LEIDSCH DAGBLAD - VRIJDAG 4 JUNI De jonge oudjes van de Ouden - van - Dagen - Tocht Een lezeres schrijft ons: Büna hadden ze het al opgegeven. Zou Opa nou voor niks z'n beste spullen hebben aangetrokken? Z'n mooie pak, keurig in de plooi, met de blauwe das en z'n goeie schoenen, die glommen alsof ze dagenlang gepoetst waren. Maar eindelijk was dan toch de auto gekomen. Brengt U hem thuis? vroegen ze nog v.n hem heen. Ja, hij zou netjes voor de deur worden afgezet. Dan bleven ze thuis wachten en zouden niet naar de Burggravenlaan gaan om hem af te balen. Opaatje had zich achterin de auto een plaatsje veroverd: twee anderen zaten er al en vóór ook een bü de tbauffeur. e zullen maar gauw rijden, want we laat. de auto wou niet. Bent U bang in een auto. informeerde de chauffeur. Wel nee. wat denkt U. verleden jaar ben lk r.os met m'n zoon gereden helemaal naar Brabant, wè fijn. zei er een. En dit wordt al mijn vierde tocht, zei Opaatje. Volgend jaar doe ik weer mee. Hoe oud bent U nu. vroeg de be- jtuurder? Nou. net voorbij de negentig. Dan bent U zeker de oudste van deze tocht? Als de Juffrouw van 100 jaar van ver- poen jaar mee is. dan zeker niet. O, d eeeeee? meende het tantje. in de hoek. D heb horen vertellen, dat ze het zo ge weldig vond om naar Soestdiik te gaan verleden jaar. dat ze persé een nieuwe hoed wou hebben. Maar ze kon niet coed naar de winkel om uit te zoeken. Toen werden er haar 7 thuisbezorgd en M kooseen hoed met een roos En toen had de Koningin met haar ge sproken. Het gesprek werd levendig, iedereen had wat te vertellen van hoe lijn het toch was. dat dat allemaal voor de ouden van dagen werd gedaan tegen woordig. Daar hoorde je vroeger niet erd je 80 en niemand keek raar je om. Nou. zij was erg tevreden 6' jaar in dezelfde betrekking en een medaille van de Koningin, toen het 40 iaren waren. Ze was nou 82 en natuurlijk hoeide ze niet erg hard meer te werker.. Ze ging er wel elke week een dagje heen en dat werd dan een gezellig praat- dagje vanaf 's morgens 9 uur. Ze had het nog goed ln het leven, d'r ene oog wou niet meer mee. maar het andere ging wel. Kalmpjes aan. zei de dokter altijd, een schat van een man, je vooral niet vermoeien. Nou dat deed ze ook niet Haar kamer in het hofje was een voudig schoon te houden, al stond er ve"l in. En gezellig dat het was. En het keukentje was ook gemakkelijk. Nou. ze stond om 8 uur op en om halftien naar bed Ja ze kookte voor zichzelf, maar veel behoefte had ze niet. Zaterdag had re een lekker stukje kalfsvlees gehaald met een stukje bloemkool en aardappe len ja wel duur. maar ze at zo weinig, van twee bleef er altijd nog één over.. Zo dankbaar was ze over de tocht. Als jaar ouders dat nu eens zouden kunnen tien Haar moeder was keukenmeid ge seest op het Prinsenhof op het Rapen burg. Daar woonde Koning Willem III wel En de keuken zo prachtig en de aanrecht van zink. gepoetst niet met dat foetsgoed van tegenwoordig, want dat lenden ze toen nog niet, maar met blauwzuur. En van Koningin Sophie sist ze te vertellen met een herinne ring als was het gisteren gebeurd. En dat ze het nou echt zou zien. Schiphol waarover ze zo dikwijls in de trant had gelezen. Ze hebben me ver teld. zei ze. dat enkele oudjes zullen mo- ;en vliegen: nou ik hoop. dat ik er bij ben, dat wil ik nog wel eens meema ken.. Nou ik weet het niet direct, we zullen het maar afwachten. Maar z'n vrouw wou wel dadelijk met tantetje mee de lucht in. Ze hield van rel. Ik ga zo dikwijls bil m'n zoor. achterop de motor. En die rijdt zó hard. In 7 minuten van Leiden naar Den