LEIDSCH DAGBLAD Morgen belangrijke Benelux- eonferentie te Brussel 93ste Jaargang VRIJDAG 26 MAART 1954 No. 28179 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN £6.40 per kwartaal; £2.15 per maand; £0.50 per week Witte Singel 1, Lelden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Complete Kapitaals-liberalisatie Bel9ischJ'ee,dNi'jlervie"J,eeeord Benelux-landen naar eenheidsniacht (Telefonisch van onze correspondent te Brussel) De ministers van de drie Benelux-landen komen morgen te Brussel büeen In het gebouw van het Secretariaat-Generaal van de Benelux-Douane-Con- ventle om in een werkvergadering hun agenda van 5 Februari j.I. verder af te werken. Men weet dat men thans wil komen lot een complete liberalisatie van het kapitaalverkeer in de drie landen. De experts van de monetaire commissie hebben Woensdag j.I. te Den Haag geconfereerd om de laatste hand te leggen aan het gemeenschappelijk verslag en de voorstellen, welke zü morgen aan de ministers zullen voorleggen. Zjj zijn het eens geworden over de technische formules om de kapitaal liberalisatie practisch tot stand te brengen. De zaak is daarom zo ingewikkeld, omdat de belde landen sinds de bevrijding een zeer gecompliceerde en alleen voor monetaire specialisten begrijpelijke deviezen-controle hebben opgebouwd. Maar thans is het zover, dat men, tenminste tussen België en Nederland, daar beide landen over solide goud- en dollar-reserves beschikken, het keurslijf van de deviezenregiementering heel wat losser kan maken. Een van de gevolgen der liberalisatie zal dan ook kunnen zijn, dat de Neder landse touristen naar België en omge keerd vrijwel onbeperkte bedragen in francs, resp. guldens, zouden mogen ex porteren. Technisch heet het dat Nederlandse Banken aan ingezetenen der Belgisch - Luxemburgse Economische Unie om het even welk bedrag aan guldens zouden mogen verkopen of van hen kopen. Met het internationale Monetaire Fonds en de regering der Ver. Staten wordt verder onderhandeld over de instelling van een vrije markt voor de gulden en de Belgische franc. Het vrij kapitaalverkeer moet namelijk lopen over een vrije markt. Met name moet worden belet, dat de productie van Bel gië of van Nederland in de Europese Betalings Unie door het vrije kapitaal verkeer wordt beïnvloed. Wanneer Ne derland op het ogenblik een overschot heeft in de E.B.U. krijgt zij de helft daarvan in goud betaald, maar moet de andere helft in de vorm van credlet aan alle landen der Europese Betalings- Unie ter beschikking stellen. Zou het Benelux-kapitaalverkeer over de EB.U. lopen, dan zouden België en Nederland grotere credieten op dit orgaan verwer ven. De helft er van zouden zij geheel Europa ter beschikking moeten stellen, wat niet de bedoeling is. Het interne Benelux-kapitaalverkeer moet inderdaad wederzijds de indus triële Investeringen bevorderen, en de samenwerking tussen de beurzen van Amsterdam en Brussel mogelijk maken. Goede Belgische effecten zullen ter beurze te Amsterdam worden geïntro duceerd, goede Nederlandse effecten te Brussel. In deze sector bestaat er grotere belangstelling van Belgische zijde voor beleggingen in bekende internationale effecten van Nederland, dan Nederlan ders belangstelling tonen voor Belgische effecten. Wat de industriële investerin gen betreft zou daarentegen meer door Nederlanders in Belgische bedrijven worden geïnvesteerd dan omgekeerd. Inzake het protocol van de handels politiek, stellen de experts voor. dat de uit de zone der E.B.U. in België of Ne derland ingevoerde producten