LEIDSCH DAGBLAD 93ste Jaargang WOENSDAG 24 MAART 1954 No. 28177 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Menkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 6.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Leiden - Giro No. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Indonesische regering neemt alle G.I.A.-aandelen der K.L.M. over Benoeming ener nieuwe Directie Besprekingen leidden tot volledig accoord Het nieuwe contract van de Garoeda Indonesian Airways is vandaag in het Ministerie van Verbindingen te Djakarta ondertekend door de Minister van Ver bindingen, prof. Rooseno en door de leider van de KLM-delegatie. de heer Van der Ploeg. In een communiqué wordt gezegd, dat de besprekingen betreffende de reconstructie van de GIA tot nationaal bedrijf, welke sinds 10 Februari zjjn ge houden, thans tot een volledige overeenstemming hebben geleid. Het nieuwe contract is gedurende 6 jaren geldig, hetgeen betekent, dat het contractuele verband volgens bet oude GIA-contract met 20 jaar is verminderd. Alle aandelen, die zich in handen van de KLM bevinden zullen door de Indo nesische regering worden overgenomen, rodat het gehele kapitaal van de Ga roeda Indonesian Airways in het bezit van de Indonesische regering zal komen. Tegelijk met de overname van de aan delen zal een passend rendement worden betaald voor de tijd, dat de KLM kapi taal heeft geïnvesteerd in de GIA. De financiële regeling, zoals die is vastge steld in het oude contract van de GIA, dat liep over een periode van 1960 tot 1980. de zogenaamde ..een procentrege- ling" wordt hiermee teniet gedaan. De KLM zal zich terugtrekken uit de directie. De nieuwe directie zal be noemd worden door de enige aandeel houdster: de Indonesische regering. De benoeming van Commissarissen en on der-directeuren zal eveneens door de regering als aandeelhoudster geschie den. De hoogste leiding van de GIA zal berusten bij een Raad van Directeuren, die zal bestaan uit een president-direc teur en twee directeuren, waarnaast drie onder-directeuren zullen worden benoemd. Technische bijstand tot 1960 De K.L.M. zal tot I960 technische bU- ttand verlenen aan het bedrüf van de GIA. Als overgangsregeling zal tot eind 1956 het hoofd van de groep voor tech nische bijstand worden aangesteld als directeur voor technische en vliegtech nische aangelegenheden en het plaats vervangend hoofd van de groep tech nische bijstand tot onder-directeur voor dev aangelegenheden Bride partiien hebben het voornemen op 30 April 1954 het gedetacheerde aan wezige personeel terug te brengen tot een theoretisch nihil in 1960. Goede samenwerking De nieuwe overeenkomst is van kraeht vanaf 30 April 1954. Ofschoon de over eenkomst slechts een geldigheidsduur van 6 jaren heeft, is overeengekomen, dat beide partijen haar kunnen ver breken. met inachtneming van een opzeggingstermijn van 6 maanden. De beide delegaties hebben de over tuiging. dat de relatie tussen de In donesische regering en de K.L.M., zoals die is vastgelegd in het nieuwe contract, in alle regelingen een goede en efficiënte samenwerking in het nieuwe Gla-bedrijf tussen de Republiek Indonesië en de KI.M wordt beoogd, hetgeen een belangrijke factor bete kent voor een gezonde ontwikkeling van het vliegweren in Indonesië, aldus het communiqué. De leden van de KLM-delegatie zul len morgen naar Nederland terugkeren. Géén wanklank Bij de ondertekening van het nieuwe GIA.-contract hebben de leiders van de KLM.