LËIDSCH DAGBLAD Beschuldigingen vliegen te Genève in het rond 83ile Jaargang WOENSDAG 19 MEI 1954No. 28222 Communisten trachten ivit voetje te krijgen in Genève, maar deze hadden slechts indirect betrekking op jat er de laatste dagen in het geheim In het „Paleis der Naties" is bespro ken- Waarnemers van de Aziatische confe rentie konden mocilük ontkomen tan deindruk dat de communistische deel nemers door een rechtstreeks beroep ,p de pers - en daarmee op de publieke opinie probeerden te bereiken wat hun op de conferentie zelf tot dusver niet gelukt is: de niet-communistische wereld te overtuigen van de correct heid en de rechtvaardigheid van hun handelingen en bedoelingen. VIETMINH CONTRA FRANKRIJK Het begon met een persconferentie tan de Vietminh over de kwestie der evacuatie van de gewonden uit Dien B-en Phoe Na een zeer uitvoerig relaas over de voorgeschiedenis dezer evacuatie beschuldigde de communistische woord voerder het Franse opperbevel ervan, ronder voorafgaande waarschuwing het bombardement van verbindingsweg nr. 41 ide zogenaamde „evacuatie-route") te hebben hervat waarbij 15 gewonde leden van de strijdkrachten der Franse nle zouden zijn gedood. Even later amendeerde hij deze be schuldiging door te zeggen, dat de Fransen op 17 Mei eenzijdig besloten hadden, de evacuatie te onderbreken en het bombarderen van de weg te her vatten, tenzij de Vietminh bereid was het verkeer op die weg door een neutrale commissie te laten controleren, een jemenede commissie te laten bepalen, ïolke gewonden er geëvacueerd zouden worden, en geen discriminatie tussen Vietnamezen en niet-Vietnamezen toe te passen. De woordvoerder erkende hiermee dus, at er wel degelijk een waarschuwing ,-as gegeven, zij het dan ook volgens ,em In" de vorm van een ultimatum. Hij legde niet uit, hoe het kwam, dat het opperbevel van de Vietminh na deze waarschuwing toch weg nr. 41 had laten gebruiken voor een transport van ge- iconden, zodat 15 van hen de dood had den gevonden. Maar wel verklaarde hij hartstochtelijk, dat de Fransen verant woordelijk waren voor de dood van deze 15 mannen en dat de handelwijze van de Vietminh „volkomen humanitair en grootmoedig" was geweest. Voorts beweerde hij, dat de Fransen ernaar streefden, de overeenkomst voor het evacueren van de gewonden uit Dien Bien Phoe te torpederen uit vrees dat de geèvacueerden de wereld „de waar heid" zouden vertellen over de militaire staat van zaken in Indo-China en over de toestand van het Franse expeditie- leger Hij zei ook herhaaldelijk en met grote nadruk, dat de Vietminh generlei discriminatie tussen Vietnamese en niet- Vietnamese gevangenen of gewonden toepast, maar even herhaaldelijk wei gerde hij te antwoorden op de vraag, vaarom er dan geen enkele Vietnamees was onder de gewonden die tot dusver «aren geëvacueerd of voor evacuatie waren opgegeven. FRANKRIJK ANTWOORDT Een paar uur later belegde de direc teur van de Franse voorlichtings-dienst Jacques Baeyens, een persconferentie om de beschuldigingen van de Vietminh te weerleggen. Hij verklaarde dat het Franse opper commando de Vietminh wel degelijk 24 our tevoren had gewaarschuwd dat de luchtaanvallen zouden worden hervat te middernacht tussen 17 en 18 Mei plaat selijke tijd, als de communisten weiger den neutrale of gemengde inspectie van het verkeer op weg nr. 41 te accepteren, en dat de aanvallen toen zelfs nog pas negen uur later, om negen uur 's och tends plaatselijke tijd waren begonnen. De Vietminh wilde zelfs niet toestaan, Weerrapporten Ko-rfnhagen licht bew. zzw Anutfrdam half bew. n """"n onbewolkt CtnOve Locarno Bemin «ankfort jjiinchen «enen 'nnsbruck Rom» Vaccin Llallorca WEERBERICHT Enkele buien De Btlt verwacht tot morgenavond: ;ee' bewolking met enkele verspreid ende buien. Matige tot krachtige 'jna tussen Noord en Noord-West. ,inig verandering In temperatuur. 