Lahore is draagster van een grote Mohammedaanse cultuur Winterellende en zomervreugde Sluier hoeder van vrouwelijke waardigheid WEKELIJKS BIJVOEGSEL VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - ZATERDAG 6 FEBRUARI 1954 - PAGINA Op reis door Pakistan (II) Kijkjes in de Natuur WAT SCHREEF IK ook weer. een week geleden, naar aanleiding van onze Novemberbuien in de eerste maand van het jaar? .Xaten we geen ..ho" roepen, voor we o*er de brug zun." Gelukkig, dat ik die flag om de arm heb gehouden. Want o! Wat is het gevaarlijk, in ons kleine land. dat aan weerskanten zo gemakkelijk be ïnvloed wordt, een weervoorspelling te doen Het vriest op het ogenblik, dat ik dit neerschrijf, namelijk hard. de stadsijsbaanmuziek heeft het luchtruim al weer veroverd en dus zitten de tuingasten voor de tweede maal in de tijd van 4 weken te kleu men en op een houtje te bijten. Eigenlijk is dit een gevaarlijk win tertje voor de gepluimde vrienden. In November en December van 't vo rige jaar werd de natuur voor de gek gehouden. De bomen vergisten zich en liepen uit, onder de streling van een milde atmosfeer en de dieren wereld werd zo'n beetje in de maling genomen, (als we het eens oneerbiedig mogen zeggen). De gevolgen zullen niet uitblijven, neen ze zijn al geconstateerd! Ieder najaar toch is er een groot aantal vo gels. dat blijft treuzelen, als de grote massa reeds op de vleugels is gegaan om de veilige winterverblijfplaatsen op te zoeken Het zijn de plakkers, die dan hun tyd laten voorbijgaan De reden? De oorzaak van dit achter blijven? Ik zal me aan geen gissingen wagen, maar me houden aan de fei ten. En die spreken duidelijke taal. ZODRA EEN KOUDE GOLF op komst ls. trekken bijv. de meer koeten naar de grote binnenwate ren, waar ze zich verzamelen in grote koppels. Gaat het goed doorkntjpen. dan vindt men ze veel aan de mondine van onze grote rivieren en onze zee havens. waar open water is en ook voedsel Verzuimt zo'n voael nu op tijd te vertrekken, dan mist hij beslist de trein en moet worden afgeschreven Behalve een doodenkele geluksvogel, die wordt opgeraapt en meegenomen. Tussen twee haakjes, die bewuste meerkoet van onlangs is terechtgeko men. Het begon nJ. gelukkig op tijd lek ker te regenen, de weilanden en de oevers van sloten en vijvers werden zacht en modderig en toen heb ik de woedende nijdas hij werd goddank hoe langer hoe agressiever!) op een regenmiddag bij een stille bosvjjver losgelaten, waar hij ogenblikkelijk de benen nam en. zoals een meerkoet dat kan doen. zwaar vliegend, met afhan gende poten de ruimte inging. Ziezo, dat was dan gelukt Maar als ik hierover nadenk, dan ben ik toch maar matig tevreden. Want weer is een plotselinge vorstperiode ingetre den en weer liggen de vijvers dicht Als deze vriend de grote rivier niet bijtijds heeft opgezocht, ls hij weer evenver en dan begint de ellende op nieuw. Voorts is er leder Jaar een percen tage watervogels, dat achterblijft, waarschijnlijk als gevolg van een te lang aangehouden zacht najaar en dat dan door de vorst volkomen wordt verrast. Dat zijn de reigers, de roer dompen en hun verwanten, alle echte waterliefhebbers, bewoners van de riet zomen onzer piassen, de wandelaars langs de slootkanten, waar ze met hun scherpe snavel alles wat maar eetbaar is. grijpen en waar ze ook wel uren lang in het zonnetje, onbeweezlijk en dan nog op één poot. langs diezelfde snavel staan te turen. Je zou zeggen, naar niets, maar dat ls niet zo. Hoe kom ik nu plotseling In het netland verzeild, onder het he melhoge blauw van een prachtige zomerdag, ergens op een