LEIDSCH DAGBLAD Amerikaanse land- en zeemacht wordt ingekrompen 93ste Jaargang DINSDAG 16 MAART 1954 No. 28170 Directeur: J. W. Henny Hoofdredactie: B. W. Uenkhorst en J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 16.40 per kwartaal; f2.15 per maand; f0.50 per week Witte Singel 1, Lelden Giro Na 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie: 21507 Luchtstrijdkrachten worden versterkt „De Amerikaanse strijdkrachten, met uitzondering van de luchtmacht, zullen tussen het einde van dit jaar en Juni 1955 met ruim 400.000 man worden inge krompen", aldus heeft de Amerikaanse minister van defensie. Charles Wilson, In de subcommissie voor de strijdkrachten van de senaat bekendgemaakt. Het leger zal met 308.000 man, de vloot met 76.400 man en het korps mariniers met :»,000 man worden beperkt. Het personeel van de luchtmacht zal echter met 57.500 man worden uitgebreid Het merendeel van de 308 000 man, waarmede het leger zal worden inge krompen. behoort niet tot de gevechts groepen. De inkrimping van het leger vertegenwoordigt, aldus Wilson, een be perking van drie divisies op de sterkte die bereikt werd tijdens de Koreaanse oorlog". Het program beoogt, aldus Wilson, de daat van paraatheid van de Ver. Staten voor een lange tyd te vergroten. Het aantal bataljons van de luchtaf weer dat met leidbare projectielen van het type ..Nike" wordt uitgerust, zal worden vergroot. Volgens het Ameri kaanse leger kan de „Nike" elk vliegtuig, dat thans in gebruik is, opsporen en treffen. De „Nike" vliegt sneller dan het geluid. Op 1 Juli 1957 zal de luchtmacht uit 137 „wings" bestaan, aldus Wilson. Bo vendien zullen er nog een aantal eenhe den van de nationale garde en de reserve *i;n. De vloot zou dan over zestien op vliegkampschepen gestationneerde .groups" en over vijftien, eveneens op viiegkampschepen gestationneerde „squa drons" voor de bestrijding van duikbo- 1 beschikken. De luchtmacht van het korps mariniers zou bestaan uit drie „wings". Het leger zal tegen het einde van Juni, zo zeide Wilson, uit zeventien divisies, achttien regimenten en regiments-ge- lecntsgroepen. 122 bataljons van de luchtverdediging en de bybehorende hulpdiensten bestaan. De vlootstrydkrachten in actieve dienst zullen tegen Juni 1955 over 1080 schepen, waaronder 404 grotere gevechtsvaartui- gen als vliegdekschepen, kruisers, torpe- dobootjagers. beschikken. Dit betekent een beperking van 49 schepen, waaron der vier grotere gevechtsvaartuigen. De huidige sterkte van het korps mari niers. drie divisies, zal gehandhaafd blij ven, aldus Wilson. Minister Wilson heeft bevestigd: 1. Het Amerikaanse congres zal wor den geraadpleegd, voordat de Ver. Sta len zullen besluiten een militaire aan val door een ander land met een vergel dingsactie te beantwoorden. 2 De bondgenoten der Ver. Staten zullen eveneens worden geraadpleegd. 3. Het recht tot oorlogsverklaring be rust in laatste aanleg bij het congres. VLOOTU1TBREIDING Admiraal Robert Carney, chef van de Amerikaanse marinestaf, heeft meege deeld. dat het aantal Amerikaanse on derzeeboten in de komende jaren aan- «enlyk zal worden uitgebreid. Daarna is een vergroting van het aan tal torpedobootjagers aan de orde. Militaire waarnemers merken in dit verband op dat de Ver. Staten thans on geveer honderd duikboten in dienst heb- b»n. tegen de Sovjet-Unie tussen de drie- en vierhonderd. UITRUSTING LUCHTMACHT „De leiding der Amerikaanse lucht macht is voornemens elke. voor offensie ve doeleinden bestemde jager of bom menwerper. uit te