s/a op srmm/ VM ien jaar geleden begon bevrijding van Europa l,te Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 28 Mei 1954 Tweede Blad No. 28229 In verband met het feit, dat het op 6 Juni a.s 10 jaar geleden zal zijn, dat de „invasie" plaats had en de bevrijdingslegers onder com mando van generaal Eisenhower in Frankrijk aan wal stapten, heeft een onzer verslaggevers een reis door Normandie gemaakt Hij be zocht er de plaatsen, waar tien jaar geleden de hevigste gevechten plaats vonden, trok door dorpjes, waar wij voor 1944 nooit van had den gehoord, maar die wij toen met gekleurde vlaggetjes beprikten op kaarten, die nauwkeurig werden bijgehouden volgens de berichten van de BBC. en sprak met de men sen, die de strijd om de bevrijding van Europa zo van nabij hadden meegemaakt. Hij zag de verwoes tingen, maar kwam ook onder de indruk van hetgeen in de afgelopen tien jaar alweer was opgebouwd. In zijn eerste artikel, dat hiernaast staat afgedrukt, geeft hij zijn in drukken van Arromanches-sur-mer, het kleine Franse kanaaldorpje, dat 6 Juni 1944 het hart van de invasie was. Waar de hel losbarstte: et strandje van Arromanches (Speciale reportage) Hier gebeurde hetzegt de Engelsman met de rossige snor, die van af voor ons heeft gereden en wiens volgepakte sportwagen nu naast ons ket kleine, op de zee uitkijkende dorpspleintje van Arromanches staat gepar- rd. „Hier gebeurde het tien jaar geleden Hij kijkt in het rond, loopt dan de stenen trap af het kleine strandje op, Hij een van de vele betonkolossen staan, die eens onderdelen waren van roodhaven „Port Winston Churchill" en die in het zand als logge dieren- imen zijn achtergebleven, klopt er eens op en laat dan zijn ogen weer in richtingen gaan. Als hij ons weer in het gezichtsveld krijgt, glijdt er iets tn lach over zijn gezicht. Maar dat is slechts schijn. Dat lachje is niets n dan een doodgewone reflex-beweging van iemand, die ons wellicht op I moment niet eens bewust opmerkt. Van iemand, in wiens herinnering de Ivoor een kort moment tien jaren is teruggedraaid en die in die herinne- 5 iets zoekt, wat anderen nooit zullen kunnen begrijpen Bijna liefkozend laat hij zijn hand over het ruwe, met wier en mosselen rroeide beton glijden en het lijkt wel of hij met zijn gezicht naar zee gekeerd n zichzelf mompelt. Wellicht herhaalt hij wat hij zo juist een beetje afwezig pions heeft gezegd: here it happened want hier gebeurde het inder- d, nu bijna tien jaar geleden. Op dit kleine, smalle strandje begon op de Juni 1944 onze bevrijding .Tranches Is een klein, vriendelijk ■j Kanaal-badplaatsje, dat tevreden reiend ln de lentezon de bedry- •an zijn vissers, met opgerolde door de rustige golven stap- d. ligt aan te kijken. Het maakt zo'n iige indruk en het ligt er zo lieflijk, het de bezoeker al van een afstand Khijnt toe te lachen. Maar het is ïöa.id slechts schijnArromanches tl net als de Engelsman op het ui een beetje stroef en onbewust, inlicht van een stralende lentedag du raar. niets veranderen. Omdat lach nu eenmaal nooit meer een Haan karakter zal kunnen krijgen tfte sfeer, die nog helemaal door ben ls van de herinnering aan dat Khrlkkelyk „toen".... Herinneringen aan D-day zijn In Arromanches in de afge- n tien jaren heel wat wonden ge en er zijn ook vele oorlogsherinne- a langzaam maar zeker verdwenen, roodnaven. die hier voor de landing loi 1944 gebouwd is. de Port Win- Churchlll. is voor een belangrijk opgeruimd en men moet zijn fan- i le hulp roepen om uit de in zee tp het strand achtergebleven beton- tms - van dezelfde soort als waar verleden jaar de gaten in onze m zijn gedicht een indruk te en van hoe het nu allemaal precies «t ls. Maar wat er ook opgeruimd illn. het blijft een onbelangrijke algheid tegenover alles wat gebleven Irals elders in deze streek kan men o Arromanches een restaurant Win- tn een café-Mulberry vinden, ge- Ed naar de uitvinder van de zo be- Ed geworden, van te voren ln Enge- d gebouwde noodhavens. Verder heb- vtle straten de namen van gene- s. admiraals e.d. gekregen: naast f liggen in dit dorpje, waar de ilders van Europa tien jaar geleden terste slappen op het smalle strandje de Cale du general Eisenhower. 