Oprechte woorden over harde feilen Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Donderdag 20 Mei 1954 Tweede Blad No. 28223 bet gezamenlijk bezoek aan het terrein en na een rondwandeling, ie Prins zich alleen naar het de- tourgoederen van het Directoraat Landmacht, waar hij werd door liet hoofd van het depot majoor-intendance DML lere hoofden van onderscheidene jn, dit depot betreffende. Zowel als de droge wasmethode werd Prins gevolgd. In de reparatie- onderhield de Prins zich met lende vaklieden. Vooral de wand- f met de talrijke disctinctieven der lillende naties hadden de veile pt van de Prins en over enkele nch voorlichten. klokslag elf uur vertrok de °rins richting Bodegraven. In snelle ring hei nu langs de Rjjksstraat- «r Bodegraven nadat in Rietveld overbrug even wat vaart vermin- Aankomst in Bodegraven Noordstraat en Bruggestraat de Prins aan de andere kant Run In de Spoorstraat om een [te brengen aan een over de ge steld bekend bedrijf de Kunink- padhandel N V. Turkenburg. Ter pnc nas hierbij tevens aanwezitr Ir M. van Eede, directeur van Turkenburg' s Zaadhandel te Bode graven toont Z.K.H. een collectie zaden. burgemeester mr J. J. Croles. In de ont vangstzaal werd de Koninklijke gast welkom geheten door de directeur, de heer P. Turkenburg, die een Inleiding hield over de detailhandel en hoe het bedrijf gegroeid is vanaf de tijd dat grootvader Dirk Turkenburg met een kruiwagen de klanten ging afvragen. Thans is dit bedrijf uitgegroeid tot de grootste landelijke detailhandel in zaden met een enorme omzet, ook naar het buitenland Ir M. van der Eede, vice-directeur van het bedrijf, heeft de Prins voorgelicht omtrent de werkzaamheden van de ruim 2000 agenten van het bedrijf, over de proeftuinen en het houden van excursies Daarna werden onder leiding van ir Van oer Eede in de toneelzaal diverse soorten zaden en tuinbouwartlkelen bezichtigd, waarbij o.a. mengsels van graszoden voor paardensportvelden en vliegvelden, spor ten die door de Prins hartstochtelijk be oefend worden. Onder leiding van de be drijfsleider, de heer J. Martens werd een zaadinpakmachine gedemonstreerd De Prins werd een geschenk aangebo den dooi Mieke van Eede en Dirk Jan Turkenburg, bestaande uit een doos met diverse zaden, een zgn jeugdset mei za den en wel naar aanleiding van het feit, dat Prinses Margriet in 1953 een Problemen en critiek voor Prins Bernhard toegelicht Te weinig begrip voor vele moeilijkheden In de commissie- en trouwzaal van het Alphense Raadhuis gaf burgemeester Ed. C. Witschey voor Prins Bernhard na diens aankomst te Alphen een uiteen zetting over de economische, sociale en industriële problemen waarmede Alphen te kampen had en heeft. Daarbij werden talrijke wensen ten aanzien van de toekomstige ontwikkeling op de voorgrond gesteld en werd een open hartig beeld gegeven van de verwachtingen die deze gemeente koestert ten aanzien van provinciale- en landsoverheid, verwachtingen, die hoger gespan nen zijn dan het oordeel over wat tot dusverre werd getoond. Zeker bij deze bijeenkomst, die besloten werd met een bespreking van de te berde gebrachte vraagstukken, trad het ,,werkkarakter" van het Koninklijk bezoek op de voorgrond. Het jongste verleden heeft de gemeente voor grote uitgaven gesteld en de eerst komende jaren zullen belangrijke offers vragen. Offers, die gebracht zullen moe ten worden, omdat het aantal vertrek- kenden uit deze gemeente toeneemt, omdat niet voor alle inwoners voldoen de arbeidsmogelijkheid aanwezig is. GROEIENDE INDUSTRIALI SATIE-PROBLEMEN. Zowel dit feit, als de omstandigheid, dat de hier werkende bestaande indus trie zal moeten blijven beschikken over een voldoend aantal arbeidskrachten, terwijl bij de verwachte toeneming van de bevolking tot ongeveer 25.000 in 1960, I 27.000 in 1970 gn 30 000 in 1980 behoor lijke bestaansmogelijkheden zullen die nen te worden nagestreefd en de over weging, dat bij de door de landsregering voorgestane industrialisatiepolitiek de factoren, welke zich bij industrievesti ging doen gelden, in Alphen buitenge woon gunstig zijn. onderstrepen over duidelijk de noodzaak van uitbreiding van bestaande en vestiging van nieuwe industrie. Alleen hierdoor kan de snel groeiende bevolking van de gemeente zelf en van her omringende platteland Burgemeester Witschey stipte in het kort de historie van de gemeente aan en constateerde aan de hand van het rap port van het Economisch Technologisch Instituut, dat in Alphen de industrie een belangrijk