'Roomboter op het brood i Amerikaans paard „Never Say Die won te Epsom de Derby klassementen Groepshuizen van Marthasticliting te Alphen in September in gebruik Zijn vrouw rekent even goed als hij! jjste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 3 Juni 1954 Tweede Blad No. 28234 Paard van Koningin eindigde op de achtste plaats (Speciale reportage van ome Londense correspondent) Epsom, Woensdagmiddag „They are off", zij zijn gestart, zo klonk het om half vier extastisch uit de r«nsenmenigte, welke zich als een lasso langs de tussen de fluweel-groene jvels slingerende, vier en twintig honderd meter lange baan had verzameld. Een half millioen mensen, op de als een grimmige betonnen reuzen-bunker jfl oprijzende tribunes bij de eindstreep, twintig rijen diep achter de lage „'tte omheining langs het parcours, op de daken van als muren tegen elkaar :iiette autobussen en op de glooiing in het centrum van het veld, waar elke ipen plek tussen de verversingstenten en vermaaksinrichtingen was opgevuld jaor toeschouwers. En dan nog eens millioenen en millioenen, die hun adem lielden, vastgenageld voor hun televisie- of radio-toestel. Want op Derby-dag de jaarlijks terugkerende D-day is heel Engeland jfledig vervuld van deze sportgebeurtenis, die inderdaad de aller-klassiekste Gokken kan men altijd, maar op de Derby zet iedereen wat, al is het maar >n halve shilling. Bit was reeds de 175ste keer, dat deze zonder hindernissen, maar op de sjende en dalende en daarom uiterst "itiüjke baan werd gehouden, maar toch wedstrijd altijd weer nieuw omdat Jaar er andere paarden in uitkomen. 1 is namelijk een race uitsluitend ,:r merries van drie jaar oud. Üfc jaar brengt dan ook zijn verras sen, want hoe grondig de analyses en ^spellingen van degenen, die zeggen ,t ie weten, ook mogen zijn, telkens worden de experts in hun hemd Gisterochtend stond ledereen op met namen Darius, Perriol en Rowston mor op de lippen, de absoluut favo- :en. Maar toen enkele minuten na startschot de race van de 22 deelne- rs al weer tot het verleden behoorde, j men wijzer. Never Say Die eigen- 51 van een Amerikaanse millionnair het paard dat niet waardig gekeurd ».-d om door de commentators in hun orbeschouwingen ook maar terloops norden aangeduid, stormde als eerste een voorsprong van twee lengten de eindstreep. Arabian Night, ook een outsider, eindigde als tweede in io-finlsh met Darius. Het verschil tus- o de twee was een halslengte. Het publiek keek sip maar de „boo- staken een extra dikke sigaar op. VEROUDERDE WETGEVING Een hopeloos verouderde wetgeving verbiedt gokken tegen contante betaling, behalve op de racebaan zelf. Desniette min wordt er overal gegokt, maar hier is de plaats waar het alléén mag. Men waagt er een bob ishilling) of een hal ve kroon (twee en een halve shilling), maar de moedigen riskeren een pond of zelfs meer. Tot de laatste seconde voor elke race kan men zijn geld kwijt. Da delijk er na begint de uitbetaling voor de gelukkigen. Ook kan men natuurlijk terecht bij de kassa's van de totalisator als men een tribuneplaats heeft. Op de hoofdtribune is dit een dure grap. want de toegang bedraagt daar maar eventjes f. 35,parkeren van een wagen kost op dat terrein f. 15,—. Daar staan Rolls Royces zonder tal, welke inzittenden een nieuwe betekenis geven aan het be grip kamperen. Hun lunch-manden zijn welgevuld en de champagne stroomt. De derby is alles: loterij, modeshow, kermis en carnaval. En dan ook nog paardenrace. Op het voorterrein schijnen alle Stamboom De stamboom van Lester Piggott, de 18 jaar oude jockey, die Never Say Die naar dc overwinning voer de in de Derby te Epsom, ziet er zeker wat de paardenrennerij be treft nog indrukwekkender uil dan die van zün paard zelf. Zijn vader, Keitli Piggott thans een succesvol trainer