Het Koninklijk Bezoek aan de Rijnstreek 3ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Donderdag 20 Mei 1954 Derde Blad No. 28Z23 Een schoolmeisje bood H.M. bij haar aankomst in Woerden bloe men aan. Allerivegen uitbundig enthousiasme Rust in Noordens Piashuis Jn het landelijk gelegen Piashuis te »rden, waar de weidse verten aan k omgeving een bijzondere bekoring ien, werd aan Koningin Juliana even d rustpauze gegund. Slechts een kwar- r bracht onze Vorstin in de besloten litniteit van dit Piashuis door. Tegen twaalf wachtte Zevenhoven waar geestdrift al niet minder was dan Iers in de Rijnstreek vol ongeduld Somst van Koningin Juliana af. Via Dorpsstraat werd naar het gemeen- h'iis pereden, waar de Koninklijke enkele ogenblikken halt hield ten- Hare Majesteit een indruk te ge- tan de voornaamste bestaansbron- ran deze nijvere gemeente: prach- »e, landbouwmachines en kaaspro- ln Zevenhoven wel zeer bijzondere wijze presen- Zevenhoven zich hier aan zijn ijin Namens de gemeente het ■htepersoneel en vele genodigden en voor het gemeentehuis opge- - overhandigde de burgemeester ti wandbord aan Koningin Juliana, ruimte wasvoor dit bezoek, dat aan eüjkheid voor Bodegraven en ukoop niet onderdeed, niet gelaten. :t ping het. Via de Liemerbrug rich- Nieuwveen, dat al even zeer voor waardige ontvangst had gezorgo de grens bracht de ruitervereniging Nieuwveen de Koningin een ecrbic- groet. In een met vlaggen om- eving begroette het hoofd burgemeester J. A. Bak- awn, in tegenwoordigheid van de t',houders en enkele genodigden, o.w. drecteur van de congregatie zusters rsilinen van Bergen, "de heer J. A 'sermon en dc hoofdinspecteur van 'Staatstoezicht op krankzinnigen, de er J. H Pamever cn de hoofdinspec- ir ran hot BLO. de heer N Y Vliet- a onze Vorstin. lier was het het dochtertje van de OTfntP'.rcretarls Marjoke Rovers, die Majesteit een bouquet van in veen gekweekte anjers aanbood, eikbezock had hier mede ten doel s te nemen van het werk en de ting van Huize St. Ursula, een s Katholiek Internaat voor school- IM. in gezelschap van burgemees- l'os van Woerden verlaat het Op de achtergrond Z.K.H. Prins '■macd en de Commissaris der oningin mr L. A. Kesper. gaande zwakzinnige Jongens en meisjes. Na een feestelijke ontvangst kreeg de heer Slukerman gelegenheid zijn vreug de onder woorden te brengen over dit bezoek aan deze inrichting. Wij weten allen zeer goed, aldus spreker, dat U steeds daadwerkelijk meeleeft met het lief en leed van Uw volk in al zijn ge ledingen, doch wij hadden niet durven vermoeden, dat U met een persoonlijk bezoek dit Huis zou vereren. Oorspron kelijk een vacantieverblijf voor zwak zinnige kinderen uit een soortgelijk in ternaat in de Residentie, is dit Huis later uitgegroeid tot een zelfstandige inrichting voor zeer zwakzinnige meis jes en jongens uit de provincie Zuid- Holland. Moge Uw bezoek, aldus de heer Slijkerman. een nieuwe spoorslag zijn om vei lichting te brengen in de ernstige zorgen van vele ouders, die in deze kin deren zo zwaar beproefd zijn en die hen hier in veilige handen weten. Zuster Virginia, hoofd der Ursula- school, gaf vervolgens een beknopt over zicht van de betekenis van dit internaat. Met onze Christelijke levensovertuiging als uitgangspunt trachten wij het aan onze zorgen toevertrouwde kind te leren zich ordelijk, netjes en overeenkomstig de wellevendheidsnormen te gedragen. Vooits wees zij er op, dat de handen arbeid en de lichamelijke opvoeding m dit onderwijs een belangrijke plaats in nemen. Het lichaam in het algemeen en de hand in het bijzonder zijn als het ware het aangrijpingspunt voor de op voeding van en het onderwijs aan deze kinderen. Met behulp van talrijke leer middelen wordt getracht het kind zin- tuigelijk te vormen met name zijn oog, oor en tastgevoel te ontwikkelen Ten slotte heeft deze school, aldus zuster Virginia, tot taak het oudere kind te leren nuttige arbeid te verrichten. De opvoeding tot arbeidzaamheid is be langrijk Voor dit kind, ook voor het levensgeluk van de volwassenen Is arbeid een