arbeldsscheppend element vormt Hoewel de industriële structuur een zeer gevarieerd beeld vertoont, zijn I drie bedrijfstakken van bijzondere bete kenis, namelijk de steen- en cement- warenlndustrie, de papier- en grafische industrie en de metaalnijverheid. Voor 84 procent zorgen deze industrietakken I voor het inkomen van de bevolking. Voorts wees spreker op de middenstands- belangen en de veeteelt. Als gevolg van de geringe opname capaciteit van de veeteeltbedrijven is te verwachten, dat de agrarische sector meer en meer een vrii aanzienlijke ar beidsreserve zal opleveren. De burgemeester memoreerde de ver keersproblemen. waarmede Alphen te kampen had en ondanks Ingrijpende voldoende worden opgevangen. Daarbij gaat het ten deze niet om een wense lijkheid, maar om een bittere noodzaak, een plicht. HET WONINGPROBLEEM Burgemeester Witschey constateerde, dat gezien de onvermijdelijke en op zichzelf verheugende ontwikkeling van de gemeente het tot stand komen van 7200 woningen tot 1980 vergt. Dat is een gemiddelde van 200 tot 275 wonin. gen per jaar. Daarbij steekt de gemid delde toewijding van 200 a 225 over de laatste drie jaar wel zeer ongunstig af. De vestiging van Baronie vergde 80 nieuwe woningen, doch alle kloppen aan vele deuren leidde slechts tot toe wijzing van de helft van dit aantal Een uitvoerig gemotiveerd verzoek om Alphen als bijzonder ontwikkelingsge bied aan te merken werd na twee jaar afgewezen. En nu weet de gemeente ein delijk, dat Ged. Staten het wenselijk achten tot een industrieel bestemmings plan te komen voor de gehele provincie. Daarop dient nu weer te worden.... gewacht. Tijdens het bezoek aan het Depót Retour Goederen te Woerden. V.l.n.r. Z.K.H. Prins Bernhard. burgemeester H. H. C. Vos en ma- ioor I A Gollard. maatregelen nog heeft. De oplossing dier problemen heeft o.m. de uitgave gevergd van bijna twee millloen voor de kortelings tot stand gekomen Koningin Julianabrug Een dergelijke uitgaaf gaat uiteraard de draagkacht van een ge meente van 23 000 zielen te boven. Daar boven komen dan nog de uitgaven voor andere verkeersverbeteringen als omlei dingen en trace-verbeteringen. De verdere industrialisatie, waarop Alphen nu eenmaal Is aangewezen, stelt echter de eis van goede toegan kelijkheid en goede interne verbin dingen. Ook volkshuisvesting, volksgezond heid, onderwijs, ontwikkeling en ont spanning maatschappelijke zorg en vrijetijdsbesteding vragen veel zorgen van een gemeentebestuur, dat zijn taak verstaat. De afgelopen vijf Jaren vorderden de aankoop van industrieterreinen, wegen aanleg en bruggenbouw, huizen- en scholenbouw en verzwaring van de net ten van gas. water en electriciteit, een uitgave van tien millioen gulden. Een onlangs opgemaakt urgentieplan voor de jaren 1954 t/m. 1958, waarop uitgaven voorkomen voor een tehuis voor bejaarden, bouw van scholen voor ge woon- en b.g.l. onderwijs, en kleuter scholen. uitbreiding van het te kleine bospark, aanleg van sport- en recreatie terreinen en het bouwrijp maken daar van, krotopruimïng woningbouw wegen aanleg, enz. sluit met een bedrag van rond f 16.000 000. Het noodzakelijke ha venplan is hierin nog met verwerkt, terwijl er evenmin sprake van bijzon dere behartiging van het zo belangrijke jeugdwerk, waaraan de kerken ernstig aandacht wijden, maar bij gebrek aan middelen nog niet tot de gewenste op lossing konden brengen, terwijl hier toch ook het voortreffelijke werk van de Pad vinderij en het speeltuinwerk, werkend met bescheiden middelen niet mag wor den voorbijgezien. Een medisch centrum en een verpleeg huis zouden allerminst een luxe zijn En wat meer speciaal het onderwijs aangaat, de kosten daarvan namen de laatste 3 jaren met rond f. 100.000 per jaar toe. TELEURSTELLENDE PASSI VITEIT T.A.V. AVIFAUNA. Dat Avifauna, toen de omstandighe den daartoe leidden, door de gemeente werd aangekocht, kan in ruimere zin zeker als een daad van wijs beleid worden toegejuicht, maar financieel was het voor de gemeente alléén al- J lerminsl een eenvoudige zaak. In aanmerking nemend, dat in het I centrum var Zuid-Holland zo weinig recreaticmogelijkheld voor de bevol king bestaat, was het teleurstellend dat noch va" dc zijde van de lands regering. noch van die van Ged Staten ook maar de reringsle financiële me dewerking rrrd eerkregen; daarte genover stak de belangstelling van dc zijde van bel particuliere bedrijfslevi wel zeer gunstig af. SOMBER BEELD Toch is de industrialisatiepolitiek van de regering niet van de