Drama op de Burchtheuvel 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 21 Mei 1954 Vijfde Blad No. 2822 Een zware teleurstelling voor de i organisatoren, die hun beste krachten aan een grandioze ontvangst op den Burcht hadden gewijd. doch die in de regen een akelige spelbreker hadden ontmoet. Wij vragen ons echter af, of het toch niet beter geweest was, indien men op de vooravond maar niet onmiddellijk de knoop had doorgehakt! Het weerbericht voorspelde Immers buien, maar dat het Do speciaal geweven statieloper voor het Stadhuis werd geleverd door de fa. Joh. van Weeren Zn., Woninginrichting Langebrug 65 - Leiden - Tel. 21380 Koningin te midden van 800 kinderen Plaatst handtekening in gastenboek van Ons Eiland De Koningin het bleek ons gisteren bij haar bezoek aan de Martha-stichting te Alphen a. d. Rijn en ook nu weer hedenochtend in de Speeltuin van „Ons Eiland" is naast Vorstin in de eerste plaats ook moeder. Hoe kan zij met ge heel haar hart opgaan in het spel en de vreugde der kinderen. Zo ook bij haar bezoek aan deze speeltuin, waar ruim 800 kinderen zich vermaakten met sport, spel en dans. Bij haar komst aan de speeltuin, waarhet karakteristieke paddestoelhuisje, het in de omgeving zwart stond van de mensen, werden haar door Willy van uwen, die voor deze gelegenheid in een Biedermeier costuumpje was gesto ken, bloemen aangeboden, waarna wet- zo geheel is aangepast aan de sprookjessfeer, waarin de jeugd zo gaar- leeft. Natuurlijk moest zij er ook even binnen en maakte van de gelegen heid gebruik haar handtekening te Koningin Juliana vol bcwondtn over het haar aangeboden lam. plaatsen in het gastenboek van „i Eiland." Een volgend ogenblik werd haar u dacht weer getrokken naar e opvoering van „Zwaan kleef i bracht door de toneelafdeling, om cs na weer getuige te zijn van een korft match, ook de jeugdige trommels!"! presenteerden zich bij dit bezoek i H.M., die plotseling naar vo om haar compliment te maken au eveneens jeugdige tamboer-maitre. Ook de jeugd van deze speeltuin eniging had er voor gezorgd, dat Pril Marijke een aandenken van haar tri een prachtige kabouter-pop HM, haar vertrek aangeboden door I hoofdkabouter. Waterballet in Oud-Hollands Koninklijk optimisme! Centrum Tegenover regen staan de beste 1 o organisatoren machteloos In verband met de regen die gis teravond onverwacht en onverhoopt zo overvloedig uit de hemel kwam stromen merkte H.M, de Koningin tot Wethouder van der Kwaak op: „Ach meneer van der Kwaak, dat is helemaal niet erg. Een Meire gentje, dat Is 't gezondste wat er ls!" Na dit sterk verkorte programma kwam onderaan de Burchtheuvel nog even de beurt aan de talrijke schoolkin deren, die onder directie van Riek Meijering met groot enthousiasme hun liederen zongen, ook al weer In een stromende regen. En toen na afloop Koningin Juliana aan Riek Meijering zeide, deze zang héél mooi gevonden te hebben, was het einde gekomen aan een regendrama. Wat op een heerlijk-zoele voorjaars avond tot een blij evenement had kun nen uitgroeien, was in het tegendeel verkeerd houder J. C. van Sohaik het dagelijks bestuur van de Bond van Speeltuinver- het bestuur van de Speeltuinvereniging ,,Ons Eiland" aan Koningin Juliana P Flippo, gaf hierna een overzicht van I de omvang en de groei van het Leidse speeltuinwerk en de gedachte, welke aan dit werk ten grondslag ligt. Voorts weidde spreker uit over de wijze, waarop de speeltuinen en de inrichting daarvan in de meeste gevallen tot stand komt: het zelf doen, gestimuleerd en gesteund Na deze uiteenzetting maakte onze Vorstin een rondgang over de tuin, J waarbij zij werd voorgelicht door de Feeëriek en betoverend lag daar aan vankelijk de Burchlheuvel, tussen de verlichte torens van Stadhuis en Hoog landse kerk. Iedereen wachtte gespannen op het Koninklijk bezoek, dat op kwart over negen was vastgesteld. Maar het tijd schema bleek helaas verre overschreden te zijn en tegen kwart voor tien begon het zachtjes te regenen. Wat, na zulk een langdurige droogte anders een wel daad geweest had kunnen zijn. werd nu tot een beangstigende verschrikking, want de zachte regen zette zich over in een fikse bui, tenslotte in een ware zondvloed. De leden van het Toonkunst orkest pakten schielijk hun Instrumen ten in en er werd geannonceerd, dat de nummers, die onder leiding van de heren Geirnaert en Arlbo ten gehore zouden worden gebracht, afgelast wer- Comité van Ontvangst, bestaande uit wethouder Van der Kwaak en de heren Herfst, v d. Pompe en Van Wessem. En toen Koningin Juliana, geflankeerd door wethouder v. d. Kwaak en burge meester van Kinschot de erehaag van enkele honderden gymnasten passeerde en de Burchtheuvel besteeg, was de regen niet van de lucht! Een noodlot voltrok zich! Want de regen was niet tot bedaren te krijgen, het liep tenslotte uit op een compleet waterballet! Des te meer prijzen wij de moed en de volharding van hen, die het water trotseerden, hoewel wij sterk met de balletmeisjes van mevrouw ter Haar— Pasman in haar witte, tule toiletjes te doen hadden!... Zij bewogen zich, op gevaar af een lelijke val te maken, zo gracieus mogelijk over het spiegelgladde podium en brachten het er gelukkig heelhuids af. Bewonderine hadden wij ook voor de Kinderen zingen voor hun Koningin. Een compacte mensenmenigte volg de de zang van de Leidse school jeugd op het Stadhuisplein. 