Haag. De chauffeur kon het nauwelijks ge- leven. Hoe oud bent U dan wel? Je noest toch minstens 70 zijn om mee te mogen. Nee hoor, ik ben pas 67 en m'n man ls 72, maar omdat m'n man invalide is, met dat stijve been daarom mag ik mee. Verleden jaar ook bij de Ko ningin geweest, dat was een tocht, en een rij auto's. Ze hadden er toen één tocht van gemaakt en niet twee, zoals dit Jaar. Volgende week gingen ze weer naar Soestdijk. Weer naar de Koningin? vroeg de chauffeur. Nee. hoor. alleen maar kijken, omdat het er zo mooi was. met de bus uit Utrecht. Eerst hadden ze gedacht op de fietst naar Utrecht te gaan. maar de zoon wou het niet hebben: dat was geen fletsweg meer voor oudere men sen M'n vrouw weet alles af van motoren, zei de man. die met het bekende blauwe anker op z'n hand bewees een oude getrouwe bij de marine tc zijn geweest. Een mooi snorretje droeg hij, met keu rig opgedraaide puntjes. Ze weet er alles van, zei hij nog eens. aan het geluid kan ze horen, wat voor een merk het is. Ik heb ze wat dikwiils uit elkaar ge plozen. zei zeEn ik vin het maar wat een fijne sport. Ik zou ze wel mei U mee willen naar het buitenland. Het buitenland heeft me altitd erg getrok ken en als we jonger waren, dat gingen we emigreren, hé Pa? Of ze veel deed in haar huisje? Wel nee. hoor. een leven als een prinses had ze D'r man deed alles voor haar. Als lk 's morgens binnen kom. staat de thee al klaar. Vanmorgen heeft m'n man de was nog net gedaan Met al dit gepraat waren ze al weer thuis gekomen en Schiphol was gezien. Prachtig was het geweest. Wat zouden ze er lang over na kunnen praten. Wie had nou vroeger kunnen geloven, dat ze dat zo maar allemaal zouden zien. Middenop het grote terrein van Schip hol hadden ze een tijd lang gestaan in een groot vierkant haast. Dan kon je pas goed zien. hoe 'n lange sliert de tocht was En vlak voor de vliegmachines hadden ze gestaan. Onbegrijpelijk, dat e zo de lucht in gingen. Daar ging er weer één. daar daalde er één Plesman was een groot man geweest. Na afloop van de officiële tocht glip ten ze nog even weg naar Oegstgeest. De chauffeur had er zo'n plezier In ge kregen, wilde nog geen afstand doen van z'n oudjes. Eerst waren het de mooie villa's ln Wassenaar geweest, de duinen, de boulevard in NoordwUk met de zee zo mooi belicht, als zelden, het polderland, wijd en rijk. rond Schiphol, het terras daar met de honderden oud jes en ook zo vele andere bezoekers, dan terugtocht langs de meren en nu gleden ze nog even door Oegstgeest met zijn prachtige bloeiende heesters, vooral de volgeladen goudglanzende gouden regen, de rhododendrons, de pink pearls, de azalea mollis in ritkdom aan kleuren, de sleedoorn met z'n oneindige bruids- bouquetten. Ze juichten en Jubelden, de gasten.. en plots besloot de chauffeur, dat deze bizondere dag voor allen ook maar een bizonder einde moest hebben. Toen ze langs het chauffeurs huis kwamen werd gestopten ze aten samen hun honger weg." Laatste Berichten „Herwonnen welvaart" (Van onze parlementaire redacteur) Vanmiddag is in het Ministerie van Buitenlandse Zaken aan de ambassa- deur van de Ver. Staten, de heer H. Fteeman Matthews, een ln leer gebon den exemplaar van het gedenkboek ,Road to recovery" aangeboden. Het boek, dat in Nederland onder de titel „Herwonnen Welvaart" zal worden uitgegeven, verschijnt naar aanleiding van het beëindigen van de Amerikaanse steijn aan Nederland. In het begin van het vorig Jaar heeft e regering aan de regering van de Ver. Staten kunnen mededelen, dat de eco nomische situatie hier te lande dermate verbeterd was. dat Nederland niet lar.