Goede faam voor onze landbouw en zuivel in Duitsland In Lapland lacht men 0111 de kon 93ste Jaargang LEIDSCH DAGBLAD Vrijdag 26 Maart 1954 Vierde Blad No. 28179 Hel Nederlandse product in den vreemde (IV) In Zweden vaak „Made in Holland" verdoezelen Oostenrijkers waarderen de service (Speciale berichtgeving) De Zweden, Oostenrijkers en Duitsers, zü allen tonen in het algemeen grote waardering voor onze zuivelproducten! Bij onze Ooster-buren bezit byv. onze kaas zulk een goede naam, dat de Denen „onze grote concurrenten in de zuivel-branche zijn gaan inhaken op de Nederlandse reputatie, evenals zij dit in Engeland deden, door „Danische Gouda" op de markt te brengen. De vraag naar onze boter is in Oostenrijk daarentegen gering; ten eerste daar dit land zelf al zö'n productie heeft, dat het een surplus voor de export overhoudt, en ten tweede daar er een zeker verzet tegen de sterk gekleurde en gezouten boter van Hollandse bodem bestaat. Men zou zich dus mogen afvragen of er in Oostenrijk géén (beperkte) markt geschapen zou kunnen worden voor minder gezouten en minder sterk gekleurde Hollandse boter. Voor de Zweden is Nederland de producente van alles wat mooi en lekker is, doch niet van steenkool, textiel, con fectie en schoenen. Het Hollandse sym bool is hoe kón het ook anders! een meisje in Volendams costuum. En al geeft een Nederlands fabrikant van autobanden zioh alle moeite een Volen- damsc schone zijn banden tot in Zweden voort te laten rollen, de Zweedse bevol. king verwacht uit ons land geen in dustriële producten. En bij Nederlandse motoren, textiel-producten en schoenen laat men het „Made in Holland" liever weg. Grote textielexport Na de oorlog toen Duitsland's machinepark voor een belangrijk deel was uitgeschakeld werden opmerke lijk veel Nederlandse textiel-producten in Duitsland afgezet. Doch lang niet alle Duitsers, die in Nedetlandse kleren gestoken zijn. weten dit. Daar Engelse stoffen In Duitsland nog steeds als de beste beschouwd wor den, is de prestatie van de Nederlandse tcxtiel-industrie, die bij onze Ooster buren een belangrijke markt veroverd heeft, des te groter. Vooral de export van Hollandse damesmantels is zeer belangrijk en de Duitse vrouw is wat trots als zij een Nederlandse mantel de hare kan noemen. Ook onze Nederlandse dekers en, vooral de laatste tijd. onze handbreigarens hebben in Duitsland een uitstekende reputatie verworven. Enige Nederlandse fabrikanten van artikelen, waarbij het naast kwaliteit voor een groot deel ook op de kwestie van smaak aankomt, hebben in Duits land een kleine, maar overtuigende klantenkring kunnen opbouwen. Hol landse spiritualiën. Hollandse sigaren en Hollandse chocolade bezitten in Duitsland hun zeer speciale vrienden. „Hollandische" groenten in trek Nederland heeft in Duitsland op het gebied der agrarische producten, en vooral groenten, een belangrijke voor sprong op de Duitse producenten. Dit springt al direct in het oog indien men zich op de markt tussen de Duitse huis vrouwen mengt. „Hollandisch" zegt hen meer dan enig andere kwaliteits aan duiding. Zeer typerend in dit verband is het navolgende: Op een der Duitse markten werden op een gegeven moment aangeboden „goede Duitse tomaten „uitstekende Duitse tomaten" en ..Nederlandse toma ten" zonder meer. Jn een oogwenk vlo- GEAAARLIJKE VONDST! Een 18-jarige Australische student. Clement Brian Tonkin, heeft te Adelai de iAustralië) op straat een cylinder met radio-actief cobalt gevonden, die esn verpleegster kort tevoren had verlo ren. Hy zal worden onderzocht om te zien, of hij nadelige gevolgen zal onder vinden van het