ILMS Politie heeft moeilijke taak in de bollenstreek «e Jaargang LE1DSCH DAGBLAD Zaterdag 17 April 1954 Tweede Blad No. 28197 tand in Mexico s Spanning en romantiek Een spannend verhaal met lefilmd en met de nodige roman- 'I de geschiedenis van een bloedige e In Mexico. In een van de pro van het door een corrupte rege- an oppermachtig? gouverneurs iten land ontbrandt de strijd kolonel Luiz en de Insurrecto's, •er nog een derde party van bui- wet levenden, onder aanvoering n hoofd Soccosce, is. In de pro- s een Ier met zijn compagnon be- goudmyn op gang te krijgen, en s de myn begint te lopen en er :e van een productie, ontmoet hy i zijn pad. Hij komt by de op- ngen terecht en ontmoet daar uw, die door de leider van de op- -ngen als de zyne beschouwd Het lykt of het noodlot hen niet ren. Na vele avonturen delft «it onderspit en „Irish", die zyn mijn opblies om de laatste slag len, stelt zich tevreden met de kelijke Roquel (Julia Adams). (welke vertaling nu niet erg veel ge meen heelt met de oorspronkelijke titel „Scared Stiff") Een aane?nschakeling van dwaze zaken, die op zichzelf niet eens de verdienste hebben, originele kol der te zyn, doch die niettemin voortdu rend boelen en door de vorm waarin zij op het doek gebracht worden kostelyk zyn. Het - aanvankeiyk wat verwarde - verhaal gaat over de belevenissen van de erfgename van een kasteel op een eilandje In de nabijheid van Havanna, en een in conflict met een gangsterben de geraakte zanger en zyn vriend. Na dat de angstwekkende nonsens zich aan vankeiyk afspeelt rond een gangstercon flict in een hotel, speelt de tweede helft van de comedie in het geerfde kasteel, dat een spookslot by uitnemendheid biykt te zijn. Op dit slot spelen zich. in de tweede helft van de film. de spannendste en meest humoristische gebeurtenissen af. die deze film tot een zeer geslaagde Paasontspanning maken. ,Jdet gouden zwaard" kind was getuige" Een „engeltje onder de mensen" SO Een mulatten-kindje is i gegaan in de wereldstad Rome. te leven vele, vele mensen, die een geheimzinnige wyze met el- rbonden zyn. De verdwyning van erjongetje brengt deze verbin- n het licht. Een politie-commis- ekt het kereltje, een ganse reeks knsen komt er aan te pas. Er ge in deze spannende Italiaanse der regie van Leonardo de Mi- merkwaardige zaken: een moord eeld, waarvan dit zoek geraakte 4e enige getuige is. En niet alleen jongetje zélf, maar ook om vast en stellen, wie de moord begaan ïoet de commissaris van politie iden. Hy vindt dit door Rome ventje ook, juist op het mo- at de [moordenaar een tweede 'ke slag wil slaan, is groot. In Rome vindt men ïw iemand. Rome heeft verbor- hullhoeken, waaraan ge niet enken. Dit alles toont deze film r bovenal gaat Uw aandacht uit, zwarte engeltje onder de men- al zol heel jong met het avon- en ookmisdadige leven Imaakt. 'elne Angelo Maggio is een en- ■ontroerend, kinderlyk, onschul- steld in zijn angsten! Zyn toch- de wereld der volwassenen ver- telkens weer. Wie zou dat klei- senkind In dit bewogen levens- iet willen zien? Het loont de net hem kennis te maken 1 zijn niet bang" kostelijk niemandalletje )R Van tyd tot tyd kan men felijke ontspanning vinden in die nu eigenlyk niet zo heel het Ujf heeft. Dit is zeker het et de film „wy zyn niet bang" Somenwerking Werkspoor-Stork ieuwe specialisatie mogelijkheden maandenlange onderhandelingen loten tot een fusie van Werk- N.V. te Amsterdam en de Kon. nefabriek Gebr. Stork en Co. e Hengelo. derdag is het personeel Tan ondernemingen van dit belang- besluit ln kennis gesteld. Het lik voor de samenwerking ach- 'irectie en Commissarissen van poor en Stork goed gekozen. Er n nieuwe vennootschap worden cht waarvan de zetel wordt ge- 1 te 'a-Gravcnhage. hierover versohenen gezamen- blioa/tie zetten de Directies van riryven uiteen, dat hiermede mogeiykheden voor een verder- speciallsatie worden geopend en zij de verwachting uit. dat ..het ian vain krachtige, elkaar aan- producKe-eenheden, een geaon- ikkeVing zal bevorderen". 