f „groot in zijn nederlaag" 1 Innerlijke rust en geestkracht Hij vond het Zuidland niet.... AL TE GOEDKOOP? i Jaargang No. 9 Zaterdag 27 Februari 1954 Bewogen Leven LXI ROGGEVEEN: Beelden van 25 meter hoogte op Paaseiland Door alle avonturen van hen, die vroeger eeuwen wereld omzwalkten, op zoek naar nieuw gebied, waait een frisse wind! Maar cok hoort men, boven het gol- vengedruis uit, de klachten en kreten van hen die bezvrij ken. De wereld was vroeger ook zo groot en de kennis van de mens en zijn voedsel zo ge- ring. Jacob Roggeveen zou ook, evenals zo vele voorgangers, zijn route merken met zijn do den. Bijna de helft van zijn bemanning bezweek. Een en- werd begraven op een eenzaam eiland, de meesten kregen hun zeemansgraf. Zij zonken weg in het water, waar uit volgens de Ouden eens alle leven is ontstaan. Leefde vol- I aens de Babyloniërs niet de Mu-mi het levengevende, scheppende woord, dat wij soms logos noemen, in het water? En lieten de Grieken niet de godin der schoonheid uit het water geboren worden? Misschien hebt u ook gelezen van die dwaze uit verkoop in New York. Het bericht hierover werd enkele dagen geleden op de voorpagina van dit Blad afgedrukt. De po litie stond vrijwel machteloc« tegen de 10.000 elkaar verdrin gende kooplustigen. ..Hoewel een aantal mensen onder de voet gelopen werd. deden zich geen ernstige ongevallen voor en de verkoop kon vrij ordelijk plaats vinden Een nieuwe auto van oud model ging voor 99 cents naar een gelukkige koper, schrijfmachines en televisie toestellen gingen voor kleingeld van de hand DIT verhaal geeft te denken. Bewijst de stormaanval op het warenhuis, dat de gangbare prijzen te hoog zijn? Moest het niet zo zjjn. dat wij voor enkele guldens een geheel Woord van Bezinning VANZELFSPREKEND valt tegen deze simpele econo mie van een nomadenstam, eeuwen geleden, niets in te brengen: in onze gecompliceer de maatschappij is een derge lijke toestand bij voorbaat on mogelijk. Goed. wij denken slechts in de lijn van het bericht over de dwaze uitzondering van een verkoop, waarbij alle prijzen en normen voor enkele uren moed willig weiden afgeschaft. Accoord onze maatschappij Is Ingewikkeld. Of. hebben wij de VRIJHEID, kunst, vrede, ge zondheid. kennis zijn „kost baar Zij laten zich niet in geldswaarden uitdrukken. Zijn de toegangsprijzen voor vele concerten, bezienswaardige mu seumschatten ontwikkelings cursussen noem wat mij be treft in deze nj ook het Kerke- werk niet te laag? Moest de hoge waarde van dergelijke geestelijke goederen niet hoger worden „geprijsd"? Wat vrijwel niets kost, is nu eenmaal bij het publiek weinig In tel H°t Is al te goedkoop om aantrekke lijk te zijn. DIT ZIJN dwaze overpein zingen. In onze wereld gelden be paalde prijzen Verandering is voorlopig niet in zicht. Ondertussen gaat de Bijbel door met gratis-verkoop. Nog V.. warenhuis konden leegkopen? Wanneer dit altijd zo was. zou de stormloop luwen. De concur rentie. zelfs de gehele handel, zoals wij die kennen, zou lam gelegd worden Fantaserende in de lijn van de dwaze éen-dag-uitverkoop: Ons gezamenlijk bezit is de aarde. Maak een zichzelf regu lerende en zichzelf corrigerende goederenverdeling, onder het motto: „Voor niemand te veel en voor niemand te weinig Wacht eens even. een derge lijke „ideale" maatschappij had den reeds de Israëlieten, tijdens hun zwerftocht door de woestijn. Het oude Bijbelverhaal meldt, dat ieder dagelijks voldoende brood (manna i kon vinden. Wie meer verzamelde dan nodig was. hield niet over. Wie min der had. kwam niet te kort! maatschappij, met elkaar, in- gewikkeld gemaakt? Houd alstublieft op! Hier zijn te veel vragen om te beant woorden. EEN ANDERE kwestie is: Maakt niet dikwijls de