LEIDSCH DAGBLAD Slotzitting van de West-R.T.C. 93ste Jaargang DONDERDAG 3 JUNI 1954 No. 28234 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 voldoening over resultaten Qrote „Gegronde verwachting aanvaarding ontwerp-statuut door elk land" Vanmiddag vond in Den Haag de sluitingsvergadering plaats van de Ronde tafelconferentie met de West. Nadat de minister-president, dr W. Drees, deze met een Icort woord geopend had, was het woord aan minister prof. dr W. J. A. Kernkamp, voor ster van de Nederlandse delegatie. Van het ontwerp-statuut, dat wij aanstonds aan onze regeringen zullen voorleggen, kan zonder overdrijving norden gezegd, dat het een aanvaard baar stuk is. waarin op bevredigende wijze tot uitdrukking is gebracht op welke manier de drie landen de sa menwerking in het Koninkrijk voor de toekomst zien. aldus spreker. Wij hebben gezamenlükgetracht dit io duidelijk mogelijk te formuleren en lijn daarin, indien ik mij niet vergis, r het algemeen zeer wel geslaagd. De aard van het Statuut spreekt uit Indeling en inhoud van dat staatsstuk «li en is in het algemeen gedeelte van Se loelichting daarop heider uiteen ge- Kt. Kort samengevat gaat het om de vaststelling der Koninkrijks-aangele- penheden en de behartiging daarvan. Voorts legt het een basis voor onderlinge bijstand, overleg en samenwerking. Ten slotte verankert het de reeds in de in- •enm-regelingen vastgelegde autonomie. Voor de behartiging der Koninkrijks aangelegenheden is een regeling getrof- ten, aie alleszins bruikbaar lijkt. Daar bij kan worden voortgebouwd op de reeds verkregen voldoening gevende er varing met het overleg in de minister raad. Een winst is. dat, waar mogelijk, landsorganen bij de behartiging ervan norden ingeschakeld, en dat de belan- pen van het koninkrijk mede een voor- wip van zorg zijn voor de landen. Dit san niet anders dan de eenheid van het Koninkrijk ten goede komen. In zaken, die de landen zelfstandig behartigen, kan de samenwerking wor den geïntensiveerd en op een veel bre der terrein worden betrokken. De Nederlandse delegatie geeft aan de Surinaamse en de Nederlandse Antilli aanse delegaties de verzekering, dat zij ernstig heeft getracht de onder hen le vende verlangens en inzichten te be- pnjpen en daaraan zo enigszins moge- lilk tegemoet te komen. Het mag wel als vaststaand worden aangenomen, dat ook na deze conferen tie formeel en informeel levend contact tussen de Rijksdelen zal worden onder houden. Niet alleen het horen, maar het overleg plegen is als een noodzake lijke vorm van samenwerken reeds practlsch aanvaard. De Nederlandse delegatie spreekt de wens uit. dat dit moge geschieden met groeiende onderlinge waardering en tot bevredigende uitkomsten moge leiden, o besloot de minister. Mr dr R. Pos voorzitter van de Suri naamse delegatie voerde hierop het woord. Aan deze rede ontlenen wij: Vele staatkundige vormen van sa menwerking tussen de drie landen zijn in beschouwing genomen cn getoetst aan de heersende omstandigheden. Zij zijn geheel of gedeeltelijk verlaten, totdat wij tot dc in dit ontwerp-sta tuut neergelegde constructie van het Koninkrijk zijn gekomen, die als ge heel aanvaardbaar is gebleken voor de drie delegaties. Toen wij In 1948 de eerste Ronde Tafel Conferentie aan vingen en onze visies over het Konink rijk nieuwe stijl met elkander verge leken, zal wel geen der deelnemers vermoed hebben, dat ruim 6 jaren la- Ier dit het resultaat van het overleg zou zijn. Zijn de vormen der samenwerking ver anderd in de loop der besprekingen, de hoofdlijnen van de nieuwe rechtsorde hjn gelijk gebleven. Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) S'ockholm licht bew. Oslo zwaar bcw, K'JDtnhagen "cht bew. vmsterdam geh. bew. Londen ceh. bew. I'ivemburg mist Pulls eeh bew Eerllln haokfort "Inchen windstil 22 0 windstil 16 6 ozo 2 18 1 windstil 25 0 WEERBERICHT Vrij zonnig De Bilt verwacht tot morgenavond: vannacht en morgenochtend plaat- '°uk mist of laag hangende bewolking, "wrpen overdag droog en vrij zonnig, weinig verandering in temperatuur. «3kke tot matige wind overwegend luMcn Noord en Noord-Oost. 'Opgemaakt te 10 uur). 4 JUNI Zon op: 4.24 uur: onder. 20 52 uur. Maan op: 7.45 uur: onder: 23 46 uur. Hoogwater te Katwijk te 5.22 en '151 uur Dit nummer bestaat uit 12 pagina's De Surinaamse delegatie heeft bij haar aanvaarding van het ontwerp-sta tuut getracht deze hoofdlijnen in het oog te houden. Zij heeft bij de beoor deling van dit stuk het als één geheel bekeken. Of de conferentie de wijsheid heeft opgebracht, welke voor het verrichten van haar taak nodig was, daarover zal de geschiedenis oordelen. Hoe haar uit spraak ook zal mogen luiden, wij mogen vertrouwen, dat zij de inspanning, welke daaraan is gewijd en de wil tot weder zijds begrip, welke daarbij heeft bestaan, zal erkennen. Nadat ook de voorzitter van de Antil liaanse delegatie, mr dr da Costa Commez het woord had gevoerd, sprak de voor zitter der conferentie dr W. Drees een slotwoord. Daaraan ontlenen wij: De zojuist bereikte overeenstemming wekt de gegronde verwachting, dat op korte termijn in elk der landen het ontwerp-statuut zal worden aanvaard. In Nederland bij wet. in Suriname en in dc Ned. Antillen bij besluit van het vertegenwoordigend lichaam, gelijk in het Statuut is aangegeven. De samen stelling van de delegaties elk bestaan de uit ministers en uit leden van het vertegenwoordigend lichaam, zomede het veelvuldig contact met de regerin gen en vertegenwoordigende lichamen geeft grond voor die verwachting. Zo staan wij dus aan de vooravond van de vervulling van de bij herhaling, o.m. op 7 December 1942 door H.M. Koningin Wilhelmina gegeven belofte: „de aanpassing van de structuur van het Koninkrijk aan de eis der tijden en aan de gewijzigde verhoudingen, een Rijksverband, waarin de verschil lende landen „tezamen deel zullen hebben, terwijl zy ieder op zichzelf de eigen, inwendige aangelegenheden in zelfstandigheid en steunend op eigen kracht, doch met de wil elkander bij te staan, zullen behartigen." Aftredende Commissarissen der Koningin: Grootofficier Oranje Nassau In het Provinciehuis te Groningen is gisteren een bijeenkomst gehouden var. de Commissarissen der Koningin ir. Nederland. Tijdens een op deze bijeenkomst vol gend diner, waaraan ook de minister van Binnenlandse Zaken en zijn echt genote aanzaten, heeft prof. dr L. J. M. Beel medegedeeld, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd dr E. H. Ebels. Commissaris der Koningin in de provincie Groningen, dr J. E. baron de Vos van Steenwijk, Commis saris der Koningin in de provincie Noord-Holland en de heer M. A. Rei- nalda. Commissaris der Koningin in de provincie Utrecht, die alle drie bin nenkort zuilen aftreden, te benoemen tot Grootofficier in de Orde van Oranje-Nassau. *>r De Vos van Steen- wijk was reeds Commandeur in deze Orde. De drie onderscheiden Commis sarissen dragen reeds de versierselen, behorende bij het ridderschap in de Orde van de Neder!. Leeuw. Een aan tal leden van