- £fr In aanmerking behoefde te komen voor Amerikaanse economische steun. Om het succes aan te tonen, dat de economische steun in het kader van het Marshall-plan voor ons land heeft ge- had. heeft de Nederlandse regering dit fedenkboek uitgegeven, dat in woord en Seeld getuigt van de grote vorderingen, "vie zijn gemaakt. Het boek geeft een boelend overzicht v»n de verschillende aspecten van het Marshall-plan en vormt als zodanig een waardevol sluitstuk van de diiemaan- fc'ilkse overzichten, waarin de Neder landse regering verslag placht uit te J'engen van de werking van het Euro hes herstelprogramma. Volgens het Weense communistische .":sd „Volksstimme" is het Belgische J tgtuig. dat met varkens op weg was v-'n Engeland naar Zuld-Slavië, boven Hongaars geblled beschoten, omdat het ■e ;erde gehoor te geven aan een bevel 'a te landen. he Britse minister van buitenlandse pken, Eden. zal vanavond, onmiddel- r- na de twaalfde geheime bespreking '!n de Indochlnese kwestie, naar Lon- ten reizen voor overleg met zijn rege- LEIDERDORP SCHAAKKAMPIOENSCHAP Na een spannende beslissingswed strijd tussen A. v. d. Zwan en H. v. d. Vecht ls de eerstgenoemde als kam pioen te voorschijn getreden. Lange tijd ging de strijd gelijk op. maar in het eindspel verrekende v. d. Vecht (titel houder) zich. en was de strijd beslist. De derde en vierde plaats werd ge deeld door J. v. Sandijk en F. J. v. d. Velde. JEUGDKAMPIOENSCHAP P. v. d. Zwan won van P. Rijnsburger en staat nu nog een punt achter op deze koploper. Beiden moeten nog twee wedstrijden spelen. De strijd om de derde en vierde plaats gaat voornamelijk tussen G. A. v d. Zwan en J. Nachte gaal. die door nonchalant spel var eerstgenoemde verloor. OEGSTGEEST Tot het verdienstelijke werk van het Prinses Irene Fonds behoort het geven van filmvoorstellingen ln Psychiatrische Inrichtingen. Zowel Jeugdfilms als goe de speelfilms voor volwassenen staan hiervoor ter beschikking. Gisteravond was namens dit fonds de filmdienst aanwezig in de Recreatiezaal van En degeest. Het programma bestond uit twee gedeelten nl. een journaal, terwijl als hoofdfilm werd gedraald „Sterren stralen overal". Geslaagd Voor het gisteren te Utrecht gehouden Vakexamen Kantoor boekhandel slaagde de heer H. N. van Weizen, alhier. BUKOEKLDKE STAND Geboren: Wllhelmlna, dr van T. A. Bo- gerd en P. van Dompseler Buitenhuls; Bernadette Johanna Maria dr van Th. H. van Noort en P. W. Zandvliet Ondertrouwd: M. Buitenom. 34 Jr en O KelzeT. 30 Jr; A. L. Kern. 21 jr en M. J. van de Kooy. 19 Jr. Overleden: E. de Bruin, wed. van A. Korpelshoek. 84 Jr. VOORSCHOTEN NED. CHRISTENVROUWENBOND De vergadering van de Vrouwenbond gisteravond ln „Irene" vormde een waardig slot van het vergaderseizoen. Evenals op practisch alle vergaderin gen was ook nu de opkomst uitstekend. Voor de aanvang van de vergadering werd de jaarlijkse verkoping gehouden ten bate van het „Magdalena-fonds". Verder stond de avond in het teken van de Bijbel en het Bijbelgenootschap. Nadat ds Saraber. voorzitter van de plaatselijke afdeling van het Ned. Bij belgenootschap de vergadering had ge opend werden een tweetal films ge draaid namelijk „Het boek voor de we reld van morgen" en „Pioniers". Ds Saraber organiseerde ter verga dering een actie ter verhoging van het aantal leden van het NBG. Binnenkort hopen de leden van de Vrouwenbond hiervoor op stap te gaan. Verder werd nog gesproken over het uitstapje van de Vrouwenbond op 1 Juli naar de Hoge Veluwe. Tenslotte werd een Pinkster-liturgie gehouden waarbij de presidente, mevr. W. C. M. Meohelse een korte meditatie hield. WARMOND DUIVENSPORT. P.V. Warmond Wedvlucht met oude duiven vanaf Corbeil. afstand 425 k.m. Aankomst eerste duif 13.03.48 uur, laatste duif 15.13.00 uur. Gelost 6.05 uur. d. Drilt 1.3; B. ter Beek 2: M. v. Stijn 4. 