LEIDSCH DAGBLAD Rusland zou willen toetreden tot Nato I 93ste Jaargang DONDERDAG 1 APRIL 1954 No. 28184 Directeur: J. W Henny DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Sln*el Lciden - Glro No 57055 Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer f6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Verrassend voorstel van Moskon Washington liet reeds neen horen De Verenigde Staten hebben een Russisch aanbod om te spreken over toe treding Tan Rusland tot het Noordatlantlsch pact en de mogelijkheid van Amerika's toetreding tot een defensie bondgenootschap voor geheel Europa, verworpen. In een verklaring van het State Department wordt het Russische voorstel „een manoeuvre om de veiligheid van het Westen te ondermijnen" genoemd. Het Russische aanbod was vervat in een nota, die de Russische minister van buitenlandse zaken Molotof gisteren overhandigd heeft aan de ambassadeurs van de Westelijke grote drie. Over de Nato zegt Rusland: „Het Is volkomen duidelijk dat de Nato onder geschikte omstandigheden haar agressieve karakter zou kunnen verliezen, wanneer alle grote mogendheden, die deel uitmaakten van de coalitie tegen Hitier, er lid van zijn". Over een Europees bondgenootschap zegt de Russische nota: „Zulk een samenwerking tussen alle Europese staten, zowel klein als groot, onverschillig welke sociale orde zij hebben, zou de rampzalige oorlogen kunnen voorkomen, die periodiek over Europa komen". Amerika en Peking-China zouden als waar nemers deelnemen. In de Amerikaanse verwerping van dit voorstel die minister ran buiten landse zaken Dulles heeft helpen opstel len, wordt gezegd: „Het Russische voor stel wekt geen vertrouwen, gezien het feit dat de Sovjet-Unie een aantal vol ken voortdurend in haar ijzeren greep houdt. Het ls een manoeuvre om binnen de muren van het Westen te komen teneinde zijn veiligheid te ondermijnen". Het is de eerste keer. dat Rusland officieel toetreding tot het Atlantisch pact voorstelt, maar een Europees bond genootschap ls al eerder voorgesteld, namelijk door Molotof op de conferentie van vier te Berlijn. De Sovjet-Unie verklaart van mening te zijn, dat overeenstemming dient te worden bereikt over het verbieden van het gebruik van atoomenergie voor de vernietiging van menselijke wezens op grote schaal. Drie Amerikaanse senatoren zagen de Russische stap als een nieuwe poging om het ET) G -verdrag te blokkeren. Een hunner zei dat het defensieprogram van het Westen „op de zenuwen van Rusland schijnt te werken". INDRUK TE PARIJS In de bepalingen van het pact komen overigens voorwaarden voor. welke de Sovjet-Unie zeer in verlegenheid zouden kunnen brengen Het pact houdt bij voorbeeld contróle op en inspectie van de strijdkrachten der deelnemende lan den in. Ook voorziet het in een gemeen schappelijk opperbevel en de stan daardisering van de uitrusting Men kan zich moeilijk voorstellen, dat de Sovjet- Unie. die tot nu toe nooit heeft inge stemd met het uitoefenen van contróle op de bewapening zoals de Westerse mogendheden dat eisten, zich nu aan de verplichtingen van het pact zal onderwerpen. LONDEN Hoewel de eerste reacties in Londen verrassing toonden, verklaarde men later in kringen van het Foreign Office, dat het voorstel niet geheel „onverwacht" kwam In Londenee kringen wijst men er op. dat in de preambule van het Atlantische pact gezegd wordt, dat de leden besloten zijn de vrijheid van hun volken, hun gemee ischappelijk erfdeel en hun cultuur, gebaseerd op beginselen van democratie, de individuele vrijhe den en het recht te handhaven. Deze verklaring is ook in artikel twee opge nomen. De eerste vraag bij de behande ling van de toelating van een nieuw lid zou dan ook zijn of de candidaat deze beginselen onderschrijf'. Ook wijst men er op. dat het Atlantische pact door toetreding van de Sovjet-Unie tot een wereld-beveiligingsorganisatie uit zou groeien, naast de organisatie der Ver- i enigde Naties. BONN Het aanbod van ée Sovjet-Unie om een toetreding tot de Nato in overweging te nemen heeft ook in de West-Duitse hoofdstad verrassing teweeg gebracht Verklaringen van de zijde der partijen d»r revrlngscoalitie duiden erop dat men ook in deze nieuwe Russische geste niets anders wenst te -ïen dan een poging om nieuwe moeilijkheden in - te leggen van d» ratificatie van de Europese vérdTagen door hc'. Franse parlement. De leider van de Bondsdag