laatste jaren! Is er dan wel voldoende samenspel ten deze? Moet de bestaande industrie dus nóg langer wachten voor zü wordt ge holpen en moeten de grote kapitalen, met goedkeuring van G.S. voor indus trialisatie aangewend, maar renteloos blijven? Terwijl bepaalde industrlën nier werkkrachten tekort komen, wilden de Staatsmijnen pogingen aanwenden om mensen uit deze gemeente weg te halen Klopt dit nu wel helemaal? Dit alles overziende, kon spreker de situatie voor Alphen In het kader van het samenspel tussen verschillende instanties weinig bevredigend en In menig opzicht bepaald teleurstellend Met volledige aandacht luistert H.M. naar de voordracht van de kinderen der Bodegraafse raads leden. Noch bij de bouw van een noodzake lijke nieuwe brug. die bijna f. 2 millioen kostte, noch bij de aanleg van een kost bare omleidingsweg werd, van welke zijde ook. financiële medewerking ver kregen. al werd het doorgaande verkeer I belangrijk gediend De uitgaven voor verbreding van de toeieidlngsweg tot de dit jaar eindelijk te verbeteren Alphense I brug. een provinciaal werk, zal de ge meente alléén kunnen dragen. Wij hoopten tevergeefs op steun bij aan koop van Avifauna, op onze aanwijzing als ontwikkelingsgebied moet de studie van de hele provincie eerst voorafgaan! De rijkswegomlegging vraagt studie en tijc" en Alphen moet zich zien te red den Een opwekkend beeld is dit niet, zeker niet voor een gemeente, als Alphen, waar energiek wordt gewerkt. Er is, naar het spreker voorkwam, alleszins aanleiding om de plaatse lijke energie in verschillend opzicht op betere, vlottere en zakelijker wijze op t" vangen, dan tot heden het geval was. en waarvoor spreker de bijzon dere aandacht van Prins Bernhard Na afloop van deze rede trad Prins Bernhard op burgemeester Witschey toe en zei lachend: „Nou, nou, burgemees ter U heeft ook geen blad voor de mond (Men zie verder pag. 1 Derde Blad). feestelijke inzet in Woerden, Bodegraven en Alphen ld bezoek van Prins Bernhard aan de Rijnstreek nam In Woerden een begin. ,35 hedenmorgen koud en kil in de gehele Rijnstreek wat de natuur betreft, ongetwijfeld klopte bij menig bewoner van dit vruchtbare gedeelte van Holland toch het hart sneller en was het van binnen verre van kil. Reeds ic heenreis naar Woerden, de startplaats van het Koninklijk Echtpaar voor wecdaags werkbezoek aan Rijnstreek, Merengebied en Leiden was het „„.gr duidelijk, dat in tal van gemeenten moeite noch kosten waren ird om goed voor de dag te komen. Overal zagen vvgj de mensen in rep en )D1, naar dat nog nodig mocht zgn, iets te ordenen of te bespreken om dat s als de Hoge Gasten hun intocht doen, niets geriskeerd mag worden. Het 0,,.-oii reeds in het Woerdense stadje aan de boorden van de daarvóór zeer Rijn. Op de grens der gemeente werden H.M. de Koningin en Z.K.H. de ,jer Nederlanden door nir L. A. Kesper. Commissaris der Koningin in de iric Zuld-Hollaild hartelijk verwelkomd. strijd ln kindertuinen te Baarn. Onder deze zaden bevindt zich een nieuw tuin bonenzaad, Emma. vernoemd naar de Koningin-Moeder Emma. De speciale doos hiervoor is vervaardigd door de meubelmaker Cornells Hoogendoorn en met snijwerk versierd door de kunste naar Cornells Veelenturf De Prins test te de kinderen op hun kennis van de in houd dezer doos, wat een aardig mo ment was. Aankomst te Alphen a.d. Rijn Zwammerdam werd door de Prins slechts van de zogenaamde buitenkant gezien, maar de Prins stelde zich wel terdege op de hoogte dat het dorpje, dat rechts van hem gepasseerd werd, Zwammerdam was De Koningin met burgemeester Van der Weyden bij de smeed werktentoonstelling te Nieuwkoop; de lamp rechts werd Haar aange boden. Via Steekterweg en Gouwslulseweg kwam de Prins Alphen binnen om na het maken van een ware jubeltocht door de gemeente, luide toegejuicht door duizenden langs de weg opgestelde bewoners, het Visserpark in te draaien, waarna de wagen met een sierlijke zwaai voor het Gemeentehuis stilstond. Hier was net burgemeester Er. C. Wit schey die de Prins tegemoet kwam en, na een kennelijk prettige begroeting het gemeentehuis binnenging om in de trouw- en commissiezaal, nadat de wet houders en het dagelijkse bestuur van de Industriële club aan de Prins wa ren voorgesteld een uiteenzetting aan te horen van de burgemeester over de ontwikkeling van Alphen als indus trieel centrum en de daarmede verband houdende problemen. Alphens burgemeester wond er geen doekjes om

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3