1LIJKE TAXICHAUFFEUR RNEERDE KOSTBAARHEDEN Amerikaanse dame. die Don- cen bezoek bracht aam Amater zojuist haar intrek had geno- een hotel, bemerkte tot haar hrik, dat zy een koffertje met tbaarhedcn. zoals een gouden 1, een broche met briljanten, gouden ringen met roby- een zilveren toiletgarnituur, met le waarde vam oiroa f 10.000.— in laten staan. Zij deed ogen- aangifte bij de politie, diie later de koffer luto vond, bracht deze terug hotel, waar de dame zich be- deelde de politie mee, dat er de koffer word vermist. tje gedood, een gewond VRACHTAUTO GEGREPEN iderdag is (e Overveen by een auto-ongeluk een 6-jarig jon- Bartje Stevens, uit Overveen. r gedood. Zyn vriendje, de 6-ja- ?aultje Nadorp, eveneens uit en. werd gewond. Beide slacht- cs zijn naar het Marinebospl- Overveen vervoerd, in de Kenmemerduvr.en komen- itsuto vam de firma S. Smit te reed tengevolge van het wei- r remnien op de hoek Militaire- enendaa 1 eweg-Juiiamalaan het en kwam tegen de muur van huis tot ofetamd. De beide kin- p met een autoped op het trot- werden door de wagen ge net het noodlottig gevolg ion-bondgenootschap mi-officiële Zuldslavische pers- „Joegopress" meldt, dat het do:schap dat Zuid-Slavië Grie- en Turkije willen tekenen, de 1 krijgen van een verdrag tot ise militaire hulpverlening, wei- kracht zal worden, indien een en-ondertekenaren zou worden len. press" verneemt, dat vertegen- rs van de Zuldslavische. Griekse fc generale staven het Balkan- Dotschap in de eerste helft van Ankara hebben voorbereid. Romantisch avontuur TRIANON „Het gouden zwaard" be helst de romantische avonturen of - zo ge liever wilt - de avontuurlyke roman ces van een onverschrokken, Jeugdige Pers. genaamd Haroen, die door zyn voortdurende stryd tegen onrecht en verdrukking aan het e.nde van de film de bynaam „el Rashid" (de rechtvaar dige) verwerft. En daarmede is het type van dit écht Amerikaanse filmproduct meteen getekend. Men moet onwillekeurig terugdenken aan de tyden van Douglas Fairbanks Sr in films als „Het leven van Zorro" e.d., waarin schermpartyen en zwaardgevech ten ook tot de orde van de dag-en-nacht behoorden. Maar daarbU komt als extra toegift hier nog de kleurryke pracht en de mystiek van het NabUe Oosten, met beeldschone haremvrouwen (in techni color) en intrigerende hovelingen. Opwindende gevechten in en buitens huis zorgen voor volop spanning, vooral wanneer het gouden zwaard van Damas cus. dat de b?zitter onoverwinnelijk maakt, door een imitatie-exemplaar wordt vervangen en ge dus helemaal niet meer van te voren weet. dat het goed met deze heldenfiguur zal aflopen. Stel U gerust: dat doet het wél, maar hoè: dat moet ge zelf gaan zien! „Spartacus" Massale scènes LIDO De Italianen hebben een yverige poging gedaan de koning van de massa-regie. Cecil B. de Mille, naar de kroon te steken. Zil hebben deze Ame rikaanse crack-op-dit-gebied niet geheel kunnen evenaren, maar toch is de film „Spartacus, de bevryder der slaven" een spectaculair schouwspel geworden, waarin vele massale scènes