6; Jac. Zwetsloot 5: Dr J. Ven- ker 7; Jac. Niekerk 8; Q. Beugelsdijk 9 J. Diemei 10. WASSENAAR HET NEGERPROBLEEM Voor de leden van de Gemeenschap Wassenaar van hel Humanistisch Ver bond hield dr J. W. Schulte Nordholk een inleiding over hel negerprobleem in Amerika De uitspraak van het Hoog gerechtshof, circa 14 dagen geleden, dat de afzondering op de scholen onwettig is, brengt ons midden in het probleem Ditzelfde hooggerechtshof verklaarde in 1857. dat de negers geen burgerrechten konden hebben Vier jaren daarna werd de slavernij afgeschaft, waarbij, zoals uit de eigen woorden van Lincoln blijkt, de democratische gedachte een belang rijk aandeel had. De negers bezongen hun vrijheid, maar wat kwam daarvan terecht Niet eenvoudig was het deze onontwikkelde mensen in de maat schappij op ie vangen. Washington oor deelde, dat van onderop moest worden begonnen en de negers vonden dit aan- ■ankelijk goed, totdat er omstreeks 1900 :en reactie kwam Dubois heeft toen goed werk gedaan. Intussen bereikten de negers met hun muziek in een land, dat jong en in groei was. een zekere populariteit. Dit was evenwel niet alles In 1920 was er een beweging voor een uittocht naar Afrika, naar Liberia, waaraan slechts een paar duizend negers gevolg gaven, want het was geen over wogen, maar een emotionele beweging, terwijl de neger ook liever Amerikaans wil blijven. Bovendien is er de vraag: „Wat ls een neger", want 80 is blank van uiterlijk. Hoewel de rechter van het hof van Smth Charleston nog in 1950 een outcast werd doordat hij de voorver kiezingen, het middel om de negers van de regering uit te sluiten, heeft verwor pen. concludeerde spr„ dat er in het negerprobleem vooruitgang is geboekt in deze eeuw. Een menigte vragen werden door spr. uitvoerig beantwoord. BURGERLIJKE STAND Geboren: Hendrlcus J. J.. zn van P. J Versteeg en M. M. T Versteeg; Marianne J.. dr van J. Budding en D. van Kooten: Gerrlt J.. zn van H. van Dijk en A. Blom: Margaretha J. M.. dr van B. A. Voorham en C. W M. Hoogeveen: Maria E. A. B dr van C. P. M. van Beek en E. E M. J van Loon: Johannes S. M„ zn van J. A. Akerboom en A. C. Knljf; Jan. zn van J. Vermeulen en M. Zuiderduin; Cornells C„ zn van J. M. Vermeulen en M. Zuider duin; Wleske J.. dr van J. Zwetsloot en T Slersema; Johannes P.. zn van T. D L. Donker en P. Maasland; Mirjam B.. dr van J. J. P. Salverda en B. J. Okkerse Ondertrouwd: J. D Peters en D E de Jong; J S. de Jong en M. P. de Raaf: W. Harteveld en M. E. Vogels; H Boverhof en J H. van Leeuwen: J C. G. Wessellng en E. I. M. J. van Pauslngcr: K. C van der Niet en T. Veenstra: E. S. Hylkemn en C. C. von Hemert: M. Buitenom en G. Ke'zer. Getrouwd: M. van der Wel en L. Mul der: H. H. J. van Rijn en M. B Nedcrpcl; A. H. Brugman en G. J. van Vloten: J H van Beek en H. Schnltzler: C. M van Dilk en A. W. Tolldo; L. B. Gelpke en M Bult. Overleden: J. van Boven. 