9uay du Maréchal Montgomery, de 11 Admiral sir Bertram Ramsay, de du Canada en de Place du 6 Juin Op dit strandje begon de be vrijding van Europa. Hier en daar liggen nog wat resten van de noodhaven, waarvan men op de achtergrond nog de buitenste cais son-.,kade" ziet. Links het „blok kendoos"-achtige pas gebouwde ..D-day"-museum. men hier een ogenblik gaan zitten, om dat men van hier uit alles wat Arro manches te bieden heeft, ln één oogop slag kan overzien. „Een strandje van niks.. Rechts staan de huisjes, waarin de mensen wonen, die eerder Jan alle an dere bewoners van het bezette Europa de Engelse Canadese. Amerikaanse en andere geallieerde soldaten zagen en konden toejuichen. Daartussen in de ruines van wat eens trotse huizen waren. Grote donkere galen hebben de plaats van de ramen ingenomen en soms staan rlleen de buitenmuren nog maar over eindais blinde, aangeschoten dieren staan deze oorlogsresten triest tussen de kleine zonovergoten visserswoningen. Aan de vlaggemasten voor de moderne blokkendoos, die men als „D-day- museum" aan het inrichten is. wappert nu alleen nog ma3r de Franse vlag. Over enkele weken zullen hier ook de andere geklommenen waar admiraal Ram say zijn eerste hoofdkwartier had Dan komt de vraag of wij soms Engel sen of Amerikanen zijn. die tijdens de oorlog in Frankrijk zijn geweestof dat wij, en de vraag klinkt iets aarze- lender, soms familieleden hebben op een van de ..cimetières", de enorme oorlogs kerkhoven. waar de gesneuvelden in dichte rijen naast elkaar begraven liggen in de grond, voor de bevrijding waarvan zij zijn gevallenWant zeer velen van de buitenlandse bezoekers mad. Picard is gemakkelijker over het onder werp gaan praten, nadat wij haar ver zekerd hebben, dat wij geen graven van familieleden komen bezoeken die op het eerste gezicht toeristen lijken, blij ken Engelsen of Canadezen te zijn. die de laatste rustplaats van een zoon of een vader komen bezoeken Dan schijnt de spraakwaterval even op te houden en wij maken van de gelegenheid gebruik om te vragen of mad. Picard in Arro manches was toen „het" gebeurde „Mais naturellementvoor de Duit sers aan evacueren van de nog overge bleven dorpelingen konden denken die dachten overigens aan andere dingen in Juni 1944 waren wij toch al in de kelder gedoken 's Nachts was het al begonnen. Gol ven vliegtuigen opereerden boven de kust en naarmate het 's morgens lich ter werd, werd het schieten en bom barderen heviger. Tot het omstreeks zeven uur wel leek of er op het strand een duivels feest was losgebroken Dat duivelse feest van mad. Picard ls de geschiedenis ingegaan op verschillen de manieren Officieel is het ln enkele zinnen in koele nuchtere bewoordingen beschreven in het eerste communiqué van het hoofdkwartier van de ..Allied expeditionary force", dat op de 6e Juni 1944. 's morgens om 935 uur. aan de we reld bekend maakte, dat er in het Wes ten een „tweede front" was ontstaan: ..Under the command of general Eisen hower. allied naval forces, supported by strong a.r forces, began landing allied armies this morning on the Northern coast of Prance" i Onder commando van generaal Eisen hower zijn geallieerde zeestrijdkrachten, ondersteund door sterke luchtstrijd krachten. hedenmorgen begonnen gealli eerde troepen aan land te zetten op de Noordelijke kust van Frankrijk Aan de ene kant wordt dit dorps pleintje. dat tegelijk als boulevard dienst doet. afgesloten door het nieuw ge bouwde D-day-museum. dat in tegen