zegen en werkloosheid een vloek. Na deze uiteenzetting bezichtigde Ko ningin Juliana enkele tentoongestelde werkstukken, tenvyl zij vol belangstel ling langs de rijen van de aan de ar beid zijnde jongens en meisjes trok. Aan de rij van geschenken, welke onze Vorstin reeds waren aangebeden, voegde Jaap Reymers in Nieuwveen een door rle leerlingen van dp school geknoop' kussen toe, waarop afgebeeld het wa pen van deze gemeente, ook was er een popje voor Piinses Marijke. Aan het einde van haar bezoek zong de in de tuin van Sint Ursula opgestelde schooljeugd van Nieuwveen Haar een lied toe. Voor de jeugd van St. Ursula, die de Koningin zo dicht langs zich zag gaan, was dit een bezoek waar ongetwijfeld nog lang over zal worden gepraat. Hoewel niet op het officiële program ma vermeld, werd ook nog een zeer kort bezoek gebracht aan de Johannes Stich ting te Nieuwveen, waar eveneens het enthousiasme van jong en oud en van de verpleegden groot was. Juichend Ter Aar Even na het middaguur reed de Ko ninklijke stoet een vlaggend cn juichend Ter Aar binnen. Aan de West Kanaal- weg werden H.M. door Marianne Nieu- wenhulzen bloemen aangeboden. Bur gemeester B. J. Hogenboom, in gezel schap van de beide wethouders van Ter Aar. riep Koningin Juliana hier een har telijk welkom in zijn gemeente toe. waarna het gezelschap zich te voet naar de nieuwe veilinghal begaf. Voor de in gang van deze hal bevonden zich vele genodigden, w.o. de leden van het vei- llngbestuur met hun dames Voor Ter Aar kreeg dit bezraek wel een zeer bij zonder relief: de opening van de nieuwe veilinghal door Koningin Juliana. Nadat H.M. deze hal op symbolische wijze met een schoffel het omstoten van een stapel manden, welke de toegang tot de hal versperden - had geopend, trad zij de royale en smaakvol versierde hal binnen, waarvoor ongeveer duizend schoolkinderen stonden opgesteld Een vrolijk en levendig geheel temid den van e?n kostelijke schat van tuin bouwproducten, sierlijk gerangschikt, een lust voor het oog. Op de achter grond van de hal domineerde een prach tig groenten mozaiek Dc voorzitter van de Coop. Centrale Tuinbouwverenlging, de heer C. W v. d. Hoorn, noemde het een buitengewoon voorrecht dpt H.M. deze nieuwe hal heeft willen openen. Namens het be stuur en de leden betuigde spreker hier voor zijn oprechte dank. Spreker rele veerde dat de tuinbouw in Ter Aar van oudsher het hoofdmiddel van bestaan is geweest. De nieuwe veilinghal, aldus spreker, voorziet in een dringende be hoefte. Voor de toekomst heeft het be stuur nog grote bouwplannen, welke spoedig, naar verwacht mag worden, kunnen worden gerealiseerd, omdat de omzet nog regelmatig stijgt. Bedroeg deze bij het oprichten van de veiling vierhonderdduizend gulden, nu bedraagt die pl.m. 2'i millioen. Spreker wees op de gunstige ligging van dr veiling, zowel voor het vervoer per schuit als per as. De voorzitter van de Bloemistenver en iging Bloemenlust, de heer N A Hoo- gervorst, deelde mede dat, hoewel de teelt van groenten in deze streek nog steeds de eerste plaats inneemt, ook de bloementeelt van jaar tot jaar wondt uit gebreid In de aanvang beperkte men zich tot het kweken van producten voor de volle grond. Langzamerhand ook voor koude kassen, terwijl nu ook de warme kascult'uur een belangrijke plaats in neemt De resultaten noemde spreker ln vele opzichten bevredigend, de kwaliteit van het product is prima, terwijl ook de financiële uitkomst goed te noemen is. Spreker verwachtte dat de omzet dit jaair tot 1 millioen gulden kan worden opgevoerd. De Rijkstuinbouwconsulent, ir G W v d Helm, gaf tenslotte eer. uiteenzet ting over de verrolbare as Het voordeel van deze kas is, dat zij met weinig moeite op twee of meer plaatsen kan worden gezet, want onder de zogenaamde kas- poten zijn kleine wielen gemonteerd, die over tuinrails rollen. De tuinders kun nen de kas twee tot zesmaal per jaar verplaatsen, naar gelang van de gewas sen die ze telen. Bij het verlaten van de hal bood de directeur van de veiling, de heer C. Hoogervorst H.M een mand met tuin