Een Italiaanse „affaire Dreyfus", het geval M.M.M. Ons goedkoop knippatroon „HEREN IN HET VERKEER" WKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 20 FEBRUARI 1954 - PAGINA 4 Als je ..nog maar" 75 bent. past het je niet om hele da gen niets uit te voeren, zo denkt althans de beroemde Clown Grock er over. die na een korte periode van rust zijn onweerstaanbare wa pens van humor en spotter nij weer tevoorschijn gaat halen. Voor liet eerst zal hij weer voor het voetlicht tre den in het circus Amar. dat op 19 Februari a.s. vanuit Nice een tocht over de ge hele wereld begint. Wachtend op dit moment houdt Grock zich in een werkplaats bij zijn villa te Imperia aan de Italiaanse Rivièra bezig met het in or de brengen van een van zijn rcquisietcn. De genoemde twee meisjes zouden als getuigen worden gehooid, doch bleken plotseling verdwenen te zyn. Na enige tijd werd Adrians Bisaccia gevonden. Zij legde zeer tegenstrijdige verklaringen af. Haar moeder houdt vol dat zij gezegd zou hebben: „VVilma Montesi is geen natuurlijke dood ge storven". De moeder zegt ook dat haar doch ter. tijdens een vacantie die zij in haar geboorteplaats doorbracht, kennelijk onder invloed was van verdovende middelen. Zy zelf. een arme typiste die by „de film" wilde komen en daar om in existentialistische kringen ver keerde. verklaarde eerst verscheidene van de door Miiti genoemde personen te kennen. Thans zegt zy dat zy nie mand heeft gekend dan Muti. die in de mening verkeerde dat zy meer wist over het geval-Montesi en haar daar om by zyn weekblad had aangesteld voor het corrigeren van drukproeven Verder heet het thans dat haar ge heugen byzonder slecht is en dat zy zich mets herinnert. Haar broer wordt als morfinomaan in een gesticht ver pleegd. DE BOM BARST Zondag 31 Januari barstte plotse ling de bom. De vader van Marianne Moneta t'aglio, een der meest be kende notarissen van Milaan, ver klaarde aan een groep journalisten, dat zyn dochter zich opzettelijk ver scholen hield en eerst op 4 Maart, bij de rechtzitting, zou verschij nen. Die dochter is in Rome vrij be kend. Zjj heeft o.a. in een kleine schouwburg de hoofdrol gespeeld in een stuk. dat voor haar rekening werd opgevoerd. Zij verkeert ook in journalistieke en filmkringen. Mijn dochter, zei de vader, weet alles van de dood van YVilma en is op de hoog te van schandelijke dingen, die ge beuren in de allerhoogste kringen van Rome. In die kringen had men er dus belang bij dat zij haar mond zou houden. Zij verkeerde dan ook in voortdurend levensgevaar. Een familieraad had besoten dat zij tij delijk zou verdwijnen en op 4 Maart onder bescherming van drie parti culiere detectives, naar Rome zou komen. Alleen haar advocaat te Rome wist haar schuilplaats, de fa milie niet. Al zou zy, trots die voor zorgsmaatregelen. vermoord worden, dan nog zou alles aan het licht ko men daar zij een uitvoerig memo randum had geschreven, dat bij die zelfde advocaat was gedeponeerd. De naam van markies Ugo Montagna kende de vader nauwelijks. Deze Ugo Montagna is de meest eigenaardige figuur van het geval. Het is een man van zeer hoge connecties, eenmaal vriend van de zonen van Mussolini, thans in vriendschappelijke en zakenrelaties met vooraanstaande^ politici. HU is ook sedert Jaren be vriend met de prefect van politie te Rome Zyn titel verkreeg hy enige ja ren geleden by het Vaticaan. Hy schynt te leven van speculaties op bouwterreinen Tezamen met de zoon van minister Spataro en het royalis tisch Kamerlid Bella vista (thans de advocaat, die hem verdedigen zal) heeft hy enkele jaren geleden de villa gekocht, waar toen het Nederlandse Gezantschap gevestigd was De uitge strekte tuin van die villa zou een pu bliek park worden, hetgeen in het uit breidingsplan van Rome was voorzien, doch dient nu voor het bouwen