prijs de artikelen waardevol? Schuilt In het woord „kostbaar" niet de tweeledige betekenis: hoog te schatten, zorgvuldig te bewaren èn duur. hoog in prijs? Goederen, die bitna niets kos ten of gratis verkrugbaar zijn, tellen veelal niet mee, ook al hebben zij een uitstekende kwa liteit. Al te goedkoop heeft in derdaad bezwaren. Gelijkscha keling van waarden betekent ni vellering. alles waardeloos ma ken. steeds trekken zulke dwazen, als die profeet van 2500 jaar ge leden, door winkelstraten, een zame streken, werkplaatsen, ziekenhuizen en Waar ook mensen te vinden zijn. met de uitzon derlijke aanbieding: „koop gees- stelnk voedsel blijdschap, rijkdom, brood, leven van GOD zonder prijs en zonder geld". Deze dagelijkse uitverkoop, die reeds eeuwen duurt, ver wekt geen stormloop. Zijn wij doof „gepreekt"? Zijn en blijven wii blind voor gees telijke waarden of is deze dwaze aanbieding ons al te goedkoop? P. L SCHOONHEIM. Predikant voor Bijzonder kerkew erk der Hei vormde Gemeente te Leiden (Hoge Rijndijk I4a) Beeldengroep op het Paaseilana (met paard ter vergelijking) 0' P de 17e Maart, 's morgen? om tien uur werden, onder het zingen van liederen, de ankers gewonden Zou men ooit land bereiken? De zee voor hen was zo poot. en de kaarten waren zo onbetrouwbaar. Volgens ce kaarten hadden ze reeds meer dan honderd mijl over laad gevaren. Er woei een stevige bries toen ze het Noord- Westen in koersten, de Afrikaense Galey voorop. Weldra zonk het eiland van Robinson weg achter de horizon en zagen ze niets dan water; dagen, weken. Vccrtdurend werden de blikken naar de Africaense Galey gericht, die ver vooruit voer. Werd nog niet de Prince- t1=? gehesen, het teken dat er land in zicht was' In de sacht luisterde men of men ook drie kanonschoten over bet water hoorde dreunen. Niets van dat alles. Eindelijk, de 5e April, zagen de matrozen van de Arend ra de Tienhoven de Africaense Galey in de verte over h°t titer scheren met de Prlncevlag In top! Zelfs zij wier inrichten gezwollen waren van scheurbuik en wier tan- een los zaten in hun kaken, kwamen uit hun kooien en föompelden het dek op Land in zicht! Maar donder en bliksem beletten Roggeveen en de tijnen voorlopig op het Paaseiland. zo hadden ze het tedoopt omdat ze het op Paasdag hadden ontdekt te Iraden. 1 De 7e April kwam. terwijl de donder dreunde, de regen Perstriemde en de zee zeer hoog ging. een Paaslander S zijn plakjeskano aan pagaaien, alsof het het beste 'ter van de wereld was. De matrozen hesen hem aan boord en toen hij zich- ?lf ontdekte in een spiegelruit, gi-goraelde hi| een kwar to van schrik, verwondering en blijdschap. Hij was het tof! Wat hij deed. deed die andere ook. Om zó iets te r«en bezitten. Hij zou er een moord voor willen doen! Hiikrece een spiegeltje zonder die moord..en nog wat ïsuwf kralenen een schaartje waarmee hij knip- raap kon doen! DE volgende dag reeds krioelde het van bruine Paas- landers om de schuiten, die. op blezen, zwemmende, of in hun ranke bootjes, de schatten van hun land i kwamen bieden: bananen levende kippen, gebraden PPendie allen aan boord deden watertanden. En twee dagen later, toen de zee wat rustiger was ge- 'wden. glneen er 34 schepelineen aan land ZIJ werden ®i'tuwd door honderden Paaslanders. die met open i'oden van verbazing niet tot wijken te beweeen war»*n ofclen moesten deze nieuwsgierigheid met de dood be- vr»n want de onderstuurman van Bonman nervus ee nden door de opdringende wilden, die „hen met blote tolden bij menigten verwelkomden huppelende en sprin- van blijdschap", loste plotseling een schot. Matro- n zijn buurt, die dachten dat hii werd aaneevallen, B'fn direct daarop de wilden de volle laae. wanrop de """"venden met grote, verschikte