79 Ir; J Schoemaker, 69 Jr; G. Borst, 83 Jr; Koper, 52 Jr. Hartelijke huldiging van Alpheus stationschef Tussen twee binnenkomende treinen door is gistermiddag de heer J B Woordes, chef van het spoorwegstation Alphen aan den Rijn. op hartelijke wijze gehuldigd in verband met het feit. dat hij zijn veertigjarig arbeidsjubileum bij de spoorwegen herdacht Reeds gisteren hebben wij uitvoerig over de loopbaan van de jubilaris geschreven Hij was thans met zijn gezin om precies 2 uur in het kantoor van het station en werd daar door het gehele personeel begroet De heer H. van den Akker heette al len hartelijk welkom, waarbij hij wees op het medeleven van het gehele per soneel bij dit jubileum Namens de directie der spoorwegen sprak de heer W. J van Viersen. inspec teur afdeling Vervoer, die wees op de grote verdiensten van de heer Woordes. die er steeds naar gestreefd heeft Al phens station te maken tot een belang rijk station Ook mevrouw Woordes werd in dez? dank betrokken, daar het werk van de spoorman vanwege de wisselende diensttijden ook veel vraagt van het ge zinsleven Dat de heer Woordes. aldus spreker, zijn taak als chef op de Juiste wijze begrepen heeft, moge blijken uit de goede geest die er heerst onder het personeel en de w ijze waarop men tracht moeilijkheden het hoofd te bieden Na nog gewezen te hebben op het geringe aantal ongevallen waarbij Aiphen be trokken is. overhandigde hij de Jubilaris een enveloppe met inhoud, met de wen sen van de directie, dat chef Woordes nog vele jaren in goede gezondheid zijn werk moge verrichten. Namens de Alg. Ned. Ver. van Spoor- en Tramwegpersoneel sprak de voorzit ter. de heer C. Oudshoom, enkele har telijke woorden en bood mevrouw Woor des bloemen aan. De heer H. van den Akker bracht hul de namens het gehele personeel, waar onder ook dat van Hazerswoude en van de brug over de Gouwe. Spr. schetste de Jubilaris als een zeer humaan en sociaal voelend mens. die wars is van vriendjes politiek. maar wel steeds voor een ieder klaar staat. Als blijk van waardering Zeereis van Koninklijk gezin Op uitnodiging van Griekse koning Naar wü vernemen heeft hel Ko ninklijk gezin een uitnodiging van de Koning van Griekenland ontvangen om In de laatste week van Augustus en de eerste dagen van September met enige andere vorstelijke personen een zeereis over de Ionische Zee te maken. Deze uitnodiging is aanvaard en het ligt in het voornemen, dat H.M. de Koningin, Z.K.H. de Prins der Ne derlanden en H.K.H. de Prinsessen Beatrix en Irene zullen deelnemen aan deze reis, waarbij o.a. enige plaatsen Tan oudheidkundige betekenis zullen worden bezocht. Ernstige aanrijding Toen de heer A. Rijmenam alhier met zijn auto de Katwijkseweg uit kwam naderden op de Storm van 's-Gravesan- deweg met grote snelheid twee achter elkaar rijdende auto's. De bestuurder van de eerste wagen kon nog net over het rijwielpad uitwijken, maar de tweede auto. bestuurd door de heer E. A. van NieuwenhuizenHelbach uit Voorburg, botste in volle vaart op de auto van de heer R. De heer N. H. bekwam een diepe snijwond boven zijn linkeroog en de inzittende heer A. G. Maris uit Den Haag liep een hersenschudding en snij- wonden aan zijn gelaat op. Beiden wer den vervoerd naar het gemeentezieken huis te Den Haag. De auto's werden zwaar beschadigd. bood hij een schilderstuk aan van een der bekende schilders uit de Rijnstreek Natuurlijk ontbrak ook het kistje siga ren niet, alsmede de bloemenhulde voor mevr Woordes. Getroffen door deze hulde bracht de heer Woordes daarna dank voor de har telijke huldiging en voor de vele ge schenken druk bezochte receptie, waarbij de woning van de Jubilans in een ware bloementuin herschapen b'.eek. volgde SASSENHE1M BOTSING DOOR MISVERSTAND In de Hoogstraat Ls tengevolge van een misverstand een botsing tussen een vrachtauto en een personenwagen voor gevallen, waarbij het gelukkig alleen met materiële schade afliep. De bestuurder van de personenwagen dacht de vrachtwagen rechts te kunnen passeren, omdat deze links aanhield, in de mening, dat de vrachtwagen met op- logger linksaf wilde slaan Dit was ech ter niet de bedoeling want de wagen wilde een erf aan de rechterzijde oprij den en haalde daarvoor eerst links uit. De personenwagen kwam bij het passe ren knel te zitten tussen een lantaarn paal en de vrachtwagen met het gevo'g, dat er lelijk wat schade ontstond Go 's avonds een gezellige bijeenkomst met lukkig had de zware vrachtwagen we.