fractie van de christelijk democratische unie. von Brentano, zeide. dat naar zijn overtuiging, het Russische aanbod "eens- zins ernstig was te nemen. Wat de "nvtet-Unie door een toetreding tot de Nato trachtte te bereiken was volgens m uitsluitend een misbruik van deze organisatie voor de doeleinden van de covjet-Unie. D» Russen zouden met de Nato volgens Brentano hetzelfde doen at' met de Verenigd? Naties De socialistisch? partijvoorzitter. Ol- '.enhauer, daarentegen zag In het voor- *t°l een nieuw bewijs, dat de Sovjet- Unie in hoze mate geïntcre«"e?rd zou ziin in een heroDenin? van h:t in Ber lijn gesloten eesprek over de wederzijdse -<Mgh®id. Overigens moest, volgens Ollenhauer de volledige tekst van de nota worden afgewacht om te kunnen beoordelen of dë Ru«~n deze k®er met aanvaard-bare grondslagen voor een voortzetting van de besprekingen zouden komen. Peking-China opnieuw door Landsvrouwen op Noordelijk halfrond krijgen bloemen van „Keukenhof" Op het tijdstip waarop Vrijdag a.s. de Nationale Bloemententoon stelling „Keukenhof" wordt ge opend. zullen in twaalf landen op het Noordelijk halfrond bloemen worden aangeboden aan de lands- vrouwe. De bloemen worden door de KLM. overgevlogen. Ook H M. Koningin Juliana zal bloemen ontvangen. Regering overweegt aanvulling Zondagswet Uitzonderingen processies en optochten niet muziek Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Maenen betreffende de door de toepassing van de Zondagswet in Lim burg veroorzaakte moeilijkheden, heeft de minister van Binnenlandse Zaken schriftelijk het volgende geantwoord Bij de voorbereiding van de Zondags wet is niet voorzien en in adviezen ran de talrijke gehoorde instanties niet tot uitdrukking gekomen, dat in het bijzon der toepassing van art 3 der Zondags- 1 wet moeilijkheden zou kunnen opleve- ren voor sinds jaar en dag bestaande tradities en gebruiken Van een oog- merk om ook dergelijke tradities en ge- I bruiken, die ln het volksleven diep ge worteld blijken te zijn, onder werkings. sfeer van de wet te doen vallen, ls geen sprake geweest. De regering overweegt de indiening van een wetsontwerp, teneinde builen twijfel te stellen, dat buiten de wer kingssfeer van deze wet vallen: a. Processies met muzikale begelei ding; b. Optochten roet muzikale begelei ding. taande van en naar de kerk, voor zover deze berusten op sinds jaar en dag bestaande, diep in het volks leven gewortelde tradities en ge bruiken. Onze Parijse correspondent telefoneert ons: Officiële diplomatieke kringen in Parijs zijn kennelijk overrompeld dooi de Russische nota, waarmee Moskou zijn candida'.uur stelt als lid van de Noord Atlantische verdragsorganisatie. Voor een sensationeler volte face heeft het Kremlin het Westen dan ook wel zelden geplaatst, al had Molotof in Berlijn dan ook wel enkele uitlatingen geplaatst, waarmee hi), achteraf, misschien op deze mogelijkheid gezinspeeld heeft. Men kan inmiddels mocilük aanne men dat Moskou in ernst zou over wogen toe te treden tot een organisatie die het altijd als een „instrument ter agressie" gedoodverfd heeft. Dit aan bod doet dan ook sterk denken aan een 1 April-grap. Bovendien kan men voorlopig slecht becrupen welk nut in Russische ogen zo'n hervormde Nato zou kunnen heb ben naast de Uno, die immers als col lectieve veiligheidsorganisatie werd op gezet. Voorlopig helt men in Parijs over tot de veronderstelling dat Rusland een nieuwe manoeuvre is begonnen om de Franse mening ten aanzien van het Europese leger nog sterker te beïnvloe den. Vele aarzelaars in het Franse par lement wachten inderdaad nog altijd op een groots gebaar van de Sovjets waardoor de goede verstandhouding zou kunnen worden hersteld en indirecte Duitse bewapening, en dus ook het Europese leger, overbodig zouden worden. Daarom zullen de Westerse diploma- tiën er zeker goed aan doen de oprecht heid van het nieuwe Russische aanbod zo spoedig mogelijk op de proef te stel len. Men kan er op wijzen dat de Nato een alliantie is van vrije volken. Het is nu dus aan het Kremlin te bewijzen dat de Russen, en de andere volken achter het IJzeren Gordijn, inderdaad als vrije mensen te beschouwen zijn. Moskou op voorgrond geschoven Weerrapporten [Van hedenmorgen 7 uur Hoe wordt situatie te Geneve Volgens hel slotcommuniqué van Ber- Hjn zal de Chinese volksrepubliek aan de conferentie van Genève deelnemen in dezelfde