1 ijdens ue receptie in de tSuigei zaal van het Leidse Stadhuis onder in juuana zieti c •an de V.V.S.L. zó zou worden, had zelfs de ergste pes simist zich niet kunnen indenken. De somberste profetieën zijn inderdaad overtroffen Gelukkig hield de regen onmiddellijk na het Burchtbezoek op en hebben tal rijke kijklustigen. na de autorit door de stad, nog op het Schuttersveld genoten van het schitterende vuurwerk, aange boden door de Vereniging „Koninginne dag". Dat was tenminste een alleszins be vredigende bekroning van een overigens glorieuze dag, waarop slechts het „water ballet" op den Burcht als een wanhopig triest intermezzo fungeerde Jammer, héél jammer! Dubbel jammer voor allen, die zich voor dit nu In het water gevallen festijn, zo veel inspanningen getroost hadden en evenals wij, doornat' naar huls gegaan zijn Wij hadden het Koninklijk Paar zo graag een vreugdevoller Burcht-entree toegewenst en leven mee met allen, voor wie deze avond, die zo schitterend had kunnen slagen, tot een deceptie is ge worden. Maar Koningin Juliana en Prins Bernhard zullen de goede bedoeling toch zeker gewaardeerd hebben en begrijpen dat zelfs de beste organisa geval als dit volkomen staan! „motor" van „Ons Eiland," de voorzitter, de heer B. Boers. Uitvoerig nam zij ken nis van de vele facetten van het speel tuinwerk en de onder afdelingen van deze vereniging. Rustig bewoog zij zich tussen het handwerkclubje, om weer het volgend ogenblik te staan temidden van de kring van het dansgroepje, dat voor de hoge bezoekster een alleraardigst dansje opvoerde. Haar bijzondere be langstelling ging wel speciaal uit naar De vorstelijke gasten onder het I Leidse Burchtheuvel was opgiï' baldakijn, dat voor dit bezoek op de Wat één der hoogtepunten van het Koninklijk bezoek had kunnen zijn, namelijk de uitvoering op de Burchtheuvel, ls op een drama uitgelopen Reeds de vorige avond, tijdens de generale repetitie van de uit te voeren num mers, was er breedvoerig over gedelibereerd, of men bij dit gure weer en fléze wind, de samenkomst in het Oud-Hollands Centrum in de open lucht wel door kon laten gaan. De dirigenten droegen toen hun bezwaren aan, maar tot een beslissing was het niet kunnen komen. .Men wilde liever afwachten ware heldenmoed waarmee het studen- tentno, bestaande uit de heren J. Foudraine, R. van Vleuten en R. A. van Tijn zich weerde in enkele studen- tikoze liedjes, hoewel zij er druipnat bij werden En ook de meisjes van „Nieuw- Brunhilde" lieten zich, onder leiding van mej. De Leeuw niet uit het veld j I slaan tijdens haar „knots-tik" improvi- i satles. De regen gutste Intussen bij dit alles i zo maar uit de hemel.. De Koningin en de Prins hadden gelukkig beschutting I gevonden onder een baldakijn, maar de genodigden werden letterlijk doordrenkt, waardoor de stemming helaas wel ernstig moest lijden De accordeonvereniging „Accordanto" die zich onder leiding van Lauw Boel- laard zou laten horen, kon helaas in I aeze omstandigheden al evenmin aan bod komen: ook in dat geval zouden de j instrumenten te zeei* geleden hebben. En werkelijk: het zag er eerst naar uit, dat het meevallen zou. Het was gisteravond minder koud en men ver heugde er zich over, dat uiteindelijk toch maar niet besloten was, deze uit voering naar de Stadszaal te verplaat sen. Nu kon dan toch een grote wens van Koningin Juliana in vervulling gaan, namelijk kennis te nemen van de sprookjesachtige gedaantewisseling van den Burcht, het schitterende, opnieuw gearrangeerde bloemenmozaiek en de rustieke, oud-Hollandse geveltjes in net rond. Koningin Juliana en mevr. Wit- schey—Van Unen tijdens de lunch in Avifauna. Dit was het begin van alle ellende! Even zag het er naar uit, dat de regen ging minderen. Dat was toen het Koninklijk paar eerst tegen 10 uur bij den Burcht arriveerden. De roffels van „Jahn" weerklonken, Koningin Juliana en Prins Bernhard werden bh de ingang begroet door het

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 8