500 gulden 10 Puzzle's 1 Prijsvraag Zweden bereidt Kerstmis lang voor 78 prijswinnaars VEEL GENOEGEN! VEEL SUCCES! KRUISWOORDRAADSEL KERSTNUMMER VAN HET LEIDSCH DAGBLAD - DONDERDAG 21 DECEMBER 1953 - PAGINA 2 Kaboutertjes brengen geschenken Wat men schijnt te vergeten (Van onze correspondent in Stockholm) Kerstfeest begint in Zweden eigenlijk al vóór het binnen brengen van de oogst. Het is méér dan een jubeldag, het is een hele rééks van feestdagen! In die reeks is het sparen en het maken van cadeaux zeer belangrijk. Geven is van ouds immers leuker dan ontvangen. De Zweden, gul van aard, blijken dat te weten en geven schatten uit om andere mensen te ver blijden. Wat zijn in deze dure tijden twee of drie Briefjes van honderd? Die zijn zo uitgegeven. Het wordt echter niet alleen met geld gedaan. Nog grotere waarde wordt namelijk gehecht aan handwerk. De Koninklijke familie b.v. maakt zoveel mogelijk zelf. Ook de zo oud gewor den Mr. G. verraste zijn kinderen herhaaldelijk met zelf gemaakt borduurwerk. En de prinsesjes geven hun Koninklijke grootvader een kussen of een ander handwerk, want „kopen is geen kunst"! placht de oude koning te zeggen. Aangezien iedere Zweedse jongen op school kuntselen leert en ieder meisje naailes heeft, kan het voorbereidende werk voor het Kerstfeest lange tijd ge heim blijven. AL werkende en sparende gaat voor de Zweden de regenachtige herfst ln de gure winter over. De dagen worden weliswaar korter, maar in hun binnenste gaat het lichtje der vóór- vreugde branden en al spoedig voelen velen zich opgetogen blij. zó warm, dat zij het licht, dat in hun hart is ontsto ken, ook naar buiten willen laten schij nen. Zy hangen verlichte papiersterren aan de ramen en stellen ter illuminatie kaarsen voor de ruiten, om ook de mensen die 's avonds door de koude lopen, iets van hun overvloed te geven. Dat werkt aanstekelijk. De een wil de ander het licht brengen Daarvoor is op 13 December gelegenheid, de dag van de heilige Lucia, de dag van de lichtbrengster Het is niet een offer, neen, het is een eer. Lucia te mogen zijn. De blonde meisjes zetten een krans met zeven lichtjes ln het haar en doen het witte Lucia-hemd aan. om vader en moeder en de vele kennissen vroeg in de ochtend niet alleen licht, maar ook spijs en drank te brengen, zoals het eens de dochter van de Romeinse gevangenis bewaker voor de opgesloten Christenen heeft gedaan Van Lucia, de heilige van het gezichtsvermogen, vertelt men ook. dat zij zich zelf van haar ogen beroofde, omdat deze te veel aandacht trokken van getrouwde mannen. VRAAG de Zweden nu niet. waarom zjj het Kerstfeest zo uitbundig vie ren. Zij zouden het niet weten Ook de geleerden weten het niet precies. Wij hebben gedurende twee dager- in de universiteitsbibliotheek gezeten om te zoeken naar het ontstaan van de oude Zweedse Kerstgebruiken. Men schijnt het daar echter niet geheel over eens te zijn. Thans denken de Zweden ln de eerste plaats aan de geboorte van het Kindeke, dat door zijn boodschap licht in onze geestelijke duisternis heeft gebracht. De Zweden vieren echter ook het licht, dat zij kunnen zien en kunnen voelen. De dagen worden weer langer., een nieuw leven begint. In het hoge Noorden vierde men vroeger ook het binnenbrengen van de oogst, maar men deed het Iaat in het jaar. Eerst nadat alles goed was opge borgen. had men tijd de Goden te dan ken en hun een offer te brengen. Deze feesten hadden ook in de tweede helft van December plaats en zjj gingen ge paard met het drinken van veel bier Dat was