke lijke pamfletjes onder m'n oog komen, als waarmee tegenwoor dig een onafzienbare rii van min of meer lucratieve ondernemin gen de zaligste snoepreisjes van enkele dagen tot enkele weken toe voortovert, dan begint er iets in m'n binnenste te knagen. Dan komt het heimwee naar het buitenland weer opzetten er. ben ik niet gerust, voordat de mogelijkheid geopend wordt er even uit te wippen, al is het maar voor een enkele week van de 52. waaruit het laar be staat. IK KEN lieden, die zich hei ganse jaar door prepareren. Prepareren op hun „grote" reis. daarvoor iedere avond kaarten naslaan boeken lezen, catalogi ïaadplegen en centjes apart leggen. Dat zijn de zorgvuldigen, de overlegzamen Zij zijn het zout der aarde! Aan hen zou ik me graag wil len spiegelen, wat niet kén. om dat me er de rust en de bedacht zaamheid toe ontbreekt. Impulsief als ik ben, gooi ik het graag over een andere boeg: eén opwelling en ik pik er in een ogenblik de „grote verrassing" uit. Klaar is Kees! Tot nu toe heeft me die me thode geen windeieren opge bracht: het liep altijd gesmeerd en ik had minstens evenveel plezier als alle anderen, die IOC uren aan voorstudie wijdden, iets waarvoor ik tijd noch lust heb. Dat is totaal overbodige ener gieverspilling. heidsbetulging als begeleiding van de massale drinkpartij. Net zoals onze kat hevig gaat spinnen tijdens haar zoogkwartiertje. AAN het eind van het feest, ge beurt er iets grappigs. Een big getje laat zijn zuigfles glippen en dribbelt naar de snoet van zijn moe der. Wat het daar uitvoert weet ik niet, maar het tafereeltje is aardig. De boeren zeggen, dat het kleintje z'n mama bedankt, maar Je kunt het ook uitleggen als: „Hoe is 't eigenlijk, komt er nog wat of niet?" Er gebeurt nog iets aardigs. Het Jong morrelt een beetje aan de grote wroet- schijf voor op zijn moeders aangezicht en daar gaat de bek open. een af schuwelijke bek met sterke hoektan den en rijen knobbelige kiezen, en warempel, ik geloof, dat die twee spe len met elkaar! Het nietige naakte diertje «erdwijnt half in de geweldige muil van de moeder, die het voor zichtig even omvat en er wat aan knuffelt, terwijl de plooien van de half geopende bek zich vertrekken tot een groteske grijns. Er komen nog meer biggen „bedanken", het eerste jong spartelt zich los en voegt zich dan energiek bU het carousselrennen van zijn broers en zusters rondom hun le vende melkbron En ik kijk maar stil door de ge opende deur. Daar geeft de oude plotseling een zware diépe snurk. Het klinkt als een waarschuwing, een alarm. Stil staan de biggen in de schilderachtigste hou dingen en gluren met hun roodom- rande varkensoogjes in dezelfde rich ting. Mijn richting! Met een snelheid, die men ln zo'n levend geberete niet zou hebben ver moed. heeft het enorme dier zich om gegooid en neemt in zittende houding lucht van het vreemde element dat ze plotseling met een bewonderenswaar dige scherpte onder alle stalgeuren heeft herkend. Dit is tevens het ogenblik, waarop ik de deur van het hok snel dichttrek. S. VAN DER ZEE. Traveitime by SAS ?o k: TÓCH is overleg in sommige gevallen nodig. Bijvoorbeeld als ge naar de Noordpool wilt. Dat is niet zover als de maan. maar bü elkaar óok een heel eind. Tenminste: dat dicht ik tot nu toe. Die afstand valt dank zfj het moderne vliegtuig nu in eens ook al weer mee Eerst trekt ge naar het vlieg veld Bodö in Noora-Noorwegen. wat, toegegeven, wel heel even duurt, maar dan