feit, dat hij de cylinder korte tijd in zijn borstzak heeft gedra gen. Hoewel de cylinder in een bescher mend omhulsel zat, wordt het niet on mogelijk geacht, dat Tonkin over een week of twee een, overigens niet ernsti ge, brandwond op zijn borst zal krygen. Het verlies van het cobalt veroorzaak te veel opschudding, vooral omdat men aanvankelyk dacht, dat de cylinder uit zijn beschermende loden buis was geval len. Via de radio werd onmiddellijk een waarschuwing uitgezonden, dat de vin der in gevaar verkeerde. De student, die het voorwerp vond. stak het eerst in zijn borstzak en later in zijn aktentas. Thuis gekomen hoorde hy pas, wat hy had gevonden. POOLSE OORLOGSVETERANEN NAAR BREDA. De Poolse generaal Maczek zal van Engeland uit met 55 oorlogsveteranen een militaire pelgrimstocht maken door West-Europa en ook Breda bezoeken. Er heeft zich een comité van promi nenten uit de burgerij van Breda ge vormd. dat van plan is, de drie dagen, welke generaal Maczek in Breda door brengt <15, 16 en 17 Augustus a s zo aangenaam mogelijk te maken Er woidt gedacht aan het schenken van een blij vend souvenir aan leder van de 56 ve- i ternncn. De Polen zullen worden ont- J vangen op de weg. die naar hen ge- i noemd is. en van waaruit zij indertijd de stad Breda genaderd zijn; men is i druk bezig een feestprogramma samen te stellen. De gemengde Amerikaans-Duitse raad, d:e in 1953 is ingesteld ter beoor deling van gevallen van Duitse oorlogs- nilsdadr.gers die voor vrijlating in aan merking zouden komen, heeft, blijkens een mededeling dei Amerikaanse hoge commissie 19 dezer 84 veroordeelden op vrye voeten gesteld Noch de namen der veroordeelden, noch de misdrijven, waarvoor zy werden veroordeeld, zullen bekend worden ge maakt. De raad telt drie Amerikaanse en twee Du.toe leden. De vrijgelatenen bevonden zich in de gevangenis van Landsberg In deze ge vangenis zyn thans nog 199 Duitse oor log misdadigers Men meen", dit rich in andere, onder toezicht der Britse en Frame bezettings- autonteitcn staande gevangem&en res- pectieveiyk nog 71 en 75 veroordeelde Duitse oorlogsmisdadigers bevinden. gen de Hollandse tomaten weg. terwyl men met de overige ten goedkopere) bleef zitten Doch ook de „Hollander-Eier" en „Hollander-Kasc" gelden als het beste, wat er aangeboden wordt. Vaak komt het dan ook voor dat producten van vreemde oorsprong met een (valse) Nederlandse vlag gedekt worden. Ook Nederlandse groente heeft zo aanvallen te verduren. Ilct is dan ook opvallend hoeveel prüs groenlenhandelaren stellen op kistjes met buvoorbeeld hel opschrift „Veiling Naaldwijk". Groente, die uit dergelijke kistjes ten verkoop wordt aangeboden, gaat grif van de hand. De Duitse concurrentie wordt echter groter. Vooral nabij de Nederlandse Oostgrens (Papenburg en Aurich) zijn bedrijven ontstaan, die het met het Westland kunnen opnrmen. Doch voorlopig heeft de Nederlandse groen te-export nog het voordeel Tan de gunstige conjunctuur en de algemene kwaliteitsvoorsprong. Ook voor Hollandse appels, Hollandse bloemen en Hollandse vissoorten is de Duitse markt zeer willig. Ons begrip ..maatjesharing" werd zelfs onvertaald door de Duitsers overgenomen: „Matjeshering". Op het vlak der industriële producten liggen de verhoudingen enigszins anders dan op dat van de agrarische- en zuivel, artikelen. Afgezien van enkele gerenom meerde Nederlandse merken op b.v. electrotechmsch gebied radio'szegt de Duitsers de Nederlandse herkomst niet veel. Oostenrijkse waardering De Oostenryders tonen waardering voor de uitstekende service, die de Ne derlanders bieden, en voor de nauw keurige inachtneming