- het gehele personeel nig snelheid. Wij wensen U prachtig weer en veel genoegen in Uw VACANTIE! maar.geeft ons tijdig Uw Vacantie-adres op. Onze abonnementen-afdeling is in de vacantie EXTRA belast en wil zeil ook gaarne met vacantie. U zult ons een groot genoegen doen door Uw vacantie-adres(sen) vroegtijdig SCHRIFTELIJK aan ons op te geven. Bij voorkeur NIET TELEFONISCH. Gelieve ln te vullen met blokletters. Kwartaal Week abonné - Post J straat en huisnummer (Doorhalen wat niet van toepassing is), wenst het Leidsch Dagblad. aan het volgend adres: straat en huisnummer Jacq. Schulman sprak in Alphen over speciale missie naar Egypte Koning Faroek had één van «1e twee gouden Nederlandse Rijksdaalders De penningkundige Jacques Schulman heeft gisteren voor de leden van de Historische Vereniging Alphen aan den RUn een lezing gehouden in het ge meentehuis te Alphen over zijn reis naar Egypte In verband met de Telling van ex-koning Faroek's bezittingen. HIJ vertelde hierbij behalve over de veiling van Faroek's muntenverzameling, die hij met speciale opdrachten be zocht, ook veel over het land en volk van Egypte, en de voor de Nederlander vreemd en gedegenereerd aandoende verhoudingen. De geweldige tegenstel ling tussen arm en rijk. de haveloos ge kleed gaande bevolking van de grote stadswijken, waarin geen wolkenkrab bers en internationale hotels staan, de vrouwen als werkkrachten en de man nen als nietsnutten, de grote mate waarin kinderarbeid wordt uitgebuit en vele andere zaken Maar ook de schoon heid van de Nijl. en de adem der histo rie, d:e door d.t land waait De stem ming is er thans over het algemeen zeer anti-Engels In dit land heeft men geen haast, en dat bleek wel uit de veiling van de mun tenverzameling. die door spreker werd bijgewoond Er werd namelijk maar twee uur per dag geveild en de veilingmeester moest in zever, talen veilen Dé collec- ftjdens Edens afwezigheid zal de 1 tie bestond uit ruim 3000 munten die «itse delegatie onder leiding staan var. samen twee en een h3if millioen sulden -markies van Reading. opbrachten De opbrengst van de vel- torische Vereniging besloot met een Churchill belegt morgenochtend eer. i ling, indien men de postzegels, goud en j woord an bijzondere dank voor de in- i zilver erbü telde, was tien millioenteressante lezing. De heer Schulman had o m. een op dracht van de Nederlandse regering en is daarvoor uitstekend geslaagd Hij kwam oa. terug met een gouden Neder landse rijksdaalder uit 1898, waarvan er slechts twee aangemaakt zijn Op deze wijze kwam een zeldzaam species voor de Nederlandse muntgeschiedenls in ons land terug. Spreker vertelde nog meer over de verzamelwoede van Faroek. d:e er om. een muziekkamer op na hield met 200 witte vleugels en 500 speeldozen, die hij liefst allemaal door elkaar liet spelen E: was in de verzameling, die een heel paleis vulde, een schilderstuk te vinden, waar men aan een koordje moest trek ken en het begon te .leven", het toon de een Hollandse molen en koeien Aan de hand van prachtige lantaarn plaatjes liet de heer Schulman vervol gens de aanwinsten