vliegt ge in 6 uur en 5 minuten naar de Noordpool. Door weer en wind: er is niets dat U tegen houdt. Ge zit er. om zo te zeggen, vóór ge 'tzelf weet. De kwestie is. dat de Scandi navian Airlines U daar naar toe brengen en U er desnoods uit werpen ook. op weg naar Fair banks in Alaska, waarmee zij thans een rechtstreekse verbin ding naar Tokio hebben. ALS GE die luchtwegwijzer van de S. A. daar op dat vliegveld ziet staan, be gint 't U te duizelen. Ge komt tot 't besef, dat die reisjes per autobus langs de Run of een eindje verderop, waar we ons zo druk over ma ken. eigenlijk maar peuleschil- len zijn. Nee: de S. A. pakken he! ..groots" a3n en houden zich bezig met enorme afstanden, terwijl er ma?r een paar uur mee gemoeid ztin. Met afstanden, waarover ge een kwart eeuw geleden zelfs nog niet gedacht zoudt hebben, omdat ze té ver uit het gezichts veld lagen. Met de voortschrijdende tech niek. is niets meer onmogelijk. Waar de mensheid vroeger maanden voor nodig had, doet zo nu ln een dag of zo. Ik zou die Noordpool wel op mijn verlanglijst voor de ko mende zomer willen zetten. Maar omdat het voorjaar zo guur was en het aan de top van de aarde ook in Juli wel bitter koud zal zijn, zal ik het méér bij de warmte moeten zoeken. Zal het de Riviéra ofmis schien de Zuidpool worden? Ik heb me laten vertellen, dat het in het Zuiden altijd warnier dan in het Noorden is. Maar dat zal wel een reclame stunt zijn. om me erheen te krijgenFANTASIO. Hei laatste nieuwtje voor week-eindi is een nieuw model tent, dot door West-Berhjnse fabrikant op de my is gebracht en dat gemakkeh/k jn fl handtas/e kan worden vervoerd I, ploots van door lange houten of rry, len steunen, die het transport von tent over het algemeen zo onheil maken, wordt de nieuwe tent, die ui pneumatisch materiaal is vervoordigc recht gehouden door luchtslangen. 0/ deze wijze kan de gehele tento'i een afmeting heeft van 2 meter in lengte, 160 cm. in de breedte, en o'j ongeveer 80 cm. hoog is. met een wicht van drie kilogram worden voerd in een tas/e van 40 bij SO ei meter. Al wat de weekeind-tcein heeft te doen, is het pakket/e op;n vouwen, lucht in de slangen pomp»/ en dan is hij kant en klaar irgerid om de nacht buiten door te brengen. Het gemak maar ook de techmt dient de mens (Ingcz. Med.-Adv.j De meeste Vrouwe zijn te goed van vertrouwen en daarom komen zij soms r dingen thuis, die zij helemaal met bedoelden. Honderdduizenden huisvrouwen geven aan MAÏZENA DURYEA de voorkeur. Allemaal vragen zij hun winke lier dit wereldmerk, maar allemaal letten op wat ze krijgen. En toch is dat nodig. Er op toencn dat de naam DURYEA op 't pak staat. Want dat is de garantie ron het originele product en voor een volledig slagen bij het bereiden en binden van groenten, van saus en soep. Met die naam DURYEA valt of staat het hele resultaat.. Spiegeltje, spiegeltje aan (Ie wand Geef uw zomerjurkje een tweede doel! Parijs, Juni 1954 Bezuinigen is een kunst, die vele noodgedwongen aan hangers heeft en die op heel wat verschillende manieren wordt bedreven. De een doet het verstandig, de ander niet. De een gaat het zo goed af, dat ze er niets door te kort komt en bij de ander is bezuinigen synoniem met gebrek. Er zijn bezuinigsters, die een tijdschrift opzeggen eneen keertje vaker naar de bios gaan, die alle uitjes radicaal afschaffen, maarthuis ontvangen. Er zijn er die margarine gebruiken inplaats van boter, die zelf het overjarige