het gezelschap, dat gis teren in Groningen bijeen was, maakt vandaag een excursie door de pro vincie Groningen. Ik v/eet uit naam van onze geëerble- digde vorstin te handelen als ik u, leden van de conferentie, algemene adviseurs en adviseurs, het secretariaat-generaal, allen die tot het welslagen van de con ferentie hebben meegewerkt en zeer in het bijzonder de leden van de kleine commissie, die het Statuut voorbereidde, dank breng en eindig met een bede voor het welzijn van het Koninkrijk. En ik ben overtuigd van uw aller In stemming, als ik daaraan toevoeg, onder het gezegend bewind van ons oranjehuis, dat bij uitstek de eenheid van het Ko ninkrijk vertegenwoordigt. Receptie in Kasteel Oud-Wassenaar De voorzitter en de leden der delega tie van de Ned. Antillen op de Ronde tafelconferentie hebben gisteravond in het Kasteel Oud-Wassenaar nabij Den Haag, een receptie gehouden, waarop zij naar schatting 400 gasten ontvingen. Onder deze waren behalve minister-pre sident W. Drees en de minister van Overzeese Rijksdelen, prof. Kernkamp, verschillende andere kabinetsleden, le den van de Raad van State en van de Eerste en de Tweede Kamer, burge meester d'Ailly van Amsterdam en de burgemeesters van verschillende andere steden; voorts tal van autoriteiten uit ambtelijke kringen en uit handel en be drijf. De gasten werden ontvangen door de vertegenwoordiger der Ned. Antillen in Nederland, dr N. Debrot, diens echtge note, mr dr M. F. Da Costa Gomez, de voorzitter der Antill aanse Regerings raad, landsminister W. R. Plantz van Financiën en de overige leden der dele gatie. De laatste aanwezigen verlieten de uiterst geanimeerde receptie eerst lang na het officiële uur van beëindi ging ervan. Vanavond recipieert de Surinaamse delegatie in het Palace-hotel te Sche- venlngen. Het Roode Kruis hospitaalschip „Kasteel Staverden", dat bezig ts een tocht van een week door de Ne derlandse binnenwateren te maken, met aan boord patiënten, die op deze wijze ruimschoots de gelegen heid krijgen van de mooie plekjes van ons land te genieten, meerde aan de Ruyterkade te Amsterdam. Voor de patiënten aan boord kreeg hun verblijf in Amsterdam een bij zondere attractie toen Woensdag morgen H.M. Koningin Juliana op ziekenbezoek kwam. Foto: H.M. Koningin Juliana on derhoudt zich met de patiënten in de mannenzaal. Prins Bernhard Landcommandeur Orde Sint Jan INSTALLATIE OP 26 JUNI. Het kapittel van de Orde van Sint Jan heeft Prins Bernhard bereid gevonden de leiding der Orde thans berustend bij mr W. J. baron van Lynden, die wegens gevorderde leeftijd de wens te kennen heeft gegeven zijn functie neer te leggen onder de titel van Land commandeur op zich te nemen. De plechtigheid, waarbij de Prins als zodanig wordt geïnstalleerd, zal op Za terdag 26 Juni a.s. in de Ridderzaal te 's-Gravenhage worden gehouden. De Orde van Sint Jan, de Neder landse Protestantse tak van de aloude ridderlijke orde van het hospitaal van Sint Jan te Jerusalem, heeft zich in 1945 onafhankelijk gemaakt van de Balije Brandenburg dier ridderlijke orde. waar van zij tot dat tijdstip als „Commen- denj Nederland der Johanniter Orde" deel had uitgemaakt. Deze CommenderU Nederland de voortzetting van de hier te lande vroeger werkzame Johannlter- commenderijen werd in 1909 op ini tiatief van wiilen Prins Hendrik der Nederlanden, die haar eerste commen- dator is geweest, opnieuw opgericht. Genève over bestandscommissie voor Indo-Cliina Overeenstemming zal moeilijk zijn Gisternamlddag zijn