het oog boeien. Het verhaal speelt ten tyde van de bloei van het Romeinse Keizerryk en heeft de slavenopstand tot onderwerp. De Trader Spartacus. een gevangen gladiator, is de leider van deze opstand en slaagt er in een leger te vormen waarmee hij Rome ten val wil brengen. Vóór de grote gevechten hebben wy al een voorproefje gehad in de arena, waar Spartacus- beminde, een bekoorlij ke slavin, voor de leeuwen dreigt te worden geworpen. Dit lot is haar toebe deeld door een aanzienlyke Romeinse, die ook ai een oogje op de held van het verhaal heeft, en haar mededingster gaame uit de weg ziet geruimd .Spar tacus heeft het zodoende niet alleen druk met vechten, maar ook met be minnen van aantrekkeiyke jongedames, die zich by voorkeur niet in hooggeslo ten zwarte jurkjes hullen. Hoe moeilijk hy het heeft kan men deze week in Lido zien Maximum verkeerscapaciteit bereikt? Het min of meer strompelend begin van de bollendrukte luidt voor de Rijkspolitie, die in de bollenstreek tot taak heeft het verkeer in goede en vlotte banen te leiden, een zware tijd in. Zoals ieder jaar zijn ook thans weer omvangrijke maatregelen getroffen om de stroom van millioenen toeristen door Hollands lentetuin, welke zich nu niet bepaald verheugen mag in een veel mogelijkheden biedend wegen-net, vlot te kunnen verwerken. Over de specifieke problemen, die zich bij deze verkeersopgave voordoen, hadden wij dezer dagen een onderhoud met de districtscommandant van de Rijkspolitie in dit deel van Zuid-Holland, majoor mr R. Warmoltz, die reeds maanden geleden begon met de omvangrijke organisatie, die opgebouwd moest wor den om deze uitzonderlijke taak van de politie tot een goed einde te laten komen. Majoor Warmoltz legde er tijdens dit onderhoud de nadruk op, dat zich ln de bollenstreek tydens het seizoen byzon- dere moeilykheden voordoen, die elders r.iet in gelyke vorm optreden. De bollenstreek kenmerkt zich door een verkeerstechnisch weinig mogelijk heden biedend wegennet. "Dissen Lei den en Haarlem, enger genomen tussen Sassenheim en Hillegom. vindt men slechts drie evenwydig aan de kust door de bollenstreek lopende wegen, die on derling door weinig dwarswegen ver bonden zyn Voorts is een (verkeerstechnische) moeilijkheid, dat niet in de eerste plaa's het probleem van een zo snel mogelijke aan- en afvoer van de belangstellender, op de voorgrond moet staan. By inter land-voetbalwedstrijden. by TT-races. bij vierdaagse etc. is er op een gegeven moment een stroom auto's en fietsers in een bepaalde richting, die een be paald doel op een bepaalde tijd willen bereiken, terwijl enige tyd later een omgekeerde verkeersstroom ontstaat. Tijdens het bollenseizoen doet zich de situatie voor. dat de aan- en afvoer- wegen. langs de grote Rijksweg Am sterdamDen Haag, wel goed ziin, maar dat de problemen zich in de bollenstreek zelve voordoen, waar niet iedereen een vast doel heeft, en waar men wat rond wil rijden, genieten van de bollenpracht. en in die pracht een dagje uit zyn. GEEN AAN- EN AFVOER- TROBLEEM. MAAR INTERNE MOEILIJKHEDEN. Majoor Warmoltz achtte dit laatste een van de hoofdproblemen. De ver- keersorganisatie dient zo te zyn, dat men inderdaad In de bollenstreek kan rondtoeren. Dat men, op welk tijdstip en gedurende welke periode dan ook. kan aankomen en parkeren, kan weg gaan, in iedere richting en via iedere route die men wenst. Deze problemen doen zich uiteraard voornamelijk voor tydens de hollen- zondagen en de dag van het streek- coreo. Zaterdag 24 April. LEGERTJE ONDER