van levertijden. Het gemak, waarmede Nederlandse exporteurs zich van de Duitse taal bedienen, wordt tevens op prijs gesteld. De Oostehrljkse ministeries, Kamers van Koophandel en particuliere firma's zijn over het warenverkeer met ons land dan ook zeer tevreden. Klachten worden nagenoeg nooit vernomen. Traditionele Hollandse artikelen zijn en blijven gevraagd, daar hun kwaliteit door geen enkel ander land overtroffen kan worden. Voor bloembollen, sny- bloemcn. kaas. melk in blik, room. eieren, sterke dranken, beschuit, etherische oliën en essences bestaat een goede markt, waarbij nog opgemerkt dient, dat verscheidene van deze artikelen in licentie worden gefrabriceerd Voor electro-technische artikelen van Nederlandse herkomst bestaat tevens goede belangstelling. Een uitstekende naam genieten ten slotte onze havenbedryven te Amster dam en Rotterdam en de serieuze en betrouwbare Nederlandse expeditie-be drijven, in het bijzonder de K L M. Zweeds toeristenverkeer bevorderen De Zweden tonen er werd reeds op gewezen grote belangstelling voor de specifiek Nederlandse producten, die niet tot de industriële sector behoren. Het publick verwacht van ons land sigaren, likeuren, chocolade, kaas en dergelijke, doch de handelsman weet terdege dat ons land ook talrijke in dustriële producten levert Men kan met het Volendamse meisje wel reclame maken voor de eerste categorie goederen, doch niet voor die van de tweede groep. De aanduiding „Made in Holland" laat men dus liever weg op motoren, schoe nen textielproducten en wat dies meer zij. In Zweden wordt wel gesproken van Engelse stoffen. Italiaanse zijde. Franse coupe, Belgische kant, doch niet van bijv. Nederlandse garens In dit verband is typerend de uitslag van een kleine enquête, gehouden onder een aantal personen, die een middelbare of hogere schoolopleiding hebben geno ten. Onze export zou voor 50 bestaan uit bloembollen en bloemen, voor 15 c,b uit groente en fruit, voor 12 c! uit cho colade, levensmiddelen en dranken, voor 10 r: uit kaas en voor de resterende ruim 10 uit de overige producten De waarheid is echter dat al deze groepen gezamenlijk een lagere waarde vertegen- j woordigen dan die van de geïmporteerde I 45 doden bij mijnramp in Polen SABOTAGE? Bij een mijnramp te Ohorzow in Po len zijn 45 mijnwerkers om het leven gekomen. De brand, die in de mym uitbrak, is, aldus Radio Warschau, te wijten aan „afgewekenen en saboteurs". Er wordt een onderzoek ingesteld on der leiding van de procureur-generaal en de minister van openbare veiligheid. Vier van de slachtoffers werden posthuum onderscheiden met de orde ..Banier van de arbeid eerste klasse" en zeven met het „Gouden kruis van ver dienste". Wetenschappelijk onderzoek in „Meijendal" Inventarisatie van flora en fauna texticl-goederen en garens, en ook deze artikelen maken samen nog niet eens de helft uit van de gehele Nederlandse Import in Zweden. Van belang is hel Zweedse vreemde- llngcn-vcrkcer naar ons land. In 1953 bezochten 54.000 Zweden ons land cn zij werden goede propagandisten voor oa. onze beschuit, welke thans in Zweden een goede markt heeft. Hoe meer Zweden ons land bezoeken, des te groter de belangstelling voor het Ne derlandse fabrikaat kan worden, het geen natuurlijk ook betrekking heeft op de touristcn uit andere landen. Engelse stoffen genieten in Zweden een erkend-uitstekende naam. Voor de Nederlandse exporteurs in deze branche was het dus zeer moeiiyk hun artikelen als afkomstig uit Nederland te lanceren, omdat aan het begrip „Nederland" niet het woord „textiel" door de Zweden wordt gekoppeld Voor dekens lag het terrein