misschien voor velen nog be langrijker dan het eten. Het is dan ook de verklaring, waarom men zo lang wachtte met de dankzegging voor de vruchten des velds. Eerst moest toch het bier worden gebrouwen! Bedoelde feesten waren tevens offer feesten. Vooral in Uppsala stroomde veel bloed, om de Goden welgevallig te zijn En ook toen de Vikingers Christe nen waren geworden, bleven zij lange tijd deze gewoonte nog getrouw. Voor de zekerheid, zei men Nog heden ten dage kan men in Uppsala een offerkist zien. waar de kerkbezoekers voor hun ex-goden iets in legden, alvorens de God der Christenen aan te roepen. Een slag om de arm dus! DE leer van de liefde zegevierde uit eindelijk. maar men bleef, zoals wi) straks zullen zien. vele gewoonten getrouw. En eerst in het begin van de 19de eeuw kwam de Kerstboom naar Zweden. Terwijl Duitsland zijn ..Knecht Ruprecht" en later zijn „Weihnachts- mar.n" had. kon men in Zweden echter niet geloven aan dergelijke gute gestal ten Ook Sint Nicolaas is nooit zo hoog Noordelijk geweest. In Oslo en Stock holm komt hij alleen maar een bezoek brengen aan dt Nederlandse kinderen De Zweedse kinderen daarentegen krij gen bezoek van Kerst-kaboutertjes Het zijn kleine mannetjes met een rood pakje aan en met een lange witte baard Ze zouden zo uit het land. dat eens door Sneeuwwitje is ontdekt, kunnen zijn weggelopen. Deze dwergen zijn goed van aard. maar toch sarcastivch. Zjj houden niet van plechtig optreden. Z(j willen dus ook niet ontvangen worden en spre ken de kinderen evenmin toe. Zij zijn al tevreden, als zü merken dat de kinderen en volwassenen hun span ning niet meer kunnen verbergen. Pas wanneer alle kaarsjes aan de Kerst boom branden en op z'n minst de helft van de voorraden op de rijk gedekte Kersttafel is opgegeten, en vele keren rond de Kerstboom is gedanst, sluipen zij binnen. Zjj doen het net als Pieter man Knecht, die de deur op een kier tje opent en dan strooit. Maar het moet vlug gaan. want er worden ont zettend veel pakjes naar binnen geschoven. De verbaasde kinderen kunnen zich mper in bedwang hou den. Als dan de deur door een onzicht bare hand wordt gesloten, begint het feest eerst goed! Het openen der pakjes gaat trouwens niet zo vlug. want aan elk zit een briefje dat door de ontvanger moet worden voorgelezen En vaak doet mer. dit met zonder te blozen. Verwacht nu niet. dat de kinderen werkelijk aan deze kaboutertjes geloven Op straat hebben zij er al genoeg gezien. Honderden lopen immers sinds weken door de hoofdstad om van de gulheid der dames te profiteren Slechts de kleinsten, die zelf nog mets kunnen maken, geloven dat de aardmannetjes door de koude uit het gTote. oneindige bos naar de stad zijn gedreven Maar zU zijn er niet bang voor. want in de „eeuw van het kind" is de roe afgeschaft. ANGST hebben de kinderen dus niet. Als ze toch lijden, dan is dat te wijten aan een bedorven maag. want het is voor een Hollander die toch ook aan een stevig hapje gewend is. amper te geloven wat er allemaal tot een Kerstdiner behoort De maaltijd, die op de avond voor de eigenlijke Kerst dag wordt genuttigd, begint met de ge bruikelijke smórgoas. re boterham. U zou wel eens kunnen denken voor de toonbank van een goed gesorteerde levensmiddelenzaak te staan, als U zag wat er voor een gezelschap van 68 personen wordt opgediend. Ziehier de bescheiden tafel: zes soor ten vis (van ansjovis tot paling), vier soorten worst, twee soorten worstjes, verschillende slaatjes en diverse soorten kaas. en dan vooral de Kerstham! Een halve kilo per