woordigheid van een groot aantal voor aanstaande buitenlandse genodigden op 5 Juni door president Coty zal wor Sen geopend en waarin zoveel mogelijk her inneringen zijn bijeengebracht aan de strijd, die de vrije legers van de verbon den volkeren hier hebben gevoerd. Aan de andere kant van deze Place du 6 Juin 1944 staat het vriendelijke Hotel de la Marine. En ook zonder dat men zou weten, dat ln dit kleine hotelletje met de gezellige, op zee uitkijkende Normandische eet kamer. de geallieerde soldaten de eerste Franse wijn hebben gedronken, omdat de hoteleigenaar-wethouder die in zijn kelder was weggedoken tijdens de uren. dat de hel boven Arromanches was losge- barsten. ..natuurlijk" de beste flessen had weggezet voor de „jongens", zou "'if cn mosselen hebben zich manclies liggen. Op de achtergrond -v_ «Wet op de betonresten. die nog\ziet men ver m zee de resten ■f endaar op het strand van Arro-\de ..Port Winston Churchill 'smalle stenen trap naar boven waren geallieerde vlaggen boven het strand wapperen Het strand, dat dapr nu zo ci schuldig tussen de voor onze begrip pen wel zeer rustige zee cn de hoge kademuur ligt. is eigenlijk „een strandje niks". Het is npt alsof een enorm monster een gigantische hap uit de hoog uit zee oprijzende kalksteenrotsen en duinen heeft genomen, zodat cr over een breedte van enkele honderden me ters zoiets als een strand ontstond. Waarop de verbonden legers de weg zouden kunnen beginnen, die zich als een lint over een afstand van duizenden kilometers door Europa zou slingeren, vrijheid brengende aan millloenen men sen. die al sinds jaren leefden onder de laars van een wrede onderdrukker. Op dat strandje herinneren nu alleen nog de roestige resten van wat eens een landingsvaartuig was en de langzaam maar zeker in het zand wegzinkende betonresten van de noodhaven waar van de buitencaissons nog steeds in zee liegen over een lengte van ongeveer 13 kilometer aan de strijd, die hier ge streden ls. En op het moment, dat een vriendelijke Normandische schone, die ons allerlei oorlogsoverbliifsclen aan wijst en vertelt, hoe blij de bevolking was. toen de invasie werkelijk een feit bleek te zijn ons nog een glaasje calva dos. de appelbrandewijn, waaraan dit departement zijn r.aam heeft ontleend, inschenkt, horen wij haar stem alleen nog maar op de achtergrond. Onze gedachten zijn weggedwaald naar die Junidag, nu bijna tien jaar geleden, toen in de vroege morgen uren jonge mannen van vele nationa liteiten de hel werden ingestuurd, hier op het strandje Arronmanches. Een hel. waaruit zeer velen nooit zou den terugkeren, maar waar doorheen Eisenhowers mannen moesten om ons de vrijheid te kunnen brengen. En dan overheerst nog maar één gedachte: „Wat moet het hier toen verschrikke lijk zijn geweest Het was verschrikkelijkdat heb ben wij gehoord van de vriendelijke madame Picard, die in een klein huisje vlak bij de zee woont Als wij een ogen blikje tijd hadden, zou zij ons wel even Een van de 4000, bij de invasie ingeschakelde schepen, die nooit meer naar zijn thuishaven is terug gekeerd en als een stille getuige van de lievige strijd op 6 Juni 1944 bij de Franse kust is achtergebleven. Meer dan 4000 schepen Die zeestrijdkrachten waren van de meest uiteenlopende soorten, er waren zware slagschepen, kruisers, torpedo- bootjagers, maar ook kleine sne'le pa- tiroulUebootjes. In totaal meer dan 4000 schepen, waarbij de allerkleinste lan dingsvaartuigen, ook nog eens enkele duizenden, niet zijn meegerekend Zij waren ook van de meest uiteenlopende landen afkomstig: met elkaar streden hier evenals in de lucht en op het land Britse, Amerikaanse. Canadese. Franse, Noorse. Poolse. Griekse en Ne derlandse strijdkrachten (van Nederland waren o.m in de strijd de „Flores" en de „Soemba") Boven al deze schepen en hun activiteit hadden de strijders