rusten met atoomwa pens voor tactisch gebruik tegen de vij andelijk» grondstrijdkrachten". aldus l°eft gen Nathan Twining, chef van de Amerikaanse luchtmachtstaf, verklaard. „Het is onze politiek er voor te zor- Weerrapporten (Van hedenmorgen 7 i Oslo mist Kopenhagen eeh. bew Htlslnkl onbewolkt tonden zwaar bew. Amsterdam Brussel Parils Bordeaux Grenoble Warschau BwlUn B'ankfort MUnehen Zurich Geneve t |3 <v 2-r cch. bew. no 5 mist windstil zwaar bew. windstil onbewolkt nw 2 nevel windstil mist windstil nevel windstil onbewolkt windstil nevel windstil nevel windstil onbewolkt no 2 WEERBERICHT Aanhoudend koud De Bilt verwacht tot morgenavond: Zaaa- bewolkt, nevelig weer met la- enkele verspreide opklaringen Over zend droog. Zwakke tot matige wind tos:en Noord en Oost. Weinig veran- tomg in temperatuur. i Opgemaakt te 10 uur) 17 Maart Znn op: 652 uur; onder: 1847 uur. Maan op: 16.57 uur. onder- 5 51 uur. Hoogwater te Katwijk 2,26 en 14.40 Dit nummer bestaat uit acht pagina's gen dat wij met deze wapens uitgeruste vliegtuigen te allen tijde, ongeacht de weersomstandigheden, in de stryd kun nen werpen", vervolgde hij. „De Ver Staten brengen thans twee „squadrons" „B-61-matador"-bommen- werpers, die niet bemand zijn en langs draadloze weg woiöen bestuurd, naar Europa over. om de aldaar gelegerde tactische luchtmacht te versterken. Ons vermogen, om in Europa de grondstrijd krachten in geval van oorlog onmiddel lijk en krachtdadig met atoomwapens uit de lucht te bestoken, zal van zeer grote betekenis zijn om het militane voordeel, dat een aanvaller door zijn grotere gctalssterkte zou hebben, teniet te doen", aldus Twining. SOVJETS ZITTEN NIET STIL „Uit meldingen van onze geheime dienst blijkt dat de Sovjetrussische lucht- luchtmacht gestadig en op bekwame wijze wordt uitgebreid, waarbij een toe neming in kwaliteit en operatie-doelma tigheid is vastgesteld. Het blijkt, dat Rusland bezig ls met de bouw van nog meer over grote afstand opererende bommenwerpers, waarmede een recht streekse aanval op de Ver. Staten zou kunnen worden ondernomen. De Sovjet- Unie beschikt verder over een groot aan tal lichte straalbommenwerpers, die een ernstige bedreiging vormen voor de lan den in Europa en het midden-Oosten. Voorts wordt gewerkt aan een meer afdoend werkend luchtverdedigingsstel sel. dat wordt uitgerust met moderne ra dar-apparaten Ook zijn de Russen be zig met de vervaardiging van verbeterde straaljagers voor onderscheppingsdoel einden. Het gebleken vermogen der Russen om atomische wapens te vervaardigen en die te bestemder plaatse af te wer pen. maakt het noodzakelijk dat de Ver Staten nog grotere nadruk leggen op hun paraatheid in de lucht", aldus gene- laal Twining. De chef van de Amerikaanse lucht machtstaf besloot zijn uiteenzetting met de mededeling dat de Ver. Staten in snel tempo bases in overzeese gebieden „van waaruit vijandelijke doelen ge- makkïlyk kunnen worden bereikt", aan leggen. „Dit stelsel van overzeese t^ses nadert thans Z(jn voltooiing. De lerdedi- ging van deze bases zal worden uitge voerd door straaljagers, die sneller vlie gen dan het geluid". RIDGWAY ONGERUST Luitenant-generaal Rldgway. chef van de Amerikaanse legerstaf, h->eft uiting gegeven aan zijn „ongerustheid" over het nieuwe militaire regeringsprogram ma. dat voorziet in versterking der luchtmacht en vermindering van de ge talssterkte van het leger. Werkbezoek van ,5 II. M. tie Koningin aan Leiden en j Omgeving VERMOEDELIJK OP l I 21 EN 22 MEI A.S. 1 I Naar w// vernemen, ligt