RADIO Extra voordeel Nederland in tie ban van vorst Boerenleenbank Hazerswoude— Koudekerk in nieuw gewaad Oude Couranten ƒ0.75 A"A LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 4 FEBRUARI Eerste auto over de Lek Gistermiddag is de eerste auto over net ys van de Lek gereden. Het was de groothandelaar in tabaksartikelen San- derse uit Culemborg. die met zijn auto (een volkswagenbusje) vanuit Culem borg naar de overkant van de Lek reed in de richting Utrecht. Toen hU de tocht had volbracht volgden meer automo bilisten zijn voorbeeld. Duitsers over het IJsseimeer Twee Duitsers, de heren Krauss (54 jaar) en Gildemelster (57 jaar>, hebben gisteren op de schaats een tocht ge maakt van Leeuwarden over de Friese meren naar Stavoren. Voorzien van pikhaken. om de zwakke plekken te kunnen aftasten, hebben ze daarna het IJsseimeer opgezocht <n zijn van Sta voren naar Enkhuizen gereden Het us was zeer slecht de heien passeerden vele onbetrouwbare plekken Na een stevige wandeling door de stad zijn ze per auto naar Amsterdam gegaan en vandaar per trein naar Bremen terug gekeerd. Na seven jaar weer „ouderwets" I6V2 graad in nacht van 11 op 12 Februari 1929 (Spel i berichtgeving) De Rijkspolitie in de gemeente Voorst heeft daar aangehouden een 35-jarige j vertegenwoordiger die zich heelt schul dig gemaakt aan verschillende gevallen van oplichting tot een totaal bedrag van 25 a f. 30.000. Een van de gedupeerden 1 is daarbij niet minder dan ongeveer 1 i. 10 000 kwijtgeraakt. De man .1 ln voorlopige hechtenis gesteld en zal voor 1 de Officier van Justitie te Zutphen ge leid worden. PAARDENSPORT. Duindigt behouden voor paardensport Tussen de besturen van de Exploi tatie van de Renbaan Duindigt en de Stichting Nederlandse Draf- en Ken- sport is overeenstemming bereikt ten aanzien van het besehikbaar stellen van de Renbaan Duindigt voor het houden van rennen en draverijen. j Hierdoor blijft Duindigt voor Neder land behouden en is een einde geko men aan de onzekerheid, welke vooral 1 drukte op de bestaansmogelijkheden van trainers, jockey's, stalpersoneel en hun gezinnen. Sedert het einde van het sei- I zoen waren onderhandelingen gevoerd1 tussen de eigenaresse van Duindigt. de erven Jochems. en enkele Amerikaanse maatschappijen in verband met het ex-1 ploiteren van de renbaan Duindigt op een andere wijze dan tot nu toe was ge- I beurd Door de overeenstemming, welke thans is bereikt tussen de besturen van Duin- digt. en de stichting Nederlandse Draf- en Rensport .alsmede door het besluit van de gemeente Wassenaar, inzake het verlagen van de vermakelijkheidsbelas ting van 35 tot 20 besloot het be stuur van de renbaan Duindigt echter de exploitaie voor de eerst komende vijf 1 jaren weer ter hand te nemen, zodat de eigenaars van kostbare volbloeds, als- I mede de fokkers hun paarden dus ver- der kunnen trainen voor de a.s. races. Tengevolge van de vorst, lijden de vogels honger en dorst. Helpt ze De vorst heeft Nederland in haar vaste greep, terwijl tot voor kort een snerpende wind onmeedogenloos uit het Oosten waaide. De binnenwateren liggen verstard, de Rijn is op talrijke plaatsen dichtgevroren en op de andere gedeelten onbevaarbaar vanwege de geweldige ijsschotsen, terwijl de Donau niet meer door ijsbrekers open te houden is. In Maas, Waal en Lek is het leven eveneens verstard. Met auto's wordt tussen Marken en Volendam over het ijs gereden, alsof dit de meest gewone zaak van de wereld is en uit de kust plaatsen wordt gemeld, dat zelfs het zoute water