'Opgemaakt te 10 uur). Zon op: 4 40 uur: onder: 20 34 uur. «aan op: 23.27 uur: onder: 5 58 uur «oogwater te Katwijk te 4.41 en li nummer bestaat alt 10 papina's voegde hij hierbij, dat Franse vliegtuigen over de genoemde weg vlogen, ook al deden ze geen aanvallen. Maar volgens vele journalisten «waar onder talrijke Franse) die naar Baeyens waren komen luisteren, was het een zwak punt ln het Franse betoog, dat het opperbevel de luchtaanvallen had hervat uitsluitend, omdat het vermoedde dat de Vietminh weg nr. 41 gebruikte voor het vervoer .van troepen, afweereeschut en artillerie maar zonder bewijzen te nebben dat dit nderdaad het geval was. Het nogal zwakke excuus van de Franse woordvoerder was, dat de Fran sen immers vier dagen lang niet over de wee waren gevlogen op verlangen van de Vietminh. Baevens zei tenslotte, dat de Fransen nog steeds bereid waren het vliegveld van Dien B en Phoe te helpen herstel len en allerlei andere hulp te vprlenen om de evacuatie alsnog moceliik te maken, maar alleen als de Vietminh instemde met neutralp controle van de stratpcische weg. Vertegenwoordigers van Frankriik en de Vietminh zullen hierover ripper dagen in Genève gaan onderhandelen NOORD-KOREA De derde persconferentie van de dag was bijeeneproenen door de delegatie van Noord-Korea nrnt de bedoeling het opperbevel van de Verenigde Naties in Koiea verantwoordelijk te stellen voor hPt feil dal de neutrale bestandscom- missip in het Noorden niet behoorlijk kan functionneren. Het commando van de Verenigde Naties, en niet de regering van Noord- Korea zou volgens de Noord-Koreaanse woordvoerder het bestand hebben ge schonden door grote hoeveelheden wa penmateriaal in Korea ln te voeren Toen hem gevraagd werd. waarom de Tsjechische en Poolse leden dan volgens hun Zweedse en Zwitserse collega's zou den hebben geweigerd in te stemmen met plaatselijke controle in de Noorde lijke havens, wist de Noord-Koreaan alleen te antwoorden, dat die haveni open waren voor inspectie. De Zweedse en Zwitserse commissie leden hadden, zo zei hij, ongetwijfeld „onder druk van de Verenigde Staten" hun klacht over de Tsjechische en Poolse leden verzonnen. En zo vlogen de beschuldigingen in het rond, terwijl er over de besprekingen in het „Paleis der Naties" geen woord tot de openbaarheid doordrong. De conferentie vervolgt heden haar geheime behandeling van het Indo- Chinese probleem. Later werd uit gezaghebbende bron vernomen, dat de communisten de eis herhaalden, dat een regeling in Indo- China ook Laos en Cambodja diende te omvatten. Molotof steunde de eis van de Viet minh„ dat de opstandige bewegingen in Laos en Cambodja deel moesten nemen aan de politieke reorganisatie ln deze twee landen. Aan het eind van de bijeenkomst stelde Molotof Voor om heden over Korea te spreken, doch Eden en Bedell Smith meenden, dat verandering van onderwerp in dit stadium zou worden uitgelegd als een mislukken van de onderhandelingen. Daarop werd over eengekomen heden opnieuw over Indo- China te spreken. Baron Bentinck sorak met Bedell Smith en Lester Pearson Mr A. W. C. Baron Bentinck, leider van de Nederlandse delegatie naar de Geneefse conferentie, heeft gisteren een iderhoud gehad met de Amerikaanse onderminister van Buitenlands? zaken. Bedell Smith. Uit Nederlandse bron wordt vevnomen. dat baron Bentinck ln dit onderhoud, dat op zijn initiatief plaats vond, bii- -onderheden over de besloten zitting an d-» Inrtochlnese conferentie heeft gevraagd. Zij hadden eer. algemene bespreking", aldus werd hieraan toege voegd. De leider van de Nederlandse delega tie legde eveneens een kort informeel bezoek af bij de Canadese minister van Buitenlandse zaken, Lester Pearson. 