CENTRALE DIRECTIE. Gewoonlijk telt de bollenstreek een 70-tal mannen van de Rijkspolitie, doch Straaljagerwrak blijft gedeeltelijk iu Hillegomse Ringdijk tijdens de bollenzondagen en de corso dag worden er versterkingen uit de ge hele provincie en andere delen des lands aangetrokken. Gedurende het gehele sei zoen is er een vaste kern van de Rijks politie gevestigd bi) Keukenhof in Lisse. steeds meer het centrum van het bollen- toerisme. Op de Zondagen en Tweede Paasdag komen daar 120 manschappen van elders bij. op corsodag liefst 204 Er zyn mobylofoons, motorgroepen, waar devolle ruiters, en omroepposten bijv. by Keukenhof, die in verschillende ta len verkeersaanwijzingen geven. Dit hele legertje van Rijkspolitie wordt van de centrale post van Keuken hof uit gedirigeerd Door de gehele bol lenstreek zijn telefoonposten verspreid met een vaste verbinding met de cen trale post. zodat van daaruit de van mo ment tot moment wijzigende verkeers situatie in haar geheel kan worden overzien en maatregelen tot opvangen van bijzondere moeilijkheden kunnen worden getroffen Het zal namelijk on getwijfeld van tijd tot tild nodig zijn, bepaalde wegen voor verkeer in deze of gene richting af te sluiten, de toe voer af te remmen teneinde de afvoer vlotter te laten verlopen etc. BLOEMIG GEZICHT. De politie heeft by dit alles wel een dirigerende taak, en de uitvoerenden van de centrale orders zullen wel eens op hun stuk moeten staan tegenover de toeristen die iets anders willen dan mogelijk is. maar majoor Warmoltz heeft er. zoals ons vorige jaren wel ge bleken is. de slag van om zyn mannen duidelijk te maken, dat zij hun bloe- migst gezicht moeten trekken bij dit bloemenfestijn en zich in de eerste plaats dienaar van de toeristen moeten voelen. De ervaring heeft trouwens geleerd, dat het publiek op deze dagen eieneens een bloemig humeur heeft meege bracht en zich. met begrip voor de moei- hikheden. gaarne richt naar de gege ven aanwijzingen. Een van de drukste dagen is onge twijfeld de corsodag wanneer onder normale omstandigheden zo om en nabij een half millioen toeristen op één middag de streek, het corso en Keuken hof bezoeken 1 MEI EXTRA BELASTING. Dat beteekent blykens geschatte erva- varing het verwerken van ongeveer 10 000 autos. Majoor Warmoltz. die zich ieder jaar weer met een blijmoedig en thousiasme op deze unieke taak werpt, was eigenlijk verheugd, dat het defini tieve besluit gevallen is om het corso, ondanks de onverwaoht trage opbloei van de bollenvelden, niet uit te stellen tot 1 Mei Die dag nl. is in België een vrije dag. en dan zouden zekrr 200.000 Bel gen meer dan gewoonlijk het corso hebben bezocht. Majoor Warmoltz achtte een dergelijk supplement van de enorme mensenmenigte, die ver keerstechnisch verwerkt moet worden. Iets onmogelijks. Ieder Jaar weer. by een voortdurend stijgende belangstelling, vragen de ver- kc-erstechnici zich af, of nu het maxi mum uit de capaciteit van de streek is gehaald Ieder jaar weer slaagt men er in het toerisme zonder ernstige storin gen in goede en vlotte banen te leiden. Maar 200 000 Belgen meer dan gebrui kelijk. daar ziet de politie, die de taak heeft te zorgen, dat leder aan zijn trek komt. toch wel tegen op. Majoor War moltz achtte dit een te grote belasting van de mogelijkheden. De dag na de tragische botsing tussen twee vliegtuigen boven Hillegom werden van militaire zyde. nadat het lichaam van de verongelukte straaljagerpiloot geborgen was. pogingen in het werk ge steld. delen van het vliegtuig