in havenbekkens bevroren is, terwijl op het strand stapels bevroren schuim lang geen zeldzaamheid zijn, integendeel. Ja, w|| weten thans goed. wat ..winter" wil zeggen! Het is de ergste koudegolf sedert een zevental jaren: vriest het in sommige streken van Polen maar liefst 60 graden voor ons Nederlanders niet in te denken! in Berlijn werden temperaturen van 24 graden onder de rode streep opgenomen, terwijl b.v. Bas- togne geteisterd werd met -20 graden. In Engeland is het al iets warmer: een graad of 14 onder nul op de koude plaatsen, terwijl Lissabon nauwelijks te lijden heeft van de vorst: 1 graad. Maar in ons land is het eveneens niet mis met de vorst! 1929: „DAT WAS..."! „1929. dit was pas een winter", kan men dezer dagen overal opvangen. Ze ker. in dat historische jaar wis het koud, bar koud vaak. doch de felle Oos tenwind van toen hield ons land pas van begin Februari af tot begin Maart in haar greep, dus bepaald niet voor zo'n lange periode. Vroor het de eerste dag van Februari '29 slechts 1*2 graad, en de volgende dag 4. de temperatuur bleef tot 9 Februari tussen de 4 en 6 schom melen. De laagste temperatuur in de nacht van Zondag 10 op Maandag 11 Fe- biuan bedroeg echter reeds la'? graad, terwijl het Maandagmiddag 12 uur in de kuststreken 14'.- graad vroor, ln het „b.nnenland" dus iets meer De winter had dus eindelijk met geweld bezit van Nederland genomen. In het Oosten van Europa heersten toen echter nog veel lagere temperatu ren Landeshut iSilezié' —45 graden. Breslau: —30 graden. Praag: eveneens 30 graden. En in de nacht van 11 op 12 Februari '29 vroor het 16'. graad in ons land, in dezelfde nacht dus dat het Stadhuis in onze stad afbrandde. En in Berlijn nas het die dagen ook Siberisch koud: in 36 uur werden niet minder dan 279 personen door de koude bevangen, ter wijl 158 gevallen door de geneeskun dige dienst moesten worden behandeld, meestentijds wegens bevroren neuzen In de nacht van 12 op 13 Februari vroor het in ons land wederom 16'. graad. 3 dagen later 14 graden, 4 dagen later 5 graden, terwijl de temperaturen hierna weer daalden van 11'j graad tot —1'. graad, totdat op 4 Maart de dooi definitief inzette. Deze ..schrikbarende'" winter van '28/'29 telde echter slechts 25 ijsdagen 1 dagen, waarop de maximum tempe ratuur niet boven het vriespunt komt), terwijl die van *39/'40 en '4I/'42 resp. 38 en 32 ijsdagen hadden. Het aantal vorstdagen bedroeg over '28/29 87, over KOUDE WINTERS. Het was dus in 28 29 koud. bar koud geweest in ons lage land soms wel eens 21 graden maar herinnert men het zich wel dan sprak men in '28 29 over de koude winter van *16 '17 en in dat jaar over die van '90 "91. En gaat men nóg verder in de geschiedenis terug, dan mag men de w inters van 1709 en 1740, van 1784 en 1789. van 1830 en 1880 als ..bitterkoude" betitelen. In oude kronieken wordt vermeld, dat in 1709 en 1740 „de koffie in de kopjes verstarde" en dat „de boterhammen op de bordjes vastvroren", alhoewel er een vuur ln de kamer brandde zo lazen wij Ln „De Kampioen" van Maart '47. Doch men moet hierbij niet uit het oog verliezen, dat men zo vele eeuwen geleden nog niet zo deskundig was in het stoken dan thans en dat turf in open vuren lang niet zo'n hitte gaf als onze tegenwoordige haarden en oliestook-inrichtingen. Temperaturen van 171 j graad, in onze dagen al bijna in Nederland bereikt, werden in 1739/'40 (een zéér beruchte winter) echter hoogst zelden genoteerd. 