echter nog braak Er was nog geen enkel land dat deze branche „in bezit" had geno men, zodat enkele Nederlandse deken- fabnkanten hun producten als Neder landse dekens gingen pousseren, én met redelijk succes. Zo ligt,er ook nog een terrein open voor Nederlandse appelstroop, Neder landse gordijnen, Nederland.?! kunst drukken De kwaliteit van de artikelen dient (natuurlijk) echter beter te zijn dan die. afkomstig uit andere landen of Zweden zelf. Op 8 Maart jl. zonk het Duitse Rijnschip Raab Karchcr 34" bij de ingang van de Waalhaven te Rot terdam na een aanvaring met het Duitse schip ..Hugo Bocttgcr". Een Nederlands bergingsbedrijf belastte zich met de berging van het schip tn haar lading (1400 ton ijzererts). Donderdagmorgen is men er in ge slaagd liet schip - de lading was a> binnen - met behulp van vijf drijvende bokken te lichten. Tijdens het bergen van de ..Raab Karchcr 34". Dwaaltocht benoorden de Poolcirkel (I) Treinen, bussen en huizen gloeiend heet Prof. dr D. J. Kuenen ontving een subsidie De Nederlandse Organisatie voor Zui ver Wetenscnappelyk onderzoek heeft prof dr D. J. Kuenen, hoogleraar in de experimentele dierkunde aan de Leidse Universiteit een subsidie toegekend voor een oecologisch onderzoek in het duin- terrein „Meyendal" gelegen tussen Den Haag en Wassenaar. In een onderhoud vertelde prof. Kue nen, dat reeds in 1922 onder leiding van dc bioloog dr A. Schierbeek een begin werd gemaakt met de inventarisatie van de flora en fauna in dit gebied, dat voor het merendeel beheerd wordt door de Haagse Duinwaterleiding. Nadat dit werk tydens de oorlog vry- wel stil was gelegd, werd het na de be- vryding aan prof. Kuenen overgedragen, die zich met de leiding er van belastte Bij het onderzoek tot 1940 stond de inventarisatie van planten en dieren op de voorgrond. Prof. Kuenen en de zij nen schenken vooral aandacht aan de oecologische zijde, waarbij de relatie tus sen plant en dier en de invloed van kli maat. bodem enz. op de dieren wordt onderzocht. Bij genoemd onderzoek wordt de hoog leraar in het byzonder ter zyde gestaan door zijn hoofdassistent, de heer P. J. den Boer. Van de zijde der Duinwaterleiding, zowel van de directeur als van de hoofd ingenieur wordt grote medewerking ont vangen Deze instantie heeft namelyk voor het onderzoek aldaar een veldlabo- ratorium ingericht. Voorts wordt samengewerkt met stu denten uit Wageningen onder leiding van prof. dr H J. Venema, wat betreft de vegetatie-studies. HET ONDERZOEK Het onderzoek is allereerst gericht op het verkrijgen van een inzicht in de detailverspi eiding van een aantal insec ten en verwante groepen, met andere woorden in de kwestie in welke terreinen bepaalde diersoorten voorkomen. Daar toe heeft men, over het gehele terrein verspreid, een honderdtal „vangblik- ken" ingegraven, die elke week geledigd worden. De dieren, die zich in deze blikken be vinden. gaan dan voor onderzoek naar het zoölogisch laboratorium alhier. Met dit verzamelen is men reeds een jaar lang bezig, maar tot voor kort had men slechts de vangst van twee maanden kunnen uitzoeken vandaar dat nu een subsidie aan ZWO is aangevraagd om mensen te kunnen aanstellen voor on derzoek van dit materiaal. De bewuste blikken, zo vervolgde de hoogleraar, zyn in bepaalde terrein-ty pen ingegraven, zoals zand. zand met mos bedekt, helm, struik, mos vegetatie enz. om te weten te komen welke eisen bepaalde dieien aan het terrein stellen. Sommige dieren, die men speciaal in bossen aantreft, blijken ook ver van een bosstreek te leven, mits zich daar pollen gras met byv. een halve meter doorsnee bevinden. By het