hoedanigheid als de andere grote mogendheden, aldus een verkla ring van het Russische ministerie van buitenlandse zaken in antwoord op een vraag van de diplomatieke correspondent van ..Prawdn". „Het is duidelijk". aldus het ministe rie. .dat op de conferentie van Genève de V S.. Groot-Bnttannié. Frankrijk, de Sovjet-unie en de Chinese volksrepubliek zullen zijn vertegenwoordigd, en dat de andere belanghebbende landen eveneens aan het overleg zullen deelnemen. Al leen de grote vijf zullen echter zowel aan de besprekingen over de Koreaanse als aan die over de Indochinese kwestie kunnen deelnemen". Het is „volkomen ongegrond" de zaak zo voor te stellen, dat minister Molotof heeft beloofd, dat. de bijeenkomst te Genève niet een conferentie van de vijf grote mogendheden zal zijn. zo wordt verder m de door Prawda opgenomen verklaring gezegd. Het Russische mi nisterie spreekt categorisch de verkla ring van minister Dulles van Maandag j.l. tegen, dat hij Dulles 1 op de confe rentie te Berlijn een „onvrijwillige be lofte" over deze kwestie van minister Molotof had weten los te krijgen. Zoals bekend, is over de positi? van i Peking-China op de Geneefse conferen- I tic veel te doen geweest op de bijeen komst van de ministers van buitenlands? j zaken te Berlijn Minister Dulles maakte gesteund door I Eden en Bidault. duidelijk, dat hij com- munistisch China niet aanvaardde als een land met de verantwoordelijkheden Ivan een wereldmogendheid. Na een lang debat en na ruggespraak met Peking stemde minister Molotof er mee in. dat communistisch China niet een van de I uitnodigende landen zou kunnen zijn. Volgens de Westelijke opvatting moet China te Genève vertegenwoordigd zun als verantwoordelijke partij ten aanzien van zowel de Koreaanse als de Indo- I Chinese vraagstukken. De te Berlijn bereikte overeenstem ming werd weerspiegeld in het feit. dat j Moskou Peking-China en Noord-Korea uitnodigde, terwijl de V. S. de uitnodi gingen verzond aan de leden staten der IV N„ die in Korea hebben gestreden en aan Zuid-Korea. De kwestie kan echter weer moeilijk I worden, als het vraagstuk van de uit nodigingen aan de „andere belangheb bende landen" bij de besprekingen over Indo-China aan de orde komt. Over de I vraag, wie er aan dit gedeelte van de conferentie moet deelnemen, zal waar- sehijnlijk niet definitief worden beslist voor het begin der bijeenkomst. Eisenhower verzacht uitlatingen van Foster Dulles Inzake bestrijding communisme Aan president Eisenhower is op zijn persconferentie gevraagd commentaar te leveren op Foster Dulles' recente uit lating. dat de Westerse mogendheden zo nodig tot een „gezamenlijke actie zou den moeten overgaan, indien d:t nodig zou blijken om een communistische be heersing van Zuid Oost-Azié te voor komen De vraag werd gesteld of een dergelijke „gezamenlijke actie" ook het WEER BERICHT Aanvankelijk opklaringen De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk flinke opklaringen, maar morgen weer toenemende bewolking met inter plaatselijk enige regen. Ma tige nu en dan krachtige Westclüke tot Zuid-Westelijke wind. Koudere nacht. Morgen dezelfde temperaturen als vandaag of Iets hogere. tOpgemaakt te 10 uur). 2 APRIL Zon op: 6 15 uur: onder- 19.14 uur Maan op: 5.22 uur. onder: 18 19 uur. Hoogwater te Katwijk te 2.18 uur en 14 35 uur. Dit nummer bestaat olt 12 pagina's I gebruik van Amerikaanse troepen zou kunnen omvatten. De president antwoordde in algemene termen gekant te zijn tegen het gebruik van Amerikaanse strijdkrachten om het hoofd te bieden aan situaties als die in Indo-China. „Ik kan mij geen groter nadeel voor de Verenigde Staten voorstellen dan een verplichting om grond- of andere strijd- i krachten over de gehele wereld in gro ten getale beschikbaar te moeten hou den om het hoofd te bieden aan elke noodtoestand, die zich zou kunnen voor doen Het is de politiek der Verenigde Sta- ten te pogen hun bondgenoten sterk ge noeg te maken om aan plaatselijke si- I tuaties. die ingrijpen vergen, het hoofd te kunnen bieden Hiertoe verlenen zij politieke, financiële en morele steun en, wanneer er grote Amerikaanse belangen op het spel staan, militaire hulp", aldus Eisenhower, die hiervan aan toevoegde dat Foster Dulles bedoeld had te zeggen, dat de geallieerden het vastberaden eens moeten zijn aan elke aanval het hoofd te bieden DE EDC. De opmerking werd gemaakt