vrü over het gehele Benelux grondgebied zouden kunnen circuleren. Een Nederlandse im porteur van Engelse producten zou dus b.v. de absolute zekerheid verkrijgen, dat hij de producten naai- België en Lu xemburg kan doorleveren alsof het een binnenlandse levering was. Nu de belde landen ongeveer de zelfde invoerpolitiek voeren tegenover de dollar-zone, zouden ook de dollar- Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur) Oslo Stockholm Helsinki geh. bew. Kopenhagen zwaar bev Londen eeh. bew. Amsterdam regen bew. windstil -2 0 Parlls Bordeaux Grenoble Nice Warsohau Berllln Frankfort MUnchen Zilrlch Genéve Locarno Wenen InnsbrUck ceb. bew. wzw 7 mist no 2 onbewolkt windstil licht bew. nw 5 lichte regeD w 4 onbewolkt windstil zwaar bew. o 1 zwaar bew. windstil WEERBERICHT Koude nacht De Bilt verwacht tot morgenavond: Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen nog tot het eind van de middag droog weer. Koude nacht. Morgen overdag dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Overwegend matige wind krimpend van Noord-West naar Zuid-West. (Opgemaakt te 10 uur) 27 MAART Zon op: 6.28 uur: onder: 19.04 uur. Dit nummer bestaat uit 16 paglna'i producten vrjj op de Bcnelux-markt kunnen worden verkocht. Dit is een zeer belangrijk punt. Het betekent, dal de buitenlandse fabri kanten zeer sterk zullen aanvoelen, dat de Beneluxlanden een eenheids- markt vormen. Op het ogenblik bijv. zijn de impor teurs te Brussel of te Antwerpen mede vertegenwoordigers voor het Groother togdom Luxemburg. In het kader van het Benelux-han- delsnrotocol is het dus zeer wel mo gelijk. dat een Nederlandse of Belgi sche importeur de vertegenwoordiging van een buitenlands product voor de gehele Bencluxmarkt krijgt. In dit protocol werd een beschermings clausule ingeschakeld om te beletten, dat in de Benelux geïmporteerde dol- met Nederland Inzake de integratie (Telefonisch van onze correspondent te Brussel) De Centrale Raad voor het Belgische bedrijfsleven heeft zijn advies aan dc Belgische regering, nopens de Euro pese integratie, bekend gemaakt. In dit belangwekkend document ge ven de 54 vertegenwoordigers van Bel gische werkgevers, vakbondsleiders en middenstanders als hun mening te kennen dat de politieke integratie van Europa tezelfdertijd met de economi sche integratie moet worden georgani seerd. Ook inzake de sociale, econo mische cn politieke integratie is de Centrale Raad voor het bedrijfsleven in grote lijnen accoord met de Neder landse opvattingen. lar-goederen naar derde landen zouden worden doorgeleverd. Ook inzake de openbare aanbestedin gen vonden de experts eindelijk een formule, welke een zekere reciprociteit in de over en weer aanbestede werken en leveringen aan de overheidsdiensten der drie landen garandeert. Het eigenaardige van deze werkcon ferentie van morgen is. dat geconfereerd wordt alsof de Belgische verkiezingen niet voor de deur staan! Overigens zullen ook binnen enkele weken te Luxemburg verkiezingen plaats vinden, voor de vernieuwing van de helft van het Parlement. Het is boven dien vrijwel zeker, dat een aantal minis ters van het huidige kabinet Van Houtte ook morgen in een eventuele katholiek- liberale regeringscombinatie zullen ze telen. Het, is dus niet mogelijk te zeg gen, welke Belgische of Luxemburgse ministers men Zaterdag een definitief vaarwel zal moeten wensen. Sovjet-Unie verklaart Oost-Duitsland autonoom Helicoptervluchten over bollenstreek TOESTEMMING RIJKSLUCHTVAARTDIENST AAN SABENA De Rijksluchtvaartdienst heeft thans aan de