van grote flatwoningen, zodat de waarde enorm is gestegen. Prettige en minder prettige verhalen doen in de hotelwereld de ronde. Verhalen van hotelhouders, die druk doende zijn met appels en verhalen van collega's, die sterk denken over de aankoop van versperringsballons. Vreemde combinaties en het gebeurde niet eens in Amerika De linkerfoto toont, wat de toeristen te waeliten staat wanneer zij op het ogenblik een Zwitsers hotel bezoeken. Als ..verrassing van de dag" waclit daar op hen een Zwitserse appel met bijzonderheden. Want niet alleen is deze appel het stoffelijke bewijs van een buitengewoon aardige geste van de Zwitserse maatschappij jegens buitenlanders, die hiermee tegelijk zien aangetoond welk kostelijk fruit liet vaderland van Willem Teil oplevert, maar de appel wordt ook niet op de rekening opgenomen. Het gevoel van ..door de zure appel liecnhijten" verdwijnt daardoor natuurlijk totaal. De appel vervangt de reeds in zwang zijnde „hap-voor-het-slapen-gaan"die reeds jaren aan de vreemdeling werd aangeboden door de nij vere Zwitsers. Onze recuterptaat geeft een beeld uit de strijd uit d6 hotelwereld, welfe niet om de toerist, maar om het lawaai in de lucht is begonnen. Voor hel gerechtshof van Nantua in Frankrijk diende een zaak welke door de leiding van het vliegveld Cointrin van Genève aanhangig werd gemaakt tegen een in de buurt wonende hotel-eigenaar, die gedreigd had een aantal versperringsballons op te laten, als men er op Cointrin niet voor zorgde, dat de aanvliegende machines door hun lawaai het leven in zijn hotel niet langer lot een hel konden maken. Het hotel staat op Frans grondgebied en precies in liet verlengde van de baan. waarop de meeste vliegtuigen landen. Een van de ruim 150 zware toestellen davert hier juist over het hotel. Montagna bezit soms geen cent en heeft weinige maanden later een bankconto van een half milliard. Van daar dat Anna Maria Moneta. die zijn vriendin is geweest, hem verdenkt van de handel in verdovende middelen. Italië is één der landen, waar die han del het weligst bloeit, en de streek ten Zuiden van de Tibermondmg geldt als een verdachte punt. Juist in dat ge bied. by Torre Valanica, staat een jachtslot, dat met het bijbehorende Jachtgebied, wordt geadiminstreerd door Ugo Montagna voor een clubje van negen vrienden: waartoe het Ka merlid Bellavista en de zoons van de ministers Spataro en Tupini behoren. Het memorandum van mej. Moneta zou volgens verdere indiscreties \an haar familieleden byzonderheden be vatten over de braspartyen in dat jachtslot, over handel in verdovende middelen en over de dood van Wilma Montesi, die tengevolge van het ge bruik van cocaine gestorven zou zyn, waarna het ïyk eenvoudig in zee werd geworpen. De onthullingen volgen el kaar nu in een steeds sneller tempo op. De familieleden van Marianne wor den echter langzamerhand voorzichti ger Haar oom. die pastoor is In een dorpje bij Como. had eerst verklaard: „Als Montagna met een eeweer schiet, antwoorden wjj met een kanon". Later zei hy. dat zyn nichtje niets liever zou zien dan dat de naam van de markies onbevlekt uit deze zaak te voorschyn zou komen. Het memorandum blijkt niet zo erg geheim te zyn. daar een exemplaar reeds enige weken geleden werd ge stuurd aan minister Fanfani en een tweede aan de Paus. Fanfani heeft verklaard, dat alle mededelingen van dien aard door hem zyn doorgegeven aan de betrokken instanties, maar de politie zegt het memorandum nooit ontvangen te hebben. De schuilplaats van het meisje is intufsen opgehelderd. Zy verbleef in een klooster even buiten Florence, zy is nu in begeleiding van haar advoca ten naar Rome gekomen en heeft daar een gesprek van ruim zes uur gehad met de procureur-generaal van justi tie. Aan een journalist, die vroeg of zij voet bi) stuk zou