hoedje vermaken, een stofje kopen dat goedkoper is dan ze eigenlijk hadden gewild enhet bezuinigde geld grif aan een niet noodzakelijk „koopje" uit geven. Er zijn duizenden vormen van bezuiniging: vleesloze dagen, de was-aan-huis en een-jurkje-minder zijn gangbare vormen Doch alleen al op het gebied van de garderobe zijn er diverse mogelijkheden; één daarvan betekent zelfs uitbreiding inplaats van beperking. Moet de garderobe om financiële re denen een jurkje minder bevatten, of kan er om soortgelijke redenen geen extraatje af. neem dan uw toevlucht tot het jurkje, dat een tweeledig doel heeft: het zomerjurkje, dat zowel daagse als middagjapon kan zijn. het cocktailjurkje dat vaker dan alleen maar bij de niet zo talrijke feestelijke gebeurtenissen kan worden gedragen, of de japon, die tevens moderne zomer mantel kan zijn. De mode van dit ogenblik, die katoen de feestzaal bin nenvoert, en zijde reeds des ochtends tolereert, die eenvoud aan de spits stelt en verander- en combinatiejaponnen in ere houdt, geeft voorbeelden te over. We hebben daarom drie modelletjes uitgezocht, die alle hypermodern, ultra-practisch en. naar onze mening, dubbel verleidelijk zijn. Voor de vrouw, die aan haar be staande garderobe nog een elegant jurkje wil toevoegen en die graag iets echt zomers had. hebben we het eerste modelletje (I) uitgezocht. Het is van witte katoenen piqué gemaakt en, dank zij zijn lags U-vormlge halsuitsnijding en zün korte aangeknipte mouwtjes een hoogzomers toiletje. Toch is het daarom nog geen luxe. het kan immers, aangevuld met een grote strohoed, een mooie ceintuur, eenvoudige geklede handschoenen en pumps :n zwart of een moderne pasteltint, een keurig middag-visite of uitgaanstoilet zijn; recompleteerd met gekleurde balle rina's en eventueel een kleurig collier of een gavroche. is het een vlot. daags zomerjurkje, dat ln de stad en aan zee op zijn plaats is, en zelfs kan het oen gezellige stola of een mooie cor sage zijn dan de accessoires! als eenvoudig dans- of uitgaanspurkje die nen. Bovendien echter is het door- knoopmo-Jcl, dat als japon met of zon der ceintuur te dragen is. een elegante redingote zo'n modieuze, verleide lijke mantel, die toch. waar bezuinigd wordt, het eerst wordt geschrapt Zon der dat hu een cent extra kost. kan hij in elke garderobe aanwezig zijn! En deze hyperzomerse redingote kan zowel effen als impriméjaponnen complete ren en is, met zijn korte mouwtjes en zijn uitgesneden hals, een model naar de laatste mode Een andere, even moderne, maar minder geklede mogelijkheid, is model II, dat we in het bijzonder voor de sportieve jonge vrouw kozen. Het geldt hier een rechte chemisierjapon ran mooie bedrukte popeline. die in zijn tweede verste een z?er moderne rechte zomermantel is. bestemd om een effen zomerjurkje aan te vullen een heer lijke dracht, die dit jaar in zwang kwam. Het doorknoopmodel, dat geen taillenaad heeft, heeft laag ingezette overhemdmouwen, een reverskraagje, dat zowel open als dicht kan worden gedragen: een brede leren ceintuur rimpelt de ruimte om de taille meen, wanneer het model als japon fungeert. In de zijnaden zijn steekzakkeh ge- we-kt Als mantel kan deze creatie zo wel open als dicht worden gedragen Tot slot een modelletje, dat we uit- VOOR DE VROUW Een lofzang op de groene groente Het Voorlichtingsbureau van c« Voedingsraad meldt: Het lieve voorjaar schenkt ons lang-verbeide bladgroenten, ö.e Y.t[ einde van het stamppot-tijdperk inl-j.