voor het eerst officiële besprekingen gehouden tussen vertegenwoordigers van de opperbevelen van beide strijdende parthen in Indo- China In hetzelfde gebouw te Genève be gonnen op dezelfde tijd de besprekin gen tussen de vertegenwoordigers der negen landen, die over het Indo-Chinese vraagstuk onderhandelen. Dit was de tiende besloten vergadering. Naar verluidt heeft minister Bidault een definitie gevraagd voor liet woord „neutraal", zulks in verband met het sovjetvoorstel om Pakistan. India, Tsje- cho-Slowakiie en Polen aan te wijzen als leden van een neutrale wapenstil standscommissie. Naar verder verluidt zou Walter Bedell Smith (Amerika, verklaard hebben de landen van het sovjet-blok niet als neutraal te be- I schouwen. Later werd vernomen, dat ook de Britse minister van buitenlandse zaken, Eden, heeft voorgesteld een commissie in het leven te roepen ter bestudering van het lidmaatschap van een Tndo- chinese besta ndscomnnssie Volgens Eden dienden Aziatische landen lid van een dergelijke commissie te zijn. Bedell Smith zeide nog, dat de Ver enigde Staten bereid zijn te bestuderen of z;i Pakistan en India als leden van een bestandscommissie kunnen aan vaarden. Ook zouden zij de bevoegdheden van een dergelijke commissie willen be studeren. Bedell Smith zeide. dat het bes'anris- apparaat in Korea niet. goed function- neert. De afgevaardigden van Zweden en Zwitserland, die deel uitmaken van dc bestandscommissie van neutrale lan den, hadden klachten over het optreden van hun Poolse en Tsjechoslowaakso collega's. Wat deze New Yorkse douane ambtenaren doen is at niet veel an ders dan wat alle douane-beambten overat ter wereld niet veel ijver doen: het nakijken van bagage op contrabande. Alleen, zij doen liet op een ultra-moderne manier. In de liaven van New York gebruikt de douane nt. sinds kort een Röntgen- 1 apparaat waarmee een kijkje bin- WiM nen in koffers en kisten kan worden genomen zonder dat ook maar een spijker of gesp hoeft te worden los gemaakt. De colli worden in de In- spectoscope" geplaatst en een amb tenaar ziet op een scherm precies wat de inhoud is. Smokkelen lijkt in Amerika beslist een hoogst riskante enderneming te worden Generaal-majoor Delteil van hei Franse opperbevel in Indo-China.en ko lonel Ta quang buu, vice-minister var. defensie van de Vietminh, hebben drie fiur lang gesproken over het staken van het vuren in Indo-China. Beide afge vaardigden beraadslaagden over wat to Genève en wat in Indo-China moet worden behandeld. Voor de geheime vergadering van gisteren, die bijna vier uur duurde, had de Russische minister Molotof een kort onderhoud met de Britse minister Eden De Indische diplomaat Krisjna Menon is naar Genève teruggekeerd na een bezoek van drie dagen aan Londen. Menon, afgevaardigde van India bij de Verenigde Naties, had kort na zijn terugkeer een onderhoud met minister Eden. In conferentiekringen was men van oordeel, dat dit onderhoud de voorbode is van een beslissende reeks besprekingen over een regeling ln Indo- China. De Cambodjaanse delegatie oefende crltiek op Menon. omdat de Indiër vo rige week geen besprekingen had ge voerd met niet-communistLsche afvaar diging uit Indo-China. De delegatie, dip zeide lol te hebben voor India's aandeel in het zoeken naar een oplossing. De- treurde, dat M:non zelfs geaarzeld had zich met de Franse afvaardiging in verbinding te stellen Van Indische zijde werd vernomen, dat Menon van plan is deze week be sprekingen te voeren met de afgevaar digden van