te bei gen uit het diepe gat. dat door het toestel ln de dyk van de Ringvaart rond de Haarlemmermeer was geslagen Enkele kleinere stukken van het toe stel werden ojDgehaald. doch men is voonlemens, de motor en de andere zwaardere delen van het toestel niet te bergen Zy hebben slechts een geringe sloopwaarde en zij zyn niet nodig voor een onderzoek naar de oorzaak van de ramp. die twee vliegers het leven kostte Bovendien is er een ernstiger reden, waarom men het grootste deel van de wrakstukken laat waar zij ziin Het toe stel is diep in de slappe bodem gedron gen op pen waterstaatkundig kwetsbar- plaats De diik vsn de Ringvaart is door het neerstorten van het toestel ernstig beschadigd Efr is een brede en diepe bres in geslagen, die zo snel mogelijk moet worden hersteld, zonder dat deze be dreiging voor de Haarlemmermeerpolder ernstiger wordt. Verwijdering van de zeer zware motor uit de ondergrond van de reeds zwaar gehavende diik zou ern stige gevolgen kunnen meebrengen. D? foto toont het bergen van enkele kleinere stukken van het vliegtuigwrak De strijd om Dien Bien Phoe De Vietmlnh-troepen rondom Dien Bien Phoe hebben in de nacht van Woensdag op Donderdag een van de twee vliegvelden by de belegerde vesting onbruikbaar gemaakt door het aanleg gen van „een zeer grote loopgraaf" over het terrein Het wordt niet mogeiyk ge acht het terrein binnen korte tyd te herstellen. Bij hun aanval op het vliegveld maak ten de rebellen gebruik van bamboe stokken met springstof, waarmede zy de metalen roosteis waaruit de oppervlak te van het vliegveld bestaat opbliezen. De Vietminh-bedryvigheid schijnt overigens af te nemen De Franse op perbevelhebber. die in het begin van de week meende, dat een derde Viet- mmh-aanval aanstaande was, denkt nu. .dat generaal Giap wellicht zal wachten tot enige dagen voor het begin van de Geneefse conferentie. Een eventueel succes zou dan het meeste psvchologi- [sche effect boeken Verbeterde weersomstandigheden heb ben het mogelijk gemaakt opnieuw voor- I raden per valscherm neer te laten Kolonel Chrlstan de Catries. de be- velhebber van het garnizoen van Dien Bien Phoe. is bevorderd tot bneade-ge- neraal. De vijftig-Jarige De Castries is een telg van' een der oudste Franse militaire families De V St hebben besloten hun lucht steun aan de Fransen noe met een es- kader (16 stuks) uit te breiden Wie kcopf er nou een corset aan de deur Toch komt -t nog altijd voor, dat goed gelovige dames zich laten overrompelen door zo'n praatvaardige juffrouw-aan- de-deur. Eenmaal over de drempel ziet deze kans een bestelling te forceren. Of U maar een gedeelte vooruit wilt beta len.. Wat als een buitenkansje werd afgespiegeld, blijkt bij aflevering een „strop" Verhaal hebt U nooit. Waarom toch teleurstelling te riskeren, als U volkomen veilig ên billijk terecht kunt in een gerenommeerde corsettenzaak? Daar ziet U met eigen ogen kwaliteit en afwerking van elk stuk Daar kunt U kiezen en passen en U wordt desgewenst bijgestaan door ervaren, vakkundige verkoopsters, die uitsluitend Uw belang dienen. (Publicatie Hunkermöller Lexis) De ontvoering te Berlijn ENGELS PROTEST. De Westberlynse politie heeft een ar restatiebevel uitgevaardigd tegen Heinz Glaeske, die ervan beschuldigd wordt de hand te hebben gehad in de verdwy ning van dr Troetsjnovitsj, een der lei ders van de antl-Sovjetrussische bewe ging, uit West-Berlyn. Glaeske. in wiens woning Troetsjno vitsj op de avond van zyn verdwyning een bezoek bracht, is nadien nog niet in West-Berlyn