heeft meer dan 100 „steeplechases" gewonnen: zijn moeder heeft tweemaal de „Newmarket Town Plate" gewon nen, de enige race waaraan vrou welijke jockeys mogen deelnemen: zijn grootvader heeft drie maal dc Grand National gewonnen en zijn overgrootvader Tom Cannon was een van de grootste jockeys tegen het eind van de 19de eeuw die meer dan 3800 overwinningen boekte. (United Press). klassen der maatschappij doorcenge- mengd. Slanke mannen lijken nog eens zo slank met hun duif-grijze ho ge hoeden en hun lange pandjesjassen (een rode anjer in het knoopsgat schijnt voorschrift te zijn). En de da mes tonen hu.elegantste toiletten. Wagenwielen-hoeden hadden ditmaal afgedaan, kleine, kleurige hoedjes wa ren het gebod van de dag. Het was somber weer, maar droog en zacht. ZIGEUNERS Nooit ziet men meer zigeuner-vrou wen dan öp een Derby. zy bedelen, een kind torsend in 'n kleurige schotse reis- doek, verkopen geluk aanbrengende rui kertjes of voorspellen de toekomst in hun propere, glanzende woonwagens. Winnaars voorspellen doen zij ook, evenals andere tipgevers, zoals de be roemde „prins" Monoloeloe, een geve derde indiaan, die nooit ontbreekt. Er zijn worstelaars, gewichtheffers, draai molens en alles wat verder bij een ker mis behoort. In biertenten en elders vloeit de drank rijkelijk. Onder fel-ge- kleurde parasols eet men paling in gelei en overal geurt de gebakken vis. De finish van Never Say Die. op twee lengten gevolgd door Arabian Nighl flinks) en Darius De twaalfde étappe van de Ronde len Italië van Abetone naar Genua "er een afstand van 251 km. is ge- Jonnen door de Belg Couvreur in 5 uur 54 min. 15 sec.; 2. Soldani I'1 6.59.14; 3. Ponzini (It.) z.t.; 4. wolU (It.) 7.00 20 5. Monti (It.) '.04.066. Koblet (Zwits.) z.t.; 7 «*rua ilt.) 7,06,13; 8. Mencini 9. Voorting (Ned.); 10. Schaer '"Wits11. Pettinati (It.); 12. «rtall (It.)13. Defilippis (It.); 14 wnerl (It.)15. Grosso (It.); 16. Clerici (Zwits.); 17. Fornara dt Coppi ut.); 19. Gismondi (It.); Oaggero (It.); 21. Impanls Belg.» allen dezelfde tijd als wrua. Verder zaten ln deze groep nog: »»nl (It van Est (Ned.); Wagl- a»ns (Ned.) enz. allen ln dezelfde a's Astrua. 65 Van Breenen ®ed7 14.34. {■ei algemeen klassement luidt: 1 Clerici (Zwltserl.) 76,43.50 2. oorting (Ned.) 76.56.43; 3 Assirelli li1» 17,01,54; 4. Koblet (Zwits.) .'•'2 21: 5. Defilippis (It.) 77,15,00; Magni (It.) 77,15,09; 7. Schaer «lts.) 77.15,44; 8. Conterno (It.) I''"'05; 9 Astrua (It.) 77,16.19; 10 '«ara (It.) 77,17.31; 11. Mencini 77.17,46: 12 Coppl (It.) 77.19.07. 1 Impanis (Belg.) 77.21.49: 14 it, ni 'It 77,22/06: 15 Barozzi 77.22,17: 16. Coletto (It.) 17. Monti (It.) 77.25,12; 18 Mnardl (it.) 77,26.18: 19. Bartali 77.26.51: 20. Gismondi (It.) „■*7-4; 21. Wagtmans (Ned) "1726: 32 Van Est (Ned 77 39 25- Van Rreenen (Ned) 78 31 13. Ronde van Italië Sterk rijdende Couvreur gaf kleur aan twaalfde étappe de Marthastlchtlng een voor ons land nieuwe richting van opvoeding Instaat. Een der gelijke opvoedingsmethode wordt ook reeds in Zweden toegepast, doch daar betreft het grotere groepen van 16 tot 18 meisjes. Het is de bedoeling, dat ln deze huizen het normale ge zinsleven zo dicht mogelijk wordt benaderd. De meisjes voeren het eigen huishouden met afgepaste middelen die zU zelf moeten beheren en besteden. De inrichting en afwerking van de hulzen zitn modern en geheel aangepast aan het ge stelde doel. Over de inrich ting schreven wij indertijd uitvoerig. De huizen zijn eenvormig, doch om aan elke woning een apart cachet te geven zullen er verschillen aangebracht worden in de afwerking, zo als de stoffering en meubile ring, de kleur van de verf etc. Daardoor kan het idee van een eigen tehuis nog sterker worden gestimuleerd. De huizen zijn met de woonkamer op het Zuiden ge bouwd. Aan de Oostkant van