intoiiv Mac Auliffe werd de held van Bastonge IJjte Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 4 Juni 1954 Tweede Blad No. 28235 De weg, die zij kwamen.(IV en slot) Overdracht bouwvolume bij verhuizing PLAN VAN APF.LDOORNSE WETHOUDER (Van onze parlementaire redacteur) (lngez. Med.-Adv.) Kort maar krachtig antwoord aan Duitsers: „Nuts..." (Speciale reportage) Is in het Belgische Ardennendorpje Bastogne één naam. die gij op een reer «iige toon dient uit te spreken: Antony Mac Auliffe'. Hint de Amerikaanse generaal, die deze naam draagt, wordt er als een held ■rrd. Vraag aan de eerste de beste kleine schooljongen, wie „ie general Mac alt'' is en hü zal U een gedetailleerd verhaal kunnen vertellen, waaruit 11, dat de achting voor deze dappere Amerikaanse commandant hem tegelijk bet ABC en de tafel van 2 is ingegoten. D zult niet lang behoeven te wach- 3i deze jeugdige inwoner van Bas- i het woord te horen noemen, dat i generaal Mac Auliffe als het door verdedigde Bastogne in één slag snd heeft gemaakt, het woord dat >H als een met magische kracht ge- begrip door de vrije wereld ging in vier letters het symbool werd wi der belangrijkste gebeurtenissen ine gehele kruistocht voor de vrü- Europa.... Nuts! (Een woord, soeilijk m het Nederlands te ver is „Onzin" komt misschien het .'t in de buurt). *a; met dit krachtige woord, dat aal Mac Auliffe een streep zette t het met zoveel kracht ingezette asoffensief van de Duitsers in tnnen, het zg. von Rundstedt- ef De Duitse troepen hadden ne in een verstikkende greep en ;rde hulp was nog ver. En op 22 her 1944 achtte de Duitse com- nt het ogenblik gekomen om de nse verdedigers van Bastogne U. beslissende keus te stellen: on- nardclijke overgave of totale ver- vrije wereld sloeg op dat moment wikkelingen lil de Ardennen met '-■gevoelens gade, de Duitse kansen s schenen weer groter dan ooit. an Bastogne zou waarschijnlijk n, dat de Duitse troepen weer inwerpen zouden kunnen doorsto- het alle gevolgen van dien Waar het wanhoops offensief vast liep eemd zijn opg?keken in het hoofdkwartier, toen het ant- i generaal Mac Auliffe werd En zelfs de beste tolken veel moeite hebben gehad om Swoord ide juiste tekst luidde: „22 ter 1944 - aan de Duitse com- - Nuts - d? Amerikaanse dant"i in begrijpelijk Hoogduits "-..en Zeer waarschijnlijk zal er een „Donnerwetter" gevallen De beroemde kathedraal va Reims, nog steeds in de steigers. z\jn, toen men begreep dat de Amerika nen zioh, ondanks hun hopeloze situatie, toch niet wilden overgeven en grimmig zal de Duitse commandant het bevel hcbbïn doen uitgaan om dan maar tot de totale vernietiging van het plaatsje en het garnizoen over te gaan Zover is het echter nooit gekomen. Want behal ve een woord uitspreken, dat aan dui delijkheid niets te wensen over liet, bleek generaal Mac Auliffe ook in staat de Duitsers nog verscheidene dagen lang het hoofd te bieden En toen, op d? 26e December 1944 de tanks van generaal Patton als een Kerstverrassing door de Duit.se linies braken, kon Bn<togne uit de ijzeren greep van de Duitse omsin gelaars worden bevrijd. Bij Nuts City" was het Duitse wanhoopsoffensief vast gelopen. Op de onverzettelijkheid vat een dapper legeraanvoerder en een handjevol even dappere mannen... Overal herinneringen Bastogne bracht ons weer helemaal in de sfeer, wij waren uit Normandië via Parijs komen rijden en daar hadden, eerlijk gezegd de met weg te redeneren charmes van de Franse hoofdstad onze stemming meer beïnvloed dan de oor logsherinneringen, die wjj daar vonuen. Natuurlijk heeft Parus - zoals trouwens elke Franse stad die zichzelf respecteert - een Avenue du General Leclerc, vindt ge er de aankondigingen over het bevrijdingsfeest, dat op 25 Augustus Z3l worden gevierd en is er wel een tank te