dat men „in sommige kringen" van mening is dat de voorgestelde i West-"Europese verde digingsgemeenschap in het moeras ls I geraakt. Een verslaggever vroeg de president of hij van mening was dat de Verenigde Staten alles op de EDG-kaart zouden moeten zetten, of dat het aanbeveling zou verdienen een ander plan op te I stellen. Na even nagedacht te hebben ant- woordde de president dat hij „reeds eer der voor moeilijke situaties had ge staan". doch dat hij nog steeds een over tuigd voorstander van het voorgestelde Europese leger was. „Ik zal niet spre- j ken over een eventuele andere oplos- sine voor de Europese verdediging, zo lang nog de mogelijkheid bestaat de EDG in werking te doen treden", aldus j generaal Eisenhower OOSTENRIJK In antwoord op een andere vraag ver- I klaarde president Eisenhower dat de Amerikaanse regering attent blijft op elke gelegenheid om de onafhankelijk- I heid van Oostenrijk te verkrijgen. DE NEW YORKSE HAVEN STAKING Tenslotte zeide Eisenhower- „Indien noodzakelijk", stappen te zullen doen om de staking in de haven van New York te doen eindigen. Tot 1 Mei kolenprijzen onveranderd De Hoge Autoriteit van de Europes Gemeenschap voor kolen en staal heeft de Nederlandse regering ge- maehtigd tot en met 31 Maart 195» een stelsel van egalisauercgelingcn tï blijven toepassen voor het bepaled van prijzen van huisbrand in Nedci - land. Dit evenwel onder voorbehoud, dat de Nederlandse regering zo spoe dig mogelijk maatregelen zal treffen die een verdere aanpassing van de binnenlandse prijzen voor huisbrand aan het prijsniveau in de gemeen schap zullen waarborgen, aldus d»e,t het Ministerie van Economische Za ken mede. Dit voorbehoud laat toe, dal in ieder geval gedurende het h- pende stookseizoen, dat op 1 Mei a s. eindigt, de egalisatie voor huisbrand nog volledig zal worden toegepast, op ba «is van de bestaande verbruikt rs- Dc Nederlandse beeldhouwer I liet Rotterdamse gemeentehuis Willem Verbon bij de buste van Willem Verbon iras tevens de Churchill die hij vervaardigde voor schepper van het Nederlandse ge- DEN HAAG WIL GRENSWIJZIGING Tijdens de behandeling van de Haag se gemeentebegroting heeft burgemees ter Schokking medegedeeld, dat B en W. voorstellen binnen drie maanden na denltckcn voor de gevallen piloten het einde van de behandeling der ge ren de Roval Air Force. I meentebegroting aan de raad een uit voerig prae-advies over grenswijziging I uit te brengen. West-Duits!and deponeert ratificatie-documenten PARIJS NIET TEVREDEN Wilhelm Hausenslein, hoofd van de West-Duitse diplomatieke missie te Parijs, heeft gistermiddag op het Franse ministerie van buitenlandse za ken dc ratificaticdocumenten van de verdragen van Bonn. waarbij West- Duitsland nagenoeg souvereinitcit ver krijgt, en het verdrag inzake het Eu ropese leger gedeponeerd. West-Duitsland is het eerste land. dat de verdragen van Bonn deponeert en ten aanzien van het Europese-legerverdres I het tweede. (Nederland was 'iet eer te'i Ket Franse ministerie van buiten landse zaken heeft echter een commun.- que uitgegeven, waarin gezegd worrit, dat hiermede de procedure van de zyde van Duitsland nog niet \oikomen vol tooid is. Thans, a'.dus het m.n ic-t.e, moet nog de kwestie van de onderteke- 1 p.lng van de aanvullende pr. tocollen ge regeld worden Minister Schumann heeft een opmerking in deze gce.-t te?.- ïever de Duitse vertegenwoordiger gemaakt. In West-Duitse regeringskringen is verklaard, dat de Bondsregering op het standpunt blyft staan, dat de protocol len door het West-Duitse parlement niet behoeven te worden bekrachtigd. Men staat in Bonn op hel standpunt, dat de zes ministers in Rome hebben uitgemaakt, dat rie protocollen geen an dere betekenis hebben dan de van e n interpretatie van de verdragsteksten en dat zij daarom niet geratihceera behoe ven te w orden De protocollen geven Frankrijk het recht om. met- het oog op de zijn over zeese verplichtingen naast de EDG-con- tingenten nog nationale troepen te hou den en zo nodig manschappen aan de Europese contingenten te on'-rekken. In Bonn heeft men er van off ciele zijde op gewezen, dat rie gehe'me protocollen mede in de tekst der aangenomen grondwets-w yzigingen zijn vermeld en daarmee ln feite bestanddeel van d? grondwet zijn geworden. Meer kan men I van de Bondsregering niet verw achten.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1