het terrein wordt een groot aantal populieren geplant, terwijl de woningen omgeven worden door ruime voor- en achtertuinen. Ook deze moe ten door de meisjes zelf wor den onderhouden. Reeds is een beplanting aangebracht, opdat de huizen in een ge noeglijke omgeving staan wanneer zij in gebruik wor den genomen. De verlichting van de lanen, waaraan zij zijn gelegen, zal met TL-lam- pen geschieden. Öngetwijfeld zal bij de in gebruik nemingin September door velen, die zich een naam hebben verworven op opvoed kundig terrein, getuigd wor den van waardering voor het streven van de Marthastich- ting, deze nieuwe, zo veel be lovende weg in te slaan. Heel Engeland hield de adem in „Ik hoop maar, dat ik nu in dc ploeg voor de Tour de France wordt gekozen", zei de 30-jarige Hilaire Couvreur uit de grond van zjjn hart, toen hij als winnaar, op de prachtige wielerbaan van Genua van zijn fiets stapte. En de winnaar van de Ronde van Marokko van het vorig jaar, tevens eerste aan komende in de Ronde van Algerije van 1949 en 1950, gaf aan iedereen, die het maar horen wilde, een uiteenzetting, hoe hjj deze twaalfde etappe, van Ahetone naar Genua over 251 km. had gewonnen. Bijzonder trots was de Belg op het feit, dat hij in de lichte stijgingen en dalingen, op de vervaarlijke kronkelweg van Rapallo naar Genua zijn drie metgezellen, Ponzini, Soldani en Ciolli stuk voor stuk was kwijt geraakt. Het is wederom geen Koninklijke Derby geworden, zoals men elk jaar. lol nu toe vergeefs hoopt. Eduard de retende, de overgrootvader van Ko ningin Elizabeth was 55 jaar geleden do laatste monarch, die een Derby Vorig jaar werd Auriole van de Ko ningin door Engelands beste jockey, Sir Gordon Richards, op Piza geklopt. Het was Richards eerste derbyzege na 1500 n\er\vlnningen elders. Het had hom tegen de borst gestuit om de Ko ningin te verslaan, maar dit jaar zou hii trachten het goed te maken door elf het Koninklijke paard Landau te berijden. Doch Richards werd twee «ken geleden bij een val geblesseerd tn zat mistroostig bij de radio. Koningin Elizabeth en vele andere le- 3 van de Koninklijke familie waren i Epsom, evenals Sir Winston Churchill Jilsters, ambassadeurs en wie niet, at op de derby is waarlijk het gehele "(rise volk in al zijn geledingen aan- M treinen, bussen en auto's komt so van heinde en verre. Hele Londense rorten. speciaal uit het East End, lo in leeg De volksverhuizing begint al het krieken van de dag. Voor de rby neemt men vrij. Het Is een dag a jolijt temidden van de vrije natuur imen zou niet graag degenen de kost ten, die van de race zelf niets zien. fi (ie rug naar de baan, die men toch kan waarnemen, luistert men naar radio, bijeenhokkend om de bookma- Tï, de beste standwerkers die men üen kan met hun lange witte dok- bassen en hun krijtje ln de hand. l hen behoren de zogenaamde ticktack «nen, die elkaar over honderden me- Tafstand signalen geven betreffende noteringen. Hun codetaal bestaat uit Jias lijkende gebaren. Zij slaan zich- voor het hoofd en op de borst en hen en stompen zich tegen de kin. «wang maker, zijn hun gewilde gri ssen alleen voor de ingewijden vat- Voor de derby spaart men een heel jaar. Men vermaakt zich op simpele, manier, rustig en gemoedelijk. Ach Ja, zo erg Engels, in de unieke sfeer van de Derby, waar rijk en arm zich volkomen thuis voelen DE RACE Never Say Die, bereden door de 18- jarlge wonder-jockey Lester Piggott stond 331 genoteeerd, dus vrijwel kansloos. Zoals altijd schoot het win nende paard, tnen het veld ln snelle galop door de grote bocht kwam, naar voren en stevende op de finish af, nie mand in twijfel latend, dat het zijn te- gestandsters van zich af zou weten te houden. De baan loopt hier langzaam schuin op. Landau, het Koninkliike naard, h"d zich tot nu toe goed ge handhaafd doch zakte