vinden, die uit de strijd is achtergeble ven. Zelfs wel twee. die staan opgesteld bij het Hotel des Invalides, zodat de be zoekers van het legermuseum en het graf van Napoleon kunnen zien. hoe nu een tank eruit ziet, die door de vrije Fransen in de Vogezen is buitgemaakt en later is gebruikt om mee te helpen de Franse hoofdstad te bevrijden. Maar toch ondergaat men dit meer als een bezienswaardigheid dan dat men ilJIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIllllllllllllllllllllll In December 1944. zes maanden na de invasie op het strand van Normandië. waren de bevrijdings legers al een heel eind gevorderd op de weg naar de eindoverwin ning. Maar op dat moment verza melde de vijand nog eenmaal al zijn krachten en met een wanhopig, uitzichtloos tegenoffensief Ln de Ardennen werd gepoogd door de geallieerde linies te breken En de verrassing van deze plotselinge te genactie was zo groot dat de Duitse troepen succes op succes boekten. Angstig hield de vrije wereld de adem in. Zou dan toch nog Bij een klein Ardennendorp, waar een Amerikaans garnizoen onder schijnbaar hopeloze omstandighe den vocht, liep de Duitse mach.ne echter vast. Op een onverzettelijk heid, die gekarakteriseerd werdt door het en? woord, dat de Ameri kaanse verdediger van dat dorp sprakNuts". Dat dorp heette Bastogne. In zijn vierde en laatste artikel over de weg, die de geallieerde le gers kwamen, beschrijft onze ver slaggever Bastogne en geeft hij de indrukken, die hij nu, in 1954, op deed in d,t Ardennendorp. waar van de naam sinds 1944 een begrip is geworden. illlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllll er zo sterk van onder de indruk komt als bijv. van de oorlogsherinneringen in Normandie. Voorbij Parijs wordt dat al heel spoedig anders. Dan komt men in de streek van de Marne en dat Is weer een heel bijzonder gebied. Tweemaal achtereen was dit gebied slagveld en de geallieerde legers, die op weg naar de bevrijding van geheel Europa hier langs trokken, stootten er op de resten van de zware strijd, die hier dertig jaar tevoren in September 1914 had gewoed. De vruohtbomen in het Marne-gebied bloei den prachtig, maar de lucht is er be zwangerd met trieste herinneringen En naast elkaar vindt men de oorlogs graven uit 1914 en 1944 Dat er om het bezit van Reims in de eerste wereldoorlog vele schoten zijn ge lost. ziet men aan de wereldberoemde kathedraal. De enorme verwoestingen zijn al w?er bijna hersteld, maar toch staat deze kathedraal, die waarschijn lijk de schoonste van de gehele wereld i, nog steeds in de steigers. Als een ge- onde, die sleohts heel langzaam ge- Allemaal dus dcor de strijd geteken de gebieden Maar. wij zeiden het reeds, pas in Bastogne raakten wij weer vol komen ln de ban van wat zich hier heelt afgespeeld De Apeldoornse wethouder voor Volks huisvesting, de heer J. van Dalen, heeft een denkbeeld uitgewerkt dat naar zijn oordeel een oplossing zal kunnen brengen voor moeilijkheden bij de toewijzing van bouwvolume. Ilij wil bouwcheques invoeren, waarvan vooral sterk uitbreidende gemeenten, die tc kampen hebben met ernstige tekorten aan bouwvolume, zouden kunnen profiteren. Hü stelt zich voor dat wanneer bijv. X. van de gemeente A. naar de gemeente B. verhuist en volledige woonruimte achterlaat, de gemeente A. een bouwchèque verstrekt aan de gemeente B„ waardoor de laat ste in staat is er een woning bü te bouwen. Dit plan is aan minister Witte voor gelegd. In beginsel staat deze tegenover de gedachte niet onwelwillend, maar bij eerste indruk voorzag hij bij de toe passing van dit systeem toch wel grote praktische moeilijkheden. Men zal, naar het oordeel van de minister, niet kun nen ontkomen aan ingewikkelde arbi traire beslissingen, terwijl de gemeenten te zeer afhankelijk zullen worden