-delegatie en van de delegatie van de Indonesische regering redevoeringen gehouden. Dc heer Van der Ploeg, leider van de KLM-delegatie. zeide o.a. dat de dele gaties zonder één wanklank tot over eenstemming zijn gekomen. „Weest ervan overtuigd, dat het leveren van technische assistentie aan de Garoeda, Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 uur Helsinki onbewolkt zzw 4 2 0 Oslo mist ono 2 2 0 Stockholm zwaar bew. zw 4 4 0 Kopenhagen onbewolkt zo 4 2 0 tonden nevel nnw 2 6 0 Amsterdam regen n 2 6 0. Brussel regen zo 2 8 2 Parijs zwaar bew waw 4 8 10 örenoble half bew. windstil 6 4 N'lce onbewolkt w 2 5 16 Warschau onbewolkt zo 7 10 Herllin licht bew O 4 3 0 '-ankfort nevel zzw 3 5 0 'lunchen regen w 8 7 0. Zürich regen w 2 6 1 Genéve regen bul z 6 5 4 D-carno regen O 3 3 24 Wenen nevel zo 12 0 IanjbrUck zwaar bew. 4 4 4 0 Rome zwaar bew. zzo 4 10 0 WEERBERICHT Overwegend droog De Bilt verwacht tot morgenavond Vincankelijk zwaar bewolkt. lateT 'fr-preide opklaringen. Overwegend droog weer Meest matvge wind. aanvan kelijk Noordelijk, later krimpend naar West of Zuid-West. Dezelfde of iets la- fsre temperaturen. t Opgemaakt te 10 uur) 25 Maart Zon op: 633 uur; onder: 19.00 uur. Maan op: 100 uur; onder: 8.24 uur. Hoogwater te Katwijk te 6 30 en 18 52 Dit nummer bestaat uit acht pagina's ook na de wijziging van het contract, als een zeer belangrijke aangelegen heid voor de KLM wordt gezien". Alles zal door de KLM in het werk worden gesteld om de verplichtingen, welke voor de KLM uit het nieuwe contract voortvloeien, stipt na te komen en de goede samenwerking in het Gia- bedrijf te bevorderen. De delegatie van de KLM is ervan overtuigd, dat de ver houding tussen de Indonesische regering Overwinning van Scelba De Italiaans premier Mario Scelba heeft een communistische poging ver ijdeld de schandaalproccssen in het parlement ter discussie te stellen. De Kamer van Afgevaardigden verwierp met 268 tegen 207 stemmen een commu nistische motie waarin werd aange drongen op een Interpellatie over een bespreking van vragen over ..het schan daalproces van deze eeuw" op morgen. en de KLM. zoals vastgelegd in het nieuwe contract, alle elementen bevat voor een harmonische en efflciente samenwerking tussen de Republiek In donesië en de KLM in Garoeda-verband en dat dit van groot belang is voor het luchttransport van Indonesië". Vriendschappelijke sfeer Prof. Soepemo de voorzitter van de Indonesische delegatie legde er de na druk op. dat de sfeer bij de onderhan delingen steeds vriendschappelyk en aangenaam is geweest ..Zo zijn wy dus geslaagd in het vinden van een basis voor een nieuwe verhouding tussen de Indonesische regering en de KLM. Het is onze vurige hoop, dat de nieuwe vorm van samenwerking in de practijk zal voldoen en dat de samenwerking onge stoord zal functioneren tot aan het einde van de overeenkomst. Natuurlijk kent U ook het luilek kerland-ver haalt jedaar waar de gebraden kippetjes je zo in de mond vliegenEen chauffeur van ccn vrachtwagen heeft dil ver haaltje bijna waar gemaakt. Er wa ren echter enige verschillen, maar ja. wij welen nu eenmaal, dat een sprookje nooit werkelijkheid zal worden. Met zijn zware wagen, ge laden met 9900 kg bevroren kippen, reed dc chauffeur een restaurant te Detroit binnen. Hij reed door een spiegelruit het bijbehorende over dekte restaurant binnen, met jam merlijke gevolgen. Dc kippen richt ten er voor 5.000 dollar schade aan. Er werden - een geluk bij een on geluk - geen bezoekers gewond. Kelnerin Catherine Roberts bekijkt de indringer. De Belgische verkiezingen Gisteren werd bekend dat