veenplas be noorden Amsterdam? Je hebt daar noc een aantal van die ondiepe stukken water, omzoomd door manshoge riet kragen. heerlijke eenzame plekjes, waar het h°el de dag zo verrukkelijk stil Is en waar een mens. (ieder mens die het contact met de natuur nog niet verloren heeft), eens tot zichzelf kan komen. Er bestaat in onze hoofdstad een IJ-tunnelplan. waar al Jaren aan ge dokterd wordt. Als dat plan echter eens goed uit de bus komt. dan is het met die unieke water- en rietwereld van Broek ?n Landsmeer gedaan Want als de heren eenmaal goed aan h;t bouwen gaan. dan wordt er met het kleine beetje natuur dat Nederland nog over heeft geen rekening gehouden. Zeker, er zal dan weer een prachtige autobaan worden toegevoegd aan het perfecte wegennet, waardoor Nederland tot in het buitenland vermaard is ge worden, maar al weer zal er een plekje typisch Hollands verdwijnen. Voor goed. Daarom begraaf Ik me nog maar eens in m'n herinnering: een vacan- tiedag in een bootje, dat met z'n neus gedoken lag ln het riet. het zacht glls- sende riet. dat uren lang aan het woord was met duizenden stemmen, ver staanbaar voor hen. die het luisteren niet verleerd zijn. Toen. in die kleine wereld van bij na volmaakte rust en harmonie, ver scheen hij. de wondervogel. Zo volkomen overrompelend was zijn onverwachte aanwezigheid en zo hevig de verrassing, dat ik voor mijn met- den. om zijn aandacht te trekken en gezel niet zo snel de woorden kon vin alleen maar wat onsamenhangende klanken brabbelde. EEN ROERDOMP! Een roerdomp ln volle vlucht, een paar meter bo ven ons! Hij was kennelijk van plan te landen, maar, geschrokken door het niet voorziene gevaar vlak onder hem, zwenkte hij met een ogenblikke lijke navigatiebeweglng omhoog, mach tig. heerlijk om te zien. met grote bruingevlekte wieken, die zacht ruisten met diepe slag. Het was achteraf bezien, maar een ogenblik, een flits, en al mijn zoeken met de kijker langs het riet bracht me geen enkel spoor op van de geheim zinnige. schuwe vogel, maar wat kan zo'n voorval je In je geheugen gebrand zijn! Nooit had ik voordien een levende roerdomp gezien( behalve dan spora disch in Artis) en ook daarna is hl) nooit meer in mijn kiikerglazen geko- Enik ben er wat van onder steboven laat ik er nu toch een in m'n handen hebben. Op 22 Januari! Een levende roerdomp, maar volkomen aan de grond, vermagerd tot op het been. een achterblijver en slachtoffer van deze winter. Volgende week. u kunt er op reke nen. komt hij ten tonele, ten voeten uit. Ons goedkoop knippatroon Prijs 40 ct. Maten 40 en4( Clarie Rubaltel (20 jaar), is hulp» de huishouding bij de heer Erne Utiger een katoenhandelaar If J' verpool in de Quarry Road, III"»* ton (Cheshire). Claire werkt er v"-8 drie maanden en zij heeft het er k* naar haar zin. 's Morgens staat «ij® 7 uur op. als eerste: zö maakt dae kachel aan en zorgt voor het o"'* van de Utigers. Haar we'kdac ei®* na het avondeten, als zij de heeft gewassen en de keuken laatste maal heeft opgeknapt. I' het eerste gezicht is Claire dus doodgewoon meisje, dat door nu»- van werk In de huishouding in vreemd land. haar talen goed wil spreken. - Toch is Claire een waard, en dat niet alleen omd»' zo vriendelijk lacht. Zij komt nl Zwitserland, en de President "n land, wiens ambtsperiode in van dit jaar is begonnen, he'l Ruhattel. Claire is namelijk dochter Omgeven door een prachtig park, waarin nog meer gebouwen uit de zeventiende eeuw te vinden zijn, ligt het mausoleum van keizer Djehangir, een van de heersers der Groot Mogols. De torens zijn kenmer kend voor de Mogol- stijl. (Links) Vrouwen