in de lucht een „parapluie" opgezet, waardoor het de Duitsers zeer moeilijk werd hun „Luftwaffe" met succes te gebruiken. „De lucht was gewoon verduisterd door ae vliegtuigen", vertelt mad Picard en dat kunnen wij ons voorstellen, als wij horen dat er 2400 toestellen tegelijker tijd bij deze grootscheepse actie betrok ken zijn geweest Maar deze actie moest dan ook sla gen! En zö slaagde! In 24 uur tijd slaagde men er in 50.000 Engelsen en 15.000 Canadezen aan land te zetten! Ontelbare kruisen Het waren deze Jongens, tezamen met hun kameraden uit de legers van de andere verbonden volkeren, voor w ie de speciale legerorders bestemd waren ge weest, waarin de commandanten aan de vooravond van D-day zich voor het laatst in Engeland tot hun troepen had den gericht. Tot wie generaal Eisenho wer zich had gericht in zijn speciale boodschap: „De ogen van de hele we reld zijn op u gericht. De hoop en de gebeden van de vrijheidslievende volke ren overal ter wereld marcheren met u mee. Uw taak zal niet gemakkelijk zijn: uw vijand is goedgetraind. -uitge rust en gehard in de strijd. Hij zal ver beten vechten. Maar dit is 1944! Er ls veel veranderd sinds de overwinningen van de Nazi's in 1940—41het getij is gekeerd. De vrije volkeren van de wereld marcheren zij aan zó naar de overwinning. Ik heb het volste vertrou wen in u. Wy zullen niets dan de vol ledige overwinning accepteren Good Luck! Laten wij om de zegen van de Almachtige God bidden op deze grote en edele onderneming!" Het waren ook deze jongens, die ln de nacht van 5 op 6 Juni over een be- hooriyk zware zee naar Frankrijk wa ren komen varen, zwaar bepakt in aller lei vaartuigen, die als eersten op dat strandje landden, waar nu alleen nog wat betonresten liggen, maar waar toen de dood zyn buit met volle handen weg sleepte. Die onder het Duitse vuur de stenen trappen naar het dorpje Arro manches opklommen, die de wijn dron ken van mad. Picard en al die andere, zo spoedig bevrijde Fransen, die met de tranen in hun ogen nog niet konden be grijpen, dat zij nu werkelyk vry waren. En het waren tenslotte ook deze jon gens, van wie er zovelen nooit meer Oorspronkelijk lag het in de be doeling van het geallieerde hoofd kwartier om de invasie op 5 Juni precies vier jaar na de voltooiing van de evacuatie van het Britse leger uit Duinkerken te doen plaats vinden Het slechte weer was er echter de oorzaak van, dat hei moest worden uitgesteld Er volg den onmiddellijk besprekingen tus sen de geallieerde leiders en ten slotte hakte generaal Eisenhower als opperbevelhebber de knoop door „D-day" zou niet langer dan 24 uur worden uitgesteld cn dus op 6 Juni zijn! Oud en nieuw: een klein vissers bootje op de voorgrond en daar achter het logge betonlichaam van een achtergebleven caisson. naar hun vaderland zijn teruggekeerd Die nu begraven liggen onder de ontel bare kruisen en grafstenen, die langs de gehele kust ln deze streek op uitgestrek te begraafplaatsen zün neergezet. Naast elkaar liggen zij hier, vlak bij de kust, die zij nu alweer 10 jaar geleden moes ten bestormen. En waar zij helaas voor de vrijheid van anderen sneuvelden De kust. waar het begin ligt van de weg. die onze bevrijders zyn gekomen De zon schynt uitbundig over Arro manches. het vissersplaatsje, waar de rust is weergekeerd. Waar vele wonden Prijs voor Adenauer De Westduitse kanselier, dx Konrad Adenauer, heeft te Aken gezegd, dat er „groot gevaar" bestond, dat de Euro pese landen „ongeduldig en teleurge steld" zouden worden, als het doel van de Europese eenheid niet spoedig be reikt werd. Adenauer zeide dit tijdens de plech tige prijsuitreiking van, de internatio nale prijs van Karei de Grote voor 1954 van de stad Aken Adenauer is de eer ste Duitser, die deze prijs krijgt. De prijs wordt elk jaar toegekend voor bijzonder werk voor Europese een