het in het 5 voornemen van H.M. de Koningin I in de loop van de maand Mei, waarschijnli/k op 21 en 22 Mei a.s. J Z een werkbezoek in de provincie Zuid-Holland te brengen. De keuze Z Z is ditmaal gevallen op de Rijn- streek en het Merengebied; ook zal de gemeente Leiden hierin wor- j den betrokken. Z Er is reden om aan te nemen, Z Z dat Z.K.H. de Prins der Nederlan- den tegelijkertijd van zijn belang- X stelling voor dit deel der provincie zal willen doen blijken, die dan in Z Z het bijzonder gericht zal zijn op de industriële betekenis van deze X Z streek. 5 Naar wij vernemen zal het pro- gramma er waarschijnlijk als volgt uitzien: Vrijdag 21 Mei begint het Z bezoek in Woerden, waarna via 5 Bodegraven, Zwammerdam cn Al- phen naar Leiden wordt gereisd. De volgende dag zou H.M. de J Koningin dan via Hazerswoude en Koudekerk doorgaan naar de „Hol- 5 landia"-roeiwedstrijden te 's Mole- naarshrug (Alphen), met het by- wonen waarvan het programma J Z beëindigd zou worden. Het proces der vier M's Zal ook minister Piccioni aftreden (Van onze correspondent te Rome) Na het aftreden van het hoofd der politie, Pavone (de rechterhand van de minister van binnenlandse zaken), wiens positie als vriend van Montagna werkelijk onhoudbaar was geworden, begint er meer tekening te komen in de verwarde geschiedenis der vier M's. De volledige pers en ook de openbare mening zijn nu wel overtuigd, dat Marianna Moneta Cagllo niet heeft gefantaseerd. Een dezer dagen werd b v. gemeld, dat een grote fabriek van chemische producten te Milaan Is gesloten ..we gens onregelmatigheden" met opium (Toen hij nog „prefect" commissarisi te Milaan was. was Pavone bevriend mat de eigenaars dezer fabriek). Eigenaardig is de wijze, waarop het rapport der carabinieri tot stand is ge komen Marianna. vroom Katholiek, heeft haar eerste vermoedens omtrent de zonderluage levenswandel van Mon tagna medegedeeld aan een Jezuiten- pater. die haar aanried de minister van binnenlandse zaken, destijds de links georiënteerde christen-democraat Fan- fani, in te lichten en tevens de Paus op de hoogte te stellen, daar enkele der personen van de groep-Montagna tot de allenntiemste omgeving van de Paus behoren. Fanfani, overwegend dat het hoofd der politie m het memorandum van Marianna genoemd wordt ais de man. die op de meest intieme wyze by de practijken van Montagna betrokken is en deze derhalve steeds de hand bo ven het hoofd houdt, gaf het memo randum niet aan de recherche, doch aan de carabinieri, de marechaussees Het onderzoek van kolonel Pompei verliep parallel aan dat van de procu reur-generaal Sigurani. doch terwijl a-e laatste Marianna als een fantastische hysterica beschrijft, kwam Pompei tot heel andere conclusies Om te \oorko- men. dat Pavone bemerken zou. dat er Vele auto's tonen technische afwijkingen Periodiek onderzoek dringende noodzaak Terwijl de rest van het Apcnnijns Schiereiland zich koesterde in de stralen van een mild voorjaarszon netje. werd de Ligurische kust in het Noord-W'cslen van Italië door he vige stormen geteisterd. Hier nemen woeste golven bezit van een van die typische vissersdorpjes uit die streek. De verwoesting was zo groot, dat men zich genoodzaakt zag liet dorp je te ontruimen. Een groot aantal van de personen auto's in ons land heeft ernstige tech nisehe afwykingen. Dit werd medegedeeld door de heer G. M. E. E. Asselbcrgs te Eindhoven, gehouden door de te: hnodienst van de A.N.W.B Deze dienst bestaat zes jaren en heeft in deze periode ongeveer 18.000 