bij een put. Zij wonen in een vis sersdorpje aan de Arabische Zee. Het magere schip der woenstijn heeft ken nelijk dorst. (Rechts) (Foto's Janzen) Groot-mogols schiepen machtige bouwwerken (door Herman Janzen) Met een „Bristol" von de Royal Pakistan Air Force („Royal" omdat Pakistan - even als b v. Canada - de Britse koningin als staatshoofd erkent) ben ik van Karachi naar Lahore gevlogen. Het was een vlucht van ongeveer zeven uur, met een korte onderbreking in Peshawar, over woestijnen en bruingele, volkomen kale rots bergen, over rivieren, die als donker kronkelende strepen door het landschap waren getrokken over de meetkundige figuren van de irrigatiestelsels en dicht langs de beroemde Khyberpas, de eeuwenoude invasiepoort van de invallers uit het Noorden. Dorpjes en steden leken met hun rechthoekige blokjeshuizen, die dezelfde kleur hebben als de omringende grond, op maquettes van een rationalistisch architect. Hier en daar trok een kamelenkaravaan voorbij en op de oneindige rechte wegen lieten auto's dikke stofwolken achter SLUIER ALS BESCHERMER DER ZEDEN Tezamen met een mede-passagier huurde ik bij aankomst m Lahore een „tonga", een soort sjees met een zonnedakje. Myn Pakistaanse reisge note, gehuld in een donker blauwe sluier, bleek een medisch studente te zijn. Wij raakten in gesprek. Zij zeide dat zij niet de minste last van haar „boerka" (sluier) ondervond, omdat hij zo licht is. Zij gaf toe dat het dragen van de boerka niet als zodanig door de Koran, het boek van de profeet, voorgeschreven is. Hij moet echter dienen om een duidelijke scheiding tussen man en vrouw te ton?n. daar ieder zun eigen taak in de samenle ving heeft. Zu doelde hiermede kenne lijk op het werk buiten het huis en daarbinnen. De boerka helpt voorts de vrouw haar waardigheid hoog houden en gaat tevens het zedelijk verval te gen. zo verklaarde zij. Ik protesteerde en vroeg of het niet- dragen van een sluier betekent dat wij ln het Westen een laagstaande moraal hebben. Zij antwoordde ontkennend, doch wat zij werkelijk dacht zal ik wel nooit ervaren. Zij had ook van Koningin Juliana gehoord en blijkbaar niets dan goeds. Toen ik haar lofzang op onze demo cratische koniTIgin onderbrak met de opmerking dat Koningin Juliana ook geen sluier draagt en zich vrijelijk be weegt, hadden we helaas de plaats van haar bestemming bereikt, het - Fati- ma jinnah medical college. Even zij opgemerkt dat deze hoge school genoemd is naar de zuster van Pakistans stichter, die veel in het openbaar optreedt en door haar fami lieband met de Quaid-i-Azam. de gro te leider, gezag heeft bij het volk. Het merkwaardige ls overigens dat ik haar - in werkelijkheid, noch op een foto - nooit met een sluier heb gezien. Ik reed alleen verder. Het w as mij reeds lang opgevallen hoe veel meer groen hier te zien was. Veel meer dan men van het vliegtuig uit gezien, zou verwachten: langs lanen met oude bo men parken en tuinen. De bomen zijn d3ar zeker geen luxe want de zon brandt er onbarmhartig en de lucht is droog. Een echt landklimaat. LAHORE. EEN ROERIGE STAD De naam Lahore kent menigeen uit de verhalen van Rudyard Kipling. Het kanon, waarop Kim zat te dromen, staat er nog steeds, evenals de brok ken oude stadsmuur, die opgenomen zijn ln de warwinkel van de straatjes van de oude stad, straatjes die zo nauw zijn dat de zon nauwelijks tot de grond kan doordringen, waar de kap pers en schoenlappers hurken en de platte broden voor uw ogen gebakken worden Lahore is de trotse stad. die met haar felle opstanden en het onderlinge gehairewar tussen Moslims, Hindoes