bouwproducten en bloemen, sierlijk op geschikt met artikelen afkomstig van de twee groenteverwerkende bedrijven van Ter Aar, aan. Hartelijk toegejuicht door een in dichte drommen samengestroomde be volking vertrok de Koninklijke stoet om 1 uur in de richting van Alphen aan den Rijn Ontvangst in Alphens Raadhuis Een uitbundige ontvangst viel de Ko ningin in Alphen ten deel. Toen Zij, nog steeds een kwartier op het tijdschema achter, om kwart over een bij het Raadhuis arriveerde was het burgemeester Visserpark een zee van juichende jongeren en ouderen. De Kon Militaire Kapel braoht voor het Raadhuis toen de burgemeester op het bordes gereed stond om HM. te be groeten, het Wilhelmus ten gehore, de eerste en enige keer dat het volkslied klonk bij dit bezoek. Toen de Koningin reeds geruime tijd binnen was, arriveerde ook de Prins, die te voet terugkeerde van zijn bezoek aan de firma Samsom. Even later verscheen het Koninklijk Paar op het baicon om een ovatie in ontvangst te nemen. De gevel van het Raadhuis was ver sierd met de wapens van de gemeenten, waaraan H.M. een bezoek brengt. Over het baicon hing een zwaar tapijt. Na e?n kort verblijf in het Raadhuis gingen de Kon. gasten naar Avifauna om daar de lunch te gebruiken. Daar na vertrok de Koningin naar de Mar- tlia-Stichting cn de Prins naar Hazers- wonde. 'wordt, vervolgd). Rijnstreek kwam niet met lege handen Geschenken voor H.M. de Koningin Vandaag, bij haar werkbezoek aan de Rijnstreek zijn aan H M. de Ko ningin dertien geschenken aange boden. Het eerste geschenk, op de kaas markt te Woerden, was een mand met verscheidene zuivelproducten, waaronder een boerenkaas, enige soorten fabnekskaas. veredelde kaas en gecondenseerde melk. De mand werd later naar het Paleis Soestdjjk gebracht De Koningin ontving een klein mandje met zui velproducten „om direct mee te nemen". Rietveld, waar slechts enkele mi nuten werd gestopt, bood H.M een in 1953 op een boerderij gemaakte, negen kilogram zware graskaas aan. De pottenbakker C Sluljter te Zwamraerdam had een teer grijs groene vaas vervaardigd, waarin het wapen -van dit dorp is gegra veerd, terwijl Bodegraven een terra cotta, voorstellende een marktta- fereel aan H.M offreerde. Een smeedijzeren staande sche merlamp. voorzien van drie schild jes met afbeeldingen van het ge meentewapen, van de uit 1627 da terende toren van het voormalige ambachtshuis van de heer Van Nieuwkoop en Noorden en van hei uit 1628 daterende voormalige raad huis was het geschenk, dat het jongste dochtertje van Nieuwkoops burgemeester aanbood. Zevenhoven had een geschenk dat de voornaamste bestaansmid delen van deze streek, veeteelt en landbouw, svmbol'seerde: een groot stuk rookvlees waarop een plastic tractor was bevestigd Het dorp Ter Aar, waar de tuin bouw vandaag een nieuwe veiling- hal heeft gekregen, had als ge schenk een mand met tuinbouw producten en bloemen, waartussen flesjes en busjes, afkomstig van twee groenten-verwerkende bedrij ven uit dit dorp, gekozen. De leerlingen van het katholieke Internaat voor imbeciele jongens en meisjes „Sint Ursula" te Nieuw veen hadden voor de Koningin een kussen, waarop een voorstelling van het wapen van de gemeente, met de hand geknoopt. Namens de Alphense industrie offreerde men H. M een doos cho colade, afkomstig van een choco lade-fabriek die in Alphen aan den Rijn een fabriek in aanbouw hppft De afdel ng Alphen aan den Run van de Bond van Plattelandsvrou wen bood de Landsvrouwe een in goud uitzevoerd embleem van deze afdeling in de vorm van een broche Het watersportoord Woubrugze liet Juliana Beatrix Irene Angener.t en Bernhard Disseldorp een zeil scheepje. model Valk. aanbieden. Een in de potterlj Zaalberg ont worpen en gebakken schaal waarin gestileerd het wapen van Zoeter- woude was het geschenk van deze gemeen tp Koudekerk aan de Riin bood speelgoed voor Prinses Marijke aan: een bouwdoos, vervaardigd door de Kmidekerkse industrie. En tenslotte Alkemade. Deze ge meente bood H.M. de Koningin een mokka-stel aan. .J Een door de jachtwerf G. van