te Brussel elf en te Antwerpen acht partijen aan de verkicz.ngsstryd zuilen deelnemen. Voor de 212 zetels in de Tweede Kamer zijn er over het gehele land mët minder dan 1077 candiüaten. das vijf candida- ten voor éen zetel. Voor de 106 zetels in de Senaat neborn zich 481 candidaten gemeld Te Brussel werd een Katholieke splm- terlust ingediend, te Ostende zal een li berale splinterpartij optreden. Boven dien zal een christelijke Vlaamse volks unie, e?n organisatie van ontevreden middenstanders, landbouwers en Vlaam se extremisten, in alle Vlaamse arron dissementen optreden. Onder de 5.863.072 Belgen, die op 11 April ter stembus moeten gaan. heeft - naar uit studies blukt - een verjon ging van ongeveer tien procent plaats gevonden, dit wil zeggen dat er sinds Juli 1950 ongeveer vijfhonderd duizend jonge kiezers bij zijn gekomen. Vrij koud Het KNMI deelt mede. Aan de periode met Zuidelijke winden en zacht voorjaarsweer is een abrupt einde gekomen. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit. dat een by Ierland gelegen depressie, die de Zuidelijke win den veroorzaakte, snel in betekenis af nam en naar Zuid West Frankrijk ver dween. Een met deze storing samenhan gend neerslaggebied bracht vannacht on vanmorgen in het Zuiden van het land lichte regen. Uit het Noord Wes ten komt nu een rug van hoge druk naderbij, die Noordelijke winden veroor zaakt Met deze winden wordt koude luc'.t o"s land binnengevoerd, waarin veel bewolking voorkomt. De kans op regen wordt echter onder invloed van de rug van hoge druk weer kleiner. Straalj ager neergestort Oud-Alphenaar Doedens gedood Boerderij afgebrand Een Thunderjet T84 straaljager van de vliegbasis Eindhoven is gisteravond om tien minuten voor negenen tijdens een oefening in het nachtvliegen kort na de start even buiten de vliegbasis Eindhoven neergestort. De piloot kwam hierbij om het leven. Deze is de 28-jarige Jan Doedens. Luit.-vlieger uit Uden, oorspronkelijk komende uit Alphen aan den Rijn. Hij was getrouwd en woonde bij het vlieg veld Volkel in Brabant. Hij diende indertijd als parachutist in Indonesië en ging nadien vliegen om zich al spoedig op te werken tot Lt.-vlieger. Het toestel kwam neer op een afstand van anderhlave kilometer buiten het vliegveld in het buurtschap Oevle Direct nadat het toestel de grond had geraakt is het geëxplodeerd en in brand gevlo gen Vermoedelijk heeft een zogenaamde tiptank. een tank aan het uiteinde van de vleugel, de boerderij van de land bouwer \an Roosmalen te Oerle geraakt, waardoor de boerderij vlam vatte. De landbouwer en zijn vrouw, alsmede vier kleine kinderen konden zich tiidig in veiligheid brengen Het vliegtuig is in de onmiddelUike nabnheid van de boer derij neergekomen De brandweer van het vliegveld vertrok onmiddellijk naar de b'andende boerderij en becnn direct met het blussingswi k Zij werd later geassisteerd door de brandweren van Veldhoven en Eindhoven De boerderij is niettemin practlsch geheel uitgebrand Twee kalveren ziin hierbij omgekomen Het andere vee, alsmede de inboedel kon worden gered. Verzoekschrift van Indische Nederlanders VRIJE OVERTOCHT NAAR NEDERLAND. Een delegatie van een aantal Indi sche Nederlanders vervoegde zich gis termiddag bij het Ministerie van Maatschappelijk Werk aan het Bin nenhof teneinde dc minister van Maatschappelijk Werk te verzoeken er toe te willen medewerken, dat het re geringsstandpunt ten aanzien van de Indische Nederlanders worde gewij zigd. Dit standpunt is thans, dat individu eel beslist wordt omtrent de overtocht- kosten van hen. die willen repatriëren. In het verzoekschrift wordt de wens tot uitdrukking gebracht, dat elke Neder lander in Indonesië, die naar Nederland wil komen, daartoe zonder meer finan cieel in staat gesteld zal worden. De de. legatie stond onder leiding van een doch ter van generaal Van Heutz. mevrouw Van der Weyden—Van Heutz Bil ont stentenis van de minister werd zij ont- I vangen door de secretaris-generaal van I het Departement, mr P. H. M. Werner. Indonesië verzoekt hervatting overleg Inzake Ned.