1890/'91: BERUCHT! Waarlijk berucht was de winter van 1890 '91: 91 dagen vorst, van midden November tot begin Maart, doch buiten gemeen lage temperaturen kwamen toen niet voor. Op het Noordzeestrand lag echter een hoge ijsdam Op Zaterdag 8 November '90 meldden de bladen: „In de Alpen, en voorna melijk ln het Berner-Oberland. heeft het in de laatste dagen sterk gesneeuwd. Verscheidene kudden schapen kwamen om het leven", een van de eerste berich ten over de naderende winter. Vele da gen later, pas ln de nacht van 25 op 26 November, bedroeg de temperatuur des nachts 0 graden en op 28 November vroor het 'sochtends reeds 8'.- graad. De winter van 91 vriesdagen was aan- - Te- gebroken. En zo gingen toen de meldin gen door: „Pillau. 28 Nov., het Friesche Haff is over het geheel met een ijs korst bedekt van circa 10 cm.". „Bre men, 28 Nov.. ten gevolge van de strenge vorst in de beide laatste dagen, is de Wezer vol diUfijs; 7 graden vorst 1 December: „gisternacht is in de Hof vijver te 's-Hage een der fraaie zwanen vast- en doodgevroren". 8 Dcc.: „In Spanje is het hevig koud geweest. Er hebben zware sneeuwbuien gewoed. Te Valladoiid vroor het zó hart. dat een aantal schildwachts voor de kazerne van koude zijn omgekomen". 18 Dec „Als een bewijs, dat in het Noorden het ijs buitengewone dikte heeft, bericht men dat op „Het Meer" te Paterswolde. bi) Groningen, behalve een vrij hoge Eifel- toren. een ijspaleis gebouwd is. waarin degelijks muziekuitvoeringen gegeven worden"; 20 Dec.: „Het ijs heeft nu een gemiddelde dikte van 50 centimeter". Ja, het werd. na weken lichte vorst, eindelijk écht koud In de nacht van 29 op 30 December daalde het kwik tot 14 graden, en Oudejaarsmorgen 8 uur vroor het in de kuststreek al 15'. graad, wat dus wil zeggen, dat het meer land inwaarts nog kouder was. Doch al héél spoedig, op 4 en 5 Jan.. schommelde het kwik weer om de 6'i graad, en op 12 Januari meldde men uit Kampen: „Het dooit sterk", maar op 16 Jan. vroor het weer. slechts 1 graad, doch de dooi was (voorlopig) weer terug gedrongen. Einde Januari was het weer de beurt aan de dooi. om medio Februari weer voor vorst plaats te maken: de tempera tuur bleef toen tot begin Maart rond de 0 graden schommelen. Toen was het echter definitief uit met de IJspret. Lang. buitengemeen lang, had de heerschappij van de vorst geduurd ln 1890/'91, maar bltter-lage temperatu ren, neen, die waren in ons land niet genoteerd. En die beruchte winter dan van '16/T7? Ach, die was men gauw vergeten, daar men omringd was door oorlogsge weld, en men zei toen: Er zijn geen ouderwetse winters meer. Maar die van thans bewijst toch maar al te duidelijk, dat er nog wel degelijk ouderwetse winters bestaan, en men behoeft slechts 7 jaren terug te gaan om wéér zo'n „ouderwetse" winter tegen te komen. En dan: '39/ '40. '40/'41 en „41/'42 waren óók streng Ouderwetse winters, wij kennen ze niet alleen bést. maar zij zijn zelfs strenger en veelvuldiger dan die histo rische winters uit '17 en '18 zoveel Zelfs het Noordzeestrand ver toont een winterse aanblik. Overal verspreid vindt men brokken be vroren schuim, hier en daar omlijst door een ..ijswal". Op de foto ziet men de kust voor Katwijk, doch overal elders is het beeld niet veel anders. 