zien. die hij In op dracht van de regering aankocht Na de pauze werden tal van vragen op hem afgevuu-d door het geinteressee-de ge zelschap. en de voorzitter van de HU VOET TUSSEN SPAKEN De 13-jarige Tjie a Loi alhier, die achter op de fiets van een vriendje zat, kwam met zijn linkervoet tussen de spaken en kreeg een diepe wond aan zijn hield. Na de eerste hulp werd de jongen voor verdere behandeling naar het Wijkgebouw gebracht. VERGADERING PLUIM VEEVERENIGING In Het rtVapen van Wassenaar werd een ledenvergadering gehouden van de Pluim veevereniging „Wassenaar" onder leiding van voorzitter H. Jongeneel, die zijn leedwezen te kennen gaf over de I minder goede opkomst. Na vaststelling van de notulen bracht de heer W. H. Pennings als afgevaardig de een uitvoerig verslag uit van de te Utrecht gehouden vergadering van de Ned. Hoenderbond, waarvoor hem dank werd gebracht. De data van de tentoonstelling wer den thans definitief vastgesteld op 8 en 9 Januari Op deze provinciale tentoon stelling bij hei 30-jarig bestaan der vereniging mag ook pluimvee worden geëxposeerd. Volgde benoeming van de keurmees ters- voor de konijnen de heer A. v. d. Broek uit Rotterdam en bi) diens ver hindering de heer O: Vermeulen uit Bunnik; voor de grote hoenders de heer G. de Vries uit Utrecht, eventueel de heer J. Hennekes uit Dordrecht: voor de dwerghoenders de heer J. J. van Dam uit Hilversum, eventueel de heer H. L H v. d. Horst uit Jutfaas: voor de sler- dulven de heer J M v. d. Zwaulw uit Gouda, event, de heer P. H. M. Kok uit Den Haag: vóór de postduiven de heer Roberts uit Utrecht, event, de heer Zee lens. Besloten werd tot het houden van een tafelkeuring konijnen op 7 Augustus a s met als keurmeester de heer J. Westhoek. Vermoedelijk zullen e* voor de dieren dan kooien beschikbaar zijn De datum voor de excursie werd vast gesteld op 8 September De deelnemers zullen zelf bepalen waarheen de tocht gaat. „HOLLANDSE NIEUWE" VOOR DE KONINGIN. Vanochtend is door de opperkeurmecs- ter. tevens hoofdcontroleur van de „Ne derlandse Haringcontróle". de heer W J. van der Windt, te Vlaardingen uit de lading van het motor-loggerschip VL 112 .JBets en Gerda". schipper Arie Bot, van de N.V. G. Kornaat's Handelsmaat schappij haring gekeurd, welke aan H.M. Koningin Juliana en H.K H. Prinses Wilhelmina zal worden aangeboden. Deze haring is aangevoerd door de jager VL 84 ..Hendrika en Adriana" schipper Van der Snoek Vanmiddag zal een deputatie, bestaan- i de uit de burgemeester van Vlaardingen. i de reder, de opperkeurmeester en de i schipper, zich in een met vlaggen ver- I sierde auto naar Soestdijk begeven om I de „Hollandse Nieuwe" persoonlijk te kunnen aanbieden. De koningmneharlng wordt verpakt in de traditionele oranje ge\erfde vaatjes De deputatie heeft de haring vanmid dag om kwart over twaalf op het Paleis Soestdijk aan HM. de Koningin aange boden. De Koningin proefde, in tegen woordigheid van Haar bezoekers, van het zeebanket De Vlaardlngers reisden vervolgens naar Het Loo, waar zij omstreeks kwart voor twee een aatje haring aan H K H Prinses Wilhelm: na aanboden Het Leidsch Dagblad De krant voor iedereen ALPHEN WIELRIJDSTER AANGEREDEN Hedenmorgen omstreeks half tien werd de wielrudster mej Andela toen zij op de Wilhelminalaan reed door een haar tegemoet komende Jongeman, eveneens op een fiets aangereden, waar door zij kwam te vallen en een hevig bloedende hoofdwond? opliep. Zij moest zich onder dokters behan deling stellen. BEURSOVERZICHT VRAAG NAAR PHILIPS EN AKU. AMSTERDAM. 