'en en ag ggen uit! Hoewel hoogstwaarschijnlijk ten overvloede, willen wij niet nalaten onze lezers in de Rijnstreek, het Merengebied en de stad Lelden met klem op te wekken om morgen ter gelegenheid van het Konlnklük bezoek algemeen de vaderlandse driekleur uit te steken. Eén uitgestrekte rood-wit-hlauwe vlaggenzee getuige langs de gehele route, welke het Koninklijk Paar volgt, van onze gemeenschappelijke vreugde over zijn tijdelijk verblijf in ons midden. Deze opwekking geldt, wat de Sleutelstad betreft, ook de voormiddag van Vrijdag, doch men vergete niet de vlag morgenavond na zonsonder gang binnen te halen. Vlaggen gedurende de nacht is in strijd met de ethiek van vlagvertoon Tenslotte zij de oproep van de burgemeester van Leiden in herin nering gebracht, die de Leidenaars verzoekt om morgenavond tussen lialfelf en kwart voor elf gedurende de korte rit van „Den Burcht" naar het Schuttersveld overal aan de straatzijde de lichten te ontsteken en waar mogelijk, bijv. door een kaarsverlichting, bijzondere effecten na te streven. tórflM J De nieuwe Nederlandse kerk van Austin Friars in de City van Londen begint haar voltooiing te naderen. De buitenzijde is vrijwel gereed en aan het interieur zal weldra de laat ste hand kunnen worden gelegd. Zo als bekend zal Koningin Juliana deze nieuwe kerk, welke werd ge bouwd op de plaats van de wegge bombardeerde oude, in Juli a.s. of ficieel openen. Heden ondertekening Amerikaans-Pakistaans bijstandsverdrag Te Karatsji is van officiële zijde ver nomen dat een Amerikaans-Pakistaans militair bijstandsverdrag vermoedelijk heden te Washington zal worden gete kend. De omvang der Amerikaanse militaire hulpverlening zal worden bepaald door het rapport van een Amerikaanse mili- ta re missie, die eind Maart j.l. naar Pakistan is vertrokken. Pakistan heeft indertijd een verzoek om nvlitaire hulpverlening tot de Ver enigde Staten gericht. India en de Sovjet-Unie hebben ge protesteerd tegen de voorgenomen Ame rikaanse militaire hulpverlening aan Pakistan. Er heerst grote activiteit rondom noodzakelijke tunnel zo spoedig i Pompkclder. De stalen bekistingen mogelijk gereed Ie doen komen voor heide tunnels, de pudding- Deze foto toont de auto-tunnel vormen", zijn duidelijk te zien. Met (links) met twee rijbanen en de de aanaarding van het voltooide allen die hij het grootse werk he- spoorwegttinncl rechtsvoor diih-\ tunnelgedeelte is reeds een begin trokken zijn. dragen op hun manier heispoor, gezien in Zuidelijke rich- gemaakt, zoveel mogelijk bij om deze zo ting. Aan de Noordzijde de Centrale I de tunnel onder het Noordzeeka naal hij Velsen. De vlechters. de storters. de kraanmachinisten en Spoorwegen in 1956 twee klassen DERDE WORDT TWEEDE, TWEEDE WORDT EERSTE De Union Internationale des Cheming de Fer heeft besloten in de internatio nale treinen zowel als in de binnen landse treinen van de aangesloten spoorwegondernemingen over te gaan tot opheffing van een van dc drie klassen in de reizigerstreinen. Dit be tekent dal in geheel West- en Zuid- Europa dc treinen voortaan slechts twee klassen zullen hebben. Dc klasse die opgeheven wordt, is de tweede. De eerste klas zal zes zitplaatsen per coupé tellen, en de derde klas. die na