16 Merapi-slachtoffers geborgen 225.000 EVACUÉ'S. Januari door de gloedwolken zijn dood, zijn thans geborgen en plaatse begraven. Het was «iet mogelijk eerder plaats van de ramp te benaderen cnw ditmaal was het werk van de ploeg, e, van Djerakah naar het getroffen hucht Pantjar moest, nauwelijks mcr,. lijk. De ploeg muest op advies van waarnemingspost van Djerakah zoeken naar de elf andere slachlol!t opgeven wegens dreigend gevaar. Intussen is medegedeeld, dat in to*.u tot op heden 25.000 personen uit dek vaarlijke zone rond de vulkaan de rapi zijn geëvacueerd. Volgens een dedellng van de Gouverneur van 1 den-Java. de heer Boediono. zullen 200.000 anderen geëvacueerd nic* worden. Wegens ..prijzenovertredinj' Naar van officiële zijde is mei® deeld, zal de directeur van het S3 panghotel, de heer Johan. die 20 Jan» ri werd gearresteerd, vervolgd worfe wegens overtreding van de prljsbenee smgsordonnantie. Het betrokken ar.ife stelt het berekenen van hogere pn* dan door de regering is toegest strafbaar met een gevangenisstraf ten hoogste 6 jaren, of een maxuja geldboete van Rp 100.000. Indien spu is van opzettelijke overtreding. In> geen sprake is van opzet, zijn de mum straffen respectievelijk een gevangenisstraf of 10.000 roepiah. Groenwegenv. d. Kwastv. d. Schuyt Tijdens gesloten water vinden onze diensten NORMAAL DOORGANG. IN PAKKEN VAN 5 K.G. afgehaald aan ons Bureau Witte Singel mtiiii:t*iiiiuiiiiintiiiiiiiuuiiiiiiiiiiii;iiuiti:uiiuiiiiiiiiiiiiiiiiiiituiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiuiiiiiiiiiii Olie Haardkachels en Forimizi VAN BECHT EN DYSERINCK Uit voorraad leverbaar diverse merken Haarden en Karkt Demonstratie en voorlichting aan de zaak. A. DE WIT's Hanilelsliui! OUDE VEST lil. I.EIDEN - TELEFOONS ROSELEUR's WEEK-RECLAHI Rl BANE TABLETTEN, met roomboter bereid, van f 0,80 voor 10,70 per 200 jrü ARNHEMSE MEISJES van f0 70 voor f0.60 per 250 :n Onze bekende SLAG TRUFFELS f 0.50 per 100 p Banketbakkerij ROSELEUR, BREESTRAAT 54 - LEIDEN Stuur ons slechts deze adver tentie en Uw adres en U ontvangt gratis vele schitte rende radio-bouwtekeningen, gratis geill. proscouranten met alle radio-onderdelen. gratis prospectus en proef lessen van radio-cursussen, gratis inlichtingen omtrent een agente-hap voor r.tdio- verkoop. 52 Radioschool Maxwell Panningen (bij Venloj. Modernisering in gebruik genomen Het kantoor van de Coöp. Boerenleenbank HazerswoudeKoudekerk, met haar 55 levensjaren een van de oudste van deze aard in den lande, werd in de afgelopen maanden geheel gemoderniseerd en tevens uitgebreid tot een aantrekkelijke werkruimte, waarin het publiek alle service geboden kan worden. Gistermiddag waren velen aanwezig bij de officiële heropening van het kantoor. De heropening werd o m bijgewoond dooi het bestuur en de raad van toe- Zicht, burgemeester Den Hollander en gemeentesecretaris Den Braver van Ha zerswoude. burgemeester De Herder en wethouder Molema van Koudekerk, hoofdinspecteur Hendnksen van de cen trale bank te Utrecht, de architecten Dekker en Van der Sterre en de aanne mer De Boer In het pnvékantoor, te midden van yele bloemstukken, sprak eerst de voor zitter van het bestuur, de heer W. Lom- merse ter begroeting van de gasten. Hij herdacht de oud-voorzitter en oud-kas sier de heren Wesselinggh, Veelenturf en v. d. Poel Spreker merkte op. dat de bank in de 55 jaar van haar bestaan veel heeft bijgedragen tot de bloei van de gemeenten, waarover haar werk zaamheden zich uitstrekken. Het inwendige aanzien van de bank is thans geheel veranderd, aldus spre ker. De ingang werd verplaatst naar de Westzijde, waar men behalve een U'ke «««m gezellige entree tevens een wacht- en netheid kamer aantreft en drie loketten naar Burgemeester De Herder achtte de het werkkantoor. ln dit kantoor, effl- bank een nuttig middel tot het produc- cient en genoeglijk ingericht met sta- jtief maken van kapitaal Door samcr.