thans af Bij de start lag Moonlight Express voor en later leidde Rowston Manor, die weer werd verdrongen door l'Avengro. die vooraan lag on de top van de helling Bii het afgaan daarvan kwam Rowston Manor weer aan de kop. met Landau en Darius daar achter en vervolgens Never Say Die. Even na Tattenham Corner vertoonden Rowston Manor en Landau een inzinking, maar Darius kwam toen opzetten. Nog sneller echter was Never Say Die. die de leiding nam met twee lengten. Tussen Arabian Night en Da rius ging het hard tegen hard tot het einde toe. waarbij Arabian Night vol gens de foto juist met een halslengte won. Landau eindigde als achtste De winnaar, Never Say Die, ontving 17.000 j j pond sterling, nummer twee 2000 pond en no. 3 een bedrag van 1000 pond. Spaar de rijksbotermerken en doe mee aan de grote De eerstvolgende verschijnt Margriet, Goed Nieuws en Radiobladen. Brazilianen komen niet Naar wij van de K.N.V.B. vernemen zal het Braziliaanse voetbalelftal, dat in verband met het elndtournooi om het wereldkampioenschap voetbal reeds enige tijd in Zwitserland ver toeft, niet naar Nederland komen. Hef is niet mogelijk gebleken in het zwaar bezette programma aan het einde van het seizoen nog een plaats voor een wedstrijd tegen dit zeer sterke team te vinden Zoals bekend hadden de leiders van het Braziliaanse elftal zich na afloop van de wedstrijd Zwitserland-Nederland met de K.N V B.-officials in verbinding gesteld met het voorstel een wedstrijd in Nederland te komen spelen. Prins Bernhard starter in Le Mans De organisatoren van de 24-uursnt van Le Mans hebben bekend gemaakt, dat op 12 Juni Prins Bernhard zal op treden als starter van deze race voor sportwagens. Behalve Prins Bernhard zullen Prins Bertil van Zweden, de her tog en de hertogin van Sutherland en de ambassadeurs van Nederland en Mexico naar deze wedstrijd komen kij ken. (Un. Pr.). er staat er een op Uw pakje) Roomboter Prijsvragen 19 Juni in Libelle, Beatrijs, Eva en op 26 Juni in alle TENNIS Studenten-kampioenschap Op de banen van de Noordwykse Sportvereniging werden gisteren de wedstrijden om de nationale studenten tenniskampioenschappen voortgezet. De uitslagen luiden: Heren enkelspel achtste finale: J. A. Karamoy (Leiden) sl. S. M. Lalisang Leiden i 62, 62, W. Saarberg (Am sterdam) sl. P. W. Tlels (Lelden) 6—2, 6—2, L. VergToesen (A'dam) sl. E. Riupassa (Leiden) 61, 6—0, A. R. Lalisang (A'dam) sl. H. E. Llonarons (Wageningen) 64, 61. Kwart finales dames enkelspel: mej. L Raymakers (Leiden) sl. mej. Th. M. Berlage (Leiden) 61, 61, mej. N. Diemerkool (Leiden) sl. mej. E. Elhorst (Lelden) 6—1, 8—2. le ronde herendubbelT. van Elk/J. Martens (Utrecht) sl. J. van Dijk/J. Westermann (A'dam) 26. 62, 64. le ronde mixed dubbel: mej. N. Die- merkool/A Lim (Leiden) sl. mej. A. Vleugels Schutte'R. Hierastra (Utrecht) 6—0. 6—0. mej. C. Dekker (L.)/N. Gorls sl. mej. M. Rowel/L. Hogenhuis (Leiden) 6—1, 6—4. Tachtig renners hadden Abetone tn de vroege morgenuren verlaten. De snelle afdaling naar Bagni di Lucca, over 43 km., van bijna 1400 meter naar 135 meter, gaf een tweetal renners, Sol dani en Ciolli gelegenheid te ontsnap pen. En bij de vliegende contróle in dit plaatsje hadden zij 1 min, 28 sec winst op Couvreur, Isotti en Ponzini, terwijl het peloton toen al 5 min. 2 sec. achter lag. Bij Lucca, 20 km. verder, waren de Belg en Ponzini erin geslaagd de beide vluchtelingen in te halen: Isotti was achter geraakt en liet zich later terug vallen naar het peloton. Dit viertal. Couvreur Ponzini, Soldani en Ciolli hebben kleur gegeven aan de twaalfde étappe. Zoals gewoonlijk liet het peloton de vier mannen gaan. Voorbij de vlie gende contróle te Pietrasanta (95 km.) noteerden wij een voorsprong der vier leiders van 15 minuten op het peloton By de bestHging van de bekende