houden, verklaar de zy: „Ik heb eerlijk van Montagna gehouden en heb geprobeerd hem zijn gewoonten te doen veranderen. Tever- cefs Als ik de lichtzinnige vrouw was. die sommigen in my vermoeden, zou ik niet terwille van de rechtvaar digheid en met het doel de schuldigen te laten straffen, hem hebben verla ten en afstand hebben gedaan van een toelage van een half millioen per maand, die hy my uitkeerde". De katholieke pers noemt het geval een door de communisten opgeblazen schandaal, maar geeft toe dat er In derdaad in hoge Romeinse kringen handel wordt gedreven in verdovende middelen. De hooggeplaatste politieke personen, wier namen in dit verband genoemd worden, zouden daar echter buiten staan. Geheel Italië spreekt sedert dagen over niets anders dan over dit schan daal. dat vergeleken wordt met de „affaire:-Dreyfus" in Frankryk. Prijs 40 ct. Maten 46 en 51 MATEN 46 EN 50. Japon: Maat 46 bovenwydte 110; 50 bovenwydte 126. Benodigde stof voor maat: 2.80 meter var breed. t t „Heer in het verkeer", dèt f zal mijn leuze zijn. om te voor- f komen, dat ik door een bromfiets f ooit kom te brommen. j| t t DE beangstigende cijfers der if verkeersongevallenstatistiek f stemmen toch wel ernstig a en als je bovendien leest, dat de a jaarlijkse verkeersschade. aan J de Nederlandse gemeenschap toegebracht, het ontzaglyke be- drag van 100 millioen gulden vertegenwoordigt, dan neemt f een mens zich vast voor, i de nodige voorzichtigheid in i acht te nemen. „Een ongeluk ligt in een klein hoekje" en „Voorzichtigheid is de moeder van de porceleinkast": dit zyn de leuzen, die een heer, die voornemens is zich in het verkeer te storten, voor ogen moet houden. Niet alleen Ik moet dat doen, maar U éllen wandelaars, fiet sers. brommers, automobilisten, één voor één, om het droeve dodental achteruit te brengen en de schade te verminderen. 1 dat. f Maar laten we er allen aan J denken, dat alles in één seconde J beslist kan zyn en dat ons voer- f tuig en wyzelf erbij in minder v dan een seconde „in de poeier" f liggen, wanneer we niet uitkijken t en geen „heren" meer zyn. i Daarom, myne heren en de dames erbijwe blijven heren en f dames, eenvoudig omdat het t móet! En de verkeersagent op de i brug. die me er al zo dikwitls f op betrapte, dat ik m'n arm J niet uitstak, maar lachen. a Omdat Ik van nu af aan ein- f delyk„heer" ben geworden! f Handel in verdovende middelen door hoge Romeinse kringen? EEN mens moet in het dage lijks leven altyd „heer" blyven. Hy probeert het althans, hoe wel er soms iets aan ontbreekt. Maar het „Wees heer in het verkeer" doet tegenwoordig in het bijzonder opgeld en dat is hard nodig ook. Het zal, hóe moeilyk het ons ook vallen mag. zaak zijn deze leuze te huldigen, anders gaat U (of ik) er op de duur aan. En dat ligt niet in de bedoe ling NU IS ME het met wysheld volgeperste boekje „Rydt veilig" in handen gespeeld. En nü is me pas duidelijk ge worden, hoe moeilijk het is om altyd „Heer in het verkeer" te zyn. Want dit boekje bevat zóveel regelen der wellevendheid, dat 't me haast is gaan duizelen. Ik ben er eens rustig voor gaan zitten in een zachte fauteuil en als je nu alleen maar kykt naar al die afbeel dingen van verkeers- en ver bodsborden en naar al die plaat jes van met-de-armen-zwaaien- de verkeersagenten bovendien, dan wordt 't je blauw, geel en rood voor de ogen! DAT IS nog maar een mi nimaal onderdeel van al les. wat Je als „heer in het verkeer" dient te weten: er is nog een serie fotos over wat Je wél en wat Je niet mag doen. over etteiyke verkeerspuzzles. die een genoegen vormen voor onze puzzleredacteur, maar voor iemand, die aan het puzzlen een broertje dood heeft en er zich dus nooit mee bemoeid heeft, ',ulk een veld vol raadselen opent, dat ik nóg eens een avondje rustig thuis blijf, om alles te