Sabena te Brussel toestemming verleend om geduren de de bollentüd een helicopler- dienst te onderhouden over de bollenstreek. Van 10 April lot en inet 15 Mei zal oen dienst worden onderhouden van Brussel naar Rot terdam, Lisse Haarlem Zandvoort en terug. Gedurende de periodes, dat de passagiers zich ophouden in Lisse iKeukenhof). Haarlem en Zand voort, zullen de helicopters voor be langstellenden rondvluchten boven deze plaatsen houden. De helicopters mogen landen op het terrein in Lisse bij Keukenhof en op het terrein in de gemeente Haarlem, gelegen aan de Span jaardslaan Van 10 tot en met 28 April mag per dag eenmaal de rou te Rotterdam-Lisse-Haarlem gevlo gen worden en van 29 April tot en met 15 Mei de route Rotterdam- Lisse-Zandvoort. Voor het landen en opstijgen van de hefschroef- vliegtuigen in Zandvoort is inmid dels een geschikt terrein gevonden, waarvoor eveneens toestemming zal worden verleend. Op 10. 11. 17. 18, 19, 24 en 25 April, en 1, 2, 8, 9, 15 en 16 Mei mag de route Brussel- Rotterdam-Lisse -Haarlem -Zand voort gevlogen worden met rond vluchten en een gedeeltelijk opont houd te Lisse, Haarlem en Zand voort. Het landen en opstijgen mag slechts geschieden bil goed zicht. Vaartuig van Spaanse kustwacht vergaan De „Gaudalete". een 700 ton metend vaartuig van de Spaanse kustwacht, is ter hocgte van Estepona in de provincie Malaga m een storm vergaan. Het schip had een bemanning van 63 koppen, waa-r van er 41 door het Italiaanse schip „Po- desta", dat koers zet naar Gibraltar, zijn gered. Bezetting wordt echter gehandhaafd De Sovjet-Unie heeft de beëindiging van het bezettingsregiem in Oost-Duits- iand aangekondigd en Oost-Duitsland tot een souvereine staat met vrij heid van handelen op binnen- en buitenlands gebied verklaard. De Sovjet troepen zullen ..tijdelük" in Oost-Duitsland gestationneerd blijven, aldus een officiële Russische verklaring. Frankrijk doet belangrijke concessie Inzake mogelijkheid Duitse herbewapening De Westelijke hoge commissie te Bonn heeft thans een amendement op de West-Duitse grondwet goedgekeurd, waarbij bewapening cn invoering van dienstplicht wordt toegestaan. De Westelijken hebben evenwel de voorwaarde gesteld, dat het amende ment pas van kracht mag worden, wanneer de conventies van Bonn, die West-Duitsland nagenoeg tot een souvereine staat maken, en het EDG- verdrag in werking zijn getreden. Frankrijk heeft zijn eis, da' West- Duitsland de zes aanvullende protocol len bij het EDG-verd>rag officieel moet tekenen voordat Frankrijk goedkeuring van de grondwetswijziging overweegt, laten vallen. Deze voorwaardelijke goedkeuring van de „militaire aanvulling" van de West- Duitse erondwet heeft voelbare ontspan ning gebracht onder de polltioi var. de regeringscoalitie in Bonn De leiding van Adenauer's partij heeft de goedkeuring aangediend als „een belangrijke en nieuwe étappe op de weg naar een Europese éénwording" Volgens haar ls thans de weg vrij voor de voltooiing van de gehele proce dure der ratifioatie der Europese ver dragen, Deze opvatting word', niet ge deeld door de socialistische partijdie de opv.tting is toegedaan, dat de voor waardelijk goedgekeurde delen van de wijziging der erondwet no? niet zouden kunnen worden afgekondigd. De socialistische partij blijit naar aanleiding daarvan dan ook bij haar vroegere bewering ais zou de houding van de geallieerden tegenover de grond wetsherziening een nieuwe nederlaag voor Adenauers politiek betekenen. Po litieke waarnemers leiden evenwd uit de tekst van de geallieerde mededeling