4 Juni, De internationale fondsen zijn van daag weer op de voorgrond getreden; vooral Philips en Aku trokken de aan dacht. Gisteren is bekend geworden, dat de aandelen Philips op 10 Juni zullen worden bijgestenipeld, hetgeen de koop lust in de hand werkte. De koers ging l circa 6 punten omhoog tot 349: en dit niveau bleef vrijwel de gehele middag I gehandhaafd. Aandelen Aku kwamen van 221 op 225'.Kon. Olie en Unilever l verbeterden circa 2 punten. Met uitzondering van deze vier fond- 1 sen had de handel een zeer kalm ver loop. Er staat een lang weekend voor de deur en dan gaat men altnd voor zichtig te werk. De Scheepvaart afdeling 1 was stil maar in doorsnee toch goed op peil. Ook de eultuurmarkt had een weinig bewogen verloop. Aandelen HVA trokken een puntje aan Certificaten Deli verloren ruim 1 punt. Amsterdam Rubber nagenoeg onveranderd. Natio nale Handelsbank bleken gezocht en monteerden 3 punten tot ISO's. Ook obli gaties Young zetten de stijging voort en kwamen van 143 op 146. Staatsfondsen stil en onveranderd. Alleen de nieuwe lening 1954 was vast op 1001 iOp de Amerikaanse afdeling waren Canadian Pacific favoriet met een koersstijging van 2 dollar. Beurs van Amsterdam Vrijdag 4 Juni ACTIEVE OBLIGATIES Staatsleningen ad f. 1000. Vorige Slolkoers koers v neden Ned 53 13%) 104 104 Grootboek obl 100% Ned '51 3% 103'.!, 103% Ned '53 3% 103 103 Ned '48 3% 100 100,'s Ned '54 3% 100% 100,3» Ned '47 3% 3 1001'« 100 Dollarlng '47 3 9511 96% nvesieringscert 3 100% lOOj-è Ned 62-64 3 101% 100,'» indie '37 A 3 100 100 Grootboek '46 3 98% 98% fcbinetszltting. CONCERT EXCELSIOR Zaterdagavond zal de Muziekvereni ging Excelsior van 810 uur concerteren op het Burchtplein. Collecte Van 8 tot en met 12 Juni a s. zal in deze gemeente weer een col lecte w orden gehóuden door de Blinden- vereniging Dé Fakkels Bijeen, waarvan I de opbrengst ten goede komt aan de blindeninrichtlncen Bartimeus te Zeist. Sonneheert te Ermelo. de Plantage- -..tine en het Blindentehu'~ Wolfheze. ACTIEVE AANDELEN Cull Hand en Ind B ,6,7., ,?71 Nat Handelsbank J*' 1 Jon Ned Handelmij USA-* in-- AKu 220 22o Philips I".*.'.'.'.'.".'.'.'.'. 343 348-> Unilever 34. 344 Wilton Feyenoord 193% Biliton 2de r 282% 28.. Kon Olie 500S 502' Amst Rubber 95% 95' Holl Amer lijn 144% 147' Kon Ned Stoomb 132 131] Ned Scheerv Unie 136% 136' HVA 122% 123" Java Cult 54% 54' Deli Mijen iVer) 121% 120] Senembab 100 100' NIET-ACTIEVE OBLIGATIES Prov.- en Gem leningen A dam 47 1%) 3 101% 101" Den Haae 1937 1 3. 101 Leider 1947 99'. 100' R'dam '37 I III 3% Industr Obligaties Philips Dollarlng Lever s Zeep r.Iy 3% 102% Premielcningen A'dam '51 2% }28 Der. Haag '52 I 2% "8 23 idem II 2% 128 J28' R'dam '52 1 2% I23 J23 idem II 2% 123 23 Utrecht '52 2% 119 Eindhoven '54 2% 111% }12 Enschede '54 2% 108 103 NIET-ACTIEVE AANDELEN Bank- en Credietinstcllingcn Amsierd Bank 195'. 195 Rotierd Bank 184184 Tiventsche Bank1SS% 189 Industrie Ondernemingen Ned G. enSplr fabr. 235", 237 Kon Ned Grofsm 140% Rolt. Droogd Mij 418% 419 Tieieman en Dros 55 57 Zwanenb Organon 214% 215 Handelsondernemingen Borsumij cv A f 1000 115 114 Internalio 150 152 Diversen Spoorwegen Deli Spoorw Mij Amerik. fondsen Anaconda Shell Union Nog enkele fondsen uit Lelden cn omgeving Aandelen V K 3/6 Holl Constructie 285 - int Kunststuf! Ind 75% 75% Kor, Ned Edeimei 53% 54 Piel wa Idem 65 67% Textiel Gebi v Wijk 89 87 Leidsche Wolspu.n 180 135 Ned Electroiasmij 245exd Sikkers l.akfabr '53 zi' M Idem wst 54 198 198 Ver Touw fabrieken 169 168 Wernuik's Betonm. 118G X. 118G3

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 9