van elkaar's bouwvolume. Intussen is in een kleine commissie voor de Volkshuisvesting van de Ver van Ned Gemeenten, een sludle gaande over de praktische uitvoering van het z.g. migratie-overschotten-systeem. Daarbij zijn, zoals bekend, aan de pro vincies bijzondere toewijzingen verstrekt waaruit extra bouwvolume kan worden gegeven aan gemeenten, die ln verband met de uitvoering van industrialisatie projecten. in moeilijkheden kunnen komen. In de Volkshuisvestings-commis- sie van de Ver. van Ned. Gemeenten is bij de bestudering van dit probleem ook het plan-van Dalen aan de orde gesteld, zulks op verzoek van de minister. Tot een conclusie is men niet gekomen, al meende men dat dit nieuwe plan aan vaardbare mogelijkheden bevat. ZAAK GEARRESTEERDE NEDERLANDER Aan parket overgedragen De Procureur-Generaal te Djakarta mr Soenarjo heeft medegedeeld, dat een dezer dagen de zaak van de in de jongste reeks arrestaties aangehouden Nederlander de heer L. H. N. Jung- schlager aan het parket zal worden overgedragen. Het onderzoek door de politie Is voltooid. De heer Jungschlager werd eind Jan. j.l. gearresteerd. Ho wordt beschuldigd van het overtreden van art. 169 van het Wetboek van Strafrecht (het deelnemen aan een verboden vereniging). ZILVEREN JUBILEUM NED. CHR. AANNEMERS- EN BOUWVAK PATROONSBOND. Op 19 November 1929 werd te Zwolle de „Landelijke bond van Chr Bouwpa- troons" opgericht. De Bond, die inmid dels de naam heeft gekregen van „Ne derlandse CVis'elijke Aannemers- en Bouwvakpatroonsbond" bestaat dus dit jaar 25 jaar Dit zal gevierd worden te gelijk met de algemene hu'shoudelijke vergadering, die volgdene week te Gro ningen wordt gehouden. Het program ma voor de bijeenkomst, die drie dagen duurt, bestaat uit een receptie en een diner van hoofdbestuur en voorberei dend comité met genodigden op Dins dag 8 Juni. huishoudelijke vergadering met muzikaal Intermezzo, gymnastiek- demonstraiie en jubileumavond op Woensdag 9 Juni, voortzetting van de huishoudelijke vergadering, rijtoer door de stad naar Paterswolde. diner en boottochten op het Pa terswoldse meer op Donderdag 10 Juni. Voor de dames is. wanneer de heren vergaderen, een speciaal ontspanningsprogramma sa- mengesteld. Indien u enkele franken neertelt voor de sociale dienst van het Belgische le ger is men te Bastogne bereid een met prikkeldraad afgezette zijdeur van de A. Helntz-kazerne voor te openen en U voor te gaan naar een historisch plekje in dit zo zwaar omstreden dorp. Door een smal gangetje kunt ge dan namelijk het ondergiondse hoofdkwartier van generaal Mac Auliffe bereiken, de plaats waar de beroemde legeraanvoerder de strijd tijdens het beleg heeft geleid en waar hü ook het beroemde „Nuts" heeft uitgesproken. Alles is er onveranderd gebleven, alleen heeft men aan de scha mele inventaris een Amerikaanse vlag en een foto van de generaal toegevoegd. En wanneer men dan. temidden van de houten stoelen en tafels zün blik laat gaan over de kaart, waarop de gekleur de spelden en vlaggetjes nog zün ge prikt. de stoffige flessen ziet waaruit de bevelhebber waarschijnlijk zo nu en dan een slok wijn nam als hü door de. aan het einde van een warnet van draden verbonden veldtelefoon met zün man nen had gesproken en enkele toen ge heime legerorders nog aan de muur ziet hangen, dan dwalen de gedaclven toch wei even weg. Naar de tijd, dat en kele soldaten hier dag en nacht aan een soort fiets-pedaal draaiden omdat dit de enige manier was om stroom op te wekken en de commandopost te verlich ten. En men vraagt zich af. wat er ee- beurcl zou zijn, wanneer generaal Mac Auliffe toen niet had stand gehouden Waarschünlijk zou het er voor ons. m het Westen heel wat slechter hebben uitgezien. Want dan zou onze bevrij ding wellicht Janger op zich hebben la ten