auto's voornamelijk personenauto's aan een onderzoek onderworpen. Menig automobilist, die ervan over tuigd was. dat zijn wagen in goede con ditie verkeerde, heeft na een techno- onderzoek met schrik moeten vernemen, dat hij zichzelf en het verkeer in groot gevaar had gebracht Dank zy de techno- I rapporten kon men althans toen nog Overval op kampement in West-Java De kampementen van de mobiele brigade in Kaloran Sevang i nabij Ban tam In West-Java» zyn Vrijdagavond door een bende van onbekende sterkte overvallen. Er volgde een hevige vuur- wisseling tussen de bende en de mo biele brigade. Onder de bevolking, die nog door de straten wandelde, ontstond paniek. Na het gevecht, dat 40 minuten duur de, trok de bende zich terug. Moordenaar te Baarle-Nassau bekent Sloeg slachtoffer met pook De Rijkspolitie is er in geslaagd de hand te leggen op de dader van de moordaanslag te Baarle-Nassau. die gepleegd werd in de nacht van Vrijdag op Zaterdag op de 67-jarige mej. Mar tens. De dader, die reeds bekend heeft, is een 77-jarige man uit Baarle Nassau. Het was de Rijkspolitie ter ore geko men. dat de dader Vrijdagmorgen mej. Martens had bezocht. In de nacht van Zaterdag op Zondag werd hy als ver dacht van deze misdaad, aangehouden. De man heeft verklaard, dat hy Vrij dagmorgen aan mej Martens de f 100 - had teruggevraagd, die hi) haar had geleend Hij had dat verzoek gedaan naar aanleiding van het feit, dat mej Martens over twee weken haar intrek in een gestioht te Gilze zou nemen Ze had dit bedrag niet direct bij de hand Vrydagavond heeft de man nog maals getracht om in het bezit van zijn geld te komen. Toen nog geen af rekening volgde heeft hij de vrouw geslagen, alhoewel zij volgens hem te voren de verzekering zou hebben ge geven. dat het wel in orde zou komen. Iljj geraakte volgens zijn verhaal bul ten ziehzelf, greep een pook en heeft zijn slachtoffer daarmee gedood. De dader is gedurende 38 Jaar bij de spoorwegen werkzaam geweest. HU was niet onbemiddeld. Nederlanders nog in leven De hei en De Wahl en r. d. Wetering gezond Dr de Wahl en de heer C. van de i in het gebied van Pangkadjene in de Wetering, die enkele maanden gele- I stad vertoefde. den op de weg tussen Malino en Mi- Over de vier Nederlanders, personeel nasa door een bende werden ontvoerd 1 van de Ogem te Makassar, die dezer da- zijn nog in leven en verkeren in goede een door de bende, die hen had ont- gèzonaheid. Zij zijn in handen van voerd in vrijheid zyn gesteld, verklaarde de bende ..Lereng Tjinta". een onder- majoor Moehtar. dat de heer Hanepen deel van de bende van Kahar Moe- cn zijn colleeas door de bende van hun zakkar. De heer van de Wetering zou bezittingen ter waarde van ongeveer les geven in Frans aan de bendeleden. Rp 3 000 beroofd zijn De bende staat aldus verklaarde majoor Moochtar. onder leiding van Dolla Haddade. die commandant van het basis-comman- zich op Koeri. een eiland aan de mond do van Makassar. van de Kali Moros, ophoudt. De bende draagt de naam „Harimau Majoor Moehtar kwam hiervan op de Indonesia" en was vroeger een onder hoogte door een pamflet van de bende deel van de bende Kahar Moezakkar. „Lereng Tjinta"." dat ondertekend is „Harimau Indonesia" scheidde zich ech- door Bahar Mattalioe en dat tot hem ter af van de hoofdbende Naar aanlei- gericht was toen hij op een inspectiereis ding hiervan heeft Kahar Moezakkar I Dolla Haddade tot viermaal toe bij zich geroepen om verantwoording van zijn Handel tussen Oost en West|gedrae af te legsren Doch. nidus een circulaire