-lndonesische verhoudingen De waarnemend Hoge Commissaris van Indonesië in Den Haag, mr Soe- santo Tirtoprodjo. heeft vanmorgen aan het Departement van Buiten landse Zaken een nota overhandigd, waarin de Indonesische regering het verzoek doet tot hervatting van het overleg over de Nederlands-Indonesi sche verhoudingen. De nota. die in ontvangst werd ge nomen door de minister zonder por tefeuille, mr J. M. A. H. Luns, zal door de Nederlandse regering nader wor den bestudeerd, aldus vernemen wij van officiële züde in Den Haag. Gelijk bekend, wordt van Indonesi sche zijde reeds sinds geruime tijd aangedrongen op herziening van de Unie-verhouding en de in 1949 geslo ten RTC-accoorden. alsmede op de regeling van de kwestie-Nieuw-Gui- ncn in die zin. dal Nederland de sou- vereiniteit aan Indonesië zal over dragen. Het is te verwachten, dat deze punten onderwerpen van de he denmorgen overhandigde nota zijn en dat van Indonesische zijde thans ge vraagd is binnenkort tot wederzijds overleg te geraken. Voetreis naar Rome TWEE GRIJSAARDS OP STAP Gistermorgen om 9 uur zijn de 67- jarfge Schram uit Driebergen en de 71-jarige J. A. L. Wilmsen uit Ast (N.Br.) gestart voor hun wandeltocht van meer dan 3000 km. heen en terug naar Rome. Beide wandelaars hadden een band om de arm. waarop stond „Holland-Ro me v v met daaronder de kleuren van de Nederlandse vlag. Hun bagage had den zy in een wagentje gepakt, dat van dezelfde emblemen was voorzien. BU het vertrek was mede het echtpaar Deuss uit Zeist aanwezig, dat vorig jaar. een voetreis naar Rome maakte en per vliegtuig terugkeerde. Mevrouw Deuss verzekerde, dat ze best ook aan deze toch mee zou willen doen! Vele familieleden van de wandelaars waren present om afscheid te nemen. „Opa" Schram had nauwelijks tijd om alle formaliteiten af te wachten. Hij haalde in het gemeentehuis het eerste stempel voor zijn cahier, dat hij op elke pleisterplaats hoopt te voorzien van een dergelijk waarmerk. Hij hoopt, dat de 3009 km er op zit voor de vierdaagse begint Dan wil hij ook daaraan deelne men. voor de veertiende keer! Overheid en Humanistisch Verbond Geen totaal afwijzend standpunt Activiteit mag niet antigodsdienstig of anti-kerkelijk zijn In April 1953 heeft het bestuur van het Centrum voor Staatkundige Vor ming een Commissie Ingesteld met de opdracht, een met redenen omkleed antwoord te geven op de volgende vragen: Welke houding dient de Bur gerlijke Overheid aan te nemen ten opzichte van het Humanistisch Ver bond cn daarmede verbonden organi saties? Mag met name de Burgerlijke Over heid - en zo ja. in hoeverre - verzor ging van soldaten. DUW-arbeiders en gevangenen door genoemde organisa ties a. mogelijk maken, b. op enigerlei wijze bevorderen? Op 16 Februari 1.1. heeft de Commissie haar rapport aan het bestuur aangebo den. Haar conclusies luiden als volgt: Op ach genomen zyn het Godloos uit gangspunt en de morele opvattingen van het Humanistisch Verbond nog geen re den voor een totaal afwijzend standpunt van een overheidslichaam