het invoeren van deze maatregel tweede klas zal heten, acht zitplaatsen per compar timent Het tarief van de nieuwe tweede klas zal gelijk zijn aan dat van de tegen woordige derde Deze maatregel zal, be halve in Italië dat uitstel verzocht heeft, algemeen worden ingevoerd met het be gin van de Zomerdicnstregeling 1956. De nieuwe regeling brengt voor de spoor wegen voordelen mee: namelijk minder differentiëring in het materieel, en voor het publiek: vereenvoudiging en aan passing aan de voortschrijdende demo cratisering. In landen zoals Nederland, waar men al geruime tijd slechts twee klassen in de treinen kent, zal dit be sluit van de Internationale Spoorweg unie uitsluitend tot gevolg hebben dat de nummenng van de bestaande klasse wordt veranderd. Arbeider door silo gedood De 65-jarige betonwerker J Teuling, gewoond hebbende aan de Ravenhorst te Rotterdam, is tengevolge van een onge val om het leven gekomen. Uit een aan de rand van een bouwput in de Korperweg staande silo werd beton gestort voor het aanleggen van een be tonnen vloer bij de nieuwbouw in de toe komstige stadswijk .Eendracht" De man was in de silo gaan staan om het laatste beton uit dit apparaat te schep pen. Plotseling viel de silo omver Hij kwa.m tereoht ln de anderhalve meter lager gelegen bouwput, Teuling, die de val meemaakte, kwam onder het werk tuig terecht en was vrijwel op slag dood. Prins Bernliard ongedeerd 11a auto-ongeluk Zijn wagen sloeg over de kop iVan een onzer verslaggevers) Prins Bemhard is gistermiddag omstreeks kwart over vijf op de weg Den Haag -Utrecht ongeveer 20 kilometer voor Utrecht aan een groot gevaar ontsnapt. Zjjn wagen, een grote zwarte Lincoln, waarin behalve de Prins die zelf aan het stuur zat zijn chauffeur, L. J. Koedam zat, sloeg namelijk over de kop. Het ongeluk gebeurde doordat, terwijl de Prins een voor hem rijdende vrachtauto wilde passeren, deze ook naar links uitweek. De auto van de Prins werd daardoor met het linkervoorwiel in de zachte berm, die de beide rijbanen scheidt, gedrukt, raakte met het linkerspatbord de haag en sloeg daarna over de kop. Ernstig be schadigd bleef de wagen omgekeerd liggen. Dc Prins en de chauffeur waren ge lukkig, op een enkel onbetekenend schrammetje na, ongedeerd en konden uit de wagen kruipen. De vrachtautochauffeur had blijkbaar niets van het ongeluk gemerkt en is doorgereden. Nadat bij een m de buurt liggend benzinestation de politie was gewaarsohuwd die onmiddellijk ver scheen en e?n onderzoek instelde, tilden voorbijgangers gezamenlijk de auto van de Prins weer op de wielen Prins Bernhard kwam uit Den Haag waar hij een vergadering van het De fensiecentrum had voorgezeten. BELANGRIJK NIEUWS Karpetten-verkoop Ziet advertentie achterpagina HOGENDOORN HAARLEMMERSTRAAT 150, LEIDEN Meisje viel uit trein AAN VERWONDINGEN OVERLEDEN. Gistermiddag is op het baanvak AlkmaarDen Helder het 13-jarige meisje F. van der Heide uit Wierir.- gerwaard uit de trein gevallen en do delijk verontgelukt. Zij kwam van school en zat alleen in een coupé van het achterste rijtuig van de Dic-seltrein die uit Alkmaar was vertrokken Ter hoogte van dfebewaakte overweg aan de Achterweg bu Koedijk heeft zij vermoedelijk de deur ge opend. Hoewel zü zich. volgens enige arbeiders op het land. nog aan de open deur heeft vastgeklemd, is zii door de snelheid van de trem er uitgevallen er. met het hoofd op de rails terecht ge komen In de trein heeft niemand iets van het ongeval bemerkt. Hoewel spoe dig eerste hulp werd verleend, is hei kind op weg naar het Centraal Zieken huis te Alkmaar aan de bekomen ver