teruggezien. De politie zou ontdekt hebben, dat Glaeske lid is van de „socialistische een heidsparty" en dat hij ook tot de. .ver eniging voor Duit-s-Sovjetrusslsohe vriendschap" behoort. Hy zou reeds eerder anderen by de Sovjets hebben aangegeven. De echtgenote van Troetsjnovitsj heeft op een persconferentie te Frank fort medegedeeld, dat haar man enkele uren voordat hy uit West-Berlyn ver dween. haar een brief heeft geschreven. Daarin stonden de gewone persoonlyke nieuwtjes en Troetsjnovitsj gaf voorts blijk van zijn opgetogenheid over het vooruitzicht op een tehuis in Frankfort, waar hy lezingen zou kunnen samen stellen voor een te maken rondreis door Engeland en Amerika. Mevrouw Troetsjnovitsj was drie we ken geleden uit Berlijn te Frankfort aangekomen om een huis te zoeken. Zy zei. dat haar echtgenoot onmogelijk do cumenten van waarde kon hebben mee genomen. Hij had nooit ondergronds werk gedaan. Zy en haar man kenden Glaeske. die een goede indruk op hen had gemaakt. Troetsjnovitsj. aldus vertelde zyn vrouw, was in 1893 te Triëst geboren uit Russisch-Zuidslavische ouders. In de eerste wereldoorlog streed hy met de Oostenrykers. De Russen namen hem gevangen. HU werkte voor de Wit-Rus- sen in de revolutietyd van 1917waar na hy door de bolsjewieken bij verstek ter dood werd veroordeeld. Tot 1934 bleef Troetsjnovitsj. zonder ontdekt te worden, in Rusland. Toen week hij met zyn vrouw, een Russin, naar Zuid-Sla- vie uit onder de naam van zUn moeder, die uit dat land afkomstig was. De Troetsjnovitsj hebben een zoon van 32 jaar, die by Russische uitgewe kenen-organisaties in West-Berlijn werkzaam is. Eén dezer organisaties heeft telegrammen gezonden aan lei dende persoonlijkheden zoals de Paus. Churchill. Eisenhower en Laniel. met verzoek tegen de „ontvoering" van Troetsjnovitsj te protesteren. Glaeske is in 1949 uit Russische krUgsgevangensohap teruggekeerd. De bevelhebber van het 20 000 man tellende leger van de godsdienstige sec- te Cao Dal heeft geweigerd zijn troepen te laten opgaan ln het nationale Viet namese leger. Generaal-majoor Oliver, de Britse commandant te Berlijn, heeft ln een brief aan de Russische hoge-commissa- ris. Serge Dengln, „krachtig" protest aangetekend tegen de „ontvoering" van dr Alexander Troetsjnovitsj. Oliver vroeg om een onmiddeliyk on derzoek en invryheidstelling van Troetsjnovitsj. Gaullisten blijven in scherp verret De Gaullistische leiders hebben de 125 parlementariërs der party bijeengeroe pen voor een vergadering op Donderdag a s teneinde een beslissing te nemen over de vraag of de vijf Gaullistische ministers zuilen aanblijven of niet. j In een verklaring worden enkele ge- beurtenissen van de laatste tyd opge somd. die „de grootste bezorgdheid" wettigden, het ziin- I li de aanvaarding van de West Duit- I se constitutionele wyziglngen. die de Duitse herbewapening mogelijk maken I 2> Aanvaarding van een conventie.die i slechts een schijn van Britse samenwer- king met de EDG inhoudt. 31 Invloeden van buitenaf om de con ferentie van Geneve te laten mislukken. I 'Dit laatste wordt in Parijs beschouwd als een zinspeling op de besprekingen van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken. Dulles, met zijn Franse ambtgenoot Bidaulti I Ten slotte wordt gezegd, „dat Frank rijk wordt bedreied met een Amerikaan se sehijn-garantie. een schynovereen- komst over het Saargebied en druk om het absoluut onaanvaardbare EDG- I verdrag bekrachtigd te krygen."

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 3