van Bahar Mattalioe. Dolla na onnodig gelopen risico's ingrij pen. zij het veelal ten koste van extra financiële offers. Was men echter eer der gekomen, dan hadden door middel van het rapport tijdig voorzieningen ge troffen kunnen worden en was een vei lig en economisch gebruik gewaarborgd geweest. Uit de ongeveer 18.000 keuringen, zijn de volgende gegevens komen vast te staan: in 9,6% van alle gevallen was de voet- rem niet in orde. in 102% werkte de handrem niet: in 372% was de stuur inrichting defect; in 5 8 vertoonden de banden scheuren; in 10.2% voldeden de schok-brekers niet aan de te stellen eisen: in 4.6% was zelffs het chassis ge scheurd: in 31.6'' was de remvoeung versleten. Deze verontrustende resultaten mnicen zonder meer duidelyk. dat een diepgaand periodiek onderzoek voor elke wazen een dringende noodzaak kan worden ge noemd. een tweede onderzoek plaats vond, kwam Marianna niet bij de carabinieri, doch ging kolonel Pompei in civiel haar opzoeken, twee maal. in twee verschil lende kloosters, waar zij achtereenvol gens uit overwegingen van veiligheid haar toevlucht had gezocht Men zal zich herinneren dat ook in de 6trijd te gen Giuliano een dergelijke rivaliteit bestond tussen politie en carabinieri en dat de laatsten de bandiet ten val brachten. De carabinieri gelden in Ita lië als een oneindig meer betrouwbaar en serieus corps dan de gewone politie. De uitslag van het onderzoek van ko lonel Pompei is bekend: de vermoedens van Marianna blijken tot op grote j hoogte juist te zijn. Het aftreden van Pavone wordt door alle couranten, be halve die der katholieke actie en het I officiële blad van de christen-democra- tische partij .die tot op het laatst Ugo Montagna als een boven alle verdenking verheven edelman hebben voorgesteld, toegejuicht. De publieke opinie is over 1 dit feit tevreden, maar wenst voldoe- j ning ook op ander terrein. Uit het rapport van de carabinieri blijkt, dat één der vele kleine maat- I schappijtjes, die Montagna placht op te I richten, een oud pand aan het Corso te Rome voor een exorbitant hoge prys 193 I millioeni heeft verkocht aan het staats- i instituut voor ongevallenverzekering. De j zoon van Spataro was beheerder van genoemde maat-schappU. Ook Marianna heeft over dit huis ge sproken en er bij gezegd, dat gezien de hoge prijs door de staat betaald Pic cioni en Spataro voor hun bemiddeling respectieveiyk vijf en zes millioen lire ontvingen Wat daar van waar is. zal moeten blyken uit het onderzoek, dat de leider der liberale party, minister de Caro. op last van Scelba. zal instellen inzake de betrekkingen tussen politieke personen en Montagna. Zonder de uitslag van dit onderzoek waartoe blijkbaar werd besloten in het I onderhoud tussen president Einaudl en minister Scelba, af te wachten, wenst de openbare mening reeds thans het aftreden van de minister van buitenlandse zaken. Piccioni. Enkele vooraanstaande dagbladen en daarnaast natuurlyk de gehele commu- I mstische persi zijn ook van mening, dat dit aftreden gewenst is. Het schijnt dat Picciom vandaag zyn portefeuille ter beschikking van Scelba zal stellen, hoe- 1 wel de christen democratische party dit ongewenst acht. Inmiddels heeft de substituut procu reur-generaal bekend gemaakt, dat hy I op grond van de gegevens, verstrekt door Marianna Moneta Caglio een on derzoek is begonnen naar de handel in verdovende middelen. Daarbij zyn din gen aan het licht gekomen, die. wanneer ze openbaar zullen worden, het proces dat thans wordt gevoerd, verre zullen