de verbonden Indochincse staten. ,.De communistisch-Chinese delegatie te Genève schijnt een angstwekkend vermogen te bezitten om diplomatiek? handelingen te rechter tijd en op de juiste plaatsen goed te verrichten", al dus heeft een Westers diplomaat te Genève verklaard Hij voegde hieraan toe: „Wanneer wij hen aan het werk zien. is het alsof de tijd heeft stilgestaan en wij ons be unden in de 19de eeuw. toen de diplo matic, veel meer dan nu het geval is. een beroep was, dat slechts door de daarin bedrevenpn werd beopfend. Het optreden der Chinese diplomaten doet. voor het eerst sinds lange tijd. denken aan de vaardigheid van hen, die wisten, wat onder ware diplomatie wordt verstaan cn daarnaar ook han delden" Hun politieke vallen zijn over het. algemeen goed gecamoufleerd. Indien de Chinese communisten meer internationale conferenties gaan bij wonen. zullen wit onze tactiek aan de hunne moeten aanpassen. Het. is niet zo. dat de communistisch- Chinese diplomaten nieuwe diplomatieke wegen hebben gevonden. Zn bewandelen slechts opnieuw enkele dier wegen, die het Westen had verlaten". Conservatief Lagerhuislid rebelleert Het Britse conservatieve Lagerhuislid sir John Mellor heeft verklaard, dat hij niet meer de leiding van premier Churchill aanvaardt, uit protest tegen de houding van de regering bij de stem ming over verhoging van de vergoeding der Lagerhuisleden. Doordat de con servatieven mochten stemmen zoals zij wilden, werd de vergoeding verhoogd, hoewel de regering te kennen had ge geven tegen die verhoging gekant te zijn. Sir John verklaarde tegenover de pers, dat hfj ln het vervolg als „onaf hankelijk conservatief" ln het Lager huis zal zetelen. Pleidooi voor intensivering Ned.-Duitse economische betrekkingen Internationale beperkingen wegnemen" In de jaarvergadering van de Ka mer van Koophandel voor Duitsland heeft de voorzitter, prof. Geiissen, een pleidooi gevoerd voor een intensive ring van de Nederlands-Duitse econo mische betrekkinge.n. Spr. herhaalde het voorstel tot oprichting van een Duits-Nederlandse paritair samenge- gestelde economische raad. welke de mogelijkheden voor een nauwere sa menwerking tussen beide landen moet onderzoeken. Daarbij dacht prof. Geiissen aan de vestiging van nieuwe industrieën In Nederland met deelneming van de Duit se industrie Ook acht prof. Geiissen het mogelijk, dat men via economische ver dragen met medewerking van de andere Beneluxlanden tenslotte tot een doua ne-unie zou komen en aldus een regio nale bijdrage zou kunnen leveren tot de economische integratie van Europa. Dr Hirschfeld heeft op deze vergade ring de mening uitgesproken, dat de tijd nog niet rijp is voor „een sprong in de volledige vrije inwisselbaarheid der muntsoorten Vooreerst zal het volgens hem nodig blijven toevlucht te nemen tot vergunningsstelsels, die dan echter breed dienen te worden opgezet. Voorts dienden volgens dr Hirsch feld de internationale handelsbeper kingen in sterkere mate te worden weggnomen. „Daarbij behoeft men niet zover te gaan. dat eerst alle be perkingen zouden moeten zijn wegge ruimd. Dat zou een illusie zijn. Men zou te ver gaan. wanneer men zou eisen, dat alle beperkingen dienden te worden opgeheven, en een tolunie zou moeten worden gevormd, vooral eer men tot inwisselbaarheid zou kunnen besluiten. Ook al bleven nog enige beperkingen bestaan, dan zou een vrij betalingsverkeer toch nog het internationale evenwicht kunnen be vorderen. Anderzijds dient men er echter zeker voor te