ogen de bergen in Df schepelingen verkenden het eiland, dat groter was e hadden gedacht en dal onmogelijk het „kleine ra tandlge eiland" van Davis kon zUn. In het binnen- ■rad ronden te hier en daar hoge steenkolossen, waar- 11 mensenkoppen waren gehouwen en die soms meer dan vijf en twintig meter hoog waren: voorouderbecl- 'tn, door de inboorlingen als heilig vereerd. Warmste zjj verder voeren, dieper door drongen ln tynesiè bleken hun kaarten minder betrouwbaar en de ■Hens van Davis Dammer zelfs Schouten, bleken be- ,s*?e'Uk en waardeloos En terwijl de scheurbuik zich van J? lol dag meet liet geinen, werden de gevaren der zee voortdurend groter Men raakte verzeild tussen de riten 0 Van de Klnc George-groep De branding der te u1 at0,lfin was voortdurend vanaf de schepen te 3 Het varen by nacht maakte de matrozen zeer ner- HEEL vroeg In de morgen van de 19e Mei vóór de zon opkwam, liep de Africaense Galey. die voor de an dere schepen voer. op een koraalrif De matrozen buitelden over elkaar, het want kraakte, de scheepswant scheurde op de harde bodem open. zodat het water naar binnen kogelde en er geen repareren aan was. De sloepen die uitgezonden werden om assistentie, konden door de hoge branding het gestrande schip niet bereiken zodat ze onverrichtërzake terug moesten keren: één leven be treurende. dat van de matroos Pieter Jonas. die. toen éen der sloepen omsloeg, door de zee werd meegevoerd. De bemanning van de galey redde wat er nog te red den was. Het koraalachtige strand waarop ze geworpen waren was smal De volgende dag stak de wind op Ze wisten dat er aan loefzijde van het eiland geen redding mogelijk was en daarom werd een kanovaarder van de Tienhoven meegedeeld dat men aan de lijzijde af moest halpn Dit gebeurde en daarna probeerde men zo cauw mogelnk uit dit gevaarlijke labyrinth te komen. Enige dagen later was de Tienhoven bijna vergaan, en vond Janmaat het welletjes. Een eigenaardige, geordende op stand brak uit op de schepen die nu al maanden in de grote verlaten ruimte zwalkten Men wilde de comman deur niet overboord werpen en er met de schepen van door gaan. Waarheen zou men trouwens moeten? Men eiste alleen een schriftelijke verklaring van hem waarin hij bevestigde dat de gage tot de laatste duit zou worden uitbetaald, ook wanneer beide schepen mochten stran den en het de manschappen gelukken mocht het vader land te bereiken. eigen waarde. Roggeveen stond, in de grote verla tenheid van de onmetelijke oceaan, met meer dan vijftig scheurbuiklijders in de kooien, tegenover ziin bemanning, wier woordvoerders zijn officieren waien. Zij hadden uit naam van de ganse bemanning het verzoek tot hem ge richt. Hu zwichtte niet. Met duidelijke, rustige stem. die tot op het voordek te horen was. sprak hij zijn mening uit. Elke matroos wist dat met het schip ook de gage ver loren was. Dat wist elke matroos voor hij zich aan had laten monsteren. Elke matroos wist ook dat de reis jaren zou kunnen duren, dat deze reis niet te vcrgplijken was met een reis door de Europese wateren Hadden ze dan alleen maar van goudklompjes gedroomd? Zo week hij niet voor een naar de schijn beleefd verzoek, dat in werkelijkheid een gebod was. Maar wat kan een commandeur beginnen als zelfs zijn kapiteins het met de bemanning eens zijn? En wat moet hij doen als hij diep in zijn hart die eis kan verstaan? Toen hij duidelijk zag dat geen matroos nog een mijl naar het Westen wilde, doch dat allen de steven wilden wen den. in de hoop dan toch heelhuids thuis te komen, opdat moeder de vrouw eens van haar schuldeisers ver lost zou zün. gaf hij toe. zich beroepende op een mon delinge mededeling der bewindhebbers die hem gevol machtigd hadden in een noodtoestand