en Sikhs, de Britten zoveel hoofdbre kens heeft bezorgd. Nog in het voor jaar van 1953 gaf Lahore weer eens blijk van zijn temperament. Toen waren het botsingen tussen de Ahmadiyya en de orthodoxe Moslims. De Ahmadiyya is een groep welke Ghulam Ahmad, die omstreeks de eeuwwisseling begon te prediken, als profeet erkent. Voor de orthodoxen is Mohammed de laatste profeet en zun de Ahmadi's bijgevolg ketters. Ghulam Ahmad noemde op zijn beurt wrer alle Mohammedaanse secten, die hem niet als profeet erkenden, ketters. Een aards" element voegt zich nog bij deze tegenstellingen de orthodoxen beschuld gen de Ahmadi's van „vriend jespolitiek" en zo iets kan in een de mocratische staat niet! ALLAH ILA HA IL ALLAH Een paar kreten als „democratie" of „Allah ïla ha il Allah. Mohammed. Rassoel oe Allah" 'Allah is de enige God en Mohammed is zijn profeet» en het rumoer begon. Het groeide uit tot een ware revolte. zod3t zelfs troepen moesten ingrupen en de staat van beleg afgekondigd werd. Van officiële zijde ls verklaard dat bepaalde politieke krachten van dc tegenstellingen gebruik hebben wil len maken om hun eigen oogmerken te bereiken en zo kregen de onlusten een nationaal karakter. Haast had den zü de val betekend van Sir Mo hammed Zahfroellah Khan, dc Pa kistaanse minister van buitenlandse zaken, die met zijn scherpzinnige toespraken in de Ver. Naties zo be kend is geworden. Terzijde zij opgemerkt dat de Ahma diyya ook in een missie-opdracht ge looft. Onder andere heeft zij in Den Haag een missie, die onder leiding van een Pakistaan staat. Kort geleden is van deze missie de eerste rechtstreekse vertaling van de Koran uit het Ara bisch in het Nederlands verschenen. DRAAGSTER DER CULTUUR Lahore neemt niet alleen een be langrijke plaats in het politieke en economische leven van de nieuwe natie in. doch het is zich er van be wust draagster te zijn van een gro te Mohammedaanse cultuurhistorie. Het bestaat minstens al tweedui zend jaar. Lahore wordt echter pas in geschriften van de zevende eeuw als belangrijke plaats genoemd. De naam ls afgeleid van Zoh of Lava, de zoon van Ra ma, die de held is van de Ramayana. Maar grota bloei kreeg het in de tud van de Mo hammedaanse Groot-mogols. toen La hore een van de belangrijkste steunpi laren van hun rijk werd. Dit rijk werd gesticht door Baber of Baboer, de zoon van de verdreven ko ning van Fergana, een vorstendom ga- legen in het huidige gebied van Rus sisch Toerkistan. Baboer, een achter kleinzoon van de grot?, dcch wrede Timoerlenk, veroverde eerst Afghanis tan en stichtte in het begin van de ze:-tiende eeuw een rijk in de vlakten van Noord-Voor-Indië, met inbegrip van Pendjaab. De derde Groot-mogol izo werden deze vorsten genoemd» Akbar de Grote, veroverde nog meer gebieden. Hu is het die het beroemde fort van Lahore tot een machtige sterkte uitbouwde, welke haar diensten als zodanig tot in de twintigste eeuw- heeft bewezen. De Britten hebben het in latere tijden veroverd en tot 1924 bezet gehouden. OorspronkelUk diende het in tijd van vrede tevens als woning voor de -.rou wen van de vorst, terwul hu zelf in grote tenten, weeldering van tapijten voorzien, aan de rivier de Ravi woon de. De Groot-mogols beroemden er zich namelijk op verwant te zijn aan Djengiz Khan. een van de grootste, zo niet dé grootste veroveraar aller tij den. WIE WAS DJENGIZ KHAN? In schoolboekjes of beknopte ency- clopaedieën wordt hij meestal een hordehoofd genoemd en men kan in romantische boekjes over hem niet veel meer dan zijn wreedheden verha len. Djengiz Khan dan was een Mon gool en de zoon van