waken, dat de in wisselbaarheid niet wordt gekocht met nieuwe handelsbelemmeringen." In dit verband merkte dr Hirschfeld op, dat vooraleer men tot vrije inwissel baarheid der valuta kan overgaan, men rijp moet zijn om alle consequenties daarvan op zich te nemen. Ook wanneer deze op de lange duur door een wijzi ging der conjunctuur zouden intreden. In dit opzicht stelde dr Hirschfeld de grootmoedige hulp van de Verenigde Staten aan de Europese landen ten voorbeeld. Hij wees erop. dat Europa zijn goede conjunctuur uitsluitend aan deze hulp te danken heeft, en hij vroeg zich af: „Zou een der Europese landen bereid zijn geweest, zo Europees te han delen als de Ver. Staten hebben ge daan." Balkanpact en Nato De Griekse premier, veldmaarschalk Papagos verklaarde: „De Griekse, Turkse en Zuidslavische generale staven hebben grote vorderin gen gemaakt met het in lijn brengen van hun wederzijdse verdedigingsplan nen. De Griekse regering acht het raad zaam uitbreiding te geven aan de ver plichtingen volgens het bestaande vriendschapsverdrag. Het sluiten van een Balkan-bondge nootschap, als aanvulling op dit ver drag, zou een bijdrage vormen tot rle veidedigingsinspanning der vrije staten". •schalken Tito en Pagagos zul len te Athene spreken over een om zetting van het zestien maanden oude Balkan-verdrag in een militair bond genootschap, met wederzijdse verplich tingen voor de deelnemers. De Turkse eerste minister, Menderes, zal deze week op het Amerikaanse de partement van buitenlandse zaken spreken over een voorstel om Zuid- Siavië te laten deelhebben aan net maken van plannen voor de Westerse defensie door het Balkanverdrag te verbinden aan de Nato Menderes, die voor economische en militaire bespre kingen in de Verenigde Staten is. vindt het, naar verluidt, wenselijk, dat Zuid- Sla vié nauwer betrokken wordt bij het opstellen van militaire plannen. Een van de hinderpalen voor deel neming van Zuid-Slavië aan de Nato blijft het geschil tussen Zuid-Slavië en Italië over Triest Men verwacht, dat Menderes te Washington zal aandringen op net vinden van een oplossing van het ge schil om de tegenzin van Italië tegen een nauwe militaire band met Zuid- Slavië weg te nemen. Veertien nieuwe woningen zoals hierboven afgebeeld, zijn verrezen op Helgoland, het eiland in de Noordzee, dat gedurende enige ja ren na de Tweede Wereldoorlog als mikpunt voor geallieerde vliegtui gen tijdens bommenwerpoefenmgen werd gebruikt. Hoewel de wederop bouw van Helgoland thans in vlot tempo wordt uitgevoerd, woont het grootste gedeelte van de vroegere eilandbewoners nog op het vaste land. Ir Manoesama waarschuwt Australië Ir Manoesama van de Republic Zuid- Molukken" heeft aan de Australische minister van Buitenlandse Zaken een telegram gezonden, waarin wordt be treurd. dat Australië een aanbod der R M.S., om op de Molukken Australische militaire bases te' vestigen, heeft afge wezen. In het telegram wordt er op ge wezen, dat de souvereiniteit over de Zuid-Molukken niet bij Indonesië berust en dat een tijdelijke militaire bezetting nog geen souvereiniteit over een gebied betekent. Verder wordt gewaarschuwd tegen onverschilligheid jegens hel gei aar van de vorderingen van het commu nisme in Zuid-Oost Azië en wordt er op gewezen, dat een communistische over heersing in rndonesic. het commu nisme voor de deur van Australië zal brengen, Het aanbod van bases voor de Australische weermacht in de Moluk ken wordt herhaald.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1