aan de Duitse regering af. dat de geal lieerden geen bezwaren hebben tegen de afkondiging van de nieuwe grondwets artikelen. Zij hebben zich beperkt, tot de voorwaarde, dat een dezer artikelen eerst in werking zai kunnen treden na dat de verdragen van kracht zijn ge worden. Overstroming bedreigt Irak De Iraakse regering heeft de noodtoe stand afgekondigd nadat, door het bui ten de oevers treden van de Tigris en door de zware regenval de provincie Koeweit, bU Bagdad, was overstroomd. Drie mensen zijn verdronken, 50 hui zen zijn ingestort en 500 mensen dak loos geworden. Het treinverkeer is in het gehele land tot stilstand gebracht. In het Noorden zijn een aantal steden geisoleerd. Met man en macht wordt ge werkt aan de versterking van water keringen. In de dijken van de Tigris zijn 70 km. van Bagdad vier grote gaten ge maakt om te voorkomen, dat Bagdad onder water loopt. Deze gaten moeten bijna 4 000 ton water per seconde ver werken om een voldoende ontlasting te verkrijgen. De premier van Irak heeft verzocht de bijeenkomst van de Arabi sche Liga op 31 Maart uit te stellen, omdat, zo zei hij, het gehele land met overstroming bedreigd wordt. Gezegd werd. dat de Sovjet-Unie slechts de functies zou blijven uitoefe nen welke verband houden met het ver zekeren van de veiligheid en voortvloei end uit de verplichtingen van de vler- mogendhedenovereenkomst over Duits land, die in 1945 te Potsdam gesloten is. De Oostduitse regering heeft ermee ingestemd deze verplichtingen na te le ven. ook die, welke het tijdelijk verblijf van Sovjet-troepen op Oostduits gebied met zioh mee brengen. De Sovjet-regering meent, aldus de verklaring, dat het voor de hereniging van Duitsland en het sluiten van een vredesverdrag nodig is, dat een aantal maatregelen wordt getroffen, waaronder het aanknopen van dezelfde betrekkin gen met Oost-Duitsland als bestaan met andere staten. „De Duitse democratische republiek zal de vrijheid krijgen om zelf besluiten te nemen over haar binnenlandse en buitenlandse aangelegenheden, inclusief de kwestie van betrekkingen met West- Duitsland". De functies van de Sovjet-hoge com missaris in Duitsland zijn beperkt tot vraagstukken welke verband houden met de veiligheid en het onderhouden van contacten met de Amerikaanse. Britse en Franse autoriteiten in Duitsland voor zover het om kwesties geheel Duitsland betreffend gaat. Deze maatregelen zijn mede een ge volg van het feit. dat ..ondanks de po gingen van de Sovjet-Unie op de re cente Berlijnse ministersconferentie geen stappen zijn gedaan naar vestiging van Duitse nationale eenheid en het sluiten van een vredesverdrag", aldus de be kendmaking. Verder werd nog verklaard, dat vol gens de Sovjet-Unie het door Amerika, Engeland en Frankrijk vastgesteld be zettingsstatuut voor West-Duitsland „niet slechts onverenigbaar is met de nationale rechten van het Duitse volk, doch dat het tevens onder de huidige omstandigheden een toenadering tussen Oost- en West-Duitsland moeilijk maakt" en een van de voornaamste struikelblokken is op de weg naar na tionale vereniging van Duitsland. Politieke kringen in Bonn zijn geens zins verrast door dit besluit van de Sov jet-Unie Reeds kort na het einde van de Berlijnse conferentie was daar een stap in deze richting verwacht en men ziet in de Westduitse hoofdstad in deze Russiche geste een nieuw bewijs, dat de Sovjet-Unie op het ogenblik geen echte belangstelling heeft voor een herstel van de Duitse eenheid. De grotere mate van souvereiniteit. die Oost-Duitsland naar het uiterlijk