onderzoek zal verder aandacht worden geschonken aan de plaatsen, v.aar zich alle mogelijke dieren bevin den, die daar nooit werden verwacht. Het is namelyk gebleken dat bepaalde dieren in het donker en des nachts ver van de plaats afdwalen, waar zy over dag vertoeven. Ten derde zal het onderzoek gericht zun op de verspreiding van de dieren en him gedrag. Daartoe worden m de'nach- telyke uren waarnemingen gedaan op de plaatsen waar zich die dieren bevin den. naar hun aantal en naar de aard van hun voedsel. Al deze onderzoekingen zullen gecom bineerd worden met een laboratorium onderzoek. omdat „buiten" bepaalde kwesties niet zyn na te gaan. AAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAAA (Van onze correspondent te Zweden) Kiruna (1400 km ten Noorden van Stockholm Een ijzige storm slaat tegen de ruiten. De zo dunne berkjes rillen van dc kou. En Ik zou medelijden hebben met het paard, dat daar ginds zonder dekkleed een met boomstammen volgeladen slede trekt, ware het niet. dat ik zo juist met mensen heb gesproken, die ook bij 35 graden C. nog buiten werken, maar ver zekerden dat ze deze kou prefereren boven de nu woedende storm van 12 graden C. Hier in Kiruna de wat oppervlakte betreft grootste stad ter wereld, met een vijver, zo groot als het meer van Genêve en de 2.123 meter hoge Kebenekajse- berg als uitzichttoren is men echter gewend aan de koude. Een jaar of tien geleden nas men daarentegen nog de opvatting toegedaan, dat het werken in de open lucht moest worden gestaakt, als het al te bar koud werd. Men heeft echter dc ervaring opgedaan dat de arbeider om het even of hij een metselaar, een timmerman of een mijnwerker is liever blijft door gaan met zijn werk in dc open lucht, dan van dc steun te gaan leven of het ongewone „warme" werk in de bossen aan tc nemen. Van de Laplanders zelf (er wonen slechts 800 in de 19.000 zielen tellende stad) zullen wij maar niet eens spieken. Zy lopen er bijalle weersomstandigheden by alsof de zon schijnt, voor hen lijkt de factor „weer" niet te bestaan. Wel zyn zy geïnteresseerd in de dikte van het ys. de hoogte van de sneeuw «die dit jaar maar enkele centimeters bedraagt) en de hoedanigheid van die sneeuw Want daar hangt van af hoever zy met hun rjdieren en heel hun hebben en houwen in Zuidelijke richtingen moeten trekken Men hoeft hier overigens niet van kind af aan te hebben geleefd om de koude te kunnen verdragen. In het plaatsje Vit- tansi. 73 km ten Oosten van Kiruna. werkt bijvoorbeeld pas sinds enkele ja ren een Deense tandarts, die het nog niet eens nodig heeft gevonden de hier gebruikelyke bontmuts te kopen Hij be zit zelfs niet eens een hoed. Ook zyn vriend, een apotheker, is hier niet gebo ren en getogen, maar voelt zioh toch best thuis in het hoge Noorden, Er zyn ook vele aan een beter klimaat gewende arbeiders naar Lapland geko men. omdat zij hier goed geld kunnen verdienen. De geschoolde vakarbeiders komen op salarissen van 12'tot lö.OOh gulden per jaar. Ook zij blijven, als het moet, buitenshuis doorwerken. Voor grof werk hebben zij handschoenen, maar veelal wordt ook met de blote hand ge werkt En wij konden ons er van over tuigen. dat de arbeiders warmere handen hadden dan w*y Die Laplandse koude, men kan er be»t aan wennen. Men larht er om. Belangrijk is natuurlijk de voeding. Alhoewel het thans mogelijk is gToen- tcn boven de roolclrkcl te kweken, GEEN BONTJAS. De bewoners van Noord-Zweden gaan natuurlyk wel iets dikker ge kleed dan in ons land, terwijl in de meeste gevallen een goede bont muts het hoofd en vooral dc oren warm moet houden. Een bontjas heeft men echter