persoon is beslist niet te veel. Van die ham hoeft U echter niet alles op te eten. Tot Oudejaarsavond is daar tijd voor Als de boterhammen eindelijk naar binnen zijn gewerkt, be gint de eigenlijke maaltijd, welke be staat uit „lutfisk" (gedroogde vis) en tenslotte nog rijst. De kinderen kunnen natuurlijk niet zo lang rustig worden gehouden. Der halve wordt de maaltijd herhaaldelijk onderbroken door verschillende dansjes om de Kerstboom. Deze Kerstavond is dan ook zeker geen „Stille Nacht", want het zijn vrolijke liederen, die door de uitgelaten bende steeds weer worden herhaald Laat ons vrolijk zijn, laat ons zingen en dansen, want het is Kerst de oogst is binnen, het bier is weer best. de dagen worden langer, we gaan de zomer tegemoeten zo meteen ko men de cadeautjes IN DE ALGEMENE vreugde schijnt men te vergeten, dat op deze avond ook Jezus werd geboren. Maar als men genoeg heeft gegeten en gedron ken, als men moe is van dans en pret. als de dieren hun extra Kerstmaal tijd hebben gehad en als voor de vo gels, alsmede voor het paard van ll'o- dan. Iets lekkers uil het raam Is ge hangen. als de pakjes zijn verdeeld en de rust in het huis is weergekeerd, denkt men aan de geboorte van het kindje, dat de naastenliefde predikte. Na een zeer korte rust staat men op om een uur of vjjf om naar de zeer vroege godsdienstoefening te gaan. En met een hart vol dankbaarheid hoort men weer de blijde boodsehap: „Er ls een kindeke geboren op d'aard!" Ieder het zijne^) O' /yO V Voor de prijsvraag, die wij omstreeks Kerstmis en de jaarwisseling gewoon zijn uit te schrijven, hebben wij ditmaal een ongebruikelijke vorm geko zen in de hoop. daarmede nóg meer puzzelaars tot meedoen te verleiden dan de vele honderden, die dit toch al plegen te doen. En zonder dat de kans op een prijs daardoor verkleind wordt. Er zijn 78 prijswinnaars, die geldprijzen van f 75.tot f 2.50 in de wacht kunnen slepen. Op deze en een andere pagina van dit nummer vindt U tien genummerde puzzle's van verschil lende soort. Er zijn gemakkelijke en moeilijke bij. een kruiswoordraadsel, een kryptogram. reken- puzzle's. een fotopuzzle. een rebus, puzzle's waar een staatsman, een spreekwoord en aardrijkskun dige namen bij te pas komen. enz. Van alles wat, voor elk wat wils. Iedere lezer kan voor zichzelf uitmaken, welk deel van deze prijsvraag hij op wil lossen. Onder de goede oplossingen van ieder afzonder lijke puzzle stellen wij een eerste prijs van f. 10.— en vier prijzen van f. 2.50 beschikbaar. Bovendien stellen wij een aantal prijzen beschik baar voor diegenen, die de meeste puzzle's goed hebben opgelost, namelijk een eerste prijs van f. 75.een tweede van f. 50.een derde van f. 25. vijf prijzen van f. 10.en twintig prijzen van f. 5. In verband met de ingewikkelde administratie, die nodig is om de prijzen eerlijk toe te kennen, moeten wij echter van de deelnemers aan de prijs vraag eisen, dat zij de oplossingen van alle puzzle's waaraan zij meedoen, ons tezamen in één enveloppe of andere verpakking toezenden, dus niet per puzzle een afzonderlijke enveloppe. Bovendien kunt U het ons erg vergemakkelijken, indien U op de buitenzijde van de enveloppe vermeldt, van hoeveel puzzele's U een oplossing inzendt (dus minimaal 1, maximaal 10) en bij de oplossingen de nummers van de puzzles vermeldt. Voorts moeten wij de bepaling maken, dat geen deelnemer meer dan één prijs verwerft. Eerlijk heidshalve zullen wij dan ook eerst de hoogste prijzen toekennen, zodat niemand de hoogste prij zen mis zal lopen doordat hem