wondingen overleden. Jongetje te Schiedam gedood Op de Lange Haven te Schiedam is de 7-jarige A. Muis. een pleegkindje van het St Josephhuis aldaar, toen het plotseling naar een stuk speelgoed greep dat gevallen was. onder een wiel geraakt van een juist passerende trai ler. Het jongetje bevond zich met een groep andere kinderen op weg naar de kerk. Het kind kreeg het wiel over het lichaam en was op slag dood Record voor goud en deviezen TEZAMEN' 4470 MILLIOEN. Ook in de afgelopen week is de devie zenreserve van de Nederlandse Bank versterkt. Volgens de verkorte balans per 17 Mei is de netto deviezenvoorraad met ruim f.30 mlllioen aangegro?id tot f 1.546.5 min De goudvoorraad bleef onveranderd met f. 2 937.7 min., zodat goud en deviezen tezamen thans belo pen ruim f 4 470 min., een nieuw na oorlogs hoogtepunt. Met militaire auto verder Wat krijtstrepen op de weg, een rem spoor van ongeveer 50 m?ter, enkele stukken verbrijzeld glas en wat afge rukte takken van de bermhaag waren korte tijd na het ongeluk enige stille g'tuigen van hetgeen zich hier op do hoofdweg Den HaagUtrecht onder de rook van de gemeente Zwammerdam, tei hoogte van de wijzer die aangeeft dat Den Haag 32 kilometer verwijderd is. had afgespeeld. Het was te zien aan het vrijwel kaars rechte remspoor dat de Prins alles had gedaan om de berm te vermijden, maar daarin tenslotte toch terecht was g?ko- men. Overigens maar heel even, want de haag was niet ernstig beschadigd. Toch was deze korte kennismaking van de voorwielen met de zanderige j berm voldoende om de wag?n over de kop te doen gaa n en met de wielen omhoog cp het wegdek te werpen. Het Heek dat de Pm:- zelf het minst ge schrokken was Dat was tenminste de indruk van de heer E van Keulen, be heerder van W. van Zfjlls tankstation, dat ongev?er 7 kilometer verder in de r:chtlng Utrecht in de gemeente L n- schoten langs de weg staat. Nadat de Prins namelijk een militaire wagen hrd aangehouden, was hij met deze wagen naar dit tankstation gereden om van daaruit naar Soestdljk te bellen Volkomen kalm en evn joviaal als j al'ijd stapte de Prins aldus vertelde ens de heer Van Keulen, het kantoort e I b'nnen en draaide enkele nummers °m maatregelen ie treffen Na in het tank- j riation opgebeld te hebben reed de Pr n> in de militaire wagen vprder 'n de r'eh- i ting Utrecht De onrgeriaeen Lincoln I werd korte tijd later weggesleept. Gouden jubileum te Roir.o VAN NED. HIST INSTITUUT (Van onze Haagse redacteur) De minister van O K en W mr J. M. L. Th. Cals, zal volgende week naar Rome vertrekken om daar op 26 Mei de herdenkingsplechtigheid bij te wonen, gehouden ter gelegenheid van het feit, dat het Nederlands Historisch Instituut aldaar 50 jaar ggleden werd opgericht Deze herdenking zal ook worden bij gewoond door president Luigi Einaudi van Italië en verscheidene andere Ita liaanse en Vaticaanse hoogwaardig heidsbekleders. De Nederlandse culturele attaché, dr J. J. Poelnekke. die direc teur van het Instituut is, zal een inlei ding houden waarna minister Cals de Italiaanse en Vaticaanse autoriteiten in een korte rede zal danken voor d? vele medewerking, die de leiding van het Instituut in de afgelopen halve eeuw heeft mogen ondervinden. 1 Na het optreden van Georgette Hagen doorn. die aan de plechtigheid een luchtig tintje zal g?ven recep tie. pWleiir: j W. Heimj DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN witte Slneel l. Lelden - Giro No 5705S Hoofdredactie: B. W. Menkhorat en J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie: 21507

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1