overtreffen. En wederom vraagt de publieke opinie hoe het mogelyk is dat de procureur-ge neraal Sigurani. die tot tweemaal toe het onderzoek naar de dood van Wilma Montesi en de nevenomstandigheden naar het archief verwees, nog steeds niet zijn ambt heeft neergelegd en waarom het onderzoek niet wondt her opend. Nu nog steeds vele ongevallen aan mechanische euvels te wijten zyn een risicofactor welke men voor een zeer belangrijk deel zelf in de hand heeft en die men sterk kan beperken door zyn wagen in een goede onder- houdstocstand te houden dient men zich stellig bewust te zijn van zijn grote verantwoordelijkheid ook ten op zichte van de andere weggebruikers. Oost en West tydelijk gestaakt ten ein de de delegatie van Engeland en die van de sovjet-unie in de gelegenheid te stellen een gemeenschappelijke reso lutie over dit onderwerp op te stellen. Evenals Engeland heeft de sovjet unie thans voorgesteld de commissie voor de ontwikkeling van de handel der economische commissie voor Europa, die in vyf jaar niet heeft vergaderd, by een geroepen Dit voorstel wei steund door de delegaties van Italië. Zwitserland en Nederland roep Demonstraties in Tunis De politie van Tunis heeft van de vuurwapens en van traangas gebruik gemaakt by een demonstratie van stu- erd ?»- denten op het Casbahp'.em waaraan dc - regeringsgebouwen liggen. Studenten trachtten deze gebouwen te bestormen De politie slaagde er in de demon stranten uiteen te jagen zy vluchtten m de nabijgelegen grote moskee en ln de Arabische winkelwijk Leden van de bemanning van een Ja- i Gemeld wordt dat één betoger is ge- panse vissersboot, die ter hoogte van de dood vyf ern-tg gewond en velen licht Marshall-eilanden voer. waar Ameri-1 gewond cn twee pol.t.emannen ernstig kaanse atoomgeleerden op het ogenblik gewond Liter i« eer. van hen overleden proeven nemen, zyn door radio-activl- Men gelooft dat het hier caa' Japanse vissers door radio-activiteit aangetast telt aangetast .aldus het blad „Jomioeri Volgens het Japanse blad bevond dc boot zich meer dan 80 myl ten Oosten van de Bikini-atol toen plotseling een regen van witte as neerdaalde De men sen op de brug klaagden weldra over een branderig gevoel. Op hun huid ver toonden zich rode plekken. In Japan aangekomen Heten twee der vissers zich in een ziekenhuis onderzoeken. Een van hen moest onmiddellijk opgenomen wor den. Twee vissers zouden in een ernstige toestand verkeren De boot zou door deskundigen onderzocht worden De asregen was veroorzaakt door de atoom ontploffing welke op 1 Maart plaats vond. door de nationalisten geïnsp -ee-d pro test tegen de nieuwe regering die de Franse hervormingsvoorstellen heeft goedgekeurd Tegelijker:yd met de studentendemon stratie demonstreerden de gevangenen in de gevangenis door anti-Franse slag zinnen te roepen De studenten hadden reeds enkele malen tevergeefs gepoogd een delegatie naar de minister oor godsd.enst.pe za ken te zenden, teneinde een h»rzrening van hun status I? vragen De nationa listen hebben de winkeliers opgeroepen in staking te gaan uit protest tegen het optreden der autoriteiten In Frame kringen vreest men nieuws onrust. Na zijn arrestatie door kapitein Moulavi wordt Hossein Fatemi. de Minister van Buitenlandse '/.aken van ex-premier Mossadeq door journalisten ondervraagd. Enige I uren nadat hij was gearresteerd werd Fatemi neergestoken toen men hem naar een gevangenis overbracht en hij werd aangevallen door een woedende menigte.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 1