- len meubilair, vindt men o.a. een bc- werking van vele kleinen werd de bank hoorlijke archiefruimte en een grote, tegen brand en inbraak gewaarborgde kluis, met een deur die maar liefst twee en een halve ton weegt. Ook het oude kantoor is geheel ge moderniseerd. Het is thans privékan- toor voor de kassier en vergaderruimte. Het gebouw is voorzien van centrale verwarming en TL-verlichting. De plafonds zijn vervaardigd van geluid dempend materiaal. Voorts is er een vernuftige alarminstallatie voor even tuele ongewenste gebeurtenissen. Nadat de genodigden deze nieuwe in richting bewonderd hadden, sprak hoofdinspecteur Hendriksen van de Centrale Bank te Utrecht, die het be stuur met de grote verbeteringen com plimenteerde. Spreker herinneide aan ontstaan en groei van de boerenleen banken in ons land Burgemeester Den Hollander noemde de bank een belangrijke instelling voor de gemeenschap en thans ook ln ulter- i stimulans voor efficiency Een kijkje in hel gemoderniseer de kantoor. Rechts op de foto wordt een klant voor een der loketten tc woord geslaan. Op de plaats van het raam links op de foto ïras in dertijd de ingang van het kantoor. (Foto Leidsch Dagblad-Van Vliet) groot, zo groot dat deze modernisering noodzakelijk werd De bank kan steeds rekenen op de steun van de gemeente Koudekerk. Voorts voerden nog het woord de heer C A. van Dam namens de Coop. Maal derij „De Hoop", de heer N P. Kaptein als voorzitter van de raad van toezicht, notaris Bakker en kassier L. M. de Boer. Laatstgenoemde dankte ook namens zijn assistente mej. Van Leeuwen voor de nieuwe inrichting en hoopte op voort during van de goede samenwerking met de Centrale Bank. GESTADIGE GROEI. De bank te Hazerswoude-Koudekerk dateert uit 1899 en is daardoor de oud ste van de streek. Aanvankelijk was net kantoor gevestigd ten huize van kassier W. v. d. Poel in Hazerswoudc-Dorp. In 1922 verplaatste zü zich naar de Rijn dijk. waar tegeliikertijd De Hoop een behuizing kreeg In 1927 werd een wacht kamer aan het kantoor toegevoeggd. Het aantal spaarders bedraagt thans 3300. terwijl de dagelijkse omzet gemid deld f 65.000 bedraagt He» aan de bank toevertrouwde spaargeld bedraagt thans meer dan drl" millioen gulden. GEJAAGD? Tanneer een drukke dag U gejaagd en nerven» heeft ge maakt heb( U op bet meeat ongelegen ogenblik kan» op het optreden vau MAAGKLACHTEN Agré-Antacide-maagtabletteo tegen maagbranden, maagzuur, maagpijn, opriapingen, opge blazenheid en miaaelijkheid helpen prompt hebben een langaanhon- dende werking kunnen gemakkelijk zonder water worden in genomen a zijn verpakt in handige, Avgieniic/n strips, zodat U er altijd een paar bij U kunt hekben. 60 tabletten f 1.65verkrijgbaar bij apotheken en drogisten. voor Uw gezin! t/m 13 Februari coop thee alle soorten 8 ct. per pakje goedkoper Luxor en Marleentje C*°PBISKWIE zoo gram 39 c, Neem nü COOP BUKGROENTEN! Dubb. Sperciebonen 79 ct. Spinazie 68 ct. - Doperwten middel II 79 ct. J in goed gevulde literblikken. en nog vele andere aanbiedingen die U een extra besparing geven. Bovendien GEGARANDEERD DIVIDEND TYPISTE Leeftijd plm. 18 jaar. Brieven Bureau van dit Blad onder nummer 6252. over alle aankopen In onze kruidenierswinkels, dus ook over suiker, margarine, vleeswaren, kaas en eieren. Niet om het gewin maar voor het gezin I (toqoeto&Q vnnRMIT:' HoofdkantoorKorevaarstraat 30 Leiden. Telefoon 21124. Winkels door de gehele stad.

Leidsch Dagblad | 1954 | | pagina 8