een Nomadenop- perhoofd. Door in tenten te wonen legden de vorsten de nadruk op hun, voor een Aziaat illustere afkomst. Hetzelfde gold ook voor de Chinese keizer Koebilai Khan. Hij stamde rechtstreeks van Djengiz Khan af. In zijn weelderige paleistuin stond even eens een tent om hem aan zun Noma dische voorvaderen te herinneren. Het „Mogol" van Groot-Mogol betekent bij de Voormdiërs Mongool. PRACHTIGE BOUWWERKEN Deze Groot-Mogols lieten in New De'hi en Lahore en ook op andere plaatsen ik denk aan Attock aan de Indus prachtige bouwwerken na. Daar is in Lahore het mausoleum van Djehangir. een stijlvol, sierlijk bouw werk. dat fors aandoet ondanks een grote rukdom aan orgamenten in half edelsteen en „filigrainwerk" in mar mer. dat zo kunstig is uitgehouwen, dat het meer de indruk van fijn smeed werk geeft dan van steenhouwwerk. Er is de tuin van Shalimar. aan gelegd, of liever gebouwd, door Sjah Djehan. die ook de Tadj Mahal en de tuin van Shalimar in Kasjmir op zUn naam heeft staan, en er is voorts de machtige, in rode zandsteen uitge voerde moskee van Aurangzeb. de Badsjahi Masjid Deze moskee is, als men het oppervlak rekent, de groot ste ter wereld, Zij paart zakelilke constructie aan een uiterst fijn gevoel voor verhoudingen. Aurangzeb was de laatste grote der Mogols. Reeds onder hem begon het rijk door vele kostbare oorlogen te verzwakken. Lahore werd tenslotte veroverd door Randjid Singh, een S.kh-veroveraar. die verantwoordelijk is voor veel p'undering en wansmake lijke verbouwingen. Zo ls veel van het fort en de andere gebouwen teloor gegaan. Toch blijven deze meesterwerken van heerser-architecten de monu menten van een tüd. die het huidige Pakistan inspireert. Dit was de grote Mohammedaanse periode van bet Voorindische sub-continent. Lahore, ja vooral Lahore, be schouwt zich tezamen met geheel Pakistan, als de geestelijke erfge naam van deze tijd. Karachi, de landshoofdslad. mag dan wel zeer Westers aandoen, het is niet voor niets, dat men U van daar gaarne naar Lahore sluurt Rok en blouse (event. Japon Maat 40 bovenwijdte 88 cm. Maat 44 bovenwijdte 100c- Benodigde stof voor grootste mi;: Blouse 1.25 m. van 130 cm. breed, 190 m. van 90 cm. breed. Rok 165 r van 130 cm. breed. Japon 2.75 m. \u 130 cm. breed. Deze zeer moderne blouse en de i. leraardigste en toch geklede rok c- zo volkomen in combinatie met elkjJ dat men er even goed een japon kan maken. Wil men deze beide 3. tronen tot een japon verwerken, o kan het blousepatroon op tallleho-, worden afgeknipt. .Deze 10" i op t,:. patroon aangegeven. De taille M dan iets ruim aan de rok gezet. Blouse. Middenvoor wordt de b>,i» met knopen en knoopsgaten geslote De mouw wordt in voor- en acute, pand met een raglanlün ingezet onderkant van de mouw wordt al., werkt met een manchetje, dat «ri als de mouw-inzet met een wordt gegarneerd. Langs de halst snijding komt een smal boordje a striksluiting Rok. Het achterpand van de roi, glad gehouden. Het voorpand neö twee platte plooien, die door mi ij; van een schuine lUn in de taille ui-.:> pen In deze-schuine üjn is een ai verwerkt. De bovenrand van de zak a het bovenste gedeelte van de pkj worden met een stiksel afgewerkt. taille wordt afgewerkt met een ba;.; welke opzij wordt gesloten met «j knoop en knoopsgat. Verkrugbaar van Maandag af. lang de voorraad strekt, aan ons B/ reau. Witte Singel 1. Toezending per post geschiedt a ontvangst van brief met ingesloten niet opgeplakt 55 ct aan postJf?-:-; Verzoeke op de enveloppe te vertui den: „Goedkoop Patroon".

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 10