Wijk vervaardigd miniatuur valk- jacht ter lengte van JO c m. en breedte van 12 cm. is in Woubrugge H.M. aangeboden, bedoeld als geschenk voor de oudste twee prin sessen. die sinds kort in het bezit zijn van een echte Valk. De minia tuur draagt de naam ..Red Devil ]r' zulks naar aanleiding van het feit. dat de beide prinsessen vorig jaar in Amerika dikwijls zeiltocht jes gemaakt hebben in een soortge lijke boot die deze naam droeg. De heer Van Wijk heeft op het gebied van miniatuur jachten-bouw eveneens reeds naam gekregen, want naar wij vernemen, heeft hij vorig jaar een miniatuur-draak ge bouwd voor Koning Boudewijn van België. De Valk zal worden geplaatst in een glazen stolp en is overhandigd door Bernhard Disseldorp en Juli ana Angenent. Namens dc Bond van Plattelands Vrouwen is in de bovenzaal van het paviljoen van Avifauna door de dames mevr. A. G. LothKatte- busch. mevr. E. A. v. d. Vaart v. d. Beek en mevr. A. van Leeu wen—Hoogstraten aan H.M. de Koningin aangeboden een fraaie gouden broche welke vervaardigd is door de goudsmid Ben Bauer alhier. De broche is door mevr. v. d. VaartVan der Beek onze Vorstin met de bijbehorende orchideeën opgespeld. De randversiering van de broche bestaat uit gestileerde korenaren waarmede het platteland gesymbo liseerd wordt, terwijl de golflijntjes onderaan de Rijn symboliseren. Het geheel heeft grote gelijkenis met het insigne van de Bond van Platte lands Vrouwen, daar deze ook in het midden de plattegrond van Nederland vertoont evenals de broche. In de rand staat vermeld, dat dit geschenk is aangeboden door de Ned. Bond van Plattelands I Vrouwen en wel de afdelingen Alphen. Bodegraven. Koudekerk. Nieuwkoop, Nieuwveen. Rijnsater- •}woude. Woubrugge en Woerden. MARTHA-STICHTING Na de gezamenlijk genoten lunch in „Avifauna" volgden HM. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard wederom huil eigen programma H.M. begaf zich naar de Martha- Stichting. ZKH. naar het KI.-station te Hazerswoude. BIJ DE MARTHA-STICHTING Koningin Juliana werd aan de ingang begroet door de directeur, ds J. Th. Meijer en de directrice, mevrouw J. E. MeijerScheller. Het bestuur der M.S. was vertegen woordigd door zijn voorzitter, G H. Z. baton van Wassenaar van Catwijk en de penningmeester, de heer W. H. van Eeghen. terwijl voorts aanwezig waren dr L N, J. Kamp, leider van het psy- chiatnsch-psychologisch centrum. A. Hoekstra, technlsch-adjunct-directeur, J C. Cotê, adj.-directeur, mevrouw M. CotéBourgonje, hoofd van het Meis jeshuis, W. M Offringa, inspecteur, mevr. Ch. Haspels, psychologisch sociaal werkster, M M van Binsbergen, hoofd der school, D Hoekstra, hoofd van het Jongenspaviljoen, G, H. F. Mertens, hoofd van het Jongenshuis, mej H. Lagerwaard, hoofd van het Kinderhuis II, mej. H. Ketellapper, hoofd Kinder huis I. mej. G. Ketellapper, hoofd Villa, mej. A. Abbeman, hoofd Inltium, zuster C van der Ley, hoofd van het Zieken huis en mej. e" Bos, sociaal werkster. De directeur, ds Meijer, hield een korte algemene inleiding over het werk der Stichting, waarna H.M, een rond gang door het complex maakte. Hierbij tonen de meisjes het zelf vervaardigde tafelkleed van wit en blauw garen, dat met een z.g. kruis steek is vervaardigd en dat eigenlijk in deze dynamische tijd niet meer gemaakt kan worden vanwege het grote aantal werkuren, dat er aan een dergelijk stuk zit. Uit technisch oogpunt is het een zeer fijn stuk werk. dat door onze grootouders veel vaker gemaakt werd. Zodra dezz meisjes in de Martha- Stichting er de lucht van kregen, dat H.M. de Koningin een bezoek zou brengen aan de Stichting, dus aan haar huis. zonnen zij op een uniek geschenk voor H.M. Spontaan besloten zij dit kleed te maken en het resultaat van haar arbeid laten zij hier aan onze Vorstin zien. die dit geschenk met grote erkentelijkheid aanvaardde cn haar daarbij persoonlijk dank bracht. Ook wij konden niet nala ten dit zestal, die heden de dag van haar leven meemaakte op de gevoe lige plaat rast te Ir""—

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 5