heid. Vorig jaar kreeg Jean Monnet, de voorzitter van de Europese Kolen en Staalgemeenschap, de prijs, die in 1950 is ingesteld en vijf duizend mark be draagt. Hillary heeft longontsteking Sir Edmund Hillary, de overwinnaar van de Mount Everest, heeft op een hoogte van ongeveer 7.500 meter op de hellingen van de Makaloe. in het Hima- layagebergte, longontsteking opgelopen. Bij de expeditie bevinden zich twee art sen. Naar verluidt zal een Amerikaanse expeditie, die dezelfde berg beklimt, zorgen voor penicilline en zuurstof Volgens andere berichten zou Hillary een val van 20 meter gemaakt hebben, waarbij twee ribben gebroken zouden zijn Hij had zich niet tijdig genoeg uit de afgrond kunnen werken en daarbij longontsteking hebben opgelopen. Een en ander gebeurde, toen hij een kame raad, die zich in moeilijkheden bevond, te hulp was gesneld. DE NATO VERGADERDE De Nederlandse Amateur Toneel Unie heeft gisteren haar landdag in Gouda gehouden. De algemeen voorzitter, de heer P, Cle- veringa, heeft in zyn openingsrede de nadruk gelegd op het grote gebrek aan goede toneelzalen, zowel in de grote sleden als op het platteland. Hij ont wikkelde de gedachte, dat het amateur toneel gezamenlijk moest komen tot het stichten van eigen theatertjes en sprak cfe hoop uit. dat de overheid de initiatie ven, die op dit terrein zouden worden genomen, zou steunen. Het Amerikaanse bureau voor werk zaamheden in het buitenland heeft mede gedeeld. dat een bedrag van 45.7 millioen dollar is toegewezen voor steun aan de Spaanse defensie. Deze nieuwe toewij zing zal gebruikt worden voor grond stoffen. machinerieën en technische hulp voor de versterking en ontwikkeling van hei vervoer, de landbouw en de energie voorziening van Spanje. Sinds de herfst van hel vorige jaar is in het geheel 85 millioen dollar voor hulp aan Spanje toegewezen. Het Franse vrachtschip „Wyoming", dat by de Ingang vam het Panamakanaal door de Amerikaanse douane voor on derzoek op wapens ls aangehouden, ls gisteren in het geheim gelost. De goe deren. welke bestemd waren voor El Salvador, een buurstaat van Guatemala, werden uitgeladen, doch het was niet duideiytc of dit met de gehele lading het geval was. Het 8693 ton metende schip had ook vracht voor de VB., Canada en Guate mala aan boord Er zyn tot dusver geen wapens gevonden. Het Amerikaanse ministerie van bui tenlandse zaken had eerder bekend ge maakt. dat het vrachtschip ook vyf kis ten sportwapens voor Guatemala ver- oerde, doch hiervan werd. naar verluidt, geen kwestie gemaakt. Functionarissen van de Franse maatschappij, waaraan de „Wyommg" behoort, verklaarden, dat het schip 7500 ton algemene lading be vatte. Zij spraken een bericht tegen, als zou de gezagvoerder een valse verklaring omtrent de lading hebben afgelegd. Naar hun mening zou het schip Zondag zyn weg door het Panamakanaal kunnen vervolgen. zyn geheeld en de oorlogsresten lang zaam maar zeker vergaan of ln het zand wegzinken. Het ls er weer rustig ge worden: het strandje ligt vry wel ver laten en de vissers stappen weer als voorheen met de netten over de schou der het water ln. hopende wat garnalen of krabben te kunnen vangen. De ste nen trappen, waarlangs eens Engelse mariniers omhoog klommen, liggen weer verlaten en de geschilderde letters op de zijkant van een huis. dat eens als commandopost voor admiraal Ramsay dienst deed. maken een onwezenlijke indruk. Maar de zon kan nog zo uit bundig over Arromanches schynen, zy kan niet verhinderen, dat het hart er in een kille greep gevangen blyft De iveg, die sij kwamen Goede vangst, sportvissers P" is natuurlijk prima in orde 7! Vergeet niet dat geen vissers uitrusting compleet isi zonder een pakje Sterling, want met zo n heerlijke sigaret van Sterling shag is het vissen een dubbel genot l|

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3