bij de aanvra gen van het Humanistisch Verbond om officiële erkenning. faciliteiten en subsi dies. Het standpunt van de overheid dient bepaald te worden ln het lic.at van de concrete eisen van het algemeen wel zijn der Nederlandse samenleving. Tot deze concrete eisen behoort dat de Overheid zich in het algem?en niet mengt in het recht van iedere Nederlan der naar eigen levensbeschouwing te le ven. Doch anderzijds geldt ook dat de overheid op haar wyze er over waakt dat de erkenning van God en Godsdienst niet ondermijnd wordt. Daarom moet de Overheid ten aan zien van de eisen van het Humanis tisch Verbond een gereserveerde hou ding aannemen. Het Humanistisch Verbond zal uit eigen kracht in de vrije sector van het maatschappelijke leven moeten aantonen, dat het én exponent is van een belang rijke groep én in een door die groep werkelijk gevoelde behoefte aan humanistische levensbeschouwelijke verzorging metterdaad voorziet. Zolang het Humanistisch Verbond zich van de op haar berustende bewijs last niet heeft ontdaan, mag de overheid ln Individuele gevallen de verzorging van de zijde van het Humanistisch Verbond omwille van de gewetensvrijheid welis waar niet onmogelijk maken, doch kan er geen sprake zijn van een officieel op nemen en een daarmee corresponderen de subsidiering van een verzorging van de zyde van het Humanistisch Verbond in de organieke verbanden. Te allen tijde moet echter de schijn van gelijkstelling tussen Godsdienst en levensbeschouwing worden voorko men. terwijl tevens waarborgen moe ten worden gegeven dat de activiteit van het Humanistisch Verbond niet ontaard in anti-godsdienstige en anti kerkelijke acties. Twee doden te Zwolle Meisje en spoorwegwerker (Speciale berichtgeving) Tengevolge van een aanrijding is gis- ternamlddag het 9-jarig meisje Alle Meekens ust Zwolle zo ernstig gewond, dat zij korte tijd later in het Sophia Ziekenhuis overleed. De aanrijdOTg gebeurde op de hoek van de Diezerstraat en de Kerkstraat. Het meisje reed op de flets en wilde een bocht nemen Uit een zijstraat kwam een personenauto, uit NijkerK Het meisje heeft deze auto vermoedelijk niet gezien De bestuurder merkte het meisje evenmm op. Gistermiddag is de 56-jarlge spoor weg werker H. van der Leur uit Zwolle door een trein gegrepen en dodelijk ge wond. Met twee andere mannen was hij aan het werk langs de spoorlijn bu Berkum. in de onmiddellijke nabijheid van Zwolle. Blijkbaar heeft hij de trein, die uit Groningen kwam. met. gehoord. De collega's van de heer v. d. Leur merk ten de trein op het laatste ogenblik op. Zy waa-sc.huwden hem en sprongen nog net op tijd van de rails, maar Van der Leur was te laat Nog voordat de GGD ter plaatse was. is hy overleden. Groothandelsgebouw doorstond vuurproef glansrijk! Brand in 1/400 ste gedeelte bedwongen Geelgrijze wolken door verstikkende rook (Speciale berichtgeving) Zó enorm groot is het Groothandelsgebouw te Rotterdam, dat. terwijl op de Noord-Oosteiyke hoek van de kolos, uit de ramen van een magazUn- en kantoorruimte op de derde étage, geweldige, vuilgele rookwolken de lucht In- kolkten. enkele étages lager in het gebouw, de kapper rustig doorging met het scheren van een klant Van paniek of zelfs opwinding was geen sprake in dit grootste gebouw van Europa, waarin dagelijks 5000 mensen werken. Vanzelfsprekend trok de felle brand in het magezyn en het kantoor van I de N.V Wifra, groothandel in sport artikelen die gistermiddag uitbrak, ook in het gebouw veel bekyks. Op de balkons van de zeven étages rondom de eerste