bepaaald niet nodig, doch de kleren zyn dan ook van een stof vervaardigd, welke geen wind doorlaat Zij mogen ove rigens niet te krap zitten. D? kleurrijke kiel van de Lap landers is zo gesneden, dat hij zyn boodschappen en wat hy ver der bij zich heeft tussen kiel en hemd kan stoppen, zodat hy noch zakken, noch knopen nodig heeft. Onze correspondent to Stock holm maakt momenteel een reis door Noord-Zweden, welke hem tot ver benoorden de Poolcirkel zal voeren. In enkele artikelen zal hy over zijn ervaringen verhalen en daarbij tevens aandacht schenken aan de verhouding provincie-hoofdstad. Hier treft men zyn eerste by- drage aan. over met enkele arbeiders, die ons zeiden dat alcohol wel eventjes warmt, maar dat je je daarna kouder gaat voelen. En dit is waarschijnlyk uniek ook het stadscollege is tegen het gebruik van zo wel zw ak- als sterk alcoholische dranken Bij officiële gelegenheden zal. zo werd onlangs te Kiruna bekend gemaakt, geen brandewyn meer worden geschonken. De warme grock ls er verder nagenoeg on bekend. Mag het dan buiten nog zo-koud zijn. binnenshuis is het steeds lekker warm. In de treinen wordt de temperatuur tus sen de 22 en ?5 graden C. gehouden en soms nog hoger De bussen, die van Ki runa naar de Finse grens ryden. zyn zelfs'zo warm. dat degenen, die hier niet aan gewend zyn. in slaap vallen. Veront waardigd hoorden wy een hotelgast zelfs zeggen dat hij een verschrikkelijke nacht had gehad omdat het in zyn kamer slechts 17 graden C. was geweest, terwyl 1 hij aan 24 graden was gewend. I Men krijgt de indruk, dat men daar zo hoog in het Noorden binnenshuis warmte vooi de gehele dag wil opdoen En velen i rilden al by de gedachte, toen wij ver- 1 lelden, dat de kampi temperatuur in Hol- I land veelal onder de 18 graden C. ligt. Als afweermiddel tegen de lage tem- peraturen schynt ook de duur van dc komt nauwelyks iets groens op tafel. De s]aap belangrijk te zijn. Gedurende de restaurants serveren s middags twee of uint.,r kan bier nauwelijks zonder licht drie boterhammen met een klontje bo- vVorden gewerkt De avond begint dan al ter en een dun plakje kaas enkele om een U11I nl vlcr wie oveldag „uiten aardappelen plus vlees en koffie toe. ,s „PWeest. 51l|ft dan liever thuis of gaat En een dergclgk menu kost nog een vroeg nnal bpd Kiruna is daI1 ook na gulden of vier (er wordt dus wel - eeil uur of tlpn een dode stad Je 2iet aanmerkelijk minder gegeten dan nauneIljks nog een Iam jp branden. bgvoorbeeld in ons land). Levertraan Eerst ln Aprl, of Mpi als hier de tfjd «2v?,ftn* c onbekend. VQQr de wintersport aanbreekt, en men Wel liggen Spaanse sinaasappels In dp kracht van de Mn gaat voeIen gaat de winkels: f 1.10 per pond. De tiental- de b?volkmg pas naar buiten, len kilometers buiten de stad levende kinderen krijgen soms een vitamine- De jeusd laten wy hierby natuurlijk injeetw. die voldoende is voor een buiten beschouwing. Er zijn namelyk ook maann if drie. hier tijden, dat het buiten in koude en duister is gezelliger is dan in de huise- Er wordt en dit zal menigeen mis- ''J^e kring schien verbazen ook weinig gedronken Neen, men behoeft de mensen van Ki- om warm te worden. Wy spraken hler-runa heus niet te beklagen. Prins Albert naar Curasao VANMORGEN VAN SCHIPHOL VERTROKKEN. Vanmorgen om tien uur is de 19-ja- rige Prins Albert van België, de broer van Koning Boudewyn, met de KLM Super-Constellation „Triton" van Schip hol naar Curacao vertrokken. De Prins, die onder eigen naam reist, zal zich bij zyn ouders voegen, die in Panama ver toeven. Op de luchthaven werd de Prins uit geleide gedaan door de secretaris van Koning