ontcyferen. vóór ik me volkomen zeker voel niemand ooit te zullen aanryden. (Van onze Romeinse correspondent) Men zou verwachten dat de Italiaanse couranten in deze dagen vooral zouden schrijven over de - inmiddels geëindigde - regeringscrisis en over de Grote Vier te Berlijn. Die twee onder werpen bij elkaar nemen echter misschien één derde in van de plaats, die gewijd wordt aan een veel opwindender geval, het schandaal Montagna-Montesi-Metallo. Wat men van dit schan daal denken moet, is niet gemakkelijk te zeggen. Dat het door de uiterst-linkse partijen wordt uitgebuit, is zeker, maar even zeker is dat er iets van waar moet zijn. Als men dan weet dat het gaat om handel op grote schaal in cocaïne en andere verdo vende middelen, om het lijk van een jonge vrouw dat aan de zeekust bij Ostia werd gevonden en dat de zoons van drie vooraanstaande christen-democratische politici, alle drie in de laatste jaren meermalen minister, bij deze dingen worden ge noemd, naast die van vooraanstaande leden der Romeinse society, dan is het begrijpelijk dat de zaak opzien baart. Precies uiteen zetten wat er aan de hand is, zou ons bestek ver te buiten gaan. HET DROEVE BEGIN. Wy bepalen ons tot de hoofdtrekken. In Apnl 1.1. werd op het strand van Torre Vaianica (Tibermondmg) het lyk gevonden van een mooi jong meis je. een zekere Wilma Montesi. Moord, ongeluk, zelfmoord? Zy bleek laat in de middag per trein van Rome naar Ostia te zyn vertrokken om daar, naar het heet, een voetbad te nemen. In derdaad droeg het lyk geen kousen, doch het was verder vrijwel geheel gekleed. Onder anderen had zy een manteltje aan. dat slechts één knoop gesloten was en over haar schouders hing. Daarin wil men thans een be wijs zien dat zy niet twee dagen in zee had gelegen en ook niet door de golven ettelyke kilometers is meege sleurd, zoals eerst werd aangenomen. In dat geval zou van haar kleren wei nig overgebleven zijn. De politie nam destyds aan dat men met een ongeluk te doen had, doch de publieke opinie was verre van overtuigd. Twee maanden geleden publiceer de een journalist. Silvano Muti, tal Tan bijzonderheden over dit, toot de politie afgewikkelde, geval. Hy zei zeer nadrukkelijk dat het meisje het slachtoffer was geworden van oen groep hooggeplaatste personen, die in een jachtslot by Torre Vaia nica feesten gaven, waaraan tiental len jonge vrouwen deelnamen en waar onder de invloed van alcohol en verdovende middelen een soort „zwarte missen" werden gevierd. Tot die kring zouden de zoons van de ministers Spataro en Piccionl in nauwe betrekking staan Twee door hem genoemde jongemeisjes, Adnana Bisaccia en Marianne Moneta Caglio, waren van alles op de hoogte De jour nalist werd gearresteerd wegens het verspreiden van geruchten, die onrust zouden kunnen verwekken. Zyn zaak zal op 4 Maart voorkomen. Deze japon heeft e?n zeer mid en zeer .-lankmakende lijn, vooral de aparte mouw ingezet, die de sSd derlyn verbreedt. De iyn in het voorpand loopt de taille puntvormig uit. Nas: E loopt deze lyn via de moderne s derlyn door naar het achterpark het midden sluit het voorpand knopen en knoopsgaten. De hak ff slank omdat hy iets opgeknipt k De rok is achter glad g?houd« twee coupenaden. Het voorpand de rok heeft midden voor een springende plooi en aan een platte plooi. In de diepte plooi valt een naad. Het smalle ceintuurtje sluit achter met een gesp en de tail»3 valt onder de ceintuur. Een stiksel loopt als versierin; de ïynzn van voor- en achterpaf- De lange mouw is nauwsluitend Verkrijgbaar van Maandag aL lang de voorraad strekt, aan ons' reau. Witte Singel 1 Toezending per post geschiedt ontvangst van brief met ingesloten niet opgeplakt 55 ct. aan po5tzs?« Verzoeke op de enveloppe te den: „Goedkoop Knippatroon'.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 10