zal krijgen, wordt gezien als een gevolg van de Russische toeleg om tot een de facto erkenning van de Öost- Duitse regering door de Westelijke lan den te komen. Men twijfelt er niet aan, dat verdere pogingen van de Westelijke geallieer den om een discussie over de verbindin gen tussen dc beide delen van het land te openen, thans zeker zullen blijven af stuiten op de Russische stelling, dat het daar zaken betreft, die onder de volle dige souvereiniteit van de Oostduitse re gering vallen en dus alleen met haar besproken kunnen worden! Ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft verklaard, dat het verlenen van „volledige souvereini teit" aan Oost-Duitsland „zuiver een facade" is en dat de Oostduitse regering zonder steun der Sovjet-troepen niet aan de macht zou kunnen blijven. Daar om is het meest betekenisvolle feit in da bekendmaking van communistische zijde, dat de Sovjet-troepen in Duitsland zul len blijven. Schine niet toegelaten tot militaire school Het Amerikaanse ministerie van het leger heeft bekend gemaakt, dat een verzoek van David Schine, een voor malige medewerker van senator Mc Carthy, om toelating tot de school van het leger voor opleiding van onder zoeker naar misdaden, is verworpen. Slechts militairen met een diensttijd van twee jaar worden tot deze school toe- Gisleren is de grote blocmentcn- gelaten en Schine heeft nog slechts loonsicllinc ..Amslclflora" in dc "i"'; a'ensl r, i j Zoals bekend, is om de figuur van lx Al le Amsterdam geopend. Schine onenigheid ontstaan, aangezien Een kijkje in de overdekte bloe- het leger een andere medewerker van mrntnin din dn RAI nn lint open- Mc Cal"thy. Cohn' ervan beschuldigt ge- mentinn. aie ae rai op net ogen poogd te hebben een voorkeursbehande- bllk IS. ling voor Schine te verkrijgen. Geen ontspanning in het Midden-Oosten Partijen blijven fel De Israëlische ambassadeur te Was hington, Abba Eban, heeft de Ameri kaanse minister van buitenlandse zaken, Foster Dulles, een plan van vijf punten doen toekomen, dat er op gericht is een betrekkelijke stabiliteit in het midden- Oosten te vestigen. De punten van dit plan zijn: 1.) Beëindiging van de wapenzendin gen naar de Arabische landen. 2) Onpartijdige, krachtige afkeuring van de aanslag op een Israëlische au tobus in de Negeb. 3) Herziening van de Israelische-Jor- daanse wapenstiistands-overeenkomst door de Veiligheidsraad na de onlangs voorgevallen gewelddaden en de weige ring van Jordanië de verplichtingen voortvloeiend uit artikel twaall van de wapenstilstands-overeenkomst na te ko men. 4) Bevestiging van het internationale beginsel van vrije vaart door het Suez- kanaal en goedkeuring van geschikte maatregelen ter uitvoering van dit be ginsel door de grote mogendheden. 51 Het stelling nemen door de V.N te gen schending van het VN-handvest door vijandige daden van de Arabische landen jegens Israel. De Ver. Staten, Groot-Brittannlë en Frankrijk hebben het echter op een voorbereidende gedachtenwlsseling over het Israelisch-Jordaanse geschil niet wenselijk geoordeeld deze kwestie bij de Veiligheidsraad van de VN aanhangig te maken, zoals door de Israëlische rege ring was gevraagd. De drie mogendheden zouden van oordeel zijn, dat de Israelisch-Jordaanse wapenstilstandscommissie tijd dient te worden gegeven om haar onderzoek in zake de overval op een Israëlische au tobus tot een goed einde te brengen. Men blijft op matiging aandringen. Van Israëlische zijde worden wederom 2 incidenten gemeld aan de Egyptische grens. De Jordaanse minister van buiten