naar eigen be vinden te handelen, onder voonvaarde dat allen daar na onmiddellijk op hun post zouden gaan. Zo redde Jacob Roggeveen door innerlijke rust en geestkracht, al zijn volgelingen uit een moeilijke en gevaarlijke situatie. Er was geen oproer uitgebroken: hij was niet tot een daad gedwongen, men kon verder MET deze schepelingen? Die nauwelijks nog ln staat waren de zeilen te bergen als de storm mocht ko men'' Helder stond hem voor de geest dat zijn tocht mislukt was. Het Zuidland lag niet daar waar anderen het hadden vermoed en waar eens zijn vader het had verwacht. Hij had nog één dure plicht: te proberen de matrozen en de schepen behouden in het vaderland terug te brengen. Meer dan een derde van zijn bemanning la? op sterven toen hij het machtsgebied van de Verenigde Oost-Indische Compagnie binnenvoer. In Nederlands ge bied, hier zou toch redding zijn? Hier zou men hem toch het proviand verstrekken dat zijn zieken nog terug zou kunnen voeren van de voorportalen des doods? Ze kregen slechts hitte, water en brandhout De diena ren der Campagnie. doodsbenauwd als het 't helpen van vreemde schepen betrof. de Heren Zeventien duldden nu eenmaal geen potkijkers in hun wateren, en daarom lieten de dienaren de vreemdelingen liever creperen dan dan dat ze hun hulp aanboden zonden de Arend en de Tienhoven naar Batavia, waar ze onmiddellijk na aan komst in beslag werden eenomen. Weldra was de bemanning, verdeeld over vele schepen ener retourvloot, op weg naar het vaderland En daar zou weldra een strijd uitbreken tussen de Hoogmogenden der beide Compagnieën Ook zou men daar eens terdege na gaan of Roggeveen, wiens tocht mislukt was hij had het Zuidland niet gevonden, en was zelfs zonder schepen in het vaderland teruggekeerd wel de Juiste man was geweest op de juiste plaats. Men ma? toch van de juiste man verwachten dat hU met goudklompen terug ln het vaderland komt? De Hoogmogenden der West-Indische Compagnie wonnen, nadat er drie jaar was geprocedeerd, het pleit en kregen een schadevergoeding van ruim een ton. plus nog wat gage voor de schepelingen. Roggeveen won het pleit ook. want alle pogingen die werden aangewend om zijn beleid verdacht te maken, leden schipbreuk. ZO WERD DUS ERKEND. DAT JACOB ROGGE VEEN. EEN MAN. DIE EEN DER BESTE TRADITIES VAN DIT VOLK HAD VOORTGEZET, GROOT WAS GEWORDEN IN ZIJN NEDERLAAG. REIN BROUWER. Modenieuws uit Parijs Enkele zo juist openbaar gemaakte modeller, uit de shows van vooraanstaande Franse huizen, vlnr: een ontwerp van Balenciaga, een marineblauw, katoenen pakje, gecombineerd met een blauwe strohoed, blauwe pumps cn witte handschoenen wit en blauw geeli een zeer dankbare combinatie tezamen een zeer modieus geheel. Het jasje, dat wijd in de rug is en naar de heupen smal toeloopt, is aan de voorzijde enigszins getailleerd. Grote strikken verDergen de sluiting De Kraag staat van de hals af Opmerkelijk is. dat het jasje geen mouwen heeft Ook in de collecties van andere couturiers komen de mouwloze mantels en jasjes voor. een nieuw snufje, dat, gedragen met lange handschoenen, niet onflatteus is. Deze korte avondjapon van Alex Maguy. uitgevoerd in crèmekleurige kant. waarondereen ruisende taffetas petti coat wordt gedragen, kreeg de naam „Rêve d une Nuit". Het oescneioei. aecolieie nceit eei. muoie njn. Dn sportieve pakje van zachtgele wollen jersey, over- bloesend in de taille komt ook van de ateliers van Balenciaga De mannequin draagt er een klein tambourin- hoedje bij. in de kleur van de gestrikte ceintuur van het pakje- zwart Een hoogzomerjaponnetje van Dior. Een getailleerd lijfje en een wijde plooirok, uitgevoerd in crèmekleurige katoen.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 5