Leopold, de heer W. AVeemaes en de heer J W. Slotemaker namens de directie der KLM. Om half tien arriveerde de Prins in een grote zwarte cadillac uit Brussel te Schiphol. De Prins ging als laatste aan boord van het vliegtuig. De gezagvoerder van de Triton Lissabon is H. K. Bolte. HET LEVEN DER BOSMUIZEN Om dit onderzoek uit te breiden bul ten de insecten, is een subsidie aange vraagd voor een studie over de bosmui zen in dit gebied. Deze studie zal wor den gedaan door de biologe mejuffrouw N Croin. Men denkt daarbij oa. de vol gende methode toe te passen: Nadat de bosmuizen zyn gevangen, krygen deze een ringetje aan de poot met een klein buisje radio-actief cobalt. Daarna worden de dieren weer losgela ten en de biologe heeft dan niets anders te doen dan met een „Geiger-Mullertel- ler" het veld in te gaan om te horen op welke plaatsen de muizen zich bevinden. Deze methode is uitgewerkt door de Engelsman Chitty en mejuffrouw Croln zal dan ook (eveneens met een subsidie van ZWO) naar Oxford gaan om dezo methode nader te bestuderen. Op deze Prof. dr D. Kuenen wyze is het mogelijk het dagelijks leven der bosmuizen na te gaan. Een verder aspect van het onderzoek houdt verband met het feit dat de Duin waterleiding enkele gedeelten van dit terrein waarschyniyk in 1955 onder wa ter gaat zetten, omdat dan voor de drinkwaterleiding de verbinding met de Lek tot stand zal zijn gekomen. Door deze bevloeiing zal de grondwaterspiegel stijgen en er zuilen veel open plassen in het terrein komen. Dat dit van grote invloed op de plan tengroei en direct en indirect op de fauna zal zyn, spreekt wel van zelf De veranderingen, die dan zullen intreden, zullen volgens prof. Kuenen jaren lang duren vóór een stabilisatie van de toe stand intreedt. De hoogleraar sprak de hoop uit, dat op den duur de subsidiërende taak van ZWO voor de aanstelling van personeel zal worden overgenomen door de univer siteit zelf. Reeds nu wordt van de zyde der cu ratoren veel steun ontvangen voor de aanschaffing van materiaal. Behalve van ZWO ontvangt prof. Kuenen financiële steun van de Ko- ninklyke Maatschappij voor Natuurkun de ..Dillgentia" en van de Algemene Vereniging van Natuurbescherming voor 's-Gravenhage. Radiologische afdeling Kankerinstituut geopend Gisteren heeft het Nederlandsch Kan- fcerinstituuL te Amsterdam de nieuwe radiologische afdeling van zyn kliniek offccieel geopend, ruim anderhalf jaar nadat de eerste paal er voor in de grond werd geslagen. Het is een complex lokaliteiten, vol van de modernste apparaten, waaronder die voor bewegingsbestraling een grote plaats innemen. In de grootste ruimte is een maquette te zien van de cobaltbom-iustallatie die te bestemder tijd in gebruik zal worden genomen. Het wiel waarin deze cobalt- bom zal rondwentelen zal een doorsnede van vier meter hebben en in combjuue met een draa.bare patiententafel ader lei bewegings best ra hng mogelyk maken. ..De gehele apparatuur is zo nieuw dat zij. vergeleken bij de oude. onher kenbaar m3g worden genoemd ver klaarde de radioloog H Lokkerbol ty dens de rondleiding ..Zij Z3l geen ver andering brengen in ce strakngsmetho- den maar wel belangrijk veel meer mo- I gelijkheden bieden". Opvarenden van de NederlandseNoordzee. Nederlandse. Belgische mijnenveger Hr. Ms. Marsdiep. be-\cn Britse schepen namen aan de zig met liet neerlaten van een para- 1oefening decL De Britse Marine en vanc. tijdens de NATO-mijncnveeg- I Luchtmacht zorgden voor het leg-, oefening, die wordt gehouden ingen van de ..oefenmijncn". - het Zuidelijke gedeelte ran de

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 7