landse zaken, Hoessein Chalidi. heeft verklaard, dat zijn land geen vredes-on- derhandelingen met Israel zal beginnen, voordat alle resoluties der VN over het Palestijnse vraagstuk zijn uitgevoerd. Lagerhuis keurt commerciële televisie goed Het- Britse Lagerhuis heeft met 296 tegen 269 stemmen zijn goedkeuring ge hecht aan het regeringsvoorstel tot in voering van commerciële televisie. De regering wil deze televisie door een onafhankelijke instelling lalen verzor gen, waardoor aan het monopolie van de BBC een einde komt. Vol belangstelling volgt dc mens heid op een eerbiedige afstand de besprekingen der Grote Vijf Grensincident bij Venlo Duitse boeren trokken ons land binnen Nabij het Nederlandse grensdorp Sie- bengewald (L.) is gisteren een aan tal Duitse boeren met paarden, zaai- machines, ploegen, schoppen en rieken de grens overgetrokken en heeft het land betreden, dat door de Nederland se Staat aan de Nederlandse landbou wer Welles is toegewezen. Dit land was vroeger eigendom van de Duitsers Schmitz en Beaupoil en is als vijande lijk vermogen enige jaren geleden door het Nederlandse Beheersinstituut ver kocht. De Duitsers zaaiden enige ha ver en gerst demonstratief op dit land uit. Nederlandse boeren, die in de omge ving werkzaam waren, bleven op een af stand om incidenten te vermijden. Wel waarschuwden zij de politie, doch toen deze arriveerde waren de Duitsers weer over de grens vertrokken. De Duitse boeren waren vergezeld van enige ver slaggevers en persfotografen. Bij terug keer bevestigden zij aan de grens een groot spandoek met de woorden „Trac- taatrecht, mensenrecht, vrijheid voor allen". Men brengt dit grensincident in ver band met de behandeling voor de Raad voor Rechtsherstel van de beroepen, die Schmitz en Beaupoil tegen de verkoop van hun voormalig eigendom hebben in gediend. Deze beroepen zullen Maandag a.s. worden behandeld. Trein bijna ontspoord (Speciale berichtgeving) De electrische trein, welke om 1 uur het station Haren (Gr.) passeert, is gistermiddag bijna ontspoord, doordat een 7-jarige jongen uit Haren een remslof op de rails had geplaatst. Hij had deze gevonden op het gedeelte van het stationemplacement, waar geregeld kolenwagens worden gelost. De slof werd door de trein over een afstand van ongeveer 100 meter mee gesleurd en liet een duidelijk spoor na, daar over deze afstand alle spoorrails zijn beschadigd. Ook een spoorstoel, waarmede de rails zijn vastgezet, brak af. Ongeveer 10 meter voor de spoorweg overgang bij de Stationsweg sprong de slof weg tussen trein en rails. Was dit niet gebeurd, dan was de slof klem ge raakt tussen de liggers van de over weg en de trein, waarop volgens des kundigen zeker een ontsporing was gevolgd. De bestuurder merkte onraad teen de trein hevig begon te schokken. Do trein, die niet beschadigd werd, kreeg geen vertraging. De minister van O., K. en W. heeft de hoofden van de gymnasia, lycea, hogere burgerscholen, handelsdagscholen en middelbare scholen voor meisjes er mede in kennis gesteld, dat een groot aamal Belgische leerlingen van 15 j. en ouder de wens te kennen heeft gegeven gedu rende de zomervacantie ènlee tijd als betalende logé in een Nederlands gezin te kunnen doorbrengen, teneinde de Ne derlandse taal beter te leren spreken De ouders van leerlingen, die bereid zijn gedurende de vacantie een Bolnisrhe gast te ontvangen, wordt verzocht dit schriftelijk mede te delen aan het Mi nisterie van O., K. en W„ afdeling VHMO te 's-Gravenhage.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1