-| den. Met de eerste voorjaarsboden z:.i ze al verschenen, de spinazie en c. postelein. En wat let ons er van te profiteren nu ze goedkoper worden! Met elke hap spinazie of postelein slikt U wat gezondheid in de vorm van vitamines en ijzerzouten. Met elke hap ook geniet U van een heerlijk gerecht, dat nooit behoeft te vervelen als U het maar goed bereidt en zorct voor variatie. Wat de bereiding betreft moet 1 eens letten op de volgende punten- de spinazie of postelein moet gon' heel goed worden gewassen. de aankooktijd kan bekort woid?n door de groente in een grote pan met deksel op te zetten en na een paar minuten om te leggen. de groente moet met aanhangend water zo kort mogelijk gekookt worden. Spinazie ls al gaar na 5 1 10 minuten koken, postelein heeft er 10 a 15 minuten voor nodig. de smaak van het gerecht worai voller als er een scheut melk aaa toegevoegd wordt. En wat de variatiemogelijkher'M betreft: er zijn er vele. Zo kunt U de groente na het koken vlug n de groente na het koken vlo? beschuitkruim doorroeren. de groente in een dik sausje v: melk en bloem opdienen. er blokjes uitgebakken mager spek aan toevoegen. een handvol havermout meekoken en de groente in het kooknat op- dienen. waarbij het geheel met boter of margarine op smaak is gebracht U kunt de spinazie ook rauw ge bruiken Maak er dan met gekookte biet slaatje van met een slasaus i citroensap, olie en suiker of roer de fijngesneden rauwe groente door smeuige aardappelpuree fn maak het gerecht op smaak al met zout. nootmuskaat en wat azijn. Spinazie en postelein kunnen ce: ten worden met allerlei vleessoort en, maar ook met vis, eiergerechten en bonen, terwijl wij U nok aanraden de combinatie met gebakken kaasplakken eens te proberen. We behoeven U natuurlijk niet 'e vertellen, dat U het overtollige kook nat niet weg moet gooien. Gebru.kt het liever om er een soep van le be reiden zoals deze heerlijke Spinaziesoep (recept voor 4 personen) 200 gr. spinazie. 40 gr. (3 eetlepel)1 boter of margarine. 40 cr. '4 eet lepels bloem). 3 4 1 water. 11 4 d! 'een kopje) melk. een bouillon blokje. zout. nootmuskaat. De spinazie flink wassen en latea uitlekken. De spinazie zeer fyn snijd""- De boter of margarine smelten, de spinazie toevoegen en in het vet om scheppen Een weinig zout en de bloem er door roeren en daarna het water en de melk bij scheutjes erblt schenk'" De massa steeds aar. d? kook laten komen. Het bouillonblokje in de so:o oplossen en deze desgewenst op smn» afmaken met nootmuskaat zochten voor haar die een gefclcï zomertoiietje nodig heeft, maar die haar kleedgeld eigenlijk liever z -u steden aan iets dat vaker d.enen kia dan een echte cocktailjapon Mode! I" is beide. Het is gemaakt uit lichtblauwe shantung en bestaat uit een wijde rw en een streng getailleerde spencer, ojt met kleine knoopjes middenvoor wordt gesloten en tot aan de ta lie reikt; rok en spehcer worden van elkaa' een den door een brede, gedrapeerde mam- ceintuur van witte, blauw genopte mousseline of voile. In deze versie is het geheel keurige middag japon: ren cockU'1- toilet nordt het. zodra de spencer genopte en gedecolleteerde voile blouse niet langer brdekt Pit der« model kan ook in linnen of in moaif katoen worden uitgevoerd, en in plaats van middag-avoiKleiiseni''lf wordt het dan stads-strandtenue van meer of minder geklede allure.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 10