reeds, b.v. voor de goede oplossing van één der puzzle's een lagere prijs is toebedeeld. U hebt voor deze veelzijdige prijsvraag een ruime inzendtijd. Oplossingen dienen namelijk uiterlijk Maandag 11 januari a.s. om 15 uur in het bezit van de redactie te zijn. U gelieve op de buitenzijde van de enveloppe te vermelden „Prijsvraag", voorts het aantal puzzle's waarvan U de oplossing inzendt, cn Uw naam en adres dat tevens op de oplossingen vermeld dient te worden. Uiteraard biedt deze veelzijdige prijsvraag allerlei mogelijkheden, om oplossingen in originele vorm en omlijsting in te zenden. Het is mogelijk, dat wij voor de aardigste van dergelijke bijzondere inzen dingen extra-prijzen toekennen. De toekenning van de bovenvermelde gewone prijzen staat echter geheel los van het feit. of U al dan niet Uw inzen ding een bijzondere vorm geeft. Nogmaals in enkele woorden samengevat. Onder de goede oplossingen van iedere puzzle afzonderlijk stellen wij een prijs van f 10.— en vier prijzen van f. 2.50 beschikbaar. Voorts zijn er prijzen voor diegenen, die de meeste puzzle's goed oplossen, namelijk een van f.75.—. een van f.50.—. een van f.25.—. vijf van f.10.— en twintig van f.5.—. Alle oplossingen die U inzendt in één enveloppe sluiten, waarop aan de buitenzijde het motto ..Prijsvraag", het aantal ingesloten oplossingen, en Uw naam cn adres. De inzendtermijn sluit 11 Januari a.s. te 15 uur. Dit betekent, dat er in totaal zijn. die prijzen van f. 75.tot f. 2.50 zullen winnen, tot een totaal bedrag van 500.- 24 LETTERGREPEN, 9 WOORDEN en N;' 1 1 STAATSMAN In deze figuur moeten negen.woorden van negen letters ingevuld worden van de omschreven betekenis. Bij juiste invulling ontstaat in de dikomlijnde hokjes van links boven naar rechts beneden de naam van een groot staatsman. Om het U wat gemakkelijker te maken geven wij in alphabetische volgorde tevens de letter grepen van de in te vullen woorden. 1. was die er niet. dan was iedere productie overbodig 2. beunhazende drukteschopper 3. zeer wel te hanteren 4. goedkoper dan gebruikelijk 5. voorspelde toekomst 6 na afloop 7. gezonde wijze van verplaatsen 8 plotselinge enorme stijging van het water 9. wat deze opgave is van de gehele prijsvraag Gebruikt mogen worden de volgende lettergrepen: baar - bruik - char - con -de - de - deel - der - der - golf - hand - la - lig - ling - ment - na - on - schiet - su - tan - ver - vloed - voor - wan. Horizontaal: schepeling i. heel klein deeltje van een atoom I. op een ogenblik klein in de lengterichting bekend schaker rusten der wapenen zonder vrede landstreek in Engeland deel van een weck scherpe wonde l. drank I. hoofddeksel droog I. broos, fijn gebouwd i. stuk goed Franse ontkenning i bedorven l. wat boven een krantenartikel staat nationaliteitsletters i heftig i weerkeren op afgelegde weg I. dier componist ontkenning I vogel i boom vuurwapen illegaal jager gemene schurk I. voedsel opnemen andermaal 1. nieuwe grondstof voor textiel gang ergcr.s heen richten r meer dan goed Verticaal: pelgrimsoord smalle opening gewicht dier bodembegroeiing ijzerhoudend gesteente houding dichterbij komen spits toelopend voorwerp verharde huid erg vorm van licht voor reclame bij niet best, maa hijswerktuig niet glanzend duw schurend geluid maken waarmee het verkeer in Giet hoorn geschiedt beter dan nooit volstoppen voorzetsel kleur onderdeel van kostbare ketting op grote afstand inplanten op levende bodem afbeelding praal schrijfgerei sprookjesfiguur waaronder

Leidsch Dagblad | 1953 | | pagina 14