wachten. En wie zal zeggen of ge neraal „Nuts" met zün dappere Ameri kanen in hel besneeuwde Bastogne rond Kerstmis 1944 niet de voor ons allerbe langrijkste slag van dit hele grote ge beuren heeft gewonnen....? In deze kazerne antwoordde ge neraal Mac Auliffe ,.Nuts" aan de Duitsers: een foto, die voor zichzelf spreekt. geplaatste tank. Ook de namen van de café s, die er in dit Belgische dorp na tuurlijk heel wat zün. herinneren aan de strijd: café „Au Sherman", café Li beration'. enz. en in de Rue du Sablon. een der drukste straten van het dorpje, hoeft men niet lang te küken door wel ke troepen het bevrüd ls. Want er han gen zeker evenveel Amerikaanse vlaggen als Belgische Maar dat deze mensen zich, onder het Duitse vuur zozeer met hun Amerikaan se verdedigers verbroederd hebben, dat zü voortaan twee vaderlanden zullen hebben, bemerkt men al wanneer men het wapen van Bastogne bekükt, offi cieel is daarin tegenwoordig een afbeel ding van een aantal sterren opgenomen met daarboven de woorden „We remem ber" (wü vergeten niet). Wij vergeten niethet zou boven alle wapens van het bevrijde Europa kunnen staan. Want al zün wü dan al lemaal op een andere manier in contact met het oorlogsgebeuren geweest en al hebben wij wellicht niet zo van nabü de siddering van de strüd gevoeld als de inwoners van Bastogne en al die andere plaatsen, waar de bevrüdingsle- gers zich doorheen moesten vechten, ten slotte was de inzet ons aller vrüheid. Die hebben zü tenslotte kunnen bevech ten. Maar wat dat voor offers gevraagd heeft, hopen wü U met het neerschrü- ven van onze indrukken nog eens duide lijk te hebben gemaakt. In Normandië zowel als bij Bastogne even bulten dit vriendelüke Ardennendorp. staat het enorme gedenkteken van Mardasson. opgericht ter nagedachtenis van de 76.803 Amerikanen dia ln het Arden- nennoffensief en dan speciaal in de slag om Bastogne zün gevallen wordt de weg. die de bevrijders zün gekomen, op vele manieren ge markeerd Van net eerste strand, waar zu de voet aan wat hebben gezet, tot ver in ons land staan de monumenten uit marmer of graniet gehouwen. Maar wie uit Normandië, langs de weg die zü kwamen, door de zwaaromstreden gebie den naar het eigen, door het bevrijde vaderland is gereden, heeft ten slotte geen oog meer voor al die gedenktekens, omdat hü zelf een monument heeft op gericht in het eigen hart Sedert 1944 heeft Bastogne er nog een tweede naam bijgekregen: ..Nuts City". Een dorp werd ,rNuts City" Overigens is dat ondergrondse hoofd kwartier. waar ge uw handtekening ln een groot boek kunt schrüven ten bewü- ze van het feit dat ge belang stelt in hetgeen zich nier heeft afgespeeld en als een soort pelgrim naar de plaats bent gekomen waar een van de grootste slagen in de strüd om de vrijheid heeft plaats gchac1 in hetzelfde boek dat generaal Mac Auliffe al tweemaal te kende, toen hü Bastogne bezocht, na- melük op 16 Juli 1950 en op 22 April 1954 slechts een van de achtergebleven herinneringen Al direct wanneer men over de wegen van deze heerlijke, zacht- glooïende streek naar Bastogne is ko men rüden dezelfde wegen waarop in December 1944 het later zo beroemd ge worden soldatenlied „Sound off klonk, ls men getroffen door de naambordjes: „Bastogne-Nuts city" en dat woordje „Nuts" vindt men in het gehele plaatsje op vele manieren terug In het „Nuts'- museum, in de souvernlrswinkeltjes en op de plattegronden in de stad. Midden j op het dorpsplein, tegenwoordig „Place general Mac Auliffe.staat pen borst-1 I beeld van Bastogne s verdediger voor n I 1 als monument op een stenen voetstuk van Bastogne Auliffe" geheten heeft de bevolking teken opgericht voor haar held haf - general Mac\van dit Ardennendorp een gedenk-Jtigc verdediger.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3