Braceu tussen Corrodano en Sestri, tot een hoogte van 615 meter, liep de grote groep I i zijn grote achter- enkele minuten stand in. Eerst werd Ciolli gelost, toen moest Ponzini van het wiel en tenslotte kon Soldani het harde, meedogenloze temno van de Belg niet meer volgen en zo be reikte Couvreur alleen de voorsteden van Genua. En juichend werd hij bij de eindstreep opgevangen door zijn ploeg leider Girardengo. die zijn pupil op voortreffelijke wijze naar de zege had geleid. Inmiddels waren Koblet en Monti uit het peloton weggesprongen Zij ver overden moeizaam twee minuten winst op Coppi, Astrua, Clerici, Voorting en de andere grote mannen, maar 120 seconden zijn voor Koblet meer waard dan 10 minuten voor een der mindere sterren De Zwitser bouwt namelijk zijn positie ui de algemene rangschikking langzaam maar zeker op voor de beslis sende slae in de Dolomieten en de Alpen Hii heeft nu 7 minuten voorsprong oo Coppi. die bij zijn verschijnen op de wielerbaan door het talrijke publiek op onbarmhartige wijze werd uitgeflotenl 1 In September zal het eer ste van de vier groepshuizen de Marthastichting in gebruik worden genomen. In dertijd schreven wij uitvoerig over de plannen om deze hui zen in te richten voor vol- tooi'ng van de opvoeding van meisjes, in de unieke vorm van groepjes van acht tot negen meisjes, die tezamen met behulp van een leidster een eieen huishouden drijven Gisteren waren wy in de gelegenhe'd on.ier leiding van architect A. Hoekstra eens een kiikie te nemen in deze hun voltooiing naderen de groepshuizen, waarmede VOETBAL Zilveren Hutspot voor Xerxes Penalties brachten de beslissing (Van een onzer verslaggevers) ZFC, houder van dc Zilveren Hutspot, heeft dit fraaie kleinood gisteravond in de finale tegen het Rotterdamse Xerxes verspeeld. Niet, omdat de Zaandammers de penalties na afloop - de strijd was geëindigd met dubbel- blank - juist iets slechter namen dan de Rotterdammers. Maar wel omdat een o.i. glashelder doelpunt van de Zaandammers in de 17de minuut van de tweede helft gescoord, op grond van buitenspel, door arbiter v. d. Klugt werd afgekeurd. Kennelijk zag de scheidsrechter de Rotterdamse back. die zich op het moment, dat de bal werd ingekopt op de doellün bevond, over het hoofd! Jammer voor de fris spelende ZPC- ploeg en de sympathie van het handje vol boeschouwïrs was bij het nemen van de gebruikelijke penalties dan ook op de Zaanse hand. Xerxes schoot eerst: tweemaal raak en één misser, doch ook de Zaanse sohutters bereikten eenzelfde resultaat. De tweede maal toonden de Rotterdamse Zebra's zich echter de b?- tere schutters en kwam Xerxes in het bezit van de Zilveren Hutspot. Zo is dit tournooi, georganiseerd door UVS, thans definitief teneinde, zonder dat de blauwwitten ook maar één greintje geluk aan de „Hutspot" hebben beleefd! De wedstrijd was er een van gemiste kansen en het was soms onbegrijpeiyk te zien hoe de bal over of naast gescho ten werd. Terwyl in laatste Instantie de belde doelverdedigers sems fraai werk deden. Voor de aanvang van de wedstryd werd arbiter Th. v. d. Klugt gehuldigd by monde van de heer S. Swanenburg, die heim namens de afd. Leiden van de COVS toesprak en een fraaie schemer lamp aanbood Gedurende 20 jaar heeft deze scheidsrechter de fluit bespeeld en de wedstrijd XerxesZFC vormde de afsluiting van een lange loopbaan. Me vrouw v. d. Klugt werd een fraai bou quet bloemen aangeboden. Deze boekhouder verdient zijn geld met rekenen. Zijn vrouw rekent op haar beurt éven goed en daarom krijgt hij roomboter op het brood mee naar kantoor. In kosten scheelt dat immers maar iets meer dan een cent per boter ham. En om zó weinig ontzegt zij haar man de roomboter toch werkelijk niet Wie goed rekent weet dat het kan:

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3