binnenplaats zag het zwart van de toeschouwers cn toeschouwsters kantoormeisjes» en het was alsof zy in de opera zaten om een „grand-specta- cle" by te wonen! Gratis hadden zy van ücziclit op de brand in liet Groothandelsgebouw te Rotterdam hun balcon-Ioges af het uitzicht op het gezwoeg van met zuurstofmaskers uit geruste brandweermannen by hun dap pere en spectaculaire pogingen de zware brand te bedwingen Van binnenuit, met brandslangen van het gebouw en van buitenaf met behulp van ver-uitgeschoven. mechanische brandweerladders werden grote massa's water by het licht van schijnwerpers in de met rook gevulde ruimten gespoten. Vooral de sportartikelen van rubber, w.o. tienduizenden tafeltennisballetjes veroorzaakten een dichte, stinkende rook. zodat menig brandweerman last kreeg met de ademhaling. In brede watervallen stroomde het bluswater langs de trappen en over de gangen. Voor de deuren van de kantoren werden zandheuveltjes opgeworpen om de wa tervloed te keren. In alleryi had men het kantoor van de Braziliaanse Consul (rechts onder dat van Wifra» ontruimd; maar er kwam geen druppel bluswater door het plafond, wel een bew ijs van de stevige constructie van het Groot handelsgebouw. Bovendien had men onmiddellijk na het uitbreken van de brand alle brand deuren afgesloten opdat het vuur zich met zou kunnen uitbreiden Ook de stroom in dit deel van het gebouw werd uitgeschakeld om ongelukken te voor komen. Na een uur spuiten met tal van slan gen verminderde de zware rook gelei- delyk en tegen half vyf kon men zeggen, dat de brand was bedwongen. De nablussing heeft echter nog ge ruime tyd ln beslag genomen. Over de oorzaak van deze eerste brand van enige omvang in het Groot handelsgebouw, staat nog niets met zekerheid vast. Het was tegen drie uur toen het jongste lid van het 14 man tellende personeel uit het magazün kwam ren nen met de kreet „brand". Enkele seconden later stond alles vol rook en de drie kantoormeisjes, die hals over kop het kantoor verlieten, meenden op de gang steekvlammen te hebben gezien. Het mannelijk kantoorpersoneel greep kor daat de brandw eerslangen uit de kast les op de gang om te trachten, de brand in de kiem te smoren. Fr was echter eeen houden meer aan! Het gelukte nog de kas en een schryfmachine te redden. Toen maakte een verstikkende rook van de rubber- en celluloidartlkelen. het langer verblijf in magazyn en kantoor onmogeiyk. De brandweer werd gewaarschuwd, die dadelijk midd alarm maakte. Twee autospuiten en twee ladderwagens en ander materiaal zetten in razende vaart koers naar het Groothandels- gebouw. Reeds van ver waren de geel grijze rookwolken te zien en ze wekten de indruk, alsof een groot deel van het gebouw in brand tond. Och. het was „slechts" l/400ste ge deelte van het totale vloeroppervlak (12.000 M2» van deze mastodont, die met deze étage-brand de vuurproef glansrijk heeft doorstaan! Kolenprijzen opnieuw acn maximumprijzen gebonden De hoge autoriteit van de Kolen- en Staal-Gemeenschap heeft met meerder heid van stemmen besloten, met ineang van 1 April voor een zy het met nad°r omschreven, maar wel beperkte ter mijn maximumprUzen te handhaven voor het Ruhrbekken en voor het Pas de Calais-bekken. Voor het laatste bek ken zyn de pryzen vastgesteld op een peil vrijwel identiek aan dat van voor 1 April 1954 Wat de